• Wycieczka do Torunia z projektu "Poznaj Polskę"

     • Nowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego

      W czwartkowy poranek (19.05.2022r.) uczniowie klas 5a,5b i 6 wraz z opiekunami: Małgorzatą Marcinkiewicz, Krystyną Matwiejczyk, Wiolettą Czaplejewicz i Angeliką Fiećko wyruszyli spod Szkoły Podstawowej Nr 4  do Torunia. Droga minęła bardzo szybko i przyjemnie.

      Wizytę w mieście zaczęliśmy od spaceru po starym mieście w formie „Gry miejskiej”. Podczas gry zobaczyliśmy piękne miejsca i zabytki.

      Następnie przewodnik zaprowadził nas do Domu Legend Toruńskich, gdzie mogliśmy wysłuchać ciekawych opowieści i na chwilę przenieść się do dawnych czasów.

      Kolejnym punktem wycieczki było samodzielne wypiekanie przez uczniów piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej.

      Po całym dniu atrakcji przyszedł czas na zakwaterowanie i obiadokolację. Po posiłku mieliśmy czas wolny, który wykorzystaliśmy na odpoczynek i przygotowanie się do kolejnego dnia wycieczki.

      Drugiego dnia (20.05.22r.) po śniadaniu wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Centrum Popularyzacji Kosmosu "PLANETARIUM". Należy ono do najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów toruńskiej starówki. 

      Następnie odbyliśmy wizytę w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie  w atrakcyjny sposób mogliśmy poznawać podstawy fizyki, chemii, czy matematyki.

      Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć i wolnego czasu na zakup pamiątek.

      Miłym akcentem kończącym wizytę w Toruniu był wspólny posiłek w przepięknej restauracji.

      Z uśmiechem na twarzach, późnym wieczorem powróciliśmy do Olecka.

      Toruń zachwycił nas swoim urokiem. Cudowny klimat, przepiękne zabytki i mnóstwo atrakcji zachęcają do odwiedzania tego miasta wielokrotnie.

      Klasa 5a, 5b i 6 wraz z opiekunami

     • Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwondo Olimpijskim

     • Nowa galeria Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwondo Olimpijskim została dodana do albumu fotograficznego

      Dwa złote i jeden brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w Taekwondo Olimpijskim zawodników LUKS „HIDORI” Olecko

      W dniach 27 – 28.05 w Warszawie rozegrano Mistrzostwa Polski Juniorów /15-17 lat/ w Taekwondo Olimpijskim. Bardzo dobrze spisała się na nich reprezentacja Uczniowskiego Klubu Sportowego „HIDORI” działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Olecku. Podopieczni Doroty i Tomasza Miszczak zdobyli odpowiednio:

      Wiktor Raszkowski – 1 miejsce w kategorii wagowej do 78 kg,
      Antoni Miszczak - 1 miejsce w kategorii wagowej do 45 kg,
      Julia Butkiewicz – 3 miejsce w kategorii + 68 kg
      Rozalia Mikielska – 5 miejsce w kategorii + 68 kg,

      Dla Wiktora zwycięstwo w tych zawodach bardzo przybliżyło jego wyjazd na Mistrzostwa Świata Juniorów. Wszystko powinno wyjaśnić się w najbliższym czasie.

     • Zajęcia edukacyjne "Ognik"

     • Nowa galeria Zajęcia edukacyjne "Ognik" została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 18 maja 2022r, grupa 0c brała udział w zajęciach edukacyjnych ,,Ognik’’ zorganizowanych w budynku Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Olecku. Celem naszego spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań i nawyków w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci zostały ubrane w hełmy i strój strażacki, zapoznały się z pracą strażaka oraz wyposażeniem samochodu strażackiego. Oglądały sprzęt strażacki służący do gaszenia pożarów i prowadzenia akcji ratowniczych. Mogliśmy również przy pomocy strażaków przećwiczyć umiejętność lania wody ze strażackiego hydrantu. Podczas oglądania prezentacji multimedialnej, została utrwalona znajomość numerów telefonów alarmowych oraz znaków ostrzegawczych i informacyjnych.

      Przedszkolaki zdobyły cenne informacje na temat:

      • Co zrobić, w razie zapalenia się ubrania na sobie lub kimś?
      • Co zrobić w przypadku pożaru w domu, lub w szkole?
      • Jak należy prawidłowo wezwać straż pożarną?
      • Poznały znaki ewakuacyjne oraz zasady bezpiecznej ewakuacji.

      Duża część dzieci, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem. Na koniec upamiętniliśmy to spotkanie pamiątkowym zdjęciem.

     • Kraina Empatii

     • Grupa OB przeniosła się do Krainy Empatii. W ramach modułu Międzynarodowego projektu Edukacyjnego Emocja grupa poznała pojęcie empatii i uczyła się wykorzystywać zdobytą wiedzę w życiu codziennym. Wysłuchali opowiadania o pluszowym tygrysku, który dowiedział się, jak ważna w życiu jest dobroć i pomoc innym. Podczas realizacji modułu dzieci skupiały swoją uwagę na emocjach, jakie odczuwają w danym momencie. Segregowały i rysowały emocje. Tworzyły własną wewnętrzną prognozę pogody. Zachowania empatyczne zerówkowicze omówili na podstawie fragmentu bajki "W głowie się nie mieści". Zwieńczeniem modułu było przygotowanie słoika wdzięczności do kącika emocji.

      Przed nami ostatnia podróż do Krainy Odwagi.

      K. Rzodkiewicz

     • Czytam z Emocją

     • Miło mi poinformować, że w maju grupę 0B odwiedziła mama Nikodema, która z zaangażowaniem przeczytała książkę "Brzydkie Kaczątko" w ramach Innowacji Pedagogicznej "Czytam z Emocją". Opowieść o brzydkim Kaczątku pozwoliła dzieciom otworzyć się na rozmowę o tolerancji i inności każdego z nas. Pani Joanna wykonała z dziećmi niezwyykłą pracę plastyczną. Mimo, iż każde dziecko otrzymało takie same materiały do wykonania pracy okazało się, że każdy łabędź jest niepowtarzalny i wyjątkowy.

      Dziękujemy Pani Joannie Kozłowskiej za odwiedziny i niezwykłą interpretację bajki. 

      K. Rzodkiewicz

     • Święto Narodowe Trzeciego Maja

     • Nowa galeria Święto Narodowe Trzeciego Maja została dodana do albumu fotograficznego

      Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć „Konstytucja 3 maja” obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      Oryginał rękopiśmienny „Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich zgromadzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego, uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

      4 maja 2022 r. społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku zebrała się w sali gimnastycznej, by świętować 231. rocznicę uchwalenia „Konstytucji 3 maja”.

      Uczniowie  przypomnieli nam kontekst historyczny tego doniosłego momentu, a także jego ogromne znaczenie. Podczas uroczystości mogliśmy wysłuchać pięknych recytacji oraz wsłuchać się w melodię utworów patriotycznych. Nie zabrakło również występu tanecznego, gdzie dumnie powiewała biało – czerwona flaga.

      Mając na uwadze słowa Seneki, które stanowiły motto uroczystości, pamiętajmy: Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.

      Majowy apel został przygotowany przez uczniów z klas: II b, III b i IV b, przy wsparciu wychowawców i nauczycieli: Joanny Cichanowicz (II b) , Karoliny Domel (IV b) i Jarosława Bagieńskiego (III b). Organizatorzy dziękują również paniom: Katarzynie Fiećko i Magdalenie Siedleckiej (przygotowanie scenografii) oraz Magdalenie Stachowicz (przygotowanie chóru).

      Mariola Zdancewicz

     • Rowerowe zmagania – Turniej BRD

     • Nowa galeria Rowerowe zmagania – Turniej BRD została dodana do albumu fotograficznego

      Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, dnia 29.04.2022 roku w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych z terenu powiatu oleckiego.                          

      Celem tych zawodów są m.in.: działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej oraz popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego.

      Do Turnieju zgłosiły się drużyny startujące w kategorii rocznik 2009 i starsi,  reprezentujący następujące szkoły: SP w Stożnem, SP w Babkach Oleckich, SP 2 w Olecku oraz gospodarze - SP 4 w Olecku. W kategorii młodszej, rocznik 2010 i młodsi wystartowała niestety tylko jedna drużyna z SP 4 w Olecku.

      Konkurs składał się z następujących konkurencji:

      •  testwiedzy;
      • test skrzyżowań;
      • jazda sprawnościowa rowerem po torze przeszkód;
      • wykonanie zadania z pierwszej pomocy przedmedycznej.

      Na podstawie liczby zdobytych punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach, kolejność miejsc w starszej kategorii, przedstawia się następująco:
      IV miejsce SP Stożne,

      III miejsce SP Babki Oleckie,

      II miejsce SP 2.

      Miejsce I - premiowane udziałem w finale wojewódzkim, zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku.

      Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Mikołaj Budziński, Mateusz Żukowski oraz Michał Putra.                                                                                                              

      W związku z tym, iż w kategorii młodszej wystartowała tylko jedna drużyna z SP4 Olecko w składzie: Lena Czaplejewicz, Hanna Miłun, Piotr Borowski oraz Rafał Smokowski, uzyskała ona automatyczny awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w dniach 19 - 20 maja 2022 r. w miejscowości Nowakowo, którego organizatorem jest WORD Elbląg.

      Dziękujemy Komisji Konkursowej w składzie: Justyna Sznel reprezentująca policję, Adrian Karch – ratownik medyczny oraz Krzysztof Krajewski – przedstawiciel organizatora. 

      Składamy podziękowania za udział wszystkim zawodnikom oraz ich opiekunom. Gratulujemy najlepszym i trzymamy kciuki za jak najlepszy występ w Turnieju Wojewódzkim.  

                                                                                                        Jarosław Bagieński

     • Bieg po zdrowie

     • W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 wśród uczniów klasy IV prowadzony był program antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Głównym celem programu jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Po tych lekcjach uczniowie zrozumieli, że zarówno czynne jak i bierne palenie jest szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dowiedzieli się również jak drogi jest to nałóg, a także o tym ile w papierosach i jego dymie jest złych substancji. W czasie zajęć istotna była również nauka asertywności, sztuki mówienia NIE.

      Uzupełnieniem programu jest cykl filmów edukacyjnych z udziałem ekspertów z dziedziny psychologii oraz autorów programu. Nagrania są dostępne dla wszystkich na kanale YouTube:

      https://www.youtube.com/user/GlownyInspektoratSan/videos.

      Zachęcamy rodziców do zapoznania się z materiałami dostępnymi na stronie oraz obejrzenia załączonej prezentacji, gdzie znajdują się prace uczniów klas IV z antyreklamą palenia papierosów.

      Jolanta Zdanowska - pedagog