• Różowa Skrzyneczka

     • Różowa Skrzyneczka, to fundacja walczącą z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Zabiega o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W różowych skrzyneczkach znajdują się darmowe podpaski i tampony. Z inicjatywy Pani Karoliny Rzodkiewicz Różowa Skrzyneczka została zamontowana w naszej szkole. Projekt działa zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!.

      Z danych wynika, że 21% uczennic w Polsce musi opuścić zajęcia szkolne z powodu braku podpaski. Około 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu. Chcemy to zmienić udostępniając uczennicom środki higieny menstruacyjnej. Pragniemy zadbać o komfort psychiczny naszych uczennic. Jest nam niezmiernie miło, że nasza szkoła jako pierwsza w Olecku znalazła się na Różowej mapie Polski.

      Opiekunami Różowej Skrzyneczki w szkole są Karolina Rzodkiewicz oraz Angelika Fiećko.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 coraz bliżej

     • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Unii Europejskiej od 2004 roku w 150 krajach. Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystywania sieci.

      W tym roku DBI obchodzimy 8 lutego 2022. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany jest konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Konkurs plastyczny polega na wykonaniu  dowolną techniką plakatu A4 na temat bezpieczeństwa w internecie. Prace należy dostarczyć Pani pedagog bądź wychowawcy do dnia 7.02.2022r. Zapraszamy do udziału w konkursie.

      Karolina Rzodkiewicz
      Jolanta Zdanowska

     • Kraina wyobraźni

     • "Kraina wyobraźni",  to drugi moduł zajęć w ramach Międzynarodowego projektu edukacyjnego "Emocja" autorstwa Marzeny Dziadkowiec oraz Krystyny Grzegrzółki.  Dzieci z grupy OB przeniosły się w świat pełen marzeń i wyobraźni, w którym wszystko staje się możliwe. Kolejny moduł rozpoczęliśmy od przeczytania historii pt. "Żółty balonik". Dzieci otrzymały baloniki, które  dzięki wyobraźni zmieniały się w niesamowite zwierzęta i postacie. Taniec z balonami ożywił grupę, która bardzo dbała o swoich nowych przyjaciół. Podczas burzy mózgów zerówkowicze podawali wyrazy, które kojarzą im się ze słowem- wyobraźnia. Dzieci wyruszyły w świat wyobraźni dzięki masażykom autorstwa Natalii Martenki. Rysowali na plecach kolegów i koleżanek rysunki, które tworzyli dzięki wyobraźni. Dzięki aplikacji Quiver zerówkowicze narysowali prezenty, które otrzymali od Świętego Mikołaja. Ćwiczenie bardzo podobało się dzieciom, które z niecierpliwością czekały, aż ich prezenty ożyją. Ostatnią aktywnością w ramach modułu "Kraina wyobraźni" była relaksacja. Dzieci wybrały się w fascynujący "Lot balonem". Relaksacja dała dzieciom impuls do dalszych rozważań na temat osobistych odczuć i wyobrażeń.

      Z niecierpliwością czekamy na kolejny moduł pt. "Kraina mocy słów".

      Zapraszam do obejrzenia filmiku.

      Karolina Rzodkiewicz

     • Czytam z Emocją

     • Grupa Ob zrealizowała kolejny moduł innowacji pedagogicznej "Czytam z Emocją" autorstwa Pani Sylwii Adamkiewicz. Nasze zaproszenie przyjęła mama Halszki-Pani Barbara Ołów, która z zaangażowaniem przeczytała książkę pt. "Pinokio". Grupa OB z uważnością i zaciekawieniem słuchała historii o drewnianym pajacyku. Po wysłuchaniu opowieści dzieci wypełniały kartę pracy dotyczącą samooceny. Podczas zajęć zerówkowicze zastanawiali się i oceniali zachowanie głównych bohaterów. Uczniowie narysowali wybraną scenę z książki, następnie o niej opowiedzieli. Kolorowanki oraz przypominanie scen  zakończyły omawianie książki pt. "Pinokio".

      Dziękujemy Pani Barbarze Ołów za odwiedziny. Zapraszam do obejrzenia filmu.

      Karolina Rzodkiewicz

     • Sukces szkolnego zespołu wokalnego

     • Uczennice należące do Szkolnego Zespołu Wokalnego wzięły udział w II Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Piosenek Świątecznych online organizowanym przez Fundację ,,Diamentowy Głos”. Celem konkursu jest m.in.: podtrzymanie tradycji śpiewu kolęd i pastorałek, prezentacja wartościowych kolęd i rozwijanie talentów muzycznych. W tym roku uczestników oceniało Jury z czterech państw: Ludmiła Piechowska (Polska) - wokalistka, pedagog śpiewu, założycielka i Prezes Fundacji ,,Diamentowy Głos”, Polina Balwa (Włochy) - wykształcenie muzyczne, Elena Egorowa (Rosja) - wokalistka, nauczycielka śpiewu, laureatka wielu konkursów i festiwali i Hirsch Zilber (Łotwa-Izrael) - kompozytor.

      Szkolny Zespół Wokalny zajął I miejsce w kategorii zespołów i chórów!

      Serdecznie gratulujemy!!!

      Nagranie konkursowe: https://www.youtube.com/watch?v=K2olG0OvAl0

     • Wigilia w klasie 5b

     • Nowa galeria Wigilia w klasie 5b została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 16 grudnia 2021r. odbyła się wigilia klasowa uczniów klasy 5b. Tego dnia na uczniów czekały również prezenty mikołajkowe. Na świątecznie przystrojonym stole znalazły się typowe potrawy wigilijne przygotowane przez rodziców. Spotkanie rozpoczęło się o złożenia życzeń i symbolicznego połamania się opłatkiem wychowawczyni z uczniami. Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła na tradycyjne składanie sobie życzeń.  Przy dźwiękach rozbrzmiewających kolęd i pastorałek uczniowie opowiadali o tradycjach świątecznych, które pielęgnowane są w ich rodzinach. Obdarowali się również kartkami bożonarodzeniowymi, które robili na lekcji języka polskiego wylosowanej osobie.

      Spotkanie odbyło się w ciepłej i świątecznej atmosferze. Była to świetna okazja do rozmów i integracji klasy.

      Marcinkiewicz M.

     • Jasełka w 0a

     • Boże Narodzenie to magiczny czas, Boże Narodzenie to świąteczny czas,
      Dlatego pójdźmy razem wszyscy poświętować, pójdźmy pokolędować,
      niech usłyszy nas w ten magiczny czas cały duży las.
      Wraz z kolędą nieśmy ludziom świąteczne życzenia,
      by się spełniły wszystkie ich najskrytsze marzenia.

      "To właśnie tego wieczoru
      Od bardzo wielu wieków
      Pod dachem tkliwej kolędy
      Bóg rodzi się w człowieku"

      Niech ta magiczna moc wigilijnego wieczoru
      przyniesie Wam spokój i radość,
      A każda chwila świąt Bożego Narodzenia
      niech żyje własnym pięknem

      Wesołych Świąt życzą dzieci z grupy 0a wraz z panią.

     • Idą święta nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj

     • Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Fundacji Dbam o Mój Zasięg pt. "Idą Świętą, nie o SMS-ie a o kartce pamiętaj!".

      Akcja miała na celu zaprosić jak najwięcej uczniów do działania polegającego na wysłaniu kartek świątecznych swoim najbliższym oraz naszym nauczycielom emerytom. W kampanii tej  wykorzystana została specjalna limitowanawersja kartek świątecznych.

      Dzieci z klas 0a, 0b, 0c, IIa, IIIa wraz z wychowawcami, z chęcią i radością, włączyły się do akcji, by napisać i wysłać świąteczną kartkę.

      Poprzez udział w tej kampanii chcieliśmy  podkreślić wyjątkowość łączących nas więzi i osobistych relacji w świecie, w który bardzo ważna rolę odgrywają technologie informacyjno - komunikacyjne oraz zachęcić, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia w sposób świadomy odłożyć media cyfrowe.

     • Tropem teatru

     • Nowa galeria Tropem teatru została dodana do albumu fotograficznego

      „Teatr to miejsce jest niezwykłe,
      zaczarowana każda chwila,
      kurtyna w górę się unosi
      i przedstawienie rozpoczyna
      Na scenie dzieją się historie
      wesołe, smutne, zagadkowe,
      można do kraju baśni trafić
      i poznać światy całkiem nowe
      Można się wzruszyć, rozweselić,
      nauczyć wielu mądrych rzeczy,
      uważnie patrzeć, pilnie słuchać,
      ciekawym być i bardzo grzecznym.“

      Tropem teatru postanowiła pójść klasa 1a. Podzielona na grupy stworzyła scenografię  w formie plakatu, do wybranych przez siebie opowieści- bajek. Uznaniem cieszyły się bajki oglądane na co dzień na szklanym ekranie, np. „Roszpunka“, „Kraina Lodu“, „Miraculum: Biedronka i Czarny Kot“, ale też te, czytane we wczesnym  dzieciństwie, jak „Czerwony Kapturek“.

      Dzieci wykonały również postacie z papieru do wybranych bajek i osadziły na drewnianej wykałaczce.

      Najciekawszym i najzabawniejszym elementem okazało się odegranie scenek związanych  z poszczególnymi opowieściami. Śmiechu było co nie miara.

      Tworzenie teatru niezwykle nas wciągnęło, na pewno to powtórzymy.

     • Jak to z papierem było? Warsztaty plastyczno - sensoryczne czerpania papieru

     • Nowa galeria Jak to z papierem było? Warsztaty plastyczno - sensoryczne czerpania papieru została dodana do albumu fotograficznego

      Na zaproszenie biblioteki szkolnej naszą szkołę odwiedziła  10 grudnia Pani Agnieszka Makarewicz z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku i przeprowadziła warsztaty dotyczące tworzenia papieru czerpanego. W spotkaniach udział wzięły dzieci z grup 0 oraz  z klasy I. Każdy z uczestników miał niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, skąd się bierze taki papier.

      Czym jest papier czerpany?  Jak powstaje i  co oznacza jego nazwa? Czy w domowych warunkach można samodzielnie zrobić tą metodą kartkę papieru i co zrobić, by nadać jej wyjątkowy charakter?  Na wszystkie te pytania uczestnicy warsztatów otrzymali dokładne odpowiedzi.
       

      Dzieci miały okazję zapoznać się z całym procesem – od tworzenia papierowej zawiesiny, do powstania arkusza papieru. Instruktorka przedstawiła  tradycyjną technikę czerpania papieru umożliwiającą  samodzielne wykonanie dekoracyjnej kartki z papieru czerpanego. Proces ten jest bardzo ekologiczny, bowiem pozwala wykorzystać makulaturę: stare gazety i niepotrzebny już do innych celów papier. To właśnie z jego drobnych kawałków zamoczonych w wodzie  powstaje pulpa papierowa – płynna zawiesina. Z niej uczestnicy warsztatów za pomocą ramki czerpali swoje własne arkusze papieru. Po dokładnym odciśnięciu wody, wyczerpany papier był ozdabiany suszonymi kwiatami, a następnie odstawiony do wyschnięcia. Podczas zajęć uczestnicy stworzyli unikatowe papiery czerpane.

       W dzisiejszych czasach wiele mówi się o recyklingu. Może warto poświęcić trochę czasu  na zgłębienie tajników czerpania papieru i pokusić się w domu o stworzenie unikatowej kartki? Dlaczego by nie zrobić z niej kartki świątecznej i nie podarować komuś bliskiemu? Taki karnet samodzielnie wykonany z pewnością  sprawi wiele radości osobie, która go otrzyma.

     • Mikołaj w szkole

     • Nowa galeria Mikołaj w szkole została dodana do albumu fotograficznego

      „Siedzę cichuteńko, patrzę na okienko,                                                                                                                      poruszyły się zasłonki!                                                                           
      Chyba już go widzę! Chyba już go słyszę,                                                                                                        zabrzęczały jego sanek dzwonki!                                                                                                                   
      Dzyń, dzyń, dzyń – Mikołaju Święty!                                                                                                                       Dzyń, dzyń, dzyń – przynieś nam prezenty!”

      6. grudnia to szczególna data w niejednym kalendarzu, gdyż na całym świecie odwiedza dzieci św. Mikołaj. Mikołajki w naszej szkole, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie wszystkie grupy przedszkolaków,  klasy I-III i starsi też:) Od kilku dni słychać było w klasach wesoły śpiew najmłodszych przy dźwięcznych nutach radosnych piosenek.

      W zaplanowanych na wizyty dniach 06. i 07. 12.2021r. – dzieci już od rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchując ‘mikołajowego” dzwonka. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych wydarzeń najmłodsi adepci naszej szkoły byli odświętnie wystrojeni w czerwone ubranka z mikołajkowymi motywami. Święty Mikołaj i Elfy nie zawiedli i jak co roku przybyli do nas na czas. W tym roku zachowując obostrzenia sanitarno –epidemiologiczne każda grupa i klasa w swojej sali serdecznie witała wyczekiwanego Gościa, śpiewając skoczne piosenki, recytując piękne wierszyki i tańcząc … – tylko dla Niego. Niektóre dzieci przygotowały również upominki dla Mikołaja w postaci prac plastycznych i poczęstunku.

      Mikołaj podczas wizyty porozmawiał z nauczycielkami oraz dziećmi, zachęcając je do bycia grzecznymi, koleżeńskimi, uczynnymi i dobrymi wobec innych. Na koniec wizyty nagrodził wszystkich wspaniałymi prezentami( chociaż miał również rózgi).

      W tych dwóch dniach uśmiechu nie brakowało, a w powietrzu unosiła się aura radości i świątecznej atmosfery. Na takie chwile zawsze warto czekać.  Do zobaczenia Mikołaju za rok!

      Jarosław Bagieński

     • Szlachetna Paczka

     • Zbiórka dla pani Bogumiły

      (22.11.-09.12.2021r.)

      Niestety prawdziwe życie nie zawsze jest  ładne i kolorowe. Bywa  szare i gorzkie. Jest to jednak nasze życie, jedyne i niepowtarzalne, a każdy jego odcień daje nam niesamowitą siłę, by iść dalej.

      Pani Bogumiła jest 51 letnią kobietą po udarze i ma za sobą traumatyczne przeżycia osobiste. Dzięki wspaniałej mocy darczyńców pani Bogumiła otrzyma szansę na lepsze życie.

      W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu „Dobre Serce” dziękujemy wszystkim darczyńcom za nieocenioną pomoc w stworzeniu paczek.

      Dzięki Wam zebraliśmy 9 dużych paczek, które w piątek (10.12.2021r.) trafiły w ręce pani Bogumiły. Zebraliśmy: żywność, chemię,ubrania (dwie pary butów, skarpety sweter,spodnie) pościel, koc, poduszki.

      Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu „Szlachetna Paczka w Szkole Podstawowej Nr 4”: https://www.youtube.com/watch?v=5Aq9-RWYrYk

      Szkolne Koło Wolontariatu „Dobre Serce”

     • „Czary, mary, hokus, pokus…”

     • Nowa galeria „Czary, mary, hokus, pokus…” została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 26 listopada do klasy 0A zawitały dzieci przebrane we wróżki, księżniczki, czarownice, spidermany, policjanci…

      Wśród pląsów, zabaw tanecznych dzieci bawiły się wyśmienicie. Zabawie towarzyszył słodki poczęstunek. Najczęściej emocji i radości wzbogaciły wróżby. Dzieci losowały serduszka z imionami przyszłych żon, mężów, zawodów itp.

      Dzieci chętnie pozowały do zdjęć wykonanych w czarodziejskim okienku wróżki Marianny.

      Zofia Sadłowska

     • Mikołajki w 0c

     • Nowa galeria Mikołajki w 0c została dodana do albumu fotograficznego

      6 grudnia celebrowaliśmy Mikołajki. Jest to czas, w którym wspominamy Świętego Mikołaja słynącego z dobrego serca i empatii. W tym dniu każde dziecko otrzymało od Mikołaja miły upominek. Wyjątkowemu gościowi towarzyszyli wspaniali pomocnicy.

     • Rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Wizualnie o HIV/AIDS oraz STD” i główna nagroda w rękach Mai Dziubińskiej!

     • 01.12.2021 rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Plastyczny „Wizualnie o HIV/AIDS oraz STD”, którego celem było m.in. podniesienie poziomu wiedzy młodych ludzi, dzięki której będą mogli podejmować racjonalne decyzje służące zdrowiu nie tylko ich, lecz również bliskich im osób.

      Komisja konkursowa oceniała w szczególności zgodność prac z tematyką, nieszablonowe podejście do tematu, czytelność komunikatu i walory estetyczne.

      Nagrodę główną otrzymała Maja Dziubińska, ucz. kl. VII  Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Gratulacje i wyrazy uznania!

       Fundatorem nagród w rywalizacji był Urząd Gminy Kowale Oleckie. Dziękujemy! 

     • Szkolny Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej w kl. III „Baśniowy Świat.”

     • 30 listopada 2021 r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w VI już edycji Konkursu Znajomości Literatury Dziecięcej, którego organizatorkami są: Aneta Skrzypiec, Wioleta Chmielewska i Karolina Domel. Celem konkursu jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa oraz wprowadzenie trzecioklasistów do literatury w sposób zrozumiały i przystępny dla ich wyobraźni. Nie bez znaczenia jest także poszukiwanie „ziarenek prawdy” ukrytych w poszczególnych dziełach literatury dziecięcej. Uczniowie wykazali się znajomością treści wybranych dzieł  literatury dziecięcej oraz umiejętnościami: pisaniem, czytaniem ze zrozumieniem, konstruowaniem logicznej, spójnej wypowiedzi. Tegoroczne baśnie to „Kogut podwórzowy i kogut na dachu”, „Pięć ziarenek grochu”, „Len”.
      Miłośnicy baśni H. Ch. Andersena poradzili sobie doskonale. Poziom był bardzo wyrównany. Dziękujemy wychowawczyniom klas trzecich oraz rodzicom za przygotowanie uczniów do konkursu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za trud włożony w przygotowania do niego.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce – Martyna Mackun,
      II miejsce – Oskar Rogało,
      III miejsce – Julia Gałgowska i Dominika Marcinkiewicz,
      Wyróżnienie – Małgorzata Grzymkowska.

      Gratulujemy zwycięzcom!