• Iskierki Dobra

     • Nowa galeria Iskierki Dobra została dodana do albumu fotograficznego

       

      "Każdy ma coś, co może dać innym".  

      3 grudnia o godzinie 13.00 na Placu Wolności odbyły się „Iskierki dobra". Wspólnie szerzyliśmy ideę pomocy i wolontariatu. Zgodnie z zapoczątkowaną 7 lat temu tradycją, w tym dniu obchodziliśmy również Dzień Wolontariusza i towarzyszące mu Mikołajki. Podczas wydarzenia nie zabrakło działań w świątecznym klimacie.

      Wolontariusze SP4 reprezentujący nasz Szkolny Wolontariat Dobre Serce, zorganizowali sesję świąteczną. Wspólnie ozdobili ramkę do zdjęć. Pani Aneta Sawicka zadbała o dodatkowe ozdoby świąteczne i oprawę fotograficzną. Uwieczniła emocje towarzyszące nam w tym dniu.

      Z całego serca dziękuję za pomoc i zaangażowanie.

      Angelika Fiećko

     • XX Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS”

     • Nowa galeria XX Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS” została dodana do albumu fotograficznego

      Od ponad 40 lat znamy wirusa HIV i nadal nie mamy stuprocentowo skutecznej recepty na walkę z nim. Dziś wiemy jednak, że wczesne rozpoznanie zakażenia tym wirusem w praktyce oznacza skuteczne leczenie i długie życie w zdrowiu – do tak zwanej naturalnej śmierci. Dzisiaj, w Światowy Dzień AIDS, przeprowadziliśmy wspólnie ze Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Olecku finał XX Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS” pod patronatem Starosty Oleckiego.

      Z przyjemnością informujemy o wynikach rywalizacji:

      miejsce I zajęła Maja Szymańska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku,
      miejsce II otrzymała Natalia Wojciechowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku,
      miejsce III przypadło Gabrieli Wysockiej ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

      Wyróżnienia otrzymali:

      – Alan Gojlik ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
      – Weronika Wasilewska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach,
      – Amelia Sienica z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach,
      – Zuzanna Osiecka ze Szkoły Podstawowej w Judzikach,
      – Karolina Orzechowska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
      – Lena Czaplejewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,
      – Mateusz Chmielewski ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich.

      Naszą młodzież nagrodziliśmy dzięki Starostwu Powiatowemu w Olecku, Urzędowi Gminy Kowale Oleckie, Urzędowi Gminy w Wieliczkach oraz Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Serdecznie dziękujemy za środki finansowe. Uczestnicy spotkania dzięki udziałowi w rywalizacji zyskali wiedzę teoretyczną. Prawdziwy sukces odniosą, gdy teorię będą wykorzystywać w praktyce. My, dorośli, będziemy odnosić swoje prywatne sukcesy nie robiąc tabu z naszego zdrowia seksualnego.

      Pamiętajmy o tym, że zakażenia wirusami – nie tylko HIV, lecz HPV, HBV, HCV oraz innymi patogenami mogą dotyczyć nas wszystkich. Nieważne jak doszło do zakażenia czy zarażenia: czy drogą kropelkową, czy pokarmową, czy podczas kontaktów seksualnych.  A ty? Czy kiedykolwiek zrobiłaś/zrobiłeś test w kierunku HIV?

     • 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

     • Nowa galeria 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została dodana do albumu fotograficznego

      Wolność to nie cel, lecz szansa

       

      Słowa piosenki Marka Grechuty „Wolność” stanowiły motto niezwykle podniosłej uroczystości z okazji 105. rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości, którą przygotowali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Wydarzenie odbyło się  10 listopada 2023 r. w Teatrze AGT od nowa.

      Mieszkańcy Olecka zostali zabrani w podróż przez dekady niepodległości, przez burzliwą historię polskiego państwa, na spotkanie z ludźmi, którzy są wzorem do naśladowania, którzy poprzez swoją postawę, pracę i ogromny wysiłek, na stałe wpisali się w historię niepodległej Polski i w naszą pamięć.

      Podczas spotkania mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z przeszło stu lat wolności, były to między innymi: czas radości po odzyskaniu niepodległości, dwudziestolecie międzywojenne, okres II wojny światowej, czasy powojenne, wybór Karola Wojtyły na papieża, Nagroda Nobla dla Czesława Miłosza i Lecha Wałęsy, obrady Okrągłego Stołu, wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej, a także czas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

      Uroczystość była niezwykle podniosła i pozwoliła przypomnieć zarówno trudne jak i wspaniałe chwile, które polski naród mógł przeżywać przez ponad wiek.

      Pamiętajmy, że wolność jest przede wszystkim prawem jednostki. Wolność jest wielkim dobrem, bez niej bowiem, człowiek nie może realizować się w sposób odpowiadający jego naturze. Wolność jest światłem –  pozwala odpowiedzialnie wybierać cele i drogę, które do niej prowadzą.

      W montażu słowno – muzycznym wystąpili:

      Anna Stefanowska – prowadząca
      Antonina Wysocka – prowadząca
      Hanna Dziokan – wykonanie utworu „Kolęda Warszawska”
      Hanna Miłun – wykonanie utworu „Miasto 44” 
      Lena Grześ, Anastazja Korejwo, Agata Szóstkiewicz, Antonina Wysocka –  wykonanie utworu „Uwięziony ptak”
      Marcel Chlebus, Paweł Kulbacki – „Łopocą zwycięskie sztandary” Antoni Madej
      Alicja Konopko – „Zielono mam w głowie” Kazimierz Wierzyński
      Maja Borys, Natasza Borys, Amelia Chalecka, Maria Nowik, Zuzanna Sitkowska, Weronika Skowerenda, Barbara Skowrońska, Maja Wilczewska – występ taneczny
      Bartosz Kawałko – „Który skrzywdziłeś” Czesław Miłosz
      Filip Bednarek, Jan Saulewicz – politycy (NATO)
      Rafał Smokowski – Aleksander Kwaśniewski (Unia Europejska)
      Aleksandra Zwęglińska, Halina Żukowska, Lena Czaplejewicz – kotyliony

      Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku:

      Mariolę Zdancewicz, Anettę Borawską, Wiolettę Czaplejewicz, Krystynę Matwiejczyk, Joannę Cichanowicz oraz Jarosława Bagieńskiego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury „Mazury Garbate” w Olecku oraz Urzędem Miejskim w Olecku. Organizatorzy składają podziękowania panu Kamilowi Fidlerowi za realizację dźwięku i światła.           

      Mariola Zdancewicz

     • Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

     • Nowa galeria Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej została dodana do albumu fotograficznego

      Po raz kolejny nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej. Z poziomu klas 1-4 wyróżnienie otrzymał duet Koleżanki w składzie Weronika Skowerenda i Maja Wilczewska. Paweł Kulbacki z kl 4b zajął III miejsce . W kategorii 5- 8 wyróżnienie otrzymał Zespół Czwórka w składzie: Lena Grześ, Anastazja Korejwo, Agata Szóstkiewicz, Antonina Wysocka. I miejsce zajęła Hanna Miłun z klasy 8. Gratujemy zwycięzcom a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.    

      Anetta Borawska

     • Finaliści Powiatowego Konkursu Recytatorskiego

     • Nowa galeria Finaliści Powiatowego Konkursu Recytatorskiego została dodana do albumu fotograficznego

      Pięcioro uczniów. Pięć różnych wierszy oraz pięć różnych interpretacji. Pięć miejsc na podium. Sześć nagród. To podsumowanie Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Juliana Tuwima Słówka i słufka”, a mowa oczywiście o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, którzy nie mogli zaprezentować się lepiej i godniej reprezentować naszej społeczności.

      Finał konkursu, który odbył się 21 listopada 2023 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku, dostarczył obecnym wielu przeżyć artystycznych, ogromu wzruszeń i mnóstwa radości. Jury doceniło wysoki poziom recytacji oraz zaangażowanie dzieci i młodzieży, a także opiekunów.

      Spośród kilkudziesięciu uczestników ze szkół powiatu oleckiego nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych. Wśród uczniów klas 0-2 najlepiej wypadli i zajęli pierwsze miejsce ex aequo Antoni Stachowicz – sześciolatek z oddziału 0b, przygotowywany przez panią Agnieszkę Krassowską oraz Zofia Wiktorzak – uczennica klasy 1b, którą wspierały panie Katarzyna Fiećko i Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska. W drugiej kategorii wiekowej (klasy 3-4) Zofia Wiśniewska z klasy 3b, uczennica pań Grażyny Hołowni i Małgorzaty Truchan, zajęła drugie miejsce. Pierwsze, jej starszy kolega – Bartosz Kawałko przygotowywany przez panią Mariolę Zdancewicz. W ostatniej kategorii – klas 5-8 – bezkonkurencyjna okazała się Alicja Konopko, również uczennica pani Marioli Zdancewicz (klasa 6b).

      Wisienką na tym poetyckim torcie była Nagroda Starosty Powiatu Oleckiego przyznana również naszej uczennicy – Zofii Wiktorzak – za doskonałą dykcję i dbałość o polszczyznę.

      Wszystkim finalistom gratulujemy i dziękujemy!

      Agnieszka Gryniewicz – Dębkowska

     • Sprzątanie grobów

     • Nowa galeria Sprzątanie grobów została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 27.10.2023 r. uczniowie klasy 3B wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Truchan oraz nauczycielem wychowania fizycznego Michałem Wasilewskim odwiedzili Cmentarz Komunalny w Olecku. Uczniowie uprzątnęli groby zaniedbane i opuszczone oraz uporządkowali je z liści.

      Serdecznie dziękujemy za pomoc i pamięć o zmarłych!

      Małogrzata Truchan
      Michał Wasilewski

     • Ślubowanie pierwszoklasistów

     • Nowa galeria Ślubowanie pierwszoklasistów została dodana do albumu fotograficznego

      W środowe popołudnie, 15 listopada, w naszej szkole odbyła się jedna z ważniejszych uroczystości szkolnych jaką jest ślubowanie i pasowanie dzieci z pierwszych klas na uczniów. Pierwszoklasiści długo przygotowywali się do tego szczególnego wydarzenia pod czujnym okiem swoich wychowawczyń ( Anety Palewicz i Anetty Borawskiej oraz Katarzyny Fiećko i Agnieszki Gryniewicz-Dębkowskiej), by jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w okolicznościowym programie pt. „Podróż w pierwszej klasie”,

      Odświętnie ubrani, uśmiechnięci i podekscytowani bohaterowie dnia stanęli przed swoimi rodzicami, dyrektorem szkoły oraz wychowawczyniami, by udowodnić gotowość do wejścia w rolę pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. I trzeba przyznać, że udało im się to doskonale, z czym zgodził się dyrektor szkoły – pan Stanisław Kopycki, kierując do pierwszoklasistów wiele serdecznych słów.   

      W związku z tym tradycji mogło stać się zadość. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, po czym pan dyrektor dokonał symbolicznego aktu pasowania ich na uczniów, wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy, a rodzice – upominki. Po uroczystości wszyscy pozowali do wspólnych fotografii, częstowali się tortem przygotowanym specjalnie na tę okazję.

      Ten wyjątkowy dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci nie tylko samych uczniów, ale i dumnych ze swych pociech rodziców. Zarówno jednym i drugim należą się ogromne podziękowania za obecność, współpracę i ogromne zaangażowanie.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

     • Klasowe eliminacje do konkursu

     • 8 XI 2023 roku w klasie III B odbyły się klasowe eliminacje do konkursu recytatorskiego pt. ” Juliana Tuwima Słówka i słufka”. Komisja w składzie: p. Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska i p. Wioleta Chmielewska po długiej naradzie przyznały :

      I miejsce Zofia Wiśniewska,
      II miejsce Michał Smokowski,
      III miejsce Oliwier Marciniak.

      Naszą klasę na szczeblu  powiatowym  reprezentowała Zosia Wiśniewska. Wyróżnione osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodycze. Uczniów do konkursu przygotowała p. Grażyna Hołownia.

      M. Truchan

     • W Królestwie Pszczół

     • Nowa galeria W Królestwie Pszczół została dodana do albumu fotograficznego

      8.11.2023 Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku odwiedziły dzieci z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

      Wzięli Oni udział w zajęciach, które prowadziła p. Jadwiga Wasilewska – pszczelarka i znawca naszego regionu.

      Dzieci poznały rośliny z których wytwarzany jest miód przez pszczoły, poprzez prezentację multimedialną pt. „Rośliny Miododające”. Ponadto poznały poszczególne etapy pracy pszczół. Pani Jadwiga mówiła także o życiu tych owadów oraz pokazała specjalistyczny sprzęt pszczelarza.

      Całe spotkanie zakończyło się miodową agapą po której mali uczniowie powrócili do szkoły na swoje dalsze zajęcia.

      Zofia S., Wioletta Ł., Marcin O.

     • Sukces Zosi

     • Zofia Wiśniewska uczennica klasy III B zdobyła I miejsce w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Hej, hej Ułani, Malowane Dzieci” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach. Gratulujemy!

      M. Truchan, G. Hołownia

     • Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

     • Nowa galeria Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego

      11 listopada to symbol miłości do Ojczyzny, symbol walki o wolność, to symbol zwycięstwa. Ale zanim nadszedł kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: pruskim, rosyjskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali wykorzenić u Polaków ich kulturę, język, religię. Dzięki patriotycznej postawie naszych rodaków najcenniejsze wartości zostały ocalone. Walczyli o Polskę i oddawali za nią życie. Tysiące Polaków ginęło na obcych ziemiach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z apelu szkolnego z okazji 11 listopada Święta Niepodległości.

     • Szkoła Pamięta

     •  Jak co roku uczniowie naszej szkoły przed zbliżającym się Świętem Zmarłych upamiętnili zamordowanego w Katyniu porucznika 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentego Butkiewicza.   W imieniu całej społeczności szkolnej uczniowie z klasy  VIII  zapalili znicz i  ustawili kwiaty  przy obelisku obok  Dębu Pamięci, który został posadzony na terenie szkoły dla uhonorowania pamięci poległego bohatera.

      Jest to przede wszystkim okazja, aby przypomnieć dzieciom i młodzieży o bohaterskiej i męczeńskiej śmierci wszystkich, którzy walczyli o naszą wolność, tych co spoczywają w katyńskich nekropoliach. Dąb Pamięci, który rośnie przed szkołą oraz obelisk  są symbolami  trwania i pamięci.  

      Anna Karolina Szyłkiewicz

       

     • I miejsce dla Olafa

     • Nasi najmłodsi uczniowie aktywnie uczestniczą w różnych pozaszkolnych konkursach i zostają w nich docenieni. Olaf Dzięgielewski, uczeń klasy 1b,  wziął udział w konkursie plastycznym „MOJA BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY” organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Olecku i zajął I miejsce. Gratulujemy zaangażowania i zdolności!

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

     • Pyszna lekcja w 1b

     • Nowa galeria Pyszna lekcja w 1b została dodana do albumu fotograficznego

      Październikowe lekcje poświęcone jesiennej przyrodzie, polskim sadom i budowie owoców, głównie jabłek, doskonale wpisywały się w nurt wielozmysłowego poznawania świata. Uczniowie klasy 1 b z wyjątkową uwagą przyglądali się owocom z zewnątrz, ale i od środka – po przekrojeniu. Wąchały je, dotykały, wsłuchiwały w dźwięki wydawane podczas gryzienia, upadania,  ale także smakowały. Jednego dnia dzieci przygotowywały owocowe szaszłyki, a następnego piekły przepyszną szarlotkę. Samodzielnie tarkowały jabłka, rozkładały ciasto na blasze i z niecierpliwością czekały, aż się upiecze. A później… no cóż…zabrakło ciasta na dokładki.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

     • Szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Juliana Tuwima słówka i słufka”

     • W listopadzie odbyły się szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Juliana Tuwima słówka i słufka” organizowanego przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Olecku oraz Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku pod honorowym patronatem Starosty Oleckiego.

      W trzech kategoriach wiekowych udział wzięło około trzydziestu uczniów. Dzieci i młodzież przepięknie zaprezentowały przygotowane przez siebie wiersze. Niestety tylko dziewięć osób (po trzy z każdej kategorii) może reprezentować naszą szkołę na szczeblu powiatowym konkursu. Komisje konkursowe z trudem podejmowały decyzję, by ostatecznie wyłonić następujących laureatów:

      Kategoria I (klasy 0-2):
      - Zofia Wiktorzak
      - Joanna Grzymkowska
      - Antoni Stachowicz

      Kategoria II (klasy 3-4):
      - Zofia Wiśniewska
      - Gabriela Skorupska
      - Bartosz Kawałko

      Kategoria III (klasy 5-8):
      - Alicja Konopko
      - Anna Stefanowska
      - Dominika Marcinkiewicz

       Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

     • Nasi laureaci Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Juliana Tuwima słówka i słufka”

     • 16 i 17 listopada 2023 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku oraz Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Juliana Tuwima słówka i słufka”. Naszą szkołę godnie reprezentowało dziewięć osób, po trzy z każdej kategorii wiekowej. Aż pięcioro naszych uczniów i uczennic zostało docenionych. Wśród laureatów znaleźli się: Antoni Stachowicz (0b) i Zofia Wiktorzak (1b), Bartosz Kawałko (4b) i Zofia Wiśniewska (3b) oraz Alicja Konopko (6b). Szczegółową klasyfikację konkursu poznamy podczas finału, który odbędzie się 21 listopada. Jednak już teraz gratulujemy naszym zwycięzcom odwagi, talentu i zaangażowania!

       Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

     • Pracownia Kompetencji Cyfrowych

     • Nowa galeria Pracownia Kompetencji Cyfrowych została dodana do albumu fotograficznego

      W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. J. Twardowskiego w Olecku, w czerwcu br. klasy 1 – 3 przystąpiły do konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych" OSE 2023. Uczniowie wraz nauczycielami realizowali moduł kursu „Internetowa szkoła słonia Spacjusza” pt. „Internet to nie wszystko” – w grupie siła, im więcej osób to zrobi, tym lepiej! Przygotowali pracę konkursową – projekt kolorowanki. Dotyczyła ona sposobów na zachowanie równowagi pomiędzy aktywnościami podejmowanymi w internecie i poza nim. Wybrano kilkanaście prac i wysłano je na konkurs (prace uczniów z klasy III B). Pozostało tylko czekać na wyniki. We wrześniu dotarła wiadomość z biura konkursu, że jesteśmy laureatami konkursu i otrzymujemy Mobilną Pracownię Komputerową składającą się z 16 laptopów wraz z przenośną szafą, zapewniającą możliwość ich przechowywania oraz zasilania. Każdy zestaw uzupełniony jest w oprogramowanie ułatwiające pracę z uczniami oraz interaktywny monitor, który przyda się na niejednej lekcji. W październiku pracownia została zainstalowana w jednej z sal klas 1 – 3. Uczniowie i nauczyciele bardzo chętnie z niej już korzystają. Koordynatorem przedsięwzięcia była Katarzyna Fiećko.

     • Owocowe motyle

     • Nowa galeria Owocowe motyle została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 27.10.2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0c na zajęciach surowe owoce zmieniły w wielobarwne, kolorowe motyle, opisywały kształt, barwę, smak owoców.

      Głównym celem zajęć było zachęcanie dzieci do ich spożycia, utrwalenie tematyki związanej z poznaniem różnorodnych owoców.