Dnia pierwszego grudnia (piątek) na zaproszenie pań z klas 0C i 0A szkołę odwiedziła podróżniczka pani dr Renata Madziara. W ramach edukacji globalnej pani Renata przybliżyła dzieciom środowisko przyrodnicze i społeczne życia ludzi zamieszkujących busz. Zapoznała nas z tamtejszą kulturą, zwyczajami, obrzędami.
Pani Renata jest naturaterapeutą. W Tanzanii jest od dwóch lat. Pracuje tam jako lekarz – zaopatruje rany ludziom żyjącym w buszu – Masajom. Gościnnie uczy dzieci masajskie w ich języku – swahili (często kupuje im przybory, rzeczy niezbędne do życia).
Z opowiadania pani Renaty dowiedzieliśmy się, iż w Tanzanii są dwie pory roku: deszczowa (trwa 6 miesięcy) i sucha (trwa też 6miesięcy). Bezcennym produktem, niezbędnym do bardzo trudnego życia w buszu, jest woda. Przynoszą ją kobiety w bukłakach, często z bardzo oddalonych miejsc. Trzeba ją bardzo oszczędzać (jest brązowa – jeden cykl to: myjemy się, pierzemy ubranie i dajemy zwierzętom do picia).
Domy Masajów są bardzo małe, bez okien, podłogi. W domu tylko śpią i gotują posiłki (na środku jest ognisko). Mężczyźni zajmują się wypasem krów, budową zapór, obroną przed dzikimi zwierzętami (śpią w uzbrojeniu, noszą korale, które dźwięczą i odstraszają dzikie zwierzęta, noszą dłuższe włosy), natomiast kobiety budują domy i robią wszystko co jest związane z domem i otoczeniem oraz uprawiają kukurydzę, która jest głównym składnikiem pożywienia (robią z niej mąkę, gotują ją). Słowo masajskie – emutu – mąka kukurydziana. Zwierzęta są całkowicie wykorzystywane (mięso, skóra jako posłanie). Dzieci nie mają zabawek, edukacja jest bardzo ograniczona wręcz sporadyczna. Dzieci same robią zabawki, różne pojazdy, które służą też do wożenia wody, z dostępnych im materiałów (kamyki, patyki). Już od trzech lat dziecko pracuje – pasie kozy.
Językiem urzędowym jest swahili, a językiem którym posługują się Masajowie w buszu jest maa. Pani Renata przybliżając nam zupełnie inną kulturę, środowisko uświadomiła jak piękna i potrzebna jest przyroda oraz jak ważne jest dbanie o jej zasoby (zwłaszcza oszczędzanie wody). Nasze dzieci miały możliwość poznać jak funkcjonują ich rówieśnicy zamieszkujący odległe i nieznane miejsca na Ziemi.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na facebooku:”Polka wśród Masajów” .
Wioletta Łęgowska, Zofia Sadłowska, Marcin Ołów