• KONKURS FOTOGRAFICZNY "MATEMATYKA W OBIEKTYWIE"

     • Nowa galeria KONKURS FOTOGRAFICZNY "MATEMATYKA W OBIEKTYWIE" została dodana do albumu fotograficznego

      Nie bez powodu od czasów starożytności matematyka nazywana jest królową nauk, otacza nas przecież każdego dnia,  liczby towarzyszą nam praktycznie w każdej sytuacji. Są jednak wśród nas osoby, które dostrzegają tę naukę w miejscach, które na pozór z matematyką się nie kojarzą.

      W I Liceum Ogólnokształcącym  im. Jana Kochanowskiego  w Olecku 12 marca 2021r. odbyło się rozstrzygnięcie VI edycji konkursu fotograficznego  „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”. Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Olecka, Starosty Oleckiego, Dziekana Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego oraz Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego. Zadaniem uczestników było dostrzeżenie matematyki wokół siebie, sfotografowanie jej  i wraz z opisem dostarczenie organizatorom konkursu.

      Tego wyzwania podjęła się uczennica  naszej szkoły LENA MICHNIEWICZ z klasy 4b, podopieczna Pani Anny Kawałko. Lena zachwyciła komisję konkursową swoim zdjęciem zatytułowanym „Matematyczne okno na świat” zrobionym podczas rodzinnych wakacji w Chorwacji i tym samym zajęła I MIEJSCE  w swojej kategorii wiekowej. Bardzo serdecznie GRATULUJEMY Lenie i życzymy dalszych sukcesów.

      Małgorzata Marcinkiewicz

     • SUKCESY UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W OLECKU W KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY W OLSZTYNIE

     • „Sukces jest wynikiem właściwej decyzji”.

      Eurypides

       Od ponad roku, z krótką przerwą, uczymy się w trybie zdalnym. I choć powszechne opinie na temat skuteczności tej formy nauki są najczęściej negatywne, to są uczniowie, którzy osiągnęli w tym czasie duży sukces – w myśl słów starożytnego dramaturga – jest on z pewnością wynikiem właściwych decyzji.

      Konkursy przedmiotowe od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wynika to z faktu, iż zapewniają laureatom liczne przywileje.

      Są nimi:

      - ocena celująca na świadectwie z danego przedmiotu,
      - przyjęcie w pierwszej kolejności po ukończeniu szkoły podstawowej do wybranej publicznej szkoły ponadpodstawowej,
      - zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty, które jest równoznaczne z uzyskaniem z tegoż przedmiotu najwyższego wyniku,

      - uprawnienia określone w zaświadczeniach wydanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zachowują ważność na terenie całego kraju, zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad.

      Tytuł finalisty pozwala na otrzymanie dodatkowych punktów podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej – może to być 10, a nawet 16 punktów.

       

      Popularność konkursów przedmiotowych organizowanych przez  Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty, jest również dowodem na to, że nauczyciele potrafią umiejętnie rozwijać u podopiecznych talenty i zainteresowania, motywować do ciężkiej, uczciwej i wytężonej pracy. Uczniowie oprócz zajęć pozalekcyjnych nierzadko spotykają się z nauczycielami w czasie wolnym, popołudniami, w przerwie świątecznej i w ferie.

      Również w tym roku  młodzież z naszej szkoły na początku II półrocza przystąpiła do etapu wojewódzkiego  kuratoryjnych konkursów przedmiotowych.

      Dzięki zaangażowaniu i pracy zdobyli dwa tytuły laureata i dwa tytuły finalisty.

      A oto wyróżnieni:

      LAUREACI:

      Rozalia Mikielska, kl. 8a język polski (nauczyciel przygotowujący – p. Mariola Zdancewicz)

      Dominik Głowicki, kl. 8a – język polski (nauczyciel przygotowujący – p. Mariola Zdancewicz) 

      FINALIŚCI:

      Rozalia Mikielska, kl. 8a matematyka (nauczyciel przygotowujący – p. Anna Domasik)

      Oliwia Krzyśków, kl. 7b – język niemiecki (nauczyciel przygotowujący – p. Violetta Janczenia)

      Gratulujemy!

      Mariola Zdancewicz

     • Nadeszła wiosna

     • Nowa galeria Nadeszła wiosna została dodana do albumu fotograficznego

      21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Nareszcie po trzech miesiącach zimy, przyszła  upragniona wiosna wraz z ciepłym wiatrem, deszczem, zapachem kwiatów i budzącej się do życia przyrody.

      Wiosna stoi już za progiem, więc żeby ją godnie przywitać klasa 2b postanowiła przygotować portrety Pani Wiosny. 18 marca podczas nauczania zdalnego uczniowie przygotowali własne oblicze Pani Wiosny. Prace zostały wykonane w formie 3D. Wszystkie są bardzo piękne i efektowne, a ich wykonanie okazało się bardzo proste.

      Wiola Ch.

     • Czas, kiedy budzą się ogrody – tajemniczy ogród oczami uczniów kl. V a

     • Nowa galeria tajemniczy ogród została dodana do albumu fotograficznego

      "Tajemniczy ogród (...), przebudził się do życia. Jeżeli umiecie patrzeć, zobaczycie, że cały świat jest ogrodem."

      Wiosna, która właśnie nastała, to pora przebudzeń – przebudzeń przyrody i człowieka.

      W tym czasie wszystko zaczyna tętnić życiem – także ogrody. Te duże i okazałe oraz te wiejskie, malutkie –  często zapomniane otrząsają się z zimowego snu. Każdy z nich kryje swe sekrety i każdy na swój sposób zachwyca. Do życia powrócił również tytułowy tajemniczy ogród z powieści Frances Hodgson Burnett. Po dziesięciu latach zapomnienia na nowo odkrywa przed bohaterami swe tajemnice. Poznali je również uczniowie klasy V a, którzy, w ramach podsumowania cyklu lekcji poświęconych omawianiu lektury, wykonali makiety tego niezwykłego miejsca.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • 21 marca 2021 – Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki

     • 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego, chromosomu w 21. parze chromosomów.

      W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączając się w akcje społeczne mające na celu ich akceptację i zrozumienie, dajemy osobom z zespołem Downa oraz ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty.

      Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony został w 2005 roku, natomiast od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

      Nasza szkoła również włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zwanego także Dniem Kolorowej Skarpetki. By wyrazić swą akceptację, tolerancję, wrażliwość i szacunek, uczniowie klas I-III wraz ze swymi wychowawcami założyli  kolorowe skarpetki – oczywiście  „nie do pary”. W akcji wzięli również udział nauczyciele uczący w klasach starszych.

     • Pokaz mody ekologicznej

     • Nowa galeria Pokaz mody ekologicznej została dodana do albumu fotograficznego

      W poniedziałek 8 marca 2021r roku uczniowie klasy 1a zrealizowali zadania z  II moduł projektu pt. „Czytam z Klasą. Lekturki spod chmurki”. Wspólnie przeczytaliśmy książkę „Zaczarowana zagroda.” Uzupełniliśmy Lekturniki i zamieniliśmy naszą salę w zimową krainę wykonując śnieżynki z patyczków kosmetycznych i tworząc prace plastyczne o zimie. Własnoręcznie wykonaliśmy pingwinki oraz zagrody z masy solnej. Wyruszyliśmy w kolejną podróż z chmurką Tosią słuchając opowiadania pt. "Mała chmurka w krainie śniegu". Zobaczyliśmy filmy edukacyjne dotyczące zagadnienia efektu cieplarnianego i jego wpływu na topnienie lodowców oraz zmniejszenie opadów śniegu.

      Uwieńczeniem naszej pracy był pokaz Eko-mody. Z powodu przejścia na nauczanie zdalne uczniowie z pomocą rodziców wykonali stroje ekologiczne, które zaprezentowali przesyłając zdjęcia. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną kreatywnością.

      Chciałabym serdecznie podziękować rodzicom za pomoc w wykonaniu i dostarczeniu cudownych kreacji swoich pociech.

      Anna Stasiak

     • Sudoku - Lubię to!

     • 25 lutego 2021 r. odbył się już po raz piąty finał konkursu „Sudoku – Lubię to!”. Organizatorem tego konkursu  jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku, a partnerami Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Konkurs został objęty patronatem honorowym Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie, Starosty Oleckiego i Burmistrza Olecka. Z uwagi na panującą pandemię, konkurs został przeprowadzony przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

      W etapie szkolnym w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 430 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Olecka, Babek Oleckich, Gąsek, Sokółek, Wieliczek, Stożnego. W ścisłym finale tej edycji uczestniczyło  90 zwolenników. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas I – VIII wyłonionych w etapie szkolnym: Lena Grześ  i Franciszek Jasiński z klasy III b, Bartosz Kawałko z klasy I b,  Lidia Grześ z kl.  VI,  b, Lena Michniewicz z kl. IV b, Hanna Miłun - V a, Rozalia Mikielska z kl. VIII a oraz Gabriela Bogdańska z kl. VII a.

      W czasie 45 min uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać 4 diagramy o różnych stopniach trudności. W oczekiwaniu na wyniki finalistom została przedstawiona prezentacja multimedialna przygotowana przez pana Zbigniewa Stefanowskiego.  Chętni  uczniowie, podzieleni na małe grupy, zostali zaproszeni do wspólnego spaceru po korytarzach budynku liceum. 

      A oto wyniki tegorocznej finału:

      W kategorii klas IV-VI pierwsze  miejsce zajęła Lidia Grześ  z kl. 6 b, piąta była Lena Michniewicz z klasy 4b. W kategorii  klas VII-VIII oraz klas I szkół ponadpodstawowych najwyższe trzecie  miejsce zajęła Rozalia Mikielska z kl.8a. W kategorii szkół podstawowych klas I-III najwyżej uplasowała się Lena Grześ z klasy 3b zajmując dziewiąte miejsce.

      Gratuluję naszym uczeniom udanego występu. Nauczycielom składam podziękowania za rozwijanie pasji sudoku.

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu

     • Dzień Kobiet

     • Z okazji Dnia Kobiet, życzymy Wam dużo zdrowia w szczególności.
      Niech uśmiech na Waszych twarzach  zawsze gości, a życie nie sprawia trudności.
      Niech wiatr pieśń niesie Wam  radosną, abyście  zawsze czuły się jak wiosną
      wśród pachnących kwiatów i śpiewających ptaków.
      Aby motyle na dłoniach Wam siadały i najskrytsze marzenia spełniały.
      Aby ptaki po niebie latały i Waszego szczęścia szukały.
      Żeby z Waszych oczu leciały tylko radosne łzy, tak jak wiosną pachnące bzy.
      W trudnych chwilach niech gwiazdy nad Wami czuwają i właściwą drogę wybrać pozwalają.
      One nie pozwolą nigdy Wam zginąć i żadnego szczęścia ominąć.

      Życzą wszyscy mężczyźni i chłopcy z SP 4 w Olecku

      A teraz zapraszamy na krótką wycieczkę podczas której poznacie bliżej kobiety które zmieniły bieg historii

     • Z kopyta kulig rwie...

     • Nowa galeria Z kopyta kulig rwie została dodana do albumu fotograficznego

      Nauka wcale nie musi być nudna i zamknięta w szkolnych murach. 12 lutego przekonali się o tym uczniowie klasy 2a.

      We wsi Borawskie dzieci doświadczyły niezwykłej lekcji przyrody, porównały krajobraz miasta i wsi, obserwowały zmiany jakie zaszły w przyrodzie zimą oraz miały bliskie spotkanie z końmi podczas kuligu. Wielu było takich, którzy przejażdżkę saniami zaprzężonym w konie przeżyli pierwszy raz w życiu! Nie zabrakło także aktywności fizycznej w formie tańców i podskoków przy ogniku. Na rozgrzanie dzieci upiekły kiełbaski i wypiły ciepłą herbatkę.

      Nie wiadomo kiedy nasz czas spędzony na wsi przy pięknej, zimowej pogodzie dobiegł końca i wróciliśmy do Olecka. Zaręczamy, że warto wybrać się za miasto i wykorzystać zimową aurę do dobrej zabawy!

      Dziękujemy bardzo rodzicom: Państwu Kowalewskim za organizację kuligu, Pani Ulińskiej i Panu Krzywickiemu za pomoc w opiece nad dziećmi.

      Wychowawczyni: Agnieszka Nowakowska

     • Bal karnawałowy

     • Nowa galeria Bal karnawałowy została dodana do albumu fotograficznego

      Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego czasu są bale. Bal karnawałowy dla wszystkich dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.

      Taki bal jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

      Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawili się uczniowie klasy 3a (5 lutego), 2a (11 lutego)  i klasy 1a, 2b i 3b (12 lutego) podczas balu karnawałowego. Już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, rycerzy, smoka, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wszyscy z wielką ochotą uczestniczyli w tańcach oraz licznych zabawach, m. in. balonowe party, karaoke, taniec w parach, budowle z klocków, „krzesełkowe koło”, „złap słowo”. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.

      Następny bal już za rok!!!

     • W karnawale to są bale..

     • Nowa galeria W karnawale to są bale.. została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 29 stycznia 2021r. w klasie Oa. Odbył się Bal Karnawałowy.  Od rana do klasy przychodziły wróżki, księżniczki, czarownice, Elzy, kowboje iron Many, Spidermany…

      Wśród pląsów, korowodów, muzyki dyskotekowej dzieci bawiły się wesoło, częstowały się słodyczami. Najwięcej radości sprawiły dzieciom bańki mydlane, popcorn., malowanie twarzy, które przygotowały mamy.

      Radosny nastrój pozostał do końca dnia, kiedy dzieci wracały z balonami do domu.

      Zofia Sadłowska

     • Uczniowie z klasy 2 b poznali przygody „Małego pingwina Pik-Poka”

     • Nowa galeria Starszy czyta młodszym została dodana do albumu fotograficznego

      Pozytywny wpływ zwierząt na życie dzieci jest udowodniony naukowo. Książki, które opowiadają historie o zwierzętach, od zawsze  cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale również rodziców. Lektura o takiej treści jest nie tylko zabawna i ciekawa, ale przede wszystkim bardzo pouczająca. Najczęściej sięgamy po pozycje, w których bohaterowie przeżywają ciekawe przygody. Książki  o tej tematyce niosą ze sobą mnóstwo wartości: ukazują fascynujące przygody, ale też wiele ciekawostek, które szybko zapadają w pamięć.

      11 lutego uczniowie klasy 2b Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku mieli okazję poznać postać pingwinka Pik-Poka – bohatera książki Adama Bahdaja. Przygody Pik-Poka podbiły serca wielu pokoleń polskich czytelników i widzów przede wszystkim swoją nieskomplikowaną fabułą i sympatycznymi bohaterami. W czwartek mogliśmy się przekonać, że współcześnie również zachwycają najmłodszych.

      Zajęcia przeprowadzone w klasie 2b miały na celu podsumowanie zagadnień związanych z lekturą „Zaczarowana zagroda”, ale przede wszystkim uczniowie mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat pingwinów, słuchając czytanego tekstu ze zrozumieniem i wykonując ciekawe zadania. Tego dnia nie zabrakło niespodzianek i słodkości.

      Uczniowie rozpoczęli lekcję od przedstawienia własnych wiadomości na temat pingwinów, po czym  zapoznali się z informacjami o lekturze. Później nastąpił szczególny moment naszego spotkania – fragment przygód Pik-Poka przeczytała naszym uczniom Zastępca Burmistrza Olecka – pani Sylwia Wieloch. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, by później wziąć udział w rozmowie na temat poznanej historii.  Po przyjemnej dyskusji nadszedł moment fizycznego rozluźnienia – uczniowie zatańczyli pingwini taniec, aby w ten sposób przygotować się do kreatywnego działania – tworzenia postaci pingwinka według instrukcji, którą stworzyli sami uczniowie, układając interaktywne puzzle. Zadanie zostało wykonane błyskawicznie, a w efekcie powstały wspaniałe pamiątki, stworzone przez uczniów oraz przybyłych gości – panią Sylwię Wieloch i pana dyrektora Stanisława Kopyckiego.

      To jednak nie był koniec niespodzianek. Tuż po prezentacji prac manualnych nadszedł czas słodkiego poczęstunku, którego nie mogło zabraknąć w tym dniu. Tradycją bowiem jest, że w tłusty czwartek zajadamy się pączkami, a te, które jedliśmy podczas naszej lekcji były również niezwykłe – klasa 2b wygrała domowe pączki podczas licytacji na szczytny cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspólny posiłek umilił uczniom oglądanie jednego odcinka animowanego serialu o przygodach postaci , którą zajmowali się całą lekcję „Małego pingwina Pik-Poka”.

      Na zakończenie Zastępca Burmistrza wręczyła dzieciom upominki i słodkości, a także podziękowała za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w naszych zajęciach.

      Niezwykłą lekcję, o niezwykłym bohaterze lektury, w niezwykle mroźny, ale też słodki tłusty czwartek poprowadził nauczyciel współorganizujący zajęcia w klasie 2b – pan Jarosław Bagieński.

      Serdecznie dziękujemy za udział w naszych zajęciach pani Sylwii Wieloch – zastępcy burmistrza miasta Olecko, panu dyrektorowi – Stanisławowi Kopyckiemu, a także rodzicom, którzy zechcieli przyłączyć się i poobserwować własne dzieci podczas działań edukacyjnych.

      Przeprowadzone zajęcia swą formą i tematyką wpisują się również w innowację „Starszy czyta młodszym”, która w klasie 2b realizowana jest od ubiegłego roku.

      Jarosław Bagieński

     • Ślubowanie klasy Ib

     • Nowa galeria Ślubowanie klasy Ib została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 22 stycznia 2021r. - mimo panującej epidemii - odbyła się w naszej szkole wpisana w kalendarz imprez szkolnych uroczystość ślubowania uczniów klasy Ib integracyjnej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

      Na uroczystość przybył zaproszony gość - dyrektor szkoły p. Stanisław Kopycki, który przywitał podekscytowanych  uczniów ciepłymi słowami.

      Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, odśpiewali hymn państwowy. Gotowi, odświętnie ubrani i świetnie przygotowani przystąpili do złożenia ślubowania, którego doniosłym momentem było pasowanie na „żaków” przez Pana Dyrektora. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, czego dowodem były akty pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawczynie. Ten podniosły moment wzbudził wiele emocji u wszystkich uczestników uroczystości.

      Miłą niespodziankę sprawili też swoim dzieciom rodzice. Ufundowali im wspaniałe personalizowane kubki pamiątkowe.

      Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy ślubowania zostali zaproszeni do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i miłe pogawędki integrujące środowisko szkolne.

      Kochane Pierwszaki!
      Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością! Powodzenia!

      Wychowawczynie klasy Ib

     • Każde dziecko duże małe, lubi bale w karnawale

     • Nowa galeria Każde dziecko duże małe, lubi bale w karnawale została dodana do albumu fotograficznego

      29.01.2021r. w klasie Ib odbył się upragniony, wyczekiwany przez uczniów  bal karnawałowy. Tegoroczna zabawa sprawiła uczniom naszej klasy wiele radości. Odświętnie udekorowana sala stworzyła inspirujący do uciechy klimat. Wśród uczestników  balu trudno było rozpoznać poszczególnych uczniów. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania, które umożliwiły  ich pociechom spełnienie marzeń o wcielaniu się w ulubione postacie. Karnawałowe kreacje  budziły zachwyt i niesamowite emocje.

      Wychowawczynie zachęcały do  tańca przy skocznej muzyce, którą dzieci dobrze znały, a często nawet wtórowały jej, głośno śpiewając. W trakcie zabawy milusińscy raczyli się smacznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Cała klasa radośnie korzystała z uroków karnawału i wspaniałej zabawy.

      Wychowawczynie klasy Ib:

      Katarzyna Fiećko i Joanna Cichanowicz

     • Dzień Patrona – wyniki konkursów

     • 18 stycznia 2021r., w rocznicę śmierci ks. Jana Twardowskiego,  obchodziliśmy Dzień Patrona.  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach poświęconych patronowi - quizie na temat  życia i twórczości Jana od biedronki (kl. 4-8) oraz konkursie plastycznym dotyczącym ilustracji do wybranego wiersza Jana Twardowskiego (kl. 1-3). Organizatorkami konkursów były panie:  Anna Kawałko, Magdalena Antkiewicz i Anna Karolina Szyłkiewicz.

      Oba konkursy cieszyły się dużą popularnością, wzięło w nich udział w sumie 105 osób. Oto zwycięzcy.

      Konkurs plastyczny

      1miejsce – Alan Krasnoborski (kl. 1a) i Liliana Witanowska (kl.3b)
      2 miejsce – Jakub Pachutko (kl. 1a)
      3 miejsce – Maja Sokołowska (kl. 3a)

      Wyróżnienia: Maja Borys (kl.1b) i Lena Stasiak (kl. 3b)                                                              

      Quiz

      1miejsce – Wiktoria Kulik (kl. 6a) – maksymalna ilość punktów z quizu – 24p.

      Wyróżnienia – osoby, które zdobyły 23 lub 22 p./ 24p.:
      Maria Banach (kl. 7b)
      Pola Bedyńska (kl. 6c)
      Wiktor Bondarenko (kl. 4b)
      Lidia Grześ (kl. 6b)
      Filip Jankowski (kl. 4b)
      Kacper Kukowski (kl. 6b)
      Weronika Kulik (kl. 7b)
      Lena Michniewicz (kl. 4b)
      Rozalia Mikielska (kl. 8a)
      Joanna Ostrowska (kl. 4b)
      Edyta Sienkiewicz (kl. 6a)
      Lena Szyłkiewicz (kl. 6c)

      Zwycięzcom gratulujemy! Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody czekają do odebrania w sekretariacie szkoły.

      Przypominamy, że na Classroomie cały czas jest dostępna  zakładka dotycząca patrona. Znajdują się  tam linki do ciekawych stron o patronie i jego poezji, także nagrania uczniów, nauczycieli i rodziców recytujących lub czytających  wiersze patrona. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony .

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Uczniowie genialnie podsumowali lektury

     • Platforma Genially to doskonałe narzędzie wykorzystywane przez nauczycieli do tworzenia ciekawych lekcji w trybie nauki zdalnej. W styczniu Genially zostało docenione w BETT Show (targi nowoczesnych technologii w edukacji, które co roku odbywają się w Londynie), zdobywając prestiżową nagrodę Global Edtech Startup Awards (GESA). Genially zostało uznane za najlepszy startup przyszłości. 

      To narzędzie wyróżnia się przede wszystkim wielofunkcyjnością, która daje możliwość porządkowania różnorodnych treści: dokumentów, obrazów, filmów, gier, nagrań audio, linków do zasobów zewnętrznych, czy innych prezentacji, a wszystkie te elementy można umieścić na jednym slajdzie. Bardzo atrakcyjną funkcją jest możliwość dodawania interaktywności do wykorzystanych w prezentacji materiałów oraz animowanie treści. W ten sposób można stworzyć zasób, który pozwala w atrakcyjny sposób przedstawić informacje podczas każdej lekcji.

      Jak mogli się przekonać uczniowie z klas VI a, b, c oraz 8 a – tworzenie na platformie Genially nie jest jedynie domeną nauczycieli. W ramach podsumowania pracy nad lekturami uczniowie mieli sposobność stworzenia własnej prezentacji, wykorzystując to interaktywne narzędzie. Każdy uczeń miał za zadanie stworzyć jedną kartę prezentacji według przydzielonego zadania. Zostały one później połączone w całość.

      Wykonanie prezentacji pozwoliło nie tylko na przyswojenie i podsumowanie materiału lekturowego, ale również poszerzyło kompetencje komputerowe uczniów, którzy w kreatywny sposób wykorzystali warunki nauczania zdalnego. Swoim zaangażowaniem i inwencją twórczą uczniowie pokazali, że nowoczesne narzędzia edukacyjne nie są im straszne. Przed nimi jeszcze wiele genialnych przygód z tą platformą – już w marcu uczniowie będą tworzyli escape room według własnego klucza tematycznego.

      Poniżej znajdują się prezentacje dotyczące podsumowanych lektur.

      Klasa VI a – Rafał Kosik, „Felix, Net i Nika oraz Gang NiewidzialnychLudzi”:
      https://view.genial.ly/5fcf6e22667c130d2062ea98/presentation-6a-felix-net-i-nika
      Klasa VI b – John Ronald Reuel Tolkien, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”:
      https://view.genial.ly/5fd0b5a0b311230dad31a1b8/presentation-6b-hobbit-czyli-tam-i-z-powrotem
      Klasa VI c – Henryk Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”:
      https://view.genial.ly/5fcf53aa185a0d0d977ce8d3/presentation-6c-w-pustyni-i-w-puszczy
      Klasa VIII a – Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”:
      https://view.genial.ly/5fc4cf8d133eb90d126727fb/presentation-8a-pan-tadeusz-adama-mickiewicza

      Mariola Zdancewicz

     • Lapbooki klasy 2b

     • Nowa galeria Lapbooki klasy 2b została dodana do albumu fotograficznego

      Klasa 2 b już nie pierwszy raz tworzy piękne lapbooki. Pierwsze próby były podczas nauczania zdalnego w październiku. Tym razem lektura "Zaczarowana zagroda" zainspirowała nas do kolejnego lapbooka.

      W naszych „książkach na kolanach” pojawiły się najważniejsze informacje dotyczące życia i funkcjonowania pingwinów oraz kontynentu jakim jest Antarktyda. Metoda ta okazała się bardzo ciekawa i twórcza. Pozwoliła nie tylko na uzupełnienie i poszerzenie swojej wiedzy, ale również na wykorzystanie swoich zdolności manualnych.

      Oto efekty naszej pracy.

      Klasa 2b

     • Ślubowanie klasy Ia

     • Nowa galeria Ślubowanie klasy Ia została dodana do albumu fotograficznego

      „Uczniem być to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi,

      Uczyć się by świat poznawać, ślubujemy dziś”

      2 lutego 2021r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość pasowania uczniów klasy 1a na pierwszoklasistów. Z powodu epidemicznej sytuacji panującej w kraju krótka ceremonia odbyła się bez udziału zaproszonych gości i społeczności szkolnej. Pomimo tego dla pierwszaków była wielkim wydarzeniem. Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem Dyrektora Szkoły pana Stanisława Kopyckiego, który powitał wszystkich zebranych i skierował gorące słowa do pierwszoklasistów.

      Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci uczniowie klasy 1a ze skupieniem wysłuchali zaprezentowanej recytacji przez uczennice klasy 3b – Alicję Konopko i Lenę Stasiak. Z dumą odśpiewali hymn państwowy oraz hymn szkoły. Niezwykle podniosłym momentem podczas uroczystości było złożenie przyrzeczenia oraz pasowanie na ucznia.

      Po uroczystym złożeniu ślubowania, pan dyrektor Stanisław Kopycki dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Wicedyrektor szkoły pan Jarosław Kosakowski rozdał dzieciom pamiątkowe dyplomy, a wychowawczyni przekazała upominki ufundowane przez rodziców. Dyrekcja złożyła dzieciom życzenia, wyrażając nadzieję, że każdy dzień w naszej szkole przyniesie im wiele radosnych chwil. W ten sposób  pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. J. Twardowskiego w Olecku.

       Na zakończenie uroczystości pojawili się rodzice, którzy złożyli na ręce dyrekcji i wychowawcy piękne kwiaty z wiązanką życzeń i podziękowań.

      Do grona społeczności szkolnej wstąpili:

      Kornelia Białanowska
      Adam Bilbin
      Julia Budukiewicz
      Antoni Grzymkowski
      Filip Jurewicz
      Marcel Konopko
      Alan Krasnoborski
      Lena Krawiec
      Antoni Makal
      Aleksander Lotkowski
      Jakub Pachutko
      Maciej Piszczek
      Antoni Rynkiewicz
      Patryk Saczek
      Amelia Toczyńska
      Szymon Toczyński
      Filip Walicki
      Liliana Wasilewska
      Maja Wilczewska
      Aleksandra Zwęglińska
      Halina Żukowska

      Najmłodszych uczniom  szkoły w życzę samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

      Wychowawczyni - Anna Stasiak

     • Dzień Babci i Dziadka

     • Kocham mocno babcię, dziadka -
      To nie żarty moi mili,
      Dzisiaj im życzenia składam,
      By sto latek jeszcze żyli.”

      Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21. i 22. każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

      Właśnie wówczas szczególnie gorąco ściskamy i kochamy swoje babcie i dziadków. Dzieci z zerówki także nie zapomniały o swoich kochanych dziadkach i troskliwych babciach. Pod czujnym okiem swojej pani przygotowały się na to święto i  zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Z wielkim zaangażowaniem tworzyły niespodzianki oraz śpiewały piosenki  swym dziadkom.

      Jak to dobrze, że są dziadkowie!!! Niech żyją 100 lat!!!