„Trzymaj formę” to Ogólnopolski Program Edukacyjny współorganizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu "Trzymaj Formę" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej, poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program "Trzymaj Formę" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów, kształtuje ich prozdrowotne nawyki i poszerza ich wiedzę o świecie. Inicjatywa ta to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu, propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła po raz kolejny otrzymała certyfikat XVII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „ Trzymaj Formę ! ”.
Trzymaj formę
Spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego
Nowa galeria Spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego została dodana do albumu fotograficznego
7104.06.2024 r. w AGT odbył się XIII Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. W tym roku został on poszerzony o dodatkową kategorię wiekową – klasy I–III. Konkurs ma na celu popularyzowanie twórczości naszego patrona, prezentację dorobku artystycznego uczniów szkół podstawowych, propagowanie ich osiągnięć oraz integrację lokalnego środowiska młodzieży szkolnej. Do tegorocznej edycji przystąpili uczniowie z siedmiu szkół z powiatu oleckiego. Cieszy nas tak duże zainteresowanie poezją naszego patrona. Jest nam również miło, że coraz chętniej biorą w nim udział również chłopcy, którzy zazwyczaj stronią od tego rodzaju konkursów. Uczestnicy nie tylko recytowali wiersze Twardowskiego, ale i je śpiewali. Okazuje się, że utwory te świetnie się do tego nadają, dziwi więc fakt, że nie są one tak popularne jak teksty innych poetów śpiewane przez znanych artystów.
Z zapowiedzią kolejnych uczestników świetnie poradziły sobie „biedroneczki” – uczennice kl. II b z naszej szkoły: Nikola Domel, Oliwia Kirianow, Natalia Sawicka oraz Halszka Ołów.
Zmagania młodych recytatorów i solistów oceniała komisja w składzie: pani Mariola Borys – polonistka, obecnie dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, pani Katarzyna Jeżewska – kierownik Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, pani Agnieszka Lewandowska – instruktorka do spraw teatru w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku, stała uczestniczka Wróbelka Literackiego oraz pan Waldemar Snarski – pedagog, bard znany z pięknego wykonywania piosenek poetyckich z towarzyszeniem gitary, podróżnik i stały uczestnika Wróbelka Literackiego. Jury wyłoniło laureatów i przyznało wyróżnienia.
W kategorii recytacja w grupie wiekowej klas I-III:
I miejsce – Zofia Wiktorzak ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (opiekunki: pani Agnieszka Gryniewicz – Dębkowska i pani Katarzyna Fiećko);
II miejsce – Joanna Grzymkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (opiekunki: pani Agnieszka Gryniewicz – Dębkowska i pani Katarzyna Fiećko);
III miejsce – Zofia Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (opiekunki: pani Małgorzata Truchan i pani Grażyna Hołownia);
wyróżnienie – Nikodem Bartnicki ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (opiekunka – pani Małgorzata Łazarska).
W kategorii recytacja w grupie wiekowej klasy IV-VIII:
I miejsce – Katarzyna Wiszniewska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (opiekunka – pani Emilia Stasiak);
II miejsce – Bartosz Kawałko ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (opiekunka – pani Mariola Zdancewicz);
III miejsce – Maja Wasilewska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (opiekunka – pani Emilia Stasiak);
wyróżnienie – Weronika Masłowska – ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (opiekunka - pani Jolanta Gierak);
wyróżnienie – Osochocka Karolak Maria ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku (opiekunka – pani Renata Kołdys).
W kategorii poezja śpiewana:
I miejsce:
Wiktor Laskowski ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gaskach (opiekun – pan Jacek Malinowski);
Paweł Kulbacki ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (opiekunka – pani Katarzyna Fiećko);III miejsce – Aleksandra Pęcak ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (opiekunka – pani Agnieszka Łaskowska).
Laureatom dziękujemy za chwile wzruszeń, zaś członkom komisji – za poświęcony czas i sprawne wyłonienie zwycięzców. Wszystkich już teraz zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.
Anna Karolina Szyłkiewicz
Agnieszka Anna Kopycka
Wycieczka do Ełku
Nowa galeria Wycieczka do Ełku została dodana do albumu fotograficznego
1429 maja 2024r. w ramach obchodów Dnia Dziecka uczniowie klasy 7a i 7b wraz z nauczycielami p. Angeliką Fiećko, p. Małgorzatą Marcinkiewicz i p. Krzysztofem Krajewskim wybrali się do Ełku, aby zagrać w laserowego paintballa.
Laser tag polega na rywalizacji między graczami, jednak w odróżnieniu od paintballa nie ma tam kulek. Zamiast tego gracze używają kodowanych sygnałów świetlnych. Punkty w grze są zdobywane poprzez trafienie innego gracza za pomocą urządzenia z diodami LED w podczerwieni. Każdy z graczy posiada specjalny nadajnik umieszczony w opasce zakładanej na głowę. Miejscem pojedynku jest arena, na której znajduje się labirynt wzbogacony efektami specjalnymi: mgłą, światłami oraz muzyką. Po każdej rundzie gracze uzyskiwali statystyki wszystkich grających oraz ranking. Dla większości było to pierwsze doświadczenie z taką formą rozrywki, dlatego też wszyscy byli bardzo podekscytowani. Pobyt w tym miejscu zapewnił nie tylko świetną zabawę, ale również nauczył zasad gry fair play, jak i działania w grupie.
Nasz wyjazd zakończyliśmy spacerem, a następnie udaliśmy się do jednej z ełckich restauracji. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.
Lena Michniewicz
ucz. kl. 7b
Loteria fantowa
Warsztaty filmowe
Nowa galeria Warsztaty Filmowe została dodana do albumu fotograficznego
112.04.2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty filmowe, które prowadził Pan Dawid Wojtyła - filmowiec. Warsztaty były skierowane do wolontariuszy i dotyczyły zakresu promocji działań wolontariackich oraz tworzenia materiałów foto video. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jak stworzyć filmy, które później wezmą udział w grywalizacji. Warsztaty filmowe trwały 2h lekcyjne. Przez pierwsze 45min pan Dawid przedstawiał swoją prezentację, dotyczącą poprawnego ułożenia aparatu w chwili wykonywania ujęć. W czasie następnej lekcji mogliśmy samodzielnie potrenować omówione już wcześniej ustawienia. Organizatorzy użyczyli nam również swojego sprzętu do ścieżek dźwiękowych. Część z nas miała także okazję powiedzieć parę słów do mikrofonu. Dzięki warsztatom zdobyliśmy nową wiedzę i umiejętności, które na pewno wykorzystamy podczas tworzenia naszego filmu z akcji prowadzonych przez szkolny wolontariat.
Organizatorka warsztatów filmowych: Pani Angelika Fiećko.
Izabela Dźwilewska
Debata Oksfordzka
Nowa galeria Debata Oksfordzka została dodana do albumu fotograficznego
2621.05.2024r. w naszej szkole odbyła się kolejna debata oksfordzka. Tym razem uczniowie debatowali przeciwko nauczycielom. Pół godziny przed rozpoczęciem debaty standardowo wylosowane zostały strony: propozycja-uczniowie i opozycja-nauczyciele. A teza brzmiała następująco: Zdolny uczeń nie otrzymuje w szkole wsparcia w rozwijaniu swojego potencjału. Drużyny zawzięcie debatowały, pierwsi mówcy wgłębili nas w podaną tezę, a następnie odbyła się wymiana argumentów oraz kontrargumentacja. Na zakończenie głos zabrali ostatni przedstawiciele propozycji i opozycji. Po naradzie komisji wygrała strona broniąca podanej tezy - uczniowie. Wszyscy uczestnicy świetnie spędzili czas, przy tym ćwicząc umiejętności formułowania mocnych i logicznych wypowiedzi oraz obronę swoich racji.
W kimisji konkursowej zasiadły: Pani Jola Zdanowska, Pani Agnieszka Gryniewicz i uczennica klasy 8- Hanna Miłun.
Nauczyciele biorący udział w debacie: Pani Mariola Zdancewicz, Pani Wioletta Czaplejewicz, Pan Robert Sienica, Pan Jarek Bagieński.
Uczniowie biorący udział w debacie: Maja Wasilewska kl. 7b, Maria Romanowska 7b, Franciszek Rynkiewicz 6b, Anastazja Korejwo 6b, Alicja Konopko 6b, Filip Bednarek 6b.
Goście: Pan Dyrektor Stanisław Kopycki oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Stowarzyszenia Wiatraki Mazur.
Organizatorka wydarzenia: Pani Angelika Fiećko
Maja Wasilewska
Kl.7a
Koncerty w szkole muzycznej
Nowa galeria Koncerty w szkole muzycznej została dodana do albumu fotograficznego
50W maju uczniowie klas 0-3 wzięli udział w koncertach organizowanych przez Państwową Szkołę Muzyczną w Olecku.
Spotkania okazały się bardzo ciekawą lekcją muzyki. Wysłuchanie brzmienia instrumentów smyczkowych połączone było z zagadkami muzycznymi i zabawami rytmicznymi oraz pokazem umiejętności klasy rytmiki. Podczas koncertu uczniowie mogli podziwiać grę na skrzypcach swojej koleżanki z klasy 1b, Zosi Wiktorzak. Oczywiście Zosia zebrała największe brawa spośród występujących młodych artystów. Na końcu każde chętne dziecko mogło spróbować zagrać na skrzypcach.
Koncerty miały zachęcić dzieci do wzięcia udziału w rekrutacji do szkoły muzycznej na rok szkolny 2024/2025.
XIII Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki
Nowa galeria XIII Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki została dodana do albumu fotograficznego
4823 maja 2024 roku odbył się XIII Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki. Konkurs propagujący twórczość patrona naszej szkoły - księdza Jana Twardowskiego, jak co roku przyciągnął wielu miłośników żywego słowa. Wiersze recytowało 37 uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych.
Wyniki
Kategoria I – klasy 0-3
1. miejsce – Zofia Wiśniewska, kl. 3b
2. miejsce – Joanna Grzymkowska, kl.1b
3. miejsce – Zofia Wiktorzak, kl. 1b
Wyróżnienia – Marcelina Górnicka, Amelia Makowska i Maria Miłun, kl.1a oraz Zuzanna Giełazis i Maria Owsianko, kl. 0c
Kategoria II – klasy 4-8
1. miejsce – Katarzyna Wiszniewska, kl. 6a
2. miejsce – Maja Wasilewska, kl.7b
3. miejsce – Bartosz Kawałko, kl. 4b
Wyróżnienia – Dominika Marcinkiewicz, kl. 5b
Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki, a zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Laureaci będą reprezentować naszą szkołę w XIII Powiatowym Konkursie Recytatorsko-Muzycznym Poezji Jana od Biedronki, który odbędzie się 4 czerwca 2024 roku w „Teatrze AGT od nowa” w Olecku.
Anna Karolina Szyłkiewicz
Wycieczka do Trójmiasta
Nowa galeria Wycieczka do Trójmiasta została dodana do albumu fotograficznego
21Gdy nasi starsi koledzy i koleżanki pisali egzamin ósmoklasisty, my, uczniowie klas piątych i szóstych, wybraliśmy się ze swymi wychowawcami: p. Anną Domasik, p. Jarosławem Bagieńskim, p. Anetą Makowską i p. Karoliną Domel na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta.
Pierwszym punktem wycieczki było zoo w Oliwie, czyli jeden z największych i najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Zobaczyliśmy tam ogrom gatunków zwierząt, m.in.: tygrysa, lamy, wielbłądy, małpy, lamparty, słonie i wiele innych. Ale największe wrażenie i zaciekawienie zrobił na nas pingwin Kokosanka. Jest to pingwin albinos, który wygrał plebiscyt na całym świecie i zdobył tytuł „Królowej Pingwinów”. Po zwiedzeniu zoo przyjechaliśmy do Gdańska, gdzie odbyliśmy długi spacer po Starym Mieście. Każdy miał wtedy okazję kupić pamiątki i upominki dla swych bliskich. Po zwiedzeniu Starówki udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego. Zakwaterowaliśmy się, zjedliśmy obiadokolację i wyczerpani, ale pełni wrażeń poszliśmy spać.
Drugiego dnia wycieczki wstaliśmy rano i po wspólnym śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą trasę. Pierwszą atrakcją tego dnia było Akwarium Gdyńskie, gdzie zobaczyliśmy wiele stworzeń żyjących pod wodą. Różne kolory i gatunki ryb zadziwiały każdego. Wszyscy z uśmiechem na twarzy wyszliśmy z budynku i udaliśmy się na następną atrakcję. Czekała na nas przygoda z batyskafem, czyli symulatorem łodzi podwodnej. Przeżyliśmy niesamowite emocje podczas rejsu. Każdy był pod dużym wrażeniem. Nie przypuszczaliśmy, że może nam to sprawić tak wielką frajdę. Następnie udaliśmy się autokarem do Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie testowaliśmy interaktywne eksponaty, próbowaliśmy się w różnych zadaniach np. udzielaniu pierwszej pomocy, czy jeździe samochodem. Czas minął nam tam bardzo szybko. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Sopotu i słynnego mola. Spacerując, podziwialiśmy piękne krajobrazy na tle Morza Bałtyckiego i jedliśmy pyszne lody. Po dniu pełnym atrakcji i niesamowitych przeżyć wróciliśmy do hotelu, gdzie czekała na nas obiadokolacja, a potem upragniony czas na odpoczynek.
Ostatniego dnia, po zjedzeniu śniadania i wykwaterowaniu się, wyruszyliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Byliśmy podzieleni na dwie grupy. Grupa pierwsza miała warsztaty na temat sierpniowego strajku, a grupa druga – o bohaterach Solidarności. Dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji o czasach PRL-u, strajkach oraz liderach protestu. Po krótkiej lekcji historii zaszliśmy do Bazyliki Mariackiej, gdzie podziwialiśmy obrazy świętych oraz mogliśmy pomodlić się przy urnie zamordowanego byłego prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza. Następnie udaliśmy się na smaczny posiłek, po którym czekała na nas ostatnia atrakcja wycieczki, czyli Bubble Football. Podzieleni na grupy graliśmy w dmuchanych kulach w piłkę nożną. Bawiliśmy się świetnie, ale wszystko co dobre, szybko się kończy.
Zmęczeni, ale szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną. Całą trasę dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy przed naszą szkołę, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Z uśmiechami na twarzy i walizkami w rękach rozjechaliśmy się do naszych domów.
Dominika Marcinkiewicz - ucz. kl. 5b
Wizyta w Nadleśnictwie w Olecku
Nowa galeria Wizyta w Nadleśnictwie w Olecku została dodana do albumu fotograficznego
915 maja uczniowie klasy 0B wybrali się z wizytą do Nadleśnictwa w Olecku. Celem wizyty było poszerzenie wiadomości o lesie i jego mieszkańcach oraz uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającej nas przyrody, jak i wzbudzenie jeszcze większego poczucia odpowiedzialności za nią.
W czasie spotkania pan leśniczy przybliżył dzieciom informacje na temat swojej pracy, zwierząt żyjących w lesie i bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie. Zaznaczył także, że człowiek jest gościem lasu i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dzieci wykazały się dużą wiedzą lesie i aktywnie brały udział w zajęciach. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek i zabawy na świeżym powietrzu.
Katarzyna Bańkowska – Bąk, Agnieszka Krassowska
Scena Przedszkolaka
Nowa galeria Scena Przedszkolaka została dodana do albumu fotograficznego
88 maja 2024r uczniowie z klasy 0B wzięli udział w XXI Przeglądzie Twórczości Dziecięcej „Scena Przedszkolaka” który odbył się w Hali „Lega” w Olecku, a organizatorem był Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”. Dzieci zaprezentowały się w tańcu pt.: ” Wiosna i motyle”. Występ dostarczył wielu wrażeń, mali tancerze spisali się na medal i skradli serca zgromadzonej publiczności.
Katarzyna Bańkowska – Bąk, Agnieszka Krassowska
Egzamin ósmoklasisty już za nami
Nowa galeria Egzamin ósmoklasisty już za nami została dodana do albumu fotograficznego
1Maj kojarzy się nam przede wszystkim z wybuchem zieleni i powodzią kwiatów. To właśnie w tym miesiącu zakwitają bzy, konwalie i … kasztanowce. W tym roku pogoda sprawiła, że obudziły się znacznie wcześniej. A tradycją jest już, że gdy kwitną kasztanowce, to licealiści przystępują do matur, a ósmoklasiści - do swego egzaminu. Dla nich to też taka mała matura, bowiem ich wiadomości i umiejętności z trzech przedmiotów sprawdzane są przez kolejne trzy dni. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Oznacza to, że trzeba do niego przystąpić, by ukończyć szkołę podstawową. 14 maja uczniowie zmagali się z zadaniami z języka polskiego. W ciągu 120 minut musieli wykazać się między innymi znajomością „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego oraz umiejętnością redagowania dłuższej formy wypowiedzi pisemnej. Zdecydowana większość wybrała rozprawkę. 15 maja przyszedł czas na łamanie głowy nad zadaniami z matematyki. Na ich wykonanie musiało wystarczyć 100 minut. Ostatni dzień miał na celu sprawdzenie stopnia opanowania języka obcego. Wszyscy wybrali język angielski.
Myślę, że możemy być dumni z naszych uczniów, gdyż wykorzystali przysługujący im na pisanie czas i nie pozostawiali zadań bez odpowiedzi. Świadczy to o ich zaangażowaniu i odpowiedzialnej postawie. Teraz pozostało jedynie czekać na wyniki, które ukażą się 3 lipca. Wierzymy, że będą dobre i otworzą naszym absolwentom drzwi do wymarzonych szkół średnich, w których kontynuować będą swą edukację. Trzymamy kciuki i już teraz życzymy im powodzenia na nowym etapie życia.
Agnieszka Anna Kopycka
Dzieckiem być! W co się bawiły mazurskie dzieci?
Nowa galeria Dzieckiem być! W co się bawiły mazurskie dzieci? została dodana do albumu fotograficznego
14W dniu 07 maja 2024 r klasy 0A oraz 0C w ramach szkolnej wycieczki udały się do Muzeum Historycznego w Ełku. Pierwszym celem wycieczki były przede wszystkim zajęcia dydaktyczno – historyczne związane ze światem dawnych gier i zabaw - jak dawniej bawiły się mazurskie dzieci, poznanie cennych i ciekawych eksponatów muzealnych w postaci zabawek, którymi ponad 100 lat temu bawiły się mazurskie dzieci oraz zapoznanie się z elementami kultury ludowej dawnych mieszkańców regionu. Dzieci z uwagą wysłuchały prelekcji prowadzącej zajęcia historyczki oraz chętnie podczas zajęć oglądnęły prezentację przedstawiającą dawniejsze gry i zabawy swoich dawnych rówieśników. Zauważyły, iż dawniej gdy nie było tabletów, telefonów, komputerów, internetu wszystkie zabawkowe eksponaty typu lalki, wózki, kołyski, koniki, ptaszki zostały wykonane ręcznie z drewna. Podczas omawiania elementów kultury ludowej miały możliwość zobaczenia masek karnawałowych. Pod koniec pierwszej prelekcji odbyły się zajęcia aktywizujące. Nasi mali uczestnicy miały możliwość wykonać samodzielnie drewnianą lalkę oraz ułożyć układankę z jednym rozwiązaniem. Drugą częścią zajęć były małe warsztaty związane z historią wynalazku i odkrycia. Dzięki tym zajęciom oraz kolejnej wirtualnej prezentacji, dzieci poznały dawne wynalazki i odkrycia naukowe sięgając aż do „postępu technicznego”. Dowiedziały się jak powstała kolej czyli tor szynowy oraz lokomotywa parowa zakończywszy na lokomotywie elektrycznej. Podczas tych zajęć dzieci oglądały krótkie filmy edukacyjne na temat kolei, eksperymentowały z prowadzącym poruszenie turbiny parowej za pomocą pary wodnej. Zobaczyły inne rożne cenne eksponaty kolejnictwa. Otrzymały do pokolorowania szkic lokomotywy. Uwieńczeniem spotkania było krótkie zwiedzanie muzeum kolei oraz przejście przez wnętrze lokomotywy parowej wąskotorowej która po dzień dzisiejszy jest czynna i nadal pracuje.
Nasi uczniowie w Oleckiej Radzie Młodzieżowej
Nowa galeria Nasi uczniowie w Oleckiej Radzie Młodzieżowej została dodana do albumu fotograficznego
2612 kwietnia 2024 r. miały miejsce wybory do Oleckiej Rady Młodzieżowej, które odbyły się we wszystkich szkołach stanowiących obwody wyborcze na terenie gminy Olecko. W wyniku głosowania wyłonionych zostało 15 radnych ORM.
Uczniowie naszej szkoły również mogli oddać swój głos na jednego wybranego kandydata spośród 21 zgłoszonych pretendentów do Rady. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów. Do Oleckiej Rady Młodzieżowej weszło 5 przedstawicieli ze szkoły: Ernest Sienica, Alicja Konopko, Franciszek Rynkiewicz, Hanna Miłun i Rafał Smokowski.
Poprzedzająca wybory kampania wyborcza była cennym doświadczeniem dla samych młodzieżowych radnych, jak i ich szkolnych rówieśników. Zachęciła uczniów do zastanowienia się nad wyborem „młodzieżowych liderów”. Ponadto stworzyła okazję do dialogu na poziomie szkolnym nad problemami i potrzebami młodzieży, a także sytuacją w szkole.
W dniu wyborów uczniowie mogli samodzielnie, jak dorośli obywatele, dokonać wyboru swoich przedstawicieli, którzy będą ich reprezentantami w strukturach ORM, dzięki możliwości bezpośredniego przedstawiania swoich postulatów przed lokalną władzą.
Działalność ORM jest jednym ze sposobów zainteresowania młodzieży sprawami lokalnymi oraz systematycznego zaangażowania ich w życie swojej społeczności. Jest też doskonałą lekcją lokalnego patriotyzmu i podejmowania decyzji dotyczących spraw związanych z młodzieżą na poziomie lokalnym.
I sesja Oleckiej Rady Młodzieżowej, podczas której radni złożyli ślubowanie, odbyła się 6 maja 2024 r. Został też wybrany Zarząd ORM.
Więcej na temat działalności Oleckiej Rady Młodzieżowej
Statutowym celem działania ORM jest:
- upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży oraz wspieranie aktywności młodych ludzi,
- reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji samorządowych, rządowych i pozarządowych,
- zapewnienie możliwości uczestnictwa młodzieży w procesie podejmowania decyzji bezpośrednio wpływających na sposób i jakość jej życia,
- kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych oraz wyrabianie umiejętności podejmowania decyzji w określonych obszarach zagadnień,
- kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych,
- promocja kultury, w szczególności tworzonej przez ludzi młodych i do nich adresowanej,
- przeciwdziałanie zjawiskom patologicznym wśród młodzieży oraz współtworzenie warunków ich zapobiegania,
- podejmowanie i czynny udział w przedsięwzięciach proekologicznych,
- działanie na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych i twórczych,
- wspieranie działalności społecznej ludzi młodych,
- działanie na rzecz obrony praw i godności człowieka, w szczególności dzieci i młodzieży.
Działalność ORM ma charakter głównie konsultacyjny, wspierający przepływ informacji między władzami, a młodzieżą. Rolą Młodzieżowej Rady jest wskazywanie potrzeb młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii w sprawach dotyczących młodzieży. Do zadań Oleckiej Młodzieżowej Rady należy inicjowanie procesu uchwałodawczego, opiniowanie projektów uchwał, współpraca przy tworzeniu dokumentów strategicznych oraz inicjowanie własnych działań na rzecz młodzieży.
Anna Karolina Szyłkiewicz
Jeden z dziesięciu w naszym województwie
Nowa galeria Jeden z dziesięciu w naszym województwie została dodana do albumu fotograficznego
Ernest Sienica, uczeń klasy 7b, podczas uroczystej gali, która dobyła się 15 kwietnia 2024 r. w Olsztynie, otrzymał z rąk Wojewody Warmińsko – Mazurskiego Pana Zygmunta Szczypińskiego oraz Warmińsko – Mazurskiej Kurator Oświaty Pani Jolanty Weroniki Skrzypczyńskiej
Dyplom uznania Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty za szczególne osiągnięcia w konkursach przedmiotowych w roku szkolnym 2023/2024.
Ernest, będąc laureatem trzech konkursów przedmiotowych – z języka polskiego, historii, geografii - znalazł się w dziesiątce uczniów z najwyższymi wynikami w Województwie Warmińsko – Mazurskim.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Agnieszka Gryniewicz
Czytanie nie gryzie, ale jak ugryźć lekturę ?
„Ale ja nie mogę zrozumieć!
Nie mogę zrozumieć,
jak zachwyca, jeśli nie zachwyca.”W. Gombrowicz Ferdydurke
Co prawda czytanie nie gryzie, ale… zdaniem wielu współczesnych młodych ludzi do zajęć przyjemnych z pewnością nie należy. O ile jeszcze są w tej grupie wiekowej książkowe mole, które sięgają po powieści młodzieżowe, detektywistyczne czy fantasy, to od lektur zdecydowana większość trzyma się z daleka. Dlaczego tak się dzieje? Można by tu powtórzyć za Szymborską: „Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła”.Z pewnością wynika to z faktu, że są to teksty odgórnie narzucone, zapisane w podstawie programowej z języka polskiego, a jak wiemy, nikt nie lubi, gdy mu się coś narzuca. Warto by się tu jednak zastanowić, dlaczego się je narzuca i dlaczego właśnie te, bo na pewno nie bez powodu.
Nie bez znaczenia jest też pewnie to, że utwory te poruszają zagadnienia zupełnie obce współczesnym nastolatkom – to nie ich świat, nie ich bajka. Bo jak tu zrozumieć Andrzeja Radka, którego zachwycają kolorowe obrazki w książce i ich oglądanie stanowi jego największą rozrywkę albo Ordona, który wysadza się w powietrze wraz ze swą redutą? Czy to nie szaleństwo? Jak wyobrazić sobie świat bez telewizji, internetu, telefonu? Jak pojąć ludzkim rozumem to, że nie można posługiwać się ojczystym językiem? Albo czy można znaleźć wspólny język z kimś, kto jak obłąkany ugania się za nimfami wodnymi czy próbuje karmić duchy? A skoro już o języku mowa, to on też zadania nie ułatwia. Teksty Kochanowskiego, Krasickiego, czy nawet późniejszych twórców piszących powieści historyczne i stosujących archaizację trzeba by chyba czytać z translatorem.
No więc… Czy lektury mogą zachwycać? Można by tu z kolei przywołać słowa Gałkiewicza z Ferdydurke Witolda Gombrowicza: „Ale ja nie mogę zrozumieć! Nie mogę zrozumieć, jak zachwyca, jeśli nie zachwyca.” No właśnie… jak zrozumieć, jak „zachwyca, jeśli nie zachwyca”?
Może po prostu spojrzeć z innej perspektywy? Może spróbować znaleźć coś, co jednak zaintryguje, co jest dla nas bliskie? Tylko co?
Może uczucia? Każdy z nas przeżywa zarówno te pozytywne jak i negatywne. W różnych sytuacjach doświadczamy przecież miłości, szczęścia, wzruszenia, cierpienia, tęsknoty czy lęku – podobnie jak bohaterowie lektur. Właśnie dzięki temu, że czują tak jak my, nie są tylko papierowymi postaciami, ale kimś nam bliskim, kto mógłby nas zrozumieć.
A może wartości? Czy przyjaźń, miłość, uczciwość, patriotyzm lub honor mogą się zdezaktualizować? Czy nie cenimy ludzi, którzy się nimi kierują, nie ufamy im? Czy nie chcemy, by nam ufano, byśmy i my byli wiarygodni? Jeśli tak, może warto poszukać przykładów w literaturze i na nich się wzorować?
Jeszcze innym sposobem może być potraktowanie książki jako wehikułu czasu, do którego wsiadamy i przenosimy się w inny wymiar, do odległych czasów czy miejsc. Nikt z nas za największe nawet pieniądze nie jest w stanie znaleźć się fizycznie w starożytnym Rzymie, na ulicach okupowanej Warszawy czy w dworku szlacheckim, który okazał się być silniejszy od mapy w zachowaniu polskości. Z jednej strony to szczęście, że nie musimy ginąć na arenie rozszarpywani przez dzikie zwierzęta, że nasze życie nie zależy od kaprysu Nerona lub od tego, jaką trajektorię lotu obierze kula wystrzelona z pistoletu gestapowca. Ale czyż nie jest wspaniała możliwość poznania tego, jak kiedyś żyli ludzie, w co wierzyli, co jedli, jak ubierali się i gdzie mieszkali? Moda, obyczaje, język zmieniają się. Dobrze jest czasem zerknąć na karty powieści niczym w zwierciadło, w którym wszystko to bardzo wyraźnie się odbija.
Na tym jednak nie koniec. Wiele lektur mogłoby być podstawą do napisania scenariusza filmu kryminalnego. Miłośnicy tego gatunku mogą tropić zbrodnie popełniane przez bohaterów, starać się określić ich motywy, a nawet zabawić się w psychologów i spróbować zrozumieć psychikę tych postaci.
Znajdzie się też coś dla miłośników zjawisk paranormalnych i fantastyki. Światy wykreowane w utworach literackich zaludniają nimfy wodne, trolle, krasnoludy czy zjawy z zaświatów. Wszystkie te istoty ingerują w losy innych – wygłaszają prawdy moralne, osądzają, wymierzają sprawiedliwość. Ich pojawienie się może w nas, czytelnikach, wywoływać dreszcz emocji, pobudzić wyobraźnię, a może nawet czegoś nauczyć.
To, o czym teraz chcę wspomnieć, ma bardziej przyziemny charakter. Znajomość lektur wymagana jest, póki co, na egzaminie ósmoklasisty. Warto dać sobie szansę, by zdać go jak najlepiej. Ale bądźmy szczerzy, nawet ktoś z najlżejszym piórem nie będzie w stanie napisać dłużej formy wypowiedzi, nie znając dokładnie lektur. Każdy temat wymaga odwołania się do tego rodzaju utworu literackiego, a liczba punktów, które możemy otrzymać za wypracowanie stanowi prawie połowę wszystkich możliwych do zdobycia. To naprawdę dużo.
Znajomość dzieł omawianych na lekcjach można sprawdzić, rozwiązując różnego rodzaju zadania interaktywne – może to być też dobre ćwiczenie dla naszego mózgu, za które kiedyś nam podziękuje. Można też opracować własne zadania, korzystając z różnych edytorów i platform edukacyjnych. W ten sposób utrwalimy swą wiedzę. Właśnie tak zrobili uczniowie klasy VIII, którzy pracowali nad tym na kolejnych lekcjach języka polskiego. Przygotowany przez nich zestaw zadań czeka na śmiałków na stronie szkoły w zakładce Nauczyciele (Publikacje – Lektury). Tam też znajdziecie wycinki z gazet zawierające artykuły dotyczące lektur zredagowane przez uczniów klasy V b na zajęciach rozwijających z języka polskiego oraz moją prezentację z zadaniami do lektur.
A zatem sięgajmy po książki, czytajmy jak najwięcej – także lektury. Znajdźmy w nich coś z siebie i dla siebie. Nie traktujmy ich jak przykrego obowiązku, jak wroga, ale spójrzmy na nie jak na możliwość doświadczenia różnych uczuć, przeżycia niezwykłych przygód, odczarowania naszej pełnej zgiełku, opanowanej przez wirtualny świat i technologie rzeczywistości. Szelest kartek może być naprawdę przyjemnym dla ucha dźwiękiem.
Na koniec coś z przymrużeniem oka. Poniżej zamieszczam fragment Ferdydurke Witolda Gombrowicza. Niech skłoni on do refleksji. Nie bądźmy jak Gałkiewicz, zróbmy coś, żeby móc, bo to zależy tylko od nas. Czytajmy, bo mamy ten przywilej i możemy. Korzystajmy z tego. Może wielka poezja, czy szerzej – literatura klasyczna, nie musi nas zachwycać, ale warto, a nawet wypada ją znać.
Agnieszka Anna Kopycka“(…) GAŁKIEWICZ
Ale ja nie mogę zrozumieć! Nie mogę zrozumieć, jak zachwyca, jeśli nie zachwyca.
NAUCZYCIEL
Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca.
GAŁKIEWICZ
A mnie nie zachwyca.
NAUCZYCIEL
To prywatna sprawa Gałkiewicza. Jak widać, Gałkiewicz nie jest inteligentny. Innych zachwyca.
GAŁKIEWICZ
Ale, słowo honoru, nikogo nie zachwyca. Jak może zachwycać, jeśli nikt nie czyta oprócz nas, którzy jesteśmy w wieku szkolnym, i to tylko dlatego, że nas zmuszają siłą...
NAUCZYCIEL
Ciszej, na Boga! To dlatego, że niewielu jest ludzi naprawdę kulturalnych i na wysokości...
GAŁKIEWICZ
Kiedy kulturalni także nie. Nikt. Nikt. W ogóle nikt.
NAUCZYCIEL
Gałkiewicz, ja mam żonę i dziecko! Niech Gałkiewicz przynajmniej nad dzieckiem się ulituje! Gałkiewicz, nie ulega kwestii, że wielka poezja powinna nas zachwycać, a przecież Słowacki był wielkim poetą... Może Słowacki nie wzrusza Gałkiewicza, ale nie powie mi chyba Gałkiewicz, że nie przewierca mu duszy na wskroś Mickiewicz, Byron, Puszkin, Shelley, Goethe...
GAŁKIEWICZ
Nikogo nie przewierca. Nikogo to nic nie obchodzi, wszystkich nudzi. Nikt nie może przeczytać więcej niż dwie lub trzy strofy. O Boże! Nie mogę...
NAUCZYCIEL
Gałkiewicz, to jest niedopuszczalne. Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca.
GAŁKIEWICZ
A ja nie mogę. I nikt nie może! O Boże!
Nauczycielowi pot kroplisty zrosił czoło, wyjął z pugilaresu fotografię żony i dziecka i próbował wzruszyć nimi Gałkiewicza, lecz ten powtarzał tylko w kółko swoje: "Nie mogę, nie mogę." (…)”
Apel z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja
Nowa galeria Apel z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja została dodana do albumu fotograficznego
33„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.
Seneka
30 kwietnia 2024 r. cała społeczność szkolna uczciła 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy 5b pod kierunkiem pani Anny Karoliny Szyłkiewicz i pana Jarosława Bagieńskiego oraz z oprawą muzyczną i plastyczną pani Katarzyny Fiećko przypomnieli tak ważne dla wszystkich Polaków historyczne wydarzenie. Uchwalona w 1791 r. konstytucja - pierwsza w Europie i druga na świecie - „stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych". Określiła ona ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Program artystyczny miał za zadanie przybliżyć wszystkim to doniosłe wydarzenie historyczne, a także uświadomić, jak ważną rolę pełni dokument, jakim jest konstytucja. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja.
Na koniec pan Jarosław Bagieński nawiązał do innej ważnej rocznicy – dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej. Przypomniał o głównych celach współpracy państw europejskich i korzyściach wynikających z wstąpienia naszego kraju w struktury unijne.
Pan Dyrektor życzył wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi.
Anna Karolina Szyłkiewicz
Teatr kolorowych skarpetek
21 marca celebrujemy nie tylko pierwszy dzień wiosny, to także Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia zakładamy wielobarwne, niedopasowane skarpetki jako wyraz solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem.
Uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić ten dzień tworząc skarpetkowy teatr. Klasy 0 - 8 przygotowały krótkie przedstawienia na podstawie literatury dziecięcej i młodzieżowej. Kolorowe skarpetki stały się wielobarwnymi aktorami i wcieliły się w wiele ciekawych postaci.
Zapraszamy do obejrzenia jakże twórczych i pomysłowych mini spektakli!
Dziękujemy uczniom i nauczycielom za twórcze zaangażowanie się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.
Wioletta Czaplejewicz
Żaneta Milewska
Emilia Stasiak
Sukces Zosi
Zofia Wiśniewska, uczennica klasy III B zajęła I miejsce w IX Powiatowym Konkursie Znajomości Literatury Dziecięcej „ Baśniowy Świat”, organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. Wykazała się znakomitą znajomością baśni Hansa Christiana Andersena „Dzikie Łabędzie” oraz „Kogut podwórzowy i kogucik na dachu”. Życiorys autora również nie sprawił Zosi kłopotu. Gratulujemy!
II Gminny Konkurs Literatury Polskiej
Nowa galeria II Gminny Konkurs Literatury Polskiej została dodana do albumu fotograficznego
419 kwietnia 2024 r. w oleckim Teatrze AGT od nowa odbył się II Gminny Konkurs Literatury Polskiej, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.
W tym roku uczniowie z oleckich szkół przybliżyli nam twórczość Czesława Miłosza. Interpretacje utworów Noblisty pozwoliły na nowo przyjrzeć się przesłaniu wierszy poety. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice. W kategorii klas VI – Alicja Konopko (kl. VI b, przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz), a w kategorii klas VII – Maja Wasilewska (kl. VII b, przygotowanie – p. Emilia Stasiak). W pierwszej grupie nie miała sobie równych Alicja Konopko i kolejny raz w tym roku stanęła na najwyższym podium, a umożliwiła jej to interpretacja utworu „Campo di Fiori” – tekst niezwykle refleksyjny i skłaniający do zastanowienia się nad przeszłością, ale też teraźniejszością i przyszłością świata. Miłosz ukazuje w nim samotność getta i w ten sposób tworzy apel pamięci, który jest ponadczasowy. Doskonale poradziła sobie również Maja Wasilewska, która wśród uczniów klas VII zajęła II miejsce.
Dziękujemy dziewczętom za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów.
Mariola Zdancewicz
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie