• Święta majowe

     • „Kto Ty jesteś – Polak mały…” - pod takim hasłem dzieci z klasy 0A uczciły święta majowe - Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi RP (2 maja) i Święto Konstytucji 3 - go Maja (3 maja).

      Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały flagi Polski oraz kokardy narodowe. W podniosły nastrój patriotyczny wprowadziła je recytacja wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”.

      Zwieńczeniem uczczenia świąt majowych było wspólne zdjęcie dzieci przy ułożonym sercu z symboli narodowych.

      Zofia Sadłowska

     • Dlaczego warto dbać o Ziemię i jak możemy jej pomóc?

     • Ziemia – nasz dom, trzecia od Słońca i piąta co do wielkości Błękitna Planeta Układu Słonecznego. Formowała się aż 4 miliardy lat, a już w ciągu pierwszego miliarda w wodach oceanów zaczęło pojawiać się życie.

      Dbanie o Ziemię i segregacja odpadów zapewni dłuższe istnienie organizmów żywych. Dzięki recyklingowi możemy nadać odpadom nową wartość, ochronimy naturę i oszczędzimy energię. Zasobów Ziemi jest coraz mniej. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wody mamy pod dostatkiem. Możemy nawadniać się, umyć i wykorzystać ją w każdy możliwy sposób. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak cenny jest dla nas ten surowiec. Ludzie wymyślili ogrom niesamowitych rzeczy ratujących Ziemię, między innymi wiatraki na polach. Nie spalają żadnego paliwa, a dają nam elektryczność. Kolejnym przykładem są wielkie prostokąty na dachach domów. Panele pobierają energię ze słońca i zmieniają ją w prąd elektryczny.

      My też możemy dać coś od siebie! Podzielmy kosze w domu na ,,ekologiczną piątkę’’: papier, szkło, metale z tworzywami sztucznymi, odpady bio i odpady zmieszane i wrzucajmy poszczególne rodzaje śmieci do odpowiednich pojemników. Nie bądźmy obojętni, działajmy. :-)

      Od 1 lipca 2021 r. w Olecku i okolicach zmienia się sposób segregacji odpadów. Od tego dnia wprowadzimy w życie ,,ekologiczną piątkę’’. Możemy wszyscy razem dołączyć do starań o dobro naszej planety.

      Bądźmy dobrzy dla Ziemi, a Ziemia będzie dobra dla nas.

      Zapraszam do obejrzenia prezentacji pt.: ,,Jak dbać o Ziemię?”. 

      Magdalena Stachowicz

     • Pamiętamy – 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

     • 13.04.2021

      Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia.

      Uczniowie naszej szkoły również oddali cześć ofiarom Zbrodni Katyńskiej w 81. rocznicę tych wydarzeń, nie zapomnieli o polskich oficerach, przedstawicielach polskich elit, którzy zostali bestialsko zamordowani. Przedstawiciele  klas ósmych, w  imieniu całej społeczności szkolnej,  upamiętnili zamordowanego w Katyniu porucznika 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentego Butkiewicza. Zapalili symboliczny znicz i złożyli wiązankę przy obelisku i posadzonym przy szkole Dębie Katyńskim upamiętniającym  zamordowanego  w Katyniu Polaka. Uczcili pamięć o wszystkich poległych  rodakach minutą ciszy.

      Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest też okazją, aby wszyscy uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się o wydarzeniach sprzed ponad 80 lat, dlatego też w bieżącym tygodniu na lekcjach historii wspomnieniami uhonorujemy polskich oficerów wziętych do niewoli i brutalnie mordowanych od kwietnia 1940 roku przez NKWD w Lesie Katyńskim, w okolicach Charkowa i Tweru.

      Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in.  żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni i oficerowie rezerwy – nauczyciele, inżynierowie, sędziowie i adwokaci, w tym także uczestnicy walk o niepodległość. Mord dokonany na rodakach przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

      Pamiętajmy.

      Historia to nasza tożsamość, to nasze dziś.

       

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • V OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY MAŁGORZATY MUSIEROWICZ w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

     • Nowa galeria Inspiracje Jeżycjadą została dodana do albumu fotograficznego

      To już V Ogólnopolskie Czytanie ,,Jeżycjady” ®Małgorzaty Musierowicz. Od pięciu lat wydawnictwo Akapit Press w marcu zaprasza całą Polskę do czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Czytać mogą wszyscy chętni, zarówno miłośnicy serii, towarzyszący losom Borejków od lat, jak i nowi przyjaciele Jeżycjady.

      Każda szkoła, biblioteka, ośrodek kultury, inna instytucja, czy osoba prywatna, która zgłosi swoje uczestnictwo, może przeprowadzić Czytanie Jeżycjady ® w wybranej przez siebie formie i w dowolnym terminie między 1 a 31 marca 2021 roku.

      Jako uczestnicy akcji w dn.22-30.03.2021r. realizowaliśmy różne -mniejsze i większe -zadania odnoszące się do cyklu powieści Małgorzaty Musierowiczowej. Przede wszystkim skupiliśmy się na wyborze fragmentów powieści, które zostały odczytane przez nauczycieli, uczniów, rodziców, bibliotekarki i utrwalone przez nich dla społeczności szkolnej i dla potomnych w formie mp4. Czytane fragmenty Jeżycjady p.Agnieszka Kopycka spięła w jeden filmik, byśmy nie musieli klikać w kilka linków…

      Pani Magda Szlaszyńska przygotowała dla uczniów prezentację dotyczącą tytułów i treści kolejnych tomów Jeżycjady z nadzieją, że wpadniecie do naszej szkolnej biblioteki i - zachęceni akcją - rozpoczniecie swoją przygodę ze zwariowaną rodziną Borejków i ich znajomymi… Dodatkowo w bibliotece szkolnej wyeksponowano posiadane w księgozbiorze egzemplarze Jeżycjady.

      Nie wiemy, jak długo potrwa sytuacja pandemiczna. Na szczęście biblioteki oferują do wypożyczania kolejne 23 tomy serii i zachęcają do czytania we własnym, domowym zaciszu.

      Zainspirowani Jeżycjadą nie tylko czytaliśmy, robiliśmy też prace plastyczne. Powstały portrety rodziny Borejków, projekty okładek, znaczków, koszulek.  Prowadziliśmy również podczas classroomowych lekcji on-line na Meecie dyskusje na temat dobrych uczynków, sporządzaliśmy ich listy, podawaliśmy przykłady pozytywnego wkładu w życie swojej rodziny, znajomych społeczności lokalnej, propagowaliśmy Eksperymentalny Sygnał Dobra. Mało tego, pokusiliśmy się o stworzenie projektu logo akcji, którą rozkręcimy za rok… Mamy głowy pełne pomysłów i ręce do pracy gotowe…

      Biorąc czynny udział w akcji, stosowaliśmy TIK, korzystaliśmy z zasobów Internetu, doskonaliliśmy swoje umiejętności cyfrowe.

      Zapraszamy do obejrzenia nagrań, prezentacji, zdjęć dokumentujących nasze działania. Zachęcamy też do rozwiązania testu ,,Którą z bohaterek Jeżycjady jesteś?” (https://www.quizme.pl/quiz/start/1465662621).

      Serdecznie dziękujemy za aktywność, odsyłane nagrania i prace plastyczne, a także przywracanie wiary w ludzi. Uśmiech, przyjazny gest, zwykłe „dzień dobry” na miły dzień, mały, drobny uczynek mogą zdziałać cuda, uczynić rzeczywistość bardziej przyjazną.

      Inicjatorka i koordynatorka akcji:

      Anna Klimasara

      malgorzata_musierowicz.pdf​​​​​​​

      PS

      Za kilka dni Święta Wielkanocne.

      Może ktoś z Was pokusi się na wielkanocną babkę Mamy Żakowej i sernik Kłamczuchy?
      https://jezycjada.home.blog/2019/04/16/wielkanocna-babka-mamy-zakowej-i-sernik-klamczuchy/

     • Życzenia świąteczne od przedszkolaków

     • „Święta, święta biją dzwony…”  

       W świąteczny nastrój wprowadziły nas dzieci z klasy 0A, śpiewając piosenkę o zbliżającej  się Wielkanocy. Podniosły nastrój udzielił się wszystkim, zarówno dzieciom, jak i wychowawczyni.

      Na ten niezwykły czas najmłodsi uczniowie naszej szkoły składają Państwu wraz paniami: Zofią Sadłowską (wychowawczynią), Magdaleną Borys (nauczycielką języka angielskiego), Anną Sitko (nauczycielką religii) oraz Magdaleną Szlaszyńską (autorką prezentacji) najserdeczniejsze życzenia: zdrowia; garści refleksji związanych z tym pełnym zadumy, ale jakże radosnym czasem; smacznego  jajka; kurczaczków; baranka; ciasta z rodzynkami; ostrego chrzanu; tęczowych pisanek; mazurków; mokrego śmigusa - dyngusa oraz radości płynącej ze Zmartwychwstania Pańskiego.

      Zofia Sadłowska

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY "MATEMATYKA W OBIEKTYWIE"

     • Nowa galeria KONKURS FOTOGRAFICZNY "MATEMATYKA W OBIEKTYWIE" została dodana do albumu fotograficznego

      Nie bez powodu od czasów starożytności matematyka nazywana jest królową nauk, otacza nas przecież każdego dnia,  liczby towarzyszą nam praktycznie w każdej sytuacji. Są jednak wśród nas osoby, które dostrzegają tę naukę w miejscach, które na pozór z matematyką się nie kojarzą.

      W I Liceum Ogólnokształcącym  im. Jana Kochanowskiego  w Olecku 12 marca 2021r. odbyło się rozstrzygnięcie VI edycji konkursu fotograficznego  „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”. Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Olecka, Starosty Oleckiego, Dziekana Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego oraz Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego. Zadaniem uczestników było dostrzeżenie matematyki wokół siebie, sfotografowanie jej  i wraz z opisem dostarczenie organizatorom konkursu.

      Tego wyzwania podjęła się uczennica  naszej szkoły LENA MICHNIEWICZ z klasy 4b, podopieczna Pani Anny Kawałko. Lena zachwyciła komisję konkursową swoim zdjęciem zatytułowanym „Matematyczne okno na świat” zrobionym podczas rodzinnych wakacji w Chorwacji i tym samym zajęła I MIEJSCE  w swojej kategorii wiekowej. Bardzo serdecznie GRATULUJEMY Lenie i życzymy dalszych sukcesów.

      Małgorzata Marcinkiewicz

     • SUKCESY UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W OLECKU W KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY W OLSZTYNIE

     • „Sukces jest wynikiem właściwej decyzji”.

      Eurypides

       Od ponad roku, z krótką przerwą, uczymy się w trybie zdalnym. I choć powszechne opinie na temat skuteczności tej formy nauki są najczęściej negatywne, to są uczniowie, którzy osiągnęli w tym czasie duży sukces – w myśl słów starożytnego dramaturga – jest on z pewnością wynikiem właściwych decyzji.

      Konkursy przedmiotowe od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wynika to z faktu, iż zapewniają laureatom liczne przywileje.

      Są nimi:

      - ocena celująca na świadectwie z danego przedmiotu,
      - przyjęcie w pierwszej kolejności po ukończeniu szkoły podstawowej do wybranej publicznej szkoły ponadpodstawowej,
      - zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty, które jest równoznaczne z uzyskaniem z tegoż przedmiotu najwyższego wyniku,

      - uprawnienia określone w zaświadczeniach wydanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zachowują ważność na terenie całego kraju, zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad.

      Tytuł finalisty pozwala na otrzymanie dodatkowych punktów podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej – może to być 10, a nawet 16 punktów.

       

      Popularność konkursów przedmiotowych organizowanych przez  Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty, jest również dowodem na to, że nauczyciele potrafią umiejętnie rozwijać u podopiecznych talenty i zainteresowania, motywować do ciężkiej, uczciwej i wytężonej pracy. Uczniowie oprócz zajęć pozalekcyjnych nierzadko spotykają się z nauczycielami w czasie wolnym, popołudniami, w przerwie świątecznej i w ferie.

      Również w tym roku  młodzież z naszej szkoły na początku II półrocza przystąpiła do etapu wojewódzkiego  kuratoryjnych konkursów przedmiotowych.

      Dzięki zaangażowaniu i pracy zdobyli dwa tytuły laureata i dwa tytuły finalisty.

      A oto wyróżnieni:

      LAUREACI:

      Rozalia Mikielska, kl. 8a język polski (nauczyciel przygotowujący – p. Mariola Zdancewicz)

      Dominik Głowicki, kl. 8a – język polski (nauczyciel przygotowujący – p. Mariola Zdancewicz) 

      FINALIŚCI:

      Rozalia Mikielska, kl. 8a matematyka (nauczyciel przygotowujący – p. Anna Domasik)

      Oliwia Krzyśków, kl. 7b – język niemiecki (nauczyciel przygotowujący – p. Violetta Janczenia)

      Gratulujemy!

      Mariola Zdancewicz

     • Nadeszła wiosna

     • Nowa galeria Nadeszła wiosna została dodana do albumu fotograficznego

      21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Nareszcie po trzech miesiącach zimy, przyszła  upragniona wiosna wraz z ciepłym wiatrem, deszczem, zapachem kwiatów i budzącej się do życia przyrody.

      Wiosna stoi już za progiem, więc żeby ją godnie przywitać klasa 2b postanowiła przygotować portrety Pani Wiosny. 18 marca podczas nauczania zdalnego uczniowie przygotowali własne oblicze Pani Wiosny. Prace zostały wykonane w formie 3D. Wszystkie są bardzo piękne i efektowne, a ich wykonanie okazało się bardzo proste.

      Wiola Ch.

     • Czas, kiedy budzą się ogrody – tajemniczy ogród oczami uczniów kl. V a

     • Nowa galeria tajemniczy ogród została dodana do albumu fotograficznego

      "Tajemniczy ogród (...), przebudził się do życia. Jeżeli umiecie patrzeć, zobaczycie, że cały świat jest ogrodem."

      Wiosna, która właśnie nastała, to pora przebudzeń – przebudzeń przyrody i człowieka.

      W tym czasie wszystko zaczyna tętnić życiem – także ogrody. Te duże i okazałe oraz te wiejskie, malutkie –  często zapomniane otrząsają się z zimowego snu. Każdy z nich kryje swe sekrety i każdy na swój sposób zachwyca. Do życia powrócił również tytułowy tajemniczy ogród z powieści Frances Hodgson Burnett. Po dziesięciu latach zapomnienia na nowo odkrywa przed bohaterami swe tajemnice. Poznali je również uczniowie klasy V a, którzy, w ramach podsumowania cyklu lekcji poświęconych omawianiu lektury, wykonali makiety tego niezwykłego miejsca.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • 21 marca 2021 – Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki

     • 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego, chromosomu w 21. parze chromosomów.

      W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączając się w akcje społeczne mające na celu ich akceptację i zrozumienie, dajemy osobom z zespołem Downa oraz ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty.

      Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony został w 2005 roku, natomiast od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

      Nasza szkoła również włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zwanego także Dniem Kolorowej Skarpetki. By wyrazić swą akceptację, tolerancję, wrażliwość i szacunek, uczniowie klas I-III wraz ze swymi wychowawcami założyli  kolorowe skarpetki – oczywiście  „nie do pary”. W akcji wzięli również udział nauczyciele uczący w klasach starszych.

     • Pokaz mody ekologicznej

     • Nowa galeria Pokaz mody ekologicznej została dodana do albumu fotograficznego

      W poniedziałek 8 marca 2021r roku uczniowie klasy 1a zrealizowali zadania z  II moduł projektu pt. „Czytam z Klasą. Lekturki spod chmurki”. Wspólnie przeczytaliśmy książkę „Zaczarowana zagroda.” Uzupełniliśmy Lekturniki i zamieniliśmy naszą salę w zimową krainę wykonując śnieżynki z patyczków kosmetycznych i tworząc prace plastyczne o zimie. Własnoręcznie wykonaliśmy pingwinki oraz zagrody z masy solnej. Wyruszyliśmy w kolejną podróż z chmurką Tosią słuchając opowiadania pt. "Mała chmurka w krainie śniegu". Zobaczyliśmy filmy edukacyjne dotyczące zagadnienia efektu cieplarnianego i jego wpływu na topnienie lodowców oraz zmniejszenie opadów śniegu.

      Uwieńczeniem naszej pracy był pokaz Eko-mody. Z powodu przejścia na nauczanie zdalne uczniowie z pomocą rodziców wykonali stroje ekologiczne, które zaprezentowali przesyłając zdjęcia. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną kreatywnością.

      Chciałabym serdecznie podziękować rodzicom za pomoc w wykonaniu i dostarczeniu cudownych kreacji swoich pociech.

      Anna Stasiak

     • Sudoku - Lubię to!

     • 25 lutego 2021 r. odbył się już po raz piąty finał konkursu „Sudoku – Lubię to!”. Organizatorem tego konkursu  jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku, a partnerami Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Konkurs został objęty patronatem honorowym Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie, Starosty Oleckiego i Burmistrza Olecka. Z uwagi na panującą pandemię, konkurs został przeprowadzony przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

      W etapie szkolnym w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 430 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Olecka, Babek Oleckich, Gąsek, Sokółek, Wieliczek, Stożnego. W ścisłym finale tej edycji uczestniczyło  90 zwolenników. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas I – VIII wyłonionych w etapie szkolnym: Lena Grześ  i Franciszek Jasiński z klasy III b, Bartosz Kawałko z klasy I b,  Lidia Grześ z kl.  VI,  b, Lena Michniewicz z kl. IV b, Hanna Miłun - V a, Rozalia Mikielska z kl. VIII a oraz Gabriela Bogdańska z kl. VII a.

      W czasie 45 min uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać 4 diagramy o różnych stopniach trudności. W oczekiwaniu na wyniki finalistom została przedstawiona prezentacja multimedialna przygotowana przez pana Zbigniewa Stefanowskiego.  Chętni  uczniowie, podzieleni na małe grupy, zostali zaproszeni do wspólnego spaceru po korytarzach budynku liceum. 

      A oto wyniki tegorocznej finału:

      W kategorii klas IV-VI pierwsze  miejsce zajęła Lidia Grześ  z kl. 6 b, piąta była Lena Michniewicz z klasy 4b. W kategorii  klas VII-VIII oraz klas I szkół ponadpodstawowych najwyższe trzecie  miejsce zajęła Rozalia Mikielska z kl.8a. W kategorii szkół podstawowych klas I-III najwyżej uplasowała się Lena Grześ z klasy 3b zajmując dziewiąte miejsce.

      Gratuluję naszym uczeniom udanego występu. Nauczycielom składam podziękowania za rozwijanie pasji sudoku.

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu

     • Dzień Kobiet

     • Z okazji Dnia Kobiet, życzymy Wam dużo zdrowia w szczególności.
      Niech uśmiech na Waszych twarzach  zawsze gości, a życie nie sprawia trudności.
      Niech wiatr pieśń niesie Wam  radosną, abyście  zawsze czuły się jak wiosną
      wśród pachnących kwiatów i śpiewających ptaków.
      Aby motyle na dłoniach Wam siadały i najskrytsze marzenia spełniały.
      Aby ptaki po niebie latały i Waszego szczęścia szukały.
      Żeby z Waszych oczu leciały tylko radosne łzy, tak jak wiosną pachnące bzy.
      W trudnych chwilach niech gwiazdy nad Wami czuwają i właściwą drogę wybrać pozwalają.
      One nie pozwolą nigdy Wam zginąć i żadnego szczęścia ominąć.

      Życzą wszyscy mężczyźni i chłopcy z SP 4 w Olecku

      A teraz zapraszamy na krótką wycieczkę podczas której poznacie bliżej kobiety które zmieniły bieg historii

     • Z kopyta kulig rwie...

     • Nowa galeria Z kopyta kulig rwie została dodana do albumu fotograficznego

      Nauka wcale nie musi być nudna i zamknięta w szkolnych murach. 12 lutego przekonali się o tym uczniowie klasy 2a.

      We wsi Borawskie dzieci doświadczyły niezwykłej lekcji przyrody, porównały krajobraz miasta i wsi, obserwowały zmiany jakie zaszły w przyrodzie zimą oraz miały bliskie spotkanie z końmi podczas kuligu. Wielu było takich, którzy przejażdżkę saniami zaprzężonym w konie przeżyli pierwszy raz w życiu! Nie zabrakło także aktywności fizycznej w formie tańców i podskoków przy ogniku. Na rozgrzanie dzieci upiekły kiełbaski i wypiły ciepłą herbatkę.

      Nie wiadomo kiedy nasz czas spędzony na wsi przy pięknej, zimowej pogodzie dobiegł końca i wróciliśmy do Olecka. Zaręczamy, że warto wybrać się za miasto i wykorzystać zimową aurę do dobrej zabawy!

      Dziękujemy bardzo rodzicom: Państwu Kowalewskim za organizację kuligu, Pani Ulińskiej i Panu Krzywickiemu za pomoc w opiece nad dziećmi.

      Wychowawczyni: Agnieszka Nowakowska

     • Bal karnawałowy

     • Nowa galeria Bal karnawałowy została dodana do albumu fotograficznego

      Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego czasu są bale. Bal karnawałowy dla wszystkich dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.

      Taki bal jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

      Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawili się uczniowie klasy 3a (5 lutego), 2a (11 lutego)  i klasy 1a, 2b i 3b (12 lutego) podczas balu karnawałowego. Już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, rycerzy, smoka, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wszyscy z wielką ochotą uczestniczyli w tańcach oraz licznych zabawach, m. in. balonowe party, karaoke, taniec w parach, budowle z klocków, „krzesełkowe koło”, „złap słowo”. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.

      Następny bal już za rok!!!

     • W karnawale to są bale..

     • Nowa galeria W karnawale to są bale.. została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 29 stycznia 2021r. w klasie Oa. Odbył się Bal Karnawałowy.  Od rana do klasy przychodziły wróżki, księżniczki, czarownice, Elzy, kowboje iron Many, Spidermany…

      Wśród pląsów, korowodów, muzyki dyskotekowej dzieci bawiły się wesoło, częstowały się słodyczami. Najwięcej radości sprawiły dzieciom bańki mydlane, popcorn., malowanie twarzy, które przygotowały mamy.

      Radosny nastrój pozostał do końca dnia, kiedy dzieci wracały z balonami do domu.

      Zofia Sadłowska

     • Uczniowie z klasy 2 b poznali przygody „Małego pingwina Pik-Poka”

     • Nowa galeria Starszy czyta młodszym została dodana do albumu fotograficznego

      Pozytywny wpływ zwierząt na życie dzieci jest udowodniony naukowo. Książki, które opowiadają historie o zwierzętach, od zawsze  cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale również rodziców. Lektura o takiej treści jest nie tylko zabawna i ciekawa, ale przede wszystkim bardzo pouczająca. Najczęściej sięgamy po pozycje, w których bohaterowie przeżywają ciekawe przygody. Książki  o tej tematyce niosą ze sobą mnóstwo wartości: ukazują fascynujące przygody, ale też wiele ciekawostek, które szybko zapadają w pamięć.

      11 lutego uczniowie klasy 2b Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku mieli okazję poznać postać pingwinka Pik-Poka – bohatera książki Adama Bahdaja. Przygody Pik-Poka podbiły serca wielu pokoleń polskich czytelników i widzów przede wszystkim swoją nieskomplikowaną fabułą i sympatycznymi bohaterami. W czwartek mogliśmy się przekonać, że współcześnie również zachwycają najmłodszych.

      Zajęcia przeprowadzone w klasie 2b miały na celu podsumowanie zagadnień związanych z lekturą „Zaczarowana zagroda”, ale przede wszystkim uczniowie mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat pingwinów, słuchając czytanego tekstu ze zrozumieniem i wykonując ciekawe zadania. Tego dnia nie zabrakło niespodzianek i słodkości.

      Uczniowie rozpoczęli lekcję od przedstawienia własnych wiadomości na temat pingwinów, po czym  zapoznali się z informacjami o lekturze. Później nastąpił szczególny moment naszego spotkania – fragment przygód Pik-Poka przeczytała naszym uczniom Zastępca Burmistrza Olecka – pani Sylwia Wieloch. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, by później wziąć udział w rozmowie na temat poznanej historii.  Po przyjemnej dyskusji nadszedł moment fizycznego rozluźnienia – uczniowie zatańczyli pingwini taniec, aby w ten sposób przygotować się do kreatywnego działania – tworzenia postaci pingwinka według instrukcji, którą stworzyli sami uczniowie, układając interaktywne puzzle. Zadanie zostało wykonane błyskawicznie, a w efekcie powstały wspaniałe pamiątki, stworzone przez uczniów oraz przybyłych gości – panią Sylwię Wieloch i pana dyrektora Stanisława Kopyckiego.

      To jednak nie był koniec niespodzianek. Tuż po prezentacji prac manualnych nadszedł czas słodkiego poczęstunku, którego nie mogło zabraknąć w tym dniu. Tradycją bowiem jest, że w tłusty czwartek zajadamy się pączkami, a te, które jedliśmy podczas naszej lekcji były również niezwykłe – klasa 2b wygrała domowe pączki podczas licytacji na szczytny cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspólny posiłek umilił uczniom oglądanie jednego odcinka animowanego serialu o przygodach postaci , którą zajmowali się całą lekcję „Małego pingwina Pik-Poka”.

      Na zakończenie Zastępca Burmistrza wręczyła dzieciom upominki i słodkości, a także podziękowała za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w naszych zajęciach.

      Niezwykłą lekcję, o niezwykłym bohaterze lektury, w niezwykle mroźny, ale też słodki tłusty czwartek poprowadził nauczyciel współorganizujący zajęcia w klasie 2b – pan Jarosław Bagieński.

      Serdecznie dziękujemy za udział w naszych zajęciach pani Sylwii Wieloch – zastępcy burmistrza miasta Olecko, panu dyrektorowi – Stanisławowi Kopyckiemu, a także rodzicom, którzy zechcieli przyłączyć się i poobserwować własne dzieci podczas działań edukacyjnych.

      Przeprowadzone zajęcia swą formą i tematyką wpisują się również w innowację „Starszy czyta młodszym”, która w klasie 2b realizowana jest od ubiegłego roku.

      Jarosław Bagieński