• ŚWIĘTO ZIEMI 2022 - „Zainwestuj w naszą planetę”

     • Nowa galeria ŚWIĘTO ZIEMI 2022 - „Zainwestuj w naszą planetę” została dodana do albumu fotograficznego

      Międzynarodowy Dzień Ziemi co roku skupia się na innych aspektach ochrony środowiska. W 2015 r. głównym tematem  były odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna, w 2017 r. – zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych, w 2019 r. – zagrożone gatunki. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Zainwestuj w naszą planetę”.

      W naszej szkole różnorodne działania – m.in. spotkania, zabawy, warsztaty, konkursy, grywalizacja klas V-VIII odbywały się w dniach 20 – 22 kwietnia.  Klasy I-III wybrały się na film pt.: „Zielona Szkoła - Szkolny Ogród". Dowiedziały się: Jak uprawiać warzywa? Co jest dobrym sposobem na walkę z otyłością? Jak dbać o bioróżnorodność? Jak siać rośliny, uprawiać i gotować warzywa? Na czym polega cykl życia roślin?

      Dla najmłodszych odbyły się również warsztaty ekologiczne – segregacja odpadów domowych. Uczniowie wzięli udział w akcja „Podnieś 5 śmieci, ratuj Ziemię”, posadzili własne cebule, przetapiali kredki świecowe oraz wykonały piękne i pomysłowe prace w ramach konkursu ekologicznego „Ze starego coś nowego”.  Ponadto wykazały się ogromną sprawnością manualną, przygotowując torby na zakupy ze starych koszulek (bez szycia!).

      Najstarsze klasy uczestniczyły w grywalizacji nad osiedlowym stawem. Z ogromnym zapałem przystąpiły do wielu konkurencji (m.in. uczniowie szukali życia w kropli wody, segregowali odpady, rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt, biegali z workiem wypełnionym odpadami).

      Nad stawem posadziliśmy przy pomocy chętnych mieszkańców Osiedla Siejnik bratki i aksamitki (zachęcamy do wprowadzania „stołówek dla zapylaczy” do zieleni publicznej). Janek i Adrian z 7A cierpliwie umożliwiali zabawę na świeżym powietrzu wprawiając w ruch długą skakankę - kolejka chętnych była bez końca.

      Przyświecał nam jeden cel: propagowanie wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. A że przy tym świetnie się bawiliśmy – niech świadczą o tym zdjęcia.  Zapraszamy do obejrzenia.

      Oficjalne ogłoszenie wyników grywalizacji oraz wręczenie słodkich upominków zwycięskim klasom odbędzie się na apelu z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w środę 4 maja.

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację zaplanowanych działań, bez których cały projekt nie miałby szans powodzenia. Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy byli aktywnymi uczestnikami tegorocznych obchodów Święta Ziemi.

      Dziękujemy i zapraszamy do współpracy za rok!

      Organizatorki – Dorota Witkowska, Aneta Makowska, Magdalena Borys i Karolina Rzodkiewicz

     • Inspirujące warsztaty ze „Złotą Rybką”

     • Nowa galeria Inspirujące warsztaty ze „Złotą Rybką” została dodana do albumu fotograficznego

      11 kwietnia uczniowie klasy 3B skorzystali z zaproszenia Fundacji „Złota Rybka” i udali się      do Kukowa aby wspólnie z wolontariuszami wziąć udział w warsztatach wielkanocnych.

      Po przybyciu na miejsce zostaliśmy zaproszeni do domu gospodarzy. Tam zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny i zabraliśmy się do swoich działań. Pierwsza grupa przeistoczyła się w kucharzy i tak jak w Masterchefie Junior zabrała się za przygotowanie i pieczenie wielkanocnych ciasteczek. Część uczestników spokojnie poradziłoby sobie w tym programie, ale niektórzy po raz pierwszy w życiu rozbijali jajko, czy wałkowali ciasto. Druga grupa pod czujnym okiem wolontariuszki przystąpiła do ozdabiania jajek, które wcześniej zostały wycięte z drewna. Pomysłowość i kreatywność w zdobieniu nie miały granic. Uczniowie wykorzystali wszystko, co było przygotowane przez gospodarzy: piórka, cekiny, wstążeczki, guziki itp.

      Kolejnym punktem naszego spotkania była gra terenowa „ w poszukiwaniu zagubionych jajek”. Polegała ona na odnalezieniu skrzętnie pochowanych na terenie całego gospodarstwa 20. jajek niespodzianek. Oczywiście wszystkie zostały znalezione i skonsumowane. Następnie  obie ekipy przystąpiły do rywalizacji w „jajecznym torze przeszkód”. Ostatnim punktem zmagań sportowo-terenowych było poszukiwanie klucza do skrzyni pełnej skarbów. Dosyć szybko zguba została wytropiona przez czujne oko Dmytra – ucznia z Ukrainy, który w nagrodę dostąpił zaszczytu otwarcia kufra, w którym kryły się skarby w postaci czekoladowych zajączków. Chwilę wolnego dzieci wykorzystały na zwiedzanie budynków gospodarczych, gdzie mogły podpatrzeć jak żyją zwierzęta: kury, konie, krowy i króliki.

      Na zakończenie naszego pobytu udaliśmy się w kierunku rozpalonego wcześniej ogniska, gdzie każdy samodzielnie upiekł sobie kiełbaskę.

      Dziękujemy wolontariuszom „Złotej Rybki” za zaproszenie i przeprowadzenie tych wspaniałych warsztatów. Wspomnienia z nich pozostaną na długo w naszych głowach.

      Jarosław Bagieński

     • Wiwat Konstytucja!

     • Nowa galeria Wiwat Konstytucja! została dodana do albumu fotograficznego

      W atmosferze dobrej zabawy, ilustrowanej rekwizytami z epoki oświecenia, uczniowie naszej szkoły  utrwalili wiedzę historyczną.

      8 kwietnia 2022 r. naszą szkołę odwiedzili członkowie Bractwa Rycerskiego z Gniewu z Mistrzem Jacentym Ordowskim na czele. Nietypowej lekcji przewodzili: posłowie na Sejm Wielki, Tadeusz Kościuszko i Hugo Kołłątaj. Tematem żywej lekcji historii było bowiem uchwalenie Konstytucji 3 maja. Podczas spotkania goście przenieśli nas w czasy rozbiorów, powstania kościuszkowskiego i doniosłego momentu z historii Polski - zatwierdzenia 1. w Europie i 2. na świecie ustawy zasadniczej.

      Dowcipnym opowieściom towarzyszył pokaz uzbrojenia. Osobiście można było zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy insurekcji kościuszkowskiej. Goście próbowali zaciekawić widzów nie tylko żywym dialogiem, lecz aktywnym włączeniem uczniów w przebieg inscenizacji. Kilkoro uczniów zostało zaproszonych do odgrywania ról bohaterów.  Publiczność często wybuchała śmiechem i nagradzała aktorów gromkimi brawami. Chętnych do odgrywania ról było jak zawsze bardzo wielu. Reakcje dzieci i młodzieży na prezentowane treści były nad wyraz żywe i spontaniczne.

      Występ udowodnił, że historia nie musi być nudna, wystarczy ją przekazać w interesujący sposób. Mam nadzieję, że ta nietypowa lekcja historii, podczas, której zgromadzeni uczniowie mogli spróbować walki czy złożyć podpis piórem pod Konstytucją 3 maja, rozbudziła wyobraźnię dzieci i młodzieży oraz zachęciła do zgłębiania wiedzy.

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WARMIŃSKO - MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY W OLSZTYNIE

     • „Sukces to nie przypadek.
      To ciężka praca, wytrwałość, nauka, analiza, poświęcenie,
      a przede wszystkim miłość do tego co robisz”.

      Pele

      Miło nam poinformować, że nasze dwie uczennice: Oliwia Krzyśków (8b) i Kamila Zarzecka (8a) świetnie spisały się w wojewódzkich konkursach przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2021/2022 dla uczniów szkół podstawowych.

      Oliwia Krzyśków z klasy 8b uzyskała tytuł laureata konkursu przedmiotowego z języka niemieckiego i tym samym zwolniona jest z egzaminu ósmoklasisty z tegoż przedmiotu. Tytuł laureata zapewnia również Oliwce ocenę celującą na świadectwie z danego przedmiotu oraz przyjęcie w pierwszej kolejności po ukończeniu szkoły podstawowej do wybranej publicznej szkoły ponadpodstawowej.

      Kamila Zarzecka uzyskała tytuł finalisty konkursu przedmiotowego z matematyki. Tytuł finalisty pozwala na otrzymanie dodatkowych punktów podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej – może to być 10, a nawet 16 punktów.

      Oliwia Krzyśków, kl. 8b – j. niemiecki (nauczyciel przygotowujący – p. Violetta Janczenia)

       Kamila Zarzecka, kl. 8a – matematyka (nauczyciel przygotowujący – p. Anna Domasik)   

                                                                              SERDECZNIE GRATULUJEMY!

                                                                                         Violetta Janczenia, Anna Domasik

     • „Święta, święta biją dzwony…”

     • Kiedy zmęczeni zimą, z coraz większym utęsknieniem wyglądamy wiosny, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca  nadchodzi Wielkanoc . Jest to najstarsze, najważniejsze i najbardziej radosne święto. Wielkanoc zwana też Paschą ma upamiętniać Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

      Dzieci z grupy 0A poznały zwyczaje i tradycje wielkanocne. Już od rana z wielkim zaangażowaniem ozdabiały jajeczka, baranki, laurki świąteczne.

      Zgodnie z tradycją naszej klasy dzieci zaprezentowały występ związany ze Świętami Wielkanocnymi i złożyły życzenia świąteczne (one line). Wszystkim udzielił się przedświąteczny nastrój.

      Na koniec dnia , gdy przedszkolacy rozchodzili się do domów, każdy otrzymał prezent: słodkiego zajączka wraz z własnoręcznie przygotowanymi upominkami: laurką z życzeniami, barankiem i pisankami wielkanocnymi.

      Zofia Sadłowska

     • Paczki dla dzieci z Ukrainy

     • Dzieci z grupy OB wraz z nauczycielami przygotowały paczki dla dzieci z Ukrainy. 22 paczki trafiły do "Półek dobra" w Olecku. Mamy nadzieję, że drobne upominki sprawią dzieciom radość.

      A. Krassowska
      K.Rzodkiewicz

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ma on na celu propagowanie wiedzy na temat autyzmu.

      Tego dnia wiele budynków podświetla się na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm nie wybiera - dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

      Nasza szkoła, chcąc okazać solidarność z osobami z autyzmem, włączyła się, podobnie jak inne instytucje,  w akcję polegającą na ubraniu się na kolorowo. Z uwagi na to, że w tym roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypadł w sobotę, wydarzenie obchodziliśmy już od 28 marca br. 

      Na zajęciach bibliotecznych, świetlicowych, w klasach 0-3 oraz na godzinach wychowawczych uczniowie obejrzeli krótkie filmy będące wprowadzeniem do tematyki autyzmu. Odbyły się  pogadanki, wspólne tworzenie plakatu, ćwiczenia, dzięki którym dzieci i młodzież mogły doświadczyć, jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem.  Celem zajęć było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień.

       Magdalena Siedlecka