W poniedziałek - 19 kwietnia 2021 - obchodziliśmy 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Tegoroczna społeczno-edukacyjna Akcja Żonkile przebiegała pod hasłem „Kobiety”.
Po raz kolejny włączyliśmy się w jej obchody. Wykorzystaliśmy przygotowane przez Muzeum POLIN w Warszawie i dostosowane dla uczniów z różnych poziomów edukacyjnych atrakcyjne materiały edukacyjne, tj. filmiki, scenariusze zajęć, karty pracy.
Razem z naszymi uczniami wzięliśmy udział w wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.
Na potrzeby akcji dla klas 1-3 szkoły podstawowej zostały napisane dwa pięknie zilustrowane opowiadania: Zofii Staneckiej ,,Pamięć drobinek” i Justyny Bednarek ,,Historia z pewnej ulicy”, na podstawie których nagrano też ciekawe słuchowiska dla dzieci. Poruszono w nich w nich takie tematy, jak: empatia, sprawiedliwość i strata.
Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych powstał film pt. „Będę pisać” zrealizowany przez dom produkcyjny Hi-Story. Ukazuje on losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny. Poznaje je współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.
Uczniowie klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych mogli uczestniczyć w premierze filmu „Muranów - Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie.
By wziąć udział w akcji, nie musieliśmy wychodzić z domu. Na stronie polin.pl dostępny był do pobrania szablon żonkili. Wystarczyło go wydrukować i złożyć wg wideoinstrukcji. Można też było dodać nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku.
Wielu uczniów naszej szkoły zrobiło zdjęcia z żonkilami-zrobionymi samodzielnie z szablonu albo wedle własnej inwencji… Zamieszczamy je na szkolnej stronie internetowej jako żywy dowód naszej historycznej pamięci i społecznej aktywności.
Dzięki akcji uczniowie poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, podstawowe informacje na temat II wojny światowej, zdobyli wiedzę na temat zagłady i powstania w getcie warszawskim. Mieli też okazję do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni, radzenia sobie w życiu z trudnymi sytuacjami, a przede wszystkim pamięci o historii.
Serdecznie dziękujemy uczniom klas 1b, 2a,4a,4b, 6a,6b,6c i 7b za włączenie się do akcji i aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez panie: Annę Klimasarę, Mariolę Zdancewicz, Agnieszkę Nowakowską, Katarzynę Fiećko, Małgorzatę Marcinkiewicz
Anna Klimasara
Klasy VI w akcji
Uczniowie klas VI również włączyli się w tegoroczną Akcję Żonkile upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim.
Na lekcjach języka polskiego klasy 6 a, 6 b i 6 c w dniach 20.04 i 22.04 uczestniczyły w lekcji przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które przeprowadziła pani Mariola Zdancewicz – nauczyciel języka polskiego.
Uczniowie mieli okazję poznać historię Natana i Zosi – bohaterów filmu „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Film opowiada o losach pary nastolatków, którzy poznali się przed wojną, a wydarzenia II wojny światowej ich rozdzieliły. Przyjaźń młodych bohaterów jednak się nie skończyła – pisali oni do siebie listy i zostawiali je w starym gołębniku.
Film o Natanie i Zosi przedstawia fikcyjną historię, która była inspirowana prawdziwymi listami wysyłanymi przez młodzież do „Małego Przeglądu”. Uczniowie uczestniczący w lekcji poznali ostatni numer dodatku dla dzieci i młodzieży do „Naszego Przeglądu” – żydowskiego czasopisma wydawanego w dwudziestoleciu międzywojennym.
Szóstoklasiści zapoznali się z najważniejszymi faktami dotyczącymi II wojny światowej oraz getta w Warszawie, a także o samym powstaniu – przyczynach i okolicznościach tych dramatycznych wydarzeń. Mieli okazję pracować z doskonałym materiałem filmowym, otrzymali też przestrzeń do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
W ramach ćwiczeń pracy z filmem uzupełniali karty pracy oraz tworzyli komiksy.
Na koniec poznali historię Akcji Żonkile, związaną z postacią Marka Edelmana – jednego z ostatnich przywódców powstania, któremu udało się opuścić płonące getto. To właśnie Marek Edelman przez wiele lat otrzymywał 19 kwietnia żółte kwiaty od nieznanej osoby. Składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak zrodziła się tradycja obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
19 kwietnia wykonujemy przypinki w kształcie żółtego żonkila, który po rozłożeniu przedstawia żółtą Gwiazdę Dawida. Dziś nosimy żółte żonkile na znak pamięci tych ważnych wydarzeń. Uczniowie klas szóstych na koniec zajęć również wykonali przypinkę w kształcie żonkila, by już świadomie upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Mariola Zdancewicz