• „Szkoła Pamięta”

     •           Jak co roku uczniowie naszej szkoły przed zbliżającym się Świętem Zmarłych upamiętnili zamordowanego w Katyniu porucznika 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentego Butkiewicza.   W imieniu całej społeczności szkolnej uczniowie z klasy  VIII  zapalili znicz i  ustawili kwiaty  przy obelisku obok  Dębu Pamięci, który został posadzony na terenie szkoły dla uhonorowania pamięci poległego bohatera.
              Jest to przede wszystkim okazja, aby przypomnieć dzieciom i młodzieży o bohaterskiej i męczeńskiej śmierci wszystkich, którzy walczyli o naszą wolność, tych co spoczywają w katyńskich nekropoliach. Dąb Pamięci, który rośnie przed szkołą oraz obelisk  są symbolami  trwania i pamięci.  
                                                                                                                   
      Anna Karolina Szyłkiewicz

       
     • DZIEŃ GRECKI

     •              We wtorek 31 października 2023 r. w naszej szkole zorganizowany został Dzień Grecki. Był on  podsumowaniem projektu „Erasmus+” - programu Unii Europejskiej wspierającego wymianę edukacyjną, w ramach którego 30 uczniów  i 6 nauczycieli naszej placówki odwiedziło we wrześniu br. Grecję.

       
     • Klasowy konkurs w III B

     • 25 X 2023 roku w klasie 3B odbył się konkurs znajomości wierszy Juliana Tuwima , w którym udział wzięli wszyscy uczniowie tej klasy.

      Uczestników obowiązywała znajomość wcześniej wskazanych 13 wierszy. Należało  w ciągu miesiąca  przeczytać je oraz zapamiętać charakterystyczne informacje z tych utworów.

      Znakomitą znajomością wierszy wykazali się :

      I miejsce – Zofia Wiśniewska
      II miejsce – Bartłomiej Monkiewicz
      III miejsce – Lidia Skowrońska
      IV miejsce – Lena Pietranis
      V miejsce – Martyna Przemielewska i Oliwier Marciniak.

      Gratulujemy zwycięzcom.

      G. Hołownia i M. Truchan

     • LAPBOOK – TWORZYMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ

     • Nowa galeria LAPBOOK – TWORZYMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ została dodana do albumu fotograficznego

      W dniach 18  października  dzieci z Oddziału Przedszkolnego 0 A  ze Szkoły Podstawowej  Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku były w Bibliotece Pedagogicznej w Olecku. Podczas zajęć, każdy z uczestników wykonał lapbooka, tzw. „książka na kolanach”. Lap­book jest  interaktywną teczką tematyczną, w któ­rej możemy umie­ścić wia­do­mo­ści na wybrany temat, np. pocztówki, mapy, rysunki i notatki. To wszystko umiesz­czone jest w kopertach,  kie­szon­kach, ksią­żecz­kach o prze­róż­nych kształ­tach. Dzieci z wielkim zaangażowaniem  tworzyły  swoje teczki, miały  okazję rozwinąć  inwencję twórczą. Dzięki temu każdy lapbook ma swój niepowtarzalny charakter. Lapbooki będą służyły do umieszczania informacji na temat poznawanych liter, liczb, pór roku itp.

      Zofia Sadłowska, Marcin Ołów

     • Owocne zajęcia w klasie 0B

     • Nowa galeria Owocne zajęcia w klasie 0B została dodana do albumu fotograficznego

      W ostatnich tygodniach uczniowie klasy 0B poznawały i utrwalały nazwy i właściwości owoców zbieranych jesienią i poszerzały wiedzę o owocach egzotycznych. Podczas zajęć za pomocą zmysłów smaku, wzroku, węchu i dotyku rozpoznawały wybrane owoce. Zwieńczeniem zajęć było przygotowanie przez dzieci przy pomocy nauczyciela pysznej sałatki owocowej.

     • Wycieczka 3b

     • Nowa galeria Wycieczka 3b została dodana do albumu fotograficznego

      16 października 2023 roku klasa 3 b z wychowawczyniami wybrała się do Siedliska Bogdanka w Leszczewku. Wyjazd był dobrą okazją, żeby przeprowadzić zajęcia w terenie, zobaczyć jak rosną warzywa okopowe, przypomnieć ich nazwy oraz utrwalić wiadomości przyrodnicze zdobyte na lekcjach. Dzieci mogły także wziąć udział w wykopach. Pod czujnym okiem pani Danusi, właścicielki gospodarstwa agroturystycznego karmiły zwierzęta. Było oczywiście ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek i ziemniaków. Ogromną frajdą były zjazdy na tyrolce oraz  pontonach. Czas pobytu umiliły zabawy na  bogato wyposażonym placu zabawa. Miały też okazję spróbować cieplutkiego mleka prosto od kozy. Wycieczka trzecioklasistom bardzo się podobała. Już planujemy następny wyjazd.

      Serdecznie dziękujemy rodzicom z rady klasowej za zorganizowanie wyjazdu. 

        M. Truchan, G. Hołownia

     • Uczennice klasy VI b sięgnęły gwiazd wraz z Mikołajem Kopernikiem

     • Nowa galeria Uczennice klasy VI b sięgnęły gwiazd wraz z Mikołajem Kopernikiem została dodana do albumu fotograficznego

      Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę jego urodzin. Nasza szkoła włączyła się w obchody tego jubileuszu, podejmując działania zorganizowane przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty i Radę Dyrektorów Szkół Podstawowych przy Warmińsko – Mazurskim Kuratorze Oświaty, między innymi uczestnicząc w Wojewódzkim Konkursie na kronikę „MIKOŁAJ KOPERNIK – człowiek wielu talentów”.

      Główne cele tego przedsięwzięcia to:

      1. Uczczenie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
      2. Poszerzenie wiedzy o życiu i działalności wielkiego uczonego związanego z Warmią.
      3. Popularyzowanie dokumentowania kronikarskiego.
      4. Wyzwalanie ciekawości poznawczej, kreatywności oraz twórczych działań dzieci i młodzieży.
      5. Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów - pobudzanie i rozwijanie zainteresowań historią, astronomią, fizyką, geografią, matematyką, medycyną, ekonomią.
      6. Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.
      7. Rozwijanie umiejętności pracy zespołowej.

      Zespół, który pracował nad tym zadaniem, tworzyły uczennice z obecnej klasy VI b: Alicja Konopko, Lena Stasiak, Lena Grześ oraz Aleksandra Toczyńska. Dziewczęta pracowały pod kierunkiem pań: Marioli Zdancewicz oraz Anety Makowskiej. Ich kronika zdobyła I miejsce. Warto dodać, że konkurencja była ogromna, ponieważ swoje prace zgłosiły 92 szkoły z województwa warmińsko – mazurskiego.

      9 października uczestniczyliśmy w uroczystej gali podsumowującej Akcję społeczno – edukacyjną „Konwalia” w Olsztynie, podczas której mogliśmy wysłuchać wystąpienia Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty – pana Krzysztofa Marka Nowackiego, a także  obejrzeć inscenizację przygotowaną przez uczniów z Dobrego Miasta oraz występy taneczne uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie inspirowane życiem i pracą Mikołaja Kopernika. Nasze uczennice odebrały dyplomy i nagrody rzeczowe oraz gratulacje za wspaniałą kronikę poświęconą naszemu Wielkiemu Rodakowi.

      Jeszcze raz serdecznie dziękujemy dziewczętom za ogromną pracę i zaangażowanie włożone w tworzenie kroniki. Jesteśmy pewne, że popularyzacja wizerunku, działalności i zasług Mikołaja Kopernika przyniesie wymierne korzyści edukacyjne. Słowa wdzięczności kierujemy również do rodziców naszych uczennic oraz pana Stanisława Kopyckiego – dyrektora SP 4 za okazane wsparcie i pomoc przy realizacji tego zadania.

      Poniżej prezentujemy efekty naszych działań.

                 

                                                                                                                Koordynatorki

      Aneta Makowska
                 Mariola Zdancewicz

     • Haftowany patchwork

     • Nowa galeria Haftowany patchwork została dodana do albumu fotograficznego

      Wrześniowe zajęcia plastyczno-techniczne w obu klasach trzecich były nie lada wyzwaniem dla wielu uczniów. Dzieci zapoznały się z prostą metodą haftowania. Przygotowania zajęły im troszkę czasu – wyszukanie odpowiedniego materiału, czy nici, która nie będzie się nieznośnie rozdwajać podczas wkładania do igły oraz narysowanie na płótnie odpowiedniego wzoru. Gdy już wszystkie materiały mieli gotowe, rozpoczęli jakże żmudny, ale niezwykle uspokajający proces wyszywania.  Trzecioklasiści nauczyli się nawlekać igłę oraz wyszywać ściegiem za igłą... wzbogacili się również w pokłady cierpliwości.

      Mówi się, że haftowanie to typowo kobiece zajęcie, i że kobiety wiodą w nim prym, nic bardziej mylnego – chłopcy z obu klas mogą poszczycić się wyjątkowo estetycznymi wyszywankami, wykonanymi z dokładnością i skrupulatnością.

      Dzieci połknęły bakcyla haftowania! Ich prace można podziwiać na tablicy w holu - zapraszamy!

     • Jesień w polu

     • Nowa galeria Jesień w polu została dodana do albumu fotograficznego

      Dzieci z klasy 3a, 11 października 2023 r. mogły wziąć udział w zajęciach w terenie. Dzień wcześniej uczyły się o tym jakie prace wykonuje się w polu jesienią. Dowiedziały się na lekcjach, że rolnicy sieją zboża ozime, jakie są rośliny okopowe i co to są wykopki. Następnego dnia, mogły osobiście wziąć udział w wykopkach. Klasa udała się do zaprzyjaźnionego gospodarstwa rolnego Państwa Krupińskich w Kukowie, rodziców jednej z uczennic - Agatki. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, każda z nich dostała swoje wiadro, które po wypełnieniu  miała przynosić do taty lub dziadka uczennicy. Rolnicy byli pełni podziwu dla pracowitości dzieci i tempa z jakim zbierały ziemniaki. Wszystkie wykopane ziemniaki zostały zebrane w niecałe 40 minut. Po pracy uczniowie w nagrodę mogły ogrzać się przy ognisku i posilić własnoręcznie upieczoną kiełbaską oraz pieczonymi w ognisku ziemniakami. Czas umiliły nam rozmowy z rolnikami na temat ich pracy.

      Pan Konrad oprowadził nas również po gospodarstwie, mogliśmy skosztować ciepłego mleka prosto od krowy oraz posmakować krówek produkowanych w Olecku.

      Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie i Panu Konradowi za ten wartościowy czas.

     • Bajki znane i nieznane

     • Nowa galeria Bajki znane i nieznane została dodana do albumu fotograficznego

      3 października 2023r. uczniowie klas 0A i 0C wraz z opiekunami odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku. Celem wizyty było rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami oraz tworzenie sytuacji doskonalących mowę, zdolność koncentracji, skupienia uwagi.

      Dzieci wysłuchały bajki ,,Kłótliwe sąsiadki’’ i ,,Zielony Kapturek’’. Prawidłowo rozpoznawały rekwizyty związane z różnymi bajkami.  Pobawiliśmy się trochę w Kopciuszka rozdzielając różne nasiona. A na zakończenie wizyty bajka ,,Poranek u żaby’’ stała się wspaniała okazją do wspólnej gimnastyki.

      Sadłowska Zofia, Marcin Ołów, Wioletta Łęgowska

     • Pierwsza wycieczka klasy 0B

     • Nowa galeria Pierwsza wycieczka klasy 0B została dodana do albumu fotograficznego

      25 września uczniowie klasy 0B uczestniczyli w swojej pierwszej  wycieczce.  Dzieci udały się autobusem do gospodarstwa agroturystycznego „Gniazdo”  w Gordejkach, gdzie korzystały z bogato wyposażonego placu zabaw, tyrolki, piekły kiełbaski oraz uczyły się rozpoznawania drzew i zbierały żołędzie. Dzieci bezpiecznie bawiły się pod opieką wychowawców i rodziców.  Wycieczka była dobrą okazją do bliższego poznania się i nawiązania nowych przyjaźni.

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Kropki została dodana do albumu fotograficznego

      Drugi tydzień nauki w nowym roku szkolnym 2023/2024 dzieci uczęszczające do oddziałów 0-III w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku zakończyły obchodami Międzynarodowego Dnia Kropki.

      Piątek 15 września w dużej mierze poświęcony był kropce. Uczniowie nie tylko ubrani byli w stroje z różnymi kolorami krop, kropek i kropeczek, ale wzięli udział w wielu zainicjowanych przez nauczycieli ciekawych zabawach i aktywnościach, których bohaterem była właśnie kropka. Miało to na celu pomóc dzieciom w odkrywaniu ich zdolności, poznawaniu mocnych stron, rozbudzaniu wyobraźni. Międzynarodowy Dzień Kropki to przede wszystkim święto kreatywności, odwagi i zabawy, które pobudza dziecięcą pomysłowość oraz zachęca do tworzenia. Tego dnia w naszej szkole powstało dużo wyjątkowych, nie tylko kropkowych dzieł sztuki.

      Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć!

     • ​​​​​​​​​​​​​​SUKCESY UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMIIM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W OLECKU W KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WARMIŃSKO – MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY

     • „Tak długo, jak długo odczuwasz głód sukcesu, zawsze będziesz miał w sobie moc, aby go osiągnąć – te słowa doskonale oddają nastawienie naszych uczniów, którzy w tym roku przystąpili do wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.

      Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku może kolejny raz poszczycić się wspaniałymi wynikami. W tym roku sześcioro naszych uczniów zdobyło łącznie 9 tytułów laureata i finalisty.

      Wojewódzkie konkursy przedmiotowe od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wynika to z faktu, iż zapewniają laureatom liczne przywileje:

      - zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty, które jest równoznaczne z uzyskaniem z tegoż przedmiotu najwyższego wyniku,

      - przyjęcie w pierwszej kolejności po ukończeniu szkoły podstawowej do wybranej publicznej szkoły ponadpodstawowej,

      - ocena celująca na świadectwie z danego przedmiotu,

      - uprawnienia określone w zaświadczeniach wydanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zachowują ważność na terenie całego kraju, zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad.

      Tytuł finalisty pozwala na otrzymanie dodatkowych punktów podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej – może to być 10 lub nawet 16 punktów.

      Popularność konkursów przedmiotowych organizowanych przez  Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, jest również dowodem na to, że nauczyciele potrafią umiejętnie rozwijać u podopiecznych pasje, talenty i zainteresowania. Uczniowie oprócz zajęć pozalekcyjnych nierzadko spotykają się z nauczycielami w czasie wolnym, popołudniami, w przerwie świątecznej i w ferie.

      W tym roku  młodzież z naszej szkoły na początku II półrocza przystąpiła do etapu wojewódzkiego  kuratoryjnych konkursów przedmiotowych.

      Dzięki zaangażowaniu i pracy zdobyli trzy tytuły laureata i sześć tytułów finalisty.

      A oto wyróżnieni:  

      LAUREACI:

      Edyta Sienkiewicz, kl. 8a język polski (nauczyciel przygotowujący – p. Mariola Zdancewicz)

      Izabela Stefanowska, kl. 8c  język polski (nauczyciel przygotowujący – p. Mariola Zdancewicz)

      Filip Suchocki, kl. 8a – fizyka (nauczyciel przygotowujący – p. Aneta Makowska) 

      FINALIŚCI:

      Maja Dziubińska, kl. 8c – fizyka (nauczyciel przygotowujący – p. Aneta Makowska)

      Hanna Miłun, kl. 7 język polski (nauczyciel przygotowujący – p. Agnieszka Kopycka)

      Izabela Stefanowska, kl. 8c geografia (nauczyciel przygotowujący – p. Dorota Witkowska)

      Michał Kawałko, kl. 8b – matematyka (nauczyciel przygotowujący – p. Anna Kawałko)

      Michał Kawałko, kl. 8b – język angielski (nauczyciel przygotowujący – p. Magdalena Borys)

      Filip Suchocki, kl. 8a – matematyka (nauczyciel przygotowujący – p. Anna Kawałko)

      Gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów!

      Mariola Zdancewicz

     • NARODOWE CZYTANIE 2023 – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

     • Nowa galeria NARODOWE CZYTANIE 2023 – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej została dodana do albumu fotograficznego

      W sobotę, 16 września, odbyła się 12. edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać wybitne dzieło polskiego pozytywizmu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

      „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść tej autorki. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

      W Olecku czytanie utworu Orzeszkowej odbyło się na polanie przy skateparku. Wspólnie z olecczanami utwór czytali między innymi: przedstawiciele oleckich władz,  dyrektorzy szkół, instytucji, placówek, nauczyciele oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V b: Dominika Marcinkiewicz (narrator), Bartosz Szejda (Kirło) oraz z klasy VI b – Antonina Wysocka (Justyna) i Michał Wiśniewski (Orzelski). Wszyscy swoją interpretacją doskonale przedstawili scenę nieprzyjemnego nagabywania Orzelskiego przez Kirłę i zdecydowaną reakcję córki bohatera na tak niestosowne zachowanie ulubieńca pani Emilii.

      Uczniowie zostali przygotowani przez panie polonistki: Agnieszkę Kopycką i Mariolę Zdancewicz.

      Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. 

      Mariola Zdancewicz

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

     • Nowa galeria Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 została dodana do albumu fotograficznego

      Pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2023/2024 zabrzmiał dość nietypowo, gdyż dopiero 4 września 2023 r., co może oznaczać  dwie rzeczy: po pierwsze – wakacje trwały w tym roku dość długo, po drugie zaś – nadszedł ich koniec.

      Uroczystość inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9.00 od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego oraz hymnu szkoły. Uśmiechniętych i wypoczętych uczniów przywitał dyrektor - pan Stanisław Kopycki. W swoim wystąpieniu życzył uczniom oraz pracownikom szkoły owocnej pracy, wielu sukcesów i realizacji zamierzonych celów. Równie ciepło powitał uczniów Przewodniczący Rady Rodziców – pan Dawid Bondarenko, który zwracał uwagę na najważniejsze aspekty pracy szkoły, przede wszystkim na współpracę uczniów, nauczycieli i rodziców.  W części oficjalnej nie zabrakło również miłych akcentów. Akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego odebrała pani Angelika Fiećko, a statuetkę za najlepsze wyniki w nauce za ubiegły rok uczennica klasy VI b – Lena Stasiak. Serdecznie gratulujemy!

      W dalszej części mogliśmy obejrzeć krótką, ale niezwykle refleksyjną część artystyczną, podczas której uczniowie zaprezentowali nam najważniejsze wartości, które kształtuje szkoła. W rezultacie symboliczne „cegiełki” stworzyły budowlę w kształcie domu. Odnosząc się do przesłania części artystycznej, ważne jest, by w szkole czuć się dobrze, by panowała atmosfera życzliwości i współpracy w codziennych działaniach, by naprawdę poczuć, że szkoła to nasz drugi dom.

      Tegoroczną część artystyczną przygotowali uczniowie klas: 3a i 3b oraz 6a i 6b wraz z paniami: Sylwią Wysocką, Małgorzatą Truchan, Anetą Makowską i Karoliną Domel. Kolorową dekorację stworzyła pani Katarzyna Fiećko.

       4 września mury naszej szkoły po ponad dwumiesięcznej przerwie znów wypełniły się echem uczniowskich rozmów i śmiechów. Nowy rok szkolny to nowe wyzwania i oczekiwania. Pamiętajmy, że nic nie zbliża do siebie tak, jak budowa wspólnego dzieła, czego symbolem jest zbudowana przez uczniów piramida wartości szkoły.

      Inauguracja roku szkolnego 2023/2024 rozpoczęła nowy rozdział Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

      Uczniom życzymy wytrwałości  w dążeniu do zamierzonych celów. Nauczycielom natomiast owocnej pracy oraz sukcesów zawodowych.

      Mariola Zdancewicz

     • Trzymaj formę

     • W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku zdobyła certyfikat XVI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „ Trzymaj Formę ! ”. Dzięki któremu uczniowie poszerzyli wiedzę na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności ruchowej, kształtowali umiejętności niezbędne do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. W szkole propagowano zdrowy tryb życia.

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

     • Nowa galeria Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 została dodana do albumu fotograficznego

      „Wznoś się wyżej, coraz wyżej” – to hasło, skierowane do naszych uczniów, przyświecało 23 czerwca 2023 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2022/2023.

      Są takie daty w kalendarzu, na które czekamy z utęsknieniem. Jedną z nich z pewnością jest zakończenie nauki i zasłużony odpoczynek od obowiązków szkolnych. W naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się o godzinie 9.00. Na początku zebrani wysłuchali słów dyrektora szkoły – pana Stanisława Kopyckiego, proboszcza tutejszej parafii – ks. Krzysztofa Krupińskiego oraz przewodniczącego Rady Rodziców – pana Dawida Bondarenki, którzy życzyli uczniom bezpiecznych wakacji, odpoczynku  i wielu ciekawych przygód.

      Tegoroczna uroczystość była szczególnie ważna dla uczniów klas ósmych, którzy żegnali się z naszą szkołą, by wyruszyć w dalszą drogę. Tradycyjnie nie zabrakło poloneza w wykonaniu absolwentów oraz podziękowań skierowanych do nauczycieli i rodziców. Podczas części artystycznej siódmoklasiści namówili swoich starszych kolegów na wspomnienia dotyczące nauki w SP4. Wszystko odbyło się oczywiście w radosnej i humorystycznej atmosferze.

      Po części artystycznej nadszedł czas nie tylko na pożegnanie absolwentów, ale również wręczenie nagród i wyróżnień. W tym roku przyznano aż 47 stypendiów motywacyjnych za wysokie osiągnięcia edukacyjne i sportowe. Statuetkę Absolwenta Roku odebrał Michał Kawałko, który może pochwalić się imponującą średnią – 5,83. A listy gratulacyjne od Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty odebrali laureaci i finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Podczas uroczystości świadectwa z rąk Dyrektora odebrali również uczniowie, którzy ten rok ukończyli z wyróżnieniem.

      Ostatnim punktem programu było wręczenie świadectw ukończenia szkoły uczniom klas ósmych. Był to niezwykle ważny moment, który, z jednej strony zamyka, a z drugiej, z pewnością, otwiera nowy etap w życiu tych młodych ludzi.

      W tym ważnym dla całej społeczności czasie życzymy absolwentom wszelkiej pomyślności, realizacji planów oraz spełnienia marzeń w dalszym życiu, a wszystkim nam udanych i bezpiecznych wakacji.

      Tegoroczną uroczystość przygotowały panie: Krystyna Matwiejczyk, Wioletta Czaplejewicz oraz Mariola Zdancewicz. Do wykonania poloneza ósmoklasistów przygotowała pani Marzenia Jasińska, a nad Pocztem Sztandarowym czuwał pan Jarosław Bagieński.

      Mariola Zdancewicz

     • Wizyta w Oleckiej Izbie Historycznej

     • Nowa galeria Wizyta w Oleckiej Izbie Historycznej została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie klasy VII 20. 06.2023 r. odwiedzili  Izbę Historyczną w Olecku. Celem  wizyty  było rozwijanie u dzieci świadomości historycznej oraz poszerzanie wiedzy na temat historii i kultury regionu.

      W czasie zajęć  uczniowie wysłuchali wykładu pani Elizy Ptaszyńskiej (historyka sztuki, kustosza w Muzeum Okręgowym w Suwałkach) na temat I wojny światowej w Prusach Wschodnich.  W bardzo przystępny sposób pani kustosz opowiedziała o przebiegu frontu wschodniego, największej bitwie stoczonej pod Tannenbergiem, a przede wszystkim o historii miasta w czasie Wielkiej Wojny. Uczniowie mieli  możliwość poznania losów ludności cywilnej oraz procesu odbudowy Margrabowej po zawierusze wojennej.

      Młodzież  obejrzała również wystawę stałą, ukazującą dzieje  miasta. Eksponowane na niej przedmioty, dokumenty i zdjęcia dotyczą Olecka lub powiatu oleckiego i jednocześnie świadczą o dziejach regionu oraz szerzej - Mazur.

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Wizyta w muzeum historyczno-regionalnym w Olecku

     • Nowa galeria Wizyta w muzeum historyczno-regionalnym w Olecku została dodana do albumu fotograficznego

      Czy podróż w czasie jest możliwa? Oczywiście, że tak! Dzięki wizycie w muzeum możemy przenieść się w minione czasy.

      13 czerwca 2023 r. uczniowie klas V gościli w oleckim zamku. Celem wizyty było obejrzenie wystawy historyczno – regionalnej, na której zaprezentowane są  eksponaty związane z historią Ziemi Oleckiej. Mogli zobaczyć różnego rodzaju militaria związane z  działaniami zbrojnymi w regionie, m. in. egzemplarze broni strzeleckiej, umundurowanie i wyposażenie wojsk piechoty oraz przedmioty i narzędzia codziennego użytku, zdjęcia Ziemi Oleckiej i  jej mieszkańców oraz zbiór fotokopii dokumentów administracji powiatowej w Olecku (1945-1946r.). Oglądając zbiory muzealne wysłuchali szczegółowych  opisów doktora historii i nauk humanistycznych Marka Góryńskiego, który oprowadzał po salach wystawowych,  dotyczących  poszczególnych rodzajów broni. Niewątpliwą atrakcją było również zapoznanie się z makietą zamku oleckiego z okresu jego powstania.

      To była bardzo cenna lekcja historii.

      Anna Karolina Szyłkiewicz