• „Święta, święta biją dzwony…”

     • Kiedy zmęczeni zimą, z coraz większym utęsknieniem wyglądamy wiosny, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca  nadchodzi Wielkanoc . Jest to najstarsze, najważniejsze i najbardziej radosne święto. Wielkanoc zwana też Paschą ma upamiętniać Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

      Dzieci z grupy 0A poznały zwyczaje i tradycje wielkanocne. Już od rana z wielkim zaangażowaniem ozdabiały jajeczka, baranki, laurki świąteczne.

      Zgodnie z tradycją naszej klasy dzieci zaprezentowały występ związany ze Świętami Wielkanocnymi i złożyły życzenia świąteczne (one line). Wszystkim udzielił się przedświąteczny nastrój.

      Na koniec dnia , gdy przedszkolacy rozchodzili się do domów, każdy otrzymał prezent: słodkiego zajączka wraz z własnoręcznie przygotowanymi upominkami: laurką z życzeniami, barankiem i pisankami wielkanocnymi.

      Zofia Sadłowska

     • Paczki dla dzieci z Ukrainy

     • Dzieci z grupy OB wraz z nauczycielami przygotowały paczki dla dzieci z Ukrainy. 22 paczki trafiły do "Półek dobra" w Olecku. Mamy nadzieję, że drobne upominki sprawią dzieciom radość.

      A. Krassowska
      K.Rzodkiewicz

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ma on na celu propagowanie wiedzy na temat autyzmu.

      Tego dnia wiele budynków podświetla się na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm nie wybiera - dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

      Nasza szkoła, chcąc okazać solidarność z osobami z autyzmem, włączyła się, podobnie jak inne instytucje,  w akcję polegającą na ubraniu się na kolorowo. Z uwagi na to, że w tym roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypadł w sobotę, wydarzenie obchodziliśmy już od 28 marca br. 

      Na zajęciach bibliotecznych, świetlicowych, w klasach 0-3 oraz na godzinach wychowawczych uczniowie obejrzeli krótkie filmy będące wprowadzeniem do tematyki autyzmu. Odbyły się  pogadanki, wspólne tworzenie plakatu, ćwiczenia, dzięki którym dzieci i młodzież mogły doświadczyć, jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem.  Celem zajęć było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień.

       Magdalena Siedlecka

     • Realnie odpowiedzialni

     • Oddziały przedszkolne biorą udział w profilaktycznym programie edukacyjnym "Realnie odpowiedzialni", który został przygotowany przez ekspertów ze Stowarzyszenia Strefa Wsparcia. Program jest częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Odłącz się. Połącz się" panowanej na rok 2022. Głównym celem programu jest zwrócenie uwagi na nadużywanie i nieodpowiednie korzystanie z mediów przez dzieci w wieku przedszkolnym. Niewątpliwie ważną kwestią jest również uwrażliwienie dorosłych na problem nadmiernej obecności ekranów w życiu ich dzieci.

      Opiekun projektu: Karolina Rzodkiewicz

      Agnieszka Krassowska, Wioletta Łęgowska, Zofia Sadłowska

     • Dzień Świętego Patryka

     • Nowa galeria Dzień Świętego Patryka została dodana do albumu fotograficznego

      21.03.2022 nasza społeczność szkolna obchodziła Dzień Świętego Patryka oraz I Dzień Wiosny.

      Wprawdzie nie zabarwiliśmy rzeki Lega kolorem zielonym jak to ma miejsce w Chicago, ale mimo  tego poczuliśmy się nieco irlandzcy…  Królował kolor zielony. Nauczyciele języka angielskiego ogłosili konkurs „Give the Green light”. Wszyscy uczniowie mieli ubrać się na zielono, a typowa „shamrock” gościła na  piersi uczniów.

      2 tygodnie wcześniej został ogłoszony konkurs na „ Najfajniejszy  Kapelusz Skrzata”. Odzew był ogromny, a prace zostały wykonane ze szczególna dokładnością i starannością. Jury miała trudny orzech  do zgryzienia. Oprócz miejsc od 1-3 przyznano kilka wyróżnień.

      Miejsca 1 - 3:

      1.Oskar Rogało klasa III b
      2. Maja Borys klasa II b
      3.Krzyś Topolski klasa 1b

      Wyróżnienia:

      Kamil Wiński klasa II B
      Oliwia Gwiazdowska klasa III b
      Lena Rogało klasa III b
      Antoni Rynkiewicz klasa II a
      Wanessa Weisbrod klasa I a
      Ksawery Kowalewski klasa III a

      Przygotowania do obchodów tychże świąt zaczęły się już tydzień wcześniej. Uczniowie przygotowywali gadżety do fotobudki, uczyli się tańca irlandzkiego, zostały także przeprowadzone lekcje z tematyką i genezą Dnia Świętego Patryka, które miały na celu zapoznanie uczniów z historią święta i przygotowanie do quizu wiedzy o irlandzkim świętym, który także odbył się w tym dniu.

      Wygrani:

      Pierwsze miejsce, klasa VIII a:
      Antonina Sołtysiak
      Kamila Zarzecka

      Drugie miejsce, klasa VI a:
      Rafał Smokowski
      Oliwier Olędzki

      Trzecie miejsce, klasa VII c:
      Paulina Marcinkiewicz
      Aleksandra Skowrońska

      Największymi atrakcjami okazały się  kram z malowaniem włosów, malowaniem twarzy i fotobudka z ogromną ilością gadżetów do wykorzystania podczas robienia zdjęć. Powiem szczerze, że nie było ani chwili przerwy …uczniowie stali w długich kolejkach, aby móc skorzystać z jak największej ilości atrakcji. Uśmiech i szczera rozmowa  z naszymi wychowankami sprawiły, iż ustaliliśmy, że będzie to impreza cyklicznaJ.

      Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się, aby ten dzień był wesoły i bogaty w pozytywne emocje. Dziękujemy starszym uczniom za pomoc w realizacji obchodów, gdyby nie oni nie uzyskalibyśmy takiego efektu.

      Do zobaczenia za rok.

      E. Iwanowska

     • Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja - Kraina Mocy Słów

     • Grupa 0B zrealizowała kolejny moduł Międzynarodowego projektu edukacyjnego "Emocja". Dzieci wyruszyły w drogę do Krainy Słów. Wysłuchały bajki pt. "O ciepłym i puchatym", która stanowiła wstęp do refleksji i rozmowy o tym, jak słowa i zachowania wpływają na drugiego człowieka. Grupa zaprezentowała ciepłe i puchate słowa za pomocą kolorowanki Quiver. Zerówkowicze wysłuchali w skupieniu treści wiersza Natalii Martenki „Magia słów”  i z zaangażowaniem stworzyli drzewo Dobrych Słów. Dzięki relaksacji o białym obłoczku mieli możliwość wyciszenia, skupienia uwagi na oddechu oraz odprężenia. Wspólne aktywności umocniły relacje panujące w grupie i poprawiły współpracę dzieci.

      Zachęcam do obejrzenia zdjęć z zajęć.

     • Pierwszy dzień wiosny

     • Nowa galeria Pierwszy dzień wiosny została dodana do albumu fotograficznego

      „Marzanno ,Marzanno Ty zimowa panno!

      Ciebie pożegnamy ,wiosnę przywitamy!”

      W dniu 21 marca 2022 roku społeczność szkolna świętowała Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości były połączone ze świętem św. Patryka patrona Irlandii.

      Powitanie Wiosny rozpoczęło się od zabaw, konkursów, malowania twarzy, włosów, robienia zdjęć z różnymi rekwizytami, związanych z tematyką pory roku.

      Podczas marszu ulicami osiedla oraz przy akompaniamencie okrzyków „Witaj Wiosno -Żegnaj Zimo” nasz wiosenny gaik został zauważony.

      Dzieci z 0A i 0C odwiedziły również miejsca instytucji publicznych (salon optyczny, poczta, sklepy) życząc miłego Dnia Wiosny wręczyły bukieciki kolorowych krokusów. Także spotkanym przypadkowo przechodniom wręczały kolorowe krokusy życzą miłego dnia Wiosny.

      Wszystkich ogarnęła spontaniczna radość. Wiosenne słońce przygrzewało i oświetlało roześmiane twarze uczestników korowodu.

      Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, iż Wiosna zagości u nas na dobre.

      Zofia Sadłowska , Wioletta Łęgowska

     • Dzień Osób z Zespołem Downa

     • Nowa galeria Dzień Osób z Zespołem Downa została dodana do albumu fotograficznego

      21 marca to był Dzień Osób z Zespołem Downa. Święto ustanowione w 2005 roku, którego celem jest podniesienie świadomości na temat trisomii, jak i zwrócenie uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa. Grupa 0B wysłuchała opowiadania  Elizy Piotrowskiej o Ninie, dziewczynce z zespołem Downa pt. "Żółte kółka. Mam na imię Inna". Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa dzieci pokolorowały skarpetki nie do pary. Wykonały również różowe kółka, które rysowała główna bohaterka opowiadania Ninia. Różowe kółka, które okazały się sercami. Opowiadanie skłoniło dzieci do głębokiej refleksji na temat funkcjonowania osób z Zespołem Downa i ich potrzeb.

      Karolina Rzodkiewicz

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY "MATEMATYKA W OBIEKTYWIE"

     • Nowa galeria KONKURS FOTOGRAFICZNY "MATEMATYKA W OBIEKTYWIE" została dodana do albumu fotograficznego

      „Jeśli zagłębisz się odpowiednio mocno w naturę dowolnej rzeczy, znajdziesz w niej matematykę” słowa Deana Schlictera doskonale uwydatniają to, że matematyka jest językiem natury. To proste stwierdzenie, z którym trudno się nie zgodzić. Nauka, bez względu na to czy chcemy, czy nie, jest obecna w naszym codziennym życiu.

      W I Liceum Ogólnokształcącym  im. Jana Kochanowskiego  w Olecku 15 marca 2022r. odbyło się rozstrzygnięcie VII edycji konkursu fotograficznego  „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Kuratora Oświaty, Burmistrza Olecka, Starosty Oleckiego, Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Dziekana Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie. Zadaniem uczestników było dostrzeżenie matematyki wokół siebie, sfotografowanie jej i wraz z opisem dostarczenie organizatorom konkursu.

      Wspólną płaszczyznę pomiędzy matematyką a sztuką fotografii odnalazły uczennice naszej szkoły  Lena Grześ, Lena Michniewicz i Maja Giedrojć. Lena Grześ uczennica klasy 4b zdobyła II miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy I – V, zaimponowała zdjęciem „Lody w perspektywie”. Lena Michniewicz uczennica klasy 5b zdobyła III miejsce w swojej kategorii, zachwyciła komisję konkursową swoim zdjęciem zatytułowanym „Matematyczna ściana”. Maja Giedrojć uczennica klasy 6 otrzymała wyróżnienie w kategorii szkoły podstawowe klasy VI – VIII.

      Uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Anna Domasik

     • 21 marca 2021 – Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień kolorowej skarpetki

     • Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami tego wyjątkowego dnia sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna – przypada na 21. dzień trzeciego miesiąca w roku, nawiązując do trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, powodującego występowanie tej wady genetycznej. Celem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, a także propagowanie praw ludzi z taką wadą genetyczną i integracji z nimi, tak by zapewnić im należne miejsce w społeczeństwie.

      Nasza szkoła po raz drugi włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa – Dzień kolorowej skarpetki. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie założyli  kolorowe skarpetki – „nie do pary”. W akcji, wzięli uczniowie wszystkich klas.

      Pamiętajmy, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania!

      Magdalena Siedlecka

     • Czytam z Emocją

     • Grupa Ob zrealizowała kolejny moduł innowacji pedagogicznej Czytam z Emocją. Uczniowie przenieśli się w magiczny świat "Piotrusia Pana". Po wysłuchaniu książki uzupełnili samoocenę oraz narysowali ulubioną scenę z opowieści. Czytelnicy wyruszyli w podróż wraz z bohaterami książki. Poznali wartość przyjaźni i gorzki smak rozczarowania. Przeżyli również rozterkę pomiędzy pragnieniem wiecznej przygody a miłością do domu rodzinnego. Moduł okazał się czasem refleksji i przemyśleń grupy. Zerówkowicze wykonali pacynki, aby wspólnie przeżyć przygody pełne zwrotów akcji. "Brzydkie kaczątko", to kolejna książka, którą wspólnie przeczytamy.

     • „Starszy czytał młodszym”, a wszyscy objadali się pączkami

     • Nowa galeria „Starszy czytał młodszym”, a wszyscy objadali się pączkami została dodana do albumu fotograficznego

      Już po raz trzeci uczniowie klasy IIIB wzięli udział w licytacji organizowanej przez olecki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wylicytowali przepyszne pączki „stworzone” przez panią Emilię Masłowską.

      Tradycją staje się już to, iż te pączki konsumowane są w tłusty czwartek, gdzie w ramach innowacji pedagogicznej „Starszy czyta młodszym” zapraszamy znane i lubiane osoby, aby wspólnie oddać się czytaniu książek, zachęcić dzieci do czytania, podyskutować na temat przeczytanego tekstu, no i oczywiście żeby zjeść pączki. Dwa lata temu gościliśmy w naszej klasie burmistrza Olecka – p. Karola Sobczaka, w 2021r. swoją obecnością zaszczyciła nas pani vice burmistrz - Sylwia Wieloch. W tym roku postanowiliśmy zaprosić p. Jakuba Dziubińskiego – kierownika w ROK „Mazury Garbate”, radnego Rady Miejskiej, ale przede wszystkim szefa sztabu WOŚP w Olecku.

      Pan Jakub przeczytał nam jeden z rozdziałów książki „Dzieci z Bullerbyn”, która jest lekturą w klasie trzeciej. Dzieci wraz z obecnymi rodzicami z uwagą wsłuchiwali się w treść książki, którą w iście aktorskim wykonaniu przeczytał nasz gość. Następnie uczniowie odpowiadali  na pytania i dzieliły się swoimi przemyśleniami na temat lektury. Pochwalili się również przepięknymi makietami trzech zagród, które wykonali specjalnie na tę okazję.

      W dalszej części spotkania pan Dziubiński opowiadał i wyjaśniał uczniom ideę WOŚPu. Tłumaczył, na co i dlaczego zbierane są pieniądze, i kiedy odbywa się wielki finał Orkiestry. Zachęcał, by w przyszłości wszyscy zostali wolontariuszami WOŚP i zbierając pieniądze ratowali czyjeś życie. Aby zachęcić najmłodszych do oszczędzania i zbierania nawet tych najdrobniejszych kwot, każdy z uczniów otrzymał miniaturkę oryginalnej puszki, do której można wrzucać pieniążki. Nie zabrakło również dla wszystkich obecnych WOŚP-owych serduszek.

      Pan Jakub podziękował za zaproszenie go do naszej klasy, za możliwość wspólnego czytania oraz pogratulował udziału w finale WOŚP i wygraniu licytacji przepysznych pączków, przez co przyczyniliśmy się do zakupu tak potrzebnego sprzętu do ratowania wzroku.

      W końcu nadszedł czas degustacji tych wyczekanych, wylicytowanych i wyjątkowych pączków.

      My również jesteśmy bardzo wdzięczni rodzicom za udział w licytacji oraz panu Jakubowi Dziubińskiemu za wizytę, wspólne czytanie i przybliżenie nam historii i teraźniejszości tego cudownego „wynalazku” jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.                                                

      „Siema” i do zobaczenia za rok.

      Jarosław Bagieński

     • Różowa skrzyneczka

     • Nowa galeria Różowa skrzyneczka została dodana do albumu fotograficznego

      Dziękujemy Pani wiceburmistrz Olecka Sylwii Wieloch za wsparcie i uzupełnienie naszych zapasów. Wspólnie możemy zadbać o to, by wszystkie dziewczynki w szkole czuły się bezpieczne. Dbamy o komfort psychiczny i menstruacyjny. Żywię głęboką nadzieję, że coraz więcej szkół będzie wspomagało swoje uczennice.

      Pamiętajmy, że działamy zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar! Ogromnie cieszy mnie, gdy zauważam włożoną podpaskę do skrzyneczki. Serce rośnie, uczymy się wspólnie tego, by się dzielić tym, co mamy. Rozmawiamy na temat okresu, środków higieny menstruacyjnej i odczuciach związanych z menstruacją. Tematem interesują się już najmłodsze dzieci. Dbajmy o to, by menstruacja nie była tematem tabu.

      Zachęcamy rodziców i uczniów do wsparcia naszej akcji.

      Karolina Rzodkiewicz

     • IV Powiatowy Turniej Językoznawczy „Po prostu – po polsku!”

     • Nowa galeria IV Powiatowy Turniej Językoznawczy „Po prostu – po polsku!” została dodana do albumu fotograficznego

      Z pasją do języka polskiego

      Już po raz czwarty uczniowie ze szkół powiatu oleckiego spotkali się w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku na Powiatowym Turnieju Językoznawczym „Po prostu – po polsku!”. Do wspólnych zmagań zasiedli przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olecku, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olecku, Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku oraz Szkoły Podstawowej w Gąskach. Organizacyjnego, finansowego i promocyjnego wsparcia przedsięwzięciu udzielił, jak co roku, dyrektor szkoły – pan Stanisław Kopycki, a także wicedyrektor– pan Jarosław Kosakowski. Szczególną wartość i rangę turnieju po raz kolejny podniosło objęcie go honorowym patronatem przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty
      oraz Burmistrza Olecka. W związku z tym swoją obecnością i dobrym słowem wspierali uczestników turnieju pan Karol Sobczak – Burmistrz Olecka oraz pani Sylwia Wieloch – Zastępca Burmistrza Olecka.

      W tym roku uczniowie klas VII i VIII spotkali się 4 marca, by w trzyosobowych drużynach wykazać się swoją wiedzą z zakresu polszczyzny, sprawdzić swoje umiejętności językoznawcze, rozwijać sprawność wypowiadania się, ale również skutecznie komunikować się i współpracować w grupie, zmierzyć się z konkurencjami przeprowadzonymi w nowatorskiej formule, tak różnej od konwencjonalnych metod sprawdzania wiedzy i – oczywiście – powalczyć o atrakcyjne nagrody rzeczowe.

      Konkurs obejmował zagadnienia z pięciu działów nauki o języku zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej z przedmiotu język polski. Zadania z zakresu leksykologii, fleksji, składni, słowotwórstwa i fonetyki skonstruowano tak, by w kreatywny i ciekawy sposób sprawdzały wiedzę oraz umiejętności młodzieży uzdolnionej humanistycznie, ale również integrowały, dając możliwość dobrej zabawy
      i zdrowej rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

      Uczniowie oceniani byli przez Komisję Konkursową, w skład której wchodziły:
      – pani Małgorzata Burba – polonistka i pracownik Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie filia w Olecku;
      – pani Katarzyna Kamińska – polonistka i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku;
      pani Teresa Sulima – polonistka i kierownik Centrum Edukacyjno – Kulturalnego w Kijewie.

      Po wyrównanej i wykazującej duży poziom zaangażowania rywalizacji udało się wyłonić zwycięzców. Pierwsze miejsce (42 punkty) w IV Powiatowym Turnieju Językoznawczym „Po prostu – po polsku!” zajęły uczennice Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku: Aniela Żylińska, Julia Żementowska i Anna Bednarek przygotowywane przez panią Monikę Kacprzyk. Drugie miejsce (40 punktów) zajęła Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku reprezentowana przez: Izabelę Stefanowską, Maję Zwęglińską i Krzysztofa Skorupskiego, uczniów przygotowywanych przez panią Emilię Stasiak. Trzecie miejsce (30 punktów) wywalczyli uczniowie pani Agnieszki Poświaty ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach: Oliwia Golub, Maja Kaczanowska oraz Kacper Majewski. Uczennice pani Justyny Jeżewskiej: Nikola Drażba, Maja Muster i Weronika  Weisbrod godnie reprezentowały Szkołę Podstawową Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku (29 punktów), choć tym razem zabrakło dla nich miejsca na podium.

      Wszystkim uczestnikom należą się wielkie gratulacje i wyrazy uznania za wytężoną pracę, odwagę dzielenia się swoją wiedzą, chęć zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Dlatego wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni dyplomami, książkami i upominkami z logo turnieju. Uczniowie zwycięskich drużyn ponadto otrzymali sprzęt elektroniczny i bony pieniężne do wykorzystania w popularnym salonie sprzedaży książek, wydawnictw muzycznych, filmów itp.

      Nad sprawnym przygotowaniem i przeprowadzeniem turnieju czuwały pomysłodawczynie przedsięwzięcia – nauczycielki języka polskiego: pani Mariola Zdancewicz oraz pani Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska. W kwestiach organizacyjnych były wspierane przez Dyrekcję i  nauczycieli: Angelikę Fiećko i Jarosława Bagieńskiego oraz pracowników administracji i obsługi szkoły. Niezastąpiona okazała się również pomoc uczniów. Szczególne podziękowania należą się: Wiktorii Bartoszewicz, Lidii Grześ, Michałowi Kawałko, Amelii Maksimowicz, Julii Marciniak, Paulinie Marcinkiewicz, Krzysztofowi Skorupskiemu, Edycie Sienkiewicz, Aleksandrze Skowrońskiej, Mai Sztelmach, Aleksandrze Wywiał.

      Hasłem przewodnim tegorocznego turnieju był cytat z wiersza Czesława Miłosza „(…) polszczyzna jest zobowiązaniem/ A dla niektórych pasją.” Wierzymy głęboko, że mimo trudności, jakich nastręcza swoim użytkownikom język polski, jest on przede wszystkim dla wielu pasją, którą podczas Powiatowego Turnieju Językoznawczego „Po prostu – po polsku!” mogą rozwijać.

       

      Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
      Mariola Zdancewicz

     • Sudoku - finał

     • Nowa galeria Sudoku - finał została dodana do albumu fotograficznego

      23 lutego 2022 r. odbył się finał szóstej edycji powiatowego konkursu „Sudoku – Lubię to!”. Organizatorem tego konkursu  jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku, a partnerami Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Konkurs został objęty patronatem honorowym Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie, Starosty Oleckiego i Burmistrza Olecka. Z uwagi na panującą pandemię, konkurs został przeprowadzony przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

      W ścisłym finale tegorocznej edycji uczestniczyło  105 zwolenników. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas I – VIII wyłonionych w etapie szkolnym: Liwia Dudanowicz  z klasy IIIb,  Wiktoria Kuczykowska - III a, Bartosz Kawałko z klasy II b, Lena Michniewicz - V b, Beniamin Sawicki – Va,  Hanna Miłun - VI a, Lidia Grześ  z kl. VII b oraz Gabriela Bogdańska z kl. VIIIa. W czasie 45 minut uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać 4 diagramy o różnych stopniach trudności. W oczekiwaniu na wyniki finaliści, podzieleni na małe grupy, zostali zaproszeni do wspólnych gier i zabaw.

      W kategorii klas VII-VIII oraz klas I szkół ponadpodstawowych pierwsze  miejsce zajęła Lidia Grześ  z kl. 7 b, zaś Liwia Dudanowicz  z klasy IIIb oraz Lena Michniewicz  z klasy V b zajęły piąte miejsca w swoich kategoriach wiekowych.

      Gratuluję wszystkim naszym uczniom udanego występu. Nauczycielom składam podziękowania za rozwijanie pasji sudoku u naszych uczniów.

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu

     • Wizualnie o HIV/AIDS oraz STD

     • Mamy przyjemność poinformować, że praca uczennicy naszej szkoły – Mai Dziubińskiej (klasa 7C) nagrodzona w 2021 roku w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Wizualnie o HIV/AIDS oraz STD” znalazła się na roll- upie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olecku. Roll-up oraz wizerunek pracy, zgodnie z regulaminem konkursu, będzie wykorzystywany podczas działań edukacyjnych i promocyjnych prowadzonych przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Olecku.

      Gratulujemy Mai i życzymy dalszych sukcesów.

     • Wizyta strażaka

     • Nowa galeria Wizyta strażaka została dodana do albumu fotograficznego

      Klasa 3a poznała zasady udzielania pierwszej pomocy. W czwartek, 24 lutego 2022 r., klasa 3a gościła strażaka (tatę uczennicy) Łukasza Grzymkowskiego. Zaproszony gość przygotował dla uczniów pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, podczas którego przybliżył podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz zademonstrował prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Uczniowie utrwalili numery telefonów ratunkowych oraz sposoby wzywania pomocy. Na zakończenie chętne dzieci mogły poćwiczyć resuscytację na fantomie. Wizyta bardzo spodobała się uczniom, którzy zaplanowali już kolejne spotkanie z Panem Łukaszem.

      Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi Grzymkowskiemu za ciekawy i pouczający pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

     • Bohaterowie literaccy na Facebooku

     • Czytanie lektur nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków ucznia. Dlaczego młodzi ludzie nie czytają? Sami zainteresowani z pewnością znajdą mnóstwo argumentów, aby odpowiedzieć na to pytanie. Jednym z nich jest fakt, iż zdecydowana większość lektur porusza tematykę, która jest obca współczesnej młodzieży. Zagadnienia filozoficzne, patriotyczne, wojenne często nie mają nic wspólnego z codziennym życiem. Jak polubić bohatera i postawić go sobie za wzór, gdy ten nie ma telefonu komórkowego, nie nagrywa TikToków, nie ma konta na Instagramie, Facebooku? Nie możemy cofnąć się w czasie i uwspółcześnić wydarzeń ze świata przedstawionego lektury, ale możemy wprowadzić bohatera literackiego do współczesności.

      Uczniowie klas siódmych podjęli się niezwykle ciekawego i wymagającego zadania. Stworzyli profile facebookowe bohaterów poznanych lektur. Popularny  portal społecznościowy to platforma komunikacji, która służy między innymi do prezentowania swoich myśli, dyskusji online, dzielenia się interesującymi i wartościowymi treściami. Utworzone na nim konto ma zatem znamiona autocharakterystyki.  Dlatego chętnie skorzystaliśmy z tej formy do zbierania informacji o bohaterach literackich, a niebanalna forma spodobała się uczniom.

      Aby sprostać temu wyzwaniu, musieli dokładnie przestudiować treść lektury i dobrze poznać  życiorysy postaci. Dodatkowo konieczne było znalezienie zdjęć, które mogliby zamieścić na profilu.

      Do wykonania zadania moi uczniowie wykorzystali narzędzie FAKEBOOK (https://www.classtools.net/FB/home-page) z platformy edukacyjnej https://www.classtools.net/. Pozwala ono na stworzenie fikcyjnego konta facebookowego bez konieczności generowania go w realnym serwisie społecznościowym, zachowując  jednocześnie wszystkie jego funkcje.

      Efekty pracy nad profilem facebookwym postaci literackiej są naprawdę satysfakcjonujące. Z pewnością Mały Książę, Ebenezer Scrooge, Tadeusz Zawadzki, Maciej Aleksy Dawidowski oraz Jan Bytnar nie powstydziliby się takiego profilu w Internecie.

      Poniżej prezentujemy wybrane profile postaci literackich i zachęcamy do obejrzenia.

      Klasa 7a: „Kamienie na szaniec”, Aleksander Kamiński

      Klasa 7b: „Mały Książę”, Antoine de Saint-Exupéry

      Klasa 7c: „Opowieść wigilijna”, Charles Dickens

      Mariola Zdancewicz

     • Szkolne kolędowanie

     • Śpiewanie kolęd jest zwyczajem bożonarodzeniowym, który pielęgnujemy od długich lat. Pozwala nam stworzyć magiczny i ciepły klimat. Wspólne kolędowanie to wprowadzenie niepowtarzalnej atmosfery w naszą codzienność, a także możliwość odczuwania bliskości innych osób. Każda kolęda ma konkretne przesłanie - nawiązuje do jednego z najważniejszych wydarzeń w społeczności chrześcijańskiej, do narodzin Jezusa. W kolędach opisywany jest ten kluczowy moment, ale też inne towarzyszące mu wydarzenia. Poprzez śpiewanie kolęd wyrażamy swoją wdzięczność i radość z tego, co się wydarzyło ponad 2000 lat temu.

      Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku miała przyjemność zorganizować XV Powiatowy Konkurs Kolęd ,,Szkolne kolędowanie”. XV edycja odbyła się w formule online. ,,Szkolne kolędowanie” skierowane było do wszystkich przedszkoli i szkół podstawowych powiatu oleckiego.

      Komisja konkursowa w składzie:

      Elżbieta Koncewicz – przedstawiciel W-M Kuratora Oświaty,
      Marta Rózio – doskonalenie nauczycieli religii w W-M ODN Filia w Olecku,
      Jacek Rutkowski – ekspert MEN, doskonalenie nauczycieli historii, wiedzy i społeczeństwa, opiekunów samorządów uczniowskich w W-M ODN Filia w Olecku,

      spośród kilkudziesięciu zgłoszeń, wyłoniła 10 laureatów oraz przyznała 2 wyróżnienia.

      Kat. I przedszkola i klasy 0

      I miejsce: Liliana Grześ
      II miejsce: Róża Wijas
      III miejsce: Maria Drażba

      Kat. II klasy I – IV

      I miejsce: Julia Milewska
      II miejsce: Weronika Skowerenda
      III miejsce: Pola Paszkowska, Maria Zuzanna Woroniecka
      Wyróżnienie: Maria Nowik, Mikołaj Jamrozik

      Kat. III klasy V – VIII

      I miejsce: Amelia Chalecka
      II miejsce: Marcel Czapuryn
      III miejsce: Lidia Grześ

      Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy zwycięzców po odbiór dyplomów i nagród od 21 lutego 2022 r. do sekretariatu Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także rodzicom, nauczycielom i instruktorom za wspaniałe przygotowanie podopiecznych. Dyplom uczestnictwa do pobrania w załączeniu poniżej.

      Zapraszamy do wysłuchania wirtualnego koncertu laureatów.

      Magdalena Stachowicz i Anetta Borawska

     • Szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu „Sudoku - lubię to!”

     • Nowa galeria Szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu „Sudoku - lubię to!” została dodana do albumu fotograficznego

      12.01.2022 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu „Sudoku - lubię to!" Organizatorem konkursu jest I Liceum Ogólnokształcące w Olecku we współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 1 w Olecku oraz ze Szkołą Podstawową Nr 2 w Olecku. Mimo pandemii,  diagramy Sudoku zdecydowało się rozwiązywać 82 uczniów naszej szkoły z klas I - VIII.

      W grupie klas I - III  startowało 35 zawodników. Najlepsze wyniki osiągnęli: Liwia Dudanowicz  z klasy IIIb, Wiktoria Kuczykowska z klasy III a oraz Bartosz Kawałko z klasy II b.  W grupie klas IV - VI startowało 23 uczniów. W powiatowym konkursie naszą szkołę reprezentować będą: Lena Michniewicz z kl. V b, Beniamin Sawicki z klasy Va oraz  Hanna Miłun - VI a. Grupę najstarszych uczniów z kl. VII - VIII będą reprezentowały: Lidia Grześ  z kl. VII b oraz Gabriela Bogdańska z kl. VIIIa. Nadmienię, że w tej grupie wiekowej startowało 24 uczniów.

      Przed naszymi uczniami najważniejsze starcie - 23 lutego 2022 o godz. 9.30 w Liceum Ogólnokształcącym w Olecku. Życzę sukcesów.

      Dziękuję wszystkim uczniom za udział w eliminacjach szkolnych oraz nauczycielom za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu, czuwanie nad prawidłowym przebiegiem eliminacji szkolnych i sprawdzanie prac. Cieszę się, że Sudoku - forma rozwijania logicznego myślenia - jest popularne w naszej szkole.

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu