• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

     • Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. została dodana do albumu fotograficznego

      E.S.

       „Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

      Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

       J.Iwaszkiewicz

      21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Z tej okazji uczniowie kl.4A, kl.5A, kl.6A i B podjęli szereg działań, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Młodsi uczniowie zagrali w ortograficzne Kaboom! oraz przygotowali kaligramy – rysowali słowami. Klasa 4a sprawdziła również poprawność językową w ogłoszeniach, które pisali ich koledzy. Natomiast starsi uczniowie wzięli udział w turnieju „Tajemnicze słowa”. Pracowali również metodą stacji dydaktycznych. Rozwiązywali przeróżne zadania dotyczące np. polskiej frazeologii czy kształcące umiejętność korzystania ze słowników.

      Dodatkowo od poniedziałku 20 lutego do piątku 24 lutego chętni uczniowie klas 4-6 brali udział w codziennych wyzwaniach dotyczących języka ojczystego.

      Mistrzem Języka Ojczystego został Sebastian Subocz z kl.4b,

      Wicemistrzem - Dawid Drażba z kl.4a.

      Gratulacje!:)

      Ojczysty – dodaj do ulubionych!

      E.S.

     • Sudoku - Lubię to!

     • Nowa galeria Sudoku - Lubię to! została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 22 lutego 2023 r. odbył się finał szóstej edycji Powiatowego Konkursu „Sudoku – Lubię to!”. Organizatorem tego konkursu  jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku, a partnerami Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Konkurs został objęty patronatem honorowym Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie, Starosty Oleckiego i Burmistrza Olecka.

      Celem konkursu było popularyzowanie łamigłówek liczbowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Sudoku jest jedną z najpopularniejszych gier liczbowych. Świetnie rozwija myślenie kreatywne, pamięć, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie.

      W ścisłym finale tegorocznej edycji uczestniczyło  88 zawodników. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas I – VIII wyłonionych w etapie szkolnym: Zofia Wiśniewska (kl. II b), Bartosz Kawałko, Natasza Borys (klasa III b), Wasilewska Maja, Lena Michniewicz (kl. VI b), Beniamin Sawicki (kl.VI a),  Hanna Miłun (kl.VII) oraz Lidia Grześ z kl. VIII b. W czasie 45 minut uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać 4 diagramy o różnych stopniach trudności. W oczekiwaniu na wyniki finaliści, podzieleni na małe grupy, uczestniczyli we  wspólnych grach i zabawach.

      W kategorii klas IV-VI  drugie miejsce zajęła Maja Wasilewska, zaś w kategorii klas I - III miejsce trzecie zdobyła Natasza Borys.

      Gratuluję wszystkim naszym uczniom udanego występu. Nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu składam podziękowania za rozwijanie pasji sudoku.

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu

     • Spotkanie z policjantami

     • Nowa galeria Spotkanie z policjantami została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 21 lutego 2023r odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami pt. "Hejt w sieci i mowa nienawiści". Podczas spotkania policjanci przybliżyli słuchaczom znaczenie słowa „hejt” oraz udzielili odpowiedzi, jak wspomniane zjawisko narusza prawa człowieka. Funkcjonariusze poinformowali uczniów o konsekwencjach hejtu w Internecie, odpowiedzialności karnej oraz udzielili wskazówek gdzie szukać pomocy, kiedy staną się ofiarą takiego zachowania.

     • "Wlazł kotek na...stolik" - Dzień Kota w 0b

     • Nowa galeria "Wlazł kotek na...stolik" - Dzień Kota w 0b została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek, 17 lutego, dzieci z oddziału 0b gościły w swojej sali wyjątkowych gości. Całka, Tymek oraz Makrela to bohaterowie Dnia Kota w naszej zeróweczce.

      Kociaki zawitały do nas dzięki zaangażowaniu i chęci rodziców Kajtka, Adasia oraz Iwa. Dzięki nim dzieci z grupy 0b mogły w sposób wyjątkowy obchodzić Dzień Kota i poznać te cudne stworzenia bliżej. Chłopcy opowiedzieli, co ich pupile jedzą, jak się bawią i gdzie lubią być głaskane. Pani Agnieszka opowiedziała o tym, jak koty są zbudowane, jakie są różnice w ich wyglądzie, co oznaczają poszczególne zachowania. Dzieci zapoznały się również z kocimi obyczajami, zabawami oraz sposobami pielęgnacji kotów i opieki, jakiej wymagają. Mogły zaobserwować, jak koty różnie się zachowują, poruszają, wyglądają, miauczą.

      Jednak to nie jedyne atrakcje związane z obchodami tego nietypowego święta. W tym dniu przedszkolaki upodobniły się do swoich mruczących przyjaciół: dorysowując sobie kocie noski, wąsy oraz uszy. Były też zabawy pluszowymi mruczkami, wesołe „kocie zabawy”, rysowanie i kolorowanie kotków. Przedszkolaki obejrzały także zdjęcia pokazujące różne rasy kotów. Nawet język angielski tego dnia był poświęcony w całości kotom – dzieci nazywały po angielsku ich cząści ciała.

      Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, uwrażliwie na sposób traktowania kota oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Dzieci zrozumiały, że kotki, to żywe stworzenia, które czują ból, strach, niepokój, zadowolenie.

      Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci. Dziękujemy pani Ani, panu Piotrowi i panu Rafałowi za wizytę w naszej grupie z cudownymi kotami.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
      Agnieszka Krassowska

     • Międzyklasowy Turnieju Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem”

     • Nowa galeria Międzyklasowy Turnieju Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem” została dodana do albumu fotograficznego

      16 lutego 2023 r. uczniowie klas piątych i szóstych  wzięli  udział w Międzyklasowym Turnieju  Patriotycznym pt. „Jestem Polakiem”

      Uczestnicy  zaproszeni zostali  na patriotyczną, historyczną i turystyczną wyprawę po naszej Ojczyźnie, której celem było poznanie naszego kraju - historii Polski, geografii, literatury, tradycji i zwyczajów, odkrywanie ciekawych zakątków, upamiętnienie ludzi, którzy wpływali na naszą przeszłość i tworzyli przyszłość. Turniej miał  charakter pracy zespołowej, bowiem każdy z uczniów  zdobywał punkty dla swojej  klasy, co niewątpliwie  uczyło zasad   zdrowej rywalizacji oraz budziło poczucie odpowiedzialności za zespół.

      Piąto i szóstoklasiści  w czasie 2 godzin nietypowej lekcji patriotyzmu rywalizowali  w następujących konkurencjach:

      1.  Transparent i hasło. Zadaniem uczniów było nadanie nazwy  grupie, wykonanie transparentu z hasłem odwołującym się do treści patriotycznych, reklamujący swoją drużynę.

      2. „Wspomnij...”  Odpowiedzialni za tę konkurencję uczniowie przed turniejem wykonali wspaniałe plakaty – kartki z kalendarza upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski.

      3.. „Nuty o Ojczyźnie... ” Wyznaczeni uczniowie odgadywali  tytuły  pieśń patriotycznych  na podstawie usłyszanych fragmentów.

      4. Skąd nasz ród”...  Zadaniem uczniów było  rozwiązanie dosyć trudnej  krzyżówki dotyczącej symboli i świąt narodowych, legend, tradycji.

      5.  Król strzelców... Wytypowani przez klasę  uczniowie strzelali gole do bramki.

      6. „Historia oczami Jana Matejki...” Zadaniem uczniów było  ułożenie puzzli przedstawiających obrazy Jana Matejki oraz podanie tytułu ułożonego obrazu.

      7. ”Oto jest historia...”  Uczestnicy przygotowali  przed turniejem scenki historyczne dotyczące różnych wydarzeń z historii Polski.

      8. Postacie historyczne. Wytypowani uczniowie mieli za zadanie dopasować wizerunki postaci historycznych do opisu.

      9.  „Wycieczka po Polsce...” Uczniowie dopasowali  polskie zabytki z Listy światowego dziedzictwa UNESCO do poszczególnych miejscowości na mapie.

      10. „Polska dziś”... Uczestnicy odpowiadali na trzy wylosowane pytania dotyczące współczesnej Polski - podziału terytorialnego, sąsiadów Polski, współczesnych postaci (polityków, artystów, sportowców itp.).

      11.  Sztafeta ortograficzna... Podczas tej konkurencji sportowej uczniowie zmagali się z krótkim dyktandem patriotycznym.

      Najwięcej emocji budziły oczywiście konkurencje sportowe oraz scenki historyczne. Na uwagę zasługują dwie prezentacje – chrzest Polski w wykonaniu kl.Va  i bitwa pod Grunwaldem w przygotowana przez klasę Vb. Wszystkie grupy walczyły w duchu sportowej, czystej rywalizacji. Dodatkowe punkty uczestnicy turnieju  otrzymali również za charakteryzację,  zachowanie i  doping.

      Zmagania uczestników oceniane były przez komisję, która  sprawiedliwie przyznawała punkty według określonych kryteriów do poszczególnych zadań. Oto końcowe wyniki rywalizacji:

      I  miejsce -   Vb  i VIb – po 29 pkt.
      II miejsce -  Va – 28 pkt.
      III miejsce – VIa – 11 pkt.

      Zwycięzcy nagrodzeni zostali słodkimi upominkami oraz dyplomami. Organizatorką turnieju była pani Karolina Szyłkiewicz. Turniej został przeprowadzony na podstawie scenariusza napisanego przez panią Karolinę Szyłkiewicz, który otrzymał II miejsce w wojewódzkim konkursie dla nauczycieli pt. „100 lat niepodległej”. 

      Karolina Szyłkiewicz

     • Leksykon poetów regionalnych Warmii i Mazur opracowany przez uczniów z klas: IV b i VII

     • Warmia i Mazury zawsze były i nadal są regionem zróżnicowanym topograficznie, kulturowo i etnicznie. W krajobraz tego obszaru Polski wpisane są biografie znanych Polaków, którzy wnieśli ogromny wkład w jego rozwój i historię. Są to ludzie zarówno urodzeni w Prusach Wschodnich, jak też przybyli z innych stron kraju. Wiemy bowiem, że nasz teren to tygiel, w którym łączyły się  kultura, język i tradycje z Kresów jak też z różnych części Polski.

      Warmiacy i Mazurzy mogą poszczycić się tym, że na ich terenach żyli i tworzyli wybitni naukowcy, poeci, twórcy ludowi, działacze społeczni i polityczni. Często byli to ludzie prości, związani z rolą, co nie umniejsza ich wkładu w rozwój tutejszej kultury, sztuki i tożsamości narodowej. Niestety, nadal niewiele jest informacji na temat poetów Warmii i Mazur, często są to tylko kilkuzdaniowe notatki biograficzne zamieszczone w internecie czy w tomikach wierszy.

      Uczniowie i uczennice z klas: IV b i VII naszej szkoły opracowali „Leksykon poetów regionalnych Warmii i Mazur” poświęcony tej grupie twórców – poetom właśnie. Zawiera on biogramy tutejszych liryków od XIX wieku po współczesność. Są to osoby, jedne na krócej, inne na dłużej albo wręcz na stałe,  związane z naszym regionem. Tu się urodziły, mieszkały i tworzyły. Leksykon uczniowie opracowali podczas zajęć rozwijających z języka polskiego oraz w trakcie dodatkowej pracy w domu. Wzbogacony on został o wspomnienia twórców, zdjęcia, wywiady, linki do stron, na których można posłuchać utworów poetyckich – także w wersji śpiewanej lub odbyć wirtualną wycieczkę do miejsc związanych z tymi twórcami. ­­­

      Autorzy biogramów: uczniowie i uczennice z klas: IV b i VII ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi  im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku: Lena Czaplejewicz, Liwia Dudanowicz, Julia Gałgowska­, Maja Giedrojć, Martyna Mackun, Dominika Marcinkiewicz, Szymon Milanowski, Hanna Miłun, Oskar Rogało, Rafał Smokowski, Bartosz Szejda, Kacper Szwejser.

      Korekta, uzupełnienie, wstęp i opracowanie graficzne: Agnieszka Anna Kopycka.

      Agnieszka Anna Kopycka

      Leksykon_poetow_regionalnych_Warmii_i_Mazur.pdf​​​​​​​

     • Home, sweet home… all together

     • Nowa galeria Home, sweet home… all together została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie klas II  wraz  ze swoimi rodzicami mieli za zadanie wykonać projekt domu z wykorzystaniem słownictwa w języku angielskim. Celem przedsięwzięcia było jak najlepsze przyswojenie wprowadzanego słownictwa  z zakresu „Dom” poprzez działanie,ale nie tylko…W naszym zabieganym życiu, często brakuje nam- rodzicom wspólnych chwil spędzonych z dziećmi, a dzieciakom brakuje współdziałania z rodzicami na wielu poziomach  życia. Projekt „ This is my house” miał za zadanie przenieść rodzica w świat dziecka i wspomóc go w tworzeniu domu. W ten sposób korzyść była podwójna - przyjemne z pożytecznym. Rodzice i dzieci mogli rozwijać swoją kreatywność poprzez wspólne działanie i dzielenie się pomysłami jak wykonać poszczególne pomieszczenia i meble. Ponadto uczniowie ćwiczyli dobrą organizację pracy i samodyscyplinę.

      Prace uczniów wykonane z pomocą rodziców przeszły najśmielsze oczekiwania. Precyzja i dokładność z jaką zostały wykonane, budzą ogromny podziw i zachwyt. Dziękuję rodzicom za takie podejście do projektu. Prace można obejrzeć na dolnym holu  tuż przy portierni. Zapraszam do obejrzenia i delektowania się wystawą.

      E. Iwanowska

     • Dzień Babci i Dziadka w klasie 0C

     • Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka w klasie 0C została dodana do albumu fotograficznego

      20 stycznia 2023r.odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie przedszkolnej 0c. Mali artyści zaprezentowali program ilustrujący zakończenie okresu bożonarodzeniowego, a także nawiązujący do zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka.

      A później…

      przedszkolaki obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi laurkami i prezentami. Po występie zaprosiliśmy wszystkich na słodki poczęstunek, który dla naszych gości przygotowali rodzice.

     • Wycieczka doEłku

     • Nowa galeria Wycieczka doEłku została dodana do albumu fotograficznego

      20 stycznia klasy szóste, siódma oraz część klasy czwartej pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Marcinkiewicz, Wiolety Czaplejewicz i Angeliki Fiećko wybrały się na wycieczkę do Ełku. Po dotarciu autobusem na miejsce udaliśmy się do kina na film pt. ,,Mumie". Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci. Mogliśmy miło spędzić czas.

      Następnie ruszyliśmy w kierunku główniej atrakcje tej wycieczki, czyli lodowiska. Świetnie się tam bawiliśmy, było wiele śmiechu, drobnych wypadków oraz zabawy. Wspaniałe chwile uwieczniliśmy na zdjęciach. Później zajechaliśmy na szybki posiłek i bezpiecznie wróciliśmy do domu.

      Uśmiechnięte buzie uczniów oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego dnia. Wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących na pewno trwale zapadną w naszej pamięci. Tym miłym akcentem zakończyliśmy I półrocze nauki.

      Uczniowie kl. 6a, 6b, 7 i 4b