• Zabawa kukiełkami w Ob

     • Nowa galeria Zabawa kukiełkami w Ob została dodana do albumu fotograficznego

      Tydzień pracy poświęcony tematyce związanej z teatrem był doskonałym pretekstem do samodzielnego wykonania przez dzieci kukiełek. Odrysowywanie, wycinanie, sklejanie i kolorowanie lalek na patyku okazało się świetną zabawą. Ale największą frajdą było projektowanie strojów na tak zwane zaczepy, dzięki czemu kukiełki można było wielokrotnie przebierać. Dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością, a po skończonej pracy zabawie w teatr nie było końca.

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

     • Wycieczka 4a i 5b

     • Nowa galeria Wycieczka 4a i 5b została dodana do albumu fotograficznego

      14 listopada 2022 roku o godzinie 6:15 klasy 5b i 4a z wraz z opiekunami - Panią Karoliną Domel, Panią Magdaleną Stachowicz i Panią Magdaleną Siedlecką, wyruszyły na wycieczkę do Konsulatu Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Trasa minęła bardzo przyjemnie i szybko. Kiedy bezpiecznie dojechaliśmy na miejsce, wszyscy wysiedli z autokaru i udali  się do Konsulatu. U progu czekał zastępca Św. Mikołaja, który oprowadził nas po budynku, pokazał  niezwykle piękne bombki oraz opowiedział, jak przebiega cykl ich produkcji.  Chwilę później sami wykonywaliśmy serduszka, puszyste misie i okrągłe bombki, wydmuchując je z przygotowanego materiału. Kiedy każdy udekorował i wysuszył swoje ozdoby, spakowaliśmy je do kartonowych pudełeczek i poszliśmy dalej zwiedzać niesamowity, pięciopiętrowy Konsulat. Atmosfera w budynku była niezwykle świąteczna. Podczas zwiedzania bawiliśmy w saniach Św. Mikołaja oraz jeździliśmy na  reniferach. Na ostatnim piętrze budynku znajdowała się wielka, piękna, kręcąca się w różne strony choinka, nad którą smacznie spał Mikołaj. Kolejnym etapem wycieczki były świąteczne zakupy w sklepiku z upominkami, po których opuściliśmy Konsulat. W drodze powrotnej, zjedliśmy smaczny obiad w restauracji „Gościniec Wydminy” .  Do Olecka dotarliśmy szczęśliwie około godz. 13.30.

       Uważam, że wycieczka do baśniowej krainy, wypełnionej magią świąt była bardzo udana.

      Lena Stasiak, kl. 5b

     • Noc w szkole

     • Nowa galeria Noc w szkole została dodana do albumu fotograficznego

      W ostatni piątek października odbyła się noc w szkole klasy Vb. Spotkanie zorganizowały nasza wychowawczyni pani Karolina Domel oraz pani Magdalena Siedlecka z biblioteki.

      Noc ta zaczynała się o godzinie dziewiętnastej, jednak niektórzy przyszli trochę wcześniej. Gdy wszyscy przygotowali sobie miejsce do spania w salce korekcyjnej, pani Magdalena poprosiła byśmy wzięli latarki, coś do pisania i poszli na górę do biblioteki. Później pani Magda objaśniała zasady gry w podchody. Wylosowaliśmy kartkę z kolorem swojej drużyny i rozpoczęliśmy zabawę. Od razu wszyscy zaczęli biegać i szukać kopert i wykonywać zadania. Gra wydawała się łatwa, ale gdy trzeba było chodzić po pustej szkole z latarkami, to już nie było takie proste. Szczerze mówiąc, to nie było zwycięzców, ponieważ jedni nie znaleźli do końca kopert lub nie robili zadań, które pojawiały się w kopertach. Po zabawie wszyscy wrócili do salki. Kilka minut później przyszła zamówiona przez nas wcześniej pizza. Po jedzeniu pani Karolina wyciągnęła wielki głośnik, w którym puszczała muzykę. Każdy tańczył i śpiewał. Nagle ktoś wpadł na pomysł, by pobawić się w ślub. Wypadło na to, że będą to Ala i Damian. Dziewczyny owijały Alicję w koce jako suknię i welon, a zamiast kwiatów trzymała w ręce zwiniętą w rulon czyjąś matę. Wyglądała zabawnie, ale na tym właśnie polegała ta zabawa. Ala podeszła do ołtarza, gdzie ślubu udzielał im Franek – przebrany za księdza. Po całej uroczystości, pani znów włączyła muzykę, do której wszyscy śpiewali i tańczyli. W międzyczasie Damian z Alą zerwał i poślubił Lenę – kolejny raz było zabawnie. Później każdy miał czas dla siebie. Natomiast większość z nas grała w świetlicy w ,,Prawda czy wyzwanie”. W końcu wszyscy się położyli, ale nie do spania, tylko po to, żeby poopowiadać sobie straszne historie. Dużo osób chciało, żeby opowiadała je Ola, ponieważ na poprzednim nocowaniu opowiadała najstraszniejsze, a co najlepsze prawdziwe historie. Po Oli zgłosiła się pani Magda, która opowiadała jeszcze straszniejsze historie.

      Następnie wybraliśmy się do świetlicy, ponieważ mieliśmy oglądać tam film. Po obejrzanym filmie zrobiło się późno, ale i tak nikomu nie chciało się spać. Wróciliśmy jednak do salki korekcyjnej, gdzie niektórzy zasnęli, ale dopiero około godziny piątej wszyscy poszli naprawdę spać. Nazajutrz wstaliśmy zmęczeni i musieliśmy składać swoje miejsce do spania.

      Wszyscy, choć zmęczeni i niewyspani, za to szczęśliwi wrócili do domów z nadzieją na szybką powtórkę.

     • Poeci są wśród nas – spotkanie z p. Markiem Borawskim

     • Nowa galeria Poeci są wśród nas – spotkanie z p. Markiem Borawskim została dodana do albumu fotograficznego

      23.11.2022 r. uczniowie kl. IV b i VII  gościli p. Marka Borawskiego. Spotkanie zorganizowane przez p. Agnieszkę Kopycką poświęcone było głównie twórczości literackiej gościa oraz innych poetów z Olecka i okolicy.

      Pan Borawski opowiedział o mających miejsce w przeszłości wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście, które skoncentrowane były wokół dwóch dziedzin – poezji i teatru. Dowiedzieliśmy się, że w roku 1978 założona została Grupa Poetycka Legary. Składała się ona z laureatów zorganizowanego w czasie I Oleckiego Czerwca Poetyckiego Konkursu Poezji i Prozy. Należeli do niej: Wojciech Anuszkiewicz, Bogusław Marek Borawski, Grażyna Dobreńko, Wacław Klejmont i Urszula Sołtysiak. Pokłosiem ich działalności było wydanie w rok później zeszytu poetyckiego pt. Legary, w którym zamieszczone zostały wiersze uczestników konkursu. Biuletyn ukazywał się nieregularnie, a redagowany był przez Wojciecha Anuszkiewicza, Bogusława Marka Borawskiego i Wacława Klejmonta. Członkowie Grupy Poetyckiej Legary organizowali spotkania literackie, wystawy, warsztaty, pomagali w organizacji Oleckiego Czerwca Poetyckiego. Nasz gość odniósł się również do twórczości poetyckiej pochodzącej z Augustowa Janiny Osewskiej, mieszkającego obecnie w Gołdapi Mirosława Słapika,  pełniącego funkcję dyrektora  Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu Wojciecha Kassa, Adama Andryszczyka i Józefy Drozdowskiej. Nie zabrakło też wspomnień o Wacławie Klejmoncie oraz jego fraszkach i limerykach. Mieliśmy okazję wysłuchać kilku wybranych utworów – naszego gościa oraz Józefy Drozdowskiej.

      Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się również, iż pan Borawski w latach osiemdziesiątych współtworzył Amatorską Grupę Teatralną, występując w wystawianych przez nią spektaklach. W tym czasie powstał również budynek AGT. Pasja aktorska trwa do dziś i dostarcza wiele satysfakcji. Jej owocem jest odbywający się cyklicznie w każdy ostatni piątek miesiąca Wróbelek Literacki, którego pomysłodawcą i jednym z realizatorów jest właśnie nasz gość. Oprócz literatury i teatru ma on również wiele innych pasji. Jedną z nich stanowi projektowanie i wydawanie modeli samolotów oraz prowadzenie dzieciom i młodzieży warsztatów modelarskich w miejskiej bibliotece. Wielka miłością twórcy Wróbelka Literackiego jest też żeglarstwo. Pan Marek zwiedził już wraz z córką wiele miejsc, a marzy mu się jeszcze w podróż do Egiptu. Życzymy oczywiście, by doszła do skutku. Pływanie jachtem wymaga wielkiej sprawności, wiedzy i umiejętności – jak się dowiedzieliśmy także z matematyki, która nie była ulubionym przedmiotem tego zapalonego żeglarza. Teraz jednak się przydaje. Serce redaktora nieistniejącego już Tygodnika Oleckiego skradły również książki, które składają się na trzy pokaźnych rozmiarów biblioteki. Niektóre z nich posiadają autografy autorów, wiec stanowią szczególną część zbiorów. Źródłem satysfakcji jest również pełnienie funkcji radnego. 

      Bardzo dziękujemy panu Markowi Borawskiemu za przyjęcie zaproszenia i podzielenie się z nami wiedzą oraz życzymy wielu sukcesów. Pozostaje nam też mieć nadzieję, że naszemu gościowi udało się zarazić jedną z pasji uczestników spotkania. Wróbelek Literacki chętnie przygarnie pod swe skrzydła miłośników poezji i teatru, do biblioteki miejskiej zawsze można wstąpić na warsztaty modelarskie. A jeżeli ktoś woli, może zasiąść wygodnie w fotelu z filiżanką herbaty i zatopić się w lekturze książki, którą bez problemu wypożyczymy i w naszej szkolnej bibliotece. 

      Agnieszka Anna Kopycka
       

     • Wycieczka klasy 5a i 4b do Białegostoku

     • Nowa galeria Wycieczka klasy 5a i 4b do Białegostoku została dodana do albumu fotograficznego

      9 listopada 2022 r. wybraliśmy się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Białegostoku. Po dwugodzinnej podróży dotarliśmy do Epi - Centrum Nauki, które było pierwszym punktem programu naszej wyprawy. Tam oglądaliśmy kilkanaście stanowisk tematycznych wystawy głównej. Podziwialiśmy różne wynalazki telekomunikacyjne, optyczne, medyczne i wiele innych, doświadczaliśmy na własnej skórze niezwykłych eksperymentów, np. samodzielne wytwarzaliśmy prąd, poddawaliśmy się elektryzowaniu, dzięki czemu nasze fryzury nabierały nowych kształtów, sprawdzaliśmy swój refleks. Każdy wynalazek przykuł czyjąś uwagę. Doskonale bawiliśmy się tam nauką, a czas spędzony w Epi - Centrum minął nam bardzo szybko.Naszym następnym przystankiem był Białostocki Teatr Lalek, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Symulator” w reżyserii Tomsa Legierskiego. Tytułowy „Symulator” to patchwork o dorastaniu dorosłych wraz z dziećmi i ich relacjach. Było to bardzo dobre przedstawienie, który bawiło i zmuszało do refleksji.

      Następnie pojechaliśmy zwiedzić Wersal Północy, jak nazywany jest Pałac Branickich, oraz mieszczące się tam Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Założenia pałacowo-parkowe robią ogromne wrażenie na zwiedzających, którzy mogli oglądać cały parter pałacu. W dawnej rezydencji hetmańskiej czekała na nas niespodzianka - warsztaty mydlarskie. Każdy z nas wykonał mydło glicerynowe, które mógł zabrać ze sobą do domu.

      Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Oglądaliśmy tam wspaniałe wystawy, pokazujące rozwój medycyny i aptekarstwa na przestrzeni wieków. Wiele eksponatów wzbudzało zachwyt na zmianę z obrzydzeniem. Niektórzy bardziej wrażliwi uczestnicy wycieczki pomijali pewne ekspozycje.

      Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem.

      Wychowawcom i nauczycielom, pani Anecie Makowskiej, panu Jarosławowi Bagieńskiemu i pani Agnieszce Gryniewicz - Dębkowskiej oraz mamom, które nam towarzyszyły, bardzo dziękujemy za organizację, cierpliwość i opiekę podczas tej bardzo udanej wyprawy.

       

      Dominika Marcinkiewicz (kl. 4b)
      Kasia Wiszniewska (kl. 5b)

      (red. A. Gryniewicz-Dębkowska)

     • Sałatka jarzynowa w kl. 0a i 0c

     • Nowa galeria Sałatka jarzynowa w kl. 0a i 0c została dodana do albumu fotograficznego

      Nie da się ukryć , że sałatka jarzynowa nie jest ulubionym daniem zwłaszcza dla małych dzieci. Chcąc zachęcić dzieci do jedzenia warzyw oraz realizując innowację „Badam i obserwuję z przyrodą eksperymentuję” dzieci z grup 0C i 0A postanowiły  samodzielnie wykonać sałatkę jarzynową. Ogromną frajdą dla dzieci było krojenie oraz łączenie gotowanych warzyw i trzeba przyznać, że nie sprawiło im to większych kłopotów. Wszystkie palce były całe a warzywa super pokrojone. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Każdy przyniósł fartuszek, tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do działania. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę warzywną przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki  dało dzieciom wiele satysfakcji. Przedszkolaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce, ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Po doprawieniu przyprawami i majonezem zaczęliśmy wspólną ucztę. Wspólne przygotowanie posiłku poskutkowało tym, że większość dzieci chętnie zajadała sałatkę. Także zgodnie z tradycją poczęstowaliśmy naszą, pyszną sałatką dyrekcję, pracowników administracji i obsługi oraz nauczycielki z młodszych klas promując zdrowy styl odżywiania. Ten dzień był bardzo smaczny.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • 10 listopada 2022 roku w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się uroczysty apel upamiętniający 104.  rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
     • Robimy zdrowe kanapki

     • Nowa galeria Robimy zdrowe kanapki została dodana do albumu fotograficznego

      Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, zwłaszcza dla małych brzuszków naszych przedszkolaków. Dlatego warto przyzwyczajać dzieci do codziennego rytuału zasiadania razem do stołu i spożywania wspólnych posiłków. Jeśli dziecko należy do grona niejadków, wystarczy przygotowywać mu smakołyk, który zachęci swoim wyglądem do jego spróbowania. Konieczna jest do tego odrobina inwencji i kreatywności.

      Dlatego 27 października dzieci z grupy 0C i 0 A  podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem "Robimy zdrowe kanapki". Zanim jednak przystąpiły do zadania dowiedziały się, jakie wartości odżywcze mają warzywa. Na stoliku znajdowały się ułożone na talerzykach: pieczywo, masło, ser, kabanosy, wędlina oraz warzywa.  Po umyciu rąk oraz warzyw dzieci przystąpiły do przygotowania kanapek. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, kroiły warzywa oraz układały dowolnie przez siebie wybrane produkty. Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zajadały przygotowane przez siebie kanapki. Dzięki takim zajęciom dzieci kształcą w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijają kreatywność, wyobraźnię i dbałość o higienę podczas spożywania posiłku. Kanapki wykonane samodzielnie przez dzieci wyglądały pięknie i kolorowo, a smakowały pysznie i były pełne witamin!!!

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

     • Życie i kultura w średniowieczu – pokaz historyczny

     • 27 października 2022 r. po raz pierwszy w naszej szkole gościliśmy Grupę Artystyczną ,,Rekonstrukto” zajmującą się propagowaniem historii eksperymentalnej z programem edukacyjnym pt. „Życie i kultura w średniowieczu”.

     • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

     • Nowa galeria Ślubowanie uczniów klas pierwszych została dodana do albumu fotograficznego

      Pod koniec października (27.10.2022r.) odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. W tym ważnym dniu pierwszakom towarzyszyli zaproszeni goście: Dyrektor Stanisław Kopycki, Wicedyrektor Jarosław Kosakowski, wychowawczynie i rodzice uczniów.

      Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do prezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście brawami potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".

      Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonał kolorowym ołówkiem Dyrektor Stanisław Kopycki. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Twardowskiego w Olecku. Dowodem były Dyplomy pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez dyrektorów i wychowawczynie.

     • Zaśpiewane jesienią

     • Szkolny Zespół Wokalny wziął udział w Ogólnopolskim Internetowym Konkursie Piosenki Polskiej ,,Zaśpiewane Jesienią" organizowanym przez Centrum Artystyczne THE VOICE z Grajewa. Dziewczynki otrzymały wyróżnienie.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Z Ambrożym Kleksem nie można się nudzić, czyli klasy IV b sposób na lekturę

     • Nowa galeria Z Ambrożym Kleksem nie można się nudzić, czyli klasy IV b sposób na lekturę została dodana do albumu fotograficznego

      Na lekcjach języka polskiego w ciekawy sposób omówiliśmy utwór Jana Brzechwy pt. Akademia pana Kleksa

      Na pierwszych zajęciach mieliśmy okazję wykazać się znajomością treści książki. Jednym z zadań było bowiem odgadnięcie zawartości  kuferka należącego do pana Kleksa. Znajdowały się w nim różne przedmioty, które związane były z tytułowym bohaterem. Kolejne osoby z klasy wybierały z kuferka jedną rzecz tak, by inni jej nie widzieli i opisywały przedmiot słowami lub w formie kalamburów. Zadaniem pozostałych uczniów było odgadnięcie, o jaki przedmiot chodzi, do czego on służył i w jakim zdarzeniu brał udział. Osoba, która pierwsza się zgłosiła i udzieliła prawidłowej odpowiedzi, prezentowała kolejną rzecz. Trzeba stwierdzić, że świetnie sobie z tym zadaniem poradziliśmy.

      Następne zajęcia polegały na zgłębianiu niezliczonych tajemnic Kleksa. Wykonaliśmy barwny portret bohatera i próbowaliśmy ustalić, dlaczego był on niezwykłym pedagogiem. Naszą ciekawość wzbudziła również sama szkoła, w której wykładał pan Ambroży. W formie zadania interaktywnego opisaliśmy dokładnie makietę tego budynku oraz jego otoczenia, następnie wkleiliśmy jej papierową wersję do zeszytu. Przy tej okazji porównaliśmy naszą szkołę z tą, w której uczył się Adaś Niezgódka. Szkoda, że w naszej nie działa magia, ale od czego mamy wyobraźnię?  Bardzo przydała się nam ona na kolejnej lekcji, którą była oczywiście lekcja kleksografii. Każdy wykonał własnego kleksa i ułożył do niego rymowankę. Niestety, naszych obrazków nie udało się ożywić, ale i tak uważamy, że są one interesujące, a niektóre nawet bardzo tajemnicze, gdyż sami ich autorzy musieli się nagłowić, by ustalić, co przedstawiają. Nie mogliśmy powstrzymać naszej ciekawości i podpatrzyliśmy, jakie dzieła stworzyli koledzy Adasia Niezgódki. W tym celu obejrzeliśmy fragment ekranizacji lektury.

      Na kolejnych zajęciach przenieśliśmy się do kuchni pana Kleksa. Stworzyło to dobrą sposobność nie tylko do jej poznania oraz ustalenia, jak smakują poszczególne kolory, ale i do nauki redagowania przepisów kulinarnych. W efekcie tych działań powstała Księga kucharska Ambrożego Kleksa naszego autorstwa. Można w niej znaleźć przepisy na niezwykłe zupy, drugie dania i desery. Potrawy z pewnością są pyszne i kolorowe. Aby je wypróbować, musielibyśmy jednak udać się do sławnej Akademii pana Kleksa po niektóre składniki. Gdyby tylko udało się nam znaleźć jakąś furtkę, przez którą moglibyśmy się tam przedostać.

      Kreatywności  wymagało również  opracowanie lapbooka. Liczne kieszonki, schowki,  koperty kryją najprzeróżniejsze tajemnice związane z lekturą. Wykonane prace zamieściliśmy na wystawce na holu szkoły, by mogli je obejrzeć nasi koledzy i koleżanki z innych klas.

      Dopełnieniem wszystkich zadań było wykonanie na zajęciach rozwijających z języka polskiego gier planszowych do lektury. Zagraliśmy w nie oczywiście na lekcji języka polskiego i w ten sposób pożegnaliśmy się z niezwykłym miejscem i równie niezwykłymi bohaterami. Zachowamy ich jednak na długo w pamięci. Tymczasem nie możemy się doczekać, kiedy będziemy omawiać kolejną lekturę.

                                                                                                                    Agnieszka Anna Kopycka

    •  Pamięć o bohaterach
     • Pamięć o bohaterach

     • W imieniu całej społeczności szkolnej uczniowie z klasy  VIII c upamiętnili zamordowanego w Katyniu porucznika 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentego Butkiewicza. Zbliżające się Święto Zmarłych jest nie tylko okazją do zapalenia symbolicznego znicza czy złożenia kwiatów przy obelisku, ale przede wszystkim sposobnością, aby przypomnieć lub przybliżyć postać bohatera, którego Dąb Pamięci  posadziliśmy przed szkołą w 2017 r.
    • Pamięć o zmarłych, poległych za Ojczyznę
     • Pamięć o zmarłych, poległych za Ojczyznę

     •   28 października 2022 r. uczniowie klasy VIa wraz z wychowawczynią Angeliką  Fiećko uczcili pamięć o bohaterach poległych za Ojczyznę, zapalili symboliczne znicze pamięci przy pomniku postawionym w hołdzie pomordowanym i zagłodzonym w katordze, sowieckich więzieniach i łagrach na Syberii, który znajduje się  na Cmentarzu Komunalnym w Olecku oraz przy opuszczonych i bezimiennych grobach najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

     • Wycieczka do Nadleśnictwa Olecko

     • Nowa galeria Wycieczka do Nadleśnictwa Olecko została dodana do albumu fotograficznego

      20 października dzieci z klasy 0A i 0C  wybrały  się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Olecku. Tam spotkaliśmy się z leśnikiem p. Piotrem Borzeńskim, który zaprosił nas do nowego budynku Nadleśnictwa. Odwiedziliśmy salę edukacyjną, gdzie pan Piotr przedstawił dzieciom zbiory ptaków i zwierząt żyjących w polskich lasach, a także wskazał czynniki zagrażające przyrodzie. Celem naszego spotkania z panem Piotrem, leśniczym Nadleśnictwa w Olecku było zapoznanie dzieci z rolą jaką pełni leśniczy w środowisku leśnym, pogłębienie wiadomości na temat zwierząt żyjących w naszych lasach, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczym ze strony człowieka oraz kształtowanie postawy proekologicznej.

      Wspólnie podziwialiśmy małe i duże zwierzęta w gablotach. Leśniczy bardzo ciekawie opowiadał o ptakach, leśnych zwierzętach i roślinności. Dzieci bardzo angażowały się w zajęcia, chętnie odpowiadały na stawiane im pytania oraz same zadawały wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.

      Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem (pyszne ciasto upiekła mama naszego Tadzia). Dzieci dowiedziały się, jaki wpływ na zdrowie człowieka ma czyste i zanieczyszczone środowisko i co robić, by tego środowiska nie zanieczyszczać. Dzieci poznały zasady zachowania się w środowisku leśnym. Teraz już wiedzą, że w lesie należy zachować ciszę i porządek. Bezpośredni kontakt z przyrodą zbliżył dzieci i uwrażliwił na świat roślinny i zwierzęcy. Dzieci nauczą się właściwego i opiekuńczego stosunku do przyrody, rozumieją jakie stanowisko i rolę zajmuje człowiek w przyrodzie.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

     • Koreczki owocowe

     • Nowa galeria Koreczki owocowe została dodana do albumu fotograficznego

      „Smacznie, zdrowo, kolorowo…” podążając za ideą, która jest nieodłączna z wychowaniem prozdrowotnym oraz zgodnie z celem edukacji zdrowotnej związanej z naszą innowacją „ Badam, dotykam , czuję z przyrodą eksperymentuję”  dzieci  pięcio i sześcioletnie z grupy 0C i 0A  przygotowały sobie super zdrowe przekąski.

      Z ogromnym zaangażowaniem i ciekawością przygotowaliśmy się do zadania. Wszystkie dzieci zaopatrzone zostały przez Rodziców w fartuszki, chustki na głowę oraz bardzo bezpieczne dla nich nożyki. Natomiast na stołach zawitały u nas sezonowe i najbardziej lubiane przez nasze pociechy owoce. Były jabłka, banany,  mandarynki, śliwki  i winogrona . Naszym zadaniem było wykonanie przepysznych koreczków owocowych. Pamiętając o zasadach higienicznych i bezpieczeństwie przystąpiliśmy do „ciężkich prac wysiłkowych”. Niestety pokrojenie jabłka w kosteczkę wcale nie było takie proste. Mimo to dzieciaki radziły sobie wspaniale. Najpiękniej wyglądały buzie pełne owoców i ten słodki uśmiech na twarzach naszych małych kucharzy. Niestety nie byliśmy w stanie oprzeć się aromatowi i sokom owoców, dlatego większość z nich wylądowała w naszych buziach. Dzięki temu nawet największe owocowe niejadki stwierdziły, że „to jest naprawdę smaczne” :)

      Ponieważ lubimy się dzielić z innymi tym, co mamy najlepsze, poczęstowaliśmy pysznymi przekąskami dyrekcję, pracowników administracji oraz obsługi i nauczycielki z 0B oraz młodszych klas. Radość i zachwyt nad „owocowymi jeżykami” był dla nas największą nagrodą za poczęstunek, a i nasze brzuszki były bardzo zadowolone. Obiecujemy, że jeszcze nie raz i nie dwa spróbujemy swoich sił wykorzystując nasze małe, kulinarne talenty.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

     • Wycieczka klasy 1a

     • Nowa galeria Wycieczka klasy 1a została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 10.10.2022 r. klasa 1A wybrała się do niezwykłego miejsca w Kukowie. Fundacja "Złota Rybka" zajmuje się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami, prowadzeniem warsztatów i przyjazną edukacją na temat niepełnosprawności drugiego człowieka. Klasa została zaproszona do wspólnego świętowania "Dnia pieczonego ziemniaka". Wszystkie aktywności zaproponowane uczestnikom były związane z tym warzywem. Uczniowie zostali losowo podzieleni na trzy grupy, dzięki czemu mieli możliwość lepiej się poznać.

      Dzieci tworzyły stworki - potworki z ziemniaków, wykopywały ziemniaki, przygotowywały kręcone czipsy ziemniaczane. Zaproponowane aktywności były przygotowane w taki sposób, aby każdy z uczniów miał możliwość przekonać się na własnej skórze, na jakie trudności może napotkać osoba z niepełnosprawnością.

      Uczestnicy pokonywali, przeszkody jeżdżąc na wózku inwalidzkim, z zasłoniętymi oczyma sortowali ziemniaki, obierali ziemniaki, posiadając zaklejone palce. Dzieci wykonując poszczególne zadania miały możliwość doświadczyć perspektywy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnościami. Zaproponowane uczestnikom aktywności fizyczne wzbudziły wiele pozytywnych emocji.

      Wspólnie spędzony czas na pieczeniu kiełbasek i ziemniaków zbliżył dzieci, które z zadowoleniem opowiadały swoje wrażenia o aktywnościach, ziemniakach, trudnościach i mocnych stronach drugiego człowieka. Uczniowie klasy 1A mieli możliwość poznać osoby z niepełnosprawnością, uczestniczyć w aktywnościach z podziałem na dysfunkcje (wzrokową, ruchową, słuchową), zintegrować się z kolegami i koleżankami z grupy. Spotkanie okazało się niezwykłą lekcją uważności na potrzeby drugiego człowieka i jego trudności. Wycieczka to również okazja do ćwiczenia empatii i zrozumienia do inności, niezwykłości każdego z nas. Uczennice i uczniowie wraz z nauczycielkami dziękują za zaproszenie do świata osób z niepełnosprawnościami.

      Zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacja "Złota Rybka" i obejrzenia spotu "Ramię w ramię".

      https://youtu.be/_rwuSO_8eVo

      Agnieszka Nowakowska

     • Przesłuchania wstępne do XVII Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej

     • 18 października 2022 r. w naszej szkole odbyły się przesłuchania wstępne do XVII Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Poniżej lista uczniów - przedstawicieli naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do etapu gminnego:

      Kat. przedszkola :

      1. Grupa Zuchy: Julia Toczyńska, Gabriela Krupińska, Julia Drażba, Natalia Domańska, Antoni Stachowicz - "Jesteśmy Polką i Polakiem"

      Kat. I - IV:

      1. Weronika Skowerenda- "Polska"

      2. Halina Żukowska- "Piosenka małego patrioty"

      3. Biedroneczki: Nadia Stasiak, Zofia Wiśniewska, Joanna Szóstkiewicz, Rozalia Atkielska, Lena

      Pietranis, Michał Smokowski- "Warszawskie dzieci"

      4. Antonina Rogalewska- "Piechota"

      Kat. V-VIII

      1. Aleksandra Toczyńska- "Piechota"

      2. Lena Grześ- "Białe róże"

      3. Lena Czaplejewicz- "W listopadzie"

      4. Lidia Grześ- "Ojczyzno ma"

      Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy szczęścia w etapie gminnym! Trzymamy za Was mocno kciuki.

      Przesłuchania konkursowe odbędą się z sali kina Mazur:

      wtorek (25.10.2022 r.), o godzinie 16:00 - przedszkola

      środa (26.10.2022 r.), o godzinie 16:00 - klasy I-VIII

     • SMACZNE I ZDROWE SOKI WARZYWNO – OWOCOWE

     • Nowa galeria SMACZNE I ZDROWE SOKI WARZYWNO – OWOCOWE została dodana do albumu fotograficznego

      „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Kto soki pije, ten długo żyje…”. Wszyscy dobrze wiedzą jak bogate w witaminy są owoce i warzywa. Warto pomóc dzieciom polubić je.

      Dzieci z grupy pięciolatków i sześciolatków (0C i 0A) wiedzą, że aby być zdrowym, trzeba się dobrze odżywiać a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o pysznych witaminkach, dnia 7 października 2022r. dzieci postanowiły sprawdzić, jak wyczarować pyszny i zdrowy sok bez dodatku cukru i konserwantów.

      Przedszkolacy  pełni zainteresowania i ciekawości przystąpiły do pracy. Najpierw dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Następnie  samodzielnie wyciskały sok. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Sok smakował dzieciom tak bardzo, że pozostawały po nim tylko „ marchewkowo – jabłkowe” wąsy.

      Zgodnie z prowadzoną w tych grupach innowacją „Badam i obserwuję z przyrodą eksperymentuję” dzieci w szkole propagowały ideę zdrowego odżywiania częstując sokiem dyrektora, pracowników administracji i nauczycieli młodszych klas.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska