• Tydzień uważności

     • Z radością informujemy, że uczniowie klas 0-3 będą brali udział w Ogólnopolskim Tygodniu Uważności organizowanym przez Uważność w Edukacji. Kosmos i Kajo. Żyjemy w świecie gdzie w centrum uwagi jest zadanie, obowiązek, stawanie się lepszym, osiąganie i dążenie. Chcemy, by w sercu społecznego zainteresowania był CZŁOWIEK, JEGO EMOCJE, POTRZEBY I CIAŁO. Dlatego zapraszamy do uważności na te aspekty swojego życia.

      Zasady Tygodnia uważności to, przez cały tydzień:
      - nie stawiamy ocen,
      - nie zadajemy zadań domowych,
      - nie ma kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi ustnych,
      - jest Uważna Przerwa w trakcie lekcji- ĆWICZYMY NASZĄ UWAŻNOŚĆ ze wszystkimi dzieci przez 7-10 minut dziennie,
      - raz dziennie jest specjalny ustalony dźwięk około godz. 10.00, by móc włączyć noktowizor uważności czyli skupić się na oddechu. O tej godzinie zatrzymujemy się i kierujemy uwagę na oddech. W zatrzymaniu staramy się pozostać 60 sekund.

      Plan tygodnia uważności:
      Poniedziałek – Uważność na oddech
      Wtorek – Uważność na zmysły
      Środa – Uważność na ciało
      Czwartek – Uważność na emocje
      Piątek – leżymy do góry brzuchem czyli Uważne jedzenie i Relaks.

      K. Rzodkiewicz

     • Lapbookowa nauka - cztery pory roku

     • Nowa galeria Lapbookowa nauka - cztery pory roku została dodana do albumu fotograficznego

      Lapbook to doskonały sposób na podsumowanie wiadomości o zimie i nie tylko. Ciekawa forma w postaci przegródek, kieszonek, zakładek, harmonijek czy mini książeczek sprawia, że powtórka materiału jest bardziej atrakcyjna dla dziecka. Klasa 1a w ramach innowacji "Lapbookowa nauka - cztery pory roku" wykonała już drugą tego typu pracę. Dzieci przy okazji utrwalania wiedzy o zimie ćwiczyły motorykę ręki, staranność i rozwijały kreatywność.

     • Wyjście klas 0a i 0c do biblioteki

     • Nowa galeria Wyjście klas 0a i 0c do biblioteki została dodana do albumu fotograficznego

      „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…polskie wydało  go plemię”

      24 lutego 2023 r. dzieci z grup 0A i 0C pojechały do Biblioteki Pedagogicznej w Olecku na bardzo ciekawe zajęcia o wybitnym polskim astronomie Mikołaju Koperniku, Polaku bez którego nie możemy mówić o dzisiejszej astronomii.

      W tym roku przypada 550 rocznica urodzin wielkiego astronoma. Wejściem do tego kosmicznego świata była pani Jola w przebraniu za Mikołaja Kopernika, która zapoznała dzieci z postacią wielkiego Polaka. Mikołaj urodził się w Toruniu, pewnie kojarzycie to miasto ze względu na przepyszne pierniki, z których Toruń słynie. Jego tata był kupcem, tak w średniowieczu nazywano sprzedawców, a mama zajmowała się domem. Po śmierci rodziców, Mikołajem i jego trojgiem rodzeństwa, zajął się ich bardzo bogaty wujek. Mikołaj szybko odkrył, że samo patrzenie w gwiazdy nie wystarczy, żeby zbadać ich tajemnice, więc dzięki pieniądzom wujka zaczął chodzić do szkoły i chyba mu się nauka spodobała, bo jak skończył jedną szkołę, to ruszał do kolejnej, w efekcie czego uczył się aż dwanaście lat, co jak na tamtą epokę było nie lada wyczynem. Niebo tak go zachwycało, że po ukończeniu wszystkich szkół, został duchownym, czyli kimś na kształt księdza. Oprócz bycia duchownym, był również lekarzem, żołnierzem, prawnikiem, matematykiem, ekonomistą, no i oczywiście astronomem... ).

      Pani Jola zaprezentowała przedszkolakom narzędzia pracy astronoma - lunety, teleskop, lornetkę. Dzieci utrwaliły też pojęcia dotyczące kosmosu (gwiazdy, ciała niebieskie, Układ Słoneczny, galaktyki, Droga Mleczna). Dzieci z wielkim zaangażowaniem  uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, eksperymentach. Pani Jola obiecała, iż jeszcze zaprosi nas na jakieś ciekawe zajęcia.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

     • Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. została dodana do albumu fotograficznego

      E.S.

       „Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

      Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

       J.Iwaszkiewicz

      21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Z tej okazji uczniowie kl.4A, kl.5A, kl.6A i B podjęli szereg działań, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Młodsi uczniowie zagrali w ortograficzne Kaboom! oraz przygotowali kaligramy – rysowali słowami. Klasa 4a sprawdziła również poprawność językową w ogłoszeniach, które pisali ich koledzy. Natomiast starsi uczniowie wzięli udział w turnieju „Tajemnicze słowa”. Pracowali również metodą stacji dydaktycznych. Rozwiązywali przeróżne zadania dotyczące np. polskiej frazeologii czy kształcące umiejętność korzystania ze słowników.

      Dodatkowo od poniedziałku 20 lutego do piątku 24 lutego chętni uczniowie klas 4-6 brali udział w codziennych wyzwaniach dotyczących języka ojczystego.

      Mistrzem Języka Ojczystego został Sebastian Subocz z kl.4b,

      Wicemistrzem - Dawid Drażba z kl.4a.

      Gratulacje!:)

      Ojczysty – dodaj do ulubionych!

      E.S.

     • Sudoku - Lubię to!

     • Nowa galeria Sudoku - Lubię to! została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 22 lutego 2023 r. odbył się finał szóstej edycji Powiatowego Konkursu „Sudoku – Lubię to!”. Organizatorem tego konkursu  jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku, a partnerami Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Konkurs został objęty patronatem honorowym Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie, Starosty Oleckiego i Burmistrza Olecka.

      Celem konkursu było popularyzowanie łamigłówek liczbowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Sudoku jest jedną z najpopularniejszych gier liczbowych. Świetnie rozwija myślenie kreatywne, pamięć, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie.

      W ścisłym finale tegorocznej edycji uczestniczyło  88 zawodników. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas I – VIII wyłonionych w etapie szkolnym: Zofia Wiśniewska (kl. II b), Bartosz Kawałko, Natasza Borys (klasa III b), Wasilewska Maja, Lena Michniewicz (kl. VI b), Beniamin Sawicki (kl.VI a),  Hanna Miłun (kl.VII) oraz Lidia Grześ z kl. VIII b. W czasie 45 minut uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać 4 diagramy o różnych stopniach trudności. W oczekiwaniu na wyniki finaliści, podzieleni na małe grupy, uczestniczyli we  wspólnych grach i zabawach.

      W kategorii klas IV-VI  drugie miejsce zajęła Maja Wasilewska, zaś w kategorii klas I - III miejsce trzecie zdobyła Natasza Borys.

      Gratuluję wszystkim naszym uczniom udanego występu. Nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu składam podziękowania za rozwijanie pasji sudoku.

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu

     • Spotkanie z policjantami

     • Nowa galeria Spotkanie z policjantami została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 21 lutego 2023r odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami pt. "Hejt w sieci i mowa nienawiści". Podczas spotkania policjanci przybliżyli słuchaczom znaczenie słowa „hejt” oraz udzielili odpowiedzi, jak wspomniane zjawisko narusza prawa człowieka. Funkcjonariusze poinformowali uczniów o konsekwencjach hejtu w Internecie, odpowiedzialności karnej oraz udzielili wskazówek gdzie szukać pomocy, kiedy staną się ofiarą takiego zachowania.

     • "Wlazł kotek na...stolik" - Dzień Kota w 0b

     • Nowa galeria "Wlazł kotek na...stolik" - Dzień Kota w 0b została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek, 17 lutego, dzieci z oddziału 0b gościły w swojej sali wyjątkowych gości. Całka, Tymek oraz Makrela to bohaterowie Dnia Kota w naszej zeróweczce.

      Kociaki zawitały do nas dzięki zaangażowaniu i chęci rodziców Kajtka, Adasia oraz Iwa. Dzięki nim dzieci z grupy 0b mogły w sposób wyjątkowy obchodzić Dzień Kota i poznać te cudne stworzenia bliżej. Chłopcy opowiedzieli, co ich pupile jedzą, jak się bawią i gdzie lubią być głaskane. Pani Agnieszka opowiedziała o tym, jak koty są zbudowane, jakie są różnice w ich wyglądzie, co oznaczają poszczególne zachowania. Dzieci zapoznały się również z kocimi obyczajami, zabawami oraz sposobami pielęgnacji kotów i opieki, jakiej wymagają. Mogły zaobserwować, jak koty różnie się zachowują, poruszają, wyglądają, miauczą.

      Jednak to nie jedyne atrakcje związane z obchodami tego nietypowego święta. W tym dniu przedszkolaki upodobniły się do swoich mruczących przyjaciół: dorysowując sobie kocie noski, wąsy oraz uszy. Były też zabawy pluszowymi mruczkami, wesołe „kocie zabawy”, rysowanie i kolorowanie kotków. Przedszkolaki obejrzały także zdjęcia pokazujące różne rasy kotów. Nawet język angielski tego dnia był poświęcony w całości kotom – dzieci nazywały po angielsku ich cząści ciała.

      Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, uwrażliwie na sposób traktowania kota oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Dzieci zrozumiały, że kotki, to żywe stworzenia, które czują ból, strach, niepokój, zadowolenie.

      Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci. Dziękujemy pani Ani, panu Piotrowi i panu Rafałowi za wizytę w naszej grupie z cudownymi kotami.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
      Agnieszka Krassowska

     • Międzyklasowy Turnieju Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem”

     • Nowa galeria Międzyklasowy Turnieju Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem” została dodana do albumu fotograficznego

      16 lutego 2023 r. uczniowie klas piątych i szóstych  wzięli  udział w Międzyklasowym Turnieju  Patriotycznym pt. „Jestem Polakiem”

      Uczestnicy  zaproszeni zostali  na patriotyczną, historyczną i turystyczną wyprawę po naszej Ojczyźnie, której celem było poznanie naszego kraju - historii Polski, geografii, literatury, tradycji i zwyczajów, odkrywanie ciekawych zakątków, upamiętnienie ludzi, którzy wpływali na naszą przeszłość i tworzyli przyszłość. Turniej miał  charakter pracy zespołowej, bowiem każdy z uczniów  zdobywał punkty dla swojej  klasy, co niewątpliwie  uczyło zasad   zdrowej rywalizacji oraz budziło poczucie odpowiedzialności za zespół.

      Piąto i szóstoklasiści  w czasie 2 godzin nietypowej lekcji patriotyzmu rywalizowali  w następujących konkurencjach:

      1.  Transparent i hasło. Zadaniem uczniów było nadanie nazwy  grupie, wykonanie transparentu z hasłem odwołującym się do treści patriotycznych, reklamujący swoją drużynę.

      2. „Wspomnij...”  Odpowiedzialni za tę konkurencję uczniowie przed turniejem wykonali wspaniałe plakaty – kartki z kalendarza upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski.

      3.. „Nuty o Ojczyźnie... ” Wyznaczeni uczniowie odgadywali  tytuły  pieśń patriotycznych  na podstawie usłyszanych fragmentów.

      4. Skąd nasz ród”...  Zadaniem uczniów było  rozwiązanie dosyć trudnej  krzyżówki dotyczącej symboli i świąt narodowych, legend, tradycji.

      5.  Król strzelców... Wytypowani przez klasę  uczniowie strzelali gole do bramki.

      6. „Historia oczami Jana Matejki...” Zadaniem uczniów było  ułożenie puzzli przedstawiających obrazy Jana Matejki oraz podanie tytułu ułożonego obrazu.

      7. ”Oto jest historia...”  Uczestnicy przygotowali  przed turniejem scenki historyczne dotyczące różnych wydarzeń z historii Polski.

      8. Postacie historyczne. Wytypowani uczniowie mieli za zadanie dopasować wizerunki postaci historycznych do opisu.

      9.  „Wycieczka po Polsce...” Uczniowie dopasowali  polskie zabytki z Listy światowego dziedzictwa UNESCO do poszczególnych miejscowości na mapie.

      10. „Polska dziś”... Uczestnicy odpowiadali na trzy wylosowane pytania dotyczące współczesnej Polski - podziału terytorialnego, sąsiadów Polski, współczesnych postaci (polityków, artystów, sportowców itp.).

      11.  Sztafeta ortograficzna... Podczas tej konkurencji sportowej uczniowie zmagali się z krótkim dyktandem patriotycznym.

      Najwięcej emocji budziły oczywiście konkurencje sportowe oraz scenki historyczne. Na uwagę zasługują dwie prezentacje – chrzest Polski w wykonaniu kl.Va  i bitwa pod Grunwaldem w przygotowana przez klasę Vb. Wszystkie grupy walczyły w duchu sportowej, czystej rywalizacji. Dodatkowe punkty uczestnicy turnieju  otrzymali również za charakteryzację,  zachowanie i  doping.

      Zmagania uczestników oceniane były przez komisję, która  sprawiedliwie przyznawała punkty według określonych kryteriów do poszczególnych zadań. Oto końcowe wyniki rywalizacji:

      I  miejsce -   Vb  i VIb – po 29 pkt.
      II miejsce -  Va – 28 pkt.
      III miejsce – VIa – 11 pkt.

      Zwycięzcy nagrodzeni zostali słodkimi upominkami oraz dyplomami. Organizatorką turnieju była pani Karolina Szyłkiewicz. Turniej został przeprowadzony na podstawie scenariusza napisanego przez panią Karolinę Szyłkiewicz, który otrzymał II miejsce w wojewódzkim konkursie dla nauczycieli pt. „100 lat niepodległej”. 

      Karolina Szyłkiewicz

     • Leksykon poetów regionalnych Warmii i Mazur opracowany przez uczniów z klas: IV b i VII

     • Warmia i Mazury zawsze były i nadal są regionem zróżnicowanym topograficznie, kulturowo i etnicznie. W krajobraz tego obszaru Polski wpisane są biografie znanych Polaków, którzy wnieśli ogromny wkład w jego rozwój i historię. Są to ludzie zarówno urodzeni w Prusach Wschodnich, jak też przybyli z innych stron kraju. Wiemy bowiem, że nasz teren to tygiel, w którym łączyły się  kultura, język i tradycje z Kresów jak też z różnych części Polski.

      Warmiacy i Mazurzy mogą poszczycić się tym, że na ich terenach żyli i tworzyli wybitni naukowcy, poeci, twórcy ludowi, działacze społeczni i polityczni. Często byli to ludzie prości, związani z rolą, co nie umniejsza ich wkładu w rozwój tutejszej kultury, sztuki i tożsamości narodowej. Niestety, nadal niewiele jest informacji na temat poetów Warmii i Mazur, często są to tylko kilkuzdaniowe notatki biograficzne zamieszczone w internecie czy w tomikach wierszy.

      Uczniowie i uczennice z klas: IV b i VII naszej szkoły opracowali „Leksykon poetów regionalnych Warmii i Mazur” poświęcony tej grupie twórców – poetom właśnie. Zawiera on biogramy tutejszych liryków od XIX wieku po współczesność. Są to osoby, jedne na krócej, inne na dłużej albo wręcz na stałe,  związane z naszym regionem. Tu się urodziły, mieszkały i tworzyły. Leksykon uczniowie opracowali podczas zajęć rozwijających z języka polskiego oraz w trakcie dodatkowej pracy w domu. Wzbogacony on został o wspomnienia twórców, zdjęcia, wywiady, linki do stron, na których można posłuchać utworów poetyckich – także w wersji śpiewanej lub odbyć wirtualną wycieczkę do miejsc związanych z tymi twórcami. ­­­

      Autorzy biogramów: uczniowie i uczennice z klas: IV b i VII ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi  im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku: Lena Czaplejewicz, Liwia Dudanowicz, Julia Gałgowska­, Maja Giedrojć, Martyna Mackun, Dominika Marcinkiewicz, Szymon Milanowski, Hanna Miłun, Oskar Rogało, Rafał Smokowski, Bartosz Szejda, Kacper Szwejser.

      Korekta, uzupełnienie, wstęp i opracowanie graficzne: Agnieszka Anna Kopycka.

      Agnieszka Anna Kopycka

      Leksykon_poetow_regionalnych_Warmii_i_Mazur.pdf​​​​​​​

     • Home, sweet home… all together

     • Nowa galeria Home, sweet home… all together została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie klas II  wraz  ze swoimi rodzicami mieli za zadanie wykonać projekt domu z wykorzystaniem słownictwa w języku angielskim. Celem przedsięwzięcia było jak najlepsze przyswojenie wprowadzanego słownictwa  z zakresu „Dom” poprzez działanie,ale nie tylko…W naszym zabieganym życiu, często brakuje nam- rodzicom wspólnych chwil spędzonych z dziećmi, a dzieciakom brakuje współdziałania z rodzicami na wielu poziomach  życia. Projekt „ This is my house” miał za zadanie przenieść rodzica w świat dziecka i wspomóc go w tworzeniu domu. W ten sposób korzyść była podwójna - przyjemne z pożytecznym. Rodzice i dzieci mogli rozwijać swoją kreatywność poprzez wspólne działanie i dzielenie się pomysłami jak wykonać poszczególne pomieszczenia i meble. Ponadto uczniowie ćwiczyli dobrą organizację pracy i samodyscyplinę.

      Prace uczniów wykonane z pomocą rodziców przeszły najśmielsze oczekiwania. Precyzja i dokładność z jaką zostały wykonane, budzą ogromny podziw i zachwyt. Dziękuję rodzicom za takie podejście do projektu. Prace można obejrzeć na dolnym holu  tuż przy portierni. Zapraszam do obejrzenia i delektowania się wystawą.

      E. Iwanowska

     • Dzień Babci i Dziadka w klasie 0C

     • Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka w klasie 0C została dodana do albumu fotograficznego

      20 stycznia 2023r.odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie przedszkolnej 0c. Mali artyści zaprezentowali program ilustrujący zakończenie okresu bożonarodzeniowego, a także nawiązujący do zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka.

      A później…

      przedszkolaki obdarowały swoich gości własnoręcznie wykonanymi laurkami i prezentami. Po występie zaprosiliśmy wszystkich na słodki poczęstunek, który dla naszych gości przygotowali rodzice.

     • Wycieczka doEłku

     • Nowa galeria Wycieczka doEłku została dodana do albumu fotograficznego

      20 stycznia klasy szóste, siódma oraz część klasy czwartej pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Marcinkiewicz, Wiolety Czaplejewicz i Angeliki Fiećko wybrały się na wycieczkę do Ełku. Po dotarciu autobusem na miejsce udaliśmy się do kina na film pt. ,,Mumie". Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci. Mogliśmy miło spędzić czas.

      Następnie ruszyliśmy w kierunku główniej atrakcje tej wycieczki, czyli lodowiska. Świetnie się tam bawiliśmy, było wiele śmiechu, drobnych wypadków oraz zabawy. Wspaniałe chwile uwieczniliśmy na zdjęciach. Później zajechaliśmy na szybki posiłek i bezpiecznie wróciliśmy do domu.

      Uśmiechnięte buzie uczniów oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego dnia. Wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących na pewno trwale zapadną w naszej pamięci. Tym miłym akcentem zakończyliśmy I półrocze nauki.

      Uczniowie kl. 6a, 6b, 7 i 4b

     • WYNIKI XVI POWIATOWEGO KONKURSU KOLĘD „SZKOLNE KOLĘDOWANIE”

     • „Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas (...)”.
      Trudno sobie wyobrazić prawdziwe święta, bez tych pięknych pieśni bożonarodzeniowych, które tworzą świąteczną oprawę, ale mogą też dawać poczucie łączności z innymi. Termin kolęda wywodzi się od łacińskiego calendae i oznacza w dosłownym tłumaczeniu “pierwszy dzień miesiąca”. Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XV wieku. Często działo się tak, że przyjmowaliśmy kolędy z łaciny, języka czeskiego i niemieckiego, tak jak kolęda “Cicha noc”, która powstała w 1818 roku i stała się najbardziej popularną kolęda na świecie. Najstarszą polską kolędą zaś jest “Anioł pasterzom mówił”. Kolędy pisali m.in. Piotr Skarga, Franciszek Karpiński czy Teofil Lenartowicz. Kolęda dodaje otuchy, umila nam świąteczny czas.

      Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku miała przyjemność zorganizować XVI Powiatowy Konkurs Kolęd ,,Szkolne kolędowanie”. XVI edycja odbyła się w formule online. ,,Szkolne kolędowanie” skierowane było do wszystkich przedszkoli i szkół podstawowych powiatu oleckiego.
      Komisja konkursowa w składzie: Radosław Skrodzki, Joanna Walicka i Marta Warykowska, spośród 19 zgłoszeń, wyłoniła następujących zwycięzców:

      Kat. I przedszkola i klasy 0
      I miejsce: Tymon Stankiewicz


      Kat. II klasy I – IV
      I miejsce: Antonina Rogalewska ex aequo Weronika Skowerenda
      II miejsce: Róża Wijas
      III miejsce: Emilia Sosnowska

      Kat. III klasy V – VIII
      I miejsce: Julia Milewska
      II miejsce: Marcel Czapuryn
      III miejsce: Wiktor Bartnik

      Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy zwycięzców po odbiór dyplomów i nagród od 6 lutego 2023 r. do sekretariatu Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także rodzicom, nauczycielom i instruktorom za wspaniałe przygotowanie podopiecznych. Dyplom uczestnictwa do pobrania w załączeniu poniżej.

      Zapraszamy do wysłuchania wirtualnego koncertu laureatów.

      https://www.youtube.com/watch?v=RREQEI64tb8

      Magdalena Stachowicz i Sylwia Wysocka

     • Dzień Babci i Dziadka w klasie 0A

     • Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka w klasie 0A została dodana do albumu fotograficznego

      "Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci"

      powiedzenie włoskie

      Babcie i dziadkowie odgrywają wyjątkową rolę w życiu dziecka.  Dziadkowie mogą być opiekunami, pocieszycielami, powiernikami, towarzyszami zabawy, pomocnikami...

      Co roku w styczniu obchodzimy dwa piękne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka, które przypadają kolejno na 21 i 22 stycznia. To świetnie, że kiedyś ktoś wymyślił, by uhonorować babcie i dziadków i podziękować im za wszystko, co dla nas robią.

      Jako przedszkolaki z grupy 0A, robiąc własnoręczne laurki  i inne upominki  na szkolne obchody ich świąt, dziękowaliśmy drogim Babciom i Dziadkom za wszystkie dobre słowa, fajne zabawy, dodatkowe kieszonkowe, smakowite potrawy i słodycze bez ograniczeń. Przecież Babcie i Dziadkowie są od rozpieszczania! To dlatego mamy z nimi piękne wspomnienia z dzieciństwa i zawsze kojarzą nam się z beztroską i fajnie spędzonym czasem. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno - miłość babci i dziadka, za którą dzieci serdecznie chciały podziękować. Wnuczęta  uczciły to święto  przedstawiając Jasełka, składając dziadkom życzenia, recytując wiersze, śpiewając piosenki. Przygotowały laurki, upominki oraz słodki poczęstunek. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęca im ukochana Babcia i Dziadek.

      Zofia Sadłowska

     • Jasełka w klasie 0A

     • Nowa galeria Jasełka w klasie 0A została dodana do albumu fotograficznego

      „Leć, kolędo leć…’ – w środę 11 stycznia 2023r. dzieci z klasy 0A wraz z wychowawczynią zaprosiły rodziców na uroczystość związaną ze świętami  Bożego Narodzenia.  Dzieci zaprezentowały Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowywane od kilku tygodniu.

      Podczas występu przedszkolaki przedstawiły swoją opowieść o narodzinach Jezusa oprawioną wieloma kolędami. Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem oraz stroje przedszkolaków były idealnym dopełnieniem całego przedstawienia.

      Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Zwieńczeniem występu były noworoczne życzenia od p. dyrektora Stanisława Kopyckiego skierowane do dzieci i rodziców oraz słodki poczęstunek.

      Wszystko to sprawiło, że w szkole zapanował uroczysty i nastrojowy klimat.

      Zofia Sadłowska

     • Spotkanie z kolędą

     • 06.01.2023 r. w świetlicy w Sedrankach odbyło się Spotkanie z kolędą, w którym uczestniczyły również nasze uczennice. Kolędy i pastorałki zaśpiewały: Lena Czaplejewicz, Hanna Miłun, Antonina Rogalewska oraz Lena Grześ, której swą grą na flecie towarzyszyła  jej siostra - Lidia Grześ. Jedną z kolęd zagrała również na skrzypcach Sara Wiśniowska. Dziewczęta godnie reprezentowały naszą szkołę, a od organizatorów otrzymały drobne upominki.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • Szkolny konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim i niemieckim

     • Tradycyjnie w naszej szkole w okresie świąt Bożego Narodzenia zorganizowany został KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM I JĘZYKU NIEMIECKIM. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Dzieci z klas 0-6 przygotowywały kartki w języku angielskim, a uczniowie z klas 7 i 8  w języku niemieckim. Na konkurs wpłynęło 37 wyjątkowych prac. Komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia, ale po burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców.

      W kategorii klas 0 – 6:

      I miejsce Franciszek Dębski kl. 1b;
      II miejsce Antoni Kwiecień kl. 0b;
      III miejsce Maja Witkowska kl. 2b.

      W kategorii kl. 7 – 8:

      I miejsce Lena Czaplejewicz kl. 7a;
      II miejsce Bartosz Giedrojć kl. 8b;
      III miejsce Klaudia Kamińska kl. 8c.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Musimy przyznać, że wykazaliście się pomysłowością i kreatywnością. Wystawa najciekawszych prac znajduje się na gazetce na górnym korytarzu szkoły. Zapraszamy do jej obejrzenia. Zwycięzcom zaś gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  See you next year.

      Zespół nauczycieli języków obcych

     • „Maleńka przyszła Miłość”

     • Grudzień jest jednym  z tych miesięcy, na który czekamy z niecierpliwością. To czas magii, niezwykłej atmosfery, rodzinnych spotkań i życzliwości. W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego przedłużyliśmy nieco ten piękny okres i tuż po powrocie ze świątecznej przerwy uczestniczyliśmy w bożonarodzeniowej uroczystości, którą przygotowali uczniowie klasy IV b.

      5 stycznia społeczność naszej szkoły miała przyjemność jeszcze raz poczuć niezwykłą aurę podczas uroczystego apelu z okazji świąt Bożego Narodzenia.

      Uczniowie, wcielając się w role Maryi, Józefa, pasterzy, królów i aniołów, kolejny raz przypomnieli nam wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w  lichej stajence, w Betlejem, narodziło się Boże Dzieciątko. Historia składała się z kilku scen, które przedstawiały kolejne etapy  wędrówki Maryi i Józefa: podróż do Betlejem, poszukiwanie miejsca noclegowego, narodziny Jezusa w stajence, odwiedziny pasterzy i wizytę Kacpra, Melchiora i Baltazara. Każda część losów narodzenia Dzieciątka została podkreślona pięknym wykonaniem kolędy lub pastorałki. Usłyszeliśmy wspaniałe wykonania najbardziej znanych świątecznych utworów: „Wśród nocnej  ciszy”, „Do szopy, hej pasterze”, „Gdy śliczna Panna”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże, Jezuniu” i „Maleńka przyszła Miłość”.  Oprócz występów solistek  i Szkolnego Zespołu Wokalnego mogliśmy się wsłuchać w wersje instrumentalne wykonane na skrzypcach i wiolonczeli.

      Inscenizację zakończyły przepiękne życzenia, utrwalone w wierszu patrona naszej szkoły – ks. Jana Twardowskiego, pt.: „Wiersz staroświecki”. Recytacja Dominiki Marcinkiewicz wyraziła głębię słów i z pewnością oddała wybrzmiewającą z nich nadzieję na przyszłość.

      „Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
      w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
      by wszystko się nam rozplątało,
      węzły, konflikty, powikłania.

      Oby się wszystkie trudne sprawy
      porozkręcały jak supełki,
      własne ambicje i urazy
      zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

      Oby w nas paskudne jędze
      pozamieniały się w owieczki,
      a w oczach mądre łzy stanęły
      jak na choince barwnej świeczki.

      Niech anioł podrze każdy dramat
      aż do rozdziału ostatniego,
      i niech nastraszy każdy smutek,
      tak jak goryle niemądrego.

      Aby się wszystko uprościło –
      było zwyczajne – proste sobie –
      by szpak pstrokaty, zagrypiony,
      fikał koziołki nam się grobie.

      Aby wątpiący się rozpłakał
      na cud czekający w swej kolejce,
      a Matka Boska – cichych, ufnych –
      na zawsze wzięły w swojej ręce”.

       

      - Niech się spełnią!

      Tegoroczna adaptacja losów Maryi i Józefa oraz narodzin Dzieciątka Bożego była szczególna. Przedstawienie charakteryzowało się wysokim poziomem artystycznym, a jednocześnie jego wymowa była bardzo przystępna dla młodszych i starszych. Uczniowie w skupieniu oglądali występ swoich koleżanek i kolegów, by na koniec nagrodzić ich gromkimi brawami.

      W inscenizacji wystąpili uczniowie klasy IV b wraz z wychowawcą: Liwia Dudanowicz, Oskar Rogało, Lena Rogało , Julia Gałgowska , Małgorzata Guzowska, Oliwia Gwiazdowska, Adrian Jachimowicz, Mikołaj Jaszczanin, Kornel Kulaszewicz, Wiktor Przemielewski, Bartosz Szejda, Martyna Mackun, Dominika Marcinkiewicz i Jarosław Bagieński (wychowawca).

      Doskonała reżyseria to zasługa pani Joanny Cichanowicz i pana Jarosława Bagieńskiego, którzy przygotowali uczniów i byli odpowiedzialni za całokształt występu.

      Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił nam Szkolny Zespół Wokalny wraz z solistkami i instrumentalistkami pod kierunkiem pani Magdaleny Stachowicz.

      Za scenariusz odpowiedzialna była pani  Anna Sitko.

      Organizatorzy dziękują również paniom: Wioletcie Czaplejewicz, Żanecie Milewskiej i Katarzynie Fiećko za okolicznościową dekorację.

      Mariola Zdancewicz

     • Tuż przed świętami

     • W ostatni przed świętami poniedziałek, uczniowie klasy II b z wychowawczyniami udali się na spotkanie z pomocnikami  Świętego Mikołaja w jego Konsulacie na Warmii i Mazurach. Zostali bardzo miło powitani przez Elfa nr 1, który z wielkim zaangażowaniem pomagał w ozdabianiu bombek, czuwał nad  zabawą na „magicznym placu zabaw” oraz dzielił się ciekawostkami dotyczącymi  Świętego Mikołaja. Niezwykłym doświadczeniem stała się praca ze szkłem. Drugoklasiści poznali tworzenie najbardziej popularnej ozdoby świątecznej, jaką jest bombka, od etapu jej kształtowania pod wpływem ognia, poprzez suszenie, aż do jej dekorowania. Pobyt w konsulacie zakończył się drobnymi prezentami od Świętego Mikołaja, a pobyt w Kętrzynie pysznym rosołem w restauracji. Wycieczka ta, to niezapomniany prezent, jaki rodzice uczniów sprawili im na mikołajki.

      AS

     • Teatrzyk kamishibai

     • Przedświąteczny czas był w szkole dobrym momentem na przypomnienie historii o Bożym Narodzeniu. Tym razem jednak dzieci z grup: 0a, 0b, 1b i 2b obejrzały doskonale znaną im historię w zupełnie nowej formie.

      Teatrzyk drewniany, jakim jest wywodzący się z Japonii teatr kamishibai, to lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku. Uczniowie z wielkim skupieniem i zainteresowaniem wysłuchali "Wigilijnej opowieści" czytanej przez panią Karolinę z wykorzystaniem ilustrowanych paierowych plansz umieszczonych w drewnianym parawanie. Następnie dzieci, zainspirowane małym teatrem ilustracji, wykonały własne rysunki przedstawiające fragmenty historii narodzenia Jezusa.

      Teatr kamishibai okazał się wspaniałym narzędziem, które pobudziło wrażliwość małych odbiorców, tak bardzo przytłumioną dziś krzyczącymi reklamami i błyskawicznie zmieniającymi się obrazami.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
      Karolina Rzodkiewicz
      Wioletta Chmielewska