• Wizyta w sali zabaw "Piórko"

          • Nowa galeria Wizyta w sali zabaw "Piórko" została dodana do albumu fotograficznego

            11 grudnia uczniowie klasy 1a odwiedzili salę  zabaw "Piórko". Zjeżdżalnie z piłkami, tunele i labirynty, karuzela i mnóstwo  zabaw zręcznościowych sprawiły, że każde dziecko znalazło dla siebie atrakcyjny sposób spędzenia czasu. Zabawa w grupie daje każdemu okazję do wykazania się sprawnością i kreatywnością, uczy szacunku dla innych uczestników zabawy i wzmacnia poczucie przynależności do grupy rówieśniczej. Wspólne harce wprawiły uczniów w doskonały, beztroski nastrój! Dodatkową atrakcję stanowiły warsztaty, na których dzieci robiły bałwankowe kule śnieżne. Na koniec, pobyt w sali zabaw osłodziła uczta przy wacie cukrowej. To był naprawdę udany dzień!!!

          • Z wakacji na Zanzibarze do masajskiej wioski

          • Nowa galeria Z wakacji na Zanzibarze do masajskiej wioski została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia pierwszego grudnia (piątek) na zaproszenie pań z klas 0C i 0A szkołę odwiedziła podróżniczka pani dr Renata Madziara. W ramach edukacji globalnej pani Renata przybliżyła dzieciom środowisko przyrodnicze i społeczne życia ludzi zamieszkujących busz. Zapoznała nas z tamtejszą kulturą, zwyczajami, obrzędami.

            Pani Renata jest naturaterapeutą. W Tanzanii jest od dwóch lat. Pracuje tam jako lekarz – zaopatruje rany ludziom żyjącym w buszu – Masajom. Gościnnie uczy dzieci masajskie w ich języku – swahili (często kupuje im przybory, rzeczy niezbędne do życia).

            Z opowiadania pani Renaty dowiedzieliśmy się, iż w  Tanzanii  są dwie pory roku: deszczowa (trwa 6 miesięcy) i sucha (trwa też 6miesięcy). Bezcennym produktem, niezbędnym do bardzo trudnego życia w buszu, jest woda. Przynoszą ją kobiety w bukłakach, często z bardzo oddalonych miejsc. Trzeba ją bardzo oszczędzać (jest brązowa – jeden cykl to: myjemy się, pierzemy ubranie i dajemy zwierzętom do picia).

            Domy Masajów są bardzo małe, bez okien, podłogi. W domu tylko śpią i gotują posiłki (na środku jest ognisko). Mężczyźni zajmują się wypasem krów, budową zapór, obroną przed dzikimi zwierzętami (śpią w uzbrojeniu, noszą korale, które dźwięczą i odstraszają dzikie zwierzęta, noszą dłuższe włosy), natomiast kobiety budują domy i robią wszystko co jest związane z domem i otoczeniem oraz uprawiają kukurydzę, która jest głównym składnikiem pożywienia (robią  z niej mąkę, gotują ją). Słowo masajskie – emutu – mąka kukurydziana. Zwierzęta są całkowicie wykorzystywane (mięso, skóra jako posłanie). Dzieci nie mają zabawek, edukacja jest bardzo ograniczona wręcz sporadyczna. Dzieci same robią zabawki, różne pojazdy, które służą też do wożenia wody, z dostępnych im materiałów (kamyki, patyki). Już od trzech lat dziecko pracuje – pasie kozy.

            Językiem urzędowym  jest swahili, a językiem którym posługują się Masajowie w buszu jest maa. Pani Renata przybliżając nam zupełnie inną kulturę, środowisko uświadomiła  jak piękna i potrzebna jest przyroda oraz jak ważne jest dbanie o jej zasoby (zwłaszcza oszczędzanie wody). Nasze dzieci miały możliwość poznać  jak funkcjonują ich rówieśnicy zamieszkujący odległe i nieznane  miejsca na Ziemi.

            Więcej informacji na ten temat można uzyskać na facebooku:”Polka wśród Masajów” .

            Wioletta Łęgowska, Zofia Sadłowska, Marcin Ołów

          • Iskierki Dobra

          • Nowa galeria Iskierki Dobra została dodana do albumu fotograficznego

             

            "Każdy ma coś, co może dać innym".  

            3 grudnia o godzinie 13.00 na Placu Wolności odbyły się „Iskierki dobra". Wspólnie szerzyliśmy ideę pomocy i wolontariatu. Zgodnie z zapoczątkowaną 7 lat temu tradycją, w tym dniu obchodziliśmy również Dzień Wolontariusza i towarzyszące mu Mikołajki. Podczas wydarzenia nie zabrakło działań w świątecznym klimacie.

            Wolontariusze SP4 reprezentujący nasz Szkolny Wolontariat Dobre Serce, zorganizowali sesję świąteczną. Wspólnie ozdobili ramkę do zdjęć. Pani Aneta Sawicka zadbała o dodatkowe ozdoby świąteczne i oprawę fotograficzną. Uwieczniła emocje towarzyszące nam w tym dniu.

            Z całego serca dziękuję za pomoc i zaangażowanie.

            Angelika Fiećko

          • XX Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS”

          • Nowa galeria XX Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS” została dodana do albumu fotograficznego

            Od ponad 40 lat znamy wirusa HIV i nadal nie mamy stuprocentowo skutecznej recepty na walkę z nim. Dziś wiemy jednak, że wczesne rozpoznanie zakażenia tym wirusem w praktyce oznacza skuteczne leczenie i długie życie w zdrowiu – do tak zwanej naturalnej śmierci. Dzisiaj, w Światowy Dzień AIDS, przeprowadziliśmy wspólnie ze Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Olecku finał XX Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS” pod patronatem Starosty Oleckiego.

            Z przyjemnością informujemy o wynikach rywalizacji:

            miejsce I zajęła Maja Szymańska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku,
            miejsce II otrzymała Natalia Wojciechowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku,
            miejsce III przypadło Gabrieli Wysockiej ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

            Wyróżnienia otrzymali:

            – Alan Gojlik ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
            – Weronika Wasilewska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach,
            – Amelia Sienica z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach,
            – Zuzanna Osiecka ze Szkoły Podstawowej w Judzikach,
            – Karolina Orzechowska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
            – Lena Czaplejewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,
            – Mateusz Chmielewski ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich.

            Naszą młodzież nagrodziliśmy dzięki Starostwu Powiatowemu w Olecku, Urzędowi Gminy Kowale Oleckie, Urzędowi Gminy w Wieliczkach oraz Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Serdecznie dziękujemy za środki finansowe. Uczestnicy spotkania dzięki udziałowi w rywalizacji zyskali wiedzę teoretyczną. Prawdziwy sukces odniosą, gdy teorię będą wykorzystywać w praktyce. My, dorośli, będziemy odnosić swoje prywatne sukcesy nie robiąc tabu z naszego zdrowia seksualnego.

            Pamiętajmy o tym, że zakażenia wirusami – nie tylko HIV, lecz HPV, HBV, HCV oraz innymi patogenami mogą dotyczyć nas wszystkich. Nieważne jak doszło do zakażenia czy zarażenia: czy drogą kropelkową, czy pokarmową, czy podczas kontaktów seksualnych.  A ty? Czy kiedykolwiek zrobiłaś/zrobiłeś test w kierunku HIV?