• Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2022

     • Już pojutrze szkoły na terenie całej Europy, a nawet Ameryki Południowej, Afryki i Azji obchodzić będą Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD).

      W 2021 wzięło w nim udział blisko 40 krajów z całego świata, 🌎🌍🌏 a już 30 września również nasza placówka będzie częścią tego międzynarodowego wydarzenia!

      W planach mamy zajęcia taneczne przy muzyce oraz zabawa w formie toru przeszkód

      @EuropejskiDzienSportuSzkolnego

      #ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL


      Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2022 – międzynarodowe wydarzenie w polskich szkołach
      30 września w szkołach z całej Europy i ze świata będziemy świętować Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD - European School Sport Day). Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów.

      Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD - jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się niemal 1000 placówek!

      Poznajmy się! Integracja polsko-ukraińska

      W Polsce jest obecnie ponad 800 tysięcy ukraińskich dzieci, z których znaczna część stała się dla polskich uczniów koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki. Europejski Dzień Sportu Szkolnego świętujemy w Polsce już po raz ósmy, a w tym roku pierwszy raz będziemy obchodzić go wspólnie z rówieśnikami z Ukrainy i blisko 40 krajami z całego świata.

      Partner wydarzenia – Akademia Krokieta i Lamy już po raz drugi przygotowała wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, czyli zestaw gotowych filmów z edukacją w ruchu, dzięki którym dzieci będą mogły wzajemnie uczyć się o swoich krajach - ich kulturze, języku i geografii. Bo w ruchu już teraz rozumiemy się doskonale! 

      Każda placówka, która weźmie udział w wydarzeniu otrzyma certyfikat uczestnictwa, a dla najbardziej zaangażowanych dodatkowo przewidziano atrakcyjne nagrody.

      #ESSD2022 w naszej placówce

      zajęcia taneczne przy muzyce oraz zabawa w formie toru przeszkód

      Więcej informacji o inicjatywie dostępnych jest na fanpage’u Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego: https://www.facebook.com/EuropejskiDzienSportuSzkolnego  

      Wydarzenie w Polsce koordynowane jest przez Fundację V4Sport (https://v4sport.eu), przy aktywnym wsparciu partnerów: Akademii Krokieta i Lamy, Krajowego Szkolnego Związku Sportowego, Szkolnego Związku Sportowego „DOLNY ŚLĄSK” oraz Szkolnego Związku Sportowego „WIELKOPOLSKA”.

     • Bliżej pieska

     • Nowa galeria Bliżej pieska została dodana do albumu fotograficznego

      W ramach projektu ,,Bliżej Pieska’’ o tematyce przyrodniczej 22 września( czwartek) 2022r.dzieci z grupy 0A i 0C pojechały na wycieczkę do Sobol do gospodarstwa agroturystycznego ,,Alpaki”.

      Po przyjeździe na miejsce dzieci przywitał chór gęsi siodłatych. Dzieci zobaczyły i poznały też inne zwierzęta gospodarskie: cielaczki, konie, króliki, kozy, osła oraz miały możliwość karmienia ich. Największe zainteresowanie wzbudziły alpaki, które dzieci karmiły i głaskały. Pani Paulina opowiedziała dzieciom o tych zwierzętach, o pielęgnacji ich, żywieniu.

      Uwieńczeniem wycieczki było ognisko integrujące dzieci, pieczenie kiełbasek, zabawy na świeżym powietrzu. Była to niezapomniana lekcja, o środowisku przyrodniczym, a szczególnie o zwierzętach, które są jego częścią .

      Zofia Sadłowska
      Wioletta Łęgowska

     • Policjanci edukują najmłodszych - „Bezpieczna droga do szkoły”

     • Nowa galeria Policjanci edukują najmłodszych - „Bezpieczna droga do szkoły” została dodana do albumu fotograficznego

      Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego oleccy policjanci rozpoczęli działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Akcja trwa przez cały wrzesień i ma na celu dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych w drodze do i ze szkoły oraz propagowanie zasad bezpieczeństwa drogowego wśród dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku odwiedził nas dzielnicowy Pan Łukasz Ratuszny. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 0-III. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Przypomniał również o zasadach przechodzenia przez ulicę.

      J. Zdanowska

     • Ognisko klas czwartych

     • Nowa galeria Ognisko klas czwartych została dodana do albumu fotograficznego

      8 września 2022 r. klasa 4a i 4b wybrały się na ognisko do obozowiska MOSiR. Wyjście miało na celu integrację uczniów, którzy weszli w nowy etap edukacyjny, z nowymi wychowawcami: Magdaleną Stachowicz - wychowawczyni klasy 4a i Jarosławem Bagieńskim - wychowawcą klasy 4b. Dzielni uczniowie pokonali pieszo 7 kilometrów podziwiając uroki naszej ,,małej ojczyzny”. Klasy, w niezwykle miłej atmosferze, aktywnie spędziły czas na świeżym powietrzu umacniając więzi koleżeńskie.

      Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23 życzymy wszystkim Uczniom wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy, a Nauczycielom satysfakcji płynącej z pracy z Młodzieżą.

      M. Stachowicz i J. Bagieński

     • NARODOWE CZYTANIE 2022 – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

     • Nowa galeria NARODOWE CZYTANIE 2022 – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza została dodana do albumu fotograficznego

      W sobotę, 3 września, odbyła się 11. edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

      „– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane <<Ballady i romanse>> Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.”  – Prezydent RP Andrzej Duda.

      źródło:https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/narodowe-czytanie/aktualnosci/-ballady-i-romanse-a-mickiewicza-w-11-edycji-narodowego-czytania)  

      W Olecku czytanie utworów Mickiewicza odbyło się na polanie przy skateparku. Wspólnie z olecczanami utwór czytali między innymi: starosta olecki - pani Marzanna Pojawa Grajewska, dyrektorzy oleckich szkół, instytucji, placówek, nauczyciele oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy V b: Anna Stefanowska (matka), Lena Grześ, Lena Stasiak, Agata Szóstkiewicz (dziatki), Antonina Wysocka (ojciec/kupiec), Anastazja Korejwo (zbójca), Alicja Konopko (herszt bandy) oraz uczennice z klas: VII
      Hanna Miłun i VI b Maja Wasilewska (narratorki).  Wszystkie dziewczynki  swoją interpretacją doskonale przedstawiły wydarzenia z ballady naszego wieszcza. Uczennice zostały przygotowane przez panie polonistki: Agnieszkę Kopycką, Emilię Stasiak i Mariolę Zdancewicz. Warto dodać, że w spotkanie – muzycznie – wprowadzili nas utalentowani chłopcy, jednym z nich był absolwent naszej szkoły – Eryk Czaplejewicz (zagrał na saksofonie). 

      Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej  literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. 

      Serdeczne podziękowania składamy również Rodzicom naszych uczennic, którzy towarzyszyli swoim córkom podczas tegorocznego wydarzenia.

       

      Mariola Zdancewicz

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • Nowa galeria Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 została dodana do albumu fotograficznego

      Pierwszy września to data, która porządkuje kalendarz w wielu domach – nie tylko w Polsce, a to za sprawą kończących się wakacji.

      W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023 odbyła się punktualnie o godzinie 9.00. Po dwumiesięcznym wypoczynku, po wielu dniach wypełnionych radością, nadszedł dzień, w którym powitaliśmy nowy rok szkolny.

      Wszystkich zebranych przywitał pan dyrektor Stanisław Kopycki. W swym wystąpieniu zarysował szkic tego, co przed nami w dwóch słowach: „wyzwania” i „nadziei”. Nakreślił perspektywę rozpoczynającego się roku szkolnego, jako roku pełnego możliwości, perspektyw i wyzwań. Roku, który ma nas uczynić lepszymi
      i mądrzejszymi. Krzewienie idei dobra i mądrości jest ogromnie ważne, zwłaszcza w kontekście 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Cała społeczność szkolna uczciła minutą ciszy poległych, którzy  walczyli za naszą wolność. Jak przypomniał Pan Dyrektor, należy pamiętać, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje – w każdym aspekcie naszego życia – tym globalnym, czego doświadczamy już ponad pół roku za naszą wschodnią granicą, ale również tym lokalnym, najbliższym.

      Po wystąpieniu dyrektora – pana Stanisława Kopyckiego – jeszcze raz wróciliśmy pamięcią do mijających wakacji. Dzięki uczniom z klas trzecich i szóstych odliczyliśmy bardzo dokładnie czas, jaki pozostał do kolejnej przerwy wakacyjnej. Wsłuchując się w słowa znanej wszystkim piosenki „Wakacje” kabaretu OTTO, zgodnie uznaliśmy, że z pewnością minie on szybko. Uczniowie również przywitali najmłodszych, którzy dziś pierwszy raz przekroczyli próg naszej szkoły i wszystkim złożyli wierszowane życzenia. Zwrócili uwagę, by fascynująca przygoda z nauką trwała cały rok.

      Część artystyczną przygotowali uczniowie z klas trzecich i szóstych wraz z wychowawczyniami: p. Katarzyną Fiećko, p. Anną Stasiak, p. Angeliką Fiećko i p. Małgorzatą Marcinkiewicz. Organizatorki dziękują również pani Magdalenie Stachowicz za przygotowanie występu Szkolnego Zespołu Muzycznego.

      MariolaZdancewicz