Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Niezbędna jest troska o prawidłowy rozwój intelektualny i moralny młodego pokolenia, o jego właściwą postawę, którą cechować powinien patriotyzm i umiłowanie ojczyzny, szacunek dla symboli i barw narodowych, tradycji i zwyczajów. Kształtowanie postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej i regionalnej pozwala człowiekowi na własną identyfikację oraz interpretację, przygotowuje do życia w społeczeństwie i kulturze, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym, odgrywa szczególną rolę na obszarze wielokulturowym. Nasz świat z jednej strony charakteryzuje się rosnącą współzależnością, tendencją do homogenizacji i uniformizacji, z drugiej natomiast poszukuje korzeni, sposobów wzmocnienia tożsamości lokalnych i regionalnych przy jednoczesnym zachowaniu dystansu do innych. Współczesny człowiek, broniąc się przed globalizacją i uniformizacją, zaczyna poszukiwać tego, co nas odróżnia od innych. Wartości tych poszukuje w regionalizmie, swoich lokalnych korzeniach.
Szkoła z całą swoją mocą pracy u podstaw wspiera wzrastanie w tych wartościach poprzez różnorakie działania.
7 listopada 2018 r. w Ełku odbyło się XV Forum Wychowawcze Szkół „Szkoła Wierna Dziedzictwu” pod Patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Ełku, w którym przykładami dobrej praktyki podzieliła się Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
W Forum wzięli udział: Warmińsko-mazurski Wicekurator Oświaty – Wojciech Cybulski, Prezydent Ełku – Tomasz Andrukiewicz, ks. prof. dr hab. Wojciech Guzewicz, pani Małgorzata Hochlejtner, dr Rafał Żytyniec, pani Barbara Dziuba, pani Małgorzata Burba i pani Jolanta Gręzieńska-Kosiorek, którzy w swoim panelu starali się odpowiedzieć na pytanie: Jak współcześnie uczyć patriotyzmu?
W drugiej części spotkania przykładami dobrych praktyk dzieliły się szkoły, które otrzymały Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, przyznawany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Wśród czterech zaproszonych szkół prezentujących swoje działania, mające na celu upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, kształtowania tożsamości narodowej oraz więzi z krajem ojczystym i pielęgnowania tradycji znalazła się Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, którą reprezentowali: pani Wicedyrektor – Małgorzata Michałowska, pani Agnieszka Kopycka, pani Anna Karolina Szyłkiewicz, pani Mariola Zdancewicz oraz pan Jarosław Bagieński, a także przedstawiciele uczniów.
Podczas spotkania zaprezentowaliśmy przykłady dobrych praktyk wychowania patriotycznego w naszej szkole, dzięki którym udało się nam otrzymać Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.
Aby zdobyć to istotne poświadczenie, szkoła podjęła szereg działań, mających na celu upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, kształtowania tożsamości narodowej oraz więzi z krajem ojczystym i pielęgnowania tradycji.
Podczas wystąpienia zaprezentowaliśmy działania nowatorskie, które w szczególny sposób angażowały nie tylko społeczność szkolną, ale też przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń, rodziców oraz władze naszego miasta. Były to m.in. działania mające na celu uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych (Znak Polski Walczącej, mural, ulotki o żołnierzach antykomunistycznego podziemia), Wieczornica patriotyczna „Strofy o Ojczyźnie”, obchody Święta 3 Maja (karaoke patriotyczne, żywa flaga, konkursy na godło Polski, logo Polski, a także degustacja tradycyjnych polskich wypieków), realizacja programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, poświęcony upamiętnieniu porucznika Wincentego Butkiewicza oraz spektakl „Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym”.
Prezentację naszej szkoły, którą mieli zaszczyt poprowadzić pani Mariola Zdancewicz i pan Jarosław Bagieński, uświetniły krótkie występy uczniów: Eryka Czaplejewicza – w utworze „Biały krzyż” oraz Poli Stadnickiej i Jana Kamińskiego, którzy zaprezentowali fragment „Pana Tadeusza”.
Podsumowując wystąpienie podkreśliliśmy fakt, iż nasza szkoła kontynuuje podjęte działania, a obecnie realizujemy projekt edukacyjny „Godność, wolność, niepodległość” finansowany przez Ministra Edukacji Narodowej, którego koordynatorem jest pani Agnieszka Kopycka, a jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, kształtowanie tożsamości narodowej oraz więzi z krajem ojczystym i pielęgnowanie tradycji w sposób nowatorski i interesujący, odbiegający od typowych lekcji, od szkolnych ławek.
Ostatnim punktem Forum było wręczenie nagród w konkursie „100 lat Niepodległej”, w którym, w kategorii „Nauczyciel”, II miejsce zajęła pani Anna Karolina Szyłkiewicz – nauczycielka historii w naszej szkole, koordynator działań związanych z otrzymaniem Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.
Udział w XV Forum Wychowawczym Szkół „Szkoła Wierna Dziedzictwu” utwierdził nas, iż warto wdrażać i kontynuować działania nowatorskie, które mają na celu wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży.
Mariola Zdancewicz