• Andrzejki

     • Nowa galeria Andrzejki została dodana do albumu fotograficznego

      Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.

      Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli  24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek.

      26.11.2021r. uczniowie klas 0-3 świetnie bawili się i z zaciekawieniem słuchali tradycji związanych z wieczorem andrzejkowym. Młodsze dzieci przepowiadały przyszłość dzięki przygotowanym przez nauczycielki wróżbom, rekwizytom i zabawom. W klasie 3a to dzieci przygotowywały swoim koleżankom i kolegom przepowiednie, odkrywając tradycje andrzejek i świetnie się przy tym bawiąc. Klasa 3 b gościła Panią Jadwigę Wasilewską i przedszkolaki z 0c. Pani Jadwiga ciekawie opowiadała o tradycyjnych andrzejkach i wróżyła uczniom obu klas.

      Wszyscy uczniowie opuściły szkołę z uśmiechem na twarzy, zastanawiając się czy spełnią się ich przepowiednie.

     • ,,Nie dla plastiku”

     • Gratulacje!

      Uczennice należące do Szkolnego Zespołu Wokalnego, w ramach zajęć pozalekcyjnych, wzięły udział w konkursie ,,Nie dla plastiku” organizowanym przez Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Konkurs rejonowy polegał na stworzeniu mema graficznego o tematyce ekologicznej związanej z przyczynami i negatywnymi skutkami zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, głównie plastikiem. Celem konkursu było zwrócenie uwagi młodych ludzi na wyżej wymieniony problem oraz kształtowanie postaw odpowiedzialności za własne życie i naturalne środowisko.

      W kategorii uczniów szkół podstawowych

      I miejsce zajęła Vanessa Sienica z klasy 7a,

      oraz I wyróżnienie otrzymała Natalia Boguszewska z klasy 4a.

      Serdecznie gratuluję dziewczynkom!

      Magdalena Stachowicz

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia w 0c

     • Nowa galeria Światowy Dzień Pluszowego Misia w 0c została dodana do albumu fotograficznego

      Światowy Dzień Misia obchodzony jest 25 listopada. Dzieci  z grupy 0c miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Odbyły się zabawy, tańce oraz zajęcia plastyczne. Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy z misiami przyniesionymi przez dzieci z domu.

      Pamiętajmy, że miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka.

     • Dzień magii

     • Nowa galeria Dzień magii została dodana do albumu fotograficznego

      Dzieci podobnie, jak dorośli, zastanawiają się czasem nad przyszłością. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 26 listopada 2021 r., wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej. Andrzejkową atmosferę dopełniały także kolorowe stroje, w które dzieci z grupy 0c były przebrane. Wspólnie wróżyliśmy oraz czarowaliśmy, by poznać to, co czeka nas w przyszłości. Gościnie odwiedziliśmy klasę III  i pod opieką Pani Jadwigi Wasilewskiej przelewaliśmy wosk przez dziurkę od klucza i staraliśmy się z jego kształtu odczytać, co jest nam pisane.

      Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość.

     • Biała Wstążka

     • Nasza szkoła dołączyła do kampanii „Biała Wstążka”, która jest największą na świecie akcją mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. 

      W ramach tegorocznej akcji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku przygotowali transparenty i chorągiewki z hasłami profilaktycznymi. Dnia 25.11.2021r. odbył się marsz uczniów klas 7 i 8 jako symbol sprzeciwu wobec przemocy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i filmu z kampanii „Biała Wstążka”.

      Szanuj, kochaj, reaguj!​​​​​​​

      J. Zdanowska i R. Sienica

      pedagog i psycholog szkolny

     • Światowy Dzień Życzliwości

     • Nowa galeria Światowy Dzień Życzliwości została dodana do albumu fotograficznego

      "Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi".

      Jan Paweł II 

      21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Dzieci z grupy Ob w poniedziełek 22 listopada zastanawiały się, w jaki sposób okazywać życzliwość sobie oraz innym. Tego dnia dzieliliśmy się miłymi słowami.

      Bądźmy życzliwi codziennie, dobroć zmienia świat na lepsze.

      K. Rzodkiewicz

     • Niecodzienna wizyta w 0B

     • Robot edukacyjny odwiedził dzieci w grupie 0B, aby przybliżyć im podstawy robotyki w przyjemny i twórczy sposób. Zadaniem dzieci było zaprogramowanie robota, w taki sposób, aby powędrował w miejsce, które wylosowali na karcie. Zabawa z robotem, którego nazwali Chrobocik, rozwija logiczne rozumowanie, koordynację wzrokowo - ruchową, rozwiązywanie problemów oraz dążenie do celu. Przy okazji zerówkowicze powtórzyli kolory po polsku i angielsku, litery, cyfry i nazwy zwierząt.

      K. Rzodkiewicz

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Nowa galeria Narodowe Święto Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego

      11 listopada 1918 r. – dzień, który kojarzy się Polakom z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, został oficjalnie uznany jako święto państwowe dopiero pod koniec lat 30. XX wieku. Tragiczny okres II wojny światowej nie zniszczył polskiej pamięci o odzyskaniu niepodległości. W Polsce komunistycznej święto było zakazane i obchodzone nielegalnie. Przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

      W tym roku przypada 103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji wybraliśmy się na spacer po Olecku- naszej małej ojczyźnie. Zaprosiliśmy do rozmowy kilkoro gości, m.in.: pana Karola Sobczaka – Burmistrza Olecka. Wykonaliśmy transparenty, przygotowaliśmy słodki poczęstunek, uczniowie należący do Szkolnego Zespołu Wokalnego zaśpiewali piękne pieśni patriotyczne, a uczniowie klasy 1b wyrecytowali wiersz i zatańczyli do utworów Fryderyka Chopina. W ramach lekcji plastyki uczniowie klasy 7c wykonali portrety wybitnych postaci zasłużonych dla polskiej wolności. Za realizację działań odpowiedzialne były panie: Małgorzata Truchan, Wioletta Czaplejewicz i Magdalena Stachowicz.

      Naszą pracę uwieczniliśmy na filmie. Zapraszamy Państwa do obejrzenia.

     • Jesień w grupie 0B

     • Za oknem coraz częściej jest szaro, ponuro i deszczowo. W grupie 0b natomiast jesień przybiera różnobarwne ciepłe odcienie. W październiku dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach związanych z tematami jesiennymi. Grupa korzystała z drewnianych pomocy edukacyjnych, które doskonale wspierają rozwój. Podczas zajęć dzieci:

      • odnajdywały takie same jesienne obrazki,
      • utrwalały nazwy ptaków,
      • dopasowywały kształty ptaków,
      • karmiły głodną sikorkę za pomocą szczypiec,
      • odwzorowywały ułożenie ptaszków zgodnie z dołączonymi kartami,
      • oglądały ptaki w środowisku naturalnym, korzystając z kodów QR, które po zeskanowaniu pozwoliły ujrzeć i usłyszeć danego ptaka,
      • pracowały w grupach i stworzyły plakat z karmnikiem i ptakami,
      • poznały budowę grzyba z wykorzystaniem układanki,
      • poznawały gatunki grzybów,
      • dopasowywały kształt grzybów za pomocą szczypiec,
      • pracowały w grupach i stworzyły plakat z grzybami w lesie.

      Jesień w grupie 0b jest kolorowa i kreatywna. Zapraszam do obejrzenia filmu.

      Karolina Rzodkiewicz

     • Czytam z Emocją

     • Dzieci z grupy 0b zrealizowały scenariusz zajęć innowacji pedagogicznej „Czytam z Emocją", której celem jest wprowadzenie najmłodszych w świat literatury. Podczas zajęć stworzyły własne Paszporty małego czytelnika. Pierwszą pozycją literacką był „Kopciuszek”. Grupa uważnie słuchała opowieści, podczas której nie zabrakło wielu refleksji. Zadaniem dzieci było uzupełnienie karty samooceny oraz narysowanie sceny z książki. Największą atrakcją okazało się dla grupy stworzenie wystawy  z klocków lego związanej z treścią książki. Kolejną książką, którą zaprosimy do naszej grupy będzie „Piotruś Pan".

      Karolina Rzodkiewicz

     • Kraina Kreatywności

     • Miło mi poinformować, że  dzieci z odziału 0b zakończyły w październiku realizację 1 modułu „Kraina Kreatywności” międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja. Celem modułu było rozbudzenie wiary we własne możliwości oraz rozwijanie kreatywności dzieci. 15 września grupa obchodziła Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie stworzyli niepowtarzalne kropki, które następnie ożywili w aplikacji Quiver. Dzieci oglądnęły film „The Dot”, którego główną bohaterką była dziewczynka Vashti poszukująca wiary we własne możliwości. W poszukiwaniach towarzyszyła jej nauczycielka, która wierzyła w umiejętności swojej uczennicy. Zerówkowicze realizując moduł, tworzyli obrazy kreatywności, dorysowywali obrazki do kształtów, składali z orgiami liska. Przekonali się jak wiele można, stworzyć wykorzystując jedynie białą kartkę. W sali został stworzony kącik emocji z uczuciometrem oraz słoikami złości i radości. Dzieci codziennie korzystają z kącika, zaznaczają swoje samopoczucie, tworzą rysunki do słoików. Niebawem grupę czeka realizacja kolejnego modułu pt. „Kraina Wyobraźni”.

      Karolina Rzodkiewicz

     • Wycieczka do Torunia

     • Nowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego

      We wtorek, 12 października 2021r. uczniowie klasy VII a, b i c byli uczestnikami edukacyjnej wycieczki do Torunia. Zorganizowana została ona w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”. Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Magdalena Borys, Pani Dorota Witkowska, Pani Małgorzata Grzyb i Pan Fabian Szóstkiewicz. Oto relacja jednej z uczestniczek tej wycieczki:

      Dojechaliśmy do Torunia o 11.00 i zaczęliśmy naszą przygodę od wizyty w "Centrum Nowoczesności - Młyn wiedzy". Była to niespotykana interaktywna wystawa edukacyjna "Kalejdoskop". Uczestniczyliśmy również w ciekawych lekcjach z zakresu fizyki, biologii oraz Internetu. Następnie udaliśmy się do "Muzeum przyrodników im. Tonego Halika", które związane jest z egzotycznymi podróżami do Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Po 16 zaczęła się niesamowita gra miejska, w której poruszaliśmy się po toruńskim Starym Mieście. Poznaliśmy przy okazji ciekawą historię miasta i zwiedziliśmy najważniejsze zabytki, tj. bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywą Wieżę, Bramę Klasztorną, Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz różne toruńskie kamienice mieszczańskie. Zwiedziliśmy obiekty sakralne oraz ruiny zamku krzyżackiego. Na końcu musieliśmy znaleźć bunkier, gdzie odbyła się symulacja nalotu bombowego. Skoro świt ruszyliśmy na zwiedzanie wystawy "Baza Mars" w Planetarium. Następnie odwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika i obejrzeliśmy film 4D. Ogromną atrakcją była dla nas wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie mogliśmy sami upiec swojego toruńskiego piernika. Z pięknymi wspomnieniami wróciliśmy o godzinie do Olecka.

     • XVI Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

     •  W dniach 26 - 27 października 2021 r. odbyły się przesłuchania do XVI Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Michalina Kalinowska z klasy 8a oraz Hanna Miłun z klasy 6a. Wyróżnienie w kategorii klas V-VIII otrzymała Hanna Miłun w piosence ,,Czerwone Maki na Monte Casino”. Serdecznie gratulujemy talentu i zaangażowania.

      ,,Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień”. – Madison James

      Fot. Facebook ROK Mazury Garbate

      Magdalena Stachowicz

     • Ognisko 0c

     • Nowa galeria Ognisko 0c została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 11.10.2021r. grupa  0C miło spędziła czas bawiąc się wspólnie na ognisku zorganizowanym na terenie  Mazurskiego Dworu w Siejniku. Miłym akcentem było pieczenie kiełbasek i karmienie ryb. Nie zabrakło również aktywności ruchowej na świeżym powietrzu.

      Wspólne zabawy w parku, szeleszczące liście pod butami, urok i piękno złoto - jesiennej aury na długo zostaną w pamięci dzieci. Dziękuję Paniom Annie i Ewelinie za pomoc podczas wycieczki.

     • Wycieczka do Białegostoku

     • Nowa galeria Wycieczka do Białegostoku została dodana do albumu fotograficznego

      19 października 2021 r. uczniowie klasy I b i klasy II a byli uczestnikami edukacyjnej wycieczki do Białegostoku. Zorganizowana została ona w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji  i Nauki pn  „Poznaj Polskę”. Najmłodsi uczniowie obejrzeli spektakl teatralny w Białostockim Teatrze Lalek, zatytułowany „ Andersen. Kosmiczny Agent”. Nie kryli swojego zadowolenia fabułą i akcją przedstawienia, jak i efektami specjalnymi. Główni bohaterowie Wojtek Pryszcz  i Hans Christian Andersen, zostają wyrzuceni ze Szkoły Kosmicznych Agentów na planecie Dziewanna, za to, że są ludźmi, a ludzie potrafią wszystko zniszczyć. Przesłanie spotkało się ze zrozumieniem młodych odbiorców, zwłaszcza, że opowieść ma oczywiście szczęśliwe zakończenie. Po dawce emocji związanych z przeżywaniem sztuki, uczniowie zostali zapoznani z historią powstawania lalek, mogli zobaczyć w Muzeum Lalek ich rodzaje i materiał z którego zostały wykonane. Następnym punktem zwiedzania  było Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który mieści się w Pałacu Branickich. Zanim uczestnicy wycieczki obejrzeli wyposażenie wybranych gabinetów sprzed stu lat, samodzielnie, ale pod bacznym okiem prowadzących, tworzyli glicerynowe mydełka. Ta działalność cieszyła się największym zainteresowaniem. Kto wie, może powrócą tam za kilka lat już jako studenci?

        AS

     • Dyktando nie musi być nudne

     • Nowa galeria Dyktando nie musi być nudne została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie klasy 3a "odczarowali" nudne dyktando. Na lekcji wychowania fizycznego połączyli ruch i naukę pisząc biegane dyktando. Zasady bieganego dyktanda są proste. Po jednej stronie sali zostały powieszone kartki z tekstem dyktanda, po drugiej uczniowie mieli swoje stanowiska do pisania. Należało podbiec do kartki, zapamiętać fragment tekstu (co wcale nie jest łatwe, bo tekst dyktanda najeżony był słowami z trudnościami ortograficznymi), wrócić i zapisać zdania w zeszycie. Okazało się, że nie tak łatwo zapamiętać wers, szczególnie gdy należy również brać pod uwagę poprawną pisownię i interpunkcję. Zabawa była przednia, taka forma dyktanda spodobała się uczniom. Na pewno to powtórzymy.

     • ,,WITAMINKI, WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI, WSZYSCY MAJĄ DZIARSKIE MINKI, BO ZJADAJĄ WITAMINKI…’’

     • Nowa galeria Witaminki została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 08.10.2021r. dzieci z grupy  przedszkolnej 0C samodzielnie wykonały pyszną i zdrową sałatkę owocową. Z pomocą rodziców przygotowały niezbędne produkty. Każdy przedszkolak z zapałem zabrał się do krojenia owoców przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Dzieci dowiedziały się jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu  odgrywają owoce. Przyrządzanie wspólnej sałatki owocowej sprawiło dzieciom wiele satysfakcji.

      W. Łęgowska