• Mikołajkowy Koncert Charytatywny na rzecz Wiktorka

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajkowy Koncert Charytatywny na rzecz Wiktorka.

          5 grudnia 2018 roku o godzinie 11.50 w sali gimnastycznej naszej szkoły  z inicjatywy p. Fabiana Szóstkiewicza odbył się Mikołajkowy Koncert Charytatywny na rzecz Wiktorka Nikielca, który zmaga się z chorobą nowotworową - zwojakoglejakiem móżdżku.  Występ przygotowany przez grupę muzyczną z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zgromadził liczną publiczność – uczniów i nauczycieli wszystkich poziomów edukacyjnych.

          W kwestowanie pieniędzy potrzebnych na kosztowne leczenie Wiktorka zaangażował się Samorząd Uczniowski. Jego członkowie zbierali pieniądze do puszek na pomoc choremu chłopcu podczas przerw i koncertu, a  wraz z opiekunem podjęli też decyzję, że przekażą na ten zbożny cel całkowity dochód z organizacji szkolnych andrzejek.

          Nasza społeczność szkolna ma wielkie serce. Udało nam się zgromadzić w sumie 1625,80 zł. Dziękujemy serdecznie wszystkim za szczodre wsparcie akcji.

                                                                                                                                                               Anna Klimasara

     • Spotkanie na temat profilaktyki czerniaka

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie na temat profilaktyki czerniaka.

              06.12.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się zajęcia lekcyjne dla klas gimnazjalnych i podstawowych dotyczące metod skutecznej profilaktyki czerniaka. Zostały one zrealizowane w ramach IV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej „Innowacje w Onkologii”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka i metod jej skutecznej profilaktyki. Zajęcia prowadził lekarz stażysta Michał Siwik. Na początek zapoznał uczniów z regułą ABCDE czerniaka. Każda z tych liter oznacza cechy, które może posiadać ten rodzaj nowotworu. A - asymetria, B - brzegi poszarpane, C - kolor czerwony, czarny, niejednolity, D - duży wymiar (powyżej 6 mm), E - ewolucja, tzn. postępujące zmiany. Następnym krokiem spotkania był film, ukazujący jak należy poprawnie sprawdzać swoje ciało w celu poszukiwania niepokojących zmian na naszej skórze. Uczniowie dowiedzieli się również jakie osoby są najbardziej podatne na wystąpienie tej choroby (głównie osoby z jasną cerą, blond włosami, niebieskimi oczami i w podeszłym wieku). Pan Siwik powiedział jak należy postępować, aby zapobiec wystąpieniu czerniaka. Dodatkowo wspomniał też jak wyglądają studia medyczne i kształcenie w tej dziedzinie. Na zakończenie uczennice wręczyły mu mały podarunek. Chciałybyśmy jeszcze zachęcić wszystkich do odwiedzenia strony internetowej www.akademiaczerniaka.pl, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

       

      Iza Motulewicz, Kinga Kruszniewska – III B G1

     • XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS "Nie daj szansy AIDS"

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS "Nie daj szansy AIDS".

          Już prawie czterdzieści lat mija, od kiedy opis pierwszych przypadków nowej choroby, nazwanej później AIDS, po raz pierwszy pojawił się w renomowanym czasopiśmie medycznym pt. „New England Journal of Medicine”. Było to w grudniu 1981 roku. AIDS (zespół nabytego niedoboru odporności) na początku epidemii zbierał ogromne, śmiertelne żniwo. Rokowania osób zakażonych wirusem HIV zmieniły się diametralnie po roku 1996,
      w którym to wprowadzono do stosowania leki antyretrowirusowe zmniejszające ilość wirusa we krwi. Dziś człowiek żyjący z HIV może dożyć późnej starości. Najlepiej jednak, kiedy zakażenie HIV zostanie rozpoznane w stadium bezobjawowym, kiedy człowiek czuje się dobrze. Zakażenie wirusem HIV nawet przez 8-10 lat nie daje żadnych objawów.

          Uczniowie klas VII-VIII oraz III gimnazjalnych szkół podstawowych powiatu oleckiego powyższą wiedzę przyswoili sobie w trakcie przygotowań do udziału w XVII Powiatowym Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS”. Celem rywalizacji zorganizowanej od siedemnastu lat przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olecku przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku jest nie tylko podniesienie poziomu wiedzy młodzieży, ale również kształtowanie ich prawidłowych postaw i zachowań. Dwudziestu dziewięciu uczniów z dziesięciu szkół walczyło o tytuł laureata konkursu. A wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:

      Miejsce pierwsze; Katarzyna Witkowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,

      miejsce drugie:  Zofia Olga Jasina ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie,

      miejsce trzecie: Oliwia Gołaszewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku.

          Uczennice naszej szkoły, Agnieszka Majewska i Kinga Kruszniewska zdobyły dwa spośród siedmiu wyróżnień.

          Gratulujemy zwycięzcom!

                                                                                                 W imieniu współorganizatora:

                                                                                         Jolanta Wojtkowska, pedagog szkolny

     • Apel z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Apel z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

          Od 3 XII 1992 roku na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych . Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji  Narodów Zjednoczonych, aby zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej, podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa, wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tych osób.

          W naszej szkole pierwsze klasy integracyjne powstały już 16 lat temu, a Dzień Osób Niepełnosprawnych jest okazją do świętowania całej społeczności szkolnej.

         W tym roku uczniowie integracyjnej klasy VIA pod kierunkiem pani M.Truchan, J.Wojtkowskiej i G.Hołowni przygotowali przedstawienie pt. 'Mały Książę, oparte na motywach  książki o tym tytule.

         Część taneczną zaprezentowali uczniowie klasy VIIB, którą przygotowała J. Cichanowicz.

      G.Hołownia

     • Andrzejki klas 0 - 3

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki klas 0 - 3.

      „Czas Andrzejek już nadchodzi,
      w szkole o to się rozchodzi.
      Bo Andrzejki - czas niezwykły,
      a do tego już przywykły,
      w szkole wszystkie ananasy -
      no dosłownie - z każdej klasy!”

         Andrzejki są wspaniałą okazją do zabawy. W naszej szkole, jak co roku, dzieci z klas O-III miały swoje Andrzejki. Zabawy i radości było wiele, gdyż imprezę poprowadził pan B. Szlaszyński i dwie urocze nauczycielki tańca z Ogólnopolskiej Szkoły Tańca i Dobrych Manier – Tanmuz.  Gdy tylko wszystkie klasy przybyły na salę gimnastyczną, rozpoczęły się tańce, którym nie było końca. Tworzyliśmy węże, pociągi, koła. Tańczyliśmy do naszych ulubionych utworów, które często   możemy usłyszeć w radio. Były również wróżby andrzejkowe – niektórzy dowiedzieli się, że zostaną kucharzami, stylistami mody, policjantami czy też nauczycielami.   Niestety, co dobre szybko się kończy….Tanecznym krokiem opuściliśmy salę gimnastyczną i udaliśmy się  do swoich sal  na poczęstunek andrzejkowy.

      SW

     • Spotkanie z policjantami ośmioklasistów

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z policjantami ośmioklasistów.

           3.12.2018 roku w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie, klasy 8 wzięły udział w spotkaniu dotyczącym odpowiedzialności prawnej nieletnich. Spotkanie poprowadziło dwóch funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Olecku: asp. Justyna Sznel i podkom. Tomasz Domel. Para policjantów przedstawiła uczniom  informacje dotyczące nieletnich oraz poruszyła tematy ośrodków wychowawczych dla młodzieży , która trafia tam gdy popełniła czyn wykraczający poza prawo. Policjanci wspomnieli również uczniom o ich obowiązkach. Opowiedzieli również historie dotyczące osób nieletnich , które w jakiś sposób postąpiły źle, jak przebiega przesłuchanie, kiedy sprawa jest kierowana do sądu. Uczniowie mogli zadawać również pytania, na które funkcjonariusze policji im odpowiadali. Na zakończenie spotkania, podziękowaliśmy naszym gościom  za poświęcony czas, a także wręczyliśmy im drobny upominek z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

                                                                                                                       Rozalia Piotrowska,
      Ania Jankowska,
      Martyna Kasprzyk
      - uczennice kl. 8 b

     • Wystawa „Od zaborów do niepodległości”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wystawa „Od zaborów do niepodległości”.

          22 listopada 2018r. odbyła się prelekcja otwierająca wystawę o tematyce historycznej, „Od zaborów do niepodległości”, której autorem jest p. Jacek Rutkowski – nauczyciel, historyk, konsultant Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku. Uczniowie klas szóstych wysłuchali wykładu o zaborach, emigracji politycznej i zarobkowej Polaków oraz odrodzeniu Rzeczypospolitej. W czasie prelekcji mieli okazję obejrzeć oryginalne dokumenty pochodzące z XIX i początku XX wieku, wystawiane przez władze zaborcze, m.in. dowody osobiste, indeksy, dzienniczki szkolne, świadectwa. Uczniów najbardziej zaciekawiły dawne cenzurki szkolne, z których odczytywali oceny rówieśników sprzed ponad 100 lat.
          Wystawę można oglądać w naszej szkole do poniedziałku 26 listopada. Zachęcamy uczniów, nauczycieli i rodziców do obejrzenia ekspozycji.

      Karolina Szyłkiewicz

     • „100 kartek na stulecie niepodległości”

     •     W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastyczno – historycznym na pocztówkę o tematyce patriotycznej. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów szkoły podstawowej. Jego celem, oprócz uczczenia zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości i 100 rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności, było:
      - budzenie zainteresowania historią niepodległościową państwa polskiego,
      - pogłębianie i umacnianie wśród uczniów postaw patriotycznych i obywatelskich,
      - popularyzowanie tematyki historycznej,
      - utrwalenie w pamięci postaci związanych z odzyskaniem niepodległości.
          Przedmiotem konkursu było wykonanie kartki pocztowej dowolną techniką (kolorowanie, wyklejanie, wycinanie). Do 20 października spłynęło ponad 300 prac niepodległościowych. Ocenie podlegały przede wszystkim: zgodność z tematem, ciekawy pomysł, estetyka wykonania. 100 prac, które znalazły uznanie w oczach komisji, można oglądać na gazetce wystawionej w holu szkoły pt. „100 kartek na stulecie niepodległości”.
      Spośród wszystkich prac komisja konkursowa wybrała najciekawszych. Wśród nagrodzonych znaleźli się:
      W kategorii klas I –III
      I miejsce: Katarzyna Wiszniewska
      Wyróżnienie: Tymon Skowerenda
      W kategorii klas IV –VIII
      I miejsce: Weronika Drażba
      II miejsce: Lidia Grześ i Amelia Rynkiewicz
      III miejsce: Julia Jasińska i Aleksandra Chodnicka
      Wyróżnienie: Malika Mukhametbaeva, Rozalia Mikielska i Szymon Siemaszko
          Wręczenie nagród odbyło się 9 listopada 2018 r. w czasie uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nagrodzeni otrzymali upominki – książki, gry planszowe oraz artykuły plastyczne. Gratulujemy.

      Karolina Szyłkiewicz

     • Baśniowy świat

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Baśniowy świat.

          22 listopada 2018 r., już po raz czwarty odbył się Powiatowy Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej w kl. III „Baśniowy świat”. Jego organizatorkami są panie:  Aneta Skrzypiec,  Karolina Domel oraz Angelika Fiećko.  Zadbały one nie tylko o wspaniałą atmosferę po konkursie (przygotowały pyszny poczęstunek dla uczestników oraz gry i zabawy w świetlicy szkolnej), ale przede wszystkim o ciepłe i serdeczne powitanie. Dzieci tuż po przekroczeniu progu naszej szkoły w barwnym korowodzie prowadzone były najpierw do szatni, a potem do sali, w której pisały test konkursowy. Składał się on m.in. z otwartych i zamkniętych pytań dotyczących przeczytanych lektur, a w tym roku były to baśnie J. Ch. Andersena: „Mała syrenka” oraz „Pasterka i kominiarczyk”. Rozwiązywały krzyżówkę w dużej mierze dotyczącą znajomości biografii wielkiego autora wspomnianych baśni. Tegoroczni uczestnicy konkursu byli bardzo dobrze przygotowani! Badania naukowe dowodzą, że ludzie regularnie czytający lepiej wypadają w testach na inteligencję, a ich zdolności poznawcze są wysokie do późnej starości. A zatem młodzi czytelnicy, czytajcie!  Bowiem, cokolwiek czytacie, pozostawi  w waszych umysłach okruchy różnorakich informacji. Nie sposób stwierdzić, co kiedy może się przydać, ale wszystko w jakiś sposób poszerza wasze horyzonty i poprawia zrozumienie świata. Dlatego warto zacząć czytanie jak najwcześniej. Niewątpliwie mają tego świadomość laureaci konkursu:  Maja Giedrojć  z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach, zwyciężczyni -  I miejsce, Rafał Smokowski – Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku – zdobywca II miejsca oraz Nikola Jasińska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach i Lena Czaplejewicz z SP 4 w Olecku, laureatki III miejsca. Dzieci do konkursu przygotowały nauczycielki : pani Teresa Zeniuk i pani  Alicja Czerniecka.  Gratulujemy sukcesu i  mamy nadzieję, że nagrody zdobyte w konkursie, poszerzą wiedzę o świecie i przyczynią się do rozwijania dziecięcej wyobraźni. 
      Znana pisarka, Wisława Szymborska powiedziała, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.  A zatem, miłej zabawy z lekturą.

      AS

     • Międzyklasowy Turniej Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Międzyklasowy Turniej Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem”.

         

          Aby upamiętnić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 20 listopada uczniowie klas IV i V wzięli udział w Międzyklasowym Turnieju Patriotycznym pt. „Jestem Polakiem”.
          Uczestnicy zaproszeni zostali na patriotyczną, historyczną i turystyczną wyprawę po naszej Ojczyźnie, której celem było poznanie naszego kraju - historii Polski, geografii, literatury, tradycji i zwyczajów, odkrywanie ciekawych zakątków, upamiętnienie ludzi, którzy wpływali na naszą przeszłość i tworzyli przyszłość. Turniej miał charakter pracy zespołowej, bowiem każdy z uczniów zdobywał punkty dla swojej klasy, co niewątpliwie uczyło zasad zdrowej rywalizacji oraz budziło poczucie odpowiedzialności za zespół.
         Uczniowie w czasie 2 godzin nietypowej lekcji patriotyzmu rywalizowali w następujących konkurencjach:
      1. Transparent i hasło. Zadaniem uczniów było nadanie nazwy grupie, wykonanie transparentu z hasłem odwołującym się do treści patriotycznych, reklamującym swoją drużynę.
      2. „Wspomnij...” Odpowiedzialni za tę konkurencję uczniowie przed turniejem wykonali wspaniałe plakaty – kartki z kalendarza upamiętniające dzień odzyskania niepodległości.
      3.. „Nuty o Ojczyźnie... ” Wyznaczeni uczniowie odgadywali tytuły pieśń patriotycznych na podstawie usłyszanych fragmentów.
      4. Skąd nasz ród”... Zadaniem uczniów było rozwiązanie dosyć trudnej krzyżówki dotyczącej symboli i świąt narodowych, legend, tradycji.
      5. Król strzelców... Wytypowani przez klasę uczniowie strzelali gole do bramki.
      6.„Historia oczami Jana Matejki...” Zadaniem uczniów było ułożenie puzzli przedstawiających obrazy Jana Matejki oraz podanie tytułu ułożonego obrazu.
      7. ”Oto jest historia...” Uczestnicy przygotowali przed turniejem scenki historyczne dotyczące różnych wydarzeń z historii Polski.
      8. Postacie historyczne. Wytypowani uczniowie mieli za zadanie dopasować wizerunki postaci historycznych do opisu.
      9. „Wycieczka po Polsce...” Uczniowie dopasowali polskie zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO do poszczególnych miejscowości na mapie.
      10. „Polska dziś”... Uczestnicy odpowiadali na trzy wylosowane pytania dotyczące współczesnej Polski - podziału terytorialnego, sąsiadów Polski, współczesnych postaci (polityków, artystów, sportowców itp.).
      11. Sztafeta ortograficzna... Podczas tej konkurencji sportowej uczniowie zmagali się z krótkim dyktandem patriotycznym.
          Najwięcej emocji budziły oczywiście konkurencje sportowe oraz scenki historyczne. Na uwagę zasługują dwie prezentacje – bitwa pod Grunwaldem i założenia Akademii Krakowskiej. Wszystkie grupy walczyły w duchu sportowej, czystej rywalizacji. Dodatkowe punkty uczestnicy turnieju otrzymali również za charakteryzację, zachowanie i doping. Najgłośniej dopingującą swoich zawodników grupą okazała się klasa Va.
        Zmagania uczestników oceniane były przez komisję, która sprawiedliwie przyznawała punkty według określonych kryteriów do poszczególnych zadań. Zwycięzcy nagrodzeni zostali słodkimi upominkami oraz dyplomami. Organizatorkami turnieju były panie Karolina Szyłkiewicz, Anetta Borawska i Anna Kawałko. Turniej został przeprowadzony na podstawie scenariusza napisanego przez panią Karolinę Szyłkiewicz, który otrzymał II miejsce w wojewódzkim konkursie dla nauczycieli pt. „100 lat niepodległej”.

                                                                                                                       Karolina Szyłkiewicz

     • Ślubowanie klas pierwszych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie klas pierwszych.

      „Ślubuję uroczyście!
      Dbać o honor i tradycje szkoły oraz godnie reprezentować jej imię na zewnątrz.
      Kształtować ambicję i dumę z godnego miana ucznia.
      Rzetelną nauką i pracą wypełniać pokładane w nas nadzieje nauczycieli, wychowawców i rodziców.
      Wyrabiać w sobie siłę woli, prawość charakteru, koleżeństwo i chęć niesienia pomocy innym. 
      Szanować poglądy i przekonania swoich kolegów i koleżanek.

      Czcić i szanować symbole szkoły, miasta i kraju oraz nasze wartości narodowe.
      W imię odwagi i prawdomówności wytrwać we własnym ślubowaniu.”

           Oto tekst ślubowania, który wypowiedzieli uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej.  20 listopada 2018 r. o godzinie 16.30 odbyła się ta najważniejsza uroczystość dla pierwszoklasistów. Odświętnie ubrani wraz ze swoimi rodzinami przyszli na wyznaczoną godzinę do swojej sali, po czym przebrawszy się w stroje krakowskie pomaszerowali barwnym korowodem na salę  gimnastyczną. Apel rozpoczęli Marysia z klasy Ia i Jędrzej z Ib, zapraszając wszystkich do uczestniczenia w tym jakże ważnym dla nich wydarzeniu. Pierwszaki ze śpiewem na ustach wyszły zza kotary, gdzie czekały w skupieniu na sygnał od swoich kolegów. W uroczystości brały również udział koleżanki ze starszej klasy, które ochoczo zadawały coraz to nowe zadania młodszej braci uczniowskiej. I tak,  kolejno pierwszaki musiały wykazać się wiedzą dotyczącą znajomości naszych symboli narodowych, musiały przedstawić wzorowego ucznia, a także zatańczyć krakowiaka. Nie zabrakło również nawiązania do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najmłodsi pamiętali o wybitnych postaciach zasłużonych dla naszego narodu, o Józefie Piłsudskim, o Fryderyku Chopinie. Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie – z wielką powagą dzieci „Przyrzekały” być dobrymi Polakami. Kolejną częścią uroczystości było pasowanie, po którym wicedyrektorzy wręczyli pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy.  Część oficjalna zakończyła się złożeniem przez delegacje klas i rodziców kwiatów pod  pomnikiem patrona naszej szkoły – ks. Jana Twardowskiego.  Na pamiątkę tego bardzo ważnego dnia wszystkie pierwszaki wróciły ze szkoły z tarczą, na której widnieje podobizna patrona naszej szkoły.
          W uroczystość zaangażowali się także rodzice, którzy przygotowali tort i kuferki z niespodziankami.
          Mamy nadzieję, że nauka w naszej szkole będzie radością i, że chętnie kiedyś wrócicie wspomnieniami do pierwszej klasy.

      SW

     • Wieczór z filmem patriotycznym

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wieczór z filmem patriotycznym.

          By uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, spotkaliśmy się 9.11.2018 r. w naszej szkole na wieczorze z filmem o tematyce patriotycznej, który zorganizował p. Jarosław Bagieński. Na godzinę 18:00 do sali 213 przybyli uczniowie klas VII i VIII SP oraz kl. III gimnazjum wraz z nauczycielami: Jarosławem Bagieńskim, Anną Sitko i Agnieszką Kopycką. Miłą niespodziankę sprawiła nam mama jednego z uczniów, która wraz ze swą córką postanowiła do nas dołączyć. Zanim zgasło światło, gospodarz wieczoru przygotował przybyłym popcorn, był też czas na zaparzenie herbaty. Gdy już wszyscy wygodnie usiedli, nadszedł czas na projekcję filmu Kamienie na szaniec zrealizowanego na podstawie powieści Aleksandra Kamińskiego pod tym samym tytułem, która to stanowi lekturę szkolną. Młodzież miała więc okazję przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z utworu i porównać dzieło literackie z adaptacją filmową. Film uzmysłowił też oglądającym, jak wielkimi wartościami w życiu każdego człowieka są: wolność, honor i przyjaźń.

                                                                                                                       Agnieszka Kopycka

     • Wystawa „Niepodległa”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wystawa „Niepodległa”.

          08.11.2018 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku społeczność naszej szkoły udostępniła mieszkańcom Olecka i okolic zorganizowaną przez siebie wystawę „Niepodległa”. Na trzy godziny hol kina zamienił się w prawdziwą salę muzealną.

          Na ścianach zawisły obrazy przedstawiające ważne wydarzenia i postaci z historii naszego kraju oraz ich opisy. Uwagę gości zwracała też mapa z czasów II Rzeczpospolitej. W gablotach pojawiły się eksponaty związane z I wojną światową: korpusy ,,szklanki’’ od pocisków typu szrapnel do niemieckich armat polowych, łuski od nabojów do karabinów Mosin, menażka, bagnet do karabinu Mosin, lufa karabinu Mauser, karabin  Mosin, zamek karabinku Carcano. Ponadto wyeksponowane zostały medale pamiątkowe upamiętniające wybitnych Polaków (Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Wybickiego, Edwarda Rydza – Śmigłego, Józefa Dowbór – Muśnickiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Hallera), odznaki (8. Pułku Ułanów Księcia Józefa, 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, 28. Pułku Strzelców Kaniowskich z Łodzi, 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich z Wilna, 7. Pułku Piechoty Legionów z Chełma) oraz inne odznaczenia (Brązowy i Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, Medal Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości, Krzyż Walecznych, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918 – 1921, Medal Niepodległości, Brązowy Krzyż Zasługi II Rzeczpospolitej, Śląski Krzyż Powstańczy). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się też czapki - szwoleżerów i maciejówka, szabla oraz monety: ruble carskie i rosyjskie (waluta będąca w obiegu na ziemiach zaboru rosyjskiego i królestwa polskiego oraz na niektórych terenach okupowanych przez armię rosyjską), dawne monety polskie (m.in. pochodzące z 1. poł. XIX w.) oraz pierwsze polskie banknoty. Na tablicach wyeksponowaliśmy też sylwetki twórców niepodległej Polski oraz wydruki dokumentów związanych z tworzeniem się wolnej Polski. Ponadto na wystawie można było obejrzeć fotorelację z wycieczki uczniów naszej szkoły śladami Józefa Piłsudskiego po Litwie oraz albumy wykonane przez uczestników tego wyjazdu. Przy wejściu zaś witał wszystkich Piłsudski na Kasztance – barwny wydruk wielkoformatowy będący kopią słynnego obrazu Wojciecha Kossaka.

          Wystawę tę dwa dni wcześniej mogli również obejrzeć uczniowie i pracownicy naszej szkoły w budynku SP4 w Olecku.

          Jako organizatorzy wystawy składamy serdeczne podziękowania Panu dr. Markowi Góryńskiemu ze Stowarzyszenia „Zamek” w Olecku, Panu płk. dr.  inż. Władysławowi Krajewskiemu – prezesowi Związku Piłsudczyków w Olecku, Pani kpt. Związku Piłsudczyków w Olecku Annie  Marczak oraz Panu ppłk. Związku Piłsudczyków w Olecku Lechowi Marczakowi za wsparcie naszych działań poprzez użyczenie eksponatów na wystawę.

                                                                                                                                        Agnieszka Kopycka

     • Prelekcja poświęcona Józefowi Piłsudskiemu

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Prelekcja poświęcona Józefowi Piłsudskiemu.

          09.11.2018 r. na trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie klas VII i VIII SP oraz kl. III a gimnazjum uczestniczyli w prelekcji poświęconej Józefowi Piłsudskiemu, którą wygłosił Pan płk dr  inż. Władysław Krajewski – prezes Związku Piłsudczyków w Olecku. Towarzyszyła mu Pani kpt. Związku Piłsudczyków w Olecku - Anna  Marczak.

          Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania pieśni My, Pierwsza Brygada. Postawa na baczność podczas śpiewu, wymowa samego utworu oraz postać Piłsudskiego na Kasztance spoglądającego ze stojącego w sali wydruku wprowadziła wszystkich w podniosły nastrój. Nastrój ten podkreślały również mundury przybyłych gości oraz zdobiące je odznaczenia. O medalach tych opowiedział Pan Krajewski pod koniec spotkania. Wcześniej prelegent w swym wystąpieniu odwołał się do życia rodzinnego Piłsudskiego, które wpłynęło na ukształtowanie niezwykłej osobowości i charakteru. Cechy te z kolei zadecydowały o późniejszych dokonaniach Marszałka jako żołnierza, wielkiego polityka i męża stanu. Słuchając opowieści, uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia oraz dokumenty związane z bohaterem wykładu. Pan Krajewski w swym wystąpieniu odwołał się też do innego ważnego bohatera, jakim był Napoleon Bonaparte stanowiący dla Piłsudskiego wzór stratega. Mówiąc o rodzinie Marszałka, nasz gość zachęcał młodzież, by, będąc w Suwałkach, udała się na ulicę Gałaja 47. Tam bowiem 2 grudnia 1882 roku na świat przyszła druga żona Piłsudskiego – Aleksandra – z domu Szczerbińska. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Na zakończenie goście wpisali się do kroniki szkoły. Zrobiliśmy też wspólne pamiątkowe zdjęcie.

          Udział w prelekcji pozwolił uczniom poszerzyć wiedzę na temat Piłsudskiego, którą zdobyli podczas wycieczki śladami tego Polaka po Litwie oraz przygotowując się do niej.

       

                                                                                                                  Agnieszka Kopycka

     • „Wolność to nie cel, lecz szansa…”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Wolność to nie cel, lecz szansa…”.

          Słowa piosenki Marka Grechuty „Wolność” były mottem niezwykle podniosłej uroczystości z okazji 100. rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości, która odbyła się 9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

          Niezwykły jubileusz rozpoczęliśmy od symbolicznego posadzenia żołędzi, które zostały zebrane przez uczniów podczas wycieczki szkolnej śladami Józefa Piłsudskiego po Litwie w ramach projektu edukacyjnego „Wolność, godność, niepodległość” spod dębu rosnącego w Zułowie – małej wsi w okręgu wileńskim, w której  urodził się Józef Piłsudski. A uroczystego aktu dokonali honorowi goście pani Kapitan Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – Anna Marczak oraz Prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – pułkownik doktor inżynier Władysław Krajewski oraz Dyrektor Szkoły – pan Stanisław Kopycki.

          Punktualnie o godzinie 11:11 społeczność szkolna zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”, którego cztery zwrotki w podniosły sposób wprowadziły nas w część artystyczną.

          Społeczność szkolna oraz zaproszeni goście zostali zabrani w podróż przez dekady naszej niepodległości, przez burzliwą historię polskiego państwa, na spotkanie z ludźmi, którzy są lub byli wzorem do naśladowania, którzy poprzez swoją postawę, pracę i ogromny wysiłek, na stałe wpisali się w historię niepodległej Polski i w naszą pamięć.

          Podczas części artystycznej mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia ze stu lat wolności, były to miedzy innymi: czas radości po odzyskaniu niepodległości, dwudziestolecie międzywojenne, okres II wojny światowej, czasy powojenne, wybór Polaka na papieża, Nagroda Nobla dla Czesława Miłosza i Lecha Wałęsy, obrady Okrągłego Stołu, wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej, a także czas obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

          Uroczystość była niezwykle podniosła i pozwoliła przypomnieć nam sobie zarówno trudne jak i wspaniałe chwile, które naród polski mógł przeżywać przez okrągły wiek.

          Pamiętajmy, że wolność jest przede wszystkim prawem jednostki. Wolność jest wielkim dobrem, bez niej bowiem, człowiek nie może realizować się w sposób, odpowiadający  jego naturze. Wolność jest światłem, pozwala odpowiedzialnie wybierać cele i drogę, która do niej prowadzi.

          Jubileuszową akademię poprowadzili: Martyna Kasprzyk i Jakub Mackun (kl. VIII b), występami artystycznymi uświetnili ją uczniowie klasy II b (taniec), Magdalena Milewska (kl. VII a), która wykonała utwór „Kolęda warszawska”, Eryk Czaplejewicz (kl. VIII a), który zaśpiewał piosenkę „Kocham wolność”, Maja Dziubińska i Maja Fiedorowicz (kl. IV c, recytacja), Pola Stadnicka (kl. III b gim, recytacja), Krzysztof Bielawski (kl. III b, recytacja), a także uczniowie klas VI a i III b gimnazjum, którzy brali udział w scenkach zbiorowych i udział w scenkach zbiorowych,ch filmowe, a byli to: Szymon Rutkowski (kl. VII b), Maks Bedyński i Adam Dłuski  (kl. III a gim), a także nauczycielom p. Magdalenie Szlaszyńskiej, p. Małgorzacie Marcinkiewicz, p. Katarzynie Fiećko, p. Agnieszce Kopyckiej oraz p. Krzysztofowi Krajewskiemu, p. Jarosławowi Bagieńskiemu i p. Fabianowi Szóstkiewiczowi. Uroczystość z okazji  100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowały p. Mariola Zdancewicz, p. Wioletta Czaplejewicz oraz p. Karolina Domel.

       

      Mariola Zdancewicz

     • XV FORUM WYCHOWAWCZE SZKÓŁ „SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XV FORUM WYCHOWAWCZE SZKÓŁ „SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU”.

          Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Niezbędna jest troska o prawidłowy rozwój intelektualny i moralny młodego pokolenia, o jego właściwą postawę, którą cechować powinien patriotyzm i umiłowanie ojczyzny, szacunek dla symboli i barw narodowych, tradycji i zwyczajów. Kształtowanie postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej i regionalnej pozwala człowiekowi na własną identyfikację oraz interpretację, przygotowuje do życia w społeczeństwie i kulturze, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym, odgrywa szczególną rolę na obszarze wielokulturowym. Nasz świat z jednej strony charakteryzuje się rosnącą współzależnością, tendencją do homogenizacji i uniformizacji, z drugiej natomiast poszukuje korzeni, sposobów wzmocnienia tożsamości lokalnych i regionalnych przy jednoczesnym zachowaniu dystansu do innych. Współczesny człowiek, broniąc się przed globalizacją i uniformizacją, zaczyna poszukiwać tego, co nas odróżnia od innych. Wartości tych poszukuje w regionalizmie, swoich lokalnych korzeniach.

          Szkoła z całą swoją mocą pracy u podstaw wspiera wzrastanie w tych wartościach poprzez różnorakie działania.

          7 listopada 2018 r. w Ełku odbyło się XV Forum Wychowawcze Szkół „Szkoła Wierna Dziedzictwu” pod Patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Ełku, w którym przykładami dobrej praktyki podzieliła się Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

          W Forum wzięli udział: Warmińsko-mazurski Wicekurator Oświaty – Wojciech Cybulski, Prezydent Ełku – Tomasz Andrukiewicz, ks. prof. dr hab. Wojciech Guzewicz, pani Małgorzata Hochlejtner, dr Rafał Żytyniec, pani Barbara Dziuba, pani Małgorzata Burba i pani Jolanta Gręzieńska-Kosiorek, którzy w swoim panelu starali się odpowiedzieć na pytanie: Jak współcześnie uczyć patriotyzmu?

          W drugiej części spotkania przykładami dobrych praktyk dzieliły się szkoły, które otrzymały Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, przyznawany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Wśród czterech zaproszonych szkół prezentujących swoje działania, mające  na celu upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, kształtowania tożsamości narodowej oraz więzi z krajem ojczystym i pielęgnowania tradycji  znalazła się Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, którą reprezentowali: pani Wicedyrektor – Małgorzata Michałowska, pani Agnieszka Kopycka, pani Anna Karolina Szyłkiewicz, pani Mariola Zdancewicz oraz pan Jarosław Bagieński, a także przedstawiciele uczniów.

          Podczas spotkania zaprezentowaliśmy przykłady dobrych praktyk wychowania patriotycznego w naszej szkole, dzięki którym udało się nam otrzymać Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

           Aby zdobyć to istotne poświadczenie, szkoła podjęła szereg działań, mających na celu upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, kształtowania tożsamości narodowej oraz więzi z krajem ojczystym i pielęgnowania tradycji.

          Podczas wystąpienia zaprezentowaliśmy działania nowatorskie, które w szczególny sposób angażowały nie tylko społeczność szkolną, ale też przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń, rodziców oraz władze naszego miasta. Były to m.in. działania mające na celu uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych (Znak Polski Walczącej, mural, ulotki o żołnierzach antykomunistycznego podziemia), Wieczornica patriotyczna „Strofy o Ojczyźnie”, obchody Święta 3 Maja (karaoke patriotyczne, żywa flaga, konkursy na godło Polski, logo Polski, a także degustacja tradycyjnych polskich wypieków), realizacja programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, poświęcony upamiętnieniu porucznika Wincentego Butkiewicza oraz  spektakl „Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym”.

          Prezentację naszej szkoły, którą mieli zaszczyt poprowadzić pani Mariola Zdancewicz i pan Jarosław Bagieński, uświetniły krótkie występy uczniów: Eryka Czaplejewicza – w utworze „Biały krzyż” oraz Poli Stadnickiej i Jana Kamińskiego, którzy zaprezentowali fragment „Pana Tadeusza”.

          Podsumowując wystąpienie podkreśliliśmy fakt, iż nasza szkoła kontynuuje podjęte działania, a obecnie realizujemy projekt edukacyjny „Godność, wolność, niepodległość” finansowany przez Ministra Edukacji Narodowej, którego koordynatorem jest pani Agnieszka Kopycka, a jego celem jest  upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, kształtowanie tożsamości narodowej oraz więzi z krajem ojczystym i pielęgnowanie tradycji w sposób nowatorski i interesujący, odbiegający od typowych lekcji, od szkolnych ławek.

          Ostatnim punktem Forum było wręczenie nagród w konkursie „100 lat Niepodległej”, w którym, w kategorii „Nauczyciel”, II miejsce zajęła pani Anna Karolina Szyłkiewicz – nauczycielka historii w  naszej szkole, koordynator działań związanych z otrzymaniem Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

          Udział w XV Forum Wychowawczym Szkół „Szkoła Wierna Dziedzictwu” utwierdził nas, iż warto wdrażać i kontynuować działania nowatorskie, które mają na celu wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży.

      Mariola Zdancewicz

     • Warsztaty artystyczne dla Niepodległej

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty artystyczne dla Niepodległej.

          W ramach realizacji projektów: "Niepodległa od 100 lat. 1918 - 2018" z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz "Wolność, godność, niepodległość" 23 października 2018 w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie kl. I - III spotkali się podczas zajęć, aby własnoręcznie wykonać kotyliony w biało - czerwonych barwach. Były to dzieciaki, które same zgłosiły sie na zajęcia. W miłej atmosferze, przy patriotycznych piosenkach uczestnicy warsztatów stworzyli kilkadziesiąt pięknych kotylionów, aby je dumnie nosić podczas obchodów 11 listopada. Spotkanie poprowadziły panie Karolina Domel oraz Magdalena Szlaszyńska - opiekunowie świetlicy szkolnej. Zajęcia miały na celu kształtowanie postawy patriotycznej oraz budzenie szacunku do symboli narodowych.

          Dziękujemy bardzo wszystkim za aktywny udział w zajęciach, poświęcony czas i godną naśladowania postawę patriotyczną.

      Magdalena Szlaszyńska

     • Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Najładniejszy Kotylion w Barwach Narodowych”

     •     W środę 31.10.2018r. odbyło się rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego pt. „Najładniejszy kotylion w barwach narodowych”. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród wychowanków do barw narodowych, uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozwijanie inwencji twórczej, wyobraźni i wrażliwości estetycznej dzieci, czerpanie radości z procesu tworzenia i prezentacja dziecięcej twórczości plastycznej oraz włączanie ich w obchody Święta Niepodległości poprzez ręczne wykonanie kotylionów narodowych. Kotyliony mogły być przygotowywane różnymi technikami plastycznymi. Jury konkursowe, po zapoznaniu się z regulaminem konkursu i w myśl jego zasad, obejrzało i oceniło wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs. Były one ocenione pod względem samodzielności wykonania, oryginalności, walorów artystycznych, techniki plastycznej oraz zgodności z tematem. Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, gdyż wszystkie prace były bardzo interesujące. Na konkurs wpłynęły 43 kotyliony. Komisja Konkursowa w składzie: Zofia Anna Kardel – ekspert, Ewa Omilian oraz Krystyna Karczewska miała niełatwe zadanie. Ostatecznie, po długich dyskusjach i naradach przyznała następujące miejsca:
      I kategoria - klasy I - III szkoły podstawowej
      Miejsce I
      Chmielewska Aleksandra- Szkoła Podstawowa w Babkach Oleckich
      Miejsce II
      Darya Stralkouskaya- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach;
      Lena Stasiak- Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku
      Miejsce III
      Mateusz Szruba- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku
      Wyróżnienia:
      1.Weronika Osiecka- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach
      2.Wojciechowska Natalia- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku
      II kategoria - klasy IV -VI szkoły podstawowej
      Miejsce I
      Prusko Zofia- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku
      Miejsce II
      Mateusz Łazarski – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku
      Miejsce III
      Dominika Kosakowska-Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku
      III kategoria - klasy VII –VIII szkoły podstawowej
      Miejsce I
      Milena Zaręba- Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku Miejsce II
      Miejsce II
      Korzecka Julia- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach
      Miejsce III
      Martyna Dwojakowska- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku
      IV kategoria - klasy III gimnazjum
      Miejsce I
      Zuzanna Kuczyńska-Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego
      w Olecku
      Wyróżnienie:
      Agnieszka Majewska- Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego
      w Olecku
          Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za wysiłek włożony w przygotowanie prac konkursowych. O dacie i miejscu wręczenia nagród laureaci zostaną poinformowani telefonicznie.

      Organizatorzy

     • Eliminacje szkolne do XIV Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej

     •            W piątek 26.10.2018r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do XIV Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Szkolna komisja konkursowa w składzie: p. Małgorzata Michałowska - wicedyrektor szkoły, p. Anetta Borawska oraz p. Elżbieta Koncewicz po wysłuchaniu 11 podmiotów wykonawczych wytypowała do etapu gminnego, który odbędzie się w dniach 5/6 listopada 2018r. w ROK Mazury Garbate w Olecku, następujących uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
      a) dzieci w wieku przedszkolnym:

      • Julia Gniedziejko " LAJKONIK" - 0A;
      • Zofia Kuberska " SERCE W PLECAKU"  - 0A;
      • Zespół wokalny ZERÓWIAKI " PIECHOTA " - 0B.

      b) uczniowie klas I-III szkół podstawowych:

       

      • Zespół wokalny BIEDRONECZKI z kl.1b w składzie Aleksandra Toczyńska, Jędrzej Topolski, Lena Grześ, Agata Szóstkiewicz, Lena Stasiak, Alicja Konopko, Liliana Witanowska   - „LAJKONIK";
      • Maja Wasilewska kl. 2b  - „NASZA NAJPIĘKNIEJSZA";
      • Hanna Miłun  kl.3 „ ROZKWITAŁY PĄKI BIAŁYCH RÓŻ”.

      c) uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych:

      • Zespół wokalny  STOKROTKI z kl.5a w składzie : Kalinowska Michalina, Rynkiewicz Amelia, Fiedorowicz Julia, Putra Gabriela, Ladzińska Izabela  - „JEDENASTY LISTOPADA”.

      d) uczniowie klas VII-VIII i klas gimnazjalnych:

      • Hanna Dziokan  kl.7b – „MURY" ;
      • Duet z kl. 7b Magdalena Milewska, Aleksandra Chodnicka
       „ BIAŁE RÓŻE ” ;
      • Eryk Czaplejewicz kl.8a „WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM”.

                 Wyróżnionym uczniom gratulujemy i  życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach konkursowych.

      M. Marcinkiewicz