„Po prostu – po polsku!”
III Powiatowy Turniej Językoznawczy pod Honorowym Patronatem
Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Olecka
Chodzi mi o to, aby język giętki, / powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” – autor tego cytatu – Juliusz Słowacki, choć niewątpliwie był mistrzem słowa, zdawał sobie sprawę z tego, że precyzyjne i poprawne przelewanie własnych myśli na papier, nie jest łatwą sztuką. Nasz język ojczysty ma bowiem bardzo bogatą historię, która zapisała się w jego ortografii, fleksji, składni, fonetyce, frazeologii oraz leksyce. Z uwagi na to słowa Juliusza Słowackiego przyświecały nam 21 lutego 2020 r. podczas III Powiatowego Turnieju Językoznawczego „Po prostu – po polsku!”, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
Ideą konkursu było gruntowne zweryfikowanie znajomości z zakresu wiedzy o języku i wykorzystanie tej wiedzy poprzez kreatywne i nowatorskie formy ich omówienia, wyrabianie sprawności językowej poprzez udzielanie wypowiedzi słownych oraz rozbudzanie zainteresowań językiem polskim. Jesteśmy pewni, iż formuła konkursu i atmosfera zdrowej rywalizacji przyczyniły się do zachęcenia młodzieży, aby dbała o poprawność mowy na co dzień.
Jednym z najważniejszych celów naszego przedsięwzięcia było rozwijanie kluczowych kompetencji młodego człowieka, a jedną z nich niewątpliwie jest umiejętność komunikacji w sposób bezbłędny, prosty, jasny i zrozumiały. Turniej kształtuje wiele umiejętności, a poprawna wymowa i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym w mowie i piśmie, wykorzystujemy przez całe życie. Nieprzypadkowo została wybrana również data konkursu, bowiem 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Atutem turnieju „Po prostu – po polsku!” jest również aktywizacja i integracja środowiska lokalnego. W tym roku przedsięwzięcie miało zasięg powiatowy. Zaprosiliśmy do udziału szkoły z powiatu oleckiego.
Nasze przedsięwzięcie wspierali od strony organizacyjnej i promocyjnej Dyrektorzy Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku – pani Małgorzata Michałowska i pan Stanisław Kopycki.
Objęcie turnieju honorowym patronatem przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Olecka kolejny raz pokreśliło wyjątkowy charakter przedsięwzięcia oraz nadało mu szczególną rangę.
„Po prostu – po polsku!” to konkurs, którego adresatami byli uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej i składał się z dwóch etapów. Etap pierwszy - eliminacje szkolne, każda ze szkół przeprowadza zgodnie z własną koncepcją, tak, by wyłonić trzech najlepszych zawodników do etapu powiatowego.
W tegorocznych zmaganiach rywalizowały 4 trzyosobowe drużyny z powiatu oleckiego. Były to mianowicie:
- Szkoła Podstawowa w Wieliczkach reprezentowana przez: Adriannę Sulżycką, Dominikę Wojciulewicz i Michalinę Dziedziach;
- Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku reprezentowana przez: Julię Bednarek, Roksanę Kornyszko oraz Karinę Leonarczyk;
- Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku reprezentowana przez: Justynę Bielecką, Julię Domańską, Nadię Romotowską;
- Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku reprezentowana przez: Martynę Toczyńską, Julię Szlaszyńska i Julię Truszczyńską.
Turniej składał się z dziesięciu konkurencji, z pięciu działów nauki o języku obejmujących zagadnienia zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej z przedmiotu język polski.
Dwie pierwsze konkurencje sprawdzały wiedzę uczniów z zakresu fleksji języka polskiego. W pierwszym zadaniu uczniowie musieli zmierzyć się z poprawną odmianą imiesłowów, w drugim natomiast wykazać się wiedzą z zakresu znajomości części mowy oraz kodowania. Zadaniem drużyn było bowiem oznaczenie konkretnych części mowy i przedstawienie schematu poprzez ułożenie odpowiednich klocków.
Kolejną dziedziną nauki o języku, z której sprawdzani byli uczestnicy konkursu, było słowotwórstwo. Tym razem uczniowie nazywali rodzaje wyrazów złożonych oraz tworzyli wyrazy pochodne i klasyfikowali je do poszczególnych kategorii słowotwórczych.
Jak wymawiać poprawnie wyrazy, ile w nich głosek, liter i sylab uczennice wskazały w kolejnym zadaniu z fonetyki. A w drugiej konkurencji z tej dziedziny wykazały się wiedzą z upodobnień fonetycznych.
W tym roku nie mogło również zabraknąć frazeologizmów. To zadanie polegało na odgadnięciu związków frazeologicznych przedstawionych za pomocą ilustracji. Uczestniczki musiały również podać ich rodowód oraz wytłumaczyć znaczenie.
Kolejna konkurencja obejmowała zagadnienia ze składni, tu dziewczęta określały części zdania oraz części mowy, jakimi te części zdania zostały wyrażone.
Przedostatnia konkurencja sprawdzała umiejętność z ortografii. Zadanie polegało na poprawnym zapisie słów, które na co dzień przysparzają nam nie lada problemów. Trzeba przyznać, że młodzież doskonale orientowała się w pułapkach, jakie funduje nam język ojczysty i zapis takich wyrazów jak supercena, na pewno, czy naprawdę nie sprawiły im żadnego kłopotu.
Dużo emocji wśród uczestników wzbudziła ostatnia konkurencja z leksykologii. Zadanie sprawdzało znajomość wyrazów obcych lub rzadko używanych w języku codziennym.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz rzetelną oceną poszczególnych zadań czuwała Komisja Konkursowa w składzie:
- p. Małgorzata Burba – ekspert MEN, edukator, pracownik W-M ODN w Olsztynie filia w Olecku;
- p. Anna Kisiel – wieloletni nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku;
- p. Katarzyna Kamińska – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku, nauczyciel języka polskiego.
Uczniowie prezentowali wysoki poziom wiedzy, a ciekawe konkurencje mobilizowały uczestników do wytężonej pracy i zdrowej rywalizacji. Efekty uczniów były satysfakcjonujące, ukazały ogromne talenty zarówno polonistyczne, humanistyczne oraz językowe.
Rywalizacja prowadzona w duchu fair play zakończyła się zwycięstwem drużyny ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku przygotowywaną przez panie: Martę Kosobucką oraz Monikę Kacprzyk. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach przygotowywana przez panią Jolantę Motulewicz, trzecie miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, którą przygotowywała pani Emilia Stasiak.
W III Powiatowym Turnieju Językoznawczym „Po prostu – po polsku!” nie było uczniów przegranych, wszyscy brali bardzo aktywny udział w konkursie i dzięki tak zaangażowanej postawie wszyscy mogą się cieszyć z wygranych i chwalić się swoją wiedzą.
Dzięki sponsorom, którymi byli lokalni przedsiębiorcy z powiatu oleckiego, żaden uczestnik turnieju nie wyszedł z pustymi rękoma. Za udział w turniejowych zmaganiach wszyscy otrzymali dyplomy, upominki książkowe, a zawodnicy zwycięskiej drużyny otrzymali czytniki książek elektronicznych, za drugie miejsce uczestnicy otrzymali powerbanki, a za trzecie bezprzewodowe głośniki.
Realizacja turnieju to ogromne wyzwanie zarówno organizacyjne jak i merytoryczne. Pomysłodawczyniami konkurencji były nauczycielki języka polskiego p. Mariola Zdancewicz i p. Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska, które odpowiadały również za organizację i przeprowadzenie konkursu. Część powitalną poprowadzili uczniowie: Julia Trojanowska (kl. VIII a) i Piotr Modzelewski (kl. VIII b), nad nagłośnieniem oraz prezentacją multimedialną czuwał Jakub Kozłowski (kl. VII a).
Podjęte działania zrealizowano przy wsparciu Dyrekcji oraz pracy nauczycieli: Małgorzaty Marcinkiewicz i Jarosława Bagieńskiego, a także pracowników administracji i obsługi szkoły.
Mariola Zdancewicz