• Żywa lekcja historii

     • Nowa galeria Żywa lekcja historii została dodana do albumu fotograficznego

      30 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli okazję spotkać się z grupą miłośników historii p. Jacentego Ordowskiego , która tym razem zapoznała ich z niezwykle barwnym i jakże niebezpiecznym żywotem i obyczajami średniowiecza.  Podczas spotkania goście przenieśli nas w czasy wieków średnich, rycerzy i dam dworu.

      Dowcipnym opowieściom towarzyszył pokaz uzbrojenia czy tańca dworskiego. Można było zobaczyć zbroje rycerza, strój giermka i dwórki. Goście próbowali zaciekawić widzów nie tylko żywym dialogiem, lecz aktywnym włączeniem uczniów w przebieg inscenizacji. Do udziału w zabawie rwał się każdy, kto tylko mógł, ku ogólnej uciesze pozostałych, bowiem można było spróbować swych sił w  sztuce władania mieczem czy przymierzyć zbroję rycerską. Kilkoro uczniów zostało zaproszonych do odgrywania ról bohaterów.  Publiczność często wybuchała śmiechem i nagradzała aktorów gromkimi brawami. Chętnych do odgrywania ról było jak zawsze bardzo wielu. Reakcje dzieci i młodzieży na prezentowane treści były nad wyraz żywe i spontaniczne.

      W atmosferze dobrej zabawy, ilustrowanej rekwizytami z epoki średniowiecza, uczniowie utrwalili wiedzę historyczną na temat czasów miecza i krzyża. Występ udowodnił, że historia nie musi być nudna, wystarczy ją przekazać w interesujący sposób. Mam nadzieję, że ta nietypowa lekcja historii rozbudziła wyobraźnię dzieci i młodzieży oraz zachęciła do zgłębiania wiedzy.

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Lekcja gry na akordeonie w klasie 0b

     • Nowa galeria Lekcja gry na akordeonie w klasie 0b została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 29.03.2023 w klasie 0b gościł tata jednej z uczennic Łukasz Grzymkowski, który zapoznał dzieci z nowym instrumentem  akordeonem. Dzieci dowiedziały się jak jest zbudowany, jak wydobywa się dźwięk i jak się na nim gra. Słuchały granych przez Pana Łukasza melodii a także same próbowały grać. Dostarczyło to wiele frajdy wszystkim dzieciom. Bardzo dziękujemy Panu Łukaszowi za zaangażowanie.

     • Lekcja gry na saksofonie w klasie 0b

     • Nowa galeria Lekcja gry na saksofonie w klasie 0b została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 27.03.2023 r. były uczeń naszej szkoły Eryk Czaplejewicz poprowadził dla przedszkolaków lekcję muzyczną. Zapoznał dzieci z instrumentem - saksofonem. Dzieci poznały budowę saksofonu, sposoby wydobywanie dźwięków. Słuchały granych przez Eryka melodii a także same próbowały grać. Na koniec był krótki quiz, który dzieci rozwiązały znakomicie. Dostarczyło to wiele frajdy wszystkim dzieciom. Bardzo dziękujemy Erykowi za wprowadzenie dzieci w świat muzyki.

     • „Na wokandzie bohaterowie literaccy” – projekt uczniów klas ósmych

     • Nowa galeria „Na wokandzie bohaterowie literaccy” – projekt uczniów klas ósmych została dodana do albumu fotograficznego

      Winny czy niewinny? – Na takie pytania starali się odpowiedzieć uczniowie klas 8 naszej szkoły. Rzecz dotyczyła bohaterów literackich. Ósmoklasiści wzięli udział w projekcie pt.: „Na wokandzie bohaterowie literaccy” realizowanym na  przedmiotach język polski i wiedza o społeczeństwie, którego celem było przygotowanie rozprawy sądowej  bohatera literackiego.

      Młodzież przez ponad miesiąc przygotowywała się do finału – procesu, który miał miejsce 24 kwietnia 2023 r. w sali rozpraw nr 1 w Sądzie Rejonowym w Olecku.  Zadaniem uczniów było podzielenie się na dwie grupy, przygotowanie aktu oskarżenia i obrony, zebranie argumentów potwierdzających winę lub niewinność wybranego bohatera, napisanie mów prokuratorskich i adwokackich, uzasadnień wyroków sędziowskich, powołanie świadków i zebranie dowodów oraz zaprezentowanie wyników w formie przewodu sądowego.

      Dzięki uprzejmości Prezes Sądu Rejonowego w Olecku  - pani Katarzyny Jakubowskiej – uczniowie mogli poczuć się jak na prawdziwym posiedzeniu sądu.

      Pierwszym oskarżonym był Neron (Marcel Masłowski) – bohater powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.  Został on oskarżony przez prokuratora (Paulinę Marcinkiewicz) o podpalenie Rzymu, tortury wobec chrześcijan i morderstwo bliskich mu osób. Po przedstawieniu zarzutów oskarżony został przesłuchany. Następnie zeznania składali świadkowie:  Glaukus (Lena Szyłkiewicz), Chilon Chilonides, Ligia (Izabella Stefanowska), Klaudia Akte (Milena Kamińska) i Petroniusz (Klaudia Kamińska) oraz Tygelin (Zofia Reczko). W obronie oskarżonego wystąpił adwokat (Maja Dziubińska), który powołał się na niepoczytalność władcy Rzymu.  Sędziowie  (Adrian Polakowski i Gracjan Saczek) udali się na naradę, po czym ogłoszono wyrok, który głosił, że Neron jest winny postawionych mu zarzutów i został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. Zdaniem obrony wyrok jest niezgodny z prawem i strona zamierza złożyć apelację do sądu wyższej instancji.

      Klasa 8c starannie przygotowała się do zadania. Nie zabrakło dowodów w postaci dokumentacji medycznej oskarżonego i wnikliwej analizy zachowań bohatera.  Zarówno obrona i oskarżenie powołało świadków.

      Podobną rozprawę zaaranżowali uczniowie z klasy 8b. Tym razem na wokandę trafiła sprawa Balladyny (Julia Marciniak) z dramatu Juliusza Słowackiego. Oskarżyciel (Wiktoria Bartoszewicz) przedstawił zarzuty zabójstwa sześciu osób oraz zażądał surowej kary. Obrona (Michał Kawałko) zaś wnioskowała o złagodzenie wyroku i przywoływała argumenty świadczące na korzyść bohaterki. Padło przy tym wiele słów oskarżających matkę Balladyny, która w znacznym stopniu przyczyniła się do karygodnych zachowań córki . Świadkami
      w sprawie byli: klucznik (Lidia Grześ), lekarz (Amelia Maksimowicz), Goplana (Magdalena Żynda), Filon (Aleksandra Wywiał),  Chochlik (Wiktoria Bartkowiak) oraz leśnik (Juliusz Kłos). Wszyscy wezwani złożyli wyczerpujące zeznania przed sądem. Po wysłuchaniu mowy końcowej oskarżyciela i obrońcy, sędziowie (Kacper Kukowski i Bartosz Giedrojć)  wydali wyrok skazujący.

      Klasa 8b przygotowała emocjonująca rozprawę, w której zażarty spór toczyli oskarżyciele i obrońcy. Zadbali również o dowody w postaci noża – narzędzia zbrodni, nagrań kłótni bohaterów czy zeznań świadków.

      Ostatnim oskarżanym bohaterem był Strzelec (Marcelina  Lewandowska) z ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Został postawiony przed sądem za złamanie przysięgi i niewierność wobec ukochanej dziewczyny. Oskarżenie domagało się bardzo surowej kary, zaś obrona wnosiła o całkowite uniewinnienie. Podczas tej rozprawy kluczową rolę również odegrali świadkowie: Ksawery Roślina (Adrian Domitrz), Marek Drwal (Szymon Kulaszewicz), Edyta Piszczek (Maja Ferenc), Barbara Nowak (Lea Bochińska), Adam Guzik (Edyta Sienkiewicz), Mariusz Klepka (Maja Zwęglińska) i Laura Kot (Maja Sztelmach). Po ich wysłuchaniu głos zabrali prokurator (Kornel Kopacz) i  adwokat oskarżonego (Patrycja Skarżyńska), którzy w mowach końcowych zebrali wnioski i podsumowali zebrane argumenty. Sędzia (Paulina Żarnoch) wydała wyrok. Niewierny kochanek został skazany za złamanie przysięgi. Nad porządkiem w trakcie rozprawy czuwał strażnik sądowy (Wiktoria Kulik).

      Uczniowie klasy 8a, podobnie jak poprzednicy, bardzo starannie opracowali tok postępowania sądowego.

      To była znakomita lekcja. Ósmoklasiści mogli doskonalić sztukę argumentowania, pochwalić się doskonałą znajomością lektur obowiązkowych oraz poznać zasady pracy prokuratora, mecenasów i sądów. Uczniowie, wchodząc w poszczególne role, dobrze się bawili, jednocześnie rzetelnie powtarzając treść lektur oraz rozwijając trudną sztukę argumentowania.  Kto wie, może ktoś z nich, dzięki takim zajęciom, odkryje swoje prawnicze powołanie?

      Przysłuchująca się przygotowanym przewodom sądowym Pani Prezes Sądu Rejonowego w Olecku, była pod ogromnym wrażeniem pracy młodzieży  i zdradziła nam, że nie sądziła, iż uczniowie w tym wieku są w stanie tak wnikliwie podejść do tematu i przygotować argumentację na takim poziomie.

      Projekt z uczniami przygotowały nauczycielki Mariola Zdancewicz i Anna Karolina Szyłkiewicz.

       

      Anna Karolina Szyłkiewicz
      Mariola Zdancewicz

     • Pierwszy dzień wiosny w klasie 1a

     • Nowa galeria Pierwszy dzień wiosny w klasie 1a została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie klasy 1a z pomocą rodziców wykonali Marzanny z materiałów bezpiecznych dla środowiska (trawa, patyki, warzywa, owoce itp.). Kultywując odchodzącą w zapomnienie tradycję dzieci pożegnały zimę wrzucając swoje Marzanny do rzeki. Największą frajdą było obserwowanie, która płynie szybciej. Kukły, które zawierały materiały papierowe uznaliśmy za Panią wiosnę i teraz zdobią naszą klasę.

     • 1 dzień wiosny w klasie 0a i 0c

     • Nowa galeria 1 dzień wiosny w klasie 0a i 0c została dodana do albumu fotograficznego

      Ach!  Co to był za dzień ….Słońce świeciło pierwszymi wiosennymi promieniami prosto w okna  naszej szkoły. Po długiej i mroźnej zimie w końcu powitaliśmy wiosnę. Dla wszystkich przedszkolaków to znak, że coraz bliżej lato. Wszyscy mamy dość zimnych poranków i wielu chorób, które psują humory dzieci i spędzają sen z powiek rodziców.

      Chcemy ciepła, kwiatów, zielonych drzew i śpiewających ptaków!!!

      Od dłuższego czasu z niecierpliwością czekaliśmy na ciepłe promyki słońca oraz wszechobecną zieleń. W tym roku obchody powitania wiosny odbyły się pod hasłem: „Wiosna, wiosna, ach to ty!”. 17 marca dzieci z klas 0A  i 0C najpierw wzięły udział w obchodach Dnia Św. Patryka. Każdy z nas przyszedł ubrany na zielono. Poznaliśmy osobę patrona Irlandii -św. Patryka. Uczyliśmy się tańca irlandzkiego, starsi uczniowie malowali nam twarze, bawiliśmy się wyśmienicie. Potem wyruszyliśmy w przemarszu w pobliżu szkoły. Trzymaliśmy w dłoniach kolorowe kwiaty z bibuły, koniczynki. Na rabatkach szkolnych za pomocą lupy oglądaliśmy wiosenne kwiaty, szukaliśmy owadów i innych oznak wiosny. Poszliśmy również w okolice stawu , aby tam dostrzec czy zima już nas pożegnała a wiosna przebyła do nas. Słychać było głośne  hasło powtarzane przez dzieci: „Słonko! Obudź się! Chcemy wiosnę! Chcemy z Wiosną bawić się!”.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

     • Szkolny projekt „ Master Cheff” w klasie 8a i 8c

     • Uczniowie klas ósmych wykonali filmowy projekt pod tytułem „ Master Cheff” jako pracę domową z języka angielskiego. Celem projektu było przyswojenie i powtórzenie zwrotów potrzebnych przy przygotowaniu potraw z różnych części świata, wykonanie plakatu i opowiedzenie z jakiego kraju pochodzi danie. Okazało się, że nasi uczniowie  w dużej mierze są sushizjadaczami, i co więcej świetnie sobie radzą w zwijaniu rolek. Dziękuję za wywiązanie się z powierzonego zadania, jesteście super.  

      E.  Iwanowska

     • Spotkanie z baśniami dzieci z 0b w bibliotece pedagogicznej

     • Nowa galeria Spotkanie z baśniami dzieci z 0b w bibliotece pedagogicznej została dodana do albumu fotograficznego

      W środę 15 marca 2023 r. przedszkolaki z grupy 0b udały się na zajęcia czytelnicze do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku. Tematem spotkania były "Bajki znane i nieznane".

      Panie bibliotekarki serdecznie przywitały przedszkolaków i rozpoczęły bardzo atrakcyjne zajęcia. Na początek było czytanie baśni "Czerwony Kapturek". Jednak nie było to takie zwyczajne czytanie. Pewien chochlik pomieszał w książeczce wyrazy i takim sposobem Kapturek był Zielony i szedł do dziadka, wcale nie przez las, na swej drodze spotkał czarnego kota, a podarki niósł w walizce... i jeszcze wiele innych dziwnych rzeczy znalazło się w tej baśni. Ale dzieci znały doskonale treść prawdziwego "Czerwonego Kapturka" i nie dały się oszukać. Natychmiast reagowały na każdą usłyszaną nieparwidłowość. Później była zabawa, podczas której pani czytała fragment baśni, a dzieci odgadywały jej tytuł. Przedszkolakom szło tak dobrze, że pani zwiększyła trudność i tym razem dzieci miały odgadywać tytuł po trzech wyrazach związanych z treścią bajki. I z tym zadaniem poradziły sobie znakomicie. Nastepnie losowały tajemniczy przedmiot z pudełka i na podstawie niego opowiadały o baśni, z którą się kojarzy. Nie zabrakło też nowych historii. Sześciolatki wysłuchały nieznanej japońskiej baśni o królu Go-Daigo, a na sam koniec bajki pt. "Poranek u żaby". Była to bajka koordynacyjna, co oznacza, że dzieci musiały uważnie wsłuchiwać się w jej treść, by razem z żabką, bohaterką utworu, wykonywać odczytywane czynności. Dzieci miały również możliwość zwiedzenia biblioteki.

      Wszystkie zajęcia wzbudzały w dzieciach wiele entuzjazmu. Sześciolatki wykazały się naprawdę doskonałą znajomością baśni i wielkim zaangażowaniem w wykonywane zadania. Nie tylko poznały nowe utwory, ale również utrwaliły stare. Ćwiczyły słuchanie i uważność. Panie bibliotekarki były zachwycone postawą, wiedzą i zachowaniem naszych dzieci. Z przyjemnością zaprosiły nas na kolejne spotkanie, na które my czekamy już z niecierpliwością.

       

      Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska
      Agnieszka Krassowska

     • Wielkanocne kolędowanie, czyli poznajemy mazurskie obyczaje wielkanocne

     • Nowa galeria Wielkanocne kolędowanie, czyli poznajemy mazurskie obyczaje wielkanocne została dodana do albumu fotograficznego

      22.03.2023 r. na trzech godzinach lekcyjnych gościliśmy panie z zespołu Sedranianki: Jadwigę Wasilewską i Romualdę Luberecką.  Celem spotkania było zapoznanie uczniów z dawnymi obyczajami wielkanocnymi obchodzonymi na naszych terenach oraz udział w warsztatach malowania jajek woskiem i robienia palm.

       Najpierw p. Jadwiga opowiedziała uczniom o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Jeden z nich – chodzenie „po allelui”, „z allelują” lub inaczej zwany chodzeniem „po wykupie” mogliśmy również obejrzeć na filmie. Była to okazja do podpatrzenia, jak członkowie zespołu Sedranianki chodzą po wykupie, odwiedzając gospodarzy z miejscowości Sedranki. Obrzęd ten to wielkanocne kolędowanie. Biorą w nim udział mieszkańcy wsi. Chodząc od domu do domu, śpiewają religijne pieśni wielkanocne, składają życzenia, wygłaszają oracje, za co otrzymują malowane jajka, ciasto lub pieniądze. Drugim z zaprezentowanych obrzędów było chodzenie z gaikiem. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawie, tańcząc z wykonanym przez naszego gościa gaikiem. Mogły również zaśpiewać pieśń, która towarzyszy tej zabawie.

       Po części teoretycznej przyszedł czas na działanie praktyczne. Uczniowie kl. IV b, VI a, VI b i VII mieli okazję wykazać się swymi zdolnościami manualnymi i kreatywnością. Każdy uczestnik mógł osobiście pomalować jajko woskiem pszczelim, a następnie zanurzyć je w wybranym barwniku. Trzeba przyznać, że niektóre pisanki wyszły bardzo ładnie. Dzieci nauczyły się również wykonywać kwiaty z bibuły, którymi mogły ozdobić wykonane przez siebie z gałązek wierzby i bukszpanu palmy wielkanocne.

       Spotkanie zorganizowały panie: Agnieszka Anna Kopycka, Emilia Stasiak i Wioletta Czaplejewicz. Paniom Jadwidze i Romualdzie jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas, cierpliwość i przekazaną wiedzę oraz umiejętności, zaś nauczycielom: Małgorzacie Marcinkiewicz, Angelice Fiećko, Krystynie Matwiejczyk oraz Jarosławowi Bagieńskiemu dziękujemy za pomoc w sprawnym przebiegu warsztatów poprzez czuwanie nad pracą młodych twórców i wspieranie ich w wykonywanej pracy. Słowa wdzięczności należą się również panu dyrektorowi Jarosławowi Kosakowskiemu za nagłośnienie oraz naszej, oddanej jak zwykle, obsłudze – panom konserwatorom oraz paniom: Eli, Celinie i Stanisławie za wsparcie techniczne związane z przygotowaniem spotkania.

                                                                                                              Agnieszka Anna Kopycka

     • 21 marca Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

     • Dlaczego 21 marca?

      21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także data ta symbolizuje trisomnię 21 chromosomu, którego dodatkowa kopia znajduje się w komórkach organizmów osób z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Święto ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

      W tym roku po raz kolejny do akcji  włączyła się społeczność naszej szkoły, zachęcając innych do zakładania kolorowych skarpetek nie do pary oraz do wzięcia udziału w konkursie plastycznym polegającym na wykonaniu plakatu zawierającego motyw kolorowych skarpetek. Cele przyświecające konkursowi to:

      • Propagowanie idei poszanowania drugiego człowieka.
      • Uświadomienie potrzeby szacunku i tolerancji wobec osób z Zespołem Downa i ich rodzin.
      • Rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej i twórczej inwencji uczniów.

      Plakaty zostały przygotowane przez wszystkie oddziały szkolne, począwszy od najmłodszych kl. 0 a na kl. VIII skończywszy.

      Wyniki są następujące:

      KATEGORIA I
      Kl. 0 - III

      miejsce I  klasa IIIB
      miejsce II  klasa IB
      miejsce III ex aequo  kl. 0B oraz kl. 0C

      KATEGORIA II
      Kl. IV - VIII

      miejsce I  klasa VIIIB
      miejsce II  klasa IVA
      miejsce III  VII

       Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a wszyscy uczestnicy słodkie upominki.

     • „Po prostu – po polsku!” V Powiatowy Turniej Językoznawczy pod Honorowym Patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Olecka

     • Tegorocznym zmaganiom podczas V Powiatowego Turnieju Językoznawczego „Po prostu – po polsku!” przyświecał cytat oświeceniowego poety, twórcy pierwszego podręcznika poetyki „Sztuka rymotwórcza” –  Franciszka Ksawerego Dmochowskiego: „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą./ Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”. Nasz język ojczysty ma bowiem bardzo bogatą historię, która zapisała się w jego ortografii, fleksji, składni, fonetyce, frazeologii oraz leksyce i zadaniom z tych dziedzin językoznawstwa  starali się sprostać uczestnicy tegorocznego turnieju, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku 10 marca 2023 r.

      Ideą konkursu było gruntowne zweryfikowanie znajomości z zakresu wiedzy o języku i wykorzystanie tej wiedzy poprzez kreatywne i nowatorskie formy ich omówienia, wyrabianie sprawności językowej poprzez udzielanie wypowiedzi słownych i pisemnych oraz rozbudzanie zainteresowań językiem polskim. Jesteśmy pewni, iż formuła konkursu i atmosfera zdrowej rywalizacji przyczyniły się do zachęcenia młodzieży, aby dbała o poprawność mowy na co dzień.

      Jednym z najważniejszych celów przedsięwzięcia było rozwijanie kluczowych kompetencji młodego człowieka, do których  niewątpliwie należy bezbłędna, prosta, jasna i zrozumiała komunikacja. Turniej kształtuje wiele umiejętności, a poprawna wymowa i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym w mowie oraz piśmie, wykorzystujemy przez całe życie.

      Atutem turnieju „Po prostu – po polsku!” jest również aktywizacja i integracja środowiska lokalnego. W tym roku przedsięwzięcie miało zasięg powiatowy. Zaprosiliśmy do udziału szkoły podstawowe z powiatu oleckiego.

      Nasze działania wspierali od strony organizacyjnej i promocyjnej Dyrektorzy Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku –  pan Stanisław Kopycki i pan Jarosław Kosakowski.

      Objęcie turnieju honorowym patronatem przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Olecka kolejny raz podkreśliło wyjątkowy charakter przedsięwzięcia oraz nadało mu szczególną rangę.

      „Po prostu – po polsku!” to konkurs, którego adresatami byli uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej. Składał się on z dwóch etapów. Etap pierwszy – eliminacje szkolne, każda ze szkół przeprowadzała je zgodnie z własną koncepcją, tak, by wyłonić zespół do etapu powiatowego.

      W tegorocznych zmaganiach rywalizowały 3 drużyny z powiatu oleckiego. Były to:

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku reprezentowana przez: Biankę Isart, Julię Masianis oraz Piotra Romotowskiego.
      • Szkoła Podstawowa Nr 2  im. Mikołaja Kopernika w Olecku reprezentowana przez:  Zofię Kirszling i Natalię Szymanowską. 
      • Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego
       w Olecku, którą reprezentowali:
        Hanna Miłun, Izabela Stefanowska i Michał Kawałko.  

      W ostatniej chwili, mimo wcześniejszego zgłoszenia, swój udział w Turnieju odwołała Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach z powodu zdrowotnej niedyspozycji uczniów.

      Turniej składał się z dziewięciu konkurencji, z pięciu działów nauki o języku, obejmujących zagadnienia zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej z przedmiotu język polski.

      Dwie pierwsze konkurencje sprawdzały wiedzę uczniów z zakresu słowotwórstwa. W pierwszym zadaniu uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad budowy wyrazów. Drugie ćwiczenie polegało na stworzeniu rodziny wyrazów zgodnie z wylosowanymi częściami mowy.

      Kolejną dziedziną nauki o języku, z której sprawdzani byli uczestnicy konkursu, była leksykologia. W pierwszym zadaniu uczniowie musieli połączyć związki frazeologiczne z ich prawidłowym znaczeniem na zasadzie gry w memory. Drugie polecenie wymagało od uczestników umiejętności wskazywania w tekstach literackich synonimów, homonimów i archaizmów.

      Czwarta konkurencja dotyczyła fonetyki – zadanie polegało na odkodowaniu wyrazów według wzoru alfabetu Braille’a, dopisaniu brakujących głosek nosowych oraz  nazwaniu zachodzących w tych wyrazach upodobnień fonetycznych.

      W zadaniach z zakresu składni na początek młodzież musiała uzupełnić fragment „Pana Tadeusza” odpowiednimi znakami interpunkcyjnymi, później zmierzyli się z mową zależną i niezależną.

      Dwie ostatnie konkurencje sprawdzały sprawność uczestników z obszaru fleksji. W pierwszym ćwiczeniu należało wykorzystać elementy kodowania. Klocki, których kolorom przyporządkowane były konkretne części mowy, należało ułożyć w takiej kolejności, by określić porządek występujących w podanym zdaniu części mowy. Ostatnie wyzwanie to odmiana rzeczowników kłopotliwych, takich jak: sędzia, hrabia, przyjaciel.

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz rzetelną oceną poszczególnych zadań czuwała Komisja Konkursowa w składzie:

      • p. Mariola Borys  – polonistka,  dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku;
      • p. Małgorzata Burba – polonistka,  ekspert MEN, edukator, pracownik W-M ODN
       w Olsztynie filia w Olecku;
      • p. Katarzyna Kamińska – polonistka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
       im. Jana Kochanowskiego w Olecku.

      Uczniowie prezentowali wysoki poziom wiedzy, a ciekawe konkurencje mobilizowały uczestników do wytężonej pracy i rywalizacji. Efekty uczniów ukazały ogromne talenty polonistyczne, humanistyczne oraz językowe.

      Rywalizacja prowadzona w duchu fair play zakończyła się zwycięstwem drużyny ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku przygotowanej przez panią Agnieszkę Kopycką. Drugie miejsce zajęła drużyna ze  Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku, którą przygotowały panie: Ewa Ciechanowska, Małgorzata Jakubowska oraz Monika Kacprzyk. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uplasowali się na trzeciej pozycji, a  przygotowała ich pani Renata Kołdys.

      W tegorocznej edycji Powiatowego Turnieju Językoznawczego „Po prostu – po polsku!” nie było uczniów przegranych, wszyscy brali bardzo aktywny udział w konkursie i dzięki zaangażowanej postawie mogli się cieszyć z wygranej.

      Dzięki wsparciu Dyrektora szkoły żaden uczestnik turnieju nie wyszedł z pustymi rękoma. Za udział w turniejowych zmaganiach wszyscy otrzymali dyplomy i upominki z logo turnieju (magnesy) oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, a były to ładowarki indukcyjne, bezprzewodowe słuchawki nauszne oraz pendrive’y o dużej pojemności. Nie zabrakło również nagród książkowych. Zawodnicy otrzymali popularne pozycje wydawnicze: „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi, „Rodzina Monet. Skarb”  Weroniki  Marczak oraz „Gwiazd naszych wina” Johna Greena.

      Realizacja turnieju to ogromne wyzwanie zarówno organizacyjne jak i merytoryczne. Pomysłodawczyniami konkurencji były nauczycielki języka polskiego: p. Mariola Zdancewicz i p. Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska, one również odpowiadały za organizację. W tym roku do współpracy zaproszeni zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku – Oliwia Kowalewska oraz Jakub Szyłow i to oni poprowadzili turniejowe zmagania. Trzeba przyznać, że poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.

      Podjęte działania zrealizowano przy wsparciu Dyrekcji oraz pani Wioletty Czaplejewicz, a także pracowników administracji i obsługi szkoły oraz uczennic z klasy 8b: Wiktorii Bartkowiak, Wiktorii Bartoszewicz, Amelii Maksimowicz i Julii Marciniak.

      Relacja fotograficzna z turnieju

      Mariola Zdancewicz
      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”

     • „Jeśli zagłębisz się odpowiednio mocno w naturę dowolnej rzeczy,
       znajdziesz w niej matematykę”. 
                                                                      
      Dean Schlicter

       

      Uczennica klasy 6b, Lena Michniewicz wzięła udział w VIII edycji konkursu fotograficznego „Matematyka w obiektywie” zorganizowanym przez I LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku. W tym roku szkolnym konkurencja była bardzo duża.

      Lena po raz kolejny dostrzegła matematykę wokół siebie i zrobiła zdjęcie, któremu nadała tytuł „Złamana ławeczka”. Zgodnie z założeniami regulaminu do zdjęcia dołączyła samodzielnie napisany wiersz, opisujący sfotografowane zagadnienie matematyczne. Swoją pomysłowością i inwencją twórczą urzekła komisję konkursową i zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

      SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

       M.Marcinkiewicz

     • Wieczornica patriotyczna

     • Nowa galeria Wieczornica patriotyczna została dodana do albumu fotograficznego

      16.03.2023 r. w naszej szkole miała miejsce podniosła uroczystość o charakterze patriotycznym. Wzięli w niej udział: Burmistrz Olecka Karol Sobczak, przedstawiciele Związku Piłsudczyków w Olecku: dr inż. gen. Bryg. Władysław Krajewski pełniący funkcję Prezesa Okręgu Mazurskiego ZPRP oraz Wojciech Tatarczuk będący jednocześnie komendantem hufca  ZHP w Olecku, proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Olecku – ksiądz Krzysztof Krupiński, panie z Klubu Seniora na os. Siejnik, zespół Sedrnianki oraz przedstawiciele naszej społeczności szkolnej – dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

      Pierwsza część odbyła się przed szkołą i poświęcona była Józefowi Piłsudskiemu. W przededniu imienin Marszałka nadano imię „Józef” drzewku zasadzonemu z nasion dębu rosnącego w Zułowie – w miejscu urodzenia Józefa Piłsudskiego. W  1937 r. został on tam posadzony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i Marszałkową Aleksandrę Piłsudską. Nadanie imienia stanowiło kontynuację działań patriotycznych podjętych przez społeczność szkolną w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości.  W 2018 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w wycieczce patriotycznej „Śladami Józefa Piłsudskiego”. Odwiedzili wówczas miejsce narodzin marszałka - Zułów, kościół św. Kazimierza w Powiewiórce, gdzie przyjął on chrzest oraz Wilno  i  inne miejsca związane  z młodością i początkami działalności niepodległościowej Marszałka.

      Część drugą uroczystości stanowiła wieczornica, której mottem przewodnim była Ojczyzna. Na ten moment goście przenieśli się do „kawiarenki literackiej” w murach naszej szkoły, gdzie wszyscy uczestnicy czytali wybrane przez siebie wiersze o Polsce. Pan Władysław Krajewski przybliżył nam krótki życiorys Emilii Plater, nawiązując w ten sposób do przeczytanego przez dyrektora szkoły Stanisława Kopyckiego wiersza „Śmierć Pułkownika”, ciekawostką na temat zaprezentowanego utworu Krzysztofa Baczyńskiego podzieliła się zaś p. Katarzyna Fiećko – nauczycielka z naszej szkoły, była komendant ZHP w Olecku. Spotkanie uświetnił zespół Sedranianki, wykonując pieśń „Świat cały śpi spokojnie”. Mieliśmy też okazję posłuchać wzruszającego wykonania pieśni „Ojczyzno ma” przez naszą uczennicę Lidię Grześ z klasy VIII b oraz pięknej gry na pianinie Ernesta Sienicy – ucznia klasy VI b.

      Wieczornicę zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem pieśni „Dopóki w sercach naszych” oraz pamiątkowym zdjęciem. Mamy nadzieję, że zapisze się ona w pamięci uczestników jako wzruszające, kameralne spotkanie o charakterze patriotycznym integrujące społeczność szkolną i lokalną.

      Uroczystość zorganizowały nauczycielki Anna Karolina Szyłkiewicz,  Agnieszka Anna Kopycka, Krystyna Matwiejczyk i Karolina Domel.

       

       

      Anna Karolina Szyłkiewicz
      Agnieszka Anna Kopycka

     • Gość u przedszkolaków

     • Nowa galeria Gość u przedszkolaków została dodana do albumu fotograficznego

      „Słyszenie” to złożony proces, który zależy od wielu czynników. Coraz częściej zauważamy, że mimo iż dziecko ma dobrze funkcjonujące komórki słuchowe, to ma ukryty ubytek słuchu, czyli zniszczone włókna nerwu słuchowego, czego nie wykazuje normalne badanie słuchu.

      Obecnie jest rzeczywiście coraz więcej dzieci z tego rodzaju zaburzeniami. Wpływają na to czynniki środowiskowe: za dużo glukozy, za dużo stresu, za mało ruchu. Tłuszcze nasycone wpływają też na drogę słuchową. Jeżeli dziecko je bardzo dużo tłuszczów nasyconych, to także kosteczki w uchu środkowym szybciej się rozwijają niż normalnie i dziecko szybciej potrafi usłyszeć mowę.

      Przedszkolaki z klas 0A i 0C gościły p. Joannę Borzeńską, która od 15 lat jest protetykiem słuchu i pracuje w naszej przychodni w Olecku. Pani Asia bardzo obrazowo przedstawiła dzieciom budowę ucha, opowiedziała  jak dbać o słuch i jak czyścić uszy, aby zachować dobry słuch jak najdłużej.

      Przedszkolacy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tych zajęciach i obiecali przekazać rodzicom, jak należy prawidłowo czyścić uszy.

      Na koniec pani Asia wręczyła dzieciom kolorowanki, naklejki i baloniki związane z  realizowaną tematyką "Zmysły", a dzieciom, których rodzice wyrazili zgodę zbadała ucho środkowe.

      Zofia Sadłowska Wioletta Łęgowska

     • Tydzień uważności

     • Z radością informujemy, że uczniowie klas 0-3 będą brali udział w Ogólnopolskim Tygodniu Uważności organizowanym przez Uważność w Edukacji. Kosmos i Kajo. Żyjemy w świecie gdzie w centrum uwagi jest zadanie, obowiązek, stawanie się lepszym, osiąganie i dążenie. Chcemy, by w sercu społecznego zainteresowania był CZŁOWIEK, JEGO EMOCJE, POTRZEBY I CIAŁO. Dlatego zapraszamy do uważności na te aspekty swojego życia.

      Zasady Tygodnia uważności to, przez cały tydzień:
      - nie stawiamy ocen,
      - nie zadajemy zadań domowych,
      - nie ma kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi ustnych,
      - jest Uważna Przerwa w trakcie lekcji- ĆWICZYMY NASZĄ UWAŻNOŚĆ ze wszystkimi dzieci przez 7-10 minut dziennie,
      - raz dziennie jest specjalny ustalony dźwięk około godz. 10.00, by móc włączyć noktowizor uważności czyli skupić się na oddechu. O tej godzinie zatrzymujemy się i kierujemy uwagę na oddech. W zatrzymaniu staramy się pozostać 60 sekund.

      Plan tygodnia uważności:
      Poniedziałek – Uważność na oddech
      Wtorek – Uważność na zmysły
      Środa – Uważność na ciało
      Czwartek – Uważność na emocje
      Piątek – leżymy do góry brzuchem czyli Uważne jedzenie i Relaks.

      K. Rzodkiewicz

     • Lapbookowa nauka - cztery pory roku

     • Nowa galeria Lapbookowa nauka - cztery pory roku została dodana do albumu fotograficznego

      Lapbook to doskonały sposób na podsumowanie wiadomości o zimie i nie tylko. Ciekawa forma w postaci przegródek, kieszonek, zakładek, harmonijek czy mini książeczek sprawia, że powtórka materiału jest bardziej atrakcyjna dla dziecka. Klasa 1a w ramach innowacji "Lapbookowa nauka - cztery pory roku" wykonała już drugą tego typu pracę. Dzieci przy okazji utrwalania wiedzy o zimie ćwiczyły motorykę ręki, staranność i rozwijały kreatywność.

     • Wyjście klas 0a i 0c do biblioteki

     • Nowa galeria Wyjście klas 0a i 0c do biblioteki została dodana do albumu fotograficznego

      „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…polskie wydało  go plemię”

      24 lutego 2023 r. dzieci z grup 0A i 0C pojechały do Biblioteki Pedagogicznej w Olecku na bardzo ciekawe zajęcia o wybitnym polskim astronomie Mikołaju Koperniku, Polaku bez którego nie możemy mówić o dzisiejszej astronomii.

      W tym roku przypada 550 rocznica urodzin wielkiego astronoma. Wejściem do tego kosmicznego świata była pani Jola w przebraniu za Mikołaja Kopernika, która zapoznała dzieci z postacią wielkiego Polaka. Mikołaj urodził się w Toruniu, pewnie kojarzycie to miasto ze względu na przepyszne pierniki, z których Toruń słynie. Jego tata był kupcem, tak w średniowieczu nazywano sprzedawców, a mama zajmowała się domem. Po śmierci rodziców, Mikołajem i jego trojgiem rodzeństwa, zajął się ich bardzo bogaty wujek. Mikołaj szybko odkrył, że samo patrzenie w gwiazdy nie wystarczy, żeby zbadać ich tajemnice, więc dzięki pieniądzom wujka zaczął chodzić do szkoły i chyba mu się nauka spodobała, bo jak skończył jedną szkołę, to ruszał do kolejnej, w efekcie czego uczył się aż dwanaście lat, co jak na tamtą epokę było nie lada wyczynem. Niebo tak go zachwycało, że po ukończeniu wszystkich szkół, został duchownym, czyli kimś na kształt księdza. Oprócz bycia duchownym, był również lekarzem, żołnierzem, prawnikiem, matematykiem, ekonomistą, no i oczywiście astronomem... ).

      Pani Jola zaprezentowała przedszkolakom narzędzia pracy astronoma - lunety, teleskop, lornetkę. Dzieci utrwaliły też pojęcia dotyczące kosmosu (gwiazdy, ciała niebieskie, Układ Słoneczny, galaktyki, Droga Mleczna). Dzieci z wielkim zaangażowaniem  uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, eksperymentach. Pani Jola obiecała, iż jeszcze zaprosi nas na jakieś ciekawe zajęcia.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska