• Klasowy konkurs w III B

     • 25 X 2023 roku w klasie 3B odbył się konkurs znajomości wierszy Juliana Tuwima , w którym udział wzięli wszyscy uczniowie tej klasy.

      Uczestników obowiązywała znajomość wcześniej wskazanych 13 wierszy. Należało  w ciągu miesiąca  przeczytać je oraz zapamiętać charakterystyczne informacje z tych utworów.

      Znakomitą znajomością wierszy wykazali się :

      I miejsce – Zofia Wiśniewska
      II miejsce – Bartłomiej Monkiewicz
      III miejsce – Lidia Skowrońska
      IV miejsce – Lena Pietranis
      V miejsce – Martyna Przemielewska i Oliwier Marciniak.

      Gratulujemy zwycięzcom.

      G. Hołownia i M. Truchan

     • LAPBOOK – TWORZYMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ

     • Nowa galeria LAPBOOK – TWORZYMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ została dodana do albumu fotograficznego

      W dniach 18  października  dzieci z Oddziału Przedszkolnego 0 A  ze Szkoły Podstawowej  Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku były w Bibliotece Pedagogicznej w Olecku. Podczas zajęć, każdy z uczestników wykonał lapbooka, tzw. „książka na kolanach”. Lap­book jest  interaktywną teczką tematyczną, w któ­rej możemy umie­ścić wia­do­mo­ści na wybrany temat, np. pocztówki, mapy, rysunki i notatki. To wszystko umiesz­czone jest w kopertach,  kie­szon­kach, ksią­żecz­kach o prze­róż­nych kształ­tach. Dzieci z wielkim zaangażowaniem  tworzyły  swoje teczki, miały  okazję rozwinąć  inwencję twórczą. Dzięki temu każdy lapbook ma swój niepowtarzalny charakter. Lapbooki będą służyły do umieszczania informacji na temat poznawanych liter, liczb, pór roku itp.

      Zofia Sadłowska, Marcin Ołów

     • Owocne zajęcia w klasie 0B

     • Nowa galeria Owocne zajęcia w klasie 0B została dodana do albumu fotograficznego

      W ostatnich tygodniach uczniowie klasy 0B poznawały i utrwalały nazwy i właściwości owoców zbieranych jesienią i poszerzały wiedzę o owocach egzotycznych. Podczas zajęć za pomocą zmysłów smaku, wzroku, węchu i dotyku rozpoznawały wybrane owoce. Zwieńczeniem zajęć było przygotowanie przez dzieci przy pomocy nauczyciela pysznej sałatki owocowej.

     • Wycieczka 3b

     • Nowa galeria Wycieczka 3b została dodana do albumu fotograficznego

      16 października 2023 roku klasa 3 b z wychowawczyniami wybrała się do Siedliska Bogdanka w Leszczewku. Wyjazd był dobrą okazją, żeby przeprowadzić zajęcia w terenie, zobaczyć jak rosną warzywa okopowe, przypomnieć ich nazwy oraz utrwalić wiadomości przyrodnicze zdobyte na lekcjach. Dzieci mogły także wziąć udział w wykopach. Pod czujnym okiem pani Danusi, właścicielki gospodarstwa agroturystycznego karmiły zwierzęta. Było oczywiście ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek i ziemniaków. Ogromną frajdą były zjazdy na tyrolce oraz  pontonach. Czas pobytu umiliły zabawy na  bogato wyposażonym placu zabawa. Miały też okazję spróbować cieplutkiego mleka prosto od kozy. Wycieczka trzecioklasistom bardzo się podobała. Już planujemy następny wyjazd.

      Serdecznie dziękujemy rodzicom z rady klasowej za zorganizowanie wyjazdu. 

        M. Truchan, G. Hołownia

     • Uczennice klasy VI b sięgnęły gwiazd wraz z Mikołajem Kopernikiem

     • Nowa galeria Uczennice klasy VI b sięgnęły gwiazd wraz z Mikołajem Kopernikiem została dodana do albumu fotograficznego

      Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę jego urodzin. Nasza szkoła włączyła się w obchody tego jubileuszu, podejmując działania zorganizowane przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty i Radę Dyrektorów Szkół Podstawowych przy Warmińsko – Mazurskim Kuratorze Oświaty, między innymi uczestnicząc w Wojewódzkim Konkursie na kronikę „MIKOŁAJ KOPERNIK – człowiek wielu talentów”.

      Główne cele tego przedsięwzięcia to:

      1. Uczczenie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
      2. Poszerzenie wiedzy o życiu i działalności wielkiego uczonego związanego z Warmią.
      3. Popularyzowanie dokumentowania kronikarskiego.
      4. Wyzwalanie ciekawości poznawczej, kreatywności oraz twórczych działań dzieci i młodzieży.
      5. Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów - pobudzanie i rozwijanie zainteresowań historią, astronomią, fizyką, geografią, matematyką, medycyną, ekonomią.
      6. Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.
      7. Rozwijanie umiejętności pracy zespołowej.

      Zespół, który pracował nad tym zadaniem, tworzyły uczennice z obecnej klasy VI b: Alicja Konopko, Lena Stasiak, Lena Grześ oraz Aleksandra Toczyńska. Dziewczęta pracowały pod kierunkiem pań: Marioli Zdancewicz oraz Anety Makowskiej. Ich kronika zdobyła I miejsce. Warto dodać, że konkurencja była ogromna, ponieważ swoje prace zgłosiły 92 szkoły z województwa warmińsko – mazurskiego.

      9 października uczestniczyliśmy w uroczystej gali podsumowującej Akcję społeczno – edukacyjną „Konwalia” w Olsztynie, podczas której mogliśmy wysłuchać wystąpienia Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty – pana Krzysztofa Marka Nowackiego, a także  obejrzeć inscenizację przygotowaną przez uczniów z Dobrego Miasta oraz występy taneczne uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie inspirowane życiem i pracą Mikołaja Kopernika. Nasze uczennice odebrały dyplomy i nagrody rzeczowe oraz gratulacje za wspaniałą kronikę poświęconą naszemu Wielkiemu Rodakowi.

      Jeszcze raz serdecznie dziękujemy dziewczętom za ogromną pracę i zaangażowanie włożone w tworzenie kroniki. Jesteśmy pewne, że popularyzacja wizerunku, działalności i zasług Mikołaja Kopernika przyniesie wymierne korzyści edukacyjne. Słowa wdzięczności kierujemy również do rodziców naszych uczennic oraz pana Stanisława Kopyckiego – dyrektora SP 4 za okazane wsparcie i pomoc przy realizacji tego zadania.

      Poniżej prezentujemy efekty naszych działań.

                 

                                                                                                                Koordynatorki

      Aneta Makowska
                 Mariola Zdancewicz

     • Haftowany patchwork

     • Nowa galeria Haftowany patchwork została dodana do albumu fotograficznego

      Wrześniowe zajęcia plastyczno-techniczne w obu klasach trzecich były nie lada wyzwaniem dla wielu uczniów. Dzieci zapoznały się z prostą metodą haftowania. Przygotowania zajęły im troszkę czasu – wyszukanie odpowiedniego materiału, czy nici, która nie będzie się nieznośnie rozdwajać podczas wkładania do igły oraz narysowanie na płótnie odpowiedniego wzoru. Gdy już wszystkie materiały mieli gotowe, rozpoczęli jakże żmudny, ale niezwykle uspokajający proces wyszywania.  Trzecioklasiści nauczyli się nawlekać igłę oraz wyszywać ściegiem za igłą... wzbogacili się również w pokłady cierpliwości.

      Mówi się, że haftowanie to typowo kobiece zajęcie, i że kobiety wiodą w nim prym, nic bardziej mylnego – chłopcy z obu klas mogą poszczycić się wyjątkowo estetycznymi wyszywankami, wykonanymi z dokładnością i skrupulatnością.

      Dzieci połknęły bakcyla haftowania! Ich prace można podziwiać na tablicy w holu - zapraszamy!

     • Jesień w polu

     • Nowa galeria Jesień w polu została dodana do albumu fotograficznego

      Dzieci z klasy 3a, 11 października 2023 r. mogły wziąć udział w zajęciach w terenie. Dzień wcześniej uczyły się o tym jakie prace wykonuje się w polu jesienią. Dowiedziały się na lekcjach, że rolnicy sieją zboża ozime, jakie są rośliny okopowe i co to są wykopki. Następnego dnia, mogły osobiście wziąć udział w wykopkach. Klasa udała się do zaprzyjaźnionego gospodarstwa rolnego Państwa Krupińskich w Kukowie, rodziców jednej z uczennic - Agatki. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, każda z nich dostała swoje wiadro, które po wypełnieniu  miała przynosić do taty lub dziadka uczennicy. Rolnicy byli pełni podziwu dla pracowitości dzieci i tempa z jakim zbierały ziemniaki. Wszystkie wykopane ziemniaki zostały zebrane w niecałe 40 minut. Po pracy uczniowie w nagrodę mogły ogrzać się przy ognisku i posilić własnoręcznie upieczoną kiełbaską oraz pieczonymi w ognisku ziemniakami. Czas umiliły nam rozmowy z rolnikami na temat ich pracy.

      Pan Konrad oprowadził nas również po gospodarstwie, mogliśmy skosztować ciepłego mleka prosto od krowy oraz posmakować krówek produkowanych w Olecku.

      Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie i Panu Konradowi za ten wartościowy czas.

     • Bajki znane i nieznane

     • Nowa galeria Bajki znane i nieznane została dodana do albumu fotograficznego

      3 października 2023r. uczniowie klas 0A i 0C wraz z opiekunami odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku. Celem wizyty było rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami oraz tworzenie sytuacji doskonalących mowę, zdolność koncentracji, skupienia uwagi.

      Dzieci wysłuchały bajki ,,Kłótliwe sąsiadki’’ i ,,Zielony Kapturek’’. Prawidłowo rozpoznawały rekwizyty związane z różnymi bajkami.  Pobawiliśmy się trochę w Kopciuszka rozdzielając różne nasiona. A na zakończenie wizyty bajka ,,Poranek u żaby’’ stała się wspaniała okazją do wspólnej gimnastyki.

      Sadłowska Zofia, Marcin Ołów, Wioletta Łęgowska

     • Pierwsza wycieczka klasy 0B

     • Nowa galeria Pierwsza wycieczka klasy 0B została dodana do albumu fotograficznego

      25 września uczniowie klasy 0B uczestniczyli w swojej pierwszej  wycieczce.  Dzieci udały się autobusem do gospodarstwa agroturystycznego „Gniazdo”  w Gordejkach, gdzie korzystały z bogato wyposażonego placu zabaw, tyrolki, piekły kiełbaski oraz uczyły się rozpoznawania drzew i zbierały żołędzie. Dzieci bezpiecznie bawiły się pod opieką wychowawców i rodziców.  Wycieczka była dobrą okazją do bliższego poznania się i nawiązania nowych przyjaźni.