• Międzyklasowy Turnieju Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem”

     • Nowa galeria Międzyklasowy Turnieju Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem” została dodana do albumu fotograficznego

      16 lutego 2023 r. uczniowie klas piątych i szóstych  wzięli  udział w Międzyklasowym Turnieju  Patriotycznym pt. „Jestem Polakiem”

      Uczestnicy  zaproszeni zostali  na patriotyczną, historyczną i turystyczną wyprawę po naszej Ojczyźnie, której celem było poznanie naszego kraju - historii Polski, geografii, literatury, tradycji i zwyczajów, odkrywanie ciekawych zakątków, upamiętnienie ludzi, którzy wpływali na naszą przeszłość i tworzyli przyszłość. Turniej miał  charakter pracy zespołowej, bowiem każdy z uczniów  zdobywał punkty dla swojej  klasy, co niewątpliwie  uczyło zasad   zdrowej rywalizacji oraz budziło poczucie odpowiedzialności za zespół.

      Piąto i szóstoklasiści  w czasie 2 godzin nietypowej lekcji patriotyzmu rywalizowali  w następujących konkurencjach:

      1.  Transparent i hasło. Zadaniem uczniów było nadanie nazwy  grupie, wykonanie transparentu z hasłem odwołującym się do treści patriotycznych, reklamujący swoją drużynę.

      2. „Wspomnij...”  Odpowiedzialni za tę konkurencję uczniowie przed turniejem wykonali wspaniałe plakaty – kartki z kalendarza upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski.

      3.. „Nuty o Ojczyźnie... ” Wyznaczeni uczniowie odgadywali  tytuły  pieśń patriotycznych  na podstawie usłyszanych fragmentów.

      4. Skąd nasz ród”...  Zadaniem uczniów było  rozwiązanie dosyć trudnej  krzyżówki dotyczącej symboli i świąt narodowych, legend, tradycji.

      5.  Król strzelców... Wytypowani przez klasę  uczniowie strzelali gole do bramki.

      6. „Historia oczami Jana Matejki...” Zadaniem uczniów było  ułożenie puzzli przedstawiających obrazy Jana Matejki oraz podanie tytułu ułożonego obrazu.

      7. ”Oto jest historia...”  Uczestnicy przygotowali  przed turniejem scenki historyczne dotyczące różnych wydarzeń z historii Polski.

      8. Postacie historyczne. Wytypowani uczniowie mieli za zadanie dopasować wizerunki postaci historycznych do opisu.

      9.  „Wycieczka po Polsce...” Uczniowie dopasowali  polskie zabytki z Listy światowego dziedzictwa UNESCO do poszczególnych miejscowości na mapie.

      10. „Polska dziś”... Uczestnicy odpowiadali na trzy wylosowane pytania dotyczące współczesnej Polski - podziału terytorialnego, sąsiadów Polski, współczesnych postaci (polityków, artystów, sportowców itp.).

      11.  Sztafeta ortograficzna... Podczas tej konkurencji sportowej uczniowie zmagali się z krótkim dyktandem patriotycznym.

      Najwięcej emocji budziły oczywiście konkurencje sportowe oraz scenki historyczne. Na uwagę zasługują dwie prezentacje – chrzest Polski w wykonaniu kl.Va  i bitwa pod Grunwaldem w przygotowana przez klasę Vb. Wszystkie grupy walczyły w duchu sportowej, czystej rywalizacji. Dodatkowe punkty uczestnicy turnieju  otrzymali również za charakteryzację,  zachowanie i  doping.

      Zmagania uczestników oceniane były przez komisję, która  sprawiedliwie przyznawała punkty według określonych kryteriów do poszczególnych zadań. Oto końcowe wyniki rywalizacji:

      I  miejsce -   Vb  i VIb – po 29 pkt.
      II miejsce -  Va – 28 pkt.
      III miejsce – VIa – 11 pkt.

      Zwycięzcy nagrodzeni zostali słodkimi upominkami oraz dyplomami. Organizatorką turnieju była pani Karolina Szyłkiewicz. Turniej został przeprowadzony na podstawie scenariusza napisanego przez panią Karolinę Szyłkiewicz, który otrzymał II miejsce w wojewódzkim konkursie dla nauczycieli pt. „100 lat niepodległej”. 

      Karolina Szyłkiewicz

     • Leksykon poetów regionalnych Warmii i Mazur opracowany przez uczniów z klas: IV b i VII

     • Warmia i Mazury zawsze były i nadal są regionem zróżnicowanym topograficznie, kulturowo i etnicznie. W krajobraz tego obszaru Polski wpisane są biografie znanych Polaków, którzy wnieśli ogromny wkład w jego rozwój i historię. Są to ludzie zarówno urodzeni w Prusach Wschodnich, jak też przybyli z innych stron kraju. Wiemy bowiem, że nasz teren to tygiel, w którym łączyły się  kultura, język i tradycje z Kresów jak też z różnych części Polski.

      Warmiacy i Mazurzy mogą poszczycić się tym, że na ich terenach żyli i tworzyli wybitni naukowcy, poeci, twórcy ludowi, działacze społeczni i polityczni. Często byli to ludzie prości, związani z rolą, co nie umniejsza ich wkładu w rozwój tutejszej kultury, sztuki i tożsamości narodowej. Niestety, nadal niewiele jest informacji na temat poetów Warmii i Mazur, często są to tylko kilkuzdaniowe notatki biograficzne zamieszczone w internecie czy w tomikach wierszy.

      Uczniowie i uczennice z klas: IV b i VII naszej szkoły opracowali „Leksykon poetów regionalnych Warmii i Mazur” poświęcony tej grupie twórców – poetom właśnie. Zawiera on biogramy tutejszych liryków od XIX wieku po współczesność. Są to osoby, jedne na krócej, inne na dłużej albo wręcz na stałe,  związane z naszym regionem. Tu się urodziły, mieszkały i tworzyły. Leksykon uczniowie opracowali podczas zajęć rozwijających z języka polskiego oraz w trakcie dodatkowej pracy w domu. Wzbogacony on został o wspomnienia twórców, zdjęcia, wywiady, linki do stron, na których można posłuchać utworów poetyckich – także w wersji śpiewanej lub odbyć wirtualną wycieczkę do miejsc związanych z tymi twórcami. ­­­

      Autorzy biogramów: uczniowie i uczennice z klas: IV b i VII ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi  im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku: Lena Czaplejewicz, Liwia Dudanowicz, Julia Gałgowska­, Maja Giedrojć, Martyna Mackun, Dominika Marcinkiewicz, Szymon Milanowski, Hanna Miłun, Oskar Rogało, Rafał Smokowski, Bartosz Szejda, Kacper Szwejser.

      Korekta, uzupełnienie, wstęp i opracowanie graficzne: Agnieszka Anna Kopycka.

      Agnieszka Anna Kopycka

      Leksykon_poetow_regionalnych_Warmii_i_Mazur.pdf​​​​​​​

     • Home, sweet home… all together

     • Nowa galeria Home, sweet home… all together została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie klas II  wraz  ze swoimi rodzicami mieli za zadanie wykonać projekt domu z wykorzystaniem słownictwa w języku angielskim. Celem przedsięwzięcia było jak najlepsze przyswojenie wprowadzanego słownictwa  z zakresu „Dom” poprzez działanie,ale nie tylko…W naszym zabieganym życiu, często brakuje nam- rodzicom wspólnych chwil spędzonych z dziećmi, a dzieciakom brakuje współdziałania z rodzicami na wielu poziomach  życia. Projekt „ This is my house” miał za zadanie przenieść rodzica w świat dziecka i wspomóc go w tworzeniu domu. W ten sposób korzyść była podwójna - przyjemne z pożytecznym. Rodzice i dzieci mogli rozwijać swoją kreatywność poprzez wspólne działanie i dzielenie się pomysłami jak wykonać poszczególne pomieszczenia i meble. Ponadto uczniowie ćwiczyli dobrą organizację pracy i samodyscyplinę.

      Prace uczniów wykonane z pomocą rodziców przeszły najśmielsze oczekiwania. Precyzja i dokładność z jaką zostały wykonane, budzą ogromny podziw i zachwyt. Dziękuję rodzicom za takie podejście do projektu. Prace można obejrzeć na dolnym holu  tuż przy portierni. Zapraszam do obejrzenia i delektowania się wystawą.

      E. Iwanowska

     • Dzień Babci i Dziadka w klasie 0C

     • Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka w klasie 0C została dodana do albumu fotograficznego

      20 stycznia 2023r.odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie przedszkolnej 0c. Mali artyści zaprezentowali program ilustrujący zakończenie okresu bożonarodzeniowego, a także nawiązujący do zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka.

      A później…

      przedszkolaki obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi laurkami i prezentami. Po występie zaprosiliśmy wszystkich na słodki poczęstunek, który dla naszych gości przygotowali rodzice.

     • Wycieczka doEłku

     • Nowa galeria Wycieczka doEłku została dodana do albumu fotograficznego

      20 stycznia klasy szóste, siódma oraz część klasy czwartej pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Marcinkiewicz, Wiolety Czaplejewicz i Angeliki Fiećko wybrały się na wycieczkę do Ełku. Po dotarciu autobusem na miejsce udaliśmy się do kina na film pt. ,,Mumie". Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci. Mogliśmy miło spędzić czas.

      Następnie ruszyliśmy w kierunku główniej atrakcje tej wycieczki, czyli lodowiska. Świetnie się tam bawiliśmy, było wiele śmiechu, drobnych wypadków oraz zabawy. Wspaniałe chwile uwieczniliśmy na zdjęciach. Później zajechaliśmy na szybki posiłek i bezpiecznie wróciliśmy do domu.

      Uśmiechnięte buzie uczniów oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego dnia. Wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących na pewno trwale zapadną w naszej pamięci. Tym miłym akcentem zakończyliśmy I półrocze nauki.

      Uczniowie kl. 6a, 6b, 7 i 4b

     • WYNIKI XVI POWIATOWEGO KONKURSU KOLĘD „SZKOLNE KOLĘDOWANIE”

     • „Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas (...)”.
      Trudno sobie wyobrazić prawdziwe święta, bez tych pięknych pieśni bożonarodzeniowych, które tworzą świąteczną oprawę, ale mogą też dawać poczucie łączności z innymi. Termin kolęda wywodzi się od łacińskiego calendae i oznacza w dosłownym tłumaczeniu “pierwszy dzień miesiąca”. Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XV wieku. Często działo się tak, że przyjmowaliśmy kolędy z łaciny, języka czeskiego i niemieckiego, tak jak kolęda “Cicha noc”, która powstała w 1818 roku i stała się najbardziej popularną kolęda na świecie. Najstarszą polską kolędą zaś jest “Anioł pasterzom mówił”. Kolędy pisali m.in. Piotr Skarga, Franciszek Karpiński czy Teofil Lenartowicz. Kolęda dodaje otuchy, umila nam świąteczny czas.

      Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku miała przyjemność zorganizować XVI Powiatowy Konkurs Kolęd ,,Szkolne kolędowanie”. XVI edycja odbyła się w formule online. ,,Szkolne kolędowanie” skierowane było do wszystkich przedszkoli i szkół podstawowych powiatu oleckiego.
      Komisja konkursowa w składzie: Radosław Skrodzki, Joanna Walicka i Marta Warykowska, spośród 19 zgłoszeń, wyłoniła następujących zwycięzców:

      Kat. I przedszkola i klasy 0
      I miejsce: Tymon Stankiewicz


      Kat. II klasy I – IV
      I miejsce: Antonina Rogalewska ex aequo Weronika Skowerenda
      II miejsce: Róża Wijas
      III miejsce: Emilia Sosnowska

      Kat. III klasy V – VIII
      I miejsce: Julia Milewska
      II miejsce: Marcel Czapuryn
      III miejsce: Wiktor Bartnik

      Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy zwycięzców po odbiór dyplomów i nagród od 6 lutego 2023 r. do sekretariatu Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także rodzicom, nauczycielom i instruktorom za wspaniałe przygotowanie podopiecznych. Dyplom uczestnictwa do pobrania w załączeniu poniżej.

      Zapraszamy do wysłuchania wirtualnego koncertu laureatów.

      https://www.youtube.com/watch?v=RREQEI64tb8

      Magdalena Stachowicz i Sylwia Wysocka

     • Dzień Babci i Dziadka w klasie 0A

     • Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka w klasie 0A została dodana do albumu fotograficznego

      "Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci"

      powiedzenie włoskie

      Babcie i dziadkowie odgrywają wyjątkową rolę w życiu dziecka.  Dziadkowie mogą być opiekunami, pocieszycielami, powiernikami, towarzyszami zabawy, pomocnikami...

      Co roku w styczniu obchodzimy dwa piękne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka, które przypadają kolejno na 21 i 22 stycznia. To świetnie, że kiedyś ktoś wymyślił, by uhonorować babcie i dziadków i podziękować im za wszystko, co dla nas robią.

      Jako przedszkolaki z grupy 0A, robiąc własnoręczne laurki  i inne upominki  na szkolne obchody ich świąt, dziękowaliśmy drogim Babciom i Dziadkom za wszystkie dobre słowa, fajne zabawy, dodatkowe kieszonkowe, smakowite potrawy i słodycze bez ograniczeń. Przecież Babcie i Dziadkowie są od rozpieszczania! To dlatego mamy z nimi piękne wspomnienia z dzieciństwa i zawsze kojarzą nam się z beztroską i fajnie spędzonym czasem. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno - miłość babci i dziadka, za którą dzieci serdecznie chciały podziękować. Wnuczęta  uczciły to święto  przedstawiając Jasełka, składając dziadkom życzenia, recytując wiersze, śpiewając piosenki. Przygotowały laurki, upominki oraz słodki poczęstunek. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęca im ukochana Babcia i Dziadek.

      Zofia Sadłowska

     • Jasełka w klasie 0A

     • Nowa galeria Jasełka w klasie 0A została dodana do albumu fotograficznego

      „Leć, kolędo leć…’ – w środę 11 stycznia 2023r. dzieci z klasy 0A wraz z wychowawczynią zaprosiły rodziców na uroczystość związaną ze świętami  Bożego Narodzenia.  Dzieci zaprezentowały Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowywane od kilku tygodniu.

      Podczas występu przedszkolaki przedstawiły swoją opowieść o narodzinach Jezusa oprawioną wieloma kolędami. Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem oraz stroje przedszkolaków były idealnym dopełnieniem całego przedstawienia.

      Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Zwieńczeniem występu były noworoczne życzenia od p. dyrektora Stanisława Kopyckiego skierowane do dzieci i rodziców oraz słodki poczęstunek.

      Wszystko to sprawiło, że w szkole zapanował uroczysty i nastrojowy klimat.

      Zofia Sadłowska

     • Spotkanie z kolędą

     • 06.01.2023 r. w świetlicy w Sedrankach odbyło się Spotkanie z kolędą, w którym uczestniczyły również nasze uczennice. Kolędy i pastorałki zaśpiewały: Lena Czaplejewicz, Hanna Miłun, Antonina Rogalewska oraz Lena Grześ, której swą grą na flecie towarzyszyła  jej siostra - Lidia Grześ. Jedną z kolęd zagrała również na skrzypcach Sara Wiśniowska. Dziewczęta godnie reprezentowały naszą szkołę, a od organizatorów otrzymały drobne upominki.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • Szkolny konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim i niemieckim

     • Tradycyjnie w naszej szkole w okresie świąt Bożego Narodzenia zorganizowany został KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM I JĘZYKU NIEMIECKIM. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Dzieci z klas 0-6 przygotowywały kartki w języku angielskim, a uczniowie z klas 7 i 8  w języku niemieckim. Na konkurs wpłynęło 37 wyjątkowych prac. Komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia, ale po burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców.

      W kategorii klas 0 – 6:

      I miejsce Franciszek Dębski kl. 1b;
      II miejsce Antoni Kwiecień kl. 0b;
      III miejsce Maja Witkowska kl. 2b.

      W kategorii kl. 7 – 8:

      I miejsce Lena Czaplejewicz kl. 7a;
      II miejsce Bartosz Giedrojć kl. 8b;
      III miejsce Klaudia Kamińska kl. 8c.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Musimy przyznać, że wykazaliście się pomysłowością i kreatywnością. Wystawa najciekawszych prac znajduje się na gazetce na górnym korytarzu szkoły. Zapraszamy do jej obejrzenia. Zwycięzcom zaś gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  See you next year.

      Zespół nauczycieli języków obcych

     • „Maleńka przyszła Miłość”

     • Grudzień jest jednym  z tych miesięcy, na który czekamy z niecierpliwością. To czas magii, niezwykłej atmosfery, rodzinnych spotkań i życzliwości. W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego przedłużyliśmy nieco ten piękny okres i tuż po powrocie ze świątecznej przerwy uczestniczyliśmy w bożonarodzeniowej uroczystości, którą przygotowali uczniowie klasy IV b.

      5 stycznia społeczność naszej szkoły miała przyjemność jeszcze raz poczuć niezwykłą aurę podczas uroczystego apelu z okazji świąt Bożego Narodzenia.

      Uczniowie, wcielając się w role Maryi, Józefa, pasterzy, królów i aniołów, kolejny raz przypomnieli nam wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w  lichej stajence, w Betlejem, narodziło się Boże Dzieciątko. Historia składała się z kilku scen, które przedstawiały kolejne etapy  wędrówki Maryi i Józefa: podróż do Betlejem, poszukiwanie miejsca noclegowego, narodziny Jezusa w stajence, odwiedziny pasterzy i wizytę Kacpra, Melchiora i Baltazara. Każda część losów narodzenia Dzieciątka została podkreślona pięknym wykonaniem kolędy lub pastorałki. Usłyszeliśmy wspaniałe wykonania najbardziej znanych świątecznych utworów: „Wśród nocnej  ciszy”, „Do szopy, hej pasterze”, „Gdy śliczna Panna”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże, Jezuniu” i „Maleńka przyszła Miłość”.  Oprócz występów solistek  i Szkolnego Zespołu Wokalnego mogliśmy się wsłuchać w wersje instrumentalne wykonane na skrzypcach i wiolonczeli.

      Inscenizację zakończyły przepiękne życzenia, utrwalone w wierszu patrona naszej szkoły – ks. Jana Twardowskiego, pt.: „Wiersz staroświecki”. Recytacja Dominiki Marcinkiewicz wyraziła głębię słów i z pewnością oddała wybrzmiewającą z nich nadzieję na przyszłość.

      „Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
      w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
      by wszystko się nam rozplątało,
      węzły, konflikty, powikłania.

      Oby się wszystkie trudne sprawy
      porozkręcały jak supełki,
      własne ambicje i urazy
      zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

      Oby w nas paskudne jędze
      pozamieniały się w owieczki,
      a w oczach mądre łzy stanęły
      jak na choince barwnej świeczki.

      Niech anioł podrze każdy dramat
      aż do rozdziału ostatniego,
      i niech nastraszy każdy smutek,
      tak jak goryle niemądrego.

      Aby się wszystko uprościło –
      było zwyczajne – proste sobie –
      by szpak pstrokaty, zagrypiony,
      fikał koziołki nam się grobie.

      Aby wątpiący się rozpłakał
      na cud czekający w swej kolejce,
      a Matka Boska – cichych, ufnych –
      na zawsze wzięły w swojej ręce”.

       

      - Niech się spełnią!

      Tegoroczna adaptacja losów Maryi i Józefa oraz narodzin Dzieciątka Bożego była szczególna. Przedstawienie charakteryzowało się wysokim poziomem artystycznym, a jednocześnie jego wymowa była bardzo przystępna dla młodszych i starszych. Uczniowie w skupieniu oglądali występ swoich koleżanek i kolegów, by na koniec nagrodzić ich gromkimi brawami.

      W inscenizacji wystąpili uczniowie klasy IV b wraz z wychowawcą: Liwia Dudanowicz, Oskar Rogało, Lena Rogało , Julia Gałgowska , Małgorzata Guzowska, Oliwia Gwiazdowska, Adrian Jachimowicz, Mikołaj Jaszczanin, Kornel Kulaszewicz, Wiktor Przemielewski, Bartosz Szejda, Martyna Mackun, Dominika Marcinkiewicz i Jarosław Bagieński (wychowawca).

      Doskonała reżyseria to zasługa pani Joanny Cichanowicz i pana Jarosława Bagieńskiego, którzy przygotowali uczniów i byli odpowiedzialni za całokształt występu.

      Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił nam Szkolny Zespół Wokalny wraz z solistkami i instrumentalistkami pod kierunkiem pani Magdaleny Stachowicz.

      Za scenariusz odpowiedzialna była pani  Anna Sitko.

      Organizatorzy dziękują również paniom: Wioletcie Czaplejewicz, Żanecie Milewskiej i Katarzynie Fiećko za okolicznościową dekorację.

      Mariola Zdancewicz

     • Tuż przed świętami

     • W ostatni przed świętami poniedziałek, uczniowie klasy II b z wychowawczyniami udali się na spotkanie z pomocnikami  Świętego Mikołaja w jego Konsulacie na Warmii i Mazurach. Zostali bardzo miło powitani przez Elfa nr 1, który z wielkim zaangażowaniem pomagał w ozdabianiu bombek, czuwał nad  zabawą na „magicznym placu zabaw” oraz dzielił się ciekawostkami dotyczącymi  Świętego Mikołaja. Niezwykłym doświadczeniem stała się praca ze szkłem. Drugoklasiści poznali tworzenie najbardziej popularnej ozdoby świątecznej, jaką jest bombka, od etapu jej kształtowania pod wpływem ognia, poprzez suszenie, aż do jej dekorowania. Pobyt w konsulacie zakończył się drobnymi prezentami od Świętego Mikołaja, a pobyt w Kętrzynie pysznym rosołem w restauracji. Wycieczka ta, to niezapomniany prezent, jaki rodzice uczniów sprawili im na mikołajki.

      AS

     • Teatrzyk kamishibai

     • Przedświąteczny czas był w szkole dobrym momentem na przypomnienie historii o Bożym Narodzeniu. Tym razem jednak dzieci z grup: 0a, 0b, 1b i 2b obejrzały doskonale znaną im historię w zupełnie nowej formie.

      Teatrzyk drewniany, jakim jest wywodzący się z Japonii teatr kamishibai, to lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku. Uczniowie z wielkim skupieniem i zainteresowaniem wysłuchali "Wigilijnej opowieści" czytanej przez panią Karolinę z wykorzystaniem ilustrowanych paierowych plansz umieszczonych w drewnianym parawanie. Następnie dzieci, zainspirowane małym teatrem ilustracji, wykonały własne rysunki przedstawiające fragmenty historii narodzenia Jezusa.

      Teatr kamishibai okazał się wspaniałym narzędziem, które pobudziło wrażliwość małych odbiorców, tak bardzo przytłumioną dziś krzyczącymi reklamami i błyskawicznie zmieniającymi się obrazami.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
      Karolina Rzodkiewicz
      Wioletta Chmielewska

     • Dekorowanie pierniczków w 0b

     • Przedświąteczny czas kojarzy się z określonymi świątecznymi przygotowaniami. Jednym z nich jest pieczenie i dekorowanie pierniczków. Dzieci z oddziału 0b doskonale o tym wiedziały i nie mogły doczekać się dnia, w którym będą mogły sprawdzić swoje cukiernicze zdolności.

      W ostatni piątek przed świętami pani Emilia, mama Jagny, przyniosła sześćdziesiąt własnoręcznie upieczonych pierniczków. Ich zapach roznosił się po klasie cały dzień. Zebrane przy jednym stoliku dzieci rozpoczęły dekorowanie ciasteczek. Lukrowanie, posypywanie, ozdabiane – pomysłom i kreatywności nie było końca. Tace szybko zapełniły się kolorowymi piernikowymi sercami, dzwoneczkami, choinkami, gwiazdkami i ludzikami.

      Dzieci najchętniej zjadłyby wszystkie pierniczki od razu, ale pani Agnieszka ma na nie ukryty plan, dlatego wszyscy obeszli się smakiem i ćwiczą cierpliwość, czekając na poczęstunek w odpowiednim czasie. Jak dobrze, że można było zjeść chodziaż pozostały lukier i posypkę.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
      Agnieszka Krassowska

     • Białe szaleństwo grupy 0b

     • Korzystając z przepięknej, iście zimowej pogody dzieci z grupy 0b wybrały się ze swoimi paniami na sanki.

      Pewnej środy wszyscy przyszli do szkoły odpowiednio ubrani i każdy miał ze sobą swój ślizgacz: sanki, jabłuszko, talerz. Z uśmiechami na twarzy i wypiekami na policzkach sześciolatki udały się na jedną z mniejszych osiedlowych górek. Zachowując zasady bezpieczeństwa dzieci oddały się białemu szaleństwu i zabawom na śniegu.

      Innego śnieżnego dnia sześciolatki wyszły na plac przed szkołą, by niczym naukowcy zbadać... śnieg. Wyposażone w lupy oglądały w powiększeniu płatki śniegu, zwracając uwagę na różnorodność i niepowtarzalność ich kształtów. Badały również lepkość i strukturę śniegu.

      Szczęśliwe i pełne energii wróciły do szkoły na ciepły obiad.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
      Agnieszka Krassowska

     • Spotkanie wigilijne w 0C

     • 16 grudnia 2022r. w grupie przedszkolnej 0c odbyło się spotkanie wigilijne. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: rodzice, wicedyrektor Pan Jarosław Kosakowski. W scenerii bożonarodzeniowej przedszkolaki przedstawiły program artystyczny pt.,,Dzisiaj w Betlejem...''wprowadzając wszystkich  w magiczną atmosferę świąt. Po części artystycznej w ciepłej i radosnej atmosferze wszyscy zasiedli do stołu częstując się pysznymi przysmakami. Były to najpiękniejsze, pełne radości chwile. Takie szczególne momenty wzmacniają wzajemne relacje rodziców i dzieci.

      Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu spotkania wigilijnego.

      Wioletta Łęgowska

     • XIX Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS "Nie daj szansy AIDS"

     • Już po raz dziewiętnasty uczniowie szkół podstawowych powiatu oleckiego mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy m.in. na temat działania wirusa HIV, dróg i przebiegu zakażenia wirusem, form bezpiecznych kontaktów z osobami zakażonymi oraz zachowań ryzykownych, biorąc udział w XIX Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS”.

      Tradycyjnie finał  konkursu odbył się w naszej szkole - 1 grudnia, podczas obchodów Światowego Dnia AIDS. Poprzedzony był szkolnymi rozgrywkami, mającymi na celu wyłonienie reprezentantów poszczególnych szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas ósmych: Maja Dziubińska, Maja Sztelmach i Michał Kawałko.

      Komisja konkursowa składająca się z przedstawicielek oleckiej stacji sanitarnej w Olecku przyznała 3 nagrody główne oraz 7 wyróżnień. Z radością informujemy, że dwa pierwsze miejsca zajęły uczennice naszej szkoły.

      Szczegółowe wyniki finałowej rywalizacji znajdują się na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej: https://www.facebook.com/profile.php?id=100068680946545, przedstawiają się następująco:

      🥇miejsce I: Maja Dziubińska ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,

      🥈miejsce II: Maja Sztelmach ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,

      🥉miejsce III: Hanna Leyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach.

       

                                                         Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

     • Świąteczny turniej tenisa stołowego

     • Nowa galeria Świąteczny turniej tenisa stołowego została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 21.12.2022r odbył się świąteczny turniej tenisa stołowego. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku Pan Jarosław Kosakowski.  W rywalizacji uczestniczyli uczniowie naszej szkoły i zawodnicy Klubu MLKS Czarni Olecko oraz rodzice .

      Organizatorami turnieju i fundatorami nagród pucharów dyplomów i nagród rzeczowych byli Marzena Jasińska, Robert Karniej i Michał Wasilewski .

      Końcowe wyniki :

      Maluchy:

      I m-ce Marcel Bielecki
      I m-ce Piotr Piasecki

      Żaczki :

      I m-ce Oliwia Szydłowska
      II m-ce Nikola Dudziec
      III m-ce Róża Szyłkiewicz

      Żacy:

      I m-ce Szymon Karczewski
      II m-ce Karol Bielecki

      Młodziki

      I m-ce Bartosz Czeszkiewicz
      II m-ce Ernest Sienica

      Kadetki

      I m-ce Julia Jankowska
      II m-ce Lena Czaplejewicz
      III  m-ce Lena Szyłkiewicz

      Rodzice

      panie

      I m-ce Urszula Szydłowska
      II m-ce Agnieszka Jankowska
      III m-ce Anna Gościewska

      panowie

      I m-ce Michał Wasilewski
      II m-ce Karol Szyłkiewicz
      III m-ce Mirosław Jankowski
      IV m-ce Piotr Karczewki
      V m-ce  Robert Sienica

      Gratulujemy sukcesów sportowych

     • Świątecznie w VIIa

     • Wspólna klasowa Wigilia i kolędowanie – to już tradycja. Jak co roku, tak i 16 grudnia uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią zasiedli do klasowej Wigilii. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy wigilijne, m.in. : barszcz, pierogi, łazanki, ryba, drożdżowe bułeczki z kapustą. Nie zabrakło słodkości typowych dla tego okresu  - piernika, makowca, i sernika.  Gdy wszyscy się zajadali, czas umilały kolędy i pastorałki.  Uczniowie czekali też z niecierpliwością na mikołajkowe upominki.  Atmosfera podczas spotkania była wyjątkowa, a nastrój świąteczny. Wszystkim dopisywał dobry humor.

      Nie można zapomnieć przy tej okazji o rodzicach, którzy włożyli ogromny wkład w przygotowanie naszej Wigilii. Dziękujemy za przygotowanie potraw wigilijnych. Składamy  też podziękowanie Pani Wioli Czaplejewicz, za pomoc w przygotowaniu  i udział w naszej klasowej uroczystości. Cieszymy się, że na naszych rodziców zawsze możemy liczyć.

      Zdrowych i wesołych świąt.

                                                                                                                       Uczniowie i wychowawczyni klasy VII a

     • Szlachetna Paczka

     • W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu "Dobre Serce" dziękujemy wszystkim darczyńcom za nieocenioną pomoc! Dzięki Wam do Pani Barbary, Gabrysi, Tomka, Zosi i Ludwika trafiło 13 paczek, a w tym wspaniałe upominki. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni!

      "Jak się dzieli człowiek, to dobro tak wróci, że się nie wie kiedy..."

       Opiekunowie: Angelika Fiećko, Magdalena Stachowicz, Magdalena Antkiewicz