• Powiatowy Konkurs „Sudoku - lubię to!”

     •  21.01.2021 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu „Sudoku - lubię to!" Organizatorem konkursu jest I Liceum Ogólnokształcące w Olecku we współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 1 w Olecku oraz ze Szkołą Podstawową Nr 2 w Olecku. Mimo pandemii, w reżimie sanitarnym, diagramy Sudoku zdecydowało się rozwiązywać 39 uczniów naszej szkoły z klas I - VIII.

      W grupie klas I - III  startowało 10 zawodników. Najlepsze wyniki osiągnęli: Lena Grześ  i Franciszek Jasiński z klasy IIIb oraz Bartosz Kawałko z klasy Ib.  
      W grupie klas IV - VI startowało 22 uczniów. Tu była bardzo wyrównana rywalizacja. W powiatowym konkursie naszą szkołę reprezentować będą Lidia Grześ z kl.  VIb, Lena Michniewicz z kl. IV b oraz Hanna Miłun - Va. Grupę najstarszych uczniów z kl. VII - VIII będą reprezentowały: Rozalia Mikielska z kl. VIIIa oraz Gabriela Bogdańska z kl. VIIa.

      Przed naszymi uczniami najważniejsze starcie - 25 lutego 2021 o godz. 9.30 w Liceum Ogólnokształcącym w Olecku. Życzymy sukcesów.

      Dziękuję wszystkim uczniom za udział w eliminacjach szkolnych oraz nauczycielom za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu oraz czuwanie nad prawidłowym przebiegiem eliminacji szkolnych. Cieszę się, że Sudoku - forma rozwijania logicznego myślenia - jest popularne w naszej szkole.

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu

     • Dzień Patrona – ks. Jana Twardowskiego

     • 18 stycznia, w rocznicę śmierci ks. Jana Twardowskiego,  obchodzimy corocznie Dzień Patrona.

      W tym roku chciałybyśmy zaproponować uczniom konkursy związane z życiem i twórczością Jana od biedronki.  Na Classroomie dostępna jest  zakładka dotycząca patrona. Znajdują się  tam linki do ciekawych stron o patronie i jego poezji, także nagrania uczniów, nauczycieli i rodziców recytujących lub czytających  wiersze patrona. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony .

      Ponadto dla naszych uczniów przygotowałyśmy konkursy związane z patronem szkoły. 18 i 19 stycznia dla uczniów klas 4 -8 dostępny będzie quiz na temat  życia i twórczości patrona. Natomiast  uczniowie klas 1- 3 mogą wziąć udział w konkursie plastycznym dotyczącym ilustracji do wybranego wiersza Jana Twardowskiego. Regulaminy i szczegółowe informacje znajdują się na Classroomie.

      Organizatorki:  Anna Kawałko, Magdalena Antkiewicz i Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Życzenia świąteczne

     • „Jest taka noc, na którą człowiek czeka i za którą tęskni.
      Jest taki wyjątkowy wieczór w roku,
      gdy wszyscy gromadzą się przy wigilijnym stole.
      Jest taki wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia...
      To noc wyjątkowa... Jedyna... Niepowtarzalna...
      Noc Bożego Narodzenia”

      Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym powracamy do źródeł harmonii natury i łaski, stajemy się uczestnikami radości i faktu, że świat trudnych ludzkich spraw jest Boskim horyzontem zdarzeń.

      Niech zbliżające się Święta będą  źródłem wewnętrznego pokoju, wytrwałej nadziei i zdolności wartościowania tego, co w życiu najbardziej istotne.  Czas Bożonarodzeniowej zadumy niech zaowocuje łaską, w której życie rodzinne i relacje międzyludzkie będą jak Betlejem, promieniowały miłością, życzliwością i zrozumieniem.

      Ciepło, które wypełnia te niezwykłe dni, niech trwa przez cały nadchodzący 2021 rok, aby wszystkie najskrytsze marzenia znalazły w nim urzeczywistnienie.        

      Życzą Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej Nr 4
      z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku  

      Serdecznie zapraszamy do wysłuchania kolędy w wykonaniu nauczycieli naszej szkoły.

     • Apel bożonarodzeniowy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Apel bożonarodzeniowy.

      Cicha noc, święta noc…

       Noc, która niebawem nastanie i na którą wszyscy czekają. Wigilia bowiem, jak i Boże Narodzenie są tym momentem w naszym życiu, w którym zwalnia „puls zmęczonych miast”, a „z nieba do serc zstępuje pokój”. W bieżącym roku, ze względu na panującą pandemię, pokój ten został zmącony. Z nadzieją jednak patrzymy w przyszłość i kultywujemy nasze tradycje. W związku ze zbliżającymi się świętami dyrekcja, nauczyciele, uczniowie naszej szkoły i ich rodzice przygotowali niezwykle nastrojowy apel, który ze względu na okoliczności przyjął postać filmu. Piękne wiersze o tematyce bożonarodzeniowej recytowane w odświętnie udekorowanych domach pozwoliły poczuć klimat zbliżającego się Bożego Narodzenia. Zapach igliwia, blask lampek na choinkach, nastrojowe dźwięki skrzypiec w tle recytacji sprawiły, że mogliśmy choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk i zabiegania. Dużą rolę w tegorocznym apelu odegrały dzieci z zerówek, które stały się bohaterami „teledysków” do świątecznych piosenek. Z ogromnym zaangażowaniem i radością przygotowywały one kartki świąteczne, robiły łańcuchy na choinki i ubierały iglaste drzewko. Grupa 0 b przygotowała nawet taniec do utworu muzycznego. Nie powinien więc chyba dziwić fakt, że starania te zostały nagrodzone podarkami od długo oczekiwanego gościa, który, mimo braku śniegu, nie zawiódł i, jak co roku, odwiedził maluchy z workiem prezentów.

       W imieniu własnym i koleżanek odpowiedzialnych za przygotowanie tegorocznej akademii pragnę serdecznie podziękować wszystkim biorącym w niej udział osobom za poświęcony czas, zaangażowanie i życzliwość. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do rodziców naszych uczniów, którzy „zaprosili nas do swych domów” i, mimo natłoku zajęć, razem z nami chcieli celebrować te piękne chwile oczekiwania na święta. Życzymy wszystkim, by były one spokojne, przepełnione miłością i wiarą w dobro, którego dużo jest jednak w nas i wokół nas. Niech wlewają one radość w serca, przynoszą ukojenie oraz będą czasem odpoczynku i refleksji.

      Osoby odpowiedzialne za przygotowanie apelu: Agnieszka Anna Kopycka, Krystyna Matwiejczyk, Żaneta Milewska

      W apelu wystąpiły następujące osoby:

      w roli recytatorów: Pan Stanisław Kopycki, Pan Jarosław Kosakowski, Pani Wioletta Czaplejewicz, Pani Krystyna Matwiejczyk, Pani Żaneta Milewska, Pani Agnieszka  Anna Kopycka, Pani Katarzyna Jakubowska, Państwo Alicja  i Mariusz Miłunowie, Państwo Joanna i Marcin Grzesiowie, Pani Diana Fiedorowicz, Pani Urszula Fiedorowicz, Pan Tomasz Dziokan, Lidia Grześ  (kl. VI  b), Gracjan Saczek (kl. VI c), Rafał Smokowski, Beata Buraczewska, Lena Czaplejewicz, Hanna Miłun, Kacper Szwejser, Maksymilian Fiedorowicz, Szymon Fiedorowicz (kl. V a), Dominika Marcinkiewicz (kl. II b), Patryk Saczek  (kl. I a), Maja Borys, Natasza Borys, Alicja Ciborowska (kl. I b), Lena Grześ ( kl. IIIb)

      w pozostałych rolach: Hanna Buczyńska, Leon Cimochowski, Franciszek Dębski, Hanna Grzymkowska, Tymon Jakubowski, Michalina Nalewajko, Tomasz Paulakowski, Martyna Przemielewska, Natalia Sawicka, Antoni Siedlecki, Lidia Skowrońska, Michał Smokowski, Nadia Stasiak, Maciej Subocz, Hanna Szejda, Joanna Szóstkiewicz, Bruno Topolski, Piotr Warsiewicz, Wanessa Weisbrod, Nadia Wilk, Zofia Wiśniewska, Mateusz Żukowski, Maja Witkowska – Stankiewicz (0 a), Apolonia Terepko, Zuzanna Chartuniewicz, Nikola Domel, Gracjan Dubicki, Nikola Dudziec, Tomasz Dzietczyk – Wasilewski, Szymon Jankowski, Igor Kołodziński, Nadia Krawiec, Agata Krupińska, Michał Lewandowski, Nikola Marchlewicz, Oliwier Marciniak, Agata Ptaszyńska, Filip Rosiński, Juliusz Siemaszko, Filip Smokowski, Antoni Starnacki, Hanna Suchocka, Krzysztof Topolski, Maciej Ślązak, Patryk Wysocki, Maja Zaręba, Nikola Zawistowska (0 b), Paulina Marcinkiewicz, Antonina Dziokan (VI c), Mikołaj Dziokan (kl. III b), Liliana Grześ, Maria Miłun, Pani Barbara Kapturczak, Państwo Justyna i Andrzej Saczkowie, Pani Dorota Nalewajko, Pani Kinga Krzyśków, Pan Jarosław Bagieński.

      Przygotowanie uczniów: Krystyna Matwiejczyk, Żaneta Milewska, Agnieszka Anna Kopycka, Agnieszka Krassowska, Magdalena Szlaszyńska

      Scenariusz, montaż i udźwiękowienie: Agnieszka Anna Kopycka

      Reżyseria: Agnieszka Anna Kopycka, Krystyna Matwiejczyk

      Zdjęcia i nagranie dzieci z zerówek: Krystyna Matwiejczyk, Agnieszka Anna Kopycka

      Projekt  i wykonanie slajdów ze zdjęciami: Agnieszka Anna Kopycka

      Opracowanie i przygotowanie choreografii do piosenki Święty czas: Agnieszka Krassowska

       W filmie wykorzystano  utwory muzyczne: Anna Wyszkoni  Od Nieba Do Nieba ; H2O Magia świąt; Piotr Cugowski, Robert Gadowski , Robert Janson Gloria; Lady Pank Miejsce przy stole; TGD - Pierwsza Gwiazda feat. Kukulska, Marika, Niemen, Badach, Cugowski, Szcześniak; PIN  Święty czas; Przekażmy sobie znak pokoju w wykonaniu polskich artystów.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok.

       „ Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok…”. Pod takim hasłem dzieci z klasy 0„a” przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia.

       Z wielkim zaangażowaniem przygotowywały one kartki świąteczne. Przy dźwięku kolęd naklejały ozdoby, dzieliły się wrażeniami, układały życzenia świąteczne. Jak co roku, nie mogło też zabraknąć wypieku pierników, które dzieci dekorowały lukrem i słodkimi ozdobami. Korzenny zapach wypieków sprawił, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój. Teraz pozostaje już oczekiwać na święta Bożego Narodzenia oraz na Święta Mikołaja.

      „Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Państwu spokój, radość i zdrowie, a Nowy Rok 2021 obdaruje Państwa pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia życzą Państwu dzieci, Pani Zosia, Pani Madzia Borys oraz Pani Ania Sitko.

      Zofia Sadłowska

     • Bożonarodzeniowe tradycje naszego regionu

     • 18 XII 2020r. klasa VI A uczestniczyła w lekcji o regionalizmie „Tradycje”. Pani Emilia Przemielewska oraz pan Mariusz Bartnicki z LO w Olecku czarodziejsko przenieśli nas w świat bożonarodzeniowych tradycji naszego regionu. Pająki pod powałą, różowe opłatki, kisiel z owsa, snopek (dziś choinka), słomiane ozdoby, szemel - jeśli nie wiesz o czym mowa, też weź udział w takim  niezwykłym spotkaniu edukacyjnym.

      Składanie życzeń świątecznych to jedna z tradycji, która kultywowana jest aż do dzisiaj. 

      „Staropolskim obyczajem, gdy w Wigilię gwiazda wstaje, Nowy Rok zaś cyfrę zmienia, wszyscy wszystkim ślą życzenia.

      Przy tej pięknej sposobności my życzymy Wam radości, aby wszystko się darzyło, z roku na rok lepiej było”.

      VIA z wychowawcą

     • Szlachetna Paczka - zbiórka dla Marysi

     • W dniach 24.11.-11.12.2020r. w naszej szkole odbyła się zbiórka dla 20-letniej Marysi z Olecka.

      Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za pomoc!

      Dzięki Wam zebraliśmy 15 dużych paczek, które w sobotę (12.12.2020r.) trafiły w ręce Marysi. Zebraliśmy: żywność, chemię, przybory szkolne, kosmetyki, lampkę stołową, kosz biurowy, ubrania (adidasy, dwie kurtki, kamizelkę puchową, swetry, spodnie, szaliki, czapkę), dwa plecaki, pościel, ręczniki, koce, poduszki, laptop.

      Szkolne Koło Wolontariatu "Dobre Serce"

     • Mikołajki w klasach przedszkolnych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajki w klasach przedszkolnych.

      „Stuk, puk! Słychać coś, jakby zbliżał się tu ktoś.
      Czemu wejść chce po kryjomu, nie pokaże się nikomu?
      Dzieci rozglądają się – gdzieś za ścianą słychać szmer.
      W oknach stoją, wypatrują, gościa swego oczekują”.

      W poniedziałek 7 grudnia dzieci z oddziałów 0a i 0b ze Szkoły podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku od rana nasłuchiwały niezwykłego dźwięku dzwonka. W końcu doczekały się długo wyczekiwanego gościa –  punktualnie o godzinie 9:00 do oddziałów zerowych zawitał Święty Mikołaj. Tuż po jego wejściu na twarzach maluchów pojawiły się szerokie uśmiechy i radość w oczkach. Wszystkie dzieci były wspaniale przygotowane i przywitały czerwonego przybysza świątecznymi pastorałkami. Wszystkie były też oczywiście grzeczne, o czym nie omieszkały zapewnić Świętego Mikołaja już na samym początku, więc poczciwy staruszek z długą białą brodą nawet się nie zastanawiał i chętnie wręczył  prezenty wszystkim uczniom.

      I chociaż za oknami brak śniegu, to nie zabrakło podczas tego niezwykłego spotkania świątecznej atmosfery, która kolejny raz dała możliwość na okazywanie pozytywnych uczuć, pielęgnowanie tradycji oraz pozwoliła poczuć przedsmak zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

      Mariola Zdancewicz

     • Mikołajki w Ib

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajkiw Ib.

      Mimo, że uczymy się zdalnie, Mikołaj wraz z wychowawczyniami odwiedził uczniów klasy I b w ich domach. Nie przeszkodził brak śniegu. Mikołaj dojechał samochodem i każdemu wręczył osobiście prezent. Radość ze spotkania była ogromna.

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone corocznie 3 grudnia, ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983–1992).

      W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest szczególnym świętem, gdyż problemy osób niepełnosprawnych są nam niezwykle bliskie.

      Z tej okazji został nagrany wspaniały apel, w którym uczniowie przybliżyli nam cel obchodów – mianowicie zwrócenie uwagi społeczeństwa na  problemy osób niepełnosprawnych, czyli tych, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej
       albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu oraz pomoc we włączeniu tej grupy w życie społeczne. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia.

      Jako szkoła integracyjna wspieramy naszych uczniów z niepełnosprawnością i dbamy, by na co dzień czuli się dobrze w naszym gronie, by wiedzieli, że są doceniani, lubiani i zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc zarówno ze strony nauczycieli jak i rówieśników. Przygotowana uroczystość z pewnością jest dowodem na to, że nawet w obecnych czasach, kiedy nie możemy wspólnie świętować tego wyjątkowego dnia, to pamiętamy o naszych koleżankach i kolegach.

      Tegoroczną uroczystość przygotowali nauczyciele: pani Małgorzata Marcinkiewicz, pani Grażyna Hołownia oraz pan Robert Sienica.

      W apelu wzięli udział uczniowie klasy 4b:

      - Lena Michniewicz

      - Maja Klimowicz

      - Maja Wasilewska

      - Marcel Buraczewski

      - Dionizy Dubielski

      - Filip Jankowski

      oraz

      - Lidia Grześ, kl. 6b

      - Michalina Kalinowska, kl. 7a

      -  Dębski Franciszek, kl. O a

      - Topolski Bruno, kl.  Oa

      - Witkowska Stankiewicz Maja,  kl. O a

      - Suchocka Hanna, kl. Ob

      - Zaręba Maja, kl.  Ob

      -  Zawistowska Nikola, kl. Ob

      - Sienica Antoni, kl. 1a

      Dziękujemy również za otrzymane wsparcie pozostałym osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, a byli to:

      - Sienica Ernest, kl. 4b - pomoc przy montażu i udźwiękowieniu;

      - pani Magdalena Stachowicz – oprawa muzyczna;

      - pani Agnieszka Krassowska i pani Zofia Sadłowska – udostępnienie prac plastycznych najmłodszych uczniów naszej szkoły;

      - pani Anna Stasiak - tablica okolicznościowa na holu szkoły.

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu!

       

                                                                                                                    Mariola  Zdancewicz

     • Przypnij czerwoną wstążeczkę

     • Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.

      1 grudnia  jednoczymy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Wstążeczka, obecna w przestrzeni publicznej,  w Internecie. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia ją przypina. Osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi.

      Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.

      W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: „Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność”.

      W czasie walki z pandemią COVID-19, hasło to nabrało szczególnego znaczenia.

      W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia (nie zna swojego statusu serologicznego) i może nieświadomie zakażać innych.

      Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.

      Zachęcamy  wszystkich do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Wstążeczki.

      Gratulujemy  Dawidowi Białanowskiemu, Jakubowi Krejpcio i Antoninie Sołtysiak, którzy wykazali się największą znajomością tematyki w szkolnym konkursie „Nie daj szansy AIDS”.

     • 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

     • 11 listopada 2020 r. przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.  Czasy niezwykłe, gdyż nie możemy, jako społeczność szkolna, wspólnie celebrować jednego z najważniejszych świąt Polaków. Jednak uczniowie i nauczyciele naszej szkoły nagrali film, którym chcieli pokazać, że pamiętają o ważnej rocznicy i doceniają niepodległość i wolność.

      Na początek uczniowie krótko zaprezentowali historię odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Przypomnieli, że w czasach zaborów nasz naród pozbawiony własnego państwa, rozdarty przez zaborców i intensywnie wynaradawiany, zachował jedność. Zaborcy daremnie próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię.

      Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości, wielokrotnie podejmowali wysiłki, by odzyskać upragnioną wolność. Najpierw, ogromne nadzieje wiązali z osobą Napoleona, służąc mu w Legionach Polskich na obcych ziemiach. Tysiące młodych chłopców oddało życie walcząc o to, aby spełnił się sen o wolnej Polsce. Walka o niepodległość była długa i uciążliwa. Najpierw powstania: listopadowe, krakowskie i styczniowe. Poszukiwanie sojuszników we Francji, Wielkiej Brytanii. Wreszcie próby porozumienia z zaborcami i uzyskania choć częściowej autonomii.

      W końcu marzenia Polaków o wolnej ojczyźnie zaczęły się urzeczywistniać. Nasi zaborcy stanęli  po przeciwnych stronach barykady – wybuchła I wojna światowa. Wkrótce Józef Piłsudski stworzył I Kompanię Kadrową, a następnie stanął jako komendant na czele I Brygady Legionów Polskich. Nastał 11 Listopada – Polska odzyskała upragnioną wolność.

      Pamiętając, że niezniszczalne pieśni, jak i cały dorobek literacki to skarbnica pamiątek narodowych, strażnik historii i tradycji, spoiwo łączące przeszłość z teraźniejszością, pomost międzypokoleniowy, który buduje poczucie tożsamości narodowej, uczniowie oraz nauczyciele zaprezentowali teksty literackie oraz utwory muzyczne o tematyce patriotycznej.

      Tegoroczną uroczystość z okazji Święta Niepodległości przygotowały panie: Mariola Zdancewicz, Magdalena Stachowicz, Anna Sitko oraz Jolanta Wojtkowska.

      Okazjonalną tablicę, która stanęła na głównym holu w szkole przygotowały panie: Katarzyna Fiećko i Jolanta Wojtkowska.

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu!

      Mariola Zdancewicz

     • Szkoła pamięta

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SZkoła pamięta.

      "Szkoła pamięta" to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. 

      Uczniowie klas 0-III dnia 30 października 2020 r. uczcili pamięć patrona naszej szkoły - księdza Jana Twardowskiego oraz zamordowanego w Katyniu porucznika Wincentego Butkiewicza. Do zachowywania pamięci o tym oficerze i jego tragicznych losach zobowiązaliśmy się w ramach programu "Dąb Pamięci". Dzieci wykonały zdjęcia przy pomniku ks. Jana Twardowskiego i wykonany został plakat  symbolizujący pamięć o patronie naszej szkoły. Następnie każda klasa udała się pod pomnik porucznika Wincentego Butkiewicza, zapaliła znicze i chwilą ciszy uczciła pamięć poległego w Katyniu żołnierza. Wychowawczynie klas zadbały, aby uczniowie poznali historię obu zmarłych. 

      Szkoła nie tylko uczy, ale również wychowuje. Biorąc udział w akcji "Szkoła Pamięta" kształtujemy w dzieciach postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania tradycji.

     • A pamięć wciąż trwa...

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii A pamięć wciąż trwa....

      W imieniu całej społeczności szkolnej uczniowie z klasy  III a upamiętnili zamordowanego w Katyniu porucznika 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentego Butkiewicza. Zbliżające się Święto Zmarłych jest nie tylko okazją do zapalenia symbolicznego znicza czy złożenia kwiatów przy obelisku, ale przede wszystkim sposobnością, aby przypomnieć lub przybliżyć postać bohatera, którego Dąb Pamięci  posadziliśmy przed szkołą w 2017 r.

      Wincenty Butkiewicz urodził się 5 IV 1905r. w Oszmianie (obecnie miasto na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim).  Był synem Antoniego i Benedykty z Butkiewiczów.  W roku 1926 został absolwentem Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Oszmianie, następnie ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Ostrowi -Komorowie. W 1931 r. został  przydzielony do 5 Pułku Piechoty Legionów, następnie w 1937r. przeniesiony do Składnicy Materiałów Intendentury nr 2. Odznaczał się stopniem podporucznika ze starszeństwem. Pracował w Urzędzie Skarbowym w Oszmianie. Dalsze losy bohatera są mniej znane. Na podstawie zebranych informacji z IPN udało się ustalić, że przebywał w obozie w Kozielsku, w 1940 r. został zamordowany w Katyniu.

      Wincenty Butkiewicz był kawalerem, nie miał dzieci i  prawdopodobnie też nie przetrwała jego dalsza rodzina, dlatego naszym obowiązkiem jest podtrzymywać  pamięć o nim i innych  poległych. Dąb Pamięci, który rośnie przed szkołą oraz obelisk  są symbolami  trwania i pamięci.  

      Nie możemy pozwolić zapomnieć o bohaterskiej i męczeńskiej śmierci tych wszystkich, którzy spoczywają w katyńskich nekropoliach. Wśród ponad 21 tys. zamordowanych byli żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni i oficerowie rezerwy – nauczyciele, inżynierowie, sędziowie i adwokaci, w tym także uczestnicy walk o niepodległość.

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Apel online z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     •     Choć wszystko wokół się zmienia i żyjemy w nowej rzeczywistości, bardziej wirtualnej, to nadal istnieją  elementy niezmienne. Jednym z nich jest celebrowanie ważnych świąt dla społeczności szkolnej. Dzień Edukacji Narodowej jest obchodzony w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

          W tym roku Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku miał nieco skromniejszy przebieg
      niż zwykle. Jednak uczniowie nie zapomnieli o tej ważnej dacie w kalendarzu i podziękowali dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły pięknym słowem i piosenką.  Uroczyste życzenia zostały nagrane i 15 października 2020 roku cała społeczność szkolna obejrzała przygotowany film na 3. godzinie lekcyjnej. Każdy nauczyciel otrzymał również symboliczne serduszko oraz słodki upominek w postaci słoiczka miodu, który został ostemplowany słowami podziękowań.

          Jak co roku wyrazy uznania przekazał również dyrektor szkoły – pan Stanisław Kopycki, który nagrodził nauczycieli za zeszłoroczną pracę. Nagrody Dyrektora otrzymali w tym roku nauczyciele:

      Jarosław Bagieński, Anna Domasik,  Karolina Domel, Marzena Jasińska, Violetta Janczenia, Agnieszka Kopycka, Wioleta Chmielewska, Jarosław Kosakowski,  Krystyna Matwiejczyk, Zofia Sadłowska, Anna Stasiak, Emilia Stasiak, Magdalena Stachowicz oraz Mariola Zdancewicz,

      a także  pracownicy administracji i obsługi:

      Kamila Czerniecka, Elżbieta Witanowska i Celina Morusiewicz.

      Ponadto Nagrodą Burmistrza zostali wyróżnieni:

      Anna Domasik, Anna Karolina Szyłkiewicz oraz Stanisław  Kopycki.

          Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

      Zapraszamy do obejrzenia pięknych życzeń przygotowanych przez uczniów naszej szkoły wraz z paniami: Magdaleną Stachowicz, Emilią Stasiak i Małgorzatą Grzyb.

       

       

      Naprawdę warto!

       

      Mariola Zdancewicz