• Światowy Dzień Życzliwości

     • Nowa galeria Światowy Dzień Życzliwości została dodana do albumu fotograficznego

      "Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi".

      Jan Paweł II 

      21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Dzieci z grupy Ob w poniedziełek 22 listopada zastanawiały się, w jaki sposób okazywać życzliwość sobie oraz innym. Tego dnia dzieliliśmy się miłymi słowami.

      Bądźmy życzliwi codziennie, dobroć zmienia świat na lepsze.

      K. Rzodkiewicz

     • Niecodzienna wizyta w 0B

     • Robot edukacyjny odwiedził dzieci w grupie 0B, aby przybliżyć im podstawy robotyki w przyjemny i twórczy sposób. Zadaniem dzieci było zaprogramowanie robota, w taki sposób, aby powędrował w miejsce, które wylosowali na karcie. Zabawa z robotem, którego nazwali Chrobocik, rozwija logiczne rozumowanie, koordynację wzrokowo - ruchową, rozwiązywanie problemów oraz dążenie do celu. Przy okazji zerówkowicze powtórzyli kolory po polsku i angielsku, litery, cyfry i nazwy zwierząt.

      K. Rzodkiewicz

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Nowa galeria Narodowe Święto Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego

      11 listopada 1918 r. – dzień, który kojarzy się Polakom z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, został oficjalnie uznany jako święto państwowe dopiero pod koniec lat 30. XX wieku. Tragiczny okres II wojny światowej nie zniszczył polskiej pamięci o odzyskaniu niepodległości. W Polsce komunistycznej święto było zakazane i obchodzone nielegalnie. Przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

      W tym roku przypada 103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji wybraliśmy się na spacer po Olecku- naszej małej ojczyźnie. Zaprosiliśmy do rozmowy kilkoro gości, m.in.: pana Karola Sobczaka – Burmistrza Olecka. Wykonaliśmy transparenty, przygotowaliśmy słodki poczęstunek, uczniowie należący do Szkolnego Zespołu Wokalnego zaśpiewali piękne pieśni patriotyczne, a uczniowie klasy 1b wyrecytowali wiersz i zatańczyli do utworów Fryderyka Chopina. W ramach lekcji plastyki uczniowie klasy 7c wykonali portrety wybitnych postaci zasłużonych dla polskiej wolności. Za realizację działań odpowiedzialne były panie: Małgorzata Truchan, Wioletta Czaplejewicz i Magdalena Stachowicz.

      Naszą pracę uwieczniliśmy na filmie. Zapraszamy Państwa do obejrzenia.

     • Jesień w grupie 0B

     • Za oknem coraz częściej jest szaro, ponuro i deszczowo. W grupie 0b natomiast jesień przybiera różnobarwne ciepłe odcienie. W październiku dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach związanych z tematami jesiennymi. Grupa korzystała z drewnianych pomocy edukacyjnych, które doskonale wspierają rozwój. Podczas zajęć dzieci:

      • odnajdywały takie same jesienne obrazki,
      • utrwalały nazwy ptaków,
      • dopasowywały kształty ptaków,
      • karmiły głodną sikorkę za pomocą szczypiec,
      • odwzorowywały ułożenie ptaszków zgodnie z dołączonymi kartami,
      • oglądały ptaki w środowisku naturalnym, korzystając z kodów QR, które po zeskanowaniu pozwoliły ujrzeć i usłyszeć danego ptaka,
      • pracowały w grupach i stworzyły plakat z karmnikiem i ptakami,
      • poznały budowę grzyba z wykorzystaniem układanki,
      • poznawały gatunki grzybów,
      • dopasowywały kształt grzybów za pomocą szczypiec,
      • pracowały w grupach i stworzyły plakat z grzybami w lesie.

      Jesień w grupie 0b jest kolorowa i kreatywna. Zapraszam do obejrzenia filmu.

      Karolina Rzodkiewicz

     • Czytam z Emocją

     • Dzieci z grupy 0b zrealizowały scenariusz zajęć innowacji pedagogicznej „Czytam z Emocją", której celem jest wprowadzenie najmłodszych w świat literatury. Podczas zajęć stworzyły własne Paszporty małego czytelnika. Pierwszą pozycją literacką był „Kopciuszek”. Grupa uważnie słuchała opowieści, podczas której nie zabrakło wielu refleksji. Zadaniem dzieci było uzupełnienie karty samooceny oraz narysowanie sceny z książki. Największą atrakcją okazało się dla grupy stworzenie wystawy  z klocków lego związanej z treścią książki. Kolejną książką, którą zaprosimy do naszej grupy będzie „Piotruś Pan".

      Karolina Rzodkiewicz

     • Kraina Kreatywności

     • Miło mi poinformować, że  dzieci z odziału 0b zakończyły w październiku realizację 1 modułu „Kraina Kreatywności” międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja. Celem modułu było rozbudzenie wiary we własne możliwości oraz rozwijanie kreatywności dzieci. 15 września grupa obchodziła Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie stworzyli niepowtarzalne kropki, które następnie ożywili w aplikacji Quiver. Dzieci oglądnęły film „The Dot”, którego główną bohaterką była dziewczynka Vashti poszukująca wiary we własne możliwości. W poszukiwaniach towarzyszyła jej nauczycielka, która wierzyła w umiejętności swojej uczennicy. Zerówkowicze realizując moduł, tworzyli obrazy kreatywności, dorysowywali obrazki do kształtów, składali z orgiami liska. Przekonali się jak wiele można, stworzyć wykorzystując jedynie białą kartkę. W sali został stworzony kącik emocji z uczuciometrem oraz słoikami złości i radości. Dzieci codziennie korzystają z kącika, zaznaczają swoje samopoczucie, tworzą rysunki do słoików. Niebawem grupę czeka realizacja kolejnego modułu pt. „Kraina Wyobraźni”.

      Karolina Rzodkiewicz

     • Wycieczka do Torunia

     • Nowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego

      We wtorek, 12 października 2021r. uczniowie klasy VII a, b i c byli uczestnikami edukacyjnej wycieczki do Torunia. Zorganizowana została ona w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”. Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Magdalena Borys, Pani Dorota Witkowska, Pani Małgorzata Grzyb i Pan Fabian Szóstkiewicz. Oto relacja jednej z uczestniczek tej wycieczki:

      Dojechaliśmy do Torunia o 11.00 i zaczęliśmy naszą przygodę od wizyty w "Centrum Nowoczesności - Młyn wiedzy". Była to niespotykana interaktywna wystawa edukacyjna "Kalejdoskop". Uczestniczyliśmy również w ciekawych lekcjach z zakresu fizyki, biologii oraz Internetu. Następnie udaliśmy się do "Muzeum przyrodników im. Tonego Halika", które związane jest z egzotycznymi podróżami do Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Po 16 zaczęła się niesamowita gra miejska, w której poruszaliśmy się po toruńskim Starym Mieście. Poznaliśmy przy okazji ciekawą historię miasta i zwiedziliśmy najważniejsze zabytki, tj. bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywą Wieżę, Bramę Klasztorną, Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz różne toruńskie kamienice mieszczańskie. Zwiedziliśmy obiekty sakralne oraz ruiny zamku krzyżackiego. Na końcu musieliśmy znaleźć bunkier, gdzie odbyła się symulacja nalotu bombowego. Skoro świt ruszyliśmy na zwiedzanie wystawy "Baza Mars" w Planetarium. Następnie odwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika i obejrzeliśmy film 4D. Ogromną atrakcją była dla nas wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie mogliśmy sami upiec swojego toruńskiego piernika. Z pięknymi wspomnieniami wróciliśmy o godzinie do Olecka.

     • XVI Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

     •  W dniach 26 - 27 października 2021 r. odbyły się przesłuchania do XVI Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Michalina Kalinowska z klasy 8a oraz Hanna Miłun z klasy 6a. Wyróżnienie w kategorii klas V-VIII otrzymała Hanna Miłun w piosence ,,Czerwone Maki na Monte Casino”. Serdecznie gratulujemy talentu i zaangażowania.

      ,,Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień”. – Madison James

      Fot. Facebook ROK Mazury Garbate

      Magdalena Stachowicz

     • Ognisko 0c

     • Nowa galeria Ognisko 0c została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 11.10.2021r. grupa  0C miło spędziła czas bawiąc się wspólnie na ognisku zorganizowanym na terenie  Mazurskiego Dworu w Siejniku. Miłym akcentem było pieczenie kiełbasek i karmienie ryb. Nie zabrakło również aktywności ruchowej na świeżym powietrzu.

      Wspólne zabawy w parku, szeleszczące liście pod butami, urok i piękno złoto - jesiennej aury na długo zostaną w pamięci dzieci. Dziękuję Paniom Annie i Ewelinie za pomoc podczas wycieczki.

     • Wycieczka do Białegostoku

     • Nowa galeria Wycieczka do Białegostoku została dodana do albumu fotograficznego

      19 października 2021 r. uczniowie klasy I b i klasy II a byli uczestnikami edukacyjnej wycieczki do Białegostoku. Zorganizowana została ona w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji  i Nauki pn  „Poznaj Polskę”. Najmłodsi uczniowie obejrzeli spektakl teatralny w Białostockim Teatrze Lalek, zatytułowany „ Andersen. Kosmiczny Agent”. Nie kryli swojego zadowolenia fabułą i akcją przedstawienia, jak i efektami specjalnymi. Główni bohaterowie Wojtek Pryszcz  i Hans Christian Andersen, zostają wyrzuceni ze Szkoły Kosmicznych Agentów na planecie Dziewanna, za to, że są ludźmi, a ludzie potrafią wszystko zniszczyć. Przesłanie spotkało się ze zrozumieniem młodych odbiorców, zwłaszcza, że opowieść ma oczywiście szczęśliwe zakończenie. Po dawce emocji związanych z przeżywaniem sztuki, uczniowie zostali zapoznani z historią powstawania lalek, mogli zobaczyć w Muzeum Lalek ich rodzaje i materiał z którego zostały wykonane. Następnym punktem zwiedzania  było Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który mieści się w Pałacu Branickich. Zanim uczestnicy wycieczki obejrzeli wyposażenie wybranych gabinetów sprzed stu lat, samodzielnie, ale pod bacznym okiem prowadzących, tworzyli glicerynowe mydełka. Ta działalność cieszyła się największym zainteresowaniem. Kto wie, może powrócą tam za kilka lat już jako studenci?

        AS

     • Dyktando nie musi być nudne

     • Nowa galeria Dyktando nie musi być nudne została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie klasy 3a "odczarowali" nudne dyktando. Na lekcji wychowania fizycznego połączyli ruch i naukę pisząc biegane dyktando. Zasady bieganego dyktanda są proste. Po jednej stronie sali zostały powieszone kartki z tekstem dyktanda, po drugiej uczniowie mieli swoje stanowiska do pisania. Należało podbiec do kartki, zapamiętać fragment tekstu (co wcale nie jest łatwe, bo tekst dyktanda najeżony był słowami z trudnościami ortograficznymi), wrócić i zapisać zdania w zeszycie. Okazało się, że nie tak łatwo zapamiętać wers, szczególnie gdy należy również brać pod uwagę poprawną pisownię i interpunkcję. Zabawa była przednia, taka forma dyktanda spodobała się uczniom. Na pewno to powtórzymy.

     • ,,WITAMINKI, WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI, WSZYSCY MAJĄ DZIARSKIE MINKI, BO ZJADAJĄ WITAMINKI…’’

     • Nowa galeria Witaminki została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 08.10.2021r. dzieci z grupy  przedszkolnej 0C samodzielnie wykonały pyszną i zdrową sałatkę owocową. Z pomocą rodziców przygotowały niezbędne produkty. Każdy przedszkolak z zapałem zabrał się do krojenia owoców przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Dzieci dowiedziały się jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu  odgrywają owoce. Przyrządzanie wspólnej sałatki owocowej sprawiło dzieciom wiele satysfakcji.

      W. Łęgowska

     • Kolej na klocki

     • Nowa galeria Kolej na klocki została dodana do albumu fotograficznego

      13 października uczniowie szóstej klasy wraz z wychowawczynią Krystyną Matwiejczyk  oraz panią Wiolettą Czaplejewicz wybrali się na jednodniową wycieczkę do Ełku. Chociaż wycieczka była krótka  to bardzo atrakcyjna. Dzieci spędziły ten dzień, między innymi, w centrum edukacyjnym „Kolej na Klocki”, gdzie budowały i programowały własne roboty.

      Nie były to jednak zwykłe roboty. Każdy z nich otrzymał imię, a później  stanął do wzajemnej walki sumo. Dlatego też konstrukcje musiały być solidne i przemyślane. Rywalizacja była bardzo emocjonująca, a doping właścicieli robotów niezwykle głośny. Po wysiłku umysłowym przyszła kolej na klocki. Wydawało się, że szóstoklasiści nie będą zainteresowani zabawą.  Nic bardziej mylnego… Wszyscy doskonale się bawili. Tworzyli konstrukcje  z dużych  klocków Lego - cegieł,  układali mniejsze budowle i klocki magnetyczne.                                             

      To nie był jednak koniec atrakcji.  Kolejnym punktem wycieczki była zabawa w Arenie Paintballa Laserowego - Laser Tag C4. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem i lekką nieśmiałością weszli na arenę…. Instruktorzy przedstawili zasady oraz zapoznali ze sprzętem niezbędnym do gry. Laser Tag to gra – zabawa, która integruje jej uczestników, wskazuje, jak ważna jest współpraca i dobra komunikacja w grupie oraz gra fair play.

      Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do szkoły z nieustającym pytaniem na ustach uczniów – „Kiedy kolejna wycieczka?”    

      Krystyna Matwiejczyk

     • 100 pytań do

     • Nowa galeria 100 pytań do została dodana do albumu fotograficznego

      Dzień Edukacji Narodowej – to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty.

      Uczniowie szóstej klasy w szczególny  sposób  uczcili ten dzień, organizując konferencję prasową pod hasłem „100 pytań do….”.  Gościem konferencji był dyrektor szkoły - Pan Stanisław Kopycki,  a uczniowie wcielili się w rolę dziennikarzy.

       Zanim jednak doszło do tego spotkania, wszyscy rzetelnie i profesjonalnie wypełnili obowiązki związane z jego organizacją. Uczniowie wykonali własne loga, reklamujące wybrane przez siebie medium – gazetę, radio lub telewizję oraz ułożyli pytania, które zadali podczas konferencji. Pytania były bardzo różne: żartobliwe i poważne, związane z pracą zawodową, ale też bardziej osobiste, aktualne i takie, które wymagały powrotu do wspomnień. Uczniowie dowiedzieli się m.in.: dlaczego dyrektor naszej szkoły wybrał zawód nauczyciela i czy trudno jest być dyrektorem, czy lubi podróże i jakie potrawy chętnie widzi w swoim menu. Odpowiedzi były wyczerpujące i zadowoliły bardzo dociekliwych uczniów.

      Podczas konferencji dzieci wzbogaciły też swoje wiadomości dotyczące Dnia Edukacji Narodowej, które były przedstawione w formie krótkiej prezentacji i odczytane przez jedną z uczennic.

      Ta nietypowa godzina wychowawcza odkryła przed uczniami tajniki pracy nauczyciela, a być może wśród niektórych wzbudziła chęć podjęcia w przyszłości pracy, w wyjątkowym i trudnym zawodzie nauczyciela.

      Krystyna Matwiejczyk

     • Wycieczka do nadleśnictwa

     • Nowa galeria Wycieczka do nadleśnictwa została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 7 października grupa 0b wybrała się na wycieczkę do Nadleśnictwa Olecko, którą zorganizowała Pani Agnieszka Krassowska. Na dzieci czekało wiele atrakcji. Odbyły się zajęcia edukacyjne na temat zwierząt leśnych, gatunków drzew, zasad obowiązujących podczas pobytu w lesie. Dzieci z zaangażowaniem wykonały drewniane medale, które ozdobiły kwiatami i roślinami. Wycieczka została uwieńczona wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

      Dziękujemy Pani Agnieszce Suchockiej  za pomoc podczas wycieczki.

      Składamy podziękowania Nadleśnictwu Olecko za gościnę oraz organizację zajęć.

      K. Rzodkiewicz

     • Wycieczka rowerowa 7c

     • Nowa galeria Wycieczka rowerowa 7c została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 29 września 2021r. klasa 7c, korzystając jeszcze z ostatnich dni pięknej pogody, wybrała się na wycieczkę rowerową trasą Wiewiórczej Ścieżki. Wszyscy pełni sił wyznaczyli sobie cel pokonania 22 km. Pani Małgorzata Grzyb akurat w ten dzień miała urodziny, więc wszyscy zaśpiewaliśmy jej sto lat i po chwili zobaczyliśmy pana Roberta Sienicę, który rozpalił nam ognisko na Plaży Gminnej w Sedrankach. Każdy zaopatrzony był w kiełbaskę, którą upiekł i ze smakiem zjadł. Po wspólnym posiłku udaliśmy się na ruchomy most, gdzie rozłożyliśmy sobie kocyk, słuchaliśmy muzyki i rozmawialiśmy. Było wesoło, ale nie odbyło się bez przygód! Jednej z uczestniczek wycieczki wpadł telefon do jeziora, na szczęście był wodoodporny. Po chwili relaksu wsiedliśmy na rowery i ruszyliśmy dalej. Czekała nas jeszcze droga powrotna. Nie ukrywamy, że czasami było ciężko. Strome górki, wystające konary drzew, jazda pod drzewami, które zawaliły się na środku drogi. Daliśmy jednak radę. Wszyscy cali i zdrowi, z uśmiechami na twarzy, chociaż trochę zmęczeni, wróciliśmy do szkoły. Każdy będzie z pewnością pamiętał i mile wspominał tę przejażdżkę. Wszystko zawdzięczamy pani Marzenie Jasińskiej, która zaproponowała nam zorganizowanie wycieczki rowerowej, panu psychologowi Robertowi Sienicy, który pokazał nam uroki naszego pięknego miasta i okolic, pani Jolancie Zdanowskiej, która pilnowała porządku i czuwała nad naszym bezpieczeństwem podczas wycieczki oraz naszej wychowawczyni, Małgorzacie Grzyb, która mimo problemów zdrowotnych przyjechała do nas samochodem i spędziła z nami czas przy ognisku.

      Paulina Marcinkiewicz, kl. VII c