• Klasowy konkurs fotograficzny

     •  

       Uczniowie klasy 7A wzięli udział w Klasowym Konkursie Fotograficznym pod hasłem ,,Olecko okiem uczniów z klasy 7A". Ich zadaniem było wykonanie jednej fotografii, na której miał zostać uwieczniony fragment naszej pięknej miejscowości.

      Klasa wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali słodkie upominki.

      I miejsce- Michalina Kalinowska

      II miejsce- Michał Putra

      III miejsce- Kamila Dziadolik

      Serdecznie gratuluję motywacji oraz kreatywności. Dziękuję za zaangażowanie i zachęcam do dalszego rozwijania i poszukiwania swoich pasji.

       

      Zapraszam do obejrzenia fotografii uczniów w prezentacji.

     • Dzień Pustej Sali

     • Nowa galeria Dzień Pustej Sali została dodana do albumu fotograficznego

      18 czerwca 2021 obchodzimy międzynarodowy dzień pustej klasy, jest to idea edukacji na świeżym powietrzu w ramach Dnia Pustej Sali. W ten wyjątkowy dzień, podobnie jak 100 000 dzieci z innych klasa 2a porzuciła naukę w sali na rzecz zabaw na świeżym powietrzu. Podobnie jak we wrześniu wspaniała pogoda zachęciła nas do pikniku.  Bezpośredni kontakt z naturą przynosi wspaniałe efekty edukacyjne. Uczniowie spędzili miło czas grając w gry edukacyjne. Najlepszą częścią dzisiejszego dnia okazały się jednak zajęcia sportowe. Nauka poprzez zabawę okazała się o wiele ciekawsza. Zabawy dostarczyły dzieciom dużo radości.

     • Klasa III a i jej sposób na „relacje”

     • Nowa galeria Klasa III a i jej sposób na „relacje” została dodana do albumu fotograficznego

      Powszechnie wiadomo, że ruch jest podstawą rozwoju dziecka. Dlatego też, klasa  III a wzięła to sobie do serca i od października 2020 roku do maja 2021 uczestniczyła w innowacji pt. „Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne na zajęciach wychowania fizycznego”. Projekt ten miał na celu wesprzeć rozwój ruchowy, świadomość własnego ciała oraz umiejętność budowania i wzmacniania zaufania do siebie i innych.

      Raz w miesiącu w ramach wychowania fizycznego, uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych tą metodą.  Opierała się ona na ćwiczeniach, tu nazywanych „doświadczeniami”, które  obejmują:  schemat własnego ciała i przestrzeni, relacje „z”, relacje „przeciwko”, relacje „razem” oraz relaksację.

      Dzięki uczestnictwie w zajęciach, uczniowie klasy trzeciej mogli doświadczyć pozytywnego odczucia w kontakcie z innym człowiekiem, mieli okazję do rozładowania energii. Były też dla nich próbą pokonania własnych zahamowań wynikających z uprzednich doświadczeń. Metoda dała możliwość zaspokojenia własnych potrzeb, możliwość poczucia się w innej roli niż na co dzień, zbliżyła do siebie uczestników zajęć.  Dała także radość z działania w grupie oraz przypomnienia sobie zdarzeń z dzieciństwa.

      Zobaczcie jak nam było wesoło, zapraszamy do oglądania zdjęć.

      Sylwia Wysocka

     • X Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki

     •  Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku po raz kolejny zorganizowała i przeprowadziła Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki. Z racji trwającej pandemii przebiegał on w zmienionej formule, bowiem uczestnicy musieli przesłać organizatorowi nagrane recytacje i utwory w wersji śpiewanej w formie elektronicznej. Komisja w składzie: Ewa Obrębowska – Piasecka (przewodnicząca) oraz Agnieszka Lewandowska i Marek Borawski (członkowie) po zapoznaniu się z nagraniami wyłoniła laureatów tegorocznej edycji. W kategorii recytacja miejsce I zajął Karol Smokowski ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olecku, miejsce II – Wiktoria Bielska z tej samej szkoły, miejsce III – Lena Michniewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Wyróżnienia przypadły z kolei w udziale: Kacprowi Truchanowi ze Szkoły Podstawowej w Stożnem oraz Sylwestrowi Bartnickiemu ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olecku. W kategorii poezja śpiewana wyróżniono Zuzannę Pęcak ze Szkoły Podstawowej w Judzikach. Laureatom serdecznie gratulujemy, wszystkim recytatorom zaś dziękujemy za udział w konkursie, a ich opiekunom za przygotowanie uczniów. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem komisji za poświęcony czas i wyłonienie laureatów.

                                                                               

      Organizatorki: Anna Karolina Szyłkiewicz, Anna Klimasara, Agnieszka Anna Kopycka

     • Wycieczka rowerowa - 1 czerwca w 6b

     • Nowa galeria Wycieczka rowerowa - 1 czerwca w 6b została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 1.06.2021 roku z okazji Dnia Dziecka klasa 6B udała się na wycieczkę rowerową. Trasa prowadziła do miejscowości Sedranki, gdzie w miejscu docelowym zostało rozpalone ognisko. Podczas wyprawy rowerowej uczestnicy mogli podziwiać piękno rodzącej się wiosny. Jak to zwykle bywa, zdarzyły się tam również lekkie problemy techniczne. Komuś spadł łańcuch, bądź np. trzeba było poprawić siodełko w rowerze. Na szczęście wśród opiekunów znaleźli się niezastąpieni fachowcy. Pan Robert i Pan Fabian poradzili sobie z tym wszystkim doskonale. Dzięki Pani Magdzie klasa przeżyła niezapomniany dzień, a to wszystko na zdjęciach uwieczniła Pani Asia. Za co cała klasa serdecznie dziękuje.

     • Prace plastyczne w 6b

     • Nowa galeria Prace plastyczne w 6b została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie klasy 6b, w ramach zajęć plastycznych na temat „Architektury”, mieli za zadanie wykonać makietę wybranego pomieszczenia    w domu. Z zaangażowaniem przystąpili do wykonania pracy i stworzyli wspaniałe projekty z niepotrzebnych przedmiotów. Działanie wpisuje się  w tematykę ochrony środowiska, a uczniowie utrwalili w ten sposób pojęcie recyklingu.

      Wszyscy otrzymali oceny celujące.

      Dziękuję za realizację zadania. :-)

      Zachęcamy do obejrzenia prac w galerii.

      Magdalena Stachowicz

     • Wybory do Rady Młodzieżowej w Olecku

     • Nowa galeria Wybory do Rady Młodzieżowej w Olecku została dodana do albumu fotograficznego

      Młodzieżowa rada miasta to fakultatywny organ samorządu terytorialnego o charakterze konsultacyjnym. Może występować również jako organ doradczy dzielnicy, gminy, powiatu lub województwa. 

      Młodzieżowe rady tworzone są przez grupę młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach, organizowanych najczęściej w szkołach na terenie danego okręgu. Pełnią rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.

      31 maja 2021 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyło się spotkanie z uczniami klas siódmych i ósmych z przedstawicielem Urzędu Miejskiego w Olecku - panią Ewą Zalewską-Drozd i panem Jakubem Dziubińskim - opiekunem Rady Młodzieżowej w Olecku. W swoim wystąpieniu przekazali nam, czym zajmuje się rada młodzieżowa oraz dlaczego warto do niej wstąpić i jakie korzyści z niej płyną. Jesteśmy w trakcie wyborów do rady młodzieżowej, które kończą się 18 czerwca.

      Wszystkim Kandydatom życzymy powodzenia!!! 

      Martyna Toczyńska, kl. 8a

     • Kolorowo i sportowo w Va

     • Nowa galeria Kolorowo i sportowo w Va została dodana do albumu fotograficznego

      Dzień Dziecka to ważna, ale nie jedyna okazja na wycieczkę. Wszyscy uczniowie byli spragnieni wspólnego klasowego wyjazdu po trudnym okresie nauki zdalnej. Chociaż trasa wycieczki była krótka i czas pobytu to tylko jeden dzień, nastrój panował wyjątkowy.

      Uczniowie piątej klasy wraz z wychowawczynią i panią pedagog wybrali się na wycieczkę do Ełku. Atrakcji czekało sporo. Pierwszy punkt klasowego wyjazdu to wizyta w Papugarni – „Mazurskie tropiki”. Przywitał nas dość duży hałas odgłosów ponad czterdziestu pięknych, kolorowych ptaków. Nikomu to jednak nie przeszkadzało, ponieważ  papugi robiły ogromne wrażenie. Były dosłownie na wyciągniecie ręki.  Dzieci miały możliwość nie tylko dotykania ptaków, ale też karmienia. To było niesamowite doświadczenie obcowania z egzotycznymi ptakami.

      Później przyszedł czas na niemałą dozę szaleństwa. Z „Mazurskich tropików” udaliśmy się do Parku trampolin i sali zabaw „Hop”. Wszyscy mieli okazję rozładowania nagromadzonej przez kilka miesięcy energii. Dwugodzinny pobyt w parku okazał się jednak  za krótki.  Na pewno w przyszłości powtórzymy to jeszcze raz.

      Wszystkim uczniom piątej klasy  z okazji Dnia Dziecka życzę samych pogodnych dni.

      Krystyna Matwiejczyk

     • Dzień Matki w IB

     • „Dziękuję za to wszystko, czym dobroć jest na ziemi.
      Że jesteś najważniejsza, że tego nikt nie zmieni,
      że jeden dzień najpiękniej w mym sercu jaśnieć musi:
      dla jednych to Dzień Matki, a dla mnie Dzień Mamusi.”

      Dzień Mamy to wyjątkowy dzień w życiu każdego dziecka. Klasa IB wraz wychowawczyniami Katarzyną Fiećko i Joanną Cichanowicz, przygotowała wirtualną niespodziankę.

     • Uczniowie klasy II b o lesie wiedzą już wszystko!

     • Nowa galeria Uczniowie klasy II b o lesie wiedzą już wszystko! została dodana do albumu fotograficznego

      Ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska – to pojęcia, które w ostatnich latach nabrały szczególnego znaczenia. Szybki rozwój cywilizacji oraz degradacja środowiska, które stanowią poważne zagrożenie dla równowagi biologicznej Ziemi sprawiły, że coraz częściej zwracamy uwagę na zagadnienia dotyczące ochrony przyrody.

      Szkoła jest doskonałym miejscem do prowadzenia edukacji ekologicznej, gdyż dzieci są uważnymi obserwatorami, a w ich życiu to właśnie przyroda jest źródłem pierwszych informacji o otaczającym świecie. Przebywając na łonie natury, dzieci przywiązują się do niej w sposób naturalny.

      Uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wzięli udział w praktycznej lekcji przyrody.

      W ramach Tygodnia Ekologicznego uczestniczyliśmy w dwuetapowych zajęciach zorganizowanych na terenie Nadleśnictwa Olecko. 12 maja dzieci wzięły udział w zajęciach, które poprowadziła pani Wioleta Kwietniak, oprowadzając nas po „ Leśnym zakątku”, czyli placu, na którym eksponowane są interaktywne tablice dydaktyczne, nawiązujące do tematyki leśnej. Można za ich pomocą pogłębiać wiedzę na temat drzew leśnych, roślin runa oraz mieszkańców lasu. Zwiedzający mogą przyjrzeć się również roślinom leśnym przeniesionym ze środowiska naturalnego. Uczniowie z uwagą wysłuchali informacji, a później mogli się ostemplować śladami poznanych zwierząt leśnych oraz  wziąć udział w quizie tematycznym.

      Druga część przygody z przyrodą w naszej klasie miała miejsce 17 maja. Uczniowie pojechali na wycieczkę do Szkółki leśnej Nadleśnictwa Olecko w Szeszkach pod opieką pana Jarosława Bagieńskiego – nauczyciela współorganizującego oraz pani Natalii Śnieżyńskiej – mamy jednej z uczennic. Tym razem zajęcia przeprowadził pan Paweł Jakubiak. Prowadzący opowiedział o tym, jak z ziarenka powstaje drzewo i jaki jest cel Szkółki leśnej. Zobaczyliśmy, jak wygląda drzewo roczne, dwuletnie oraz trzyletnie. Jak się okazało, te ostatnie są gotowe do zasadzenia nowego lasu. Podczas zajęć oglądaliśmy przeróżne tablice informacyjne dotyczące gatunków drzew oraz stare maszyny, które kiedyś były używane do zalesiania.

      Miłym akcentem na zakończenie naszej wyprawy było wspólne ognisko.

      Jarosław Bagieński

     • Żonkile 2021

     • Nowa galeria Żonkile 2021 została dodana do albumu fotograficznego

      W poniedziałek - 19 kwietnia 2021 - obchodziliśmy 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Tegoroczna społeczno-edukacyjna Akcja Żonkile przebiegała pod hasłem „Kobiety”.

      Po raz kolejny włączyliśmy się w jej obchody. Wykorzystaliśmy przygotowane przez Muzeum POLIN w Warszawie i dostosowane dla uczniów z różnych poziomów edukacyjnych atrakcyjne materiały edukacyjne, tj. filmiki, scenariusze zajęć, karty pracy.

      Razem z naszymi uczniami wzięliśmy udział w wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

      Na potrzeby akcji dla klas 1-3 szkoły podstawowej zostały napisane dwa pięknie zilustrowane opowiadania: Zofii Staneckiej ,,Pamięć drobinek” i Justyny Bednarek ,,Historia z pewnej ulicy”, na podstawie których nagrano też ciekawe słuchowiska dla dzieci. Poruszono w nich w nich takie tematy, jak: empatia, sprawiedliwość i strata.

      Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych powstał film pt. „Będę pisać” zrealizowany przez dom produkcyjny Hi-Story. Ukazuje on losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny. Poznaje je współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

      Uczniowie klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych mogli uczestniczyć w  premierze filmu „Muranów - Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie.

      By wziąć udział w akcji, nie musieliśmy wychodzić z domu. Na stronie polin.pl dostępny był do pobrania szablon żonkili. Wystarczyło go wydrukować i złożyć wg wideoinstrukcji. Można też było dodać nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku.

      Wielu uczniów naszej szkoły zrobiło zdjęcia z żonkilami-zrobionymi samodzielnie z szablonu albo wedle własnej inwencji… Zamieszczamy je na szkolnej stronie internetowej jako żywy dowód naszej historycznej pamięci i społecznej aktywności.

      Dzięki akcji uczniowie poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, podstawowe informacje na temat II wojny światowej, zdobyli wiedzę na temat zagłady i powstania w getcie warszawskim. Mieli też okazję do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni, radzenia sobie w życiu z trudnymi sytuacjami, a przede wszystkim pamięci o historii.

      Serdecznie dziękujemy uczniom klas 1b, 2a,4a,4b, 6a,6b,6c i 7b za włączenie się do akcji i aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez panie: Annę Klimasarę, Mariolę Zdancewicz, Agnieszkę Nowakowską, Katarzynę Fiećko, Małgorzatę Marcinkiewicz

      Anna Klimasara

      Klasy VI w akcji

      Uczniowie klas VI również włączyli się w tegoroczną Akcję Żonkile upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim.

      Na lekcjach języka polskiego klasy 6 a, 6 b i 6 c  w dniach 20.04 i 22.04 uczestniczyły w lekcji przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które przeprowadziła pani Mariola Zdancewicz – nauczyciel języka polskiego.

      Uczniowie mieli okazję poznać historię Natana i Zosi – bohaterów filmu „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Film opowiada o losach pary nastolatków, którzy poznali się przed wojną, a wydarzenia II wojny światowej ich rozdzieliły. Przyjaźń młodych bohaterów jednak się nie skończyła – pisali oni do siebie listy i zostawiali je w starym gołębniku.

      Film o Natanie i Zosi przedstawia fikcyjną historię, która była inspirowana prawdziwymi listami wysyłanymi przez młodzież do „Małego Przeglądu”. Uczniowie uczestniczący w lekcji poznali ostatni numer dodatku dla dzieci i młodzieży do „Naszego Przeglądu” – żydowskiego czasopisma wydawanego w dwudziestoleciu międzywojennym.

      Szóstoklasiści zapoznali się z najważniejszymi faktami dotyczącymi II wojny światowej oraz getta w Warszawie, a także o samym powstaniu – przyczynach i okolicznościach tych dramatycznych wydarzeń. Mieli okazję pracować z doskonałym materiałem filmowym, otrzymali też przestrzeń do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

      W ramach ćwiczeń pracy z filmem uzupełniali karty pracy oraz tworzyli komiksy.

      Na koniec poznali historię Akcji Żonkile, związaną z postacią Marka Edelmana – jednego z ostatnich przywódców powstania, któremu udało się opuścić płonące getto. To właśnie Marek Edelman przez wiele lat otrzymywał 19 kwietnia żółte kwiaty od nieznanej osoby. Składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak zrodziła się tradycja obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

      19 kwietnia wykonujemy przypinki w kształcie żółtego żonkila, który po rozłożeniu przedstawia żółtą Gwiazdę Dawida. Dziś nosimy żółte żonkile na znak pamięci tych ważnych wydarzeń. Uczniowie  klas szóstych na koniec zajęć również wykonali przypinkę w kształcie żonkila, by już świadomie upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

      Mariola Zdancewicz

     • Święta majowe

     • „Kto Ty jesteś – Polak mały…” - pod takim hasłem dzieci z klasy 0A uczciły święta majowe - Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi RP (2 maja) i Święto Konstytucji 3 - go Maja (3 maja).

      Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały flagi Polski oraz kokardy narodowe. W podniosły nastrój patriotyczny wprowadziła je recytacja wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”.

      Zwieńczeniem uczczenia świąt majowych było wspólne zdjęcie dzieci przy ułożonym sercu z symboli narodowych.

      Zofia Sadłowska

     • Dlaczego warto dbać o Ziemię i jak możemy jej pomóc?

     • Ziemia – nasz dom, trzecia od Słońca i piąta co do wielkości Błękitna Planeta Układu Słonecznego. Formowała się aż 4 miliardy lat, a już w ciągu pierwszego miliarda w wodach oceanów zaczęło pojawiać się życie.

      Dbanie o Ziemię i segregacja odpadów zapewni dłuższe istnienie organizmów żywych. Dzięki recyklingowi możemy nadać odpadom nową wartość, ochronimy naturę i oszczędzimy energię. Zasobów Ziemi jest coraz mniej. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wody mamy pod dostatkiem. Możemy nawadniać się, umyć i wykorzystać ją w każdy możliwy sposób. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak cenny jest dla nas ten surowiec. Ludzie wymyślili ogrom niesamowitych rzeczy ratujących Ziemię, między innymi wiatraki na polach. Nie spalają żadnego paliwa, a dają nam elektryczność. Kolejnym przykładem są wielkie prostokąty na dachach domów. Panele pobierają energię ze słońca i zmieniają ją w prąd elektryczny.

      My też możemy dać coś od siebie! Podzielmy kosze w domu na ,,ekologiczną piątkę’’: papier, szkło, metale z tworzywami sztucznymi, odpady bio i odpady zmieszane i wrzucajmy poszczególne rodzaje śmieci do odpowiednich pojemników. Nie bądźmy obojętni, działajmy. :-)

      Od 1 lipca 2021 r. w Olecku i okolicach zmienia się sposób segregacji odpadów. Od tego dnia wprowadzimy w życie ,,ekologiczną piątkę’’. Możemy wszyscy razem dołączyć do starań o dobro naszej planety.

      Bądźmy dobrzy dla Ziemi, a Ziemia będzie dobra dla nas.

      Zapraszam do obejrzenia prezentacji pt.: ,,Jak dbać o Ziemię?”. 

      Magdalena Stachowicz

     • Pamiętamy – 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

     • 13.04.2021

      Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia.

      Uczniowie naszej szkoły również oddali cześć ofiarom Zbrodni Katyńskiej w 81. rocznicę tych wydarzeń, nie zapomnieli o polskich oficerach, przedstawicielach polskich elit, którzy zostali bestialsko zamordowani. Przedstawiciele  klas ósmych, w  imieniu całej społeczności szkolnej,  upamiętnili zamordowanego w Katyniu porucznika 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentego Butkiewicza. Zapalili symboliczny znicz i złożyli wiązankę przy obelisku i posadzonym przy szkole Dębie Katyńskim upamiętniającym  zamordowanego  w Katyniu Polaka. Uczcili pamięć o wszystkich poległych  rodakach minutą ciszy.

      Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest też okazją, aby wszyscy uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się o wydarzeniach sprzed ponad 80 lat, dlatego też w bieżącym tygodniu na lekcjach historii wspomnieniami uhonorujemy polskich oficerów wziętych do niewoli i brutalnie mordowanych od kwietnia 1940 roku przez NKWD w Lesie Katyńskim, w okolicach Charkowa i Tweru.

      Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in.  żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni i oficerowie rezerwy – nauczyciele, inżynierowie, sędziowie i adwokaci, w tym także uczestnicy walk o niepodległość. Mord dokonany na rodakach przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

      Pamiętajmy.

      Historia to nasza tożsamość, to nasze dziś.

       

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • V OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY MAŁGORZATY MUSIEROWICZ w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

     • Nowa galeria Inspiracje Jeżycjadą została dodana do albumu fotograficznego

      To już V Ogólnopolskie Czytanie ,,Jeżycjady” ®Małgorzaty Musierowicz. Od pięciu lat wydawnictwo Akapit Press w marcu zaprasza całą Polskę do czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Czytać mogą wszyscy chętni, zarówno miłośnicy serii, towarzyszący losom Borejków od lat, jak i nowi przyjaciele Jeżycjady.

      Każda szkoła, biblioteka, ośrodek kultury, inna instytucja, czy osoba prywatna, która zgłosi swoje uczestnictwo, może przeprowadzić Czytanie Jeżycjady ® w wybranej przez siebie formie i w dowolnym terminie między 1 a 31 marca 2021 roku.

      Jako uczestnicy akcji w dn.22-30.03.2021r. realizowaliśmy różne -mniejsze i większe -zadania odnoszące się do cyklu powieści Małgorzaty Musierowiczowej. Przede wszystkim skupiliśmy się na wyborze fragmentów powieści, które zostały odczytane przez nauczycieli, uczniów, rodziców, bibliotekarki i utrwalone przez nich dla społeczności szkolnej i dla potomnych w formie mp4. Czytane fragmenty Jeżycjady p.Agnieszka Kopycka spięła w jeden filmik, byśmy nie musieli klikać w kilka linków…

      Pani Magda Szlaszyńska przygotowała dla uczniów prezentację dotyczącą tytułów i treści kolejnych tomów Jeżycjady z nadzieją, że wpadniecie do naszej szkolnej biblioteki i - zachęceni akcją - rozpoczniecie swoją przygodę ze zwariowaną rodziną Borejków i ich znajomymi… Dodatkowo w bibliotece szkolnej wyeksponowano posiadane w księgozbiorze egzemplarze Jeżycjady.

      Nie wiemy, jak długo potrwa sytuacja pandemiczna. Na szczęście biblioteki oferują do wypożyczania kolejne 23 tomy serii i zachęcają do czytania we własnym, domowym zaciszu.

      Zainspirowani Jeżycjadą nie tylko czytaliśmy, robiliśmy też prace plastyczne. Powstały portrety rodziny Borejków, projekty okładek, znaczków, koszulek.  Prowadziliśmy również podczas classroomowych lekcji on-line na Meecie dyskusje na temat dobrych uczynków, sporządzaliśmy ich listy, podawaliśmy przykłady pozytywnego wkładu w życie swojej rodziny, znajomych społeczności lokalnej, propagowaliśmy Eksperymentalny Sygnał Dobra. Mało tego, pokusiliśmy się o stworzenie projektu logo akcji, którą rozkręcimy za rok… Mamy głowy pełne pomysłów i ręce do pracy gotowe…

      Biorąc czynny udział w akcji, stosowaliśmy TIK, korzystaliśmy z zasobów Internetu, doskonaliliśmy swoje umiejętności cyfrowe.

      Zapraszamy do obejrzenia nagrań, prezentacji, zdjęć dokumentujących nasze działania. Zachęcamy też do rozwiązania testu ,,Którą z bohaterek Jeżycjady jesteś?” (https://www.quizme.pl/quiz/start/1465662621).

      Serdecznie dziękujemy za aktywność, odsyłane nagrania i prace plastyczne, a także przywracanie wiary w ludzi. Uśmiech, przyjazny gest, zwykłe „dzień dobry” na miły dzień, mały, drobny uczynek mogą zdziałać cuda, uczynić rzeczywistość bardziej przyjazną.

      Inicjatorka i koordynatorka akcji:

      Anna Klimasara

      malgorzata_musierowicz.pdf​​​​​​​

      PS

      Za kilka dni Święta Wielkanocne.

      Może ktoś z Was pokusi się na wielkanocną babkę Mamy Żakowej i sernik Kłamczuchy?
      https://jezycjada.home.blog/2019/04/16/wielkanocna-babka-mamy-zakowej-i-sernik-klamczuchy/

     • Życzenia świąteczne od przedszkolaków

     • „Święta, święta biją dzwony…”  

       W świąteczny nastrój wprowadziły nas dzieci z klasy 0A, śpiewając piosenkę o zbliżającej  się Wielkanocy. Podniosły nastrój udzielił się wszystkim, zarówno dzieciom, jak i wychowawczyni.

      Na ten niezwykły czas najmłodsi uczniowie naszej szkoły składają Państwu wraz paniami: Zofią Sadłowską (wychowawczynią), Magdaleną Borys (nauczycielką języka angielskiego), Anną Sitko (nauczycielką religii) oraz Magdaleną Szlaszyńską (autorką prezentacji) najserdeczniejsze życzenia: zdrowia; garści refleksji związanych z tym pełnym zadumy, ale jakże radosnym czasem; smacznego  jajka; kurczaczków; baranka; ciasta z rodzynkami; ostrego chrzanu; tęczowych pisanek; mazurków; mokrego śmigusa - dyngusa oraz radości płynącej ze Zmartwychwstania Pańskiego.

      Zofia Sadłowska