• Wycieczka przedszkolaków do Zjawiskolandu

     • Nowa galeria Wycieczka przedszkolaków do Zjawiskolandu została dodana do albumu fotograficznego

      24 maja 2022r. grupa OC i OA  brała udział w wycieczce autokarowej do ,,Zjawiskolandu’’ w Reglu k. Ełku. Podczas wycieczki dzieci mogły zobaczyć dom stojący do góry nogami. Duże zainteresowanie wzbudziło wyposażenie interaktywne domu. Wiele pozytywnych emocji dostarczyło przyglądanie się i poznawanie zwierzątek: alpaki, kucyki, króliki, kozy miniaturki, które można było pogłaskać oraz nakarmić. Kolejną atrakcją był tunel grawitacyjny, salon gier, trampoliny, plac zabaw, mini domki. Na zakończenie naszej wspólnej wycieczki zorganizowaniej z okazji Dnia Dziecka udaliśmy się na pyszne pieczone kiełbaski. Wszystkie dzieci z uśmiechem na twarzy wróciły do szkoły.

     • Podróż do krainy baśni z okazji Dnia Dziecka

     • Nowa galeria Podróż do krainy baśni z okazji Dnia Dziecka została dodana do albumu fotograficznego

      Dzieci z klas 0 - III dowiedziały się 02.06.2022 roku, co się w świecie baśni wydarzyło. Tego dnia bowiem ich starsi koledzy (uczniowie z klas III a i VI a oraz Antoni Sienica z kl. IIb, David Kafizhyu i  Dmytro Vishnevetskyi z kl. III b oraz Andrii Perevozniuk z klasy V b  i Julia Marciniak z klasy VIII b) wystawili przedstawienie, w którym pokazali, jakie byłyby skutki tego, gdyby dzieci nie czytały książek. Jak się okazało, prowadzi to do tego, że niektóre baśniowe postaci opuszczają swe krainy i wcielają się w inne role, których nie potrafią zaakceptować pozostali bohaterowie. Na szczęście można temu zaradzić, sięgając po książki, o czym przekonywała Fantazja, przywracając prawidłowy bieg wydarzeń w baśniach. W przedstawieniu mieli okazję zadebiutować uczniowie z Ukrainy, dla których był to pierwszy kontakt ze sceną. Sprawił on  im wiele radości i satysfakcji. Młodym widzom z kolei bardzo podobała się scenografia. Przeniosła ona ich do lasu zamieszkanego przez krasnoludki, Babę Jagę i inne stwory. Mieli też oni okazję zobaczyć komnatę króla Kraka i domek babci Czerwonego Kapturka. Na zakończenie przy dźwiękach piosenki „Fantazja” niektóre postaci z baśni rozdały dzieciom kolorowe karteczki upamiętniające to wydarzenie. Oprócz cytatów ze spektaklu i życzeń od Pań: Agnieszki Kopyckiej i Agnieszki Nowakowskiej, które przygotowały przedstawienie z okazji Dnia Dziecka, znalazł się na niej wiersz Hanny Łochockiej „Przyjaciel na całe życie” zachęcający do czytania. Czytelnictwo promowali również uczniowie klasy VI a, którzy, w ramach podsumowania rozważań z lekcji języka polskiego, przygotowali plakaty na ten temat. Można je obejrzeć na gazetkach przygotowanych przez Panie Magdalenę Siedlecką i Grażynę Hołownię i wyeksponowanych na korytarzach szkolnych.

      Agnieszka Kopycka, Agnieszka Nowakowska

     • BICIE REKORDU POLSKI z lekcją UWAŻNOŚCI

     • 7 czerwca 2022 – zapamiętajcie dobrze tę datę! To właśnie wtedy odbędzie się BICIE REKORDU POLSKI z lekcją UWAŻNOŚCI programu "KOSMOS i KAJO", którego autorkami są Jowita Wowczak oraz Katarzyna Kowalska – Bębas z Uważność w Edukacji. Zrobimy wspólnie coś dobrego i pokażemy czym uważność tak naprawdę jest i co dzięki niej można osiągnąć. Zarazimy dobrą energią i życzliwością. Zaczynamy o 10:00 w różnych częściach Polski. W tym samym momencie rozpocznie się niezwykła lekcja uważności. Pokażemy dzieciakom możliwości radzenia sobie z emocjami, stresem, napięciem i natrętnymi myślami w środowisku edukacyjnym. Organizatorem akcji Bicie Rekordu – Największa Lekcja Uważności jest Fundacja Uważność –Uważność w edukacji. Kosmos i Kajo oraz Biuro Bicia Rekordów w Polsce.

      K. Rzodkiewicz

     • Lista laureatów IV Powiatowego Konkursu Pięknego Pisania Rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej

     •  Kategoria I - uczniowie klas I-II

      I miejsce –  Natalia Warsiewicz,  Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku;

      II miejsce - Zofia Wiśniewska, Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi  im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku;

      III miejsce – Paweł Kulbacki, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza   w Olecku;

      Wyróżnienie – Lena Zamojska, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku;

       

      Kategoria II - uczniowie klas III- IV

       I miejsce – Klaudia Lotkowska, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach;

      II miejsce – Liliana Słyszewska, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku;

      III miejsce – Alicja Konopko, Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnym  im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku;

       

      Kategoria III - uczniowie kl. V-VIII

      I miejsce – Maja Wasilewska, Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku;

       II miejsce – Weronika Kulik, Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku;

      III miejsce – nie przyznano

       

      Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za wysiłek włożony w przygotowanie prac konkursowych. O dacie i miejscu wręczenia nagród  laureaci zostaną poinformowani telefonicznie.             

      http://szkola32.gre.pl/wp-content/uploads/2015/05/kalamarz2.gif                                       Organizatorzy

     • 0b poznaje zawody

     • Nowa galeria 0b poznaje zawody została dodana do albumu fotograficznego

      Grupa Ob przez trzy dni w ramach preorientacji zawodowej poznawała zawód policjanta, piekarza oraz strażaka. Dnia 24 maja zerówkowicze odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Olecku. Funkcjonariuszka oprowadziła dzieci po budynku oraz opowiedziała w jaki sposób pracują  policjanci. Największe zainteresowanie wzbudziło w dzieciach pomieszczenie dla osób zatrzymanych.

      Kolejnego dnia dzieci wybrały się na wycieczkę do Piekarni Młyn w Olecku. Zerówkowicze mieli okazje zapoznać się z procesem wypieku chleba. Mieli również okazję przyjrzeć się interesującym urządzeniom do wyrobu codziennych wypieków. Właściciel piekarni Michał Wójcik sprawił dzieciom slodkie niespodzianki.

      Ostatniego dnia  grupa wybrała się do Komendy Głównej Straży Pożarnej. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą strażaka. Dzieci miały możliwość przebrać się za strażaków. Dużym zainteresowaniem wśród zerówkowiczów okazał się wóz strażacki oraz znajdujący się w nim sprzęt. Zerówkowicze nauczyli się, w jaki sposób reagować w razie sytuacji niebezpiecznych. Dzieci podczas wizyty na komisariacie, w piekarni oraz straży  miały możliwość zapoznać się ze specyfiką danego zawodu.

      Wspólne wycieczki umocniły relacje w grupie i skłoniły dzieci ku refleksji na temat przyszłej pracy zawodowej.

      Na zakończenie wycieczek, których celem było rozwijanie dziecięcych zainteresowań pod kątem poznawania różnych miejsc pracy, został zorganizowany piknik.

      A. Krassowska
      K. Rzodkiewicz

     • Profilaktyka smyka

     • Nowa galeria Profilaktyka smyka została dodana do albumu fotograficznego

      W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie naszej szkoły (klasy I – III) przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Olecku wzięli udział w projekcie pt. „Profilaktyka smyka”, który ma na celu od najmłodszych lat uczyć dzieci bezpiecznych zachowań i wyczulić je na niebezpieczeństwa mogące wystąpić w codziennym życiu. Najprostszym i najbardziej atrakcyjnym sposobem na przekazanie najmłodszym podstawowych zasad bezpiecznych zachowań są oczywiście bajki profilaktyczne. Tak powstała publikacja „Na ratunek Poli”, której główną bohaterką jest Pola. To niesforna dziewczynka, która w kilkunastu rymowanych historyjkach mierzy się z konsekwencjami nieodpowiedzialnych zachowań, a z pomocą spieszy jej policjant. Na podstawie jej historii dzieci nauczyły się jak rozpoznać różne zagrożenia oraz jak się zachować wobec nich.

      Podsumowaniem udziału w projekcie była wizyta funkcjonariuszy Policji w Olecku w naszej szkole. Dnia 30.05.2022r. Komendant Komendy Powiatowej Policji – Jerzy Kuprewicz oraz kom. Justyna Sznel wręczyli naszym uczniom dyplomy.

      W nowym roku szkolnym ponownie planujemy spotkanie z Polą.

      Wychowawcy klas I – III oraz pedagog szkolny

     • Wycieczka do Torunia z projektu "Poznaj Polskę"

     • Nowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego

      W czwartkowy poranek (19.05.2022r.) uczniowie klas 5a,5b i 6 wraz z opiekunami: Małgorzatą Marcinkiewicz, Krystyną Matwiejczyk, Wiolettą Czaplejewicz i Angeliką Fiećko wyruszyli spod Szkoły Podstawowej Nr 4  do Torunia. Droga minęła bardzo szybko i przyjemnie.

      Wizytę w mieście zaczęliśmy od spaceru po starym mieście w formie „Gry miejskiej”. Podczas gry zobaczyliśmy piękne miejsca i zabytki.

      Następnie przewodnik zaprowadził nas do Domu Legend Toruńskich, gdzie mogliśmy wysłuchać ciekawych opowieści i na chwilę przenieść się do dawnych czasów.

      Kolejnym punktem wycieczki było samodzielne wypiekanie przez uczniów piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej.

      Po całym dniu atrakcji przyszedł czas na zakwaterowanie i obiadokolację. Po posiłku mieliśmy czas wolny, który wykorzystaliśmy na odpoczynek i przygotowanie się do kolejnego dnia wycieczki.

      Drugiego dnia (20.05.22r.) po śniadaniu wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Centrum Popularyzacji Kosmosu "PLANETARIUM". Należy ono do najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów toruńskiej starówki. 

      Następnie odbyliśmy wizytę w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie  w atrakcyjny sposób mogliśmy poznawać podstawy fizyki, chemii, czy matematyki.

      Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć i wolnego czasu na zakup pamiątek.

      Miłym akcentem kończącym wizytę w Toruniu był wspólny posiłek w przepięknej restauracji.

      Z uśmiechem na twarzach, późnym wieczorem powróciliśmy do Olecka.

      Toruń zachwycił nas swoim urokiem. Cudowny klimat, przepiękne zabytki i mnóstwo atrakcji zachęcają do odwiedzania tego miasta wielokrotnie.

      Klasa 5a, 5b i 6 wraz z opiekunami

     • Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwondo Olimpijskim

     • Nowa galeria Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwondo Olimpijskim została dodana do albumu fotograficznego

      Dwa złote i jeden brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w Taekwondo Olimpijskim zawodników LUKS „HIDORI” Olecko

      W dniach 27 – 28.05 w Warszawie rozegrano Mistrzostwa Polski Juniorów /15-17 lat/ w Taekwondo Olimpijskim. Bardzo dobrze spisała się na nich reprezentacja Uczniowskiego Klubu Sportowego „HIDORI” działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Olecku. Podopieczni Doroty i Tomasza Miszczak zdobyli odpowiednio:

      Wiktor Raszkowski – 1 miejsce w kategorii wagowej do 78 kg,
      Antoni Miszczak - 1 miejsce w kategorii wagowej do 45 kg,
      Julia Butkiewicz – 3 miejsce w kategorii + 68 kg
      Rozalia Mikielska – 5 miejsce w kategorii + 68 kg,

      Dla Wiktora zwycięstwo w tych zawodach bardzo przybliżyło jego wyjazd na Mistrzostwa Świata Juniorów. Wszystko powinno wyjaśnić się w najbliższym czasie.

     • Zajęcia edukacyjne "Ognik"

     • Nowa galeria Zajęcia edukacyjne "Ognik" została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 18 maja 2022r, grupa 0c brała udział w zajęciach edukacyjnych ,,Ognik’’ zorganizowanych w budynku Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Olecku. Celem naszego spotkania było kształtowanie prawidłowych zachowań i nawyków w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci zostały ubrane w hełmy i strój strażacki, zapoznały się z pracą strażaka oraz wyposażeniem samochodu strażackiego. Oglądały sprzęt strażacki służący do gaszenia pożarów i prowadzenia akcji ratowniczych. Mogliśmy również przy pomocy strażaków przećwiczyć umiejętność lania wody ze strażackiego hydrantu. Podczas oglądania prezentacji multimedialnej, została utrwalona znajomość numerów telefonów alarmowych oraz znaków ostrzegawczych i informacyjnych.

      Przedszkolaki zdobyły cenne informacje na temat:

      • Co zrobić, w razie zapalenia się ubrania na sobie lub kimś?
      • Co zrobić w przypadku pożaru w domu, lub w szkole?
      • Jak należy prawidłowo wezwać straż pożarną?
      • Poznały znaki ewakuacyjne oraz zasady bezpiecznej ewakuacji.

      Duża część dzieci, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem. Na koniec upamiętniliśmy to spotkanie pamiątkowym zdjęciem.

     • Kraina Empatii

     • Grupa OB przeniosła się do Krainy Empatii. W ramach modułu Międzynarodowego projektu Edukacyjnego Emocja grupa poznała pojęcie empatii i uczyła się wykorzystywać zdobytą wiedzę w życiu codziennym. Wysłuchali opowiadania o pluszowym tygrysku, który dowiedział się, jak ważna w życiu jest dobroć i pomoc innym. Podczas realizacji modułu dzieci skupiały swoją uwagę na emocjach, jakie odczuwają w danym momencie. Segregowały i rysowały emocje. Tworzyły własną wewnętrzną prognozę pogody. Zachowania empatyczne zerówkowicze omówili na podstawie fragmentu bajki "W głowie się nie mieści". Zwieńczeniem modułu było przygotowanie słoika wdzięczności do kącika emocji.

      Przed nami ostatnia podróż do Krainy Odwagi.

      K. Rzodkiewicz

     • Czytam z Emocją

     • Miło mi poinformować, że w maju grupę 0B odwiedziła mama Nikodema, która z zaangażowaniem przeczytała książkę "Brzydkie Kaczątko" w ramach Innowacji Pedagogicznej "Czytam z Emocją". Opowieść o brzydkim Kaczątku pozwoliła dzieciom otworzyć się na rozmowę o tolerancji i inności każdego z nas. Pani Joanna wykonała z dziećmi niezwyykłą pracę plastyczną. Mimo, iż każde dziecko otrzymało takie same materiały do wykonania pracy okazało się, że każdy łabędź jest niepowtarzalny i wyjątkowy.

      Dziękujemy Pani Joannie Kozłowskiej za odwiedziny i niezwykłą interpretację bajki. 

      K. Rzodkiewicz

     • Święto Narodowe Trzeciego Maja

     • Nowa galeria Święto Narodowe Trzeciego Maja została dodana do albumu fotograficznego

      Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć „Konstytucja 3 maja” obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

      Oryginał rękopiśmienny „Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich zgromadzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego, uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

      4 maja 2022 r. społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku zebrała się w sali gimnastycznej, by świętować 231. rocznicę uchwalenia „Konstytucji 3 maja”.

      Uczniowie  przypomnieli nam kontekst historyczny tego doniosłego momentu, a także jego ogromne znaczenie. Podczas uroczystości mogliśmy wysłuchać pięknych recytacji oraz wsłuchać się w melodię utworów patriotycznych. Nie zabrakło również występu tanecznego, gdzie dumnie powiewała biało – czerwona flaga.

      Mając na uwadze słowa Seneki, które stanowiły motto uroczystości, pamiętajmy: Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.

      Majowy apel został przygotowany przez uczniów z klas: II b, III b i IV b, przy wsparciu wychowawców i nauczycieli: Joanny Cichanowicz (II b) , Karoliny Domel (IV b) i Jarosława Bagieńskiego (III b). Organizatorzy dziękują również paniom: Katarzynie Fiećko i Magdalenie Siedleckiej (przygotowanie scenografii) oraz Magdalenie Stachowicz (przygotowanie chóru).

      Mariola Zdancewicz

     • Rowerowe zmagania – Turniej BRD

     • Nowa galeria Rowerowe zmagania – Turniej BRD została dodana do albumu fotograficznego

      Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, dnia 29.04.2022 roku w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych z terenu powiatu oleckiego.                          

      Celem tych zawodów są m.in.: działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej oraz popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego.

      Do Turnieju zgłosiły się drużyny startujące w kategorii rocznik 2009 i starsi,  reprezentujący następujące szkoły: SP w Stożnem, SP w Babkach Oleckich, SP 2 w Olecku oraz gospodarze - SP 4 w Olecku. W kategorii młodszej, rocznik 2010 i młodsi wystartowała niestety tylko jedna drużyna z SP 4 w Olecku.

      Konkurs składał się z następujących konkurencji:

      •  testwiedzy;
      • test skrzyżowań;
      • jazda sprawnościowa rowerem po torze przeszkód;
      • wykonanie zadania z pierwszej pomocy przedmedycznej.

      Na podstawie liczby zdobytych punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach, kolejność miejsc w starszej kategorii, przedstawia się następująco:
      IV miejsce SP Stożne,

      III miejsce SP Babki Oleckie,

      II miejsce SP 2.

      Miejsce I - premiowane udziałem w finale wojewódzkim, zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olecku.

      Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Mikołaj Budziński, Mateusz Żukowski oraz Michał Putra.                                                                                                              

      W związku z tym, iż w kategorii młodszej wystartowała tylko jedna drużyna z SP4 Olecko w składzie: Lena Czaplejewicz, Hanna Miłun, Piotr Borowski oraz Rafał Smokowski, uzyskała ona automatyczny awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w dniach 19 - 20 maja 2022 r. w miejscowości Nowakowo, którego organizatorem jest WORD Elbląg.

      Dziękujemy Komisji Konkursowej w składzie: Justyna Sznel reprezentująca policję, Adrian Karch – ratownik medyczny oraz Krzysztof Krajewski – przedstawiciel organizatora. 

      Składamy podziękowania za udział wszystkim zawodnikom oraz ich opiekunom. Gratulujemy najlepszym i trzymamy kciuki za jak najlepszy występ w Turnieju Wojewódzkim.  

                                                                                                        Jarosław Bagieński

     • Bieg po zdrowie

     • W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 wśród uczniów klasy IV prowadzony był program antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Głównym celem programu jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Po tych lekcjach uczniowie zrozumieli, że zarówno czynne jak i bierne palenie jest szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dowiedzieli się również jak drogi jest to nałóg, a także o tym ile w papierosach i jego dymie jest złych substancji. W czasie zajęć istotna była również nauka asertywności, sztuki mówienia NIE.

      Uzupełnieniem programu jest cykl filmów edukacyjnych z udziałem ekspertów z dziedziny psychologii oraz autorów programu. Nagrania są dostępne dla wszystkich na kanale YouTube:

      https://www.youtube.com/user/GlownyInspektoratSan/videos.

      Zachęcamy rodziców do zapoznania się z materiałami dostępnymi na stronie oraz obejrzenia załączonej prezentacji, gdzie znajdują się prace uczniów klas IV z antyreklamą palenia papierosów.

      Jolanta Zdanowska - pedagog

     • ŚWIĘTO ZIEMI 2022 - „Zainwestuj w naszą planetę”

     • Nowa galeria ŚWIĘTO ZIEMI 2022 - „Zainwestuj w naszą planetę” została dodana do albumu fotograficznego

      Międzynarodowy Dzień Ziemi co roku skupia się na innych aspektach ochrony środowiska. W 2015 r. głównym tematem  były odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna, w 2017 r. – zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych, w 2019 r. – zagrożone gatunki. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Zainwestuj w naszą planetę”.

      W naszej szkole różnorodne działania – m.in. spotkania, zabawy, warsztaty, konkursy, grywalizacja klas V-VIII odbywały się w dniach 20 – 22 kwietnia.  Klasy I-III wybrały się na film pt.: „Zielona Szkoła - Szkolny Ogród". Dowiedziały się: Jak uprawiać warzywa? Co jest dobrym sposobem na walkę z otyłością? Jak dbać o bioróżnorodność? Jak siać rośliny, uprawiać i gotować warzywa? Na czym polega cykl życia roślin?

      Dla najmłodszych odbyły się również warsztaty ekologiczne – segregacja odpadów domowych. Uczniowie wzięli udział w akcja „Podnieś 5 śmieci, ratuj Ziemię”, posadzili własne cebule, przetapiali kredki świecowe oraz wykonały piękne i pomysłowe prace w ramach konkursu ekologicznego „Ze starego coś nowego”.  Ponadto wykazały się ogromną sprawnością manualną, przygotowując torby na zakupy ze starych koszulek (bez szycia!).

      Najstarsze klasy uczestniczyły w grywalizacji nad osiedlowym stawem. Z ogromnym zapałem przystąpiły do wielu konkurencji (m.in. uczniowie szukali życia w kropli wody, segregowali odpady, rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt, biegali z workiem wypełnionym odpadami).

      Nad stawem posadziliśmy przy pomocy chętnych mieszkańców Osiedla Siejnik bratki i aksamitki (zachęcamy do wprowadzania „stołówek dla zapylaczy” do zieleni publicznej). Janek i Adrian z 7A cierpliwie umożliwiali zabawę na świeżym powietrzu wprawiając w ruch długą skakankę - kolejka chętnych była bez końca.

      Przyświecał nam jeden cel: propagowanie wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. A że przy tym świetnie się bawiliśmy – niech świadczą o tym zdjęcia.  Zapraszamy do obejrzenia.

      Oficjalne ogłoszenie wyników grywalizacji oraz wręczenie słodkich upominków zwycięskim klasom odbędzie się na apelu z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w środę 4 maja.

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację zaplanowanych działań, bez których cały projekt nie miałby szans powodzenia. Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy byli aktywnymi uczestnikami tegorocznych obchodów Święta Ziemi.

      Dziękujemy i zapraszamy do współpracy za rok!

      Organizatorki – Dorota Witkowska, Aneta Makowska, Magdalena Borys i Karolina Rzodkiewicz

     • Inspirujące warsztaty ze „Złotą Rybką”

     • Nowa galeria Inspirujące warsztaty ze „Złotą Rybką” została dodana do albumu fotograficznego

      11 kwietnia uczniowie klasy 3B skorzystali z zaproszenia Fundacji „Złota Rybka” i udali się      do Kukowa aby wspólnie z wolontariuszami wziąć udział w warsztatach wielkanocnych.

      Po przybyciu na miejsce zostaliśmy zaproszeni do domu gospodarzy. Tam zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny i zabraliśmy się do swoich działań. Pierwsza grupa przeistoczyła się w kucharzy i tak jak w Masterchefie Junior zabrała się za przygotowanie i pieczenie wielkanocnych ciasteczek. Część uczestników spokojnie poradziłoby sobie w tym programie, ale niektórzy po raz pierwszy w życiu rozbijali jajko, czy wałkowali ciasto. Druga grupa pod czujnym okiem wolontariuszki przystąpiła do ozdabiania jajek, które wcześniej zostały wycięte z drewna. Pomysłowość i kreatywność w zdobieniu nie miały granic. Uczniowie wykorzystali wszystko, co było przygotowane przez gospodarzy: piórka, cekiny, wstążeczki, guziki itp.

      Kolejnym punktem naszego spotkania była gra terenowa „ w poszukiwaniu zagubionych jajek”. Polegała ona na odnalezieniu skrzętnie pochowanych na terenie całego gospodarstwa 20. jajek niespodzianek. Oczywiście wszystkie zostały znalezione i skonsumowane. Następnie  obie ekipy przystąpiły do rywalizacji w „jajecznym torze przeszkód”. Ostatnim punktem zmagań sportowo-terenowych było poszukiwanie klucza do skrzyni pełnej skarbów. Dosyć szybko zguba została wytropiona przez czujne oko Dmytra – ucznia z Ukrainy, który w nagrodę dostąpił zaszczytu otwarcia kufra, w którym kryły się skarby w postaci czekoladowych zajączków. Chwilę wolnego dzieci wykorzystały na zwiedzanie budynków gospodarczych, gdzie mogły podpatrzeć jak żyją zwierzęta: kury, konie, krowy i króliki.

      Na zakończenie naszego pobytu udaliśmy się w kierunku rozpalonego wcześniej ogniska, gdzie każdy samodzielnie upiekł sobie kiełbaskę.

      Dziękujemy wolontariuszom „Złotej Rybki” za zaproszenie i przeprowadzenie tych wspaniałych warsztatów. Wspomnienia z nich pozostaną na długo w naszych głowach.

      Jarosław Bagieński

     • Wiwat Konstytucja!

     • Nowa galeria Wiwat Konstytucja! została dodana do albumu fotograficznego

      W atmosferze dobrej zabawy, ilustrowanej rekwizytami z epoki oświecenia, uczniowie naszej szkoły  utrwalili wiedzę historyczną.

      8 kwietnia 2022 r. naszą szkołę odwiedzili członkowie Bractwa Rycerskiego z Gniewu z Mistrzem Jacentym Ordowskim na czele. Nietypowej lekcji przewodzili: posłowie na Sejm Wielki, Tadeusz Kościuszko i Hugo Kołłątaj. Tematem żywej lekcji historii było bowiem uchwalenie Konstytucji 3 maja. Podczas spotkania goście przenieśli nas w czasy rozbiorów, powstania kościuszkowskiego i doniosłego momentu z historii Polski - zatwierdzenia 1. w Europie i 2. na świecie ustawy zasadniczej.

      Dowcipnym opowieściom towarzyszył pokaz uzbrojenia. Osobiście można było zobaczyć umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy insurekcji kościuszkowskiej. Goście próbowali zaciekawić widzów nie tylko żywym dialogiem, lecz aktywnym włączeniem uczniów w przebieg inscenizacji. Kilkoro uczniów zostało zaproszonych do odgrywania ról bohaterów.  Publiczność często wybuchała śmiechem i nagradzała aktorów gromkimi brawami. Chętnych do odgrywania ról było jak zawsze bardzo wielu. Reakcje dzieci i młodzieży na prezentowane treści były nad wyraz żywe i spontaniczne.

      Występ udowodnił, że historia nie musi być nudna, wystarczy ją przekazać w interesujący sposób. Mam nadzieję, że ta nietypowa lekcja historii, podczas, której zgromadzeni uczniowie mogli spróbować walki czy złożyć podpis piórem pod Konstytucją 3 maja, rozbudziła wyobraźnię dzieci i młodzieży oraz zachęciła do zgłębiania wiedzy.

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WARMIŃSKO - MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY W OLSZTYNIE

     • „Sukces to nie przypadek.
      To ciężka praca, wytrwałość, nauka, analiza, poświęcenie,
      a przede wszystkim miłość do tego co robisz”.

      Pele

      Miło nam poinformować, że nasze dwie uczennice: Oliwia Krzyśków (8b) i Kamila Zarzecka (8a) świetnie spisały się w wojewódzkich konkursach przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2021/2022 dla uczniów szkół podstawowych.

      Oliwia Krzyśków z klasy 8b uzyskała tytuł laureata konkursu przedmiotowego z języka niemieckiego i tym samym zwolniona jest z egzaminu ósmoklasisty z tegoż przedmiotu. Tytuł laureata zapewnia również Oliwce ocenę celującą na świadectwie z danego przedmiotu oraz przyjęcie w pierwszej kolejności po ukończeniu szkoły podstawowej do wybranej publicznej szkoły ponadpodstawowej.

      Kamila Zarzecka uzyskała tytuł finalisty konkursu przedmiotowego z matematyki. Tytuł finalisty pozwala na otrzymanie dodatkowych punktów podczas rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej – może to być 10, a nawet 16 punktów.

      Oliwia Krzyśków, kl. 8b – j. niemiecki (nauczyciel przygotowujący – p. Violetta Janczenia)

       Kamila Zarzecka, kl. 8a – matematyka (nauczyciel przygotowujący – p. Anna Domasik)   

                                                                              SERDECZNIE GRATULUJEMY!

                                                                                         Violetta Janczenia, Anna Domasik