• Biała dama i inne legendy... - zajęcia grupy 0b w bibliotece pedagogicznej

          • Nowa galeria Biała dama i inne legendy... - zajęcia grupy 0b w bibliotece pedagogicznej została dodana do albumu fotograficznego

            W środę 5 kwietnia 2023 r. przedszkolaki z oddziału 0b po raz drugi wzięły udział w zajęciach czytelniczych prowadzonych przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Olecku. Tym razem tematem spotkania były "Legendy mazurskie".

            Zeróweczka z ogromnym zaciekawieniem wysłuchała kilku historii związanych z oleckim jeziorem, zamkiem i dawnymi mieszkańcami naszej miejscowości. Dzieci mieszkające w okolicy zamku i jeziora dziwiły się, że jeszcze nigdy nie było im dane zobaczyć białej damy, syreny klaszczącej w dłonie czy kuferka pełnego złota. Ponadto przedszkolaki miały okazję usłyszeć wersję bajki o Czerwonym Kapturku w mazurskiej gwarze. Wzięły też udział w zabawie, która polegała na przeszukiwaniu bibliotecznych półek z książkami w celu znalezienia ukrytych elementów mapy Mazur. Nie mogło też zabraknąć kontynuacji bajki koordynacyjnej, która podobnie jak ostatnio dostarczyła dzieciom dużo radości. Zresztą jak całe spotkanie.

            Sześciolatki wyszły z biblioteki pedagogicznej bardzo zadowolone, bogatsze o nową wiedzę i poznane legendy mazurskie. Kolejny raz zostały pochwalone za zaangażowanie, uważne słuchanie oraz bardzo dobre zachowanie.

            Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
            Agnieszka Krassowska

          • Konkurs Ładnego Pisania

          • Nowa galeria Konkurs Ładnego Pisania została dodana do albumu fotograficznego

            Nasza szkoła po raz szósty zaprosiła uczniów szkół podstawowych z powiatu oleckiego do udziału w Powiatowym Konkursie Ładnego Pisania. Konkurs  odbył się 18 kwietnia 2023r., a motywem przewodnim było hasło Rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry.

            Celem konkursu jest zachęcanie uczniów do  doskonalenia umiejętności kształtnego, proporcjonalnego, czytelnego i estetycznego pisania, a tym samym motywowanie do pracy nad własnym charakterem pisma. Zachęcenie młodych osób do odręcznego pisania oraz przestrzegania zasad poprawności gramatycznej, ortograficznej i interpunkcyjnej.

            Tegoroczny konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:

            • kategoria I - uczniowie klas II-IV, 
            • kategoria II - uczniowie klas V-VIII.

            W szranki o tytuł Mistrza Kaligrafii stanęło 21 uczestników z 6 szkół. Zadanie uczestników polegało na przepisaniu odręcznie długopisem utworu Aleksandra Fredry pt. „Wiatr i noc” (kat. I) oraz „Paweł i Gaweł” (kat. II).

            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Krystyna Karczewska - przewodnicząca, p. Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska oraz p. Krzysztof Krajewski – członkowie, która po dokładnym sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniła listę laureatów:

            • kategoria I

            1 miejsce - Nadia Stasiak kl. II b SP4 Olecko – podopieczna p. Anety Skrzypiec;                                              

            2 miejsce -  Zofia Wiśniewska kl. II b SP4Olecko – podopieczna p. Anety Skrzypiec;                                                     

            3 miejsce - Hanna Jeglińska kl. IV b SP2 Olecko – podopieczna p. Renaty Kołdys;                                                

            • kategoria II

            1 miejsce - Anna Bielawska kl. VIII A SP3 Olecko –  podopieczna p. Jolanty Gierak;                                                                          

            2 miejsce  - Edyta Sienkiewicz kl. VIII A SP4 Olecko – podopieczna p. Marioli Zdancewicz;

            3 miejsce - Maja Sztelmach  kl. VIII A SP4 Olecko-  podopieczna p. Marioli Zdancewicz.

            Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

            Organizatorzy konkursu szczególne podziękowania kierują do uczennicy klasy VII, Leny Czaplejewicz, za przygotowanie prezentacji multimedialnej i  przybliżenie wszystkim obecnym na konkursie postaci Aleksandra Fredry oraz do pań Wioletty Czaplejewicz i Żanety Milewskiej za przygotowanie okolicznościowej tablicy.

            Jeszcze raz wszystkim gratulujemy i zapraszamy za rok!  

                                                                                                                 

                                                                                                                 Organizatorzy:

            Małgorzata Marcinkiewicz

              Małgorzata Truchan

            Emilia Stasiak

          • Wizyta rolnika

          • Nowa galeria Wizyta rolnika została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 19.04.2023 r. klasie 2a trafiła się nie lada  gratka. Dzieci mogły wysłuchać jak wygląda praca rolnika. Tę niewątpliwie ciekawą opowieść przedstawił nam Pan Konrad Krupiński, tata jednej z uczennic – Agatki.  Byliśmy niezwykle zaskoczeni, gdy na drugiej lekcji do klasy zajrzał Pan Konrad, który został zasypany lawiną pytań: Ile posiada pól? Jakie rodzaje zboża sieje? Jakiej marki kombajny używa? Ile litrów mleka dają krowy? Opowieść o życiu i pracy rolnika wzbogacił pokaz slajdów ze zdjęciami gospodarstwa naszego Gościa. Mogliśmy zobaczyć tatę Agatki podczas pracy za równo w polu jak i w oborze. Gospodarstwo bowiem nastawione jest na produkcję mleka, obecnie liczy około 100 krów. Każda krowa ma swoje imię, które nadają wszyscy członkowie rodziny.  Dowiedzieliśmy się również, że mama Agatki zajmuje się ogrodem – sieje i sadzi wiele warzyw oraz, że wypieka swój chleb. Pan Konrad przygotował również konkurs wiedzy rolniczej. Wygrani otrzymali książeczki o krowach i maskotkę krowy. Zostaliśmy również zaproszeni do gospodarstwa, aby na żywo przyjrzeć się pracy rolnika, a we wrześniu pomóc zebrać ziemniaki z pola. Od dziś już każdy uczeń klasy drugiej będzie wiedział, co to są wymiona, strzyki, racice, zboże ozime i jare. Serdecznie dziękujemy za tę wizytę.

          • Konkurs czytania legend o Olecku i okolicy

          • Nowa galeria Konkurs czytania legend o Olecku i okolicy została dodana do albumu fotograficznego

             17.04.2023 r. na piątej godzinie lekcyjnej trzynaścioro uczniów z klas: IV a i IV b wzięło udział w Konkursie czytania legend o Olecku i okolicy. Był to jeden z elementów realizowanej w szkole Innowacji regionalnej „Olecko - moja mała Ojczyzna” i miał na celu przybliżenie legend naszego regionu oraz promowanie czytelnictwa i samej techniki pięknego czytania.  W rozgrywkach I miejsce zajął Bartosz Szejda z kl. IV b, II miejsce przypadło w udziale  Krzysztofowi Sienkiewiczowi z kl. IV a, zaś na trzeciej pozycji uplasowała się Julia Gałgowska z kl. IV b. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki z legendami. Konkurs zorganizowały panie: Emilia Stasiak i Agnieszka Anna Kopycka.

            Agnieszka Anna Kopycka,
            Emilia Stasiak

        • Pamiętamy – 80. rocznica ujawnienia Zbrodni Katyńskiej
          • Pamiętamy – 80. rocznica ujawnienia Zbrodni Katyńskiej

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia.
            Uczniowie naszej szkoły również oddali cześć ofiarom Zbrodni Katyńskiej w 80. rocznicę ujawnienia tych wydarzeń, nie zapomnieli o polskich oficerach, przedstawicielach polskich elit, którzy zostali bestialsko zamordowani. Przedstawiciele  klas szóstych i ósmych, w  imieniu całej społeczności szkolnej,  upamiętnili zamordowanego w Katyniu porucznika 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentego Butkiewicza. Zapalili symboliczny znicz i złożyli wiązankę przy obelisku i posadzonym przy szkole Dębie Katyńskim upamiętniającym  zamordowanego  w Katyniu Polaka. Uczcili pamięć o wszystkich poległych  rodakach minutą ciszy.

             
          • Wiosenne przebudzenie

          • Nowa galeria Wiosenne przebudzenie została dodana do albumu fotograficznego

            29.03.2023r. grupa Stokrotki reprezentująca dzieci klasy 0A i 0C brała udział w niecodziennym wydarzeniu, jakim jest przegląd twórczości wychowanków Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olecku.

            Zostaliśmy zaproszeni do występu w kinie na uroczystość, która odbywała się po raz dwudziesty. Grupa taneczna Stokrotki tańczyła do muzyki walca wiosennego. Dziewczynki z wielkim zaangażowaniem wykonały  wiosenny układ taneczny, który współgrał z tematyką przeglądu „Wiosenne przebudzenie”. Występ był akcentem pozytywnej energii budzącej się do życia przyrody.

          • Ognisko zeróweczek

          • Nowa galeria Ognisko zeróweczek została dodana do albumu fotograficznego

            Jest wiele sposobów na świętowanie pierwszego dnia wiosny. Można topić Marzannę, pójść na wagary, zorganizować festyn lub zrobić wiosenne porządki. Jednak przedszkolaki uczęszczające do zerówek w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku przywitały wiosnę wspólnym ogniskiem.

            Kolejny raz rodzice dzieci z grupy 0b zaangażowali się w życie szkoły. Tym razem inicjatywę przejęły mamy Marcela oraz Zuzi i z pomocą mężów z okazji pierwszego dnia wiosny zorganizowały wszystkim zerówkowiczom ognisko. Dzięki temu był to wyjątkowy, radosny dzień. Około południa dzieci z oddziałów: 0a, 0b i 0c wyszły na plac za szkołę, by spędzić ze sobą czas przy ognisku. A ognisko było ogromne. Wszystkie dzieci upiekły na patykach kiełbaski i zjadły je z naprawdę dużym apetytem. Pogoda nie była iście wiosenna, ale dzieciom to nie przeszkadzało. Pieczone kiełbaski, śpiew i żar bijący od ogniska skutecznie ogrzewały przedszkolaków. Dla niektórych było to pierwsze ognisko w życiu.

            Dzieci z oddziału 0b zjadły dodatkowo deser – pianki pieczone na ognisku. To z kolei był pomysł Marysi i jej mamy.

            Wszystkim zaangażowanym rodzicom, panom konserwatorom i paniom z kuchni bardzo dziękujemy za pomoc i liczymy na więcej takich inicjatyw. To buduje pozytywną atmosferę i integruje zespoły klasowe.

            Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

          • Dzień Świętego Patryka oraz I Dzień Wiosny

          • Nowa galeria Dzień Świętego Patryka oraz I Dzień Wiosny została dodana do albumu fotograficznego

            W dniu 17.03.2023 nasza społeczność szkolna obchodziła Dzień Świętego Patryka oraz I Dzień Wiosny. W prawdzie nie zabarwiliśmy rzeki Lega kolorem zielonym jak to ma miejsce w Chicago, ale mimo  tego  poczuliśmy się nieco irlandzcy…  Królował kolor zielony. Nauczyciele języka angielskiego ogłosili konkurs „ Give the green light”.  Wszyscy uczniowie mieli za zadanie być ubrani na zielono, ponadto  typowa „shamrock” gościła na  piersi uczniów.

            2 tygodnie wcześniej został ogłoszony konkurs na „ Irlandzka Shamrock”. Odzew był ogromny, a prace zostały wykonane ze szczególna dokładnością i starannością. To kolejny raz w tym roku kiedy uczniowie tak miło zaskoczyli swoimi pracami.

            Jury przyznało następujące miejsca:
            I miejsce- Oliwia Gwiazdowska
            II miejsce- Barbara Skowrońska i Gustaw Zdan
            III  miejsce - Maria  Miłun

            Wyróżnienia:
            Jagna Zdan
            Antoni Stachowicz
            Maciej Subocz
            Antoni Kwiecień

            Przygotowania do obchodów tychże Świąt zaczęły się już tydzień wcześniej. Uczniowie przygotowywali gadżety do fotobudki, uczyli się tańca irlandzkiego, zostały także przeprowadzone lekcje z tematyką i genezą Dnia Świętego Patryka, które miały na celu zapoznanie uczniów z historią Święta i przygotowanie do quizu wiedzy o irlandzkim Świętym, który także odbył się w tym dniu a nagrodą był garnek złota !!! Starsi uczniowie prowadzili zajęcia kulturowe dla klas 0-III.

            Największymi atrakcjami okazały się  kram  malowaniem twarzy i fotobudka z ogromną ilością gadżetów do wykorzystania podczas robienia zdjęć. Powiem szczerze, ze nie było ani chwili przerwy. Uczniowie stali w długich kolejkach, aby móc skorzystać z jak największej ilości atrakcji. 

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się, aby ten dzień był wesoły i bogaty w pozytywne emocje. Dziękujemy starszym uczniom za pomoc w realizacji obchodów, gdyby nie oni nie uzyskalibyśmy takiego efektu.

            Do zobaczenia za rok.

            E. Iwanowska

          • Żywa lekcja historii

          • Nowa galeria Żywa lekcja historii została dodana do albumu fotograficznego

            30 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli okazję spotkać się z grupą miłośników historii p. Jacentego Ordowskiego , która tym razem zapoznała ich z niezwykle barwnym i jakże niebezpiecznym żywotem i obyczajami średniowiecza.  Podczas spotkania goście przenieśli nas w czasy wieków średnich, rycerzy i dam dworu.

            Dowcipnym opowieściom towarzyszył pokaz uzbrojenia czy tańca dworskiego. Można było zobaczyć zbroje rycerza, strój giermka i dwórki. Goście próbowali zaciekawić widzów nie tylko żywym dialogiem, lecz aktywnym włączeniem uczniów w przebieg inscenizacji. Do udziału w zabawie rwał się każdy, kto tylko mógł, ku ogólnej uciesze pozostałych, bowiem można było spróbować swych sił w  sztuce władania mieczem czy przymierzyć zbroję rycerską. Kilkoro uczniów zostało zaproszonych do odgrywania ról bohaterów.  Publiczność często wybuchała śmiechem i nagradzała aktorów gromkimi brawami. Chętnych do odgrywania ról było jak zawsze bardzo wielu. Reakcje dzieci i młodzieży na prezentowane treści były nad wyraz żywe i spontaniczne.

            W atmosferze dobrej zabawy, ilustrowanej rekwizytami z epoki średniowiecza, uczniowie utrwalili wiedzę historyczną na temat czasów miecza i krzyża. Występ udowodnił, że historia nie musi być nudna, wystarczy ją przekazać w interesujący sposób. Mam nadzieję, że ta nietypowa lekcja historii rozbudziła wyobraźnię dzieci i młodzieży oraz zachęciła do zgłębiania wiedzy.

            Anna Karolina Szyłkiewicz

          • Lekcja gry na akordeonie w klasie 0b

          • Nowa galeria Lekcja gry na akordeonie w klasie 0b została dodana do albumu fotograficznego

            W dniu 29.03.2023 w klasie 0b gościł tata jednej z uczennic Łukasz Grzymkowski, który zapoznał dzieci z nowym instrumentem  akordeonem. Dzieci dowiedziały się jak jest zbudowany, jak wydobywa się dźwięk i jak się na nim gra. Słuchały granych przez Pana Łukasza melodii a także same próbowały grać. Dostarczyło to wiele frajdy wszystkim dzieciom. Bardzo dziękujemy Panu Łukaszowi za zaangażowanie.

          • Lekcja gry na saksofonie w klasie 0b

          • Nowa galeria Lekcja gry na saksofonie w klasie 0b została dodana do albumu fotograficznego

            W dniu 27.03.2023 r. były uczeń naszej szkoły Eryk Czaplejewicz poprowadził dla przedszkolaków lekcję muzyczną. Zapoznał dzieci z instrumentem - saksofonem. Dzieci poznały budowę saksofonu, sposoby wydobywanie dźwięków. Słuchały granych przez Eryka melodii a także same próbowały grać. Na koniec był krótki quiz, który dzieci rozwiązały znakomicie. Dostarczyło to wiele frajdy wszystkim dzieciom. Bardzo dziękujemy Erykowi za wprowadzenie dzieci w świat muzyki.

          • „Na wokandzie bohaterowie literaccy” – projekt uczniów klas ósmych

          • Nowa galeria „Na wokandzie bohaterowie literaccy” – projekt uczniów klas ósmych została dodana do albumu fotograficznego

            Winny czy niewinny? – Na takie pytania starali się odpowiedzieć uczniowie klas 8 naszej szkoły. Rzecz dotyczyła bohaterów literackich. Ósmoklasiści wzięli udział w projekcie pt.: „Na wokandzie bohaterowie literaccy” realizowanym na  przedmiotach język polski i wiedza o społeczeństwie, którego celem było przygotowanie rozprawy sądowej  bohatera literackiego.

            Młodzież przez ponad miesiąc przygotowywała się do finału – procesu, który miał miejsce 24 kwietnia 2023 r. w sali rozpraw nr 1 w Sądzie Rejonowym w Olecku.  Zadaniem uczniów było podzielenie się na dwie grupy, przygotowanie aktu oskarżenia i obrony, zebranie argumentów potwierdzających winę lub niewinność wybranego bohatera, napisanie mów prokuratorskich i adwokackich, uzasadnień wyroków sędziowskich, powołanie świadków i zebranie dowodów oraz zaprezentowanie wyników w formie przewodu sądowego.

            Dzięki uprzejmości Prezes Sądu Rejonowego w Olecku  - pani Katarzyny Jakubowskiej – uczniowie mogli poczuć się jak na prawdziwym posiedzeniu sądu.

            Pierwszym oskarżonym był Neron (Marcel Masłowski) – bohater powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.  Został on oskarżony przez prokuratora (Paulinę Marcinkiewicz) o podpalenie Rzymu, tortury wobec chrześcijan i morderstwo bliskich mu osób. Po przedstawieniu zarzutów oskarżony został przesłuchany. Następnie zeznania składali świadkowie:  Glaukus (Lena Szyłkiewicz), Chilon Chilonides, Ligia (Izabella Stefanowska), Klaudia Akte (Milena Kamińska) i Petroniusz (Klaudia Kamińska) oraz Tygelin (Zofia Reczko). W obronie oskarżonego wystąpił adwokat (Maja Dziubińska), który powołał się na niepoczytalność władcy Rzymu.  Sędziowie  (Adrian Polakowski i Gracjan Saczek) udali się na naradę, po czym ogłoszono wyrok, który głosił, że Neron jest winny postawionych mu zarzutów i został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. Zdaniem obrony wyrok jest niezgodny z prawem i strona zamierza złożyć apelację do sądu wyższej instancji.

            Klasa 8c starannie przygotowała się do zadania. Nie zabrakło dowodów w postaci dokumentacji medycznej oskarżonego i wnikliwej analizy zachowań bohatera.  Zarówno obrona i oskarżenie powołało świadków.

            Podobną rozprawę zaaranżowali uczniowie z klasy 8b. Tym razem na wokandę trafiła sprawa Balladyny (Julia Marciniak) z dramatu Juliusza Słowackiego. Oskarżyciel (Wiktoria Bartoszewicz) przedstawił zarzuty zabójstwa sześciu osób oraz zażądał surowej kary. Obrona (Michał Kawałko) zaś wnioskowała o złagodzenie wyroku i przywoływała argumenty świadczące na korzyść bohaterki. Padło przy tym wiele słów oskarżających matkę Balladyny, która w znacznym stopniu przyczyniła się do karygodnych zachowań córki . Świadkami
            w sprawie byli: klucznik (Lidia Grześ), lekarz (Amelia Maksimowicz), Goplana (Magdalena Żynda), Filon (Aleksandra Wywiał),  Chochlik (Wiktoria Bartkowiak) oraz leśnik (Juliusz Kłos). Wszyscy wezwani złożyli wyczerpujące zeznania przed sądem. Po wysłuchaniu mowy końcowej oskarżyciela i obrońcy, sędziowie (Kacper Kukowski i Bartosz Giedrojć)  wydali wyrok skazujący.

            Klasa 8b przygotowała emocjonująca rozprawę, w której zażarty spór toczyli oskarżyciele i obrońcy. Zadbali również o dowody w postaci noża – narzędzia zbrodni, nagrań kłótni bohaterów czy zeznań świadków.

            Ostatnim oskarżanym bohaterem był Strzelec (Marcelina  Lewandowska) z ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Został postawiony przed sądem za złamanie przysięgi i niewierność wobec ukochanej dziewczyny. Oskarżenie domagało się bardzo surowej kary, zaś obrona wnosiła o całkowite uniewinnienie. Podczas tej rozprawy kluczową rolę również odegrali świadkowie: Ksawery Roślina (Adrian Domitrz), Marek Drwal (Szymon Kulaszewicz), Edyta Piszczek (Maja Ferenc), Barbara Nowak (Lea Bochińska), Adam Guzik (Edyta Sienkiewicz), Mariusz Klepka (Maja Zwęglińska) i Laura Kot (Maja Sztelmach). Po ich wysłuchaniu głos zabrali prokurator (Kornel Kopacz) i  adwokat oskarżonego (Patrycja Skarżyńska), którzy w mowach końcowych zebrali wnioski i podsumowali zebrane argumenty. Sędzia (Paulina Żarnoch) wydała wyrok. Niewierny kochanek został skazany za złamanie przysięgi. Nad porządkiem w trakcie rozprawy czuwał strażnik sądowy (Wiktoria Kulik).

            Uczniowie klasy 8a, podobnie jak poprzednicy, bardzo starannie opracowali tok postępowania sądowego.

            To była znakomita lekcja. Ósmoklasiści mogli doskonalić sztukę argumentowania, pochwalić się doskonałą znajomością lektur obowiązkowych oraz poznać zasady pracy prokuratora, mecenasów i sądów. Uczniowie, wchodząc w poszczególne role, dobrze się bawili, jednocześnie rzetelnie powtarzając treść lektur oraz rozwijając trudną sztukę argumentowania.  Kto wie, może ktoś z nich, dzięki takim zajęciom, odkryje swoje prawnicze powołanie?

            Przysłuchująca się przygotowanym przewodom sądowym Pani Prezes Sądu Rejonowego w Olecku, była pod ogromnym wrażeniem pracy młodzieży  i zdradziła nam, że nie sądziła, iż uczniowie w tym wieku są w stanie tak wnikliwie podejść do tematu i przygotować argumentację na takim poziomie.

            Projekt z uczniami przygotowały nauczycielki Mariola Zdancewicz i Anna Karolina Szyłkiewicz.

             

            Anna Karolina Szyłkiewicz
            Mariola Zdancewicz

          • Pierwszy dzień wiosny w klasie 1a

          • Nowa galeria Pierwszy dzień wiosny w klasie 1a została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniowie klasy 1a z pomocą rodziców wykonali Marzanny z materiałów bezpiecznych dla środowiska (trawa, patyki, warzywa, owoce itp.). Kultywując odchodzącą w zapomnienie tradycję dzieci pożegnały zimę wrzucając swoje Marzanny do rzeki. Największą frajdą było obserwowanie, która płynie szybciej. Kukły, które zawierały materiały papierowe uznaliśmy za Panią wiosnę i teraz zdobią naszą klasę.

          • 1 dzień wiosny w klasie 0a i 0c

          • Nowa galeria 1 dzień wiosny w klasie 0a i 0c została dodana do albumu fotograficznego

            Ach!  Co to był za dzień ….Słońce świeciło pierwszymi wiosennymi promieniami prosto w okna  naszej szkoły. Po długiej i mroźnej zimie w końcu powitaliśmy wiosnę. Dla wszystkich przedszkolaków to znak, że coraz bliżej lato. Wszyscy mamy dość zimnych poranków i wielu chorób, które psują humory dzieci i spędzają sen z powiek rodziców.

            Chcemy ciepła, kwiatów, zielonych drzew i śpiewających ptaków!!!

            Od dłuższego czasu z niecierpliwością czekaliśmy na ciepłe promyki słońca oraz wszechobecną zieleń. W tym roku obchody powitania wiosny odbyły się pod hasłem: „Wiosna, wiosna, ach to ty!”. 17 marca dzieci z klas 0A  i 0C najpierw wzięły udział w obchodach Dnia Św. Patryka. Każdy z nas przyszedł ubrany na zielono. Poznaliśmy osobę patrona Irlandii -św. Patryka. Uczyliśmy się tańca irlandzkiego, starsi uczniowie malowali nam twarze, bawiliśmy się wyśmienicie. Potem wyruszyliśmy w przemarszu w pobliżu szkoły. Trzymaliśmy w dłoniach kolorowe kwiaty z bibuły, koniczynki. Na rabatkach szkolnych za pomocą lupy oglądaliśmy wiosenne kwiaty, szukaliśmy owadów i innych oznak wiosny. Poszliśmy również w okolice stawu , aby tam dostrzec czy zima już nas pożegnała a wiosna przebyła do nas. Słychać było głośne  hasło powtarzane przez dzieci: „Słonko! Obudź się! Chcemy wiosnę! Chcemy z Wiosną bawić się!”.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

          • Szkolny projekt „ Master Cheff” w klasie 8a i 8c

          • Uczniowie klas ósmych wykonali filmowy projekt pod tytułem „ Master Cheff” jako pracę domową z języka angielskiego. Celem projektu było przyswojenie i powtórzenie zwrotów potrzebnych przy przygotowaniu potraw z różnych części świata, wykonanie plakatu i opowiedzenie z jakiego kraju pochodzi danie. Okazało się, że nasi uczniowie  w dużej mierze są sushizjadaczami, i co więcej świetnie sobie radzą w zwijaniu rolek. Dziękuję za wywiązanie się z powierzonego zadania, jesteście super.  

            E.  Iwanowska

          • Spotkanie z baśniami dzieci z 0b w bibliotece pedagogicznej

          • Nowa galeria Spotkanie z baśniami dzieci z 0b w bibliotece pedagogicznej została dodana do albumu fotograficznego

            W środę 15 marca 2023 r. przedszkolaki z grupy 0b udały się na zajęcia czytelnicze do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku. Tematem spotkania były "Bajki znane i nieznane".

            Panie bibliotekarki serdecznie przywitały przedszkolaków i rozpoczęły bardzo atrakcyjne zajęcia. Na początek było czytanie baśni "Czerwony Kapturek". Jednak nie było to takie zwyczajne czytanie. Pewien chochlik pomieszał w książeczce wyrazy i takim sposobem Kapturek był Zielony i szedł do dziadka, wcale nie przez las, na swej drodze spotkał czarnego kota, a podarki niósł w walizce... i jeszcze wiele innych dziwnych rzeczy znalazło się w tej baśni. Ale dzieci znały doskonale treść prawdziwego "Czerwonego Kapturka" i nie dały się oszukać. Natychmiast reagowały na każdą usłyszaną nieparwidłowość. Później była zabawa, podczas której pani czytała fragment baśni, a dzieci odgadywały jej tytuł. Przedszkolakom szło tak dobrze, że pani zwiększyła trudność i tym razem dzieci miały odgadywać tytuł po trzech wyrazach związanych z treścią bajki. I z tym zadaniem poradziły sobie znakomicie. Nastepnie losowały tajemniczy przedmiot z pudełka i na podstawie niego opowiadały o baśni, z którą się kojarzy. Nie zabrakło też nowych historii. Sześciolatki wysłuchały nieznanej japońskiej baśni o królu Go-Daigo, a na sam koniec bajki pt. "Poranek u żaby". Była to bajka koordynacyjna, co oznacza, że dzieci musiały uważnie wsłuchiwać się w jej treść, by razem z żabką, bohaterką utworu, wykonywać odczytywane czynności. Dzieci miały również możliwość zwiedzenia biblioteki.

            Wszystkie zajęcia wzbudzały w dzieciach wiele entuzjazmu. Sześciolatki wykazały się naprawdę doskonałą znajomością baśni i wielkim zaangażowaniem w wykonywane zadania. Nie tylko poznały nowe utwory, ale również utrwaliły stare. Ćwiczyły słuchanie i uważność. Panie bibliotekarki były zachwycone postawą, wiedzą i zachowaniem naszych dzieci. Z przyjemnością zaprosiły nas na kolejne spotkanie, na które my czekamy już z niecierpliwością.

             

            Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska
            Agnieszka Krassowska

          • Wielkanocne kolędowanie, czyli poznajemy mazurskie obyczaje wielkanocne

          • Nowa galeria Wielkanocne kolędowanie, czyli poznajemy mazurskie obyczaje wielkanocne została dodana do albumu fotograficznego

            22.03.2023 r. na trzech godzinach lekcyjnych gościliśmy panie z zespołu Sedranianki: Jadwigę Wasilewską i Romualdę Luberecką.  Celem spotkania było zapoznanie uczniów z dawnymi obyczajami wielkanocnymi obchodzonymi na naszych terenach oraz udział w warsztatach malowania jajek woskiem i robienia palm.

             Najpierw p. Jadwiga opowiedziała uczniom o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Jeden z nich – chodzenie „po allelui”, „z allelują” lub inaczej zwany chodzeniem „po wykupie” mogliśmy również obejrzeć na filmie. Była to okazja do podpatrzenia, jak członkowie zespołu Sedranianki chodzą po wykupie, odwiedzając gospodarzy z miejscowości Sedranki. Obrzęd ten to wielkanocne kolędowanie. Biorą w nim udział mieszkańcy wsi. Chodząc od domu do domu, śpiewają religijne pieśni wielkanocne, składają życzenia, wygłaszają oracje, za co otrzymują malowane jajka, ciasto lub pieniądze. Drugim z zaprezentowanych obrzędów było chodzenie z gaikiem. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawie, tańcząc z wykonanym przez naszego gościa gaikiem. Mogły również zaśpiewać pieśń, która towarzyszy tej zabawie.

             Po części teoretycznej przyszedł czas na działanie praktyczne. Uczniowie kl. IV b, VI a, VI b i VII mieli okazję wykazać się swymi zdolnościami manualnymi i kreatywnością. Każdy uczestnik mógł osobiście pomalować jajko woskiem pszczelim, a następnie zanurzyć je w wybranym barwniku. Trzeba przyznać, że niektóre pisanki wyszły bardzo ładnie. Dzieci nauczyły się również wykonywać kwiaty z bibuły, którymi mogły ozdobić wykonane przez siebie z gałązek wierzby i bukszpanu palmy wielkanocne.

             Spotkanie zorganizowały panie: Agnieszka Anna Kopycka, Emilia Stasiak i Wioletta Czaplejewicz. Paniom Jadwidze i Romualdzie jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas, cierpliwość i przekazaną wiedzę oraz umiejętności, zaś nauczycielom: Małgorzacie Marcinkiewicz, Angelice Fiećko, Krystynie Matwiejczyk oraz Jarosławowi Bagieńskiemu dziękujemy za pomoc w sprawnym przebiegu warsztatów poprzez czuwanie nad pracą młodych twórców i wspieranie ich w wykonywanej pracy. Słowa wdzięczności należą się również panu dyrektorowi Jarosławowi Kosakowskiemu za nagłośnienie oraz naszej, oddanej jak zwykle, obsłudze – panom konserwatorom oraz paniom: Eli, Celinie i Stanisławie za wsparcie techniczne związane z przygotowaniem spotkania.

                                                                                                                    Agnieszka Anna Kopycka