• Edukacyjny spektakl teatralny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Edukacyjny spektakl teatralny.

          W czwartek 3.10.2019r. gościliśmy w naszej szkole profesjonalną ekipę aktorską, dzięki której klasy 0-3 przeżyły niezwykłą, edukacyjną przygodę. Dzieci miały okazję obejrzeć spektakl teatralny „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” o bezpiecznym i oszczędnym korzystaniu z energii.  Poprzez żartobliwe, a jednocześnie pouczające perypetie dwójki bohaterów Pstryka i Bzika, uczniowie dowiedzieli  się  jak powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny, jak należy się w takich sytuacjach zachować, co oznaczają znaki na transformatorach, a także jak oszczędzać energię elektryczną. Przyciągające uwagę lalki, kolorowa scenografia oraz wesoła oprawa muzyczna sprawiły, że uczniowie oglądali spektakl z ogromnym zaciekawieniem. Przedstawienie zostało zrealizowane przez Fundację PGE.

      M. Nalewajko

     • Spotkanie z policjantem

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z policjantem.

          W środę 2.10.2019r. uczniowie z klas 0-3 uczestniczyli w spotkaniu z  policjantem Komisariatu Policji w Olecku mł. asp. Rafałem Wasilewskim. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz  zasady bezpiecznego oczekiwania na autobus szkolny. Wspomniał także o zachowaniu ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Mundurowy podkreślił ważną rolę wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu ulicy. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez jezdnię.  Aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa i pracy policjanta.

      M. Nalewajko

     • Blaszane granie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Blaszane granie.

          W środę 1.10.2019r.  nasza szkoła zamieniła się na chwilę w filharmonię. Wszystko to za sprawą muzyków Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna, którzy odkryli uczniom tajemnice instrumentów dętych blaszanych. Dzieci miały okazję poznać brzmienie oraz budowę  trąbki i puzonu. Teraz z pewnością już każdy wie,  gdzie znajdują się elementy takie jak korpus, ustnik, piszczałka, czara głosowa, czy też wentyle. Uczniowie spróbowali swoich sił także w grze aktorskiej, wcielając się w rolę kapelmistrza z buławą, trąbki, tuby i perkusji. Koncert zakończył konkurs podsumowujący poznane wiadomości. „Blaszane granie” to pierwszy w tym roku szkolnym koncert zorganizowany dla klas 0 - III w ramach edukacji muzycznej. Tego typu spotkania będą odbywały się raz w miesiącu. Prezentowane audycje umożliwiają uczniom edukacji wczesnoszkolnej zdobywać wiedzę o muzyce, a także rozwijać zainteresowania muzyczne.

      M. Nalewajko

     • Rajd rowerowy kl. 6b

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rajd rowerowy kl. 6b.

      W pierwszy jesienny poniedziałek –tj.23 września 2019r.- godz. 7.50 uczniowie kl. VI b na swych cudownych rowerach stawili się o słonecznym, rześkim poranku u bram szkoły. Silni, zwarci, gotowi cierpliwie czekali na sprawdzenie stanu technicznego jednośladów. Zajął się tym kierownik naszego rajdu p. Robert Sienica. Ostatnie dokręcanie śrubek, ustawienie odpowiedniej wysokości siodełka czy dopompowanie kół, przypomnienie zasad bezpieczeństwa na drodze, przećwiczenie jazdy i podstawowych manewrów w kolumnie i wyruszyliśmy na upragnioną, długo wyczekiwaną klasową wyprawę rowerową trasą wiodącą niezwykle malowniczymi zakątkami wyjątkowo urokliwych Mazur Garbatych…

      Jechaliśmy podzieleni na dwie kolumny, podziwiając naszą piękną okolicę. Dech w piersiach zapierały roztaczające się wokół widoki – urozmaicona rzeźba terenu, lasy porastające wysokie i stosunkowo strome brzegi Jeziora Sedraneckiego, malownicze pagórki i mniejsze, i większe górki… Cóż to dla nas?! Zmiana biegów, nogi w ruch! A potem to już z górki… Całe szczęście! Mimo wszystko jesteśmy całkiem nieźli kondycyjnie.

      Dłuższy odpoczynek zaplanowaliśmy na plaży wiejskiej w Sedrankach. Świetne miejsce. Wykorzystaliśmy oczywiście przygotowaną dla ludzi takich jak my -upowszechniających aktywny wypoczynek-infrastrukturę , czyli z wiatę ze stołami, palenisko do ogniska, pomost nad jeziorem.

      W szybkim tempie zapłonęło ognisko, zaskwierczały pieczone kiełbaski, wokół roznosił się ich zapach i …radosny śmiech zadowolonych wycieczkowiczów.

       Nie wiedzieć czemu – czy z przejedzenia, czy z przemęczenia -niektórzy mieli opory co dalszej jazdy, ale na pewno zmotywowani byli tym, że muszą przecież jakoś wrócić domu, a po drodze jeszcze wstąpić na słynne oleckie lody u Harasimów.

      Kto by pomyślał, że pokonaliśmy trasę 16 km, a chłopcy nie musieli spełnić nieopatrznie złożonej obietnicy, że w razie czego będą holować panią A.K. Mimo tęgiej ,,sapki” dała sobie radę! Wszyscyśmy dali sobie radę! Wspólny wypad umocnił nasze klasowe relacje, miło spędziliśmy wspólnie czas, mogliśmy poznać się jeszcze lepiej w sytuacji pozaszkolnej. Wiemy, że możemy na siebie liczyć, a w potrzebie to jedni drugim udzielą wsparcia i że w grupie to zawsze jakoś raźniej!

      Do szkoły wróciliśmy w komplecie. A jakże! Zadowoleni. Może ktoś wyrośnie na przyszłego mistrza MTB? A może zarazi turystyką rowerową innych? Namawiamy wszystkich do zdrowego, aktywnego wypoczynku i wspólnego spędzania czasu.

      Mamy nadzieję, że traficie też na takich zapaleńców, którzy poświęcą Wam czas i siły, zaufają grupie, tak  jak p. Robert Sienica, p. Jolanta Wojtkowska czy p. Małgorzata Marcinkiewicz.

      Bez nich - i ich dobrej woli - nasz klasowy wypad nie doszedłby do skutku. Składamy im serdeczne podziękowania!

      Uczniowie klasy VI B

      z wychowawczynią Anną Klimasarą
       

      Zasłyszane!

      -Jestem po rehabilitacji, ale co będzie, jak spuchnę- dosłownie i w przenośni?!

      -Będziemy panią holować…

       

      -O rany, kolejna górka!

      -Pewnie będzie też z niej  jakiś zjazd…

       

      -Pedałujcie szybciej pod górkę, a nie się zatrzymujecie!

      -Ale ona wysoka…

      -To zejdźcie z rowerów i podejdziemy…

       

      -Po co ci tyle kiełbasy?

      -Głodny jestem.

       

      -Po co jej dwie butelki w kieszonkach plecaka?

      -Żeby mieć równowagę…hehe…

       

      -Proszę pani…

      -Tak?

      -A pojedziemy na następną wycieczkę? Autobusem?

     • Wyjście do oczyszczalni ścieków

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyjście do oczyszczalni ścieków.

          W obecnych czasach bardzo ważnym problemem jest ekologia i środowisko, a szczególnie jego ochrona. Głośna sprawa oczyszczalni ścieków „Czajka” z Warszawy, zmotywowała klasy 5 do głębszego poznania procesów zachodzących w takim przedsiębiorstwie. W tym celu uczniowie klas 5 wraz z opiekunami Panią Dorotą Witkowska, Małgorzatą Grzyb, Magdaleną Borys oraz praktykantką Pauliną Maciejewską wybrali się do Oczyszczalni Ścieków w Olecku. Mogli tam na własne oczy, a bardziej nosy zobaczyć i poczuć co dzieje się ze ściekami wypływającymi z naszych domów. Zapoznali się z poszczególnymi etapami ich oczyszczania, wznieśli się pod obłoki aby zobaczyć oczyszczanie biologiczne oraz poczuli ciepło, które można uzyskać ze ścieków i wykorzystać w celu ogrzania pomieszczeń. Uczniów oprowadzał Pan Wiesław Klaus.

     • Integracyjne Zawody Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce w Suwałkach

     •     Dnia 30.09.2019r. jedenastoosobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Truchan oraz p. Jarosława Bagieńskiego wzięła udział w Integracyjnych Zawodach Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce w Suwałkach. W zmaganiach sportowych uczestniczyło blisko 200 zawodniczek i zawodników z następujących miast: 6 ośrodków z Suwałk, po 1 drużynie z Sejn i Węgorzewa oraz 4 z Olecka.

          Nasi młodzi sportowcy spisali się nadzwyczaj dobrze, zdobywając 11 medali. Na podium stanęli:

      1. Maciej Pawłowski – II miejsce w rzucie piłeczką palantową
      2. Mateusz Pawłowski - III miejsce w rzucie piłeczką palantową
      3. Konrad Bednarski – I miejsce w rzucie piłeczką palantową
      4. Milena Zaręba – I miejsce w biegu na 100 metrów
      5. Maciej Tulik – II miejsce w skoku w dal
      6. Milena Zaręba – III miejsce w skoku w dal
      7. Antonina Dziokan – II miejsce w skoku w dal
      8. Maja Wierzbicka - III miejsce w skoku w dal
      9. Michał Werner - III miejsce w skoku w dal
      10. Anna Król – III miejsce w biegu na 50 metrów
      11. Antonina Dziokan - II miejsce w biegu na 50 metrów

          Impreza, pomimo nie najlepszych warunków atmosferycznych, była bardzo udana. Pozwoliła w duchu sportowym rywalizować i zintegrować się z innymi uczestnikami zawodów.

          Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam start w tym turnieju i do zobaczenia w czerwcu.

       Jarosław Bagieński

     • XI ZAMKOWE BIEGI Z KLIO

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XI ZAMKOWE BIEGI Z KLIO.

          26 września w Zespole Szkół Technicznych w Olecku odbyły się XI Zamkowe Biegi z Klio zorganizowane przez Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek” oraz Zespół Szkół Technicznych w Olecku. Zawody corocznie odbywają się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Warmii i Mazur, hasło przewodnie tegorocznych zmagań brzmiało „Polski Splot”.
          Bieg miał formę turnieju szkół i składał się z dwóch etapów:
      1. Bieg z Klio – miejska gra terenowa powiązana z wykonywaniem zadań sportowych i zręcznościowych oraz zagadek logicznych.
      2. Quiz na hali sportowej.
          Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego reprezentowali uczniowie klasy 8 b – Julia Szlaszyńska, Wiktor Raszkowski, Miłosz Skrzypiec i Piotr Modzelewski, których opiekunem była pani Joanna Cichanowicz.
          Trzeba przyznać, że nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze zdobywając 4. miejsce. I choć miejsce tuż za podium często bywa odbierane za rozczarowujące, to reprezentanci naszej szkoły nie mają ku temu żadnych powodów, gdyż pierwsze trzy miejsca medalowe przypadły uczniom ze szkół ponadpodstawowych. Tym samym wśród szkół podstawowych nasza drużyna wypadła najlepiej. Serdecznie gratulujemy dobrego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów.

      Mariola Zdancewicz

     • Sprzątanie świata

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sprzątanie świata.

          W tym roku nasza szkoła przystąpiła do akcji: „Sprzątanie świata” pod hasłem – „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!” .
          20 września 2019 r. o godzinie 9:00 uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku z klas 8a i 8b wraz z wychowawcami, panem Fabianem Szóstkiewiczem i panią Joanną Cichanowicz, spotkali się w amfiteatrze, aby wspólnie z mieszkańcami Olecka i uczniami z innych szkół uprzątnąć teren naszego miasta. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy - 10 osób przydzielono do sadzenia drzew, a pozostałych uczniów do sprzątania. I tak przeszliśmy od słów do czynów. Z workami na śmieci udaliśmy się na sprzątanie wyznaczonych terenów.
          Nasza szkoła, włączając się w kampanię, dodatkowo wzięła udział w konkursie na recyklingową rzeźbę. Uczennice piątej klasy: Gabriela Koronkiewicz, Wiktoria Kulik, Marcelina Lewandowska oraz Maja Zwęglińska stworzyły pod bacznym okiem pani Magdaleny Szlaszyńskiej rzeźbę recyklingową, całkowicie wykorzystując materiały wtórne (butelki, reklamówki, folie, worki , kubki itp.). Naszym eksponatem był jednorożec o imieniu „EKOROŻEC”.
          Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas ogniska, na które zostaliśmy zaproszeni po akcji „Sprzątania świata”. Dużym, ale jakże miłym, zaskoczeniem dla nas było ogłoszenie przez Burmistrza Olecka, że nasza szkoła zrobiła najciekawszą, najfajniejszą rzeźbę i zdobyliśmy pierwsze miejsce.

      Magdalena Szlaszyńska

     • Wyjście klas piątych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyjście klas piątych.

          We wtorek, 10 września, uczniowie klas V wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę, na plażę „Szyjka” nad jeziorem Olecko Wielkie.  Wycieczka łączyła wypoczynek, integrację uczniów oraz ćwiczenia terenowe. Po przyjściu na miejsce, uczniowie zostali podzieleni na grupy i mieli za zadanie prawidłowo nawigować kompas, zlokalizować się na mapie oraz wskazać ścieżkę, którą przyszli ze szkoły. Później nadeszła pora na badania wody. Zostały wykonane m.in. proste pomiary za pomocą testów akwarystycznych czy test przejrzystości wody. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i chętni do pracy. Wyniki naszych badań pokazały, że nasze jezioro nie jest zanieczyszczone. Zajęcia miały też zwrócić uwagę uczniów na krajobraz naszej „małej Ojczyzny”, na elementy naturalne, jak i te wytworzone przez człowieka. W międzyczasie zostało rozpalone ognisko przy którym uczniowie mogli odpocząć po badaniach i upiec kiełbaski. Nie zabrakło również czasu na zabawę czy grę w piłkę.

     • Piłka w grze…

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Piłka w grze….

      W czwartek (19.09.2019 r.) odbyła się w naszej szkole pokazowa lekcja tenisa stołowego. Tajemnice gry odsłonili przed naszymi uczniami trenerzy Marzena Jasińska i Robert Karniej. Uczniowie klas 0 - 3 poznali podstawowe zagrania w tenisie stołowym i obejrzeli grę gości. Dzieci miały także możliwość spróbowania swoich sił przy stole tenisowym. Chętnych nie brakowało! Wszystkich, którzy chcieliby odkryć w sobie duszę tenisisty stołowego zapraszamy do zapisów na zajęcia.

     • Tańczyć każdy może!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Tańczyć każdy może!.

          Początek roku szkolnego to czas kiedy po wakacyjnej przerwie ruszają dodatkowe zajęcia dla uczniów. W czwartek – 12 września odwiedziły naszą szkołę przedstawicielki Centrum Artystyczno – Edukacyjnego TANMUZ, które wesołym tańcem zaproponowały dzieciom dołączenie do ich tanecznej ekipy. Uczniowie klas 0 – III aktywnie uczestniczyli w pokazie wspaniale się przy tym bawiąc. Najnowsze przeboje puszczane wprost z nowoczesnego smartfona sprawiły, że dzieci z wielkim zaangażowaniem naśladowały taneczne choreografie.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, a chętnych do zapisów na zajęcia.

      M. Nalewajko

     • MARSZ PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii MARSZ PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU.

          6 września 2019 roku w Białymstoku odbył się XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. W ten sposób utrwalana jest pamięć o tragicznych losach obywateli polskich, zesłanych do Rosji, a później Związku Radzieckiego, na przestrzeni XVIII-XX w. W marszu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób z całego kraju, w tym kilkuset gości z innych państw. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele rządu, duchowieństwa, instytucji publicznych i kulturalnych, służb mundurowych oraz młodzież szkolna ze sztandarami. Wśród blisko 180 sztandarów nie zabrakło oczywiście sztandaru z naszej szkoły, którą godnie reprezentowali Dominik Głowicki, Michał Putra, Martyna Toczyńska i Rozalia Mikielska pod czujnym okiem pana Jarosława Bagieńskiego.

          Marsz rozpoczął się od modlitwy pod Pomnikiem Mordu Katyńskiego na Placu Katyńskim i wręczenia odznaczeń osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o Sybirakach. Następnie wszyscy przeszli ulicami Świętojańską, Warszawską i Piastowską na teren kościoła pw. Ducha Świętego, w którym została odprawiona msza św. w intencji Sybiraków przez arcybiskupa dr. Tadeusza Wojda. Po zakończonej mszy uczestnicy udali się pod stojący przy kościele Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

          Po zakończonych uroczystościach wszyscy obecni mieli możliwość posmakować pysznej wojskowej grochówki.

      Martyna Toczyńska
      Kl. VII a

     • NARODOWE CZYTANIE 2019 – NOWELE POLSKIE

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NARODOWE CZYTANIE 2019 – NOWELE POLSKIE.

          W sobotę, 7 września, odbyła się VIII edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać „Nowele polskie”.

      Oto osiem lektur na ósmą edycję wydarzenia:

      1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
      2. Dym – Maria Konopnicka
      3. Katarynka – Bolesław Prus
      4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
      5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
      6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
      7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
      8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

          Prezydent Polski Andrzej Duda w swoim liście do czytelników skierował takie słowa: 
      Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

          W Olecku czytanie nowel odbyło się w Amfiteatrze. Wspólnie z olecczanami, utwór czytali między innymi: burmistrz Karol Sobczak, zastępca burmistrza Sylwia Wieloch oraz dyrektorzy oleckich szkół, placówek, nauczyciele oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowali: Maja Dziubińska (kl. V c), Klaudia Kamińska (kl. V c) Milena Kamińska (kl. V c), Michał Kawałko (kl. V c) oraz Juliusz Kłos (kl. V b) – którzy czytali fragment Katarynki Bolesława Prusa.  Fragment jednej z nowel przeczytała również pani Agnieszka Kopycka – nauczyciel języka polskiego. Uczniów przygotowała pani Mariola Zdancewicz.

          Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. 

       

      Mariola Zdancewicz

     • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

          Wakacyjny czas niestety dobiegł końca. Mury Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego po ponad dwumiesięcznej przerwie znów wypełniły się echem uczniowskich rozmów i śmiechów. Rozpoczynający się 2 września rok szkolny 2019/2020 po raz kolejny zgromadził szkolną społeczność na uroczystej inauguracji.

          Kilka ciepłych słów do wszystkich zebranych skierował dyrektor szkoły, pan Stanisław Kopycki, po nim - proboszcz Parafii św. Rodziny w Olecku, ks. Krzysztof Krupiński.
          Po części oficjalnej uczniowie klas II i VII przedstawili krótką część artystyczną. Program pozwolił zebranym jeszcze raz powspominać wakacyjne chwile oraz zaprezentować plany na nadchodzący nowy rok szkolny. Uczniowie, wcielając się w rolę dziennikarzy, skrupulatnie przepytywali uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Przeprowadzony wywiad, jednoznacznie pozwolił stwierdzić, że  w naszej szkole wszystko jest gotowe na rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

          Nad częścią artystyczną przedstawioną podczas inauguracji nowego roku szkolnego czuwali wychowawcy klas II i VII: Sylwia Wysocka (kl. II a), Aneta Skrzypiec i Jarosław Bagieński (kl. II b), Małgorzata Truchan (kl. VII a) oraz Anna Karolina Szyłkiewicz (kl. VII b).

          Tegoroczna uroczystość to również doskonały moment, by pogratulować nauczycielom zdobycia kolejnego stopnia awansu zawodowego, a także do wręczenia nagród jubileuszowych.

          Z rąk Dyrekcji akt nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego odebrali: pani Małgorzata Marcinkiewicz oraz pan Fabian Szóstkiewicz.

          Nagrody jubileuszowe za trzydziestoletni staż pracy otrzymały panie: Anetta Borawska i Katarzyna Fiećko, a dwudziestopięciolecie pracy dydaktycznej świętował pan wicedyrektor Jarosław Kosakowski.

          Na zakończenie uroczystości przedstawiono wychowawców  oddziałów zerowych i klas pierwszych, po czym uczniowie w asyście dumnych i nieco zatroskanych rodziców, udali się do nowych klas, by poznać się bliżej i przygotować do pierwszych dni szkoły.

          Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, uczniom sukcesów i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Nauczycielom natomiast owocnej pracy oraz sukcesów zawodowych, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje już za 10 miesięcy!

      Mariola Zdancewicz

     • Bezpieczne wakacje

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bezpieczne wakacje.

      W dn. 13.06.2019r. W naszej szkole odbyły się spotkania uczniów z policjantem, który omówił zasady bezpiecznego zachowania się podczas wakacji.

      Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

      • Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
      • Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
      • Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
      • Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
      • Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
      • Nie rozmawiaj z obcymi.
      • Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
      • Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
      • Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
      • Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
      • Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
      • Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
      • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
      • Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
      • Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
      • W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
      • Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
      • Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
      • Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
      • Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
      • Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
      • Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
      • Nie rozpalaj ogniska w lesie.
      • Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
      • Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

      Spotkanie zorganizowała Jolanta Wojtkowska, pedagog szkolny.

     • Wędkarska wiosna

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wędkarska wiosna.

      Już po raz szósty  na przełomie maja i czerwca odbył się Powiatowy Turniej Szkół w wędkarstwie spławikowym pod honorowym patronatem Starosty Olecka.

       Organizatorem zawodów już tradycyjnie była Szkoła Podstawowa Nr4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz  Koło Polskiego Związku Wędkarskiego  „Okoń”  Olecko, przy współpracy i dofinansowaniu Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach oddział w Olecku.

      Na starcie zawodów zgromadzili się reprezentanci szkół powiatu oleckiego w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej oraz klas VII - VII i III gimnazjum.

      W kategorii klas IV - VI zwyciężyli reprezentanci SP4 (w składzie: Jakub Kozłowski, Bartosz Różański i Adrian Domitrz), przed SP3 i SP1.

      W kategorii starszej zwyciężyli zawodnicy Szkoły Podstawowej Nr 2, przed SP 4 (w składzie: Aleksander Krajewski, Krystian Pietruczuk, Damian Białanowski), SP 3, SP 1 i SP STO.

      Indywidualnie natomiast najlepiej zaprezentowali się:

      w kategorii starszej (klasy VII –VIII i III gimnazjum):

      1 miejsce- Aleksander Krajewski – SP4

      2 miejsce-Marcin Guzewicz -SP2

      3 miejsce- Hubert Łukaszewicz – SP1

      w kategorii młodszej (klasy IV - VI):

      1 miejsce- Janusz Krajewski SP1

      2 miejsce – Jakub Kozłowski SP4

      3 miejsce – Adrian Domitrz SP4

      Zawody zakończyły się wręczeniem pucharów, medali, nagród rzeczowych oraz wspólnym grillowaniem.

      Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali profesjonalni sędziowie wędkarscy z Koła PZW  „Okoń” Olecko.

      K. Krajewski

     • XXI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XXI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny.

      „Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina”  10 – 14.06.2019

      W tym czasie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnych działaniach na rzecz rodziny, np. plakaty, krzyżówki, zagadki, gazetki itp.

      Dwie uczennice  (Gabrysia i Pola) kl. III B gimnazjum czytały  przedszkolakom i dzieciom klas 1 - 3 bajkę pt. ,,Nowy dom”, do której jedna z uczennic przygotowała ilustracje z postaciami tej opowieści. Bajka ta poruszała tematy o tolerancji, zaufaniu, wzajemnej pomocy oraz przezwyciężaniu strachu i stereotypów. Dzieci w skupieniu i ciszy słuchały bajki. Po przeczytaniu zadawały pytania oraz dyskutowały z nauczycielem o wzorowych postawach głównych bohaterów – Państwa Zajączkowskich. Następnie  wykonały swoje własne ilustracje do fabuły bajki.

      Dzieci nauczyły się, że nie wolno oceniać innych po tym, jak wyglądają, ale po tym, czego dokonują i jakimi są osobami.

       

      Gabriela Trofimow, III B G1

     • Festyn rodzinny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Festyn rodzinny.

      Nie od dziś wiadomo, że wszystko zaczyna się w rodzinie. Kierując się tą dewizą społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku kolejny raz zorganizowała Festyn Rodzinny w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Partnerem Organizacyjnym był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olecko przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej.

      Mottem, które przyświecało tegorocznemu przedsięwzięciu, były słowa: Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina” . Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu festynowi były obchody 15. rocznicy  wejścia Polski do Unii Europejskiej.

      Dołączenie naszego kraju do Wspólnoty, miało nie tylko wymiar symboliczny, ale także ekonomiczny. Unia Europejska jest wspólnotą krajów, które się różnią, mierzą się z wieloma wyzwaniami, ale jednocześnie są świadome pozytywnych efektów współpracy. Efekty rozszerzenia UE w 2004 roku można oceniać z różnych perspektyw. W wymiarze symbolicznym zakończyło ostatecznie erę historycznych podziałów, w politycznym przyczyniło się do poszerzenia obszaru współpracy, pokoju i stabilności. W aspekcie międzynarodowym wzmocniło pozycję Unii w zglobalizowanym świecie. Już w 2003 roku, podczas podpisania traktatu akcesyjnego, prezydent Aleksander Kwaśniewski mówił, że „ten dzień przyniesie Polsce rozwój, pomyślność i bezpieczeństwo”. Minione 15 lat są z pewnością potwierdzeniem wypowiedzianych wówczas słów.

      W sobotę 8 czerwca, punktualnie o godzinie 9.00, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, pan Stanisław Kopycki, przywitał wszystkich zgromadzonych pod pomnikiem naszego patrona – ks. Jana Twardowskiego, gdzie został zaśpiewany hymn Szkoły. Tuż po rozpoczęciu na uczestników festynu czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych na placu szkolnym. Każda z nich oznakowana była plakatem, na którym widniała flaga  Unii Europejskiej. Uczestnicy festynu mieli okazję jeździć slalomem na torze rowerowym, poszaleć gokartami i elektrycznymi hulajnogami, zjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni, skorzystać z przejażdżki konnej, a także posilić się na stoiskach z ciastem, lodami, grillowaną kiełbaską, popcornem i watą cukrową. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko ze slimami oraz karuzela łańcuchowa. Ciekawą atrakcją okazała się również kula Zorbing. Nie zabrakło możliwości zmierzenia się w konkurencjach sportowych. Do ruchu zachęcały pokazy taneczne grupy „Tan-muz” oraz mażoretek, czy mecz piłki nożnej uczniów przeciwko nauczycielom i rodzicom. Ci z duszą bardziej artystyczną uczestniczyli w zabawach wokalnych oraz korzystali z usług kosmetycznych. Na koniec chętne osoby wzięły udział w  bitwie kolorów, gdzie uczestnik był wyposażony w saszetkę z proszkiem w jednym z 9 jaskrawych kolorów. W tabunach kolorowego pyłku twarz każdego wyglądała jak malowidło impresjonisty.  

      Festyn trwał trzy i pół godziny. Pogoda dopisała i z pewnością była sprzymierzeńcem fantastycznej, rodzinnej atmosfery. Podziękowania kierujemy w stronę organizatorów tegorocznego Festynu Rodzinnego w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Partnerowi Organizacyjnemu Europe Direct - Olecko, wszystkim zaangażowanym oraz całej społeczności szkolnej. 

      Pamiętając, że rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót, jesteśmy usatysfakcjonowani licznym udziałem w tegorocznym festynie całych rodzin i zbudowani tym doświadczeniem zapraszamy za rok.

      Mariola Zdancewicz

     • Dzień Ekologiczny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Ekologiczny.

      31 maja 2019 roku odbył się w naszej szkole Dzień Ekologiczny pod hasłem „Chrońmy nasze gatunki”. Głównym celem tego dnia było propagowanie wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan naturalnego środowiska. W ramach zaplanowanych działań klasy 0 wykonały plakaty o treści ekologicznej z wykorzystaniem surowców wtórnych. Klasy I-III odwiedziła pani z Nadleśnictwa Olecko, która w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom pracę leśników. Zaprezentowała zwierzęta i rośliny spotykane w naszych lasach. Uczniowie mogli dotknąć i z bliska obejrzeć gałązki i drewno rodzimych drzew oraz poroża łosia, jelenia i sarny. Cała szkoła uczestniczyła w akcji zbierania plastikowych nakrętek. Odbył się również konkurs międzyklasowy – Zielony Dzień. Uczniowie klas IV-VIII i gimnazjum wzięli udział w konkursie fotograficznym „Chrońmy nasze gatunki”. Przygotowali też informacje o gatunkach chronionych.

      Pierwsze miejsce w ogłoszonych konkursach zajęła klasa Va, drugie klasa IVc, a trzecie klasy IIb. Wręczenie Przechodniego Pucharu Dyrektora Szkoły „Przyjaciel Ziemi” zwycięskiej klasie nastąpi na Festynie Rodzinnym dnia 8 czerwca 2019r.

      Koordynatorkami akcji były panie: Wiesława Stankonowicz, Dorota Witkowska, Anetta Borawska i Elżbieta Koncewicz.