W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku zdobyła certyfikat XVI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „ Trzymaj Formę ! ”. Dzięki któremu uczniowie poszerzyli wiedzę na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności ruchowej, kształtowali umiejętności niezbędne do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. W szkole propagowano zdrowy tryb życia.
Trzymaj formę
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
Nowa galeria Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 została dodana do albumu fotograficznego
91„Wznoś się wyżej, coraz wyżej” – to hasło, skierowane do naszych uczniów, przyświecało 23 czerwca 2023 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2022/2023.
Są takie daty w kalendarzu, na które czekamy z utęsknieniem. Jedną z nich z pewnością jest zakończenie nauki i zasłużony odpoczynek od obowiązków szkolnych. W naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się o godzinie 9.00. Na początku zebrani wysłuchali słów dyrektora szkoły – pana Stanisława Kopyckiego, proboszcza tutejszej parafii – ks. Krzysztofa Krupińskiego oraz przewodniczącego Rady Rodziców – pana Dawida Bondarenki, którzy życzyli uczniom bezpiecznych wakacji, odpoczynku i wielu ciekawych przygód.
Tegoroczna uroczystość była szczególnie ważna dla uczniów klas ósmych, którzy żegnali się z naszą szkołą, by wyruszyć w dalszą drogę. Tradycyjnie nie zabrakło poloneza w wykonaniu absolwentów oraz podziękowań skierowanych do nauczycieli i rodziców. Podczas części artystycznej siódmoklasiści namówili swoich starszych kolegów na wspomnienia dotyczące nauki w SP4. Wszystko odbyło się oczywiście w radosnej i humorystycznej atmosferze.
Po części artystycznej nadszedł czas nie tylko na pożegnanie absolwentów, ale również wręczenie nagród i wyróżnień. W tym roku przyznano aż 47 stypendiów motywacyjnych za wysokie osiągnięcia edukacyjne i sportowe. Statuetkę Absolwenta Roku odebrał Michał Kawałko, który może pochwalić się imponującą średnią – 5,83. A listy gratulacyjne od Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty odebrali laureaci i finaliści Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Podczas uroczystości świadectwa z rąk Dyrektora odebrali również uczniowie, którzy ten rok ukończyli z wyróżnieniem.
Ostatnim punktem programu było wręczenie świadectw ukończenia szkoły uczniom klas ósmych. Był to niezwykle ważny moment, który, z jednej strony zamyka, a z drugiej, z pewnością, otwiera nowy etap w życiu tych młodych ludzi.
W tym ważnym dla całej społeczności czasie życzymy absolwentom wszelkiej pomyślności, realizacji planów oraz spełnienia marzeń w dalszym życiu, a wszystkim nam udanych i bezpiecznych wakacji.
Tegoroczną uroczystość przygotowały panie: Krystyna Matwiejczyk, Wioletta Czaplejewicz oraz Mariola Zdancewicz. Do wykonania poloneza ósmoklasistów przygotowała pani Marzenia Jasińska, a nad Pocztem Sztandarowym czuwał pan Jarosław Bagieński.
Mariola Zdancewicz
Wizyta w Oleckiej Izbie Historycznej
Nowa galeria Wizyta w Oleckiej Izbie Historycznej została dodana do albumu fotograficznego
4Uczniowie klasy VII 20. 06.2023 r. odwiedzili Izbę Historyczną w Olecku. Celem wizyty było rozwijanie u dzieci świadomości historycznej oraz poszerzanie wiedzy na temat historii i kultury regionu.
W czasie zajęć uczniowie wysłuchali wykładu pani Elizy Ptaszyńskiej (historyka sztuki, kustosza w Muzeum Okręgowym w Suwałkach) na temat I wojny światowej w Prusach Wschodnich. W bardzo przystępny sposób pani kustosz opowiedziała o przebiegu frontu wschodniego, największej bitwie stoczonej pod Tannenbergiem, a przede wszystkim o historii miasta w czasie Wielkiej Wojny. Uczniowie mieli możliwość poznania losów ludności cywilnej oraz procesu odbudowy Margrabowej po zawierusze wojennej.
Młodzież obejrzała również wystawę stałą, ukazującą dzieje miasta. Eksponowane na niej przedmioty, dokumenty i zdjęcia dotyczą Olecka lub powiatu oleckiego i jednocześnie świadczą o dziejach regionu oraz szerzej - Mazur.
Anna Karolina Szyłkiewicz
Wizyta w muzeum historyczno-regionalnym w Olecku
Nowa galeria Wizyta w muzeum historyczno-regionalnym w Olecku została dodana do albumu fotograficznego
6Czy podróż w czasie jest możliwa? Oczywiście, że tak! Dzięki wizycie w muzeum możemy przenieść się w minione czasy.
13 czerwca 2023 r. uczniowie klas V gościli w oleckim zamku. Celem wizyty było obejrzenie wystawy historyczno – regionalnej, na której zaprezentowane są eksponaty związane z historią Ziemi Oleckiej. Mogli zobaczyć różnego rodzaju militaria związane z działaniami zbrojnymi w regionie, m. in. egzemplarze broni strzeleckiej, umundurowanie i wyposażenie wojsk piechoty oraz przedmioty i narzędzia codziennego użytku, zdjęcia Ziemi Oleckiej i jej mieszkańców oraz zbiór fotokopii dokumentów administracji powiatowej w Olecku (1945-1946r.). Oglądając zbiory muzealne wysłuchali szczegółowych opisów doktora historii i nauk humanistycznych Marka Góryńskiego, który oprowadzał po salach wystawowych, dotyczących poszczególnych rodzajów broni. Niewątpliwą atrakcją było również zapoznanie się z makietą zamku oleckiego z okresu jego powstania.
To była bardzo cenna lekcja historii.
Anna Karolina Szyłkiewicz
Szlakiem mazurskich legend i opowieści
Nowa galeria Szlakiem mazurskich legend i opowieści została dodana do albumu fotograficznego
719 czerwca z ramach realizowanej na lekcji historii innowacji pedagogicznej „Olecko – moja mała ojczyzna” uczniowie klas VI wzięli udział w wycieczce edukacyjnej brzegiem jeziora Olecko Wielkie. Spacer Wiewiórczą Ścieżką był okazją do wysłuchania mazurskich legend i opowieści. Podczas zajęć uczniowie poznali wierzenia i przesądy dawnych Mazurów. Dowiedzieli się, kim był topik, kłobuk czy krasnoludek, poznali opowieść o Annie Zielarce.
Kraina lasów i jezior, w której żyjemy, nastrajała jej mieszkańców do wierzenia w istnienie istot nadprzyrodzonych, leśnych stworów, duchów wodnych. Świat mazurskich wierzeń pełen jest więc kłobuków, wilkołków, zmor, topików, diabłów, a także gór pełnych złotych skarbów i zatopionych zamków w głębiach jezior. Mazurskie opowieści kryją oprócz wiary w dziwne stwory także naukę, że wszelka niegodziwość zawsze zostanie ukarana.
Przedstawione legendy pochodzą z książki „ Mazurskie opowieści” napisanej przez Jadwigę Tressenberg i zbioru „Wierzenia mazurskie” Maxa P. Toeppena.
Uczniowie mogli ich wysłuchać dzięki nagraniom z YT w wykonaniu pani Małgorzaty Ptaszyńskiej z grupy animacyjnej „Pióropusz”.
Anna Karolina Szyłkiewicz
2023 – ROK MIKOŁAJA KOPERNIKA
Nowa galeria 2023 – ROK MIKOŁAJA KOPERNIKA została dodana do albumu fotograficznego
11Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę jego urodzin.
W związku z tym nasza szkoła włączyła się w obchody tego jubileuszu, podejmując działania zorganizowane przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty i Radę Dyrektorów Szkół Podstawowych przy Warmińsko – Mazurskim Kuratorze Oświaty, a były to:- Akcja społeczno – edukacyjna „Konwalia”;
- Wojewódzki konkurs na kronikę „MIKOŁAJ KOPERNIK – człowiek wielu talentów”.
W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku uczniowie wzięli udział w wielu działaniach w ramach Akcji społeczno – edukacyjnej „Konwalia”:
- Konkurs na logo akcji, w którym zwyciężył projekt Alicji Konopko z klasy Vb.
- Kampania popularyzująca w środowisku szkolnym postać oraz zasługi Mikołaja Kopernika, która została przeprowadzona na przełomie kwietnia i maja. W najmłodszych klasach zostały przeprowadzone zajęcia, które służyły poznaniu sylwetki Mikołaja Kopernika, a efektem końcowym była gazetka tematyczna poświęcona naszemu Astronomowi.
Oddziały „0” wykonały portret Mikołaja Kopernika. Uczniowie klas 4 – 8 zapoznali się z prezentacją przygotowaną specjalnie na obchody Roku Mikołaja Kopernika przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i na jej podstawie stworzyli:
- gry tematyczne o życiu i działalności Mikołaja Kopernika,
- puzzle,
- wierszyki na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika.
W maju odbyła się również wycieczka do Torunia, podczas której uczniowie klas czwartych i piątych wraz z wychowawcami mieli okazję poznać bliżej rodzinne miasto Mikołaja Kopernika. Odwiedzili Dom Rodzinny Koperników, piękną czerwoną kamienicę w stylu gotyckim, gdzie dziś mieści się muzeum prezentujące sylwetkę Wielkiego Astronoma i jego dokonania. Zwiedzając centralne i najważniejsze miejsce w mieście – Rynek Staromiejski, podziwiali najbardziej znany pomnik Mikołaja Kopernika. W Muzeum Toruńskiego Piernika dzieci odbyły podróż w czasie i własnoręcznie wykonywały swoje pierniki. Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć również wizyty w Planetarium, gdzie uczniowie przy akompaniamencie radosnej muzyki obejrzeli seans „Kolorowy kosmos”.
Przed nami kontynuacja jeszcze kilku działań w ramach akcji społeczno – edukacyjnej „Konwalia” – sadzenie konwalii i instalacja tablicy pamiątkowej.
Dodatkowym zadaniem, którego podjęli się uczniowie naszej szkoły, był Wojewódzki konkurs na kronikę pt.: „Mikołaj Kopernik – człowiek wielu talentów”. Główne cele tego przedsięwzięcia:- Uczczenie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
- Poszerzenie wiedzy o życiu i działalności wielkiego uczonego związanego z Warmią.
- Popularyzowanie dokumentowania kronikarskiego.
- Wyzwalanie ciekawości poznawczej, kreatywności oraz twórczych działań dzieci i młodzieży.
- Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów – pobudzanie i rozwijanie zainteresowań historią, astronomią, fizyką, geografią, matematyką, medycyną, ekonomią.
- Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.
- Rozwijanie umiejętności pracy zespołowej.
Zespół, który pracował nad tym zadaniem tworzyły uczennice z klasy Vb – Alicja Konopko, Lena Stasiak, Lena Grześ oraz Aleksandra Toczyńska. Dziewczęta pracowały pod kierunkiem pań: Marioli Zdancewicz oraz Anety Makowskiej. Ich praca została wysłana do Olsztyna. Czekamy z niecierpliwością na wyniki, które będą ogłoszone na stronie Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty do 30 czerwca 2023 r.
Dziękujemy uczniom i ich wychowawcom oraz wszystkim, którzy włączyli się w obchody Roku Mikołaja Kopernika w naszej szkole. Jesteśmy pewne, że popularyzacja wizerunku, działalności i zasług przyniesie wymierne korzyści edukacyjne. Przede wszystkim upowszechni dokonania Mikołaja Kopernika oraz zainspiruje do zainteresowania postacią naszego Wybitnego Rodaka w przyszłości. Poniżej prezentujemy efekty naszych działań.Koordynatorki:
Mariola Zdancewicz
Aneta Makowska
I miejsce na Festiwalu Filmików o Wolontariacie - „Wolontariat - o tym się MOVIE”
6 czerwca w Ełckim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie całorocznej pracy młodzieży. Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane filmiki w ramach Festiwalu Filmików o Wolontariacie.
Zmierzyliśmy się z 5 szkołami i ostatecznie wolontariusze SP4 w Olecku zajęli pierwsze miejsce!
Uczniowie, którzy wzięli udział w grywalizacji: Czaplejewicz Lena, Fiedorowicz Szymon, Szczerbińska Gabriela, Giedrojć Maja, Miłun Hanna, Żarnoch Paulina, Lewandowska Marcelina, Marciniak Julia, Giedrojć Bartosz, Maksimowicz Amelia, Kawałko Michał, Żynda Magdalena, Marcinkiewicz Paulina, Kamińska Klaudia, Kamińska Milena, Szyłkiewicz Lena.
W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu „Dobre Serce” gratuluję młodzieży, która z zaangażowaniem realizowała działania wolontariackie.Dziękuję za Wasz udział i aktywność!
Zapraszamy do obejrzenia naszego wygranego filmiku.
Angelika Fiećko
Aktywna młodzież w szkolnych klubach wolontariatu= aktywni obywatele
Nowa galeria Aktywna młodzież w szkolnych klubach wolontariatu= aktywni obywatele została dodana do albumu fotograficznego
21Na początku roku szkolnego 2022/23 nasz wolontariat szkolny wziął udział w projekcie „Aktywna młodzież w szkolnych klubach wolontariatu = aktywni obywatele”.
Projekt obejmował zaplanowanie i przeprowadzenie przez młodzież dwóch akcji społecznych oraz stworzenie filmiku zgłoszonego na Festiwal „ Wolontariat – o tym się MOVIE”.
Wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w grywalizacji i zorganizowali dwie akcje: „Sprzątanie Wiewiórczej Ścieżki” oraz „Pomoc Stowarzyszeniu – Cztery Łapy”.
Od października grupa wolontariuszy spotykała się cyklicznie, wspólnie wymyślała i ustalała działania związane z zaplanowanymi akcjami. Uczniowie uczestniczyli także w spotkaniach prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia „Wiatraki Mazur”. Zajęcia rozwijały kompetencje społeczne poprzez wykorzystanie aktywnych form pracy: gier planszowych, zabaw oraz grywalizacji oraz doskonaliły kompetencje cyfrowe poprzez warsztaty filmowe.
Szkolne Koło Wolontariatu „Dobre Serce”
Sprzątanie Wiewiórczej Ścieżki
Nowa galeria Sprzątanie Wiewiórczej Ścieżki została dodana do albumu fotograficznego
2Akcja zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu „Dobre Serce”
Drugiego czerwca 2023 roku szkolny wolontariat ze szkoły SP4 w Olecku zorganizował akcję sprzątania Wiewiórczej Ścieżki. Mimo złej pogody i warunków do pracy uczniowie sprzątali szlak od plaży „Szyjka” do „Dzikiej” plaży. Zebraliśmy bardzo dużo śmieci. Nasze porządki zakończyliśmy ogniskiem. Uczniowie ogrzali się i zjedli pyszne pianki i kiełbaski.
Nasza szkoła będzie dalej organizowała takie akcje!
Julia Marciniak
Świat do góry nogami
Nowa galeria Świat do góry nogami została dodana do albumu fotograficznego
19Jak wygląda świat do góry nogami? Czy w ogóle jest możliwy? Czy na ziemi można poczuć się jak w kosmosie? W pewien upalny, czerwcowy dzień przekonały się o tym klasy 2a i 3b wraz z wychowawczyniami.
Nieopodal Ełku, w miejscowości Regiel, uczniowie mieli możliwość zwiedzania domu do góry nogami, w którym znajdowało się 5 pomieszczeń, „urządzonych” na suficie. Po wejściu, zaskoczył nas salon, w którym ani jedno krzesło nie drgnęło, a rybki w akwarium zdawały się nie przejmować tym, co dzieje się wokół nich. W kuchni zaś, na kuchence, oczywiście zawieszonej u sufitu, stał czajnik, który oznajmiał lecącą z niego parą, że pora go wyłączyć. Odwiedziliśmy również sypialnię i pokój młodzieżowy, w którym niczym niewzruszony chłopak odkurzał swoja podłogę, a nasz sufit. Nie lada zaskoczeniem, po wejściu do łazienki, była woda płynąca w górę.
Odwiedzając tunel grawitacyjny, poczuliśmy że nasze zmysły zostały oszukane, a grawitacja przestała działać. Przypomnieliśmy sobie wtedy o Mikołaju Koperniku, wybitnym astronomie, który zasłynął ze swojej rewolucyjnej teorii heliocentrycznej.
W Reglu mieliśmy także okazję do obcowania i karmienia zwierząt, m.in. kóz, alpak, królików oraz kucyków.
Naszą wyprawę zakończyło ognisko. Najedzeni mogliśmy wyruszyć w drogę powrotną, która minęła nam niezwykle szybko.
Sylwia Wysocka
Dzień Dziecka w klasie 2a
Nowa galeria Dzień Dziecka w klasie 2a została dodana do albumu fotograficznego
20„ (…)Wszystkie dzieci nasze są
Kasia, Michael, Małgosia, John
Na serca dnie mają swój dom
Uchyl im serce jak drzwiWszystkie dzieci nasze są
Borys, Wojtek, Marysia, Tom
Niech małe sny spełnią się dziś
Wyśpiewaj marzenia, a świat
Będzie nasz!”Z okazji Dnia Dziecka klasa 2a została zaproszona na świętowanie tego dnia w przemiłych okolicznościach przyrody. Rodzice Agatki zorganizowali nam atrakcji co nie miara, goszcząc nas na swoim podwórku. Bo czegóż potrzeba więcej dzieciom do szczęścia, niż przestrzeni i świeżego powietrza ?
Aby tradycji właścicieli stało się zadość – przywitali nas, nie chlebem i solą, lecz lodami (takie śniadanie, podobno serwują rodzice dziewczynki z okazji Dnia Dziecka).
Dzieci mogły korzystać z przestrzeni wokół domu, rozegrano mecz piłki nożnej, skakano na trampolinie, grano w max -bierki, korzystano z placu zabaw. Stół uginał się pod ciężarem smakołyków. Własnoręcznie upieczone kiełbaski, napełniły nam brzuchy.
Gdy nadchodził czas powrotu, nikt nie chciał wyjeżdżać. Było nam bardzo miło i przyjemnie, że mogliśmy spędzić ten dzień właśnie w tym miejscu. Mamy cichą nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz.
Rodzicom Agatki szczerze dziękujemy, za organizację tego dnia.
Wystawa malarstwa
„ WIE HEIβT DAS WORT?” - nauka języka niemieckiego poprzez zabawę
Uczniowie klasy siódmej oraz klasy ósme udowodniły, że każdy sposób nauki słówek w języku niemieckim jest skuteczny. Doskonale poradzili sobie z zadaniem, które polegało na graficznym przedstawieniu na kartce A3 dowolnie wybranych dwóch słów w języku niemieckim tak, aby były one zrozumiałe nawet dla osób nieznających języka niemieckiego. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Autorzy najciekawszych prac dostali drobne upominki. Najciekawsze prace trafiły na gazetkę ścienną, która upiększa korytarz na górnym holu szkoły.
Zachęcam do obejrzenia wystawy prac i sprawdzenia swoich umiejętności językowych. A tych, którzy nie znają jeszcze tego języka, zapraszam na pierwszą lekcję nauki języka niemieckiego.
Małgorzata Marcinkiewicz
Wycieczka do Torunia
Nowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego
137Pierwszym punktem wycieczki do Torunia były odwiedziny w Muzeum Toruńskiego Piernika. Po wejściu do budynku niemal natychmiast poszliśmy do kuchni, gdzie każdy wykonał ozdobny piernik. Otrzymaliśmy po kawałku ciasta, które wyrabialiśmy i wkładaliśmy do foremki. Wszyscy zrealizowali swoje zamiary zrobienia jak najładniejszego ciasteczka. Następnie zwiedziliśmy całe muzeum, gdzie mogliśmy zarówno oglądać proces wypiekania pierników w sposób dawny i dzisiejszy. Widzieliśmy produkty, z których robione są toruńskie wypieki i eksponaty związane z produkcją ciasteczek.
Gdy skończyliśmy zwiedzać muzeum, mieliśmy okazję kupić sobie pierniki, ciastka i inne smakołyki. Po zakupach odebraliśmy nasze pamiątkowe wyroby.
Muzeum piernika jest pięknym miejscem, które polecam każdemu.
Katarzyna Wiszniewska, klasa 5a
Wizyta w straży pożarnej i policji
Nowa galeria Wizyta w straży pożarnej i policji została dodana do albumu fotograficznego
8Przedostatnim tygodniu maja dzieci z grup 0A i 0C aktywnie uczestniczyły w wycieczkach do straży pożarnej i policji w Olecku (23.05 i 24.05 23r.).
Głównym celem wycieczek było zapoznanie się z pracą strażaków i policjantów, zwiedzenie budynków komend, przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. Policjanci opowiedzieli o trudnej i odpowiedzialnej pracy policji oraz zapoznali ze strukturą pracy komendy. Dzieci miały okazję zobaczyć między innymi salę zatrzymań, konferencyjną, dyspozytornię, wyposażenie służbowe. Przedszkolaki miały również okazję zobaczyć wyposażenie samochodu służbowego wykorzystywanego przez służby policyjne do działań interwencyjno -patrolowych oraz przewozu osób zatrzymanych.
Natomiast w straży pożarnej przedszkolacy z ogromnym zainteresowaniem oglądały wóz ztrażacki i jego wyposażenie (autopompy, węże strażackie, drabiny, niektóre elementy sprzętu ratownictwa technicznego).
Dzieci brały udział w specjalnej lekcji bezpiecznego zachowania się w sytuacjach szczególnych podczas pożaru w specjalnie do tego wyposażonej sali dla dzieci.
Nasze przedszkolaki były bardzo dzielne i wykazały się znajomością nie tylko numerów alarmowych , ale również zasad bezpieczeństwa w domu czy w ruchu drogowym jak i wiedzą na temat zachowania się w sytuacjach zagrożenia np. pożaru.
Oprowadzającym nas funkcjonariuszom serdecznie dziękujemy , wyrażamy uznanie i składamy gorące podziękowanie za ich trudna i często niebezpieczną służbę. Dzięki nim czujemy się bezpiecznie.
Zofia Sadłowska
Wioletta Łęgowska
Ognisko w WTZ
Nowa galeria Ognisko w WTZ została dodana do albumu fotograficznego
13„My jesteśmy dzieci jak dzieci,
Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
Ale chcemy, by księżyc świecił,
A noce nie były pochmurne...
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
Pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca
Pełna była dobrej miłości.(T. Kubiak)
W słoneczne, środowe (31.05.23r.) przedpołudnie, dzieci z naszych zerówek oraz pięciolatki pojechały autobusem szkolnym, aby radośnie obchodzić swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka. Inicjatorem tego międzynarodowego święta jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W ramach propagowania założeń tego święta, wszystkie nasze przedszkolaki wspólnie uczestniczą w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. W tym roku wspólnie ze społecznością Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olecku zorganizowaliśmy piknik na polu namiotowym. Dzieci ochoczo bawiły się na świeżym powietrzu podczas zabaw zorganizowanych (chusta Klanza) jak i dowolnych przy muzyce rozrywkowej. Zwieńczeniem tego pikniku było samodzielne upieczenie na ognisku kiełbaski oraz słodki poczęstunek. Dzieci zmęczone ale szczęśliwe wróciły do szkoły. Jednak Święto dzieci będzie jeszcze trwało ponieważ pierwszego czerwca wybrały się jeszcze na lody, które zjadły na kocykach na łące i 7.06.23r. grupy 0A i OC pojadą na wycieczkę do minizoo w Wychodne koło Suwałk.
Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska
Dzień Matki w zerówkach
Nowa galeria Dzień Matki w zerówkach została dodana do albumu fotograficznego
1026 maja w naszej szkole w klasach 0A i 0C odbyły się uroczystości z okazji pięknego święta jakim jest Dzień Matki. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych, recytatorskich i ruchowych. W pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny – wiersze, piosenki, tańce i życzenia dla kochanych mam . Po wspaniałych występach na twarzach mam zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.
Zofia Sadłowska , Wioletta Łęgowska
XII Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki
Nowa galeria XII Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki została dodana do albumu fotograficznego
24Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego powiatu. Jego dwunasta edycja odbyła się on 06.06.2023 r.
w Teatrze AGT „Od Nowa” w Olecku. Jak się okazuje, poezja księdza Jana Twardowskiego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Uczestnicy zaprezentowali się w dwóch kategoriach: poezja śpiewana i recytacja. Prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie: pani Mariola Borys – polonistka, obecnie dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, pani Katarzyna Jeżewska – kierownik Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, pani Agnieszka Lewandowska – instruktorka do spraw teatru w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku, stała uczestniczka Wróbelka Literackiego oraz pan Waldemar Snarski –– pedagog, bard znany z pięknego wykonania piosenek poetyckich z towarzyszeniem gitary, podróżnik i stały uczestnik Wróbelka Literackiego.
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury wyłoniło laureatów.
Kategoria poezja śpiewana:
I miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach w składzie: pan Jacek Malinowski i Tomasz Sertel – akompaniament oraz Roksana Krukowska – wokal (przygotowanie – p. Jacek Malinowski);
III miejsce ex aequo:
- Aleksandra Pęcak ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie – p. Agnieszka Łaskowska);
- Antonina Dziokan ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz).
Kategoria recytacja - klasy IV – VI:
I miejsce: Kamil Smokowski ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanie
– p. Jolanta Gierak);
II miejsce ex aequo:
- Wiktoria Bielska ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanie – p.Jolanta Gierak)
- Anna Stefanowska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz);
III miejsce: Kornelia Woronko ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wieliczkach (przygotowanie – p. Jolanta Motulewicz);
Wyróżnienia:
- Lena Maziejuk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wieliczkach (przygotowanie – p. Jolanta Motulewicz);
- Maja Wasilewska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Emilia Stasiak);
- Alicja Konopko ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz).
Kategoria recytacja - klasy VII – VIII:
I miejsce: Maria Jarmołowicz ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach (przygotowanie p. Agnieszka Poświata);
II miejsce ex aequo:
- Paulina Kubuj ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach (przygotowanie p. Agnieszka Poświata);
- Nikola Korejwo ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Agnieszka Anna Kopycka);
III miejsce: Rafał Smokowski ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Agnieszka Anna Kopycka).
Organizatorki:
Anna Karolina Szyłkiewicz i Agnieszka Anna Kopycka
Dzieciństwo naszych rodziców, dziadków i pradziadków
Nowa galeria Dzieciństwo naszych rodziców, dziadków i pradziadków została dodana do albumu fotograficznego
48Z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku została zorganizowana wystawa pt. „Dzieciństwo naszych rodziców, dziadków i pradziadków.” Celem wystawy jest przybliżenie uczniom czasów minionego pokolenia. Hol szkoły został zamieniony w mieszkanie w stylu retro. Zwiedzający wystawę mogą przenieść się w czasie i poczuć klimat mieszkania oraz szkoły z PRL-u.
Wystawa zaaranżowana została jako typowe M4. Składają się na nie: pokój dzienny, pokój dziecięcy, kuchnia i łazienka. Na utrzymanych w dawnym stylu meblach rozmieszczone zostały przedmioty codziennego użytku. Nie zabrakło także zabawek, książek, sprzętu gospodarstwa domowego i RTV. Nie lada wyzwanie stanowiłoby ich użycie przez naszych uczniów, np. wypranie ubrań w pralce Frani, obsługa adaptera i telefonu z tarczą, odkurzacza marki Predom czy telewizora bez pilota. Organizatorki zadbały o każdy szczegół. Mieszkanie zdobią dywany i obrazy, firany, żyrandole oraz ręcznie haftowane serwety. Wszystko oczywiście w stylu PRL-u. Ważnymi eksponatami w kolekcji są wózki dziecięce, łóżeczko, jak i własnoręcznie dziergane ubranka.
Szczególne pomieszczenie stanowi kuchnia wraz z wieloma sprzętami używanymi przez dawne gospodynie domowe. Ogromny sentyment budzą oryginalne naczynia: aluminiowe sztućce, talerze z napisem GS i Społem, szklanki z uchwytem, kanki na mleko, metalowe balie i emaliowane miednice.
Oddzielna część ekspozycji przeznaczona została na salę lekcyjną, w której można zobaczyć sprzęty i pomoce dydaktyczne minionej epoki, np. kałamarz z piórem, papierowe dzienniki, atlasy geograficzne, mundurki, podręczniki, zeszyty oraz tablice poglądowe. Wystawę wzbogacają gabloty, w których umieszczone są pieniądze, klasery, przedmioty związane z dzieciństwem, jak i dodatki do stroju. Pokaźną kolekcję stanowią aparaty fotograficzne, telefony, projektory oraz gry młodzieżowe. Wyeksponowana zostały również galeria dokumentów i zdjęć. Najstarsza metryczka szkolna (świadectwo) pochodzi z roku szkolnego 1949/50.
Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej- eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów rodziców uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi i administracji.
Organizowana wystawa to nie tylko sentymentalna podróż do czasów PRL-u, ale przede wszystkim chęć pokazania uroku dzieciństwa na trzepaku młodemu pokoleniu.
Organizatorki: Anna Karolina Szyłkiewicz, Małgorzata Marcinkiewicz, Ewa Iwanowska i Wioletta Czaplejewicz serdecznie dziękują uczniom i rodzicom za włączenie się w organizację projektu.
Anna Karolina Szyłkiewicz
Ewa Iwanowska
RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI
Nowa galeria RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI została dodana do albumu fotograficznego
321 czerwca 2023r. uczniowie klas: 5b i 6b pod opieką nauczycieli: K. Domel, M. Marcinkiewicz, M. Jasińskiej, J. Zdanowskiej, R. Sienicy, K. Krajewskiego oraz M. Wasilewskiego wybrali się na RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI. Jako młodzi patrioci chcieli uczcić ważną datę w historii naszego kraju - 4 czerwca 1989 r.
Co wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku i dlaczego warto pamiętać tę datę? W 1989 roku historia naszego kraju zupełnie zmieniła swój bieg. 4 czerwca odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Wybory te uznawane są za jeden z kluczowych momentów w procesie zakończenia epoki komunizmu w Polsce i rozpoczęcia transformacji do systemu demokratycznego.
Trasa rajdu liczyła prawie 20 km. Wyruszyliśmy spod szkoły. Przewodnikiem naszej wycieczki był pan Robert, który pokazał nam urokliwe miejsca naszego miasta i jego okolic. Momentami było bardzo ciężko, ale mimo zmęczenia i braku sił, nikt nie poddał się. Wszyscy bez przygód dotarli na miejsce odpoczynku, na którym czekało już rozpalone przez pana Tomasza Dziokana ognisko (jak to dobrze mieć tak wspaniałych rodziców😊). Niektórzy od razu zabrali się za pieczenie kiełbasek, inni za grę w piłkę, a niektórzy chwycili za wędki i zaczęli łowić ryby. Ala okazała się szczęściarą, której udało się złowić rybę. Nie była to wprawdzie złota rybka, ale postanowiła pomyśleć życzenie i wypuściła ją do wody.
Czas na relaks dobiegł końca. Najedzeni i wypoczęci wyruszaliśmy w drogę powrotną, która wiodła inną trasą umożliwiając nam poznanie naszej Małej Ojczyzny. Na zakończenie wycieczki rowerowej zajechaliśmy na pyszne lody, które były ochłodą w tym ciepłym dniu i nagrodą za ukończenie rajdu.
Piękna pogoda wprawiła wszystkich uczestników rajdu w dobry nastrój. Każdemu dopisywał wspaniały humor. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.
Połączenie rekreacji z lekcją historii, to doskonały sposób nie tylko na przypomnienie ważnych dziejów, ale i sposób na dobrą zabawę. Dzięki przypomnianym wydarzeniom możemy dziś cieszyć się wolnością i żyć w demokratycznym państwie.
M. Marcinkiewicz
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie