• Wycieczka do Nadleśnictwa Olecko

     • Nowa galeria Wycieczka do Nadleśnictwa Olecko została dodana do albumu fotograficznego

      20 października dzieci z klasy 0A i 0C  wybrały  się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Olecku. Tam spotkaliśmy się z leśnikiem p. Piotrem Borzeńskim, który zaprosił nas do nowego budynku Nadleśnictwa. Odwiedziliśmy salę edukacyjną, gdzie pan Piotr przedstawił dzieciom zbiory ptaków i zwierząt żyjących w polskich lasach, a także wskazał czynniki zagrażające przyrodzie. Celem naszego spotkania z panem Piotrem, leśniczym Nadleśnictwa w Olecku było zapoznanie dzieci z rolą jaką pełni leśniczy w środowisku leśnym, pogłębienie wiadomości na temat zwierząt żyjących w naszych lasach, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczym ze strony człowieka oraz kształtowanie postawy proekologicznej.

      Wspólnie podziwialiśmy małe i duże zwierzęta w gablotach. Leśniczy bardzo ciekawie opowiadał o ptakach, leśnych zwierzętach i roślinności. Dzieci bardzo angażowały się w zajęcia, chętnie odpowiadały na stawiane im pytania oraz same zadawały wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.

      Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem (pyszne ciasto upiekła mama naszego Tadzia). Dzieci dowiedziały się, jaki wpływ na zdrowie człowieka ma czyste i zanieczyszczone środowisko i co robić, by tego środowiska nie zanieczyszczać. Dzieci poznały zasady zachowania się w środowisku leśnym. Teraz już wiedzą, że w lesie należy zachować ciszę i porządek. Bezpośredni kontakt z przyrodą zbliżył dzieci i uwrażliwił na świat roślinny i zwierzęcy. Dzieci nauczą się właściwego i opiekuńczego stosunku do przyrody, rozumieją jakie stanowisko i rolę zajmuje człowiek w przyrodzie.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

     • Koreczki owocowe

     • Nowa galeria Koreczki owocowe została dodana do albumu fotograficznego

      „Smacznie, zdrowo, kolorowo…” podążając za ideą, która jest nieodłączna z wychowaniem prozdrowotnym oraz zgodnie z celem edukacji zdrowotnej związanej z naszą innowacją „ Badam, dotykam , czuję z przyrodą eksperymentuję”  dzieci  pięcio i sześcioletnie z grupy 0C i 0A  przygotowały sobie super zdrowe przekąski.

      Z ogromnym zaangażowaniem i ciekawością przygotowaliśmy się do zadania. Wszystkie dzieci zaopatrzone zostały przez Rodziców w fartuszki, chustki na głowę oraz bardzo bezpieczne dla nich nożyki. Natomiast na stołach zawitały u nas sezonowe i najbardziej lubiane przez nasze pociechy owoce. Były jabłka, banany,  mandarynki, śliwki  i winogrona . Naszym zadaniem było wykonanie przepysznych koreczków owocowych. Pamiętając o zasadach higienicznych i bezpieczeństwie przystąpiliśmy do „ciężkich prac wysiłkowych”. Niestety pokrojenie jabłka w kosteczkę wcale nie było takie proste. Mimo to dzieciaki radziły sobie wspaniale. Najpiękniej wyglądały buzie pełne owoców i ten słodki uśmiech na twarzach naszych małych kucharzy. Niestety nie byliśmy w stanie oprzeć się aromatowi i sokom owoców, dlatego większość z nich wylądowała w naszych buziach. Dzięki temu nawet największe owocowe niejadki stwierdziły, że „to jest naprawdę smaczne” :)

      Ponieważ lubimy się dzielić z innymi tym, co mamy najlepsze, poczęstowaliśmy pysznymi przekąskami dyrekcję, pracowników administracji oraz obsługi i nauczycielki z 0B oraz młodszych klas. Radość i zachwyt nad „owocowymi jeżykami” był dla nas największą nagrodą za poczęstunek, a i nasze brzuszki były bardzo zadowolone. Obiecujemy, że jeszcze nie raz i nie dwa spróbujemy swoich sił wykorzystując nasze małe, kulinarne talenty.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

     • Wycieczka klasy 1a

     • Nowa galeria Wycieczka klasy 1a została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 10.10.2022 r. klasa 1A wybrała się do niezwykłego miejsca w Kukowie. Fundacja "Złota Rybka" zajmuje się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami, prowadzeniem warsztatów i przyjazną edukacją na temat niepełnosprawności drugiego człowieka. Klasa została zaproszona do wspólnego świętowania "Dnia pieczonego ziemniaka". Wszystkie aktywności zaproponowane uczestnikom były związane z tym warzywem. Uczniowie zostali losowo podzieleni na trzy grupy, dzięki czemu mieli możliwość lepiej się poznać.

      Dzieci tworzyły stworki - potworki z ziemniaków, wykopywały ziemniaki, przygotowywały kręcone czipsy ziemniaczane. Zaproponowane aktywności były przygotowane w taki sposób, aby każdy z uczniów miał możliwość przekonać się na własnej skórze, na jakie trudności może napotkać osoba z niepełnosprawnością.

      Uczestnicy pokonywali, przeszkody jeżdżąc na wózku inwalidzkim, z zasłoniętymi oczyma sortowali ziemniaki, obierali ziemniaki, posiadając zaklejone palce. Dzieci wykonując poszczególne zadania miały możliwość doświadczyć perspektywy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnościami. Zaproponowane uczestnikom aktywności fizyczne wzbudziły wiele pozytywnych emocji.

      Wspólnie spędzony czas na pieczeniu kiełbasek i ziemniaków zbliżył dzieci, które z zadowoleniem opowiadały swoje wrażenia o aktywnościach, ziemniakach, trudnościach i mocnych stronach drugiego człowieka. Uczniowie klasy 1A mieli możliwość poznać osoby z niepełnosprawnością, uczestniczyć w aktywnościach z podziałem na dysfunkcje (wzrokową, ruchową, słuchową), zintegrować się z kolegami i koleżankami z grupy. Spotkanie okazało się niezwykłą lekcją uważności na potrzeby drugiego człowieka i jego trudności. Wycieczka to również okazja do ćwiczenia empatii i zrozumienia do inności, niezwykłości każdego z nas. Uczennice i uczniowie wraz z nauczycielkami dziękują za zaproszenie do świata osób z niepełnosprawnościami.

      Zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacja "Złota Rybka" i obejrzenia spotu "Ramię w ramię".

      https://youtu.be/_rwuSO_8eVo

      Agnieszka Nowakowska

     • Przesłuchania wstępne do XVII Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej

     • 18 października 2022 r. w naszej szkole odbyły się przesłuchania wstępne do XVII Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Poniżej lista uczniów - przedstawicieli naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do etapu gminnego:

      Kat. przedszkola :

      1. Grupa Zuchy: Julia Toczyńska, Gabriela Krupińska, Julia Drażba, Natalia Domańska, Antoni Stachowicz - "Jesteśmy Polką i Polakiem"

      Kat. I - IV:

      1. Weronika Skowerenda- "Polska"

      2. Halina Żukowska- "Piosenka małego patrioty"

      3. Biedroneczki: Nadia Stasiak, Zofia Wiśniewska, Joanna Szóstkiewicz, Rozalia Atkielska, Lena

      Pietranis, Michał Smokowski- "Warszawskie dzieci"

      4. Antonina Rogalewska- "Piechota"

      Kat. V-VIII

      1. Aleksandra Toczyńska- "Piechota"

      2. Lena Grześ- "Białe róże"

      3. Lena Czaplejewicz- "W listopadzie"

      4. Lidia Grześ- "Ojczyzno ma"

      Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy szczęścia w etapie gminnym! Trzymamy za Was mocno kciuki.

      Przesłuchania konkursowe odbędą się z sali kina Mazur:

      wtorek (25.10.2022 r.), o godzinie 16:00 - przedszkola

      środa (26.10.2022 r.), o godzinie 16:00 - klasy I-VIII

     • SMACZNE I ZDROWE SOKI WARZYWNO – OWOCOWE

     • Nowa galeria SMACZNE I ZDROWE SOKI WARZYWNO – OWOCOWE została dodana do albumu fotograficznego

      „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Kto soki pije, ten długo żyje…”. Wszyscy dobrze wiedzą jak bogate w witaminy są owoce i warzywa. Warto pomóc dzieciom polubić je.

      Dzieci z grupy pięciolatków i sześciolatków (0C i 0A) wiedzą, że aby być zdrowym, trzeba się dobrze odżywiać a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o pysznych witaminkach, dnia 7 października 2022r. dzieci postanowiły sprawdzić, jak wyczarować pyszny i zdrowy sok bez dodatku cukru i konserwantów.

      Przedszkolacy  pełni zainteresowania i ciekawości przystąpiły do pracy. Najpierw dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Następnie  samodzielnie wyciskały sok. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Sok smakował dzieciom tak bardzo, że pozostawały po nim tylko „ marchewkowo – jabłkowe” wąsy.

      Zgodnie z prowadzoną w tych grupach innowacją „Badam i obserwuję z przyrodą eksperymentuję” dzieci w szkole propagowały ideę zdrowego odżywiania częstując sokiem dyrektora, pracowników administracji i nauczycieli młodszych klas.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

     • Porcja zdrowia – sałatka owocowa

     • Nowa galeria Porcja zdrowia – sałatka owocowa została dodana do albumu fotograficznego

      Tematem pracy w drugim tygodniu października dzieci z oddziału 0b był sad i jego owoce. Uczniowie kontynuowali poznawanie jesiennej przyrody w otaczającym ich środowisku.

      Dary sadu były doskonałą lekcją angażującą w poznanie owoców niemal wszystkie zmysły. Jabłka, gruszki i śliwki były prawdziwymi obiektami badawczymi. Owoce były przekrajane i oglądane z każdej strony, nazywano poszczególne ich części, liczono pestki. Dzieci wykorzystywały wzrok, dotyk, węch i smak, by określić wszystkie cechy tych owoców. Nie zabrakło też dobrej zabawy. Każde dziecko bez angażowania wzroku, a jedynie za pomocą smaku miało rozpoznać serwowane im przez panią Agnieszkę Krassowską owoce. Zagadkowa degustacja wypadła znakomicie, a uczniowie mieli przy tym dużo radości.

      Aby zachęcić dzieci do spożywania owoców, uświadomić ich cenne wartości odżywcze, tak ważne do prawidłowego rozwoju, nauczycielki postnowiły przygotować razem z sześciolatkami sałatkę owocową. Po krótkim wstępie i instruktażu na temat bezpiecznej pracy, dzieci przystąpiły do pracy i samodzielnie pokroiły: pomarańcze, jabłka, winogrona, brzoskwinie, ananasy i banany. Następnie wszystkie składniki zmieszały we wspólnej misce i rozpoczęły smakowanie przepysznej i kolorowej sałatki owocowej. Nie zabrakło chętnych po dokładkę. Dzieci własnoręcznie przygotowanym przysmakiem częstowały dyrektorów i pracowników szkoły, a pozostałą część wzięły do domów, by porcją witamin podzielić się również z rodzicami.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
      Agnieszka Krassowska

     • Sześciolatki z 0b w Nadleśnictwie Olecko

     • Nowa galeria Sześciolatki z 0b w Nadleśnictwie Olecko została dodana do albumu fotograficznego

      Świat przyrody dostarcza wyjątkowych wrażeń, wzbudza zainteresowanie, podziw i szacunek. Od najmłodszych lat uczymy dzieci właściwego z nim obcowania, pozytywnego i odpowiedzialnego stosunku do roślin i zwierząt. Staramy się, by najmłodsi jak najlepiej poznali najbliższe środowisko przyrodnicze. Dlatego też pani Agnieszka Krassowska wybrała się ze swoimi wychowankami do Nadleśnictwa Olecko, by wziąć udział w zajęciach edukacyjnych na temat jesiennego lasu i jego mieszkańców.

      12 października przed budynkiem nadleśnictwa na ul. Kościuszki sześciolatki z grupy 0b wraz z ich paniami przywitał leśniczy, pan Piotr Borzeński, i zaprosił do odbycia niezwykle ciekawej przygody. Dzieci zaczęły spotkanie od przygotowania stroików z suszonych kwiatów, liści i owoców lasu. Następnie rozpoczęło się oglądanie ekspozycji wypchanych zwierząt - od najmniejszych, takich jak myszy, po te duże, jak bobry. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ptaki, zwłaszcza kącik różnych gatunków sów. Ponadto dzieci mogły przyjrzeć się z bliska i dotknąć poroża jelenia, sarny i łosia. Wszystko przeplatane opowieściami i ciekawostkami przekazywanymi przez leśniczego. Ciekawym i angażującym wszystkie dzieci do aktywności zadaniem było ułożenie jesiennego drzewa z listewek i suszonych liści. Na koniec dzieci oglądały filmiki prezentujace zwierzęta polskich lasów w ich naturalnym środowisku.

      Pan leśniczy był pod wrażeniem wiedzy i umiejetności naszych sześciolatków, co nauczycielki napawało ogromną dumą. Nagrodą za udział w zajęciach był słodki upominek i kolorowanka.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

      Agnieszka Krassowska

     • Pani Jesień z wizytą u dzieci z 0b

     • Nowa galeria Pani Jesień z wizytą u dzieci z 0b została dodana do albumu fotograficznego

      Wrzesień i październik to miesiące, które stwarzają doskonałe warunki do obserwacji zmieniającej się aury i dostrzegania pierwszych oznak jesieni w parku, lesie, ogrodzie czy sadzie.

      Dlatego też ostatnie tygodnie były wspaniałą okazją dla dzieci z zeróweczki do poznawania otaczającego ich jesiennego świata przyrody. Spacery i zabawy na świeżym powietrzu pozwoliły dzieciom poczuć zapach jesiennego deszczu, obserwować ubrane w kolorowe liście drzewa, zapamietać ich nazwy i owoce oraz czerpać energię podczas przytulania się do ich pni. Sześciolatki obserwowały tańczące na wietrze liście oraz wirujące noski klonowe. Takie wyprawy były również doskonałą okazją do poszukiwania jesiennych skarbów, które były znoszone do klasy w ogromnych ilościach.

      Sześciolatki nie tylko zdobyły doświadczenie i ogromną wiedzę na temat jesiennej natury, ale rozwijały także swoje zmysły artystyczne i poznawały nowe techniki plastyczne, doskonaląc przy tym pracę swoich rąk i paluszków: wycinały i sklejały przestrzenne grzybki, rysowały kolorowe jesienne drzewo, składały papierowe jeżyki, farbami malowały las z wszystkimi jego warstwami, a plasteliną – owoce z polskich sadów, za pomocą gąbeczek farbowały samodzielnie odrysowane i wycięte z papieru liście klonu, budowały zwierzątka z kasztanów, żołędzi, szyszek bukowych i jarzębiny.

      Prace umilała muzyka Antonio Vivaldiego – koncert "Cztery pory roku. Jesień". Aktywności dzieci przeplatane były zabawami ruchowymi i rytmiczno-tanecznymi, tematem nawiązującymi do omawianych zagadnień. I tak sześciolatki zamieniały się w: ogromne niedźwiedzie i małe myszki, wiewiórki gromadzące zapasy, rosnące drzewa, spadające jabłuszka i rude rydze oraz wiele innych.

      Tak wszechstronne poznawanie przyrody, doświadczanie jej wszystkimi zmysłami w różnych sytuacjach z wykorzystaniem różnych form, metod i technik pracy umożliwiło dzieciom przyswojenie wiedzy, nabycie umiejętności, zdobycie nowych wrażeń i obcowanie z przyrodą, muzyką i sztuką.

       

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

      Agnieszka Krassowska

     • Święto Edukacji Narodowej

     • W kalendarzu imprez i uroczystości szkolnych wiele jest ważnych dat. 14 października to jednak data szczególna. To dzień, w którym dziękujemy za trud i oddanie, jakie wkładają w  wykonywanie swoich obowiązków nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Dzień Edukacji Narodowej jest obchodzony w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

      W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego obchodziliśmy w sposób innowacyjny, wykorzystując pozyskane przez szkołę narzędzia z programu „Laboratoria Przyszłości” – jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech, gdzie wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. 

      Uczniowie nie zapomnieli o tej ważnej dacie w kalendarzu i podziękowali dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły pięknym słowem i piosenką.  Uroczyste życzenia zostały nagrane i 13 października 2022 roku cała społeczność szkolna obejrzała film przygotowany z wykorzystaniem narzędzi z „Laboratoriów Przyszłości” na 3. godzinie lekcyjnej. Każdy nauczyciel otrzymał również słodki upominek oraz breloczek z ciekawą sentencją.

      Słowa uznania za twórczą pracę  nauczycieli wyraził dyrektor szkoły - pan Stanisław Kopycki, który gratulował nauczycielom ich zapału i umiejętności, życząc wielu sukcesów  i satysfakcji. Nagrodził on również nauczycieli za zeszłoroczną pracę.

      W tym roku Nagrodę Dyrektora otrzymali nauczyciele: p. Magdalena Borys, p. Joanna Cichanowicz,
      p. Anna Domasik, p. Angelika Fiećko, p. Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska, p. Ewa Iwanowska,
      p. Agnieszka Kopycka, p. Jarosław Kosakowski, p. Anna Sitko, p. Magdalena Stachowicz, p. Emilia Stasiak, p. Fabian Szóstkiewicz, p. Dorota Witkowska oraz p. Mariola Zdancewicz, a także  pracownicy administracji i obsługi: p. Monika Wydra, p. Elżbieta Witanowska, p. Stanisława Stankiewicz.

      Ponadto Nagrodą Burmistrza została wyróżniona p. Marzenia Jasińska.

      Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

      Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. Tym, którzy swoje życie w znaczny sposób związali ze szkołą, życzymy satysfakcji

      Zapraszamy do obejrzenia pięknych życzeń przygotowanych przez uczniów naszej szkoły wraz z paniami: Magdaleną Stachowicz i Marzeną Jasińską.

      Naprawdę warto!

      Link do filmu: https://youtu.be/Uf5MD45k394

      Mariola Zdancewicz

     • Rekord Polski w Największej Lekcji Uważności

     • Rekord Polski w Największej Lekcji Uważności został ustanowiony. Wielka radość, że aż 1128 dzieci chciało być uważna tego dnia. W naszej szkole w rekordzie wzięło udział 125 uczniów.

      K. Rzodkiewicz

     • Wycieczka klasy 1b

     • Nowa galeria Wycieczka klasy 1b została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 3.10.2022 r. klasa 1B wybrała się do niezwykłego miejsca pod Oleckiem. Fundacja "Złota Rybka" zajmuje się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami, prowadzeniem warsztatów i przyjazną edukacją na temat niepełnosprawności drugiego człowieka. Klasa została zaproszona do wspólnego świętowania "Dnia pieczonego ziemniaka". Wszystkie aktywności zaproponowane uczestnikom były związane z warzywem. Uczniowie zostali losowo podzieleni na trzy grupy, dzięki czemu mieli możliwość lepiej się poznać.

      Dzieci tworzyły stworki - potworki z ziemniaków, wykopywały ziemniaki, przygotowywały kręcone czipsy ziemniaczane. Zaproponowane aktywności były przygotowane w taki sposób, aby każdy z uczniów miał możliwość przekonać się na własnej skórze, na jakie trudności może napotkać osoba z niepełnosprawnością.

      Uczestnicy pokonywali, przeszkody jeżdżąc na wózku inwalidzkim, z zasłoniętymi oczyma sortowali ziemniaki, obierali ziemniaki, posiadając zaklejone palce. Dzieci wykonując poszczególne zadania miały możliwość doświadczyć perspektywy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnościami. Zaproponowane uczestnikom aktywności fizyczne wzbudziły wiele pozytywnych emocji.

      Wspólnie spędzony czas na pieczeniu kiełbasek i ziemniaków zbliżył dzieci, które z zadowoleniem rozmawiały o aktywnościach, ziemniakach, trudnościach i mocnych stronach drugiego człowieka. Uczniowie klasy 1B mieli możliwość poznać osoby z niepełnosprawnością, uczestniczyć w aktywnościach z podziałem na dysfunkcje (wzrokową, ruchową, słuchową), zintegrować się z kolegami i koleżankami z grupy. Spotkanie okazało się niezwykłą lekcją uważności na potrzeby drugiego człowieka i jego trudności. Wycieczka to również okazja do ćwiczenia empatii i zrozumienia do inności, niezwykłości każdego z nas. Uczennice i uczniowie wraz z nauczycielkami dziękują za zaproszenie do świata osób z niepełnosprawnościami.

      Zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacja "Złota Rybka" i obejrzenia spotu "Ramię w ramię".

      https://youtu.be/_rwuSO_8eVo

      W. Chmielewska

      K.Rzodkiewicz

     • Inauguracja czytelnictwa w kl. II b

     • 28 września 2022 r. uczniowie klasy drugiej „b” wzięli po raz pierwszy w tym roku szkolnym udział w Klasowym Konkursie Pięknego Czytania. Projekt odbywał się będzie, wzorem lat poprzednich co miesiąc. Jest to działanie mające na celu przede wszystkim rozbudzenie zainteresowania czytelnictwem  oraz umożliwienie wszystkim uczniom odniesienia sukcesu.  Jury uwzględniło w swojej ocenie dykcję, pauzy i akcent. We wrześniowym konkursie wyróżnili się: Lena Pietranis – I miejsce, Nadia Stasiak – II miejsce, Rozalia Atkielska – III miejsce.

      Gratulacje!

      AS

     • Światowy Dzień Zwierząt

     • Nowa galeria Światowy Dzień Zwierząt została dodana do albumu fotograficznego

      4 października obchodzimy ,,Światowy Dzień Zwierząt.’’ W naszej szkole przedszkolacy z grup 0A i 0C uczciły to święto. Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa.  Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubieńców (zwierząt, które mają w domu), opieki nad nimi. Rozmawiały również na temat bezdomnych zwierząt i sposobów udzielania im pomocy. Dowiedziały się też, że zwierzęta czują, jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Pod czujnym okiem wychowawczyń wykonały pracę bajkowe sylwety poszczególnych gatunków zwierząt. Zgodnie z realizowanym projektem edukacyjnym ,,Bliżej Pieska’’ dzieci wraz z rodzicami zobowiązały się przynieść karmę, koce dla zwierząt, którą przekażą organizacji ,,Cztery Łapy’’. Dzieci przekonały się , że być właścicielem zwierząt to ogromna odpowiedzialność , a ochrona zwierząt to nie hobby, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.

      Zofia Sadłowska
      Wioletta Łęgowska

     • Europejski Dzień Sportu Szkolnego

     • 30 września nasza placówka świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom. Tego dnia w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.

      Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!

      @EuropejskiDzienSportuSzkolnego

      #ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

     • Moje emocje - moja moc

     • 27 września 2022 roku klasy 7 i 8  SP 4 udały się na warsztaty psychologiczne „ Moje emocje - moja moc” organizowane przez Wydział Spraw Społecznych, Zdrowia i Bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego Olecko we współpracy z Olecką Radą Młodzieżową, Tomaszem Dziokanem oraz Warsztatem Terapii Zajęciowej w ramach działania profilaktyki zdrowotnej 100 minut "Na Zdrowie.”

      Celem spotkania było oswojenie młodzieży z ich emocjami, nazwanie ich i podanie tajników radzenia sobie ze złymi myślami. Osobą, która poprowadziła warsztaty, była psycholożka  kliniczna z osiemnastoletnim stażem - p. Ewa Matysiuk – Niemczewska. Specjalistka przedstawiła nam wpływ naszych myśli na nasze emocje i zachowanie. Wytłumaczyła, że gdy źle myślimy, nasz mózg produkuje hormon stresu, a co za tym idzie - budzą się w nas złe emocje i zachowania, które mogą doprowadzić nas do depresji.

      Wszyscy z uwagą zapoznali się z szerokim wachlarzem sposobów radzenia sobie z trudną sytuacją. Prowadząca spotkanie utwierdziła młodzież w przekonaniu,  iż nie należy wstydzić się prosić o pomoc specjalistów - psychologów ponieważ  są  oni lekarzami dusz, a gdy ta cierpi, to trzeba jej pomóc, tak jak w chorobie serca pomaga nam kardiolog.

      Oto kilka technik radzenia sobie ze stresem:

       - zmiana myślenia (każda sytuacja ma różne oblicze, w zależności jak do niej podejdziemy, zawsze starajmy się myśleć dobrze);
      - muzyka relaksacyjna;
      - wyrażanie swoich lęków i złości (do bliskiej osoby lub przelać  na papier w formie dziennika)
      - pójście do psychologa;
      - metoda wizualizacji;
      - bankowe konto emocji;
      - znaleźć czas na małe rzeczy, które nas cieszą podczas całego dnia.

      Zajęcia warsztatowe zostały podsumowane quizem. Młodzież odpowiadała na różne pytania , które dotyczyły dzisiejszej dawki wiedzy. Nagrody rzeczowe zostały przyznane wszystkim odpowiadającym.

      Nie bójmy się prosić o pomoc… ponieważ sama może nie przyjść.

      E.Iwanowska