• Szlakiem mazurskich legend i opowieści

     • Nowa galeria Szlakiem mazurskich legend i opowieści została dodana do albumu fotograficznego

      19 czerwca z ramach realizowanej na lekcji historii innowacji pedagogicznej „Olecko – moja mała ojczyzna” uczniowie klas VI wzięli udział w wycieczce edukacyjnej brzegiem jeziora Olecko Wielkie. Spacer Wiewiórczą Ścieżką był okazją do wysłuchania mazurskich  legend  i opowieści. Podczas zajęć uczniowie poznali wierzenia i przesądy dawnych Mazurów. Dowiedzieli się, kim był topik, kłobuk czy krasnoludek, poznali opowieść o Annie Zielarce.

      Kraina lasów i jezior, w której żyjemy, nastrajała jej mieszkańców do wierzenia w istnienie istot nadprzyrodzonych, leśnych stworów, duchów wodnych. Świat mazurskich wierzeń pełen jest więc kłobuków, wilkołków,  zmor, topików, diabłów, a także gór pełnych złotych skarbów i zatopionych zamków w głębiach jezior. Mazurskie opowieści kryją oprócz wiary w dziwne stwory także naukę, że wszelka niegodziwość zawsze zostanie ukarana. 

      Przedstawione legendy pochodzą z książki „ Mazurskie opowieści” napisanej przez Jadwigę Tressenberg  i zbioru „Wierzenia mazurskie” Maxa P. Toeppena. 

      Uczniowie mogli ich wysłuchać dzięki nagraniom z YT w wykonaniu pani Małgorzaty Ptaszyńskiej z grupy animacyjnej „Pióropusz”. 

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • 2023 – ROK MIKOŁAJA KOPERNIKA

     • Nowa galeria 2023 – ROK MIKOŁAJA KOPERNIKA została dodana do albumu fotograficznego

      Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę jego urodzin. 
      W związku z tym nasza szkoła włączyła się w obchody tego jubileuszu, podejmując działania zorganizowane przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty i Radę Dyrektorów Szkół Podstawowych przy Warmińsko – Mazurskim Kuratorze Oświaty, a były to: 

      1. Akcja społeczno – edukacyjna „Konwalia”; 
      2. Wojewódzki konkurs na kronikę „MIKOŁAJ KOPERNIK – człowiek wielu talentów”. 

      W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku uczniowie wzięli udział w wielu działaniach w ramach Akcji społeczno – edukacyjnej „Konwalia”: 

      • Konkurs na logo akcji, w którym zwyciężył projekt Alicji Konopko z klasy Vb. 
      • Kampania popularyzująca w środowisku szkolnym postać oraz zasługi Mikołaja Kopernika, która została przeprowadzona na przełomie kwietnia i maja. W najmłodszych klasach zostały przeprowadzone zajęcia, które służyły poznaniu sylwetki Mikołaja Kopernika, a efektem końcowym była gazetka tematyczna poświęcona naszemu Astronomowi.  

      Oddziały „0” wykonały portret Mikołaja Kopernika. Uczniowie  klas 4 – 8 zapoznali się z prezentacją przygotowaną specjalnie na obchody Roku Mikołaja Kopernika przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i na jej podstawie stworzyli: 

      • gry tematyczne o życiu i działalności Mikołaja Kopernika, 
      • puzzle, 
      • wierszyki na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika. 

      W maju odbyła się również wycieczka do Torunia, podczas której uczniowie klas czwartych i piątych wraz z wychowawcami mieli okazję poznać bliżej rodzinne miasto Mikołaja Kopernika. Odwiedzili Dom Rodzinny Koperników, piękną czerwoną kamienicę w stylu gotyckim, gdzie dziś mieści się muzeum prezentujące sylwetkę Wielkiego Astronoma i jego dokonania. Zwiedzając centralne i najważniejsze miejsce w mieście – Rynek Staromiejski, podziwiali najbardziej znany pomnik Mikołaja Kopernika. W Muzeum Toruńskiego Piernika dzieci odbyły podróż w czasie i własnoręcznie wykonywały swoje pierniki. Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć również wizyty w Planetarium, gdzie uczniowie przy akompaniamencie radosnej muzyki obejrzeli seans „Kolorowy kosmos”. 
      Przed nami kontynuacja jeszcze kilku działań w ramach akcji społeczno – edukacyjnej „Konwalia” – sadzenie konwalii i instalacja tablicy pamiątkowej. 
      Dodatkowym zadaniem, którego podjęli się uczniowie naszej szkoły, był Wojewódzki konkurs na kronikę pt.: „Mikołaj Kopernik – człowiek wielu talentów”. Główne cele tego przedsięwzięcia: 

      1. Uczczenie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. 
      2. Poszerzenie wiedzy o życiu i działalności wielkiego uczonego związanego z Warmią. 
      3. Popularyzowanie dokumentowania kronikarskiego. 
      4. Wyzwalanie ciekawości poznawczej, kreatywności oraz twórczych działań dzieci i młodzieży. 
      5. Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów – pobudzanie i rozwijanie zainteresowań historią, astronomią, fizyką, geografią, matematyką, medycyną, ekonomią. 
      6. Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji. 
      7. Rozwijanie umiejętności pracy zespołowej. 

      Zespół, który pracował nad tym zadaniem tworzyły uczennice z klasy Vb – Alicja Konopko, Lena Stasiak, Lena Grześ oraz Aleksandra Toczyńska. Dziewczęta pracowały pod kierunkiem pań: Marioli Zdancewicz oraz Anety Makowskiej. Ich praca została wysłana do Olsztyna. Czekamy z niecierpliwością na wyniki, które będą ogłoszone na stronie Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty do 30 czerwca 2023 r. 
      Dziękujemy uczniom i ich wychowawcom oraz wszystkim, którzy włączyli się w obchody Roku Mikołaja Kopernika w naszej szkole. Jesteśmy pewne, że popularyzacja  wizerunku, działalności i zasług przyniesie wymierne korzyści edukacyjne. Przede wszystkim upowszechni dokonania Mikołaja Kopernika oraz zainspiruje do zainteresowania postacią naszego Wybitnego Rodaka w przyszłości. Poniżej prezentujemy efekty naszych działań.  

      Koordynatorki: 
      Mariola Zdancewicz 
      Aneta Makowska 

     • I miejsce na Festiwalu Filmików o Wolontariacie - „Wolontariat - o tym się MOVIE”

     • 6 czerwca w Ełckim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie całorocznej pracy młodzieży. Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane filmiki w ramach Festiwalu Filmików o Wolontariacie.

      Zmierzyliśmy się z 5 szkołami i ostatecznie wolontariusze SP4 w Olecku zajęli pierwsze miejsce!

      Uczniowie, którzy wzięli udział w grywalizacji: Czaplejewicz Lena, Fiedorowicz Szymon, Szczerbińska Gabriela, Giedrojć Maja, Miłun Hanna, Żarnoch Paulina, Lewandowska Marcelina, Marciniak Julia, Giedrojć Bartosz, Maksimowicz  Amelia, Kawałko Michał, Żynda Magdalena, Marcinkiewicz Paulina, Kamińska Klaudia, Kamińska Milena, Szyłkiewicz Lena.

      W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu „Dobre Serce” gratuluję młodzieży, która z zaangażowaniem realizowała działania wolontariackie.Dziękuję za Wasz udział i aktywność!

      Zapraszamy do obejrzenia naszego wygranego filmiku.

      Angelika Fiećko

     • Aktywna młodzież w szkolnych klubach wolontariatu= aktywni obywatele

     • Nowa galeria Aktywna młodzież w szkolnych klubach wolontariatu= aktywni obywatele została dodana do albumu fotograficznego

      Na początku roku szkolnego 2022/23 nasz wolontariat szkolny wziął udział w projekcie „Aktywna młodzież w szkolnych klubach wolontariatu = aktywni obywatele”.

      Projekt obejmował zaplanowanie i przeprowadzenie przez młodzież dwóch akcji społecznych oraz stworzenie filmiku zgłoszonego na Festiwal „ Wolontariat – o tym się MOVIE”. 

      Wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w grywalizacji i zorganizowali dwie akcje: „Sprzątanie Wiewiórczej Ścieżki”  oraz „Pomoc Stowarzyszeniu – Cztery Łapy”.

      Od października grupa wolontariuszy spotykała się cyklicznie, wspólnie  wymyślała i ustalała działania związane z zaplanowanymi akcjami. Uczniowie uczestniczyli także w spotkaniach prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia „Wiatraki Mazur”. Zajęcia rozwijały kompetencje społeczne poprzez wykorzystanie aktywnych form pracy: gier planszowych, zabaw oraz grywalizacji oraz doskonaliły kompetencje cyfrowe  poprzez warsztaty filmowe.

      Szkolne Koło Wolontariatu „Dobre Serce”

     • Sprzątanie Wiewiórczej Ścieżki

     • Nowa galeria Sprzątanie Wiewiórczej Ścieżki została dodana do albumu fotograficznego

      Akcja zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu „Dobre Serce”

      Drugiego czerwca 2023 roku szkolny wolontariat ze szkoły SP4 w Olecku zorganizował akcję sprzątania Wiewiórczej Ścieżki. Mimo złej pogody i warunków do pracy uczniowie sprzątali szlak od plaży „Szyjka” do „Dzikiej” plaży. Zebraliśmy bardzo dużo śmieci. Nasze porządki zakończyliśmy ogniskiem. Uczniowie ogrzali się i zjedli pyszne pianki i kiełbaski.

      Nasza szkoła będzie dalej organizowała takie akcje!

      Julia Marciniak

     • Świat do góry nogami

     • Nowa galeria Świat do góry nogami została dodana do albumu fotograficznego

      Jak wygląda świat do góry nogami? Czy w ogóle jest możliwy? Czy na ziemi można poczuć się jak w kosmosie? W pewien upalny, czerwcowy dzień przekonały się o tym klasy 2a i 3b wraz z wychowawczyniami.

      Nieopodal Ełku, w miejscowości Regiel, uczniowie mieli możliwość zwiedzania domu do góry nogami, w którym znajdowało się 5 pomieszczeń, „urządzonych” na suficie. Po wejściu, zaskoczył nas salon, w którym ani jedno krzesło nie drgnęło, a rybki w akwarium zdawały się nie przejmować tym, co dzieje się wokół nich. W kuchni zaś, na kuchence, oczywiście zawieszonej u sufitu, stał czajnik, który oznajmiał lecącą z niego parą, że pora go wyłączyć. Odwiedziliśmy również sypialnię i pokój młodzieżowy, w którym niczym niewzruszony chłopak odkurzał swoja podłogę, a nasz sufit. Nie lada zaskoczeniem, po wejściu do łazienki, była woda płynąca w górę.

      Odwiedzając tunel grawitacyjny, poczuliśmy że nasze zmysły zostały oszukane, a grawitacja przestała działać. Przypomnieliśmy sobie wtedy o Mikołaju Koperniku, wybitnym astronomie, który zasłynął ze swojej rewolucyjnej teorii heliocentrycznej.

      W Reglu mieliśmy także okazję do obcowania i karmienia zwierząt, m.in. kóz, alpak, królików oraz kucyków.

      Naszą wyprawę zakończyło ognisko. Najedzeni mogliśmy wyruszyć w drogę powrotną, która minęła nam niezwykle szybko.

      Sylwia Wysocka

     • Dzień Dziecka w klasie 2a

     • Nowa galeria Dzień Dziecka w klasie 2a została dodana do albumu fotograficznego

       „ (…)Wszystkie dzieci nasze są
      Kasia, Michael, Małgosia, John
      Na serca dnie mają swój dom
      Uchyl im serce jak drzwi

      Wszystkie dzieci nasze są
      Borys, Wojtek, Marysia, Tom
      Niech małe sny spełnią się dziś
      Wyśpiewaj marzenia, a świat
      Będzie nasz!”

      Z okazji Dnia Dziecka klasa 2a została zaproszona na świętowanie tego dnia w przemiłych okolicznościach przyrody. Rodzice Agatki zorganizowali nam atrakcji co nie miara, goszcząc nas na swoim podwórku. Bo czegóż potrzeba więcej dzieciom do szczęścia, niż przestrzeni i świeżego powietrza ?

      Aby tradycji właścicieli stało się zadość – przywitali nas, nie chlebem i solą, lecz lodami (takie śniadanie, podobno serwują rodzice dziewczynki z okazji  Dnia Dziecka).

      Dzieci mogły korzystać z przestrzeni wokół domu, rozegrano mecz piłki nożnej, skakano na trampolinie, grano w max -bierki, korzystano z placu zabaw. Stół uginał się pod ciężarem smakołyków. Własnoręcznie upieczone kiełbaski, napełniły nam brzuchy.

      Gdy nadchodził czas powrotu, nikt nie chciał wyjeżdżać. Było nam bardzo miło i przyjemnie, że mogliśmy spędzić ten dzień właśnie w tym miejscu. Mamy cichą nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz.

      Rodzicom Agatki szczerze dziękujemy, za organizację tego dnia.

     • „ WIE HEIβT DAS WORT?” - nauka języka niemieckiego poprzez zabawę

     • Uczniowie klasy siódmej oraz klasy ósme udowodniły, że każdy sposób nauki słówek w języku niemieckim jest skuteczny. Doskonale poradzili sobie z zadaniem, które  polegało na graficznym przedstawieniu na kartce A3 dowolnie wybranych dwóch słów w języku niemieckim tak, aby były one zrozumiałe nawet dla osób nieznających języka niemieckiego. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Autorzy najciekawszych prac dostali drobne upominki. Najciekawsze prace trafiły na gazetkę ścienną, która upiększa korytarz na górnym holu szkoły.

      Zachęcam do obejrzenia wystawy prac i sprawdzenia swoich umiejętności językowych. A tych, którzy nie znają jeszcze tego języka, zapraszam na pierwszą lekcję nauki języka niemieckiego.

      Małgorzata Marcinkiewicz

     • Wycieczka do Torunia

     • Nowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego

      Pierwszym punktem wycieczki do Torunia były odwiedziny w Muzeum Toruńskiego Piernika. Po wejściu do budynku niemal natychmiast poszliśmy do kuchni, gdzie każdy wykonał ozdobny piernik. Otrzymaliśmy po kawałku ciasta, które wyrabialiśmy i wkładaliśmy do foremki. Wszyscy zrealizowali swoje zamiary zrobienia jak najładniejszego ciasteczka. Następnie zwiedziliśmy całe muzeum, gdzie mogliśmy zarówno oglądać proces wypiekania pierników w sposób dawny i dzisiejszy. Widzieliśmy produkty, z których robione są toruńskie wypieki i eksponaty związane z produkcją ciasteczek.

      Gdy skończyliśmy zwiedzać muzeum, mieliśmy okazję kupić sobie pierniki, ciastka i inne smakołyki. Po zakupach odebraliśmy nasze pamiątkowe wyroby.

      Muzeum piernika jest pięknym miejscem, które polecam każdemu.

      Katarzyna Wiszniewska, klasa 5a

     • Wizyta w straży pożarnej i policji

     • Nowa galeria Wizyta w straży pożarnej i policji została dodana do albumu fotograficznego

      Przedostatnim tygodniu maja dzieci z grup 0A i 0C aktywnie uczestniczyły w wycieczkach do straży pożarnej i policji w Olecku (23.05 i 24.05 23r.).

      Głównym celem wycieczek było zapoznanie się z pracą strażaków i policjantów, zwiedzenie budynków komend, przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. Policjanci opowiedzieli o trudnej i odpowiedzialnej pracy policji oraz zapoznali ze strukturą pracy komendy. Dzieci miały okazję zobaczyć między innymi salę zatrzymań, konferencyjną, dyspozytornię, wyposażenie służbowe. Przedszkolaki miały również okazję zobaczyć wyposażenie samochodu służbowego wykorzystywanego przez służby policyjne do działań interwencyjno -patrolowych oraz przewozu osób zatrzymanych.

      Natomiast w straży pożarnej przedszkolacy z ogromnym zainteresowaniem oglądały wóz ztrażacki i jego wyposażenie (autopompy, węże strażackie, drabiny, niektóre elementy sprzętu ratownictwa technicznego).

      Dzieci brały udział w specjalnej lekcji bezpiecznego zachowania się w sytuacjach szczególnych podczas pożaru w specjalnie do tego wyposażonej sali dla dzieci.

      Nasze przedszkolaki były bardzo dzielne i wykazały się znajomością nie tylko numerów alarmowych , ale również zasad bezpieczeństwa w domu czy w ruchu drogowym jak i wiedzą na temat zachowania się w sytuacjach zagrożenia np. pożaru.

      Oprowadzającym nas funkcjonariuszom serdecznie dziękujemy , wyrażamy uznanie i składamy gorące podziękowanie za ich trudna i często niebezpieczną służbę. Dzięki nim czujemy się bezpiecznie.

      Zofia Sadłowska
      Wioletta Łęgowska

     • Ognisko w WTZ

     • Nowa galeria Ognisko w WTZ została dodana do albumu fotograficznego

      „My jesteśmy dzieci jak dzieci,
      Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
      Ale chcemy, by księżyc świecił,
      A noce nie były pochmurne...
      Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
      Pracy bez pięknej radości.
      Chcemy, by ziemia śpiewająca
      Pełna była dobrej miłości.

      (T. Kubiak) 

      W słoneczne, środowe (31.05.23r.) przedpołudnie, dzieci z naszych zerówek oraz pięciolatki  pojechały autobusem szkolnym,  aby radośnie obchodzić swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka. Inicjatorem tego międzynarodowego święta jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W ramach propagowania założeń tego święta, wszystkie nasze przedszkolaki wspólnie uczestniczą w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. W tym roku wspólnie ze społecznością Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olecku zorganizowaliśmy piknik na polu namiotowym. Dzieci ochoczo bawiły się na świeżym powietrzu podczas zabaw zorganizowanych (chusta Klanza) jak i dowolnych przy muzyce rozrywkowej. Zwieńczeniem tego pikniku było samodzielne upieczenie na ognisku kiełbaski oraz słodki poczęstunek. Dzieci zmęczone ale szczęśliwe wróciły do szkoły. Jednak Święto dzieci będzie jeszcze trwało ponieważ pierwszego czerwca wybrały się jeszcze na lody, które zjadły na kocykach na łące  i 7.06.23r. grupy 0A i OC pojadą na wycieczkę do minizoo w Wychodne koło Suwałk.

      Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

       

     • Dzień Matki w zerówkach

     • Nowa galeria Dzień Matki w zerówkach została dodana do albumu fotograficznego

      26 maja w naszej szkole w klasach 0A i 0C odbyły się uroczystości z okazji pięknego święta jakim jest Dzień Matki. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych, recytatorskich i ruchowych. W pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny – wiersze, piosenki, tańce i  życzenia dla kochanych mam . Po wspaniałych występach na twarzach mam zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.

      Zofia Sadłowska , Wioletta Łęgowska

     • XII Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki

     • Nowa galeria XII Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki została dodana do albumu fotograficznego

      Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego powiatu. Jego dwunasta edycja odbyła się on 06.06.2023 r.

      w Teatrze AGT „Od Nowa” w Olecku. Jak się okazuje, poezja księdza Jana Twardowskiego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

      Uczestnicy zaprezentowali się w dwóch kategoriach: poezja śpiewana i recytacja. Prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie: pani Mariola Borys – polonistka, obecnie dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, pani Katarzyna Jeżewska – kierownik Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, pani Agnieszka Lewandowska instruktorka do spraw teatru w Regionalnym Ośrodku Kultury  „Mazury Garbate” w Olecku, stała uczestniczka Wróbelka Literackiego oraz pan Waldemar Snarski –– pedagog, bard znany z pięknego wykonania piosenek poetyckich z towarzyszeniem gitary, podróżnik i stały uczestnik Wróbelka Literackiego.  

      Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury wyłoniło laureatów.

      Kategoria poezja śpiewana:

      I miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach w składzie: pan Jacek Malinowski i Tomasz Sertel akompaniament oraz Roksana Krukowska – wokal (przygotowanie  p. Jacek Malinowski);

      III miejsce ex aequo:

      - Aleksandra Pęcak ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie – p. Agnieszka Łaskowska);

      - Antonina Dziokan ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz).

      Kategoria recytacja  - klasy IV – VI:

      I miejsce: Kamil Smokowski ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanie

      – p. Jolanta Gierak);

      II miejsce ex aequo:

      - Wiktoria Bielska ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanie – p.Jolanta Gierak)

      - Anna Stefanowska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz);

      III miejsce: Kornelia Woronko ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wieliczkach (przygotowanie – p. Jolanta Motulewicz);

      Wyróżnienia:

      - Lena Maziejuk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wieliczkach (przygotowanie – p. Jolanta Motulewicz);

      - Maja Wasilewska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Emilia Stasiak);

      - Alicja Konopko ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz).

      Kategoria recytacja  - klasy VII – VIII:

      I miejsce: Maria Jarmołowicz ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach (przygotowanie p. Agnieszka Poświata);

      II miejsce ex aequo:

      - Paulina Kubuj ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach (przygotowanie p. Agnieszka Poświata);

      - Nikola Korejwo ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Agnieszka Anna Kopycka);

      III miejsce: Rafał Smokowski ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Agnieszka Anna Kopycka).

         Organizatorki:

      Anna Karolina Szyłkiewicz i Agnieszka Anna Kopycka

     • Dzieciństwo naszych rodziców, dziadków i pradziadków

     • Nowa galeria Dzieciństwo naszych rodziców, dziadków i pradziadków została dodana do albumu fotograficznego

      Z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej  Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku została zorganizowana wystawa pt. „Dzieciństwo naszych rodziców, dziadków i pradziadków.” Celem wystawy jest przybliżenie uczniom czasów minionego pokolenia. Hol szkoły został zamieniony w mieszkanie w stylu retro. Zwiedzający wystawę mogą przenieść się  w czasie i poczuć klimat mieszkania  oraz szkoły z PRL-u.

      Wystawa zaaranżowana została jako typowe M4. Składają się na nie: pokój dzienny, pokój dziecięcy, kuchnia i łazienka. Na utrzymanych w dawnym stylu meblach rozmieszczone zostały przedmioty codziennego użytku. Nie zabrakło także zabawek, książek, sprzętu gospodarstwa domowego i RTV. Nie lada wyzwanie stanowiłoby ich użycie przez naszych uczniów,  np. wypranie ubrań w pralce Frani, obsługa adaptera i telefonu z tarczą, odkurzacza  marki Predom czy telewizora bez pilota. Organizatorki zadbały o każdy szczegół. Mieszkanie zdobią dywany i obrazy, firany, żyrandole  oraz ręcznie haftowane serwety. Wszystko oczywiście w stylu PRL-u. Ważnymi eksponatami w kolekcji są wózki dziecięce, łóżeczko, jak i własnoręcznie dziergane ubranka.

      Szczególne pomieszczenie stanowi kuchnia wraz z wieloma sprzętami używanymi przez dawne  gospodynie domowe. Ogromny sentyment budzą oryginalne naczynia: aluminiowe sztućce, talerze z napisem GS i Społem, szklanki z uchwytem, kanki na mleko, metalowe balie i emaliowane  miednice.

      Oddzielna część ekspozycji przeznaczona została na salę lekcyjną, w której można zobaczyć sprzęty i pomoce dydaktyczne minionej epoki, np. kałamarz z piórem, papierowe dzienniki, atlasy geograficzne, mundurki, podręczniki, zeszyty oraz tablice poglądowe.  Wystawę wzbogacają gabloty, w których umieszczone są pieniądze, klasery, przedmioty związane z dzieciństwem, jak i dodatki do stroju. Pokaźną kolekcję stanowią aparaty fotograficzne, telefony, projektory oraz gry młodzieżowe. Wyeksponowana zostały również galeria dokumentów i zdjęć. Najstarsza metryczka szkolna (świadectwo) pochodzi z roku szkolnego 1949/50.

      Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej- eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów rodziców uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi i administracji.

      Organizowana wystawa to nie tylko sentymentalna podróż do czasów PRL-u, ale przede wszystkim chęć pokazania uroku dzieciństwa na trzepaku młodemu pokoleniu.

      Organizatorki: Anna Karolina Szyłkiewicz, Małgorzata Marcinkiewicz, Ewa Iwanowska i Wioletta Czaplejewicz serdecznie dziękują uczniom i rodzicom za włączenie się w organizację projektu.

      Anna Karolina Szyłkiewicz
      Ewa Iwanowska

     • RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI

     • Nowa galeria RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI została dodana do albumu fotograficznego

      1 czerwca 2023r. uczniowie klas: 5b i 6b pod opieką nauczycieli: K. Domel, M. Marcinkiewicz, M. Jasińskiej, J. Zdanowskiej, R. Sienicy, K. Krajewskiego oraz M. Wasilewskiego wybrali się na RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI. Jako młodzi patrioci chcieli uczcić ważną  datę w  historii naszego kraju - 4 czerwca 1989 r.

      Co wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku i dlaczego warto pamiętać tę datę? W 1989 roku historia naszego kraju zupełnie zmieniła swój bieg. 4 czerwca odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Wybory te uznawane są za jeden z kluczowych momentów w procesie zakończenia epoki komunizmu w Polsce i rozpoczęcia transformacji do systemu demokratycznego.

      Trasa rajdu liczyła prawie 20 km. Wyruszyliśmy spod szkoły. Przewodnikiem naszej wycieczki był pan Robert, który pokazał nam urokliwe miejsca naszego miasta i jego okolic. Momentami było bardzo ciężko, ale mimo zmęczenia i braku sił, nikt nie poddał się. Wszyscy bez przygód dotarli na miejsce odpoczynku, na którym czekało już rozpalone przez pana Tomasza Dziokana ognisko (jak to dobrze mieć tak wspaniałych rodziców😊). Niektórzy od razu zabrali się za pieczenie kiełbasek, inni za grę w piłkę, a niektórzy chwycili za wędki i zaczęli łowić ryby. Ala okazała się szczęściarą, której udało się złowić rybę. Nie była to wprawdzie złota rybka, ale postanowiła pomyśleć życzenie i wypuściła ją do wody.                                                               

      Czas na relaks dobiegł końca. Najedzeni i wypoczęci wyruszaliśmy w drogę powrotną, która wiodła inną trasą umożliwiając nam poznanie naszej Małej Ojczyzny. Na zakończenie wycieczki rowerowej zajechaliśmy na pyszne lody, które były ochłodą w tym ciepłym dniu i nagrodą za ukończenie rajdu.

      Piękna pogoda wprawiła wszystkich uczestników rajdu w dobry nastrój. Każdemu dopisywał wspaniały humor. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.

      Połączenie rekreacji z lekcją historii, to doskonały sposób nie tylko na przypomnienie ważnych dziejów, ale i  sposób na dobrą zabawę. Dzięki przypomnianym wydarzeniom możemy dziś cieszyć się wolnością i żyć w demokratycznym państwie.

      M. Marcinkiewicz

     • Zeróweczka 0b z wizytą w komendzie policji

     • Nowa galeria Zeróweczka 0b z wizytą w komendzie policji została dodana do albumu fotograficznego

      Dzieci z grupy 0b odwiedziły stróżów prawa w Komendzie Powiatowej Policji w Olecku. Oleccy policjanci spotkali sę z dziećmi 24 maja i opowiadzieli, jak wygląda ich codzienna służba.

      Przedszkolaki dowiedziały się, czym zajmuje się policjant dyżurny, obejrzały oznakowane pojazdy policyjne, usłyszały sygnały dźwiękowe. W trakcie oprowadzania po areszcie, komendzie zeróweczka mogła dowiedzieć się, czym zajmują się funkcjonariusze poszczególnych wydziałów i jak wygląda ich codzienna praca. Jedną z największych atrakcji było oglądanie munduru oraz sprzętu wykorzystywanego podczas pełnienia obowiązków służbowych przez policjantów. Dzieci wysłuchały też policyjnych porad dotyczących bezpieczeństwa ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo nad wodą w związku ze zbliżającymi się wakacjami. Same natomiast wykazały się znajomością numerów alarmowych.

      Dziękujemy oleckim policjantom i pani Agacie, mamie Olafa, za interesujące i bardzo pouczające spotkanie.

      Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska
      Agnieszka Krassowska

     • Zeróweczka 0b z wizytą w remizie strażackiej

     • Nowa galeria Zeróweczka 0b z wizytą w remizie strażackiej została dodana do albumu fotograficznego

      W czwartek 25 maja przedszkolaki z grupy 0b udały się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Olecku. Cóż to był za dzień!

      Przedszkolaki rozpoczęły od spotkania w sali edukacyjnej "Ognik", gdzie miały możliwość przebrania się w dziecięce stroje strażackie, ale przede wszystkim mogły nauczyć się, jak unikać zagrożeń w swoim otoczeniu, jak prawidłowo zareagować w przypadku pożaru, poznały zasady bezpiecznego obchodzenia się z ogniem, prawidłowego zgłoszenia zdarzenia czy zasady właściwej ewakuacji.

      W trakcie oprowadzania po remizie dzieci poznały wyposażenie wozów strażackich, obejrzały sprzęt używany podczas akcji ratunkowych, miały okazję zobaczyć strażaków szykujących się do wyjazdu na akcję ratunkową oraz posiedzieć w wozie strażackim.

      Na zakończenie przedszkolaki mogły sprawdzić się w roli strażaka – strącały pachołki strumieniem wody, co okazało się niełatwą sztuką.

      To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom Asi - pani Ani i panu Łukaszowi Grzymkowskim, oraz pozostałym strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania niezwykle ważnej i niebezpiecznej pracy strażaka.

      Po skończonej wizycie w straży dzieci udały się na piknik klasowy. Na jednym ze skwerów miejskich odpoczęły, posiliły się i pobawiły, mile spędzając przedpołudnie.

      Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska
      Agnieszka Krassowska

     • Dzień Mamy i Taty w 0b

     • Nowa galeria Dzień Mamy i Taty w 0b została dodana do albumu fotograficznego

      26 maja przedszkolaki z grupy 0b gościły najbliższe im osoby. Na uroczyste świętowanie Dnia Mamy i Taty zaprosiły swoich Rodziców.

      Z tej okazji zaprezentowały montaż słowno-muzyczny i doskonale przygotowane recytowały wiersze, śpiewały piosenkę oraz pięknie tańczyły. Podczas składania życzeń wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki, upominki i kwiaty. Na koniec wszyscy zjedli słodki poczęstunek.

      Rodzicom bardzo podobał sie występ ich pociech, nie kryli wzruszenia i dumy.

      Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska
      Agnieszka Krassowska

     • Wyjazd 0b z okazji Dnia Dziecka

     • Nowa galeria Wyjazd 0b z okazji Dnia Dziecka została dodana do albumu fotograficznego

      Sześciolatki z oddziału 0b uczciły zbliżający się Dzień Dziecka wyjazdem do "Podlaskiej Toskani" w miejscowości Wychodne koło Suwałk.

      Na miejscu czekał na dzieci pan Krystian, który oprowadził je i ich opiekunów po naprawdę robiącym wrażenie gospodarstwie. Każdy został zaopatrzony w wiaderko z krojonymi marchewkami, którymi częstował niemal wszystkie zwierzęta. A było ich naprawdę dużo.

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania z danielami, lamami i różnego rodzaju kozami oraz owcami. Po kucykach i osłach mieliśmy możliwość wejść na wybieg alpak i tam ćwiczyć cierpliwość, czekając, aż zwierzęta do nas podejdą, by poczęstować się marchewką. Wytrwalszym udało się nawet pogłaskać niektóre z nich. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły dwa wielkie wielbłądy. Mieliśmy też możliwość oglądania kangurów i zebry. Kolejnym punktem programu były różne gatunki ptaków: strusie, pawie, przepiórki, czarne łabędzie, kaczki oraz najprawdziwsze kolorowe papugi. Wyzwaniem stało się zdobycie na pamiątkę zgubionych przez ary niebieskich piór. Mnóstwo radości przedszkolakom dostarczyła królicza rodzina.

      Ostatnim punktem wycieczki była zabawa na tamtejszym placu zabaw.

      Wyjazd do minizoo dał dzieciom możliwość obcowania z różnymi, często egzotycznymi zwierzętami, co było doskonałym podsumowaniem cyklu zajęć edukacyjnych poświęconych zwierzętom. Dzieci dostrzegały różnice w ich wyglądzie, budowie, rozpoznawały dźwięki, wyróżniały zapachy. Spotkanie ze zwierzętami było dla niektórych możliwością do przełamywania własnych barier i lęków. Wszystkim dostarczyło wiele radości, uczyło spokoju i cierpliwości.

      Dziękujemy rodzicom zaangażowanym w organizację tego wyjazdu i pomoc w opiece nad dziećmi. Byli z nami pani Paulina – mama Kacpra, pan Łukasz – tata Asi, pani Kamila – mama Zuzi.

      Agnieszka Gryniewicz – Dębkowska
      Agnieszka Krassowska