• Wyjście do oczyszczalni ścieków

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyjście do oczyszczalni ścieków.

          W obecnych czasach bardzo ważnym problemem jest ekologia i środowisko, a szczególnie jego ochrona. Głośna sprawa oczyszczalni ścieków „Czajka” z Warszawy, zmotywowała klasy 5 do głębszego poznania procesów zachodzących w takim przedsiębiorstwie. W tym celu uczniowie klas 5 wraz z opiekunami Panią Dorotą Witkowska, Małgorzatą Grzyb, Magdaleną Borys oraz praktykantką Pauliną Maciejewską wybrali się do Oczyszczalni Ścieków w Olecku. Mogli tam na własne oczy, a bardziej nosy zobaczyć i poczuć co dzieje się ze ściekami wypływającymi z naszych domów. Zapoznali się z poszczególnymi etapami ich oczyszczania, wznieśli się pod obłoki aby zobaczyć oczyszczanie biologiczne oraz poczuli ciepło, które można uzyskać ze ścieków i wykorzystać w celu ogrzania pomieszczeń. Uczniów oprowadzał Pan Wiesław Klaus.

     • Integracyjne Zawody Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce w Suwałkach

     •     Dnia 30.09.2019r. jedenastoosobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Truchan oraz p. Jarosława Bagieńskiego wzięła udział w Integracyjnych Zawodach Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce w Suwałkach. W zmaganiach sportowych uczestniczyło blisko 200 zawodniczek i zawodników z następujących miast: 6 ośrodków z Suwałk, po 1 drużynie z Sejn i Węgorzewa oraz 4 z Olecka.

          Nasi młodzi sportowcy spisali się nadzwyczaj dobrze, zdobywając 11 medali. Na podium stanęli:

      1. Maciej Pawłowski – II miejsce w rzucie piłeczką palantową
      2. Mateusz Pawłowski - III miejsce w rzucie piłeczką palantową
      3. Konrad Bednarski – I miejsce w rzucie piłeczką palantową
      4. Milena Zaręba – I miejsce w biegu na 100 metrów
      5. Maciej Tulik – II miejsce w skoku w dal
      6. Milena Zaręba – III miejsce w skoku w dal
      7. Antonina Dziokan – II miejsce w skoku w dal
      8. Maja Wierzbicka - III miejsce w skoku w dal
      9. Michał Werner - III miejsce w skoku w dal
      10. Anna Król – III miejsce w biegu na 50 metrów
      11. Antonina Dziokan - II miejsce w biegu na 50 metrów

          Impreza, pomimo nie najlepszych warunków atmosferycznych, była bardzo udana. Pozwoliła w duchu sportowym rywalizować i zintegrować się z innymi uczestnikami zawodów.

          Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam start w tym turnieju i do zobaczenia w czerwcu.

       Jarosław Bagieński

     • XI ZAMKOWE BIEGI Z KLIO

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XI ZAMKOWE BIEGI Z KLIO.

          26 września w Zespole Szkół Technicznych w Olecku odbyły się XI Zamkowe Biegi z Klio zorganizowane przez Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek” oraz Zespół Szkół Technicznych w Olecku. Zawody corocznie odbywają się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Warmii i Mazur, hasło przewodnie tegorocznych zmagań brzmiało „Polski Splot”.
          Bieg miał formę turnieju szkół i składał się z dwóch etapów:
      1. Bieg z Klio – miejska gra terenowa powiązana z wykonywaniem zadań sportowych i zręcznościowych oraz zagadek logicznych.
      2. Quiz na hali sportowej.
          Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego reprezentowali uczniowie klasy 8 b – Julia Szlaszyńska, Wiktor Raszkowski, Miłosz Skrzypiec i Piotr Modzelewski, których opiekunem była pani Joanna Cichanowicz.
          Trzeba przyznać, że nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze zdobywając 4. miejsce. I choć miejsce tuż za podium często bywa odbierane za rozczarowujące, to reprezentanci naszej szkoły nie mają ku temu żadnych powodów, gdyż pierwsze trzy miejsca medalowe przypadły uczniom ze szkół ponadpodstawowych. Tym samym wśród szkół podstawowych nasza drużyna wypadła najlepiej. Serdecznie gratulujemy dobrego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów.

      Mariola Zdancewicz

     • Sprzątanie świata

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sprzątanie świata.

          W tym roku nasza szkoła przystąpiła do akcji: „Sprzątanie świata” pod hasłem – „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!” .
          20 września 2019 r. o godzinie 9:00 uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku z klas 8a i 8b wraz z wychowawcami, panem Fabianem Szóstkiewiczem i panią Joanną Cichanowicz, spotkali się w amfiteatrze, aby wspólnie z mieszkańcami Olecka i uczniami z innych szkół uprzątnąć teren naszego miasta. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy - 10 osób przydzielono do sadzenia drzew, a pozostałych uczniów do sprzątania. I tak przeszliśmy od słów do czynów. Z workami na śmieci udaliśmy się na sprzątanie wyznaczonych terenów.
          Nasza szkoła, włączając się w kampanię, dodatkowo wzięła udział w konkursie na recyklingową rzeźbę. Uczennice piątej klasy: Gabriela Koronkiewicz, Wiktoria Kulik, Marcelina Lewandowska oraz Maja Zwęglińska stworzyły pod bacznym okiem pani Magdaleny Szlaszyńskiej rzeźbę recyklingową, całkowicie wykorzystując materiały wtórne (butelki, reklamówki, folie, worki , kubki itp.). Naszym eksponatem był jednorożec o imieniu „EKOROŻEC”.
          Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas ogniska, na które zostaliśmy zaproszeni po akcji „Sprzątania świata”. Dużym, ale jakże miłym, zaskoczeniem dla nas było ogłoszenie przez Burmistrza Olecka, że nasza szkoła zrobiła najciekawszą, najfajniejszą rzeźbę i zdobyliśmy pierwsze miejsce.

      Magdalena Szlaszyńska

     • Wyjście klas piątych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyjście klas piątych.

          We wtorek, 10 września, uczniowie klas V wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę, na plażę „Szyjka” nad jeziorem Olecko Wielkie.  Wycieczka łączyła wypoczynek, integrację uczniów oraz ćwiczenia terenowe. Po przyjściu na miejsce, uczniowie zostali podzieleni na grupy i mieli za zadanie prawidłowo nawigować kompas, zlokalizować się na mapie oraz wskazać ścieżkę, którą przyszli ze szkoły. Później nadeszła pora na badania wody. Zostały wykonane m.in. proste pomiary za pomocą testów akwarystycznych czy test przejrzystości wody. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i chętni do pracy. Wyniki naszych badań pokazały, że nasze jezioro nie jest zanieczyszczone. Zajęcia miały też zwrócić uwagę uczniów na krajobraz naszej „małej Ojczyzny”, na elementy naturalne, jak i te wytworzone przez człowieka. W międzyczasie zostało rozpalone ognisko przy którym uczniowie mogli odpocząć po badaniach i upiec kiełbaski. Nie zabrakło również czasu na zabawę czy grę w piłkę.

     • Piłka w grze…

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Piłka w grze….

      W czwartek (19.09.2019 r.) odbyła się w naszej szkole pokazowa lekcja tenisa stołowego. Tajemnice gry odsłonili przed naszymi uczniami trenerzy Marzena Jasińska i Robert Karniej. Uczniowie klas 0 - 3 poznali podstawowe zagrania w tenisie stołowym i obejrzeli grę gości. Dzieci miały także możliwość spróbowania swoich sił przy stole tenisowym. Chętnych nie brakowało! Wszystkich, którzy chcieliby odkryć w sobie duszę tenisisty stołowego zapraszamy do zapisów na zajęcia.

     • Tańczyć każdy może!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Tańczyć każdy może!.

          Początek roku szkolnego to czas kiedy po wakacyjnej przerwie ruszają dodatkowe zajęcia dla uczniów. W czwartek – 12 września odwiedziły naszą szkołę przedstawicielki Centrum Artystyczno – Edukacyjnego TANMUZ, które wesołym tańcem zaproponowały dzieciom dołączenie do ich tanecznej ekipy. Uczniowie klas 0 – III aktywnie uczestniczyli w pokazie wspaniale się przy tym bawiąc. Najnowsze przeboje puszczane wprost z nowoczesnego smartfona sprawiły, że dzieci z wielkim zaangażowaniem naśladowały taneczne choreografie.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, a chętnych do zapisów na zajęcia.

      M. Nalewajko

     • MARSZ PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii MARSZ PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU.

          6 września 2019 roku w Białymstoku odbył się XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. W ten sposób utrwalana jest pamięć o tragicznych losach obywateli polskich, zesłanych do Rosji, a później Związku Radzieckiego, na przestrzeni XVIII-XX w. W marszu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób z całego kraju, w tym kilkuset gości z innych państw. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele rządu, duchowieństwa, instytucji publicznych i kulturalnych, służb mundurowych oraz młodzież szkolna ze sztandarami. Wśród blisko 180 sztandarów nie zabrakło oczywiście sztandaru z naszej szkoły, którą godnie reprezentowali Dominik Głowicki, Michał Putra, Martyna Toczyńska i Rozalia Mikielska pod czujnym okiem pana Jarosława Bagieńskiego.

          Marsz rozpoczął się od modlitwy pod Pomnikiem Mordu Katyńskiego na Placu Katyńskim i wręczenia odznaczeń osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o Sybirakach. Następnie wszyscy przeszli ulicami Świętojańską, Warszawską i Piastowską na teren kościoła pw. Ducha Świętego, w którym została odprawiona msza św. w intencji Sybiraków przez arcybiskupa dr. Tadeusza Wojda. Po zakończonej mszy uczestnicy udali się pod stojący przy kościele Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

          Po zakończonych uroczystościach wszyscy obecni mieli możliwość posmakować pysznej wojskowej grochówki.

      Martyna Toczyńska
      Kl. VII a

     • NARODOWE CZYTANIE 2019 – NOWELE POLSKIE

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NARODOWE CZYTANIE 2019 – NOWELE POLSKIE.

          W sobotę, 7 września, odbyła się VIII edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać „Nowele polskie”.

      Oto osiem lektur na ósmą edycję wydarzenia:

      1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
      2. Dym – Maria Konopnicka
      3. Katarynka – Bolesław Prus
      4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
      5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
      6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
      7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
      8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

          Prezydent Polski Andrzej Duda w swoim liście do czytelników skierował takie słowa: 
      Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

          W Olecku czytanie nowel odbyło się w Amfiteatrze. Wspólnie z olecczanami, utwór czytali między innymi: burmistrz Karol Sobczak, zastępca burmistrza Sylwia Wieloch oraz dyrektorzy oleckich szkół, placówek, nauczyciele oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowali: Maja Dziubińska (kl. V c), Klaudia Kamińska (kl. V c) Milena Kamińska (kl. V c), Michał Kawałko (kl. V c) oraz Juliusz Kłos (kl. V b) – którzy czytali fragment Katarynki Bolesława Prusa.  Fragment jednej z nowel przeczytała również pani Agnieszka Kopycka – nauczyciel języka polskiego. Uczniów przygotowała pani Mariola Zdancewicz.

          Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. 

       

      Mariola Zdancewicz

     • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

          Wakacyjny czas niestety dobiegł końca. Mury Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego po ponad dwumiesięcznej przerwie znów wypełniły się echem uczniowskich rozmów i śmiechów. Rozpoczynający się 2 września rok szkolny 2019/2020 po raz kolejny zgromadził szkolną społeczność na uroczystej inauguracji.

          Kilka ciepłych słów do wszystkich zebranych skierował dyrektor szkoły, pan Stanisław Kopycki, po nim - proboszcz Parafii św. Rodziny w Olecku, ks. Krzysztof Krupiński.
          Po części oficjalnej uczniowie klas II i VII przedstawili krótką część artystyczną. Program pozwolił zebranym jeszcze raz powspominać wakacyjne chwile oraz zaprezentować plany na nadchodzący nowy rok szkolny. Uczniowie, wcielając się w rolę dziennikarzy, skrupulatnie przepytywali uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Przeprowadzony wywiad, jednoznacznie pozwolił stwierdzić, że  w naszej szkole wszystko jest gotowe na rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

          Nad częścią artystyczną przedstawioną podczas inauguracji nowego roku szkolnego czuwali wychowawcy klas II i VII: Sylwia Wysocka (kl. II a), Aneta Skrzypiec i Jarosław Bagieński (kl. II b), Małgorzata Truchan (kl. VII a) oraz Anna Karolina Szyłkiewicz (kl. VII b).

          Tegoroczna uroczystość to również doskonały moment, by pogratulować nauczycielom zdobycia kolejnego stopnia awansu zawodowego, a także do wręczenia nagród jubileuszowych.

          Z rąk Dyrekcji akt nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego odebrali: pani Małgorzata Marcinkiewicz oraz pan Fabian Szóstkiewicz.

          Nagrody jubileuszowe za trzydziestoletni staż pracy otrzymały panie: Anetta Borawska i Katarzyna Fiećko, a dwudziestopięciolecie pracy dydaktycznej świętował pan wicedyrektor Jarosław Kosakowski.

          Na zakończenie uroczystości przedstawiono wychowawców  oddziałów zerowych i klas pierwszych, po czym uczniowie w asyście dumnych i nieco zatroskanych rodziców, udali się do nowych klas, by poznać się bliżej i przygotować do pierwszych dni szkoły.

          Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, uczniom sukcesów i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Nauczycielom natomiast owocnej pracy oraz sukcesów zawodowych, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje już za 10 miesięcy!

      Mariola Zdancewicz

     • Bezpieczne wakacje

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bezpieczne wakacje.

      W dn. 13.06.2019r. W naszej szkole odbyły się spotkania uczniów z policjantem, który omówił zasady bezpiecznego zachowania się podczas wakacji.

      Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

      • Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
      • Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
      • Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
      • Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
      • Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
      • Nie rozmawiaj z obcymi.
      • Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
      • Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
      • Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
      • Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
      • Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
      • Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
      • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
      • Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
      • Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
      • W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
      • Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
      • Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
      • Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
      • Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
      • Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
      • Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
      • Nie rozpalaj ogniska w lesie.
      • Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
      • Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

      Spotkanie zorganizowała Jolanta Wojtkowska, pedagog szkolny.

     • Wędkarska wiosna

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wędkarska wiosna.

      Już po raz szósty  na przełomie maja i czerwca odbył się Powiatowy Turniej Szkół w wędkarstwie spławikowym pod honorowym patronatem Starosty Olecka.

       Organizatorem zawodów już tradycyjnie była Szkoła Podstawowa Nr4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz  Koło Polskiego Związku Wędkarskiego  „Okoń”  Olecko, przy współpracy i dofinansowaniu Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach oddział w Olecku.

      Na starcie zawodów zgromadzili się reprezentanci szkół powiatu oleckiego w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej oraz klas VII - VII i III gimnazjum.

      W kategorii klas IV - VI zwyciężyli reprezentanci SP4 (w składzie: Jakub Kozłowski, Bartosz Różański i Adrian Domitrz), przed SP3 i SP1.

      W kategorii starszej zwyciężyli zawodnicy Szkoły Podstawowej Nr 2, przed SP 4 (w składzie: Aleksander Krajewski, Krystian Pietruczuk, Damian Białanowski), SP 3, SP 1 i SP STO.

      Indywidualnie natomiast najlepiej zaprezentowali się:

      w kategorii starszej (klasy VII –VIII i III gimnazjum):

      1 miejsce- Aleksander Krajewski – SP4

      2 miejsce-Marcin Guzewicz -SP2

      3 miejsce- Hubert Łukaszewicz – SP1

      w kategorii młodszej (klasy IV - VI):

      1 miejsce- Janusz Krajewski SP1

      2 miejsce – Jakub Kozłowski SP4

      3 miejsce – Adrian Domitrz SP4

      Zawody zakończyły się wręczeniem pucharów, medali, nagród rzeczowych oraz wspólnym grillowaniem.

      Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali profesjonalni sędziowie wędkarscy z Koła PZW  „Okoń” Olecko.

      K. Krajewski

     • XXI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XXI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny.

      „Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina”  10 – 14.06.2019

      W tym czasie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnych działaniach na rzecz rodziny, np. plakaty, krzyżówki, zagadki, gazetki itp.

      Dwie uczennice  (Gabrysia i Pola) kl. III B gimnazjum czytały  przedszkolakom i dzieciom klas 1 - 3 bajkę pt. ,,Nowy dom”, do której jedna z uczennic przygotowała ilustracje z postaciami tej opowieści. Bajka ta poruszała tematy o tolerancji, zaufaniu, wzajemnej pomocy oraz przezwyciężaniu strachu i stereotypów. Dzieci w skupieniu i ciszy słuchały bajki. Po przeczytaniu zadawały pytania oraz dyskutowały z nauczycielem o wzorowych postawach głównych bohaterów – Państwa Zajączkowskich. Następnie  wykonały swoje własne ilustracje do fabuły bajki.

      Dzieci nauczyły się, że nie wolno oceniać innych po tym, jak wyglądają, ale po tym, czego dokonują i jakimi są osobami.

       

      Gabriela Trofimow, III B G1

     • Festyn rodzinny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Festyn rodzinny.

      Nie od dziś wiadomo, że wszystko zaczyna się w rodzinie. Kierując się tą dewizą społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku kolejny raz zorganizowała Festyn Rodzinny w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Partnerem Organizacyjnym był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olecko przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej.

      Mottem, które przyświecało tegorocznemu przedsięwzięciu, były słowa: Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina” . Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu festynowi były obchody 15. rocznicy  wejścia Polski do Unii Europejskiej.

      Dołączenie naszego kraju do Wspólnoty, miało nie tylko wymiar symboliczny, ale także ekonomiczny. Unia Europejska jest wspólnotą krajów, które się różnią, mierzą się z wieloma wyzwaniami, ale jednocześnie są świadome pozytywnych efektów współpracy. Efekty rozszerzenia UE w 2004 roku można oceniać z różnych perspektyw. W wymiarze symbolicznym zakończyło ostatecznie erę historycznych podziałów, w politycznym przyczyniło się do poszerzenia obszaru współpracy, pokoju i stabilności. W aspekcie międzynarodowym wzmocniło pozycję Unii w zglobalizowanym świecie. Już w 2003 roku, podczas podpisania traktatu akcesyjnego, prezydent Aleksander Kwaśniewski mówił, że „ten dzień przyniesie Polsce rozwój, pomyślność i bezpieczeństwo”. Minione 15 lat są z pewnością potwierdzeniem wypowiedzianych wówczas słów.

      W sobotę 8 czerwca, punktualnie o godzinie 9.00, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, pan Stanisław Kopycki, przywitał wszystkich zgromadzonych pod pomnikiem naszego patrona – ks. Jana Twardowskiego, gdzie został zaśpiewany hymn Szkoły. Tuż po rozpoczęciu na uczestników festynu czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych na placu szkolnym. Każda z nich oznakowana była plakatem, na którym widniała flaga  Unii Europejskiej. Uczestnicy festynu mieli okazję jeździć slalomem na torze rowerowym, poszaleć gokartami i elektrycznymi hulajnogami, zjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni, skorzystać z przejażdżki konnej, a także posilić się na stoiskach z ciastem, lodami, grillowaną kiełbaską, popcornem i watą cukrową. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko ze slimami oraz karuzela łańcuchowa. Ciekawą atrakcją okazała się również kula Zorbing. Nie zabrakło możliwości zmierzenia się w konkurencjach sportowych. Do ruchu zachęcały pokazy taneczne grupy „Tan-muz” oraz mażoretek, czy mecz piłki nożnej uczniów przeciwko nauczycielom i rodzicom. Ci z duszą bardziej artystyczną uczestniczyli w zabawach wokalnych oraz korzystali z usług kosmetycznych. Na koniec chętne osoby wzięły udział w  bitwie kolorów, gdzie uczestnik był wyposażony w saszetkę z proszkiem w jednym z 9 jaskrawych kolorów. W tabunach kolorowego pyłku twarz każdego wyglądała jak malowidło impresjonisty.  

      Festyn trwał trzy i pół godziny. Pogoda dopisała i z pewnością była sprzymierzeńcem fantastycznej, rodzinnej atmosfery. Podziękowania kierujemy w stronę organizatorów tegorocznego Festynu Rodzinnego w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Partnerowi Organizacyjnemu Europe Direct - Olecko, wszystkim zaangażowanym oraz całej społeczności szkolnej. 

      Pamiętając, że rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót, jesteśmy usatysfakcjonowani licznym udziałem w tegorocznym festynie całych rodzin i zbudowani tym doświadczeniem zapraszamy za rok.

      Mariola Zdancewicz

     • Dzień Ekologiczny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Ekologiczny.

      31 maja 2019 roku odbył się w naszej szkole Dzień Ekologiczny pod hasłem „Chrońmy nasze gatunki”. Głównym celem tego dnia było propagowanie wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan naturalnego środowiska. W ramach zaplanowanych działań klasy 0 wykonały plakaty o treści ekologicznej z wykorzystaniem surowców wtórnych. Klasy I-III odwiedziła pani z Nadleśnictwa Olecko, która w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom pracę leśników. Zaprezentowała zwierzęta i rośliny spotykane w naszych lasach. Uczniowie mogli dotknąć i z bliska obejrzeć gałązki i drewno rodzimych drzew oraz poroża łosia, jelenia i sarny. Cała szkoła uczestniczyła w akcji zbierania plastikowych nakrętek. Odbył się również konkurs międzyklasowy – Zielony Dzień. Uczniowie klas IV-VIII i gimnazjum wzięli udział w konkursie fotograficznym „Chrońmy nasze gatunki”. Przygotowali też informacje o gatunkach chronionych.

      Pierwsze miejsce w ogłoszonych konkursach zajęła klasa Va, drugie klasa IVc, a trzecie klasy IIb. Wręczenie Przechodniego Pucharu Dyrektora Szkoły „Przyjaciel Ziemi” zwycięskiej klasie nastąpi na Festynie Rodzinnym dnia 8 czerwca 2019r.

      Koordynatorkami akcji były panie: Wiesława Stankonowicz, Dorota Witkowska, Anetta Borawska i Elżbieta Koncewicz. 

     • Wiersze ks. Jana Twardowskiego zachwycały po raz kolejny- IX Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki

     • 05 czerwca tego roku już po raz dziewiąty odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki. Przystąpili do niego uczniowie ze szkół powiatu oleckiego. Zmagania ze słowem mówionym oceniała komisja w składzie:

      - Małgorzata Burba – nauczyciel konsultant Warmińsko - Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia  Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku, nauczycielka języka polskiego;

      - Marta Jeżewska – nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach;

      - Katarzyna Kamińska – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku,  nauczycielka języka polskiego;

      - Mariola Borys – wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, nauczycielka języka polskiego.

       Cele, jakie przyświecają naszemu konkursowi, to przede wszystkim: prezentacja dorobku artystycznego uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów oraz propagowanie ich osiągnięć, integracja lokalnego środowiska młodzieży szkolnej, a także popularyzowanie twórczości ks. Jana Twardowskiego, która należy do poezji o tematyce religijnej, lecz jest propozycją propagującą model wiary radosnej, bliskiej człowiekowi i, co dodać należy, wciąż pozostaje aktualna, modna i popularna. Niezwykła popularność poezji księdza Twardowskiego wynika z tego, że poeta odwołuje się do uczuć najprostszych, najważniejszych wzruszeń przynależnych człowiekowi "od zawsze", nie podlegających więc prawom subiektywnego spojrzenia, czy osądu. Swoje pisarskie credo zawarł Twardowski we wstępie do "Poezji wybranych" z 1979 roku. Pisze tam m. in. : „Świat dany nam jest w sposób rzeczywisty, a nie tylko wyobraźniowy. Nie istnieje jako pomyślenie, czy poetycka rzecz. Jest zbiorem rzeczy egzystujących. I dlatego lubię nazywać po imieniu drzewa, kwiaty, kamienie. Daleki jestem od operowania, tak powszechnego dziś, znakami: ptak, zwierzę, ryba, liść, kwiat. Widzę bowiem dzięcioła, kosa, bociana, słonia, pstrąga, ślaz, borsuka, wrotycz, makolągwę." Twardowski jest więc zwolennikiem zmysłowej obserwacji rzeczywistości, skłania się ku naocznemu, nie podręcznikowemu oglądowi zjawisk. Jest on piewcą Boga, życia i przyrody, i nieodparcie kojarzy się z biedronkami, dlatego też  towarzyszyły  nam one i w tej edycji konkursu. Jedna z nich – Maja Dziubińska z kl. IV c z SP4 w Olecku zaprezentowała wiersz naszego patrona. Wspólna podróż obecnych w AGT osób przez kolejne strofy roztoczyła przed nami piękno przyrody i piękno słowa – tego mówionego i śpiewanego.

      W tym roku laureatami konkursu zostały wymienieni niżej uczniowie.

      Kategoria recytacja uczniów kl. IV – VI szkół podstawowych:

      I miejsce – Natalia Sadłowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku (przygotowanie – Monika Kacprzyk);

      II miejsce – Jakub  Życzewski z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wieliczkach (przygotowanie – Izabela Czapuryn);

      III miejsce – Michalina Kalinowska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – Anna Klimasara);

      Wyróżnienie – Alicja Rydzewska ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie  - Agnieszka Łaskowska).

      Kategoria recytacja uczniów kl VII – VIII szkół podstawowych i III gimnazjum:

      I miejsce – Oliwia Sulima ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanie – Jolanta Gierak;

      II miejsce:
      - Aleksander Sienkiewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – Agnieszka Anna Kopycka);

      - Aleksandra Jankowska ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie – Agnieszka Łaskowska);

      III miejsce – Julia Chmielewska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich (przygotowanie – Dorota Reich);

      Wyróżnienia:
      - Kinga Burzyńska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich (przygotowanie – Dorota Reich);

      - Adrianna Sulżycka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach (przygotowanie – Izabela Czapuryn).

      Kategoria poezja śpiewana:

      I miejsce – Julia Domańska ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie – Agnieszka Łaskowska);

      II miejsce – Zuzanna Pęcak ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie – Agnieszka Łaskowska).

       Laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy w przyszłym roku na jubileuszową już – dziesiątą edycję konkursu.

                                                                                                                  Agnieszka Anna Kopycka

     • WYNIKI II Powiatowego Konkursu Ładnego Pisania pod hasłem ,,Śpiew z pożogi” wpisanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do kalendarza ogólnopolskich obchodów 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

     •  

      Kat. I - uczniowie klas I - III szkół podstawowych:

      I miejsce - Żurawlew Filip - Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,

      II miejsce - Wasilewska Maja - Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,

      III miejsce - Radzewicz Kamil - Szkoła Podstawowa w Stożnem.

      Kat. II - uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych:

      I miejsce - Kownacka Aleksandra - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku,

      II miejsce - Bednarek Anna - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku,

      III miejsce - Karczewski Bartosz - Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku.

      Kat. III - uczniowie kl. VII - VIII  SP i kl. III gimnazjów:

      I miejsce - Korotko Gabriela - Szkoła Podstawowa w Judzikach,

      II miejsce - Jabłońska Dominika - Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,

      III miejsce - Kuczyńska Zuzanna - Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

      Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się  w sobotę - 8.06.2019 r. około  godz. 10.30 podczas Festynu Rodzinnego w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku – os.Siejnik  I 14.

      Serdecznie zapraszamy laureatów wraz z opiekunami oraz innych uczestników do skorzystania z atrakcji festynu przygotowanych dla społeczności lokalnej przez organizatorów.

         

                                                                                                              Organizatorzy

                                                                                                       II Powiatowego Konkursu Ładnego Pisania

                                                                                                                       pod hasłem ,,Śpiew z pożogi”     

     • KIDS4KIDS

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KIDS4KIDS.

      4 czerwca 2019 r. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Olecku zorganizowała XIII już Festyn Integracyjny KIDS4KIDS, Dzieci - Dzieciom pod hasłem „Podróże wesołego Ortografka - Europa.” W festynie mogli wziąć udział wytypowani uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych na terenie szkoły lub Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Udział w festynie był traktowany jako wyróżnienie za rzetelną i systematyczną pracę ćwiczeniową w ciągu całego roku szkolnego. 30-osobowa grupa z naszej szkoły uczestniczyła w ciekawych zabawach i pokazach podczas festynu pod opieką dwóch pań: pani Małgorzaty Marcinkiewicz i pani Jolanty Wojtkowskiej.

     • Mistrz Zadań Tekstowych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mistrz Zadań Tekstowych.

      Za nami najdłużej odbywające się cykliczne rozgrywki matematyczne w powiecie oleckim. W dniu 31 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku  odbyła się XX jubileuszowa edycja Konkursu Matematycznego klas II „Mistrz Zadań Tekstowych”. Tegoroczny konkurs organizowany był pod patronatem Burmistrza Olecka Karola Sobczaka, który wraz z dyrektorem szkoły Stanisławem Kopyckim dokonał uroczystego otwarcia matematycznych zmagań. Zadaniem startujących uczniów było samodzielne rozwiązanie sześciu trudnych zadań tekstowych. Do matematycznego pojedynku stanęło 24 przedstawicieli klas  drugich  z  ośmiu  szkół  podstawowych  powiatu  oleckiego. Mistrzami  okazali  się ex aequo Piotr Zieliński ze  Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, Olivier Nartowicz ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Olecku oraz Tymon Wojciulewicz ze  Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. II miejsce zajął Mikołaj Sajnaga ze Szkoły Podstawowej  w Babkach Oleckich. Trzecie miejsce przypadło Nikolasowi Hendersonowi ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach. Organizatorki  konkursu:  Joanna Cichanowicz, Małgorzata Grzyb i Alicja Czerniecka serdecznie gratulują zwycięzcom. Podziękowania należą się też nauczycielkom, które przygotowały uczniów do konkursu. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów.

      Małgorzata  Grzyb