• WYNIKI XVI POWIATOWEGO KONKURSU KOLĘD „SZKOLNE KOLĘDOWANIE”

     • „Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas (...)”.
      Trudno sobie wyobrazić prawdziwe święta, bez tych pięknych pieśni bożonarodzeniowych, które tworzą świąteczną oprawę, ale mogą też dawać poczucie łączności z innymi. Termin kolęda wywodzi się od łacińskiego calendae i oznacza w dosłownym tłumaczeniu “pierwszy dzień miesiąca”. Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XV wieku. Często działo się tak, że przyjmowaliśmy kolędy z łaciny, języka czeskiego i niemieckiego, tak jak kolęda “Cicha noc”, która powstała w 1818 roku i stała się najbardziej popularną kolęda na świecie. Najstarszą polską kolędą zaś jest “Anioł pasterzom mówił”. Kolędy pisali m.in. Piotr Skarga, Franciszek Karpiński czy Teofil Lenartowicz. Kolęda dodaje otuchy, umila nam świąteczny czas.

      Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku miała przyjemność zorganizować XVI Powiatowy Konkurs Kolęd ,,Szkolne kolędowanie”. XVI edycja odbyła się w formule online. ,,Szkolne kolędowanie” skierowane było do wszystkich przedszkoli i szkół podstawowych powiatu oleckiego.
      Komisja konkursowa w składzie: Radosław Skrodzki, Joanna Walicka i Marta Warykowska, spośród 19 zgłoszeń, wyłoniła następujących zwycięzców:

      Kat. I przedszkola i klasy 0
      I miejsce: Tymon Stankiewicz


      Kat. II klasy I – IV
      I miejsce: Antonina Rogalewska ex aequo Weronika Skowerenda
      II miejsce: Róża Wijas
      III miejsce: Emilia Sosnowska

      Kat. III klasy V – VIII
      I miejsce: Julia Milewska
      II miejsce: Marcel Czapuryn
      III miejsce: Wiktor Bartnik

      Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy zwycięzców po odbiór dyplomów i nagród od 6 lutego 2023 r. do sekretariatu Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także rodzicom, nauczycielom i instruktorom za wspaniałe przygotowanie podopiecznych. Dyplom uczestnictwa do pobrania w załączeniu poniżej.

      Zapraszamy do wysłuchania wirtualnego koncertu laureatów.

      https://www.youtube.com/watch?v=RREQEI64tb8

      Magdalena Stachowicz i Sylwia Wysocka

     • Dzień Babci i Dziadka w klasie 0A

     • Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka w klasie 0A została dodana do albumu fotograficznego

      "Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci"

      powiedzenie włoskie

      Babcie i dziadkowie odgrywają wyjątkową rolę w życiu dziecka.  Dziadkowie mogą być opiekunami, pocieszycielami, powiernikami, towarzyszami zabawy, pomocnikami...

      Co roku w styczniu obchodzimy dwa piękne święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka, które przypadają kolejno na 21 i 22 stycznia. To świetnie, że kiedyś ktoś wymyślił, by uhonorować babcie i dziadków i podziękować im za wszystko, co dla nas robią.

      Jako przedszkolaki z grupy 0A, robiąc własnoręczne laurki  i inne upominki  na szkolne obchody ich świąt, dziękowaliśmy drogim Babciom i Dziadkom za wszystkie dobre słowa, fajne zabawy, dodatkowe kieszonkowe, smakowite potrawy i słodycze bez ograniczeń. Przecież Babcie i Dziadkowie są od rozpieszczania! To dlatego mamy z nimi piękne wspomnienia z dzieciństwa i zawsze kojarzą nam się z beztroską i fajnie spędzonym czasem. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno - miłość babci i dziadka, za którą dzieci serdecznie chciały podziękować. Wnuczęta  uczciły to święto  przedstawiając Jasełka, składając dziadkom życzenia, recytując wiersze, śpiewając piosenki. Przygotowały laurki, upominki oraz słodki poczęstunek. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęca im ukochana Babcia i Dziadek.

      Zofia Sadłowska

     • Jasełka w klasie 0A

     • Nowa galeria Jasełka w klasie 0A została dodana do albumu fotograficznego

      „Leć, kolędo leć…’ – w środę 11 stycznia 2023r. dzieci z klasy 0A wraz z wychowawczynią zaprosiły rodziców na uroczystość związaną ze świętami  Bożego Narodzenia.  Dzieci zaprezentowały Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowywane od kilku tygodniu.

      Podczas występu przedszkolaki przedstawiły swoją opowieść o narodzinach Jezusa oprawioną wieloma kolędami. Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem oraz stroje przedszkolaków były idealnym dopełnieniem całego przedstawienia.

      Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Zwieńczeniem występu były noworoczne życzenia od p. dyrektora Stanisława Kopyckiego skierowane do dzieci i rodziców oraz słodki poczęstunek.

      Wszystko to sprawiło, że w szkole zapanował uroczysty i nastrojowy klimat.

      Zofia Sadłowska

     • Spotkanie z kolędą

     • 06.01.2023 r. w świetlicy w Sedrankach odbyło się Spotkanie z kolędą, w którym uczestniczyły również nasze uczennice. Kolędy i pastorałki zaśpiewały: Lena Czaplejewicz, Hanna Miłun, Antonina Rogalewska oraz Lena Grześ, której swą grą na flecie towarzyszyła  jej siostra - Lidia Grześ. Jedną z kolęd zagrała również na skrzypcach Sara Wiśniowska. Dziewczęta godnie reprezentowały naszą szkołę, a od organizatorów otrzymały drobne upominki.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • Szkolny konkurs na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim i niemieckim

     • Tradycyjnie w naszej szkole w okresie świąt Bożego Narodzenia zorganizowany został KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM I JĘZYKU NIEMIECKIM. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Dzieci z klas 0-6 przygotowywały kartki w języku angielskim, a uczniowie z klas 7 i 8  w języku niemieckim. Na konkurs wpłynęło 37 wyjątkowych prac. Komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia, ale po burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców.

      W kategorii klas 0 – 6:

      I miejsce Franciszek Dębski kl. 1b;
      II miejsce Antoni Kwiecień kl. 0b;
      III miejsce Maja Witkowska kl. 2b.

      W kategorii kl. 7 – 8:

      I miejsce Lena Czaplejewicz kl. 7a;
      II miejsce Bartosz Giedrojć kl. 8b;
      III miejsce Klaudia Kamińska kl. 8c.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Musimy przyznać, że wykazaliście się pomysłowością i kreatywnością. Wystawa najciekawszych prac znajduje się na gazetce na górnym korytarzu szkoły. Zapraszamy do jej obejrzenia. Zwycięzcom zaś gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  See you next year.

      Zespół nauczycieli języków obcych

     • „Maleńka przyszła Miłość”

     • Grudzień jest jednym  z tych miesięcy, na który czekamy z niecierpliwością. To czas magii, niezwykłej atmosfery, rodzinnych spotkań i życzliwości. W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego przedłużyliśmy nieco ten piękny okres i tuż po powrocie ze świątecznej przerwy uczestniczyliśmy w bożonarodzeniowej uroczystości, którą przygotowali uczniowie klasy IV b.

      5 stycznia społeczność naszej szkoły miała przyjemność jeszcze raz poczuć niezwykłą aurę podczas uroczystego apelu z okazji świąt Bożego Narodzenia.

      Uczniowie, wcielając się w role Maryi, Józefa, pasterzy, królów i aniołów, kolejny raz przypomnieli nam wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w  lichej stajence, w Betlejem, narodziło się Boże Dzieciątko. Historia składała się z kilku scen, które przedstawiały kolejne etapy  wędrówki Maryi i Józefa: podróż do Betlejem, poszukiwanie miejsca noclegowego, narodziny Jezusa w stajence, odwiedziny pasterzy i wizytę Kacpra, Melchiora i Baltazara. Każda część losów narodzenia Dzieciątka została podkreślona pięknym wykonaniem kolędy lub pastorałki. Usłyszeliśmy wspaniałe wykonania najbardziej znanych świątecznych utworów: „Wśród nocnej  ciszy”, „Do szopy, hej pasterze”, „Gdy śliczna Panna”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże, Jezuniu” i „Maleńka przyszła Miłość”.  Oprócz występów solistek  i Szkolnego Zespołu Wokalnego mogliśmy się wsłuchać w wersje instrumentalne wykonane na skrzypcach i wiolonczeli.

      Inscenizację zakończyły przepiękne życzenia, utrwalone w wierszu patrona naszej szkoły – ks. Jana Twardowskiego, pt.: „Wiersz staroświecki”. Recytacja Dominiki Marcinkiewicz wyraziła głębię słów i z pewnością oddała wybrzmiewającą z nich nadzieję na przyszłość.

      „Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
      w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
      by wszystko się nam rozplątało,
      węzły, konflikty, powikłania.

      Oby się wszystkie trudne sprawy
      porozkręcały jak supełki,
      własne ambicje i urazy
      zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

      Oby w nas paskudne jędze
      pozamieniały się w owieczki,
      a w oczach mądre łzy stanęły
      jak na choince barwnej świeczki.

      Niech anioł podrze każdy dramat
      aż do rozdziału ostatniego,
      i niech nastraszy każdy smutek,
      tak jak goryle niemądrego.

      Aby się wszystko uprościło –
      było zwyczajne – proste sobie –
      by szpak pstrokaty, zagrypiony,
      fikał koziołki nam się grobie.

      Aby wątpiący się rozpłakał
      na cud czekający w swej kolejce,
      a Matka Boska – cichych, ufnych –
      na zawsze wzięły w swojej ręce”.

       

      - Niech się spełnią!

      Tegoroczna adaptacja losów Maryi i Józefa oraz narodzin Dzieciątka Bożego była szczególna. Przedstawienie charakteryzowało się wysokim poziomem artystycznym, a jednocześnie jego wymowa była bardzo przystępna dla młodszych i starszych. Uczniowie w skupieniu oglądali występ swoich koleżanek i kolegów, by na koniec nagrodzić ich gromkimi brawami.

      W inscenizacji wystąpili uczniowie klasy IV b wraz z wychowawcą: Liwia Dudanowicz, Oskar Rogało, Lena Rogało , Julia Gałgowska , Małgorzata Guzowska, Oliwia Gwiazdowska, Adrian Jachimowicz, Mikołaj Jaszczanin, Kornel Kulaszewicz, Wiktor Przemielewski, Bartosz Szejda, Martyna Mackun, Dominika Marcinkiewicz i Jarosław Bagieński (wychowawca).

      Doskonała reżyseria to zasługa pani Joanny Cichanowicz i pana Jarosława Bagieńskiego, którzy przygotowali uczniów i byli odpowiedzialni za całokształt występu.

      Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił nam Szkolny Zespół Wokalny wraz z solistkami i instrumentalistkami pod kierunkiem pani Magdaleny Stachowicz.

      Za scenariusz odpowiedzialna była pani  Anna Sitko.

      Organizatorzy dziękują również paniom: Wioletcie Czaplejewicz, Żanecie Milewskiej i Katarzynie Fiećko za okolicznościową dekorację.

      Mariola Zdancewicz

     • Tuż przed świętami

     • W ostatni przed świętami poniedziałek, uczniowie klasy II b z wychowawczyniami udali się na spotkanie z pomocnikami  Świętego Mikołaja w jego Konsulacie na Warmii i Mazurach. Zostali bardzo miło powitani przez Elfa nr 1, który z wielkim zaangażowaniem pomagał w ozdabianiu bombek, czuwał nad  zabawą na „magicznym placu zabaw” oraz dzielił się ciekawostkami dotyczącymi  Świętego Mikołaja. Niezwykłym doświadczeniem stała się praca ze szkłem. Drugoklasiści poznali tworzenie najbardziej popularnej ozdoby świątecznej, jaką jest bombka, od etapu jej kształtowania pod wpływem ognia, poprzez suszenie, aż do jej dekorowania. Pobyt w konsulacie zakończył się drobnymi prezentami od Świętego Mikołaja, a pobyt w Kętrzynie pysznym rosołem w restauracji. Wycieczka ta, to niezapomniany prezent, jaki rodzice uczniów sprawili im na mikołajki.

      AS