• XII Biegi z Klio w Oleckim Zamku

     • 24 września 2020 roku  drużyna SP4 w Olecku w skład której weszli uczniowie klasy VIIIa: Rozalia Mikielska, Wiktoria Karaś, Martyna Toczyńska, Dominik Głowicki, Karol Kisłowski i Jakub Kozłowski, wzięła udział w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa  pod hasłem „MOJA DROGA”. W  oleckim „Zamku” zmierzyło się 7 drużyn. Ich zadaniem było odpowiedzieć na 7 pytań związanych m.in.  z najsłynniejszymi europejskimi mostami, niemieckimi nazwami oleckich ulic, szlakiem pielgrzymkowym do Santiago de Compostella oraz zakupem biletów z Olecka do Kaliningradu na dyliżans. Z powodu pandemii tegoroczne współzawodnictwo pod patronatem muzy historii Klio odbyło się w formie testu wiedzy online.  Zajęliśmy  III miejsce.

                                                                                                            M. Truchan

     • Narodowe Czytanie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Narodowe Czytanie.

      W sobotę 5 września 2020 roku w oleckim Amfiteatrze Podzamcze odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy klasykę polskiej literatury romantycznej - dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

      Tradycyjnie w imprezie udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Z tekstem „Balladyny” zmierzyli się siódmoklasiści: Dawid Białanowski, Amelia Rynkiewicz, Michalina Kalinowska oraz nauczycielki języka polskiego: Anna Klimasara i Emilia Stasiak.

      Do akcji włączyło się też wiele znanych osób z życia publicznego Olecka i powiatu oraz wielu, wielu innych miłośników literatury polskiej rozsianych po całym świecie…

      Tegoroczne Narodowe Czytanie w Olecku zorganizowali: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna, Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji i Zespół Szkół Technicznych w Olecku, dzięki którym w miły sposób spędziliśmy czas na czytaniu utworu i słuchaniu innych wykonawców.

      Ciekawi nas niezmiernie, jaki tekst będzie czytany podczas dziesiątej edycji Narodowego Czytania w 2021r.

      Więcej informacji pod linkiem:

      https://olecko.wm.pl/663768,Narodowe-Czytanie-2020-w-Olecku.html

     • Dzień Pustej Klasy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Pustej Klasy.

      Dzień Pustej Klasy jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu. 25 września uczniowie klasy 2a korzystając z uroków jesieni i wrześniowego słońca zamienili szkolne ławki na piknikowe kocyki. Dzieci  miały okazję do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna. Relaks na kocykach sprzyjał także nauce, uczniowie poznali formę wypowiedzi - opis na przykładzie darów jesieni oraz samodzielnie układali i rozwiązywali zadania tekstowe, nie zabrakło także aktywności fizycznej. Wszyscy uznaliśmy piątkowe lekcje za udane, powtórzymy je w czerwcu podczas kolejnego Dnia Pustej Klasy.

      Agnieszka Nowakowska

     • Ognisko w 2a

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ognisko w 2a.

      Dnia 28 września 2020 r. uczniowie klasy 2a wybrali się ognisko. Przepiękna, słoneczna aura zachęciła dzieci do gier i zabaw na świeżym powietrzu. Klasa grała w piłkę nożną, skakała na trampolinie i zwiedzała park obserwując zmiany w przyrodzie. Jak to przy ognisku, nie zabrakło oczywiście pysznych kiełbasek i wesołych rozmów na różne tematy.Przyjemnie spędzony czas na grach i zabawach w gronie rówieśników wpłynął korzystnie na integrację zespołu klasowego.

      Agnieszka Nowakowska

     • Wakacyjny wyjazd edukacyjny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wakacyjny wyjazd edukacyjny.

      Trzydzieścioro dziewięcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi  im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku realizujących projekt „Kompetencje sekretem sukcesu” w bardzo przyjemny sposób rozpoczęło tegoroczne wakacje. W dniach 29.06.2020 r. – 03.07.2020 r. odbyła się bowiem mająca charakter edukacyjny wycieczka do Szklarskiej Poręby, Wrocławia i Drezna.

      Pierwszego dnia uczniowie poznawali najbliższą okolicę Szklarskiej Poręby. Na początek przeszli oni Szlakiem Orlich Gniazd do ruchomej skały – Chybotka.  Spacer był świetną okazją do podziwiania pięknego górskiego krajobrazu i pooddychania świeżym powietrzem. Droga powrotna prowadziła już nie przez las, ale przez urokliwe miasteczko – Piechowice. Piechurzy obejrzeli z zewnątrz tutejszy kościół i zabudowania.

      Kolejnego dnia uczestnicy projektu poznawali  Karkonoski Park Narodowy. Młodzież zrobiła pamiątkowe zdjęcia przy Wodospadzie Kamieńczyka, zakupiła pamiątki, miała też okazję sprawdzić swe siły, zdobywając Szrenicę – drugi po Śnieżce, najbardziej znany szczyt polskich Karkonoszy wznoszący się 1362 m n.p.m., z którego następnie zjechała wyciągiem krzesełkowym.  Po obiedzie uczestnicy wybrali się z kolei do Karpacza. Zobaczyli tam Świątynię Wang,  spacerowali uliczkami miasteczka. Wędrówkę tę uprzyjemniły pyszne lody, którymi każdy mógł się delektować - z tym większą przyjemnością, że wieczór był gorący.

      Trzeci dzień wycieczki również obfitował w różne atrakcje i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Już z samego rana wyjechali oni do Niemiec – do Drezna. Pierwszym punktem programu był spacer w towarzystwie przewodników po Królewskich Ogrodach Pilnitz. Sielankowy ogród, imponujący kompleks architektoniczny z trzema pałacami, palmiarnią i szklarnią z kamelią wywołał zachwyt zwiedzających. Z ciekawością wysłuchali oni informacji na temat tego miejsca i jego historii. Młodzież podzielona na grupy mogła również wykazać się umiejętnością współpracy i sprawdzić, czy uważnie słuchała opowiadania przewodników – miała bowiem za zadania znaleźć kamelię oraz gondolę, o której opowiadali oni podczas przechadzki urokliwymi alejkami. Z zadaniami tymi poradziła sobie świetnie. Pozytywne uczucia wywołał także spacer alejkami Parku Großer Garten i przejazd parkową kolejką wąskotorową.

      Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Starego Miasta: Zwinger, Tarasów Brulha, rezydencji królewskiej. Po zjedzeniu obiadu w jednej z drezdeńskich restauracji czekała wszystkich kolejna niespodzianka – wizyta w Muzeum Transportu. Pobyt w Dreźnie zakończył się zakupem pamiątek i kartek pocztowych.

       Czwartek młodzież spędziła we Wrocławiu. Pobyt w tym mieście  rozpoczął się od obejrzenia Panoramy Racławickiej i wysłuchania ciekawej prelekcji, po czym  wszyscy udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie poświęcony wodzie, który łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą.

      Po kontakcie ze sztuką, nauką i techniką przyszedł czas na kontakt z naturą. Wszyscy udali się w tym celu do ogrodu zoologicznego i Afrykarium. Na zakończenie uczniowie zwiedzili Stare Miasto i szukali krasnali, które na dobre zadomowiły się w różnych zakamarkach tego grodu. Nie zabrakło też okazji do zakupu pamiątek i skosztowania tutejszych lodów.

      Podczas ostatniego dnia wycieczki jej uczestnicy wzięli udział w warsztatach "Powstawanie masła". Młodzież uświadomiła sobie, jak dużo energii trzeba włożyć w jego ubicie. Warto jednak było się potrudzić, gdyż własnoręcznie wykonane masło było pyszne. Na koniec wszystkich czekała miła niespodzianka – upominki w postaci kubków i maskotek – poduszek, które w nadchodzące jesienne wieczory z pewnością się przydadzą i będą przypominały o wspólnie spędzonych chwilach.

                                                                                            Agnieszka Anna Kopycka

     • Starszy czyta młodszym

     • Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.  Teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce". Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę, jednak po otwarciu jej tajemniczych drzwiczek wprowadza nas w baśniowy świat. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie.

      Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków.

      Kamishibai to najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, a zajęcia z wykorzystaniem  tego papierowego teatrzyku to atrakcyjna metoda dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą. Jest to także zabawa, edukacja i twórcze działania.

      Wprowadziliśmy również do naszej innowacji „Starszy czyta młodszym” tę metodę i specjalnie dla was zaprosiliśmy do wspólnego czytania techniką Kamishibai, panią Krystynę Karczewską bibliotekarkę z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku. Na co dzień zajmuje się książkami i upowszechnianiem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.  Stworzyliśmy ilustracje, nagrałyśmy film, zmontowałyśmy go i możemy zaprezentować efekty naszej pracy.

      Magdalena Szlaszyńska

     • Dzień Dziecka

     • 1 czerwca  dzieci na całym  świecie mają swoje  święto. Dzień Dziecka w naszej szkole zawsze był wesoły, pełen niespodzianek i radości. Ten rok jest jednak wyjątkowy. Nasza codzienność uległa dużej zmianie, a wraz z nią zwyczaje i tradycje.

      Wychowawcy i nauczyciele wspomagający klas I-III postanowili, że odczarują rzeczywistość i w tym roku, mimo dużych trudności, również wywołają uśmiech na twarzach dzieci.

      Kochane dzieciaki, z okazji Waszego święta życzymy Wam snów kolorowych, zabaw szalonych, przyjaciół oddanych, góry słodkości i mnóstwo radości.

      Zapraszamy Was do obejrzenia filmu, który powstał z ogromnej tęsknoty za Wami.

      Marcelina Nalewajko

     • Komunikat

     • Decyzją Ministra Edukacji Narodowej szkoły w całej Polsce funkcjonuję w ograniczonym zakresie. Nauczanie odbywa się na odległość. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III mają zapewnioną w szkole opiekę. Uczniowie mają także prawo do skorzystania z konsultacji na terenie szkoły (na wniosek ucznia i jego rodzica lub na wniosek nauczyciela za zgodą rodzica ucznia).  Konsultacje: dla klas VIII – od 25.05.2020 r.; dla klas pozostałych od 1.06.2020 r.

      Rodziców i pozostałych interesantów prosimy o kontakt telefoniczny (875239100) lub e-mail (sp4@sp4.olecko.pl). Kontakt osobisty tylko w sprawach pilnych. Przed planowaną wizytą w szkole konieczny jest uprzedni kontakt telefoniczny pod nr tel. 87 523 91 00.

     • INNOWACJA „Starszy czyta młodszym”

     • W grudniu 2019 roku wraz z klasą I b rozpoczęliśmy innowację pedagogiczną „Starszy czyta młodszym.” Gościliśmy w naszej klasie Burmistrza miasta i z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowiadania przeczytanego specjalnie dla nas. Mieliśmy ogromne plany na kolejne miesiące, ale rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus pokrzyżował je.  Nie poddaliśmy się i znaleźliśmy sposób na to, aby pokazać Wam, że warto czytać. Zaprosiliśmy do wspólnego czytania osoby znane w naszym mieście, nagraliśmy film, zmontowaliśmy i możemy zaprezentować efekty naszej pracy.

      Wiola Chmielewska, kl. 1B

     • SUKCESY UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W OLECKU W KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY W OLSZTYNIE

     • Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz”

      - powiedział niegdyś Thomas Edison. Jego słowa doskonale oddają upór i determinację naszych uczniów, którzy w tym roku przystąpili do wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty.

      Konkursy kuratoryjne od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród środowisk szkolnych. Wynika to z faktu, iż zapewniają laureatom liczne przywileje. Są nimi nie tylko ocena celująca na świadectwie, ale także preferencje przy wyborze szkoły ponadpodstawowej, czy zwolnienie z części egzaminu zewnętrznego. Te czynniki powodują, że są bardzo popularne wśród młodzieży szkolnej.

      Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku może kolejny raz poszczycić się wspaniałymi wynikami.

      Nasi uczniowie na początku II półrocza przystąpili do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych i zdobyli aż cztery tytuły laureata i dwa finalisty.

      Poniżej prezentujemy listę laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2019/2020:

      LAUREACI:

      Miłosz Skrzypiec -  matematyka (nauczyciel przygotowujący - Anna Domasik)
      Dawid Suchocki -  matematyka (nauczyciel przygotowujący -  Anna Domasik)
      Julia Truszczyńska -  matematyka (nauczyciel przygotowujący - Anna Domasik)
      Julia Szlaszyńska  - język polski (nauczyciel przygotowujący - Mariola Zdancewicz)

      FINALIŚCI

      Miłosz Skrzypiec - język niemiecki (nauczyciel przygotowujący - Violetta Janczenia)
      Maciej Kułakowski -  informatyka (nauczyciel przygotowujący - Jarosław Kosakowski)

      Wszystkim wyróżnionym gratulujemy sukcesów!

      Mariola Zdancewicz

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

     • Światowy Dzień Autyzmu został ustanowiony przez ONZ i przypada na 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu. Organizatorzy dbają o to, aby w większości państw i miast w tym dniu najważniejsze budynki zostały podświetlone na niebiesko. Akcja ta nazywa się „Light in up blue” i ma na celu udzielenie wsparcia  osobom cierpiącym na autyzm oraz ich rodzinom, których, niestety, ciągle przybywa. To też doskonała okazja, by solidaryzować się z nimi i bardziej zrozumieć, na czym polega to zaburzenie. Jest to dzień, w którym każdy z nas może okazać pomoc osobom, które najbardziej jej potrzebują. Do obchodów włączyła się również nasza świetlica szkolna.

      Mimo warunków i ograniczonych możliwości zachęcałyśmy do solidaryzowania się z osobami dotkniętymi autyzmem poprzez przesyłanie zdjęć z niebieskim akcentem w ubraniu lub z sercem tego właśnie koloru. Była to  akcja o charakterze informacyjnym, skierowana do dzieci, młodzieży jak również do dorosłych. Miała ona uświadomić, że osoby autystyczne są wśród nas i potrzebują wsparcia rodziny, rówieśników i otoczenia.

      Za nami dzień, który upłynął pod znakiem koloru niebieskiego, oby każdy kolejny stawał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

      Dziękujemy Wam za wspaniały odzew, wszystkie zdjęcia ogromnie nas ucieszyły.

      Panie ze świetlicy

      Karolina, Wiola i Magda

     • Korespondencję, w tym  wnioski i zgłoszenia dzieci do oddziału "0" i klasy 1

     • Korespondencję, w tym  wnioski i zgłoszenia dzieci do oddziału "0" i klasy 1, bardzo prosimy zostawiać w specjalnie do tego przeznaczonej skrzynce umieszczonej przy głównym wejściu do szkoły lub przesłać skan/zdjęcie wniosku/zgłoszenia dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na e-mail sp4@sp4.olecko.pl.

     • Przywitanie przedszkolaków

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Przywitanie przedszkolaków.

      W związku z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Krasnal w Olecku, oddziały przedszkolne zostały przeniesione na 3 tygodnie do różnych placówek oświatowych w Olecku. Nasza szkoła ma przyjemność gościć grupę Pszczółek, do której uczęszczają czterolatki.

      W dniu przybycia maluszków klasa Ib z wychowawcami oraz dyrekcją serdecznie je przywitali. Pierwszoklasiści wręczyli młodszym kolegom samodzielnie wykonane laurki, kolorowe ołówki oraz interaktywną książeczkę „Pająk Patryk”. Natomiast pani wicedyrektor Małgorzata Michałowska poczęstowała wszystkie dzieci cukierkami.

      Jest nam bardzo miło gościć tak wspaniałe przedszkolaki. Dołożymy wszelkich starań, aby pobyt w naszej szkole był dla nich atrakcyjny i bezpieczny.

      M. Nalewajko

     • Warsztaty z Teatroteką w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty z Teatroteką w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku.

      04.03.2020 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się warsztaty teatralne na temat: Jak wykorzystać metody pedagogiczno – teatralne w praktyce szkolnej? Zostały one zorganizowane przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Olecku oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W spotkaniu uczestniczyło prawie czterdzieści nauczycielek ze szkół podstawowych z powiatu oleckiego, z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Głuchych w Olecku, panie z Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate” w Olecku oraz z Biblioteki Pedagogicznej w Olecku. Zainteresowanie szkoleniem było tak duże, że zostało ono przeprowadzone w dwóch grupach. Warsztaty prowadzili pedagodzy teatru  współpracujący z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

      W trakcie pierwszej części spotkania zaprezentowany został portal Teatroteka Szkolna.  Panie mogły przyjrzeć się umieszczonym na nim narzędziom i zastanowić się nad możliwością wykorzystania tych materiałów we własnej pracy z dziećmi i młodzieżą. Dyskusję wywołał też filmik przedstawiający nietypowy sposób omawiania wierszy z uczniami na lekcjach. Kilka nauczycielek już zapowiedziało, że metodę tę na pewno wykorzysta na swych zajęciach. Wiele osób zadeklarowało też, że dokładnie przyjrzy się zasobom zamieszczonym na prezentowanym portalu, a daje on wiele możliwości. Jednak największe emocje uczestniczek wzbudziła część druga – warsztatowa –  poprzedzona zabawą ruchową. Panie miały możliwość wykazać się talentem aktorskim i choć przez chwilę mogły poczuć się dzieckiem – dzieckiem, które jest ciekawe, pragnie poznawać i doświadczać czegoś nowego.

      Grupa nauczycielek pracujących z młodszymi dziećmi pracowała w oparciu o tekst Juliana Tuwima pt. Ptasie radio. Miały one za zadanie wcielić się w wybranego ptaka i odegrać scenki z wiersza w grupach.

      Z kolei panie pracujące z uczniami starszymi stanęły przed trudnym zadaniem zaprojektowania w zespołach scenografii do fragmentu Balladyny i odegrania etiud do wybranej sceny. Wszystkie wykazały się niebywałą kreatywnością. No bo jak, mając do dyspozycji tylko przedmioty znajdujące się w klasie, rękawice bokserskie, drabinę i rolkę ręcznika papierowego, zaaranżować przestrzeń sceniczną, jak wyczarować świat, w którym każdy przedmiot coś znaczy, w którym dzieją się wydarzenia osadzone w konkretnych realiach? A trzeba jeszcze pamiętać o zbudowaniu nastroju, oddaniu emocji bohaterów. Niemożliwe? Ależ skąd! Nie dla nas. Zaskoczenie na twarzach oglądających, zaciekawienie, a często i salwy śmiechu na sali świadczyły nie tylko o powodzeniu tego działania, były też dowodem, że wszyscy dobrze się bawili. Okazało się, że niepozorna drabina może być domem, stołem, a nawet …dziurką od klucza. Krzesło zaś zamienia się kolejno w wózek,  nosze, hamak, by w końcu przeistoczyć się w pociąg. W teatrze przecież wszystko jest możliwe.

      Całemu spotkaniu towarzyszył miły, radosny nastrój, zaś ponad głowami nieustannie krążyły pomysły, które już chciałoby się wcielić w życie. Była to też doskonała okazja do lepszego poznania się, integracji, wymiany doświadczeń. W wielu głowach zrodziły się też nowe koncepcje. Wszyscy opuścili mury naszej szkoły w wyśmienitych humorach, zrelaksowani i zainspirowani, chociaż z żalem w sercu, że czas tak szybko płynie i  trzeba się rozstać, a można by jeszcze wspólnie  tworzyć i dobrze się przy tym bawić. Dużo osób wyraziło radość z tego, że mogło uczestniczyć w tych warsztatach, a jednocześnie zadeklarowało chęć ponownego wzięcia udziału w podobnych zajęciach. Z całą pewnością był to przyjemnie, twórczo i efektywnie spędzony czas.

      Agnieszka Anna Kopycka