• Dyktando nie musi być nudne

     • Nowa galeria Dyktando nie musi być nudne została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie klasy 3a "odczarowali" nudne dyktando. Na lekcji wychowania fizycznego połączyli ruch i naukę pisząc biegane dyktando. Zasady bieganego dyktanda są proste. Po jednej stronie sali zostały powieszone kartki z tekstem dyktanda, po drugiej uczniowie mieli swoje stanowiska do pisania. Należało podbiec do kartki, zapamiętać fragment tekstu (co wcale nie jest łatwe, bo tekst dyktanda najeżony był słowami z trudnościami ortograficznymi), wrócić i zapisać zdania w zeszycie. Okazało się, że nie tak łatwo zapamiętać wers, szczególnie gdy należy również brać pod uwagę poprawną pisownię i interpunkcję. Zabawa była przednia, taka forma dyktanda spodobała się uczniom. Na pewno to powtórzymy.

     • ,,WITAMINKI, WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI, WSZYSCY MAJĄ DZIARSKIE MINKI, BO ZJADAJĄ WITAMINKI…’’

     • Nowa galeria Witaminki została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 08.10.2021r. dzieci z grupy  przedszkolnej 0C samodzielnie wykonały pyszną i zdrową sałatkę owocową. Z pomocą rodziców przygotowały niezbędne produkty. Każdy przedszkolak z zapałem zabrał się do krojenia owoców przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Dzieci dowiedziały się jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu  odgrywają owoce. Przyrządzanie wspólnej sałatki owocowej sprawiło dzieciom wiele satysfakcji.

      W. Łęgowska

     • Kolej na klocki

     • Nowa galeria Kolej na klocki została dodana do albumu fotograficznego

      13 października uczniowie szóstej klasy wraz z wychowawczynią Krystyną Matwiejczyk  oraz panią Wiolettą Czaplejewicz wybrali się na jednodniową wycieczkę do Ełku. Chociaż wycieczka była krótka  to bardzo atrakcyjna. Dzieci spędziły ten dzień, między innymi, w centrum edukacyjnym „Kolej na Klocki”, gdzie budowały i programowały własne roboty.

      Nie były to jednak zwykłe roboty. Każdy z nich otrzymał imię, a później  stanął do wzajemnej walki sumo. Dlatego też konstrukcje musiały być solidne i przemyślane. Rywalizacja była bardzo emocjonująca, a doping właścicieli robotów niezwykle głośny. Po wysiłku umysłowym przyszła kolej na klocki. Wydawało się, że szóstoklasiści nie będą zainteresowani zabawą.  Nic bardziej mylnego… Wszyscy doskonale się bawili. Tworzyli konstrukcje  z dużych  klocków Lego - cegieł,  układali mniejsze budowle i klocki magnetyczne.                                             

      To nie był jednak koniec atrakcji.  Kolejnym punktem wycieczki była zabawa w Arenie Paintballa Laserowego - Laser Tag C4. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem i lekką nieśmiałością weszli na arenę…. Instruktorzy przedstawili zasady oraz zapoznali ze sprzętem niezbędnym do gry. Laser Tag to gra – zabawa, która integruje jej uczestników, wskazuje, jak ważna jest współpraca i dobra komunikacja w grupie oraz gra fair play.

      Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do szkoły z nieustającym pytaniem na ustach uczniów – „Kiedy kolejna wycieczka?”    

      Krystyna Matwiejczyk

     • 100 pytań do

     • Nowa galeria 100 pytań do została dodana do albumu fotograficznego

      Dzień Edukacji Narodowej – to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty.

      Uczniowie szóstej klasy w szczególny  sposób  uczcili ten dzień, organizując konferencję prasową pod hasłem „100 pytań do….”.  Gościem konferencji był dyrektor szkoły - Pan Stanisław Kopycki,  a uczniowie wcielili się w rolę dziennikarzy.

       Zanim jednak doszło do tego spotkania, wszyscy rzetelnie i profesjonalnie wypełnili obowiązki związane z jego organizacją. Uczniowie wykonali własne loga, reklamujące wybrane przez siebie medium – gazetę, radio lub telewizję oraz ułożyli pytania, które zadali podczas konferencji. Pytania były bardzo różne: żartobliwe i poważne, związane z pracą zawodową, ale też bardziej osobiste, aktualne i takie, które wymagały powrotu do wspomnień. Uczniowie dowiedzieli się m.in.: dlaczego dyrektor naszej szkoły wybrał zawód nauczyciela i czy trudno jest być dyrektorem, czy lubi podróże i jakie potrawy chętnie widzi w swoim menu. Odpowiedzi były wyczerpujące i zadowoliły bardzo dociekliwych uczniów.

      Podczas konferencji dzieci wzbogaciły też swoje wiadomości dotyczące Dnia Edukacji Narodowej, które były przedstawione w formie krótkiej prezentacji i odczytane przez jedną z uczennic.

      Ta nietypowa godzina wychowawcza odkryła przed uczniami tajniki pracy nauczyciela, a być może wśród niektórych wzbudziła chęć podjęcia w przyszłości pracy, w wyjątkowym i trudnym zawodzie nauczyciela.

      Krystyna Matwiejczyk

     • Wycieczka do nadleśnictwa

     • Nowa galeria Wycieczka do nadleśnictwa została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 7 października grupa 0b wybrała się na wycieczkę do Nadleśnictwa Olecko, którą zorganizowała Pani Agnieszka Krassowska. Na dzieci czekało wiele atrakcji. Odbyły się zajęcia edukacyjne na temat zwierząt leśnych, gatunków drzew, zasad obowiązujących podczas pobytu w lesie. Dzieci z zaangażowaniem wykonały drewniane medale, które ozdobiły kwiatami i roślinami. Wycieczka została uwieńczona wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

      Dziękujemy Pani Agnieszce Suchockiej  za pomoc podczas wycieczki.

      Składamy podziękowania Nadleśnictwu Olecko za gościnę oraz organizację zajęć.

      K. Rzodkiewicz

     • Wycieczka rowerowa 7c

     • Nowa galeria Wycieczka rowerowa 7c została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 29 września 2021r. klasa 7c, korzystając jeszcze z ostatnich dni pięknej pogody, wybrała się na wycieczkę rowerową trasą Wiewiórczej Ścieżki. Wszyscy pełni sił wyznaczyli sobie cel pokonania 22 km. Pani Małgorzata Grzyb akurat w ten dzień miała urodziny, więc wszyscy zaśpiewaliśmy jej sto lat i po chwili zobaczyliśmy pana Roberta Sienicę, który rozpalił nam ognisko na Plaży Gminnej w Sedrankach. Każdy zaopatrzony był w kiełbaskę, którą upiekł i ze smakiem zjadł. Po wspólnym posiłku udaliśmy się na ruchomy most, gdzie rozłożyliśmy sobie kocyk, słuchaliśmy muzyki i rozmawialiśmy. Było wesoło, ale nie odbyło się bez przygód! Jednej z uczestniczek wycieczki wpadł telefon do jeziora, na szczęście był wodoodporny. Po chwili relaksu wsiedliśmy na rowery i ruszyliśmy dalej. Czekała nas jeszcze droga powrotna. Nie ukrywamy, że czasami było ciężko. Strome górki, wystające konary drzew, jazda pod drzewami, które zawaliły się na środku drogi. Daliśmy jednak radę. Wszyscy cali i zdrowi, z uśmiechami na twarzy, chociaż trochę zmęczeni, wróciliśmy do szkoły. Każdy będzie z pewnością pamiętał i mile wspominał tę przejażdżkę. Wszystko zawdzięczamy pani Marzenie Jasińskiej, która zaproponowała nam zorganizowanie wycieczki rowerowej, panu psychologowi Robertowi Sienicy, który pokazał nam uroki naszego pięknego miasta i okolic, pani Jolancie Zdanowskiej, która pilnowała porządku i czuwała nad naszym bezpieczeństwem podczas wycieczki oraz naszej wychowawczyni, Małgorzacie Grzyb, która mimo problemów zdrowotnych przyjechała do nas samochodem i spędziła z nami czas przy ognisku.

      Paulina Marcinkiewicz, kl. VII c

     • XXVIII Otwarte Oleckie Biegi

     • Nowa galeria XXVIII Otwarte Oleckie Biegi została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 2.10.2021  odbyły się XXVIII  Otwarte Oleckie  Biegi dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.  W zawodach wystartowali uczniowie Szkoły Podstawowej NR 4 z Oddziałami Integracyjny im. ks. Jana Twardowskiego zdobywając  czołowe miejsca na podium. Startowało 84 biegaczy w wieku od zaledwie kilku lat do kategorii seniora. Niezbyt sprzyjająca aura nie ułatwiała zadania biegaczom, jednak nie brakowało zaciętej rywalizacji do ostatnich metrów.

      Jako pierwsze na starcie stanęły dziewczynki urodzone w 2015 roku i młodsze. Dzielne biegaczki w ekspresowym tempie i przy głośnym dopingu pokonały dystans 100 metrów. Podobnie było w biegu ich rówieśników – chłopcy także z łatwością poradzili sobie ze sprinterskim dystansem.

      Wraz z wiekiem uczestników, zwiększał się też dystans biegu. Dziewczęta i chłopy biegali na 200, 300 i 400 metrów, a potem do pokonania było już 1,5 okrążenia po bieżni dla dziewcząt oraz 2 okrążenia dla chłopców w rocznikach 2008-2007. Dystans 800 metrów był wyznaczony dla dziewcząt a 1 km dla chłopców urodzonych w latach 2005-2006. Na finał pozostał bieg na 3000 metrów w kategorii OPEN. Wśród mężczyzn wystartował m.in. Przemysław Głowacki, który chwilę wcześniej zwyciężył na 1000 metrów, i po raz drugi tego dnia zameldował się na mecie jako pierwszy.

      KOMUNIKAT KOŃCOWY XXVIII Otwartych Oleckich Biegów dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych

      Dziewczęta – 100 m (rocznik 2015 i młodsze):
      1. Dominika Muszyńska (SP 1 Olecko) 22,19
      2. Oliwia Burba (Przedszkole Krasnal w Olecku) 24,64
      3. Liliana Grześ (SP 4 Olecko) 26,43
      4. Martyna Wojciechowska

      Chłopcy – 100 m (rocznik 2015 i młodsi):
      1. Tomasz Smokowski (SP 3 Olecko) 21,87
      2. Miłosz Zawistowski (SP 4 Olecko) 22,21
      3. Borys Żurawlew (SP 3 Olecko) 23,43
      4. Wiktor Karaś
      5. Aleksander Olszewski

      Dziewczęta – 200 m (rocznik 2014-2013):
      1. Agata Tomczyk (SP 1 Olecko) 42,25
      2. Liliana Wasilewska (SP 4 Olecko) 42,70
      3. Amelia Chalecka (SP 4 Olecko) 42,80
      4. Alicja Ciborowska (SP 4 Olecko)
      5. Zuzanna Łopacz (SP 2 Olecko)
      6. Zofia Wiśniewska (SP 4 Olecko)
      7. Nadia Stasiak (SP 4 Olecko)
      8. Lena Wójcik (SP 1 Olecko)
      9. Aleksandra Rutkowska (OS SWKK Olecko)

      Chłopcy – 200 m (rocznik 2014-2013):
      1. Julian Przemielewski (SP Stożne) 41,42
      2. Łukasz Burba (SP 3 Olecko) 41,45
      3. Paweł Smokowski (SP 3 Olecko) 42,33
      4. Piotr Zarzecki (SP 4 Olecko)
      5. Franz Ignatowicz (SP 4 Olecko)
      6. Igor Domelewski (SP 3 Olecko)

      Dziewczęta – 300 m (rocznik 2012-2011):
      1. Agnieszka Sławińska (OSS WKK Olecko) 61,45
      2. Amelia Bomber (SP 2 Olecko) 61,88
      3. Lena Grześ (SP 4 Olecko) 63,04
      4. Julia Hołownia (OSSWKK Olecko)
      5. Wiktoria Bielska (OSSWKK Olecko)
      6. Anna Niewińska (SP 4 Olecko)
      7. Lena Stasiak (SP 4 Olecko)
      8. Antonina Wysocka (SP 4 Olecko)
      9. Anastazja Korejwo (SP 4 Olecko)
      10. Zofia Kuberska (SP 4 Olecko)

      Chłopcy – 300 m (rocznik 2012 – 2011):
      1. Wiktor Derencz (SP 3 Olecko) 56,11
      2. Kamil Smokowski (SP 3 Olecko) 56,31
      3. Gracjan Murawski (SP 1 Olecko) 57,26
      4. Dawid Duchnowski (SP 3 Olecko)
      5. Marcel Borys (SP 1 Olecko)
      6. Kacper Sowul (SP 3 Olecko)
      7. Oskar Przemielewski (SP Stożne)
      8. Mikołaj Jaszczanin (SP 4 Olecko)
      9. Daniel Macko (SP Świętajno)
      10. Maksymilian Ciszewski (SP Świętajno)
      11. Bartosz Leszczyński (SP 4 Olecko)
      12. Bartosz Czeszkiewicz (SP 4 Olecko)
      13. Filip Kościecha (SP 3 Olecko)
      14. Karol Duchnowski (SP 3 Olecko)
      15. Michał Wiśniewski (SP 4 Olecko)

      Dziewczęta – 400 m (rocznik 2010-2009):
      1. Maja Giedrojć (SP 4 Olecko) 1:24,10
      2. Malwina Różańska (SP 3 Olecko) 1:24,78
      3. Amelia Jabłońska (SP 4 Olecko) 1:33,14
      4. Nadia Dąbrowska (SP 1 Olecko)
      5. Wiktoria Niedziejko (SP 1 Olecko)
      6. Magda Sachowicz (SP 3 Olecko)
      7. Nadia Tatarek (SP 3 Olecko)
      8. Oliwia Wasilewska (SP 1 Olecko)
      9. Kornelia Kiczka (SP 3 Olecko)
      10. Zofia Sadowska (SP 1 Olecko)

     • Międzynarodowy Dzień Zwierząt

     • Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Zwierząt została dodana do albumu fotograficznego

      "Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta."

      Immanuel Kant

      Międzynarodowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dzień ich patrona - św. Franciszka z Asyżu. Dzień ten rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi ludziom, że zwierzęta są istotami żywymi, a nie rzeczami i mają swoje prawa, które należy przestrzegać. Dzieci z oddziału Ob obejrzały prezentację dotyczącą m.in. praw zwierząt, walki z kłusownictwem, sprowadzania egzotycznych zwierząt, zwierzęcych terapeutów. Odbyły się również w rozmowy w jaki sposób traktować zwierzęta, by zostały naszymi przyjaciółmi przez wiele lat. Duże emocje wzbudził w dzieciach temat bezdomnych zwierząt. Zerówkowicze doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak można wspomagać potrzebujące zwierzęta. Dzieci zamieniły się w zwierzęta, dzięki maskom, które wykonały na zajęciach.

      A. Krassowska
      K. Rzodkiewicz

     • Emocja

     • Nasza szkoła w roku szkolnym 2021/2022 bierze udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Emocja" wspierającym rozwój społeczny oraz emocjonalny dzieci i młodzieży. W ramach projektu będzie realizowana również innowacja pedagogiczna "Czytam z emocją" mająca na celu wprowadzenie dzieci w świat literatury. Projekt oraz innowację będzie realizowała grupa Ob od września 2021 r. do czerwca 2022 r. Koordynatorem projektu jest Pani Karolina Rzodkiewicz.

     • Święto pieczonego ziemniaka

     • Nowa galeria Święto pieczonego ziemniaka została dodana do albumu fotograficznego

      Nie tylko zmieniające się kolory liści na drzewach są symptomem nadchodzącej jesieni. Innym charakterystycznym zjawiskiem są wykopki ziemniaka, które przypadają na początek tej kolorowej pory roku w ostatnich tygodniach września. W wiejskich społecznościach tradycyjnie jest to okazja do świętowania: palenia wieczorem ogniska, śpiewów i pieczenia ziemniaków. Organizowane są imprezy pod hasłem „wykopki”, ale też „święto pieczonego ziemniaka”.

      Właśnie dlatego 27 września  uczniowie klasy 3b skorzystali z zaproszenia Fundacji „Złota Rybka” i udali się do Kukowa, aby wspólnie z wolontariuszami uczcić to tradycyjne święto. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na trzy grupy i rozeszliśmy się do swoich zadań.  Swoją zabawę rozpoczęliśmy od gry terenowo – planszowej „Złota Rybka”. Uczestnicy rzucali ogromną kostką do gry i przesuwali swoje pionki po ogromnej planszy. Czasami natrafiali na pole oznaczone różnymi zadaniami. Jednym z niezwykłych zmagań było pokonanie przeszkód architektonicznych i jazda slalomem na wózku inwalidzkim. Kolejnym było przeliterowanie w języku migowym nazw zwierząt, jeszcze innym bezpieczne przejście z zawiązanymi oczami z pomocą laski dla osób niewidomych. Ostatnim zadaniem było wcielenie się w piłkarza AMP futbolu i strzelenie bramki na kulach inwalidzkich. W tej grze nie chodziło jedynie o zdrową rywalizację i świetną zabawę, których nie brakowało. Dzieci, wykonując poszczególne zadania, mogły doświadczyć, jak osoby niepełnosprawne mierzą się z taką „grą” na co dzień. Trzecioklasiści byli zachwyceni konkurencjami i  zgodnie przyznali, że osoby niepełnosprawne każdego dnia pokazują, że są zwycięzcami. Następnie wszyscy udali się „na pole”, aby doświadczyć, czym są legendarne wykopki. Przy pomocy wideł i motyczki dzieci samodzielnie wykopywały ziemniaki. Po zapełnieniu całego kosza przeszliśmy do domu gospodarzy, gdzie prawdziwie świętowaliśmy. Dzieci umyły uzbierane przez siebie ziemniaki i zabrały się do obierania, a to sprawiło im wiele trudności. Następnie warzywa zostały pokrojone na frytki, które za chwilę zostały usmażone i w mig zjedzone. Jak stwierdzili uczniowie – tak pysznych frytek jeszcze nigdy nie jedli.

      Kolejnym punktem programu było robienie pieczątek z ziemniaków, miały one różne wzory: serca, gwiazdki, słoneczka. Przy użyciu farb każde dziecko mogło odbić swoją pieczątkę na kartce papieru. Po wykonaniu tego zadania udaliśmy się w kierunku rozpalonego wcześniej ogniska, gdzie piekły się już ziemniaki w folii. Nie były one jeszcze gotowe, więc zaczęliśmy gościnę od upieczenia kiełbasek. Każde dziecko robiło to samodzielnie,
      co doprowadziło do tego, iż niektórym pospadały one do ogniska. Na szczęście były zapasowe, więc każdy uczestnik mógł zjeść ten przysmak. Wszyscy z niecierpliwością czekali jednak na pieczone ziemniaki. Większość uczniów po raz pierwszy w życiu jadło takie danie. Najbardziej smakowało z masłem i z solą. Niebo w gębie!

      Na zakończenie zostaliśmy podzieleni na dwa zespoły i rozpoczęliśmy rywalizację w ziemniaczanym torze przeszkód i w przeciąganiu liny. Obie konkurencje zakończyły się remisem i każdy z zawodników otrzymał w nagrodę breloczek z logo Fundacji.

      Było to niesamowite spotkanie z członkami Fundacji „Złota Rybka”, którzy pokazali nam, jak wiele zastosowań ma ziemniak – jedno z najbardziej popularnych warzyw w naszych domach. Wśród zabaw i rywalizacji poznaliśmy również  trudności i przeszkody, które towarzyszą osobom niepełnosprawnym w życiu codziennym, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Po tych wspaniałych doświadczeniach z niechęcią wróciliśmy do szkoły. Najważniejsze, że wspaniałe wspomnienia pozostaną jeszcze długo w naszych głowach.

      Jarosław Bagieński

     • Wycieczka rowerowa klasy 5a i 5b

     • Nowa galeria Wycieczka rowerowa klasy 5a i 5b została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 28 września 2021r. klasom piątym naszej szkoły wreszcie udało się wybrać na zaplanowaną wcześniej wycieczkę rowerową . Tym razem pogoda nie pokrzyżowała im planów.  W tym dniu uczniowie w swoich plecakach mieli zamiast książek prowiant na wycieczkę. Pełni energii z uśmiechami na twarzy, pod opieką nauczycieli szkoły, wyruszyli rowerami podziwiać okolice naszego pięknego regionu. Niektórzy uczniowie pierwszy raz jechali malowniczą trasą Wiewiórczej Ścieżki wokół naszego jeziora oraz podziwiali okolice naszego miasta. Uczniowie oraz nauczyciele mieli świetną okazję sprawdzić swoją kondycję fizyczną. Trzeba przyznać, że wszyscy świetnie sobie poradzili. Nie obeszło się bez chwil słabości, ale nikt się nie poddał. Cała grupa dotarła w komplecie na plażę gminną w Sedrankach, na której odbyło się ognisko integracyjne. Po takim wysiłku wszystkim burczało w brzuchach. Kiedy tylko pan Robert rozpalił ognisko, uczniowie zabrali się za pieczenie kiełbasek. Taki posiłek na świeżym powietrzu, przy ciepłym podmuchu ogniska, wyśmienicie smakował i dodał energii na drogę powrotną. Po wspólnie spędzonym dniu pełnym wrażeń oraz niezapomnianych wspomnień, wszyscy wrócili bezpiecznie do szkoły.

      Nad bezpieczeństwem uczniów w tym dniu czuwały niezastąpione panie: Angelika Fiećko, Małgorzata Marcinkiewicz, Wioleta Czaplejewicz, Marzena Jasińska, Jolanta Zdanowska oraz bezkonkurencyjny pan Robert Sienica, który ponadto uwiecznił wszystko, montując krótki filmik z wycieczki, który można obejrzeć pod wskazanym linkiem.

      Marcinkiewicz M.

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Kropki została dodana do albumu fotograficznego

      Ten pełen kolorów dzień ma na celu wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do działania.

      Tego dnia kropka pojawiła się w klasach 0-III. Dzieci wykonywały różne działania m.in. szukały drugiej części kropki, tworzyły kropkowe prace plastyczne oraz wykonywały zabawy ruchowe z kropkami. Na korytarzu można było znaleźć kropki z sentencjami motywującymi do kreatywności. Ciekawe kto znalazł wszystkie? Uczniowie poznali również  opowiadanie Petera H. Reynoldsa "Kropka". Po wysłuchaniu dzielili się swoimi odczuciami i refleksjami oraz rozmawiali na temat swoich posiadanych talentów i zainteresowań.
      Pokaz kreatywności i talentu odbył się także na sali gimnastycznej. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej "podrasowali" wiersz Jana Brzechwy "Na straganie". Zachęcili wszystkich do zabawy przy muzyce i rozwiązywania zagadek. Była to świetną okazją do promowania zdrowego stylu życia i integracji z nowymi przyjaciółmi z WTZ. Dziękujemy serdecznie organizatorom i wspaniałym, kreatywnym aktorom.

     • Stragan z warzywami

     • Nowa galeria Stragan z warzywami została dodana do albumu fotograficznego

      15 września 2021 roku na zaproszenie naszej klasy – 3B, w ramach akcji „Starszy czyta młodszym”, w naszej szkole gościliśmy opiekunów i uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olecku.

      Zaprezentowali oni uczniom klas 0-3 inscenizację opartą na wierszach Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i tekstach własnych p. Bożeny Gałązki, zatytułowaną „Stragan z warzywami.” Był to niesamowity, bardzo ciekawy, zabawny i pouczający program edukacyjny propagujący zdrowe odżywianie, wiedzę nt. warzyw i owoców, kondycję fizyczną i gimnastykę umysłową. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z przejęciem obejrzeli przedstawienie oparte w głównej mierze na wierszu Brzechwy „Na straganie.” Następnie odpowiadali na pytania dotyczące inscenizacji (każda prawidłowa odpowiedź nagradzana była kolorowanką z warzywami). Nie zabrakło ćwiczeń ruchowych w jarzynowej gimnastyce, a także uczniowie popisywali się wiedzą odgadując wyrazy tworzące hasła w krzyżówkach o warzywach i daniach z warzyw.    

      Była to bardzo ciekawa, pouczająca i rozwijająca „lekcja” o warzywach i integracji, przygotowana i przeprowadzona przez uczestników WTZ w Olecku, za którą jesteśmy im wdzięczni i bardzo im dziękujemy. Brakowało nam takich przedstawień, spotkań z artystami „na żywo” i mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego wydarzenia.

                                                                                                                   Jarosław Bagieński - klasa 3B

     • Korepetycje koleżeńskie

     •  Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało wytyczne dotyczące działań po powrocie uczniów do szkół: „….wzmocnienie roli wolontariatu szkolnego – organizacja samopomocy koleżeńskiej.”

      Z radością informujemy, że w ramach Szkolnego Wolontariatu ,,Dobre serce” rozpoczęliśmy w naszej szkole projekt pt.: KOREPETYCJE KOLEŻEŃSKIE ,,POMÓŻMY SOBIE NAWZAJEM!”. 

      Pomysłodawczyniami projektu są pani Magdalena Stachowicz i pani Angelika Fiećko, które będą sprawowały opiekę wychowawczą nad uczniami oraz udzielą wsparcia dydaktycznego i emocjonalnego.

      Zapraszamy Uczniów i Uczennice naszej szkoły do wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności w pomaganiu potrzebującym kolegom i koleżankom odrobić pracę domową, nadrobić materiał, zrozumieć coś, co dla nich jest problematyczne. Zachęcamy również wszystkich Uczniów i Uczennice do skorzystania z oferowanej pomocy!

      Wolontariusze, którzy regularnie pomagają rówieśnikom, uzyskują zaświadczenia oraz wpis na świadectwie o systematycznej pracy na rzecz innych osób.

      Jeśli jesteś gotowy dzielić się swoimi umiejętnościami i udzielać pomocy lub potrzebujesz pomocy w nauce, to zgłoś się do koordynatorek pomocy koleżeńskiej – pani Angeliki Fiećko (nauczyciel wspomagający, logopeda i wychowawca klasy 5a) lub pani Magdaleny Stachowicz (nauczyciel muzyki, plastyki i techniki, sala 02).

      Na spotkania, w ramach pomocy koleżeńskiej, zapraszamy w każdy poniedziałek na 7 lekcji (13:40 - 14:25) do sali 02.

      M. Stachowicz i A. Fiećko 

     • Narodowe Czytanie 2021

     • Nowa galeria Narodowe Czytanie 2021 została dodana do albumu fotograficznego

      W sobotę, 4 września, odbyła się 10. edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

      „– To opowieść o ludziach. Bez polityki i z uniwersalnym przesłaniem moralnym – podkreślili Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser – Duda podczas Narodowego Czytania 2021 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.  To nie tragifarsa o wielkiej historii, nie ma tam polityki. To opowieść o ludziach, która w bardzo celny sposób opisuje typy charakteru – mówił Prezydent RP. Jak dodał, Gabriela Zapolska w przejaskrawiony sposób pokazała dwulicowość i zakłamanie Dulskiej. – Wiele rzeczy, które robi, są robione pod publiczkę. Momentami przeradza się to w okrucieństwo – powiedział Andrzej Duda. Prezydent dodał, że nie należy zapominać, że także jej mąż jest postacią negatywną, ponieważ rezygnuje z odpowiedzialności i woli „święty spokój”. – Czy nie spotykamy takich ludzi w naszym codziennym życiu? Być może dlatego tak bardzo lubimy tę tragifarsę, bo (tacy ludzie) są wśród nas. Warto przypomnieć sobie „Moralność pani Dulskiej”, aby zrobić rachunek sumienia – podkreślił, zapraszając do wysłuchania utworu”. 

      (źródło:https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2325,narodowe-czytanie-moralnosci-pani-dulskiej.html)  

      W Olecku czytanie dramatu Zapolskiej odbyło się w amfiteatrze „Podzamcze”. Wspólnie z olecczanami utwór czytali między innymi: burmistrz Olecka - pan Karol Sobczak, zastępca burmistrza – pani Sylwia Wieloch, dyrektorzy oleckich szkół, placówek, nauczyciele oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII b: Lidia Grześ w roli Hesi, Amelia Maksimowicz w roli Dulskiej, Michał Kawałko w roli Dulskiego
      oraz pan Jarosław Bagieński w roli Zbyszka
      – wszyscy swoją interpretacją doskonale oddali charaktery bohaterów. Uczniów przygotowała pani Mariola Zdancewicz.

      Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. 

      Mariola Zdancewicz

     • Wspomnienia kl. III b

     • 25 czerwca uczniowie klas trzecich ukończyli naukę na pierwszym etapie edukacyjnym.  Za nimi piękne chwile, pełne wzruszeń; wspomnienia, doświadczenia,  które pozwolą śmiało, z odwagą wkroczyć w progi nowego etapu swojej edukacji. Z myślą o rodzicach i nauczycielach z pomocą wychowawczyni i pani Magdy Sz., uczniowie kl. III b przygotowali „garść wspomnień” zamkniętych w krótkiej animacji.

     • Nauczyciele z Olecka mistrzami Polski

     • Nowa galeria Nauczyciele z Olecka mistrzami Polski została dodana do albumu fotograficznego

      W dniach 18 - 20 czerwca 2021 roku w Łodzi odbyły się XXX Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty w tenisie stołowym. Nauczyciele z Olecka - Marzena Jasińska i Robert Karniej wywalczyli złote medale w grze indywidualnej oraz srebro w grze mieszanej.

      W mistrzostwach rywalizowało ponad 80 zawodników z całej Polski. Olecko i zarazem województwo warmińsko - mazurskie reprezentowało dwoje nauczycieli z Olecka: Marzena Jasińska - nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnym oraz Robert Karniej - nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej nr 1.

      Nauczyciele z Olecka świetnie poradzili sobie w turnieju indywidualnym, gdzie po wygraniu kilku pojedynków na drodze do złota zmierzyli się z przeciwnikami z Bydgoszczy. W kategorii kobiet do lat 40 Marzena Jasińska pokonała Karoline Bejenke, a Robert Karniej w finałowym pojedynku kategorii mężczyzn do lat 40 wygrał z Kamilem Paterem.

      Następnie został rozegrany turniej gier mieszanych, w którym wystartowało 14 par. Po wygraniu trzech pojedynków drużyna z Olecka dotarła do finału, w którym zmierzyła się z parą Anna Wnęk - Piotrem Bereziukiem z Wrocławia. Po zaciętym pojedynku 3:1 olecczanie musieli uznać wyższość rywali.

      Mistrzostwa zorganizował Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego, Okręg Łódzki ZNP wraz z Odziałem ZNP Łódź-Śródmieście, Oddział ZNP Łódź - Widzew, Fundacja Wespół.

     • Turniej piłki nożnej klas 1 - 3

     • Nowa galeria Turniej piłki nożnej klas 1 - 3 została dodana do albumu fotograficznego

      W dniach 16 - 17.06.2021 odbył się turniej piłki nożnej dla klas I - III ,którego organizatorem  była Marzena Jasińska. W turnieju  uczestniczyło 5 drużyn:

      1. Czarne Orły - skład drużyny: Bartosz Czeszkiewicz, Dawid Zubowicz, Błażej Żarnoch, Fabian Żarnoch, Tymoteusz Skoworenda.

      2. FC Rosół - skład drużyny: Jędrzej  Topolski, Jan Saulewicz, Bartosz Leszczyński, Michał Wiśniewski, Damian Parafieniuk.

      3. Jadowite Węże - skład drużyny: Kornel Kulaszewicz, Mikołaj Jaszczani, Liwia Dudanowicz, Małgorzata Guzowska, Wiktor Przemielewski.

      4 .Ekipa  - skład drużyny: Filip Walicki, Antoni Grzymkowski,Patryk Saczek, Marcel Konopko, Filip Jurewicz.

      5. Włefowcy - skład drużyny: Igor Danilec, Marcin Jankowski, Piotr Zarzecki Dawid Ferenc, Mateusz Bojarski.

      Wyniki końcowe:

      I miejsce  FC Rosół

      II miejsce Czarne Orły

      III miejsce Jadowite Węże

      IV miejsce  Włefowcy

      V miejsce  Ekipa

      Fundatorem  pucharów i medali była Marzena Jasińska . Gratulacje dla wszystkich drużyn .

     • UROCZYSTE POŻEGNANIE KLAS ÓSMYCH

     • Nowa galeria Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 została dodana do albumu fotograficznego

      W drogę! Bez drogowskazów! / W drogę! Po własny los”– słowa refrenu piosenki zespołu Czerwone Gitary przyświecały podczas tegorocznego zakończenia roku szkolnego 25 czerwca 2021 roku w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

      Ostatnia szkolna akademia rozpoczęła się o godzinie 9.00. Ze względu na przepisy sanitarne na salę gimnastyczną przybyły jedynie klasy siódme i ósme. Pozostali uczniowie i ich wychowawcy spotkali się w salach lekcyjnych. Tego dnia nie zabrakło podziękowań skierowanych do nauczycieli, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi. W szczególności zaś był to czas pożegnania klas ósmych. 

      Część oficjalną rozpoczęliśmy od przekazania sztandaru. Później głos zabrał dyrektor szkoły –  pan Stanisław Kopycki, który podziękował współpracownikom za kolejny rok pracy oraz pogratulował młodzieży wytrwałości w tak trudnym czasie blisko siedmiomiesięcznej  nauki zdalnej i w myśl słów hymnu szkoły życzył wszystkim absolwentom, by umieli dostrzec cuda w szarościach codzienności.

      Po wystąpieniu pana Dyrektora nadszedł czas na część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klas siódmych i ósmych. Po niej absolwenci tradycyjnie zasadzili drzewo w alei, która znajduje się przy boisku szkolnym oraz przekazali pamiątkowe książki do szkolnej biblioteki.

      Podczas dalszej części uroczystości pan Dyrektor wręczył podziękowania rodzicom za pracę na rzecz szkoły oraz wyróżnienia, nagrody i świadectwa ukończenia szkoły tegorocznym absolwentom.

      Rok szkolny 2020/2021 był rokiem intensywnej pracy, nie zabrakło w nim doskonałych wyników sportowych, czy indywidualnych osiągnięć uczniów – zwłaszcza w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych.

      Nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce i świadectwo z wyróżnieniem
      otrzymali uczniowie klasy 8a:

      Rozalia Mikielska,

      Martyna Toczyńska

      oraz Dominik Głowicki.

      Za szczególne osiągnięcia  sportowe nagrody otrzymali:

      Rozalia Mikielska (kl. 8a),

      Kornel Romotowski (kl. 8a)

      oraz Julia Butkiewicz (kl. 8b).

      Listy gratulacyjne i nagrody książkowe otrzymali laureaci i finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych:

      Rozalia Mikielska – tytuł laureata
      w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego
      oraz  tytuł finalisty
      w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki;

      Dominik Głowicki – tytuł laureata
      w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego;

      Oliwia Krzyśków tytuł finalisty
      w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Niemieckiego;

      Podziękowania od Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty otrzymały również panie, które przygotowywały swoich podopiecznych:

      p. Mariola Zdancewicz – język polski,
      p. Anna Domasik – matematyka,
      p. Violetta Janczenia – język niemiecki.

      Zaszczytnym wyróżnieniem jest przyznanie tytułu Absolwenta Roku, który otrzymuje uczeń charakteryzujący się wzorowym zachowaniem, wybitnymi osiągnięciami i szczególnym zaangażowaniem w życie szkoły.

      Absolwent Roku 2020/2021
      Rozalia Mikielska (kl. 8a)

      Po wręczeniu nagród, wyróżnień i podziękowań nadszedł bardzo uroczysty moment – świadectwa ukończenia szkoły z rąk dyrekcji – pana Stanisława Kopyckiego oraz pana Jarosława Kosakowskiego otrzymali wszyscy tegoroczni absolwenci.

      Nadszedł długo wyczekiwany moment – 25 czerwca 2021 roku około godziny 10.30 oficjalnie zakończył się kolejny rok szkolny. Dla wszystkich był on trudny, dla wielu jednak pełen wyzwań i sukcesów oraz nowych doświadczeń.

      Rozpoczynające się wakacje to czas na zasłużony odpoczynek i zabawę. Pamiętajcie,  że ten okres jest przywilejem uczniów, który kiedyś, wraz z wejściem w dorosłe życie, zostanie odebrany, dlatego warto w pełni z niego korzystać.

      Samym absolwentom piękne przesłanie przekazał prowadzący – pan Jarosław Bagieński, który słowami Wincentego Pola przypomniał jakże ważną prawdę:

      „Z małych to życie cząstek się składa,
      z chwil na pozór bez ceny;
      Lecz komu cząstka marnie przepada,
      życie rozpływa się w treny.

      Więc zbieraj bracie,  te drobne karty,
      Któremi żywot Bóg pisze;
      Na świat i ludzi miej wzrok otwarty,
      Ukochaj pracę i ciszę;

      Jeżeli zszyjesz karty żywota,
      To księgą żywot się stanie;
      I  będzie miłość, pożytek, cnota,
      Bogu i ludziom na danie”.

      Wszystkim uczniom życzymy udanych, bezpiecznych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody, aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nowy rok szkolny. Następny dzwonek dopiero we wrześniu. M A M Y  W A K A C J E !!!

      Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021 przygotowały klasy siódme i ósme wraz z wychowawczyniami: p. Małgorzatą Truchan (kl. 8a), p. Anną Karoliną Szyłkiewicz (kl. 8b), p. Anettą Borawską (kl.7a) oraz p. Anną Klimasarą (kl.7b).

       

      Mariola Zdancewicz