• Każde dziecko duże małe, lubi bale w karnawale

     • Nowa galeria Każde dziecko duże małe, lubi bale w karnawale została dodana do albumu fotograficznego

      29.01.2021r. w klasie Ib odbył się upragniony, wyczekiwany przez uczniów  bal karnawałowy. Tegoroczna zabawa sprawiła uczniom naszej klasy wiele radości. Odświętnie udekorowana sala stworzyła inspirujący do uciechy klimat. Wśród uczestników  balu trudno było rozpoznać poszczególnych uczniów. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania, które umożliwiły  ich pociechom spełnienie marzeń o wcielaniu się w ulubione postacie. Karnawałowe kreacje  budziły zachwyt i niesamowite emocje.

      Wychowawczynie zachęcały do  tańca przy skocznej muzyce, którą dzieci dobrze znały, a często nawet wtórowały jej, głośno śpiewając. W trakcie zabawy milusińscy raczyli się smacznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Cała klasa radośnie korzystała z uroków karnawału i wspaniałej zabawy.

      Wychowawczynie klasy Ib:

      Katarzyna Fiećko i Joanna Cichanowicz

     • Dzień Patrona – wyniki konkursów

     • 18 stycznia 2021r., w rocznicę śmierci ks. Jana Twardowskiego,  obchodziliśmy Dzień Patrona.  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach poświęconych patronowi - quizie na temat  życia i twórczości Jana od biedronki (kl. 4-8) oraz konkursie plastycznym dotyczącym ilustracji do wybranego wiersza Jana Twardowskiego (kl. 1-3). Organizatorkami konkursów były panie:  Anna Kawałko, Magdalena Antkiewicz i Anna Karolina Szyłkiewicz.

      Oba konkursy cieszyły się dużą popularnością, wzięło w nich udział w sumie 105 osób. Oto zwycięzcy.

      Konkurs plastyczny

      1miejsce – Alan Krasnoborski (kl. 1a) i Liliana Witanowska (kl.3b)
      2 miejsce – Jakub Pachutko (kl. 1a)
      3 miejsce – Maja Sokołowska (kl. 3a)

      Wyróżnienia: Maja Borys (kl.1b) i Lena Stasiak (kl. 3b)                                                              

      Quiz

      1miejsce – Wiktoria Kulik (kl. 6a) – maksymalna ilość punktów z quizu – 24p.

      Wyróżnienia – osoby, które zdobyły 23 lub 22 p./ 24p.:
      Maria Banach (kl. 7b)
      Pola Bedyńska (kl. 6c)
      Wiktor Bondarenko (kl. 4b)
      Lidia Grześ (kl. 6b)
      Filip Jankowski (kl. 4b)
      Kacper Kukowski (kl. 6b)
      Weronika Kulik (kl. 7b)
      Lena Michniewicz (kl. 4b)
      Rozalia Mikielska (kl. 8a)
      Joanna Ostrowska (kl. 4b)
      Edyta Sienkiewicz (kl. 6a)
      Lena Szyłkiewicz (kl. 6c)

      Zwycięzcom gratulujemy! Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody czekają do odebrania w sekretariacie szkoły.

      Przypominamy, że na Classroomie cały czas jest dostępna  zakładka dotycząca patrona. Znajdują się  tam linki do ciekawych stron o patronie i jego poezji, także nagrania uczniów, nauczycieli i rodziców recytujących lub czytających  wiersze patrona. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony .

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Uczniowie genialnie podsumowali lektury

     • Platforma Genially to doskonałe narzędzie wykorzystywane przez nauczycieli do tworzenia ciekawych lekcji w trybie nauki zdalnej. W styczniu Genially zostało docenione w BETT Show (targi nowoczesnych technologii w edukacji, które co roku odbywają się w Londynie), zdobywając prestiżową nagrodę Global Edtech Startup Awards (GESA). Genially zostało uznane za najlepszy startup przyszłości. 

      To narzędzie wyróżnia się przede wszystkim wielofunkcyjnością, która daje możliwość porządkowania różnorodnych treści: dokumentów, obrazów, filmów, gier, nagrań audio, linków do zasobów zewnętrznych, czy innych prezentacji, a wszystkie te elementy można umieścić na jednym slajdzie. Bardzo atrakcyjną funkcją jest możliwość dodawania interaktywności do wykorzystanych w prezentacji materiałów oraz animowanie treści. W ten sposób można stworzyć zasób, który pozwala w atrakcyjny sposób przedstawić informacje podczas każdej lekcji.

      Jak mogli się przekonać uczniowie z klas VI a, b, c oraz 8 a – tworzenie na platformie Genially nie jest jedynie domeną nauczycieli. W ramach podsumowania pracy nad lekturami uczniowie mieli sposobność stworzenia własnej prezentacji, wykorzystując to interaktywne narzędzie. Każdy uczeń miał za zadanie stworzyć jedną kartę prezentacji według przydzielonego zadania. Zostały one później połączone w całość.

      Wykonanie prezentacji pozwoliło nie tylko na przyswojenie i podsumowanie materiału lekturowego, ale również poszerzyło kompetencje komputerowe uczniów, którzy w kreatywny sposób wykorzystali warunki nauczania zdalnego. Swoim zaangażowaniem i inwencją twórczą uczniowie pokazali, że nowoczesne narzędzia edukacyjne nie są im straszne. Przed nimi jeszcze wiele genialnych przygód z tą platformą – już w marcu uczniowie będą tworzyli escape room według własnego klucza tematycznego.

      Poniżej znajdują się prezentacje dotyczące podsumowanych lektur.

      Klasa VI a – Rafał Kosik, „Felix, Net i Nika oraz Gang NiewidzialnychLudzi”:
      https://view.genial.ly/5fcf6e22667c130d2062ea98/presentation-6a-felix-net-i-nika
      Klasa VI b – John Ronald Reuel Tolkien, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”:
      https://view.genial.ly/5fd0b5a0b311230dad31a1b8/presentation-6b-hobbit-czyli-tam-i-z-powrotem
      Klasa VI c – Henryk Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”:
      https://view.genial.ly/5fcf53aa185a0d0d977ce8d3/presentation-6c-w-pustyni-i-w-puszczy
      Klasa VIII a – Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”:
      https://view.genial.ly/5fc4cf8d133eb90d126727fb/presentation-8a-pan-tadeusz-adama-mickiewicza

      Mariola Zdancewicz

     • Lapbooki klasy 2b

     • Nowa galeria Lapbooki klasy 2b została dodana do albumu fotograficznego

      Klasa 2 b już nie pierwszy raz tworzy piękne lapbooki. Pierwsze próby były podczas nauczania zdalnego w październiku. Tym razem lektura "Zaczarowana zagroda" zainspirowała nas do kolejnego lapbooka.

      W naszych „książkach na kolanach” pojawiły się najważniejsze informacje dotyczące życia i funkcjonowania pingwinów oraz kontynentu jakim jest Antarktyda. Metoda ta okazała się bardzo ciekawa i twórcza. Pozwoliła nie tylko na uzupełnienie i poszerzenie swojej wiedzy, ale również na wykorzystanie swoich zdolności manualnych.

      Oto efekty naszej pracy.

      Klasa 2b

     • Ślubowanie klasy Ia

     • Nowa galeria Ślubowanie klasy Ia została dodana do albumu fotograficznego

      „Uczniem być to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi,

      Uczyć się by świat poznawać, ślubujemy dziś”

      2 lutego 2021r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość pasowania uczniów klasy 1a na pierwszoklasistów. Z powodu epidemicznej sytuacji panującej w kraju krótka ceremonia odbyła się bez udziału zaproszonych gości i społeczności szkolnej. Pomimo tego dla pierwszaków była wielkim wydarzeniem. Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem Dyrektora Szkoły pana Stanisława Kopyckiego, który powitał wszystkich zebranych i skierował gorące słowa do pierwszoklasistów.

      Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci uczniowie klasy 1a ze skupieniem wysłuchali zaprezentowanej recytacji przez uczennice klasy 3b – Alicję Konopko i Lenę Stasiak. Z dumą odśpiewali hymn państwowy oraz hymn szkoły. Niezwykle podniosłym momentem podczas uroczystości było złożenie przyrzeczenia oraz pasowanie na ucznia.

      Po uroczystym złożeniu ślubowania, pan dyrektor Stanisław Kopycki dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Wicedyrektor szkoły pan Jarosław Kosakowski rozdał dzieciom pamiątkowe dyplomy, a wychowawczyni przekazała upominki ufundowane przez rodziców. Dyrekcja złożyła dzieciom życzenia, wyrażając nadzieję, że każdy dzień w naszej szkole przyniesie im wiele radosnych chwil. W ten sposób  pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. J. Twardowskiego w Olecku.

       Na zakończenie uroczystości pojawili się rodzice, którzy złożyli na ręce dyrekcji i wychowawcy piękne kwiaty z wiązanką życzeń i podziękowań.

      Do grona społeczności szkolnej wstąpili:

      Kornelia Białanowska
      Adam Bilbin
      Julia Budukiewicz
      Antoni Grzymkowski
      Filip Jurewicz
      Marcel Konopko
      Alan Krasnoborski
      Lena Krawiec
      Antoni Makal
      Aleksander Lotkowski
      Jakub Pachutko
      Maciej Piszczek
      Antoni Rynkiewicz
      Patryk Saczek
      Amelia Toczyńska
      Szymon Toczyński
      Filip Walicki
      Liliana Wasilewska
      Maja Wilczewska
      Aleksandra Zwęglińska
      Halina Żukowska

      Najmłodszych uczniom  szkoły w życzę samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

      Wychowawczyni - Anna Stasiak

     • Dzień Babci i Dziadka

     • Kocham mocno babcię, dziadka -
      To nie żarty moi mili,
      Dzisiaj im życzenia składam,
      By sto latek jeszcze żyli.”

      Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21. i 22. każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

      Właśnie wówczas szczególnie gorąco ściskamy i kochamy swoje babcie i dziadków. Dzieci z zerówki także nie zapomniały o swoich kochanych dziadkach i troskliwych babciach. Pod czujnym okiem swojej pani przygotowały się na to święto i  zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Z wielkim zaangażowaniem tworzyły niespodzianki oraz śpiewały piosenki  swym dziadkom.

      Jak to dobrze, że są dziadkowie!!! Niech żyją 100 lat!!!

     • Powiatowy Konkurs „Sudoku - lubię to!”

     •  21.01.2021 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu „Sudoku - lubię to!" Organizatorem konkursu jest I Liceum Ogólnokształcące w Olecku we współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 1 w Olecku oraz ze Szkołą Podstawową Nr 2 w Olecku. Mimo pandemii, w reżimie sanitarnym, diagramy Sudoku zdecydowało się rozwiązywać 39 uczniów naszej szkoły z klas I - VIII.

      W grupie klas I - III  startowało 10 zawodników. Najlepsze wyniki osiągnęli: Lena Grześ  i Franciszek Jasiński z klasy IIIb oraz Bartosz Kawałko z klasy Ib.  
      W grupie klas IV - VI startowało 22 uczniów. Tu była bardzo wyrównana rywalizacja. W powiatowym konkursie naszą szkołę reprezentować będą Lidia Grześ z kl.  VIb, Lena Michniewicz z kl. IV b oraz Hanna Miłun - Va. Grupę najstarszych uczniów z kl. VII - VIII będą reprezentowały: Rozalia Mikielska z kl. VIIIa oraz Gabriela Bogdańska z kl. VIIa.

      Przed naszymi uczniami najważniejsze starcie - 25 lutego 2021 o godz. 9.30 w Liceum Ogólnokształcącym w Olecku. Życzymy sukcesów.

      Dziękuję wszystkim uczniom za udział w eliminacjach szkolnych oraz nauczycielom za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu oraz czuwanie nad prawidłowym przebiegiem eliminacji szkolnych. Cieszę się, że Sudoku - forma rozwijania logicznego myślenia - jest popularne w naszej szkole.

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu

     • Dzień Patrona – ks. Jana Twardowskiego

     • 18 stycznia, w rocznicę śmierci ks. Jana Twardowskiego,  obchodzimy corocznie Dzień Patrona.

      W tym roku chciałybyśmy zaproponować uczniom konkursy związane z życiem i twórczością Jana od biedronki.  Na Classroomie dostępna jest  zakładka dotycząca patrona. Znajdują się  tam linki do ciekawych stron o patronie i jego poezji, także nagrania uczniów, nauczycieli i rodziców recytujących lub czytających  wiersze patrona. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony .

      Ponadto dla naszych uczniów przygotowałyśmy konkursy związane z patronem szkoły. 18 i 19 stycznia dla uczniów klas 4 -8 dostępny będzie quiz na temat  życia i twórczości patrona. Natomiast  uczniowie klas 1- 3 mogą wziąć udział w konkursie plastycznym dotyczącym ilustracji do wybranego wiersza Jana Twardowskiego. Regulaminy i szczegółowe informacje znajdują się na Classroomie.

      Organizatorki:  Anna Kawałko, Magdalena Antkiewicz i Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Życzenia świąteczne

     • „Jest taka noc, na którą człowiek czeka i za którą tęskni.
      Jest taki wyjątkowy wieczór w roku,
      gdy wszyscy gromadzą się przy wigilijnym stole.
      Jest taki wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia...
      To noc wyjątkowa... Jedyna... Niepowtarzalna...
      Noc Bożego Narodzenia”

      Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym powracamy do źródeł harmonii natury i łaski, stajemy się uczestnikami radości i faktu, że świat trudnych ludzkich spraw jest Boskim horyzontem zdarzeń.

      Niech zbliżające się Święta będą  źródłem wewnętrznego pokoju, wytrwałej nadziei i zdolności wartościowania tego, co w życiu najbardziej istotne.  Czas Bożonarodzeniowej zadumy niech zaowocuje łaską, w której życie rodzinne i relacje międzyludzkie będą jak Betlejem, promieniowały miłością, życzliwością i zrozumieniem.

      Ciepło, które wypełnia te niezwykłe dni, niech trwa przez cały nadchodzący 2021 rok, aby wszystkie najskrytsze marzenia znalazły w nim urzeczywistnienie.        

      Życzą Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej Nr 4
      z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku  

      Serdecznie zapraszamy do wysłuchania kolędy w wykonaniu nauczycieli naszej szkoły.

     • Apel bożonarodzeniowy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Apel bożonarodzeniowy.

      Cicha noc, święta noc…

       Noc, która niebawem nastanie i na którą wszyscy czekają. Wigilia bowiem, jak i Boże Narodzenie są tym momentem w naszym życiu, w którym zwalnia „puls zmęczonych miast”, a „z nieba do serc zstępuje pokój”. W bieżącym roku, ze względu na panującą pandemię, pokój ten został zmącony. Z nadzieją jednak patrzymy w przyszłość i kultywujemy nasze tradycje. W związku ze zbliżającymi się świętami dyrekcja, nauczyciele, uczniowie naszej szkoły i ich rodzice przygotowali niezwykle nastrojowy apel, który ze względu na okoliczności przyjął postać filmu. Piękne wiersze o tematyce bożonarodzeniowej recytowane w odświętnie udekorowanych domach pozwoliły poczuć klimat zbliżającego się Bożego Narodzenia. Zapach igliwia, blask lampek na choinkach, nastrojowe dźwięki skrzypiec w tle recytacji sprawiły, że mogliśmy choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk i zabiegania. Dużą rolę w tegorocznym apelu odegrały dzieci z zerówek, które stały się bohaterami „teledysków” do świątecznych piosenek. Z ogromnym zaangażowaniem i radością przygotowywały one kartki świąteczne, robiły łańcuchy na choinki i ubierały iglaste drzewko. Grupa 0 b przygotowała nawet taniec do utworu muzycznego. Nie powinien więc chyba dziwić fakt, że starania te zostały nagrodzone podarkami od długo oczekiwanego gościa, który, mimo braku śniegu, nie zawiódł i, jak co roku, odwiedził maluchy z workiem prezentów.

       W imieniu własnym i koleżanek odpowiedzialnych za przygotowanie tegorocznej akademii pragnę serdecznie podziękować wszystkim biorącym w niej udział osobom za poświęcony czas, zaangażowanie i życzliwość. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do rodziców naszych uczniów, którzy „zaprosili nas do swych domów” i, mimo natłoku zajęć, razem z nami chcieli celebrować te piękne chwile oczekiwania na święta. Życzymy wszystkim, by były one spokojne, przepełnione miłością i wiarą w dobro, którego dużo jest jednak w nas i wokół nas. Niech wlewają one radość w serca, przynoszą ukojenie oraz będą czasem odpoczynku i refleksji.

      Osoby odpowiedzialne za przygotowanie apelu: Agnieszka Anna Kopycka, Krystyna Matwiejczyk, Żaneta Milewska

      W apelu wystąpiły następujące osoby:

      w roli recytatorów: Pan Stanisław Kopycki, Pan Jarosław Kosakowski, Pani Wioletta Czaplejewicz, Pani Krystyna Matwiejczyk, Pani Żaneta Milewska, Pani Agnieszka  Anna Kopycka, Pani Katarzyna Jakubowska, Państwo Alicja  i Mariusz Miłunowie, Państwo Joanna i Marcin Grzesiowie, Pani Diana Fiedorowicz, Pani Urszula Fiedorowicz, Pan Tomasz Dziokan, Lidia Grześ  (kl. VI  b), Gracjan Saczek (kl. VI c), Rafał Smokowski, Beata Buraczewska, Lena Czaplejewicz, Hanna Miłun, Kacper Szwejser, Maksymilian Fiedorowicz, Szymon Fiedorowicz (kl. V a), Dominika Marcinkiewicz (kl. II b), Patryk Saczek  (kl. I a), Maja Borys, Natasza Borys, Alicja Ciborowska (kl. I b), Lena Grześ ( kl. IIIb)

      w pozostałych rolach: Hanna Buczyńska, Leon Cimochowski, Franciszek Dębski, Hanna Grzymkowska, Tymon Jakubowski, Michalina Nalewajko, Tomasz Paulakowski, Martyna Przemielewska, Natalia Sawicka, Antoni Siedlecki, Lidia Skowrońska, Michał Smokowski, Nadia Stasiak, Maciej Subocz, Hanna Szejda, Joanna Szóstkiewicz, Bruno Topolski, Piotr Warsiewicz, Wanessa Weisbrod, Nadia Wilk, Zofia Wiśniewska, Mateusz Żukowski, Maja Witkowska – Stankiewicz (0 a), Apolonia Terepko, Zuzanna Chartuniewicz, Nikola Domel, Gracjan Dubicki, Nikola Dudziec, Tomasz Dzietczyk – Wasilewski, Szymon Jankowski, Igor Kołodziński, Nadia Krawiec, Agata Krupińska, Michał Lewandowski, Nikola Marchlewicz, Oliwier Marciniak, Agata Ptaszyńska, Filip Rosiński, Juliusz Siemaszko, Filip Smokowski, Antoni Starnacki, Hanna Suchocka, Krzysztof Topolski, Maciej Ślązak, Patryk Wysocki, Maja Zaręba, Nikola Zawistowska (0 b), Paulina Marcinkiewicz, Antonina Dziokan (VI c), Mikołaj Dziokan (kl. III b), Liliana Grześ, Maria Miłun, Pani Barbara Kapturczak, Państwo Justyna i Andrzej Saczkowie, Pani Dorota Nalewajko, Pani Kinga Krzyśków, Pan Jarosław Bagieński.

      Przygotowanie uczniów: Krystyna Matwiejczyk, Żaneta Milewska, Agnieszka Anna Kopycka, Agnieszka Krassowska, Magdalena Szlaszyńska

      Scenariusz, montaż i udźwiękowienie: Agnieszka Anna Kopycka

      Reżyseria: Agnieszka Anna Kopycka, Krystyna Matwiejczyk

      Zdjęcia i nagranie dzieci z zerówek: Krystyna Matwiejczyk, Agnieszka Anna Kopycka

      Projekt  i wykonanie slajdów ze zdjęciami: Agnieszka Anna Kopycka

      Opracowanie i przygotowanie choreografii do piosenki Święty czas: Agnieszka Krassowska

       W filmie wykorzystano  utwory muzyczne: Anna Wyszkoni  Od Nieba Do Nieba ; H2O Magia świąt; Piotr Cugowski, Robert Gadowski , Robert Janson Gloria; Lady Pank Miejsce przy stole; TGD - Pierwsza Gwiazda feat. Kukulska, Marika, Niemen, Badach, Cugowski, Szcześniak; PIN  Święty czas; Przekażmy sobie znak pokoju w wykonaniu polskich artystów.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok.

       „ Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok…”. Pod takim hasłem dzieci z klasy 0„a” przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia.

       Z wielkim zaangażowaniem przygotowywały one kartki świąteczne. Przy dźwięku kolęd naklejały ozdoby, dzieliły się wrażeniami, układały życzenia świąteczne. Jak co roku, nie mogło też zabraknąć wypieku pierników, które dzieci dekorowały lukrem i słodkimi ozdobami. Korzenny zapach wypieków sprawił, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój. Teraz pozostaje już oczekiwać na święta Bożego Narodzenia oraz na Święta Mikołaja.

      „Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Państwu spokój, radość i zdrowie, a Nowy Rok 2021 obdaruje Państwa pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia życzą Państwu dzieci, Pani Zosia, Pani Madzia Borys oraz Pani Ania Sitko.

      Zofia Sadłowska

     • Bożonarodzeniowe tradycje naszego regionu

     • 18 XII 2020r. klasa VI A uczestniczyła w lekcji o regionalizmie „Tradycje”. Pani Emilia Przemielewska oraz pan Mariusz Bartnicki z LO w Olecku czarodziejsko przenieśli nas w świat bożonarodzeniowych tradycji naszego regionu. Pająki pod powałą, różowe opłatki, kisiel z owsa, snopek (dziś choinka), słomiane ozdoby, szemel - jeśli nie wiesz o czym mowa, też weź udział w takim  niezwykłym spotkaniu edukacyjnym.

      Składanie życzeń świątecznych to jedna z tradycji, która kultywowana jest aż do dzisiaj. 

      „Staropolskim obyczajem, gdy w Wigilię gwiazda wstaje, Nowy Rok zaś cyfrę zmienia, wszyscy wszystkim ślą życzenia.

      Przy tej pięknej sposobności my życzymy Wam radości, aby wszystko się darzyło, z roku na rok lepiej było”.

      VIA z wychowawcą

     • Szlachetna Paczka - zbiórka dla Marysi

     • W dniach 24.11.-11.12.2020r. w naszej szkole odbyła się zbiórka dla 20-letniej Marysi z Olecka.

      Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za pomoc!

      Dzięki Wam zebraliśmy 15 dużych paczek, które w sobotę (12.12.2020r.) trafiły w ręce Marysi. Zebraliśmy: żywność, chemię, przybory szkolne, kosmetyki, lampkę stołową, kosz biurowy, ubrania (adidasy, dwie kurtki, kamizelkę puchową, swetry, spodnie, szaliki, czapkę), dwa plecaki, pościel, ręczniki, koce, poduszki, laptop.

      Szkolne Koło Wolontariatu "Dobre Serce"

     • Mikołajki w klasach przedszkolnych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajki w klasach przedszkolnych.

      „Stuk, puk! Słychać coś, jakby zbliżał się tu ktoś.
      Czemu wejść chce po kryjomu, nie pokaże się nikomu?
      Dzieci rozglądają się – gdzieś za ścianą słychać szmer.
      W oknach stoją, wypatrują, gościa swego oczekują”.

      W poniedziałek 7 grudnia dzieci z oddziałów 0a i 0b ze Szkoły podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku od rana nasłuchiwały niezwykłego dźwięku dzwonka. W końcu doczekały się długo wyczekiwanego gościa –  punktualnie o godzinie 9:00 do oddziałów zerowych zawitał Święty Mikołaj. Tuż po jego wejściu na twarzach maluchów pojawiły się szerokie uśmiechy i radość w oczkach. Wszystkie dzieci były wspaniale przygotowane i przywitały czerwonego przybysza świątecznymi pastorałkami. Wszystkie były też oczywiście grzeczne, o czym nie omieszkały zapewnić Świętego Mikołaja już na samym początku, więc poczciwy staruszek z długą białą brodą nawet się nie zastanawiał i chętnie wręczył  prezenty wszystkim uczniom.

      I chociaż za oknami brak śniegu, to nie zabrakło podczas tego niezwykłego spotkania świątecznej atmosfery, która kolejny raz dała możliwość na okazywanie pozytywnych uczuć, pielęgnowanie tradycji oraz pozwoliła poczuć przedsmak zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

      Mariola Zdancewicz

     • Mikołajki w Ib

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajkiw Ib.

      Mimo, że uczymy się zdalnie, Mikołaj wraz z wychowawczyniami odwiedził uczniów klasy I b w ich domach. Nie przeszkodził brak śniegu. Mikołaj dojechał samochodem i każdemu wręczył osobiście prezent. Radość ze spotkania była ogromna.

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone corocznie 3 grudnia, ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983–1992).

      W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest szczególnym świętem, gdyż problemy osób niepełnosprawnych są nam niezwykle bliskie.

      Z tej okazji został nagrany wspaniały apel, w którym uczniowie przybliżyli nam cel obchodów – mianowicie zwrócenie uwagi społeczeństwa na  problemy osób niepełnosprawnych, czyli tych, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej
       albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu oraz pomoc we włączeniu tej grupy w życie społeczne. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia.

      Jako szkoła integracyjna wspieramy naszych uczniów z niepełnosprawnością i dbamy, by na co dzień czuli się dobrze w naszym gronie, by wiedzieli, że są doceniani, lubiani i zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc zarówno ze strony nauczycieli jak i rówieśników. Przygotowana uroczystość z pewnością jest dowodem na to, że nawet w obecnych czasach, kiedy nie możemy wspólnie świętować tego wyjątkowego dnia, to pamiętamy o naszych koleżankach i kolegach.

      Tegoroczną uroczystość przygotowali nauczyciele: pani Małgorzata Marcinkiewicz, pani Grażyna Hołownia oraz pan Robert Sienica.

      W apelu wzięli udział uczniowie klasy 4b:

      - Lena Michniewicz

      - Maja Klimowicz

      - Maja Wasilewska

      - Marcel Buraczewski

      - Dionizy Dubielski

      - Filip Jankowski

      oraz

      - Lidia Grześ, kl. 6b

      - Michalina Kalinowska, kl. 7a

      -  Dębski Franciszek, kl. O a

      - Topolski Bruno, kl.  Oa

      - Witkowska Stankiewicz Maja,  kl. O a

      - Suchocka Hanna, kl. Ob

      - Zaręba Maja, kl.  Ob

      -  Zawistowska Nikola, kl. Ob

      - Sienica Antoni, kl. 1a

      Dziękujemy również za otrzymane wsparcie pozostałym osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, a byli to:

      - Sienica Ernest, kl. 4b - pomoc przy montażu i udźwiękowieniu;

      - pani Magdalena Stachowicz – oprawa muzyczna;

      - pani Agnieszka Krassowska i pani Zofia Sadłowska – udostępnienie prac plastycznych najmłodszych uczniów naszej szkoły;

      - pani Anna Stasiak - tablica okolicznościowa na holu szkoły.

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu!

       

                                                                                                                    Mariola  Zdancewicz

     • Przypnij czerwoną wstążeczkę

     • Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.

      1 grudnia  jednoczymy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Wstążeczka, obecna w przestrzeni publicznej,  w Internecie. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia ją przypina. Osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi.

      Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.

      W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: „Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność”.

      W czasie walki z pandemią COVID-19, hasło to nabrało szczególnego znaczenia.

      W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia (nie zna swojego statusu serologicznego) i może nieświadomie zakażać innych.

      Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.

      Zachęcamy  wszystkich do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Wstążeczki.

      Gratulujemy  Dawidowi Białanowskiemu, Jakubowi Krejpcio i Antoninie Sołtysiak, którzy wykazali się największą znajomością tematyki w szkolnym konkursie „Nie daj szansy AIDS”.