• Dzień Dziecka w klasie 2a

          • Nowa galeria Dzień Dziecka w klasie 2a została dodana do albumu fotograficznego

             „ (…)Wszystkie dzieci nasze są
            Kasia, Michael, Małgosia, John
            Na serca dnie mają swój dom
            Uchyl im serce jak drzwi

            Wszystkie dzieci nasze są
            Borys, Wojtek, Marysia, Tom
            Niech małe sny spełnią się dziś
            Wyśpiewaj marzenia, a świat
            Będzie nasz!”

            Z okazji Dnia Dziecka klasa 2a została zaproszona na świętowanie tego dnia w przemiłych okolicznościach przyrody. Rodzice Agatki zorganizowali nam atrakcji co nie miara, goszcząc nas na swoim podwórku. Bo czegóż potrzeba więcej dzieciom do szczęścia, niż przestrzeni i świeżego powietrza ?

            Aby tradycji właścicieli stało się zadość – przywitali nas, nie chlebem i solą, lecz lodami (takie śniadanie, podobno serwują rodzice dziewczynki z okazji  Dnia Dziecka).

            Dzieci mogły korzystać z przestrzeni wokół domu, rozegrano mecz piłki nożnej, skakano na trampolinie, grano w max -bierki, korzystano z placu zabaw. Stół uginał się pod ciężarem smakołyków. Własnoręcznie upieczone kiełbaski, napełniły nam brzuchy.

            Gdy nadchodził czas powrotu, nikt nie chciał wyjeżdżać. Było nam bardzo miło i przyjemnie, że mogliśmy spędzić ten dzień właśnie w tym miejscu. Mamy cichą nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz.

            Rodzicom Agatki szczerze dziękujemy, za organizację tego dnia.

          • „ WIE HEIβT DAS WORT?” - nauka języka niemieckiego poprzez zabawę

          • Uczniowie klasy siódmej oraz klasy ósme udowodniły, że każdy sposób nauki słówek w języku niemieckim jest skuteczny. Doskonale poradzili sobie z zadaniem, które  polegało na graficznym przedstawieniu na kartce A3 dowolnie wybranych dwóch słów w języku niemieckim tak, aby były one zrozumiałe nawet dla osób nieznających języka niemieckiego. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Autorzy najciekawszych prac dostali drobne upominki. Najciekawsze prace trafiły na gazetkę ścienną, która upiększa korytarz na górnym holu szkoły.

            Zachęcam do obejrzenia wystawy prac i sprawdzenia swoich umiejętności językowych. A tych, którzy nie znają jeszcze tego języka, zapraszam na pierwszą lekcję nauki języka niemieckiego.

            Małgorzata Marcinkiewicz

          • Wycieczka do Torunia

          • Nowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego

            Pierwszym punktem wycieczki do Torunia były odwiedziny w Muzeum Toruńskiego Piernika. Po wejściu do budynku niemal natychmiast poszliśmy do kuchni, gdzie każdy wykonał ozdobny piernik. Otrzymaliśmy po kawałku ciasta, które wyrabialiśmy i wkładaliśmy do foremki. Wszyscy zrealizowali swoje zamiary zrobienia jak najładniejszego ciasteczka. Następnie zwiedziliśmy całe muzeum, gdzie mogliśmy zarówno oglądać proces wypiekania pierników w sposób dawny i dzisiejszy. Widzieliśmy produkty, z których robione są toruńskie wypieki i eksponaty związane z produkcją ciasteczek.

            Gdy skończyliśmy zwiedzać muzeum, mieliśmy okazję kupić sobie pierniki, ciastka i inne smakołyki. Po zakupach odebraliśmy nasze pamiątkowe wyroby.

            Muzeum piernika jest pięknym miejscem, które polecam każdemu.

            Katarzyna Wiszniewska, klasa 5a

          • Wizyta w straży pożarnej i policji

          • Nowa galeria Wizyta w straży pożarnej i policji została dodana do albumu fotograficznego

            Przedostatnim tygodniu maja dzieci z grup 0A i 0C aktywnie uczestniczyły w wycieczkach do straży pożarnej i policji w Olecku (23.05 i 24.05 23r.).

            Głównym celem wycieczek było zapoznanie się z pracą strażaków i policjantów, zwiedzenie budynków komend, przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. Policjanci opowiedzieli o trudnej i odpowiedzialnej pracy policji oraz zapoznali ze strukturą pracy komendy. Dzieci miały okazję zobaczyć między innymi salę zatrzymań, konferencyjną, dyspozytornię, wyposażenie służbowe. Przedszkolaki miały również okazję zobaczyć wyposażenie samochodu służbowego wykorzystywanego przez służby policyjne do działań interwencyjno -patrolowych oraz przewozu osób zatrzymanych.

            Natomiast w straży pożarnej przedszkolacy z ogromnym zainteresowaniem oglądały wóz ztrażacki i jego wyposażenie (autopompy, węże strażackie, drabiny, niektóre elementy sprzętu ratownictwa technicznego).

            Dzieci brały udział w specjalnej lekcji bezpiecznego zachowania się w sytuacjach szczególnych podczas pożaru w specjalnie do tego wyposażonej sali dla dzieci.

            Nasze przedszkolaki były bardzo dzielne i wykazały się znajomością nie tylko numerów alarmowych , ale również zasad bezpieczeństwa w domu czy w ruchu drogowym jak i wiedzą na temat zachowania się w sytuacjach zagrożenia np. pożaru.

            Oprowadzającym nas funkcjonariuszom serdecznie dziękujemy , wyrażamy uznanie i składamy gorące podziękowanie za ich trudna i często niebezpieczną służbę. Dzięki nim czujemy się bezpiecznie.

            Zofia Sadłowska
            Wioletta Łęgowska

          • Ognisko w WTZ

          • Nowa galeria Ognisko w WTZ została dodana do albumu fotograficznego

            „My jesteśmy dzieci jak dzieci,
            Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
            Ale chcemy, by księżyc świecił,
            A noce nie były pochmurne...
            Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
            Pracy bez pięknej radości.
            Chcemy, by ziemia śpiewająca
            Pełna była dobrej miłości.

            (T. Kubiak) 

            W słoneczne, środowe (31.05.23r.) przedpołudnie, dzieci z naszych zerówek oraz pięciolatki  pojechały autobusem szkolnym,  aby radośnie obchodzić swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka. Inicjatorem tego międzynarodowego święta jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W ramach propagowania założeń tego święta, wszystkie nasze przedszkolaki wspólnie uczestniczą w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. W tym roku wspólnie ze społecznością Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olecku zorganizowaliśmy piknik na polu namiotowym. Dzieci ochoczo bawiły się na świeżym powietrzu podczas zabaw zorganizowanych (chusta Klanza) jak i dowolnych przy muzyce rozrywkowej. Zwieńczeniem tego pikniku było samodzielne upieczenie na ognisku kiełbaski oraz słodki poczęstunek. Dzieci zmęczone ale szczęśliwe wróciły do szkoły. Jednak Święto dzieci będzie jeszcze trwało ponieważ pierwszego czerwca wybrały się jeszcze na lody, które zjadły na kocykach na łące  i 7.06.23r. grupy 0A i OC pojadą na wycieczkę do minizoo w Wychodne koło Suwałk.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

             

          • Dzień Matki w zerówkach

          • Nowa galeria Dzień Matki w zerówkach została dodana do albumu fotograficznego

            26 maja w naszej szkole w klasach 0A i 0C odbyły się uroczystości z okazji pięknego święta jakim jest Dzień Matki. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych, recytatorskich i ruchowych. W pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny – wiersze, piosenki, tańce i  życzenia dla kochanych mam . Po wspaniałych występach na twarzach mam zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.

            Zofia Sadłowska , Wioletta Łęgowska

          • XII Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki

          • Nowa galeria XII Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki została dodana do albumu fotograficznego

            Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego powiatu. Jego dwunasta edycja odbyła się on 06.06.2023 r.

            w Teatrze AGT „Od Nowa” w Olecku. Jak się okazuje, poezja księdza Jana Twardowskiego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

            Uczestnicy zaprezentowali się w dwóch kategoriach: poezja śpiewana i recytacja. Prezentacje oceniała komisja konkursowa w składzie: pani Mariola Borys – polonistka, obecnie dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, pani Katarzyna Jeżewska – kierownik Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, pani Agnieszka Lewandowska instruktorka do spraw teatru w Regionalnym Ośrodku Kultury  „Mazury Garbate” w Olecku, stała uczestniczka Wróbelka Literackiego oraz pan Waldemar Snarski –– pedagog, bard znany z pięknego wykonania piosenek poetyckich z towarzyszeniem gitary, podróżnik i stały uczestnik Wróbelka Literackiego.  

            Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury wyłoniło laureatów.

            Kategoria poezja śpiewana:

            I miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach w składzie: pan Jacek Malinowski i Tomasz Sertel akompaniament oraz Roksana Krukowska – wokal (przygotowanie  p. Jacek Malinowski);

            III miejsce ex aequo:

            - Aleksandra Pęcak ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie – p. Agnieszka Łaskowska);

            - Antonina Dziokan ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz).

            Kategoria recytacja  - klasy IV – VI:

            I miejsce: Kamil Smokowski ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanie

            – p. Jolanta Gierak);

            II miejsce ex aequo:

            - Wiktoria Bielska ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanie – p.Jolanta Gierak)

            - Anna Stefanowska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz);

            III miejsce: Kornelia Woronko ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wieliczkach (przygotowanie – p. Jolanta Motulewicz);

            Wyróżnienia:

            - Lena Maziejuk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wieliczkach (przygotowanie – p. Jolanta Motulewicz);

            - Maja Wasilewska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Emilia Stasiak);

            - Alicja Konopko ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Mariola Zdancewicz).

            Kategoria recytacja  - klasy VII – VIII:

            I miejsce: Maria Jarmołowicz ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach (przygotowanie p. Agnieszka Poświata);

            II miejsce ex aequo:

            - Paulina Kubuj ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach (przygotowanie p. Agnieszka Poświata);

            - Nikola Korejwo ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Agnieszka Anna Kopycka);

            III miejsce: Rafał Smokowski ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – p. Agnieszka Anna Kopycka).

               Organizatorki:

            Anna Karolina Szyłkiewicz i Agnieszka Anna Kopycka

          • Dzieciństwo naszych rodziców, dziadków i pradziadków

          • Nowa galeria Dzieciństwo naszych rodziców, dziadków i pradziadków została dodana do albumu fotograficznego

            Z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej  Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku została zorganizowana wystawa pt. „Dzieciństwo naszych rodziców, dziadków i pradziadków.” Celem wystawy jest przybliżenie uczniom czasów minionego pokolenia. Hol szkoły został zamieniony w mieszkanie w stylu retro. Zwiedzający wystawę mogą przenieść się  w czasie i poczuć klimat mieszkania  oraz szkoły z PRL-u.

            Wystawa zaaranżowana została jako typowe M4. Składają się na nie: pokój dzienny, pokój dziecięcy, kuchnia i łazienka. Na utrzymanych w dawnym stylu meblach rozmieszczone zostały przedmioty codziennego użytku. Nie zabrakło także zabawek, książek, sprzętu gospodarstwa domowego i RTV. Nie lada wyzwanie stanowiłoby ich użycie przez naszych uczniów,  np. wypranie ubrań w pralce Frani, obsługa adaptera i telefonu z tarczą, odkurzacza  marki Predom czy telewizora bez pilota. Organizatorki zadbały o każdy szczegół. Mieszkanie zdobią dywany i obrazy, firany, żyrandole  oraz ręcznie haftowane serwety. Wszystko oczywiście w stylu PRL-u. Ważnymi eksponatami w kolekcji są wózki dziecięce, łóżeczko, jak i własnoręcznie dziergane ubranka.

            Szczególne pomieszczenie stanowi kuchnia wraz z wieloma sprzętami używanymi przez dawne  gospodynie domowe. Ogromny sentyment budzą oryginalne naczynia: aluminiowe sztućce, talerze z napisem GS i Społem, szklanki z uchwytem, kanki na mleko, metalowe balie i emaliowane  miednice.

            Oddzielna część ekspozycji przeznaczona została na salę lekcyjną, w której można zobaczyć sprzęty i pomoce dydaktyczne minionej epoki, np. kałamarz z piórem, papierowe dzienniki, atlasy geograficzne, mundurki, podręczniki, zeszyty oraz tablice poglądowe.  Wystawę wzbogacają gabloty, w których umieszczone są pieniądze, klasery, przedmioty związane z dzieciństwem, jak i dodatki do stroju. Pokaźną kolekcję stanowią aparaty fotograficzne, telefony, projektory oraz gry młodzieżowe. Wyeksponowana zostały również galeria dokumentów i zdjęć. Najstarsza metryczka szkolna (świadectwo) pochodzi z roku szkolnego 1949/50.

            Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej- eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów rodziców uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi i administracji.

            Organizowana wystawa to nie tylko sentymentalna podróż do czasów PRL-u, ale przede wszystkim chęć pokazania uroku dzieciństwa na trzepaku młodemu pokoleniu.

            Organizatorki: Anna Karolina Szyłkiewicz, Małgorzata Marcinkiewicz, Ewa Iwanowska i Wioletta Czaplejewicz serdecznie dziękują uczniom i rodzicom za włączenie się w organizację projektu.

            Anna Karolina Szyłkiewicz
            Ewa Iwanowska

          • RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI

          • Nowa galeria RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI została dodana do albumu fotograficznego

            1 czerwca 2023r. uczniowie klas: 5b i 6b pod opieką nauczycieli: K. Domel, M. Marcinkiewicz, M. Jasińskiej, J. Zdanowskiej, R. Sienicy, K. Krajewskiego oraz M. Wasilewskiego wybrali się na RAJD ROWEROWY KU WOLNOŚCI. Jako młodzi patrioci chcieli uczcić ważną  datę w  historii naszego kraju - 4 czerwca 1989 r.

            Co wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku i dlaczego warto pamiętać tę datę? W 1989 roku historia naszego kraju zupełnie zmieniła swój bieg. 4 czerwca odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Wybory te uznawane są za jeden z kluczowych momentów w procesie zakończenia epoki komunizmu w Polsce i rozpoczęcia transformacji do systemu demokratycznego.

            Trasa rajdu liczyła prawie 20 km. Wyruszyliśmy spod szkoły. Przewodnikiem naszej wycieczki był pan Robert, który pokazał nam urokliwe miejsca naszego miasta i jego okolic. Momentami było bardzo ciężko, ale mimo zmęczenia i braku sił, nikt nie poddał się. Wszyscy bez przygód dotarli na miejsce odpoczynku, na którym czekało już rozpalone przez pana Tomasza Dziokana ognisko (jak to dobrze mieć tak wspaniałych rodziców😊). Niektórzy od razu zabrali się za pieczenie kiełbasek, inni za grę w piłkę, a niektórzy chwycili za wędki i zaczęli łowić ryby. Ala okazała się szczęściarą, której udało się złowić rybę. Nie była to wprawdzie złota rybka, ale postanowiła pomyśleć życzenie i wypuściła ją do wody.                                                               

            Czas na relaks dobiegł końca. Najedzeni i wypoczęci wyruszaliśmy w drogę powrotną, która wiodła inną trasą umożliwiając nam poznanie naszej Małej Ojczyzny. Na zakończenie wycieczki rowerowej zajechaliśmy na pyszne lody, które były ochłodą w tym ciepłym dniu i nagrodą za ukończenie rajdu.

            Piękna pogoda wprawiła wszystkich uczestników rajdu w dobry nastrój. Każdemu dopisywał wspaniały humor. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.

            Połączenie rekreacji z lekcją historii, to doskonały sposób nie tylko na przypomnienie ważnych dziejów, ale i  sposób na dobrą zabawę. Dzięki przypomnianym wydarzeniom możemy dziś cieszyć się wolnością i żyć w demokratycznym państwie.

            M. Marcinkiewicz

          • Zeróweczka 0b z wizytą w komendzie policji

          • Nowa galeria Zeróweczka 0b z wizytą w komendzie policji została dodana do albumu fotograficznego

            Dzieci z grupy 0b odwiedziły stróżów prawa w Komendzie Powiatowej Policji w Olecku. Oleccy policjanci spotkali sę z dziećmi 24 maja i opowiadzieli, jak wygląda ich codzienna służba.

            Przedszkolaki dowiedziały się, czym zajmuje się policjant dyżurny, obejrzały oznakowane pojazdy policyjne, usłyszały sygnały dźwiękowe. W trakcie oprowadzania po areszcie, komendzie zeróweczka mogła dowiedzieć się, czym zajmują się funkcjonariusze poszczególnych wydziałów i jak wygląda ich codzienna praca. Jedną z największych atrakcji było oglądanie munduru oraz sprzętu wykorzystywanego podczas pełnienia obowiązków służbowych przez policjantów. Dzieci wysłuchały też policyjnych porad dotyczących bezpieczeństwa ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo nad wodą w związku ze zbliżającymi się wakacjami. Same natomiast wykazały się znajomością numerów alarmowych.

            Dziękujemy oleckim policjantom i pani Agacie, mamie Olafa, za interesujące i bardzo pouczające spotkanie.

            Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska
            Agnieszka Krassowska

          • Zeróweczka 0b z wizytą w remizie strażackiej

          • Nowa galeria Zeróweczka 0b z wizytą w remizie strażackiej została dodana do albumu fotograficznego

            W czwartek 25 maja przedszkolaki z grupy 0b udały się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Olecku. Cóż to był za dzień!

            Przedszkolaki rozpoczęły od spotkania w sali edukacyjnej "Ognik", gdzie miały możliwość przebrania się w dziecięce stroje strażackie, ale przede wszystkim mogły nauczyć się, jak unikać zagrożeń w swoim otoczeniu, jak prawidłowo zareagować w przypadku pożaru, poznały zasady bezpiecznego obchodzenia się z ogniem, prawidłowego zgłoszenia zdarzenia czy zasady właściwej ewakuacji.

            W trakcie oprowadzania po remizie dzieci poznały wyposażenie wozów strażackich, obejrzały sprzęt używany podczas akcji ratunkowych, miały okazję zobaczyć strażaków szykujących się do wyjazdu na akcję ratunkową oraz posiedzieć w wozie strażackim.

            Na zakończenie przedszkolaki mogły sprawdzić się w roli strażaka – strącały pachołki strumieniem wody, co okazało się niełatwą sztuką.

            To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom Asi - pani Ani i panu Łukaszowi Grzymkowskim, oraz pozostałym strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania niezwykle ważnej i niebezpiecznej pracy strażaka.

            Po skończonej wizycie w straży dzieci udały się na piknik klasowy. Na jednym ze skwerów miejskich odpoczęły, posiliły się i pobawiły, mile spędzając przedpołudnie.

            Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska
            Agnieszka Krassowska

          • Dzień Mamy i Taty w 0b

          • Nowa galeria Dzień Mamy i Taty w 0b została dodana do albumu fotograficznego

            26 maja przedszkolaki z grupy 0b gościły najbliższe im osoby. Na uroczyste świętowanie Dnia Mamy i Taty zaprosiły swoich Rodziców.

            Z tej okazji zaprezentowały montaż słowno-muzyczny i doskonale przygotowane recytowały wiersze, śpiewały piosenkę oraz pięknie tańczyły. Podczas składania życzeń wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki, upominki i kwiaty. Na koniec wszyscy zjedli słodki poczęstunek.

            Rodzicom bardzo podobał sie występ ich pociech, nie kryli wzruszenia i dumy.

            Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska
            Agnieszka Krassowska

          • Wyjazd 0b z okazji Dnia Dziecka

          • Nowa galeria Wyjazd 0b z okazji Dnia Dziecka została dodana do albumu fotograficznego

            Sześciolatki z oddziału 0b uczciły zbliżający się Dzień Dziecka wyjazdem do "Podlaskiej Toskani" w miejscowości Wychodne koło Suwałk.

            Na miejscu czekał na dzieci pan Krystian, który oprowadził je i ich opiekunów po naprawdę robiącym wrażenie gospodarstwie. Każdy został zaopatrzony w wiaderko z krojonymi marchewkami, którymi częstował niemal wszystkie zwierzęta. A było ich naprawdę dużo.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania z danielami, lamami i różnego rodzaju kozami oraz owcami. Po kucykach i osłach mieliśmy możliwość wejść na wybieg alpak i tam ćwiczyć cierpliwość, czekając, aż zwierzęta do nas podejdą, by poczęstować się marchewką. Wytrwalszym udało się nawet pogłaskać niektóre z nich. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły dwa wielkie wielbłądy. Mieliśmy też możliwość oglądania kangurów i zebry. Kolejnym punktem programu były różne gatunki ptaków: strusie, pawie, przepiórki, czarne łabędzie, kaczki oraz najprawdziwsze kolorowe papugi. Wyzwaniem stało się zdobycie na pamiątkę zgubionych przez ary niebieskich piór. Mnóstwo radości przedszkolakom dostarczyła królicza rodzina.

            Ostatnim punktem wycieczki była zabawa na tamtejszym placu zabaw.

            Wyjazd do minizoo dał dzieciom możliwość obcowania z różnymi, często egzotycznymi zwierzętami, co było doskonałym podsumowaniem cyklu zajęć edukacyjnych poświęconych zwierzętom. Dzieci dostrzegały różnice w ich wyglądzie, budowie, rozpoznawały dźwięki, wyróżniały zapachy. Spotkanie ze zwierzętami było dla niektórych możliwością do przełamywania własnych barier i lęków. Wszystkim dostarczyło wiele radości, uczyło spokoju i cierpliwości.

            Dziękujemy rodzicom zaangażowanym w organizację tego wyjazdu i pomoc w opiece nad dziećmi. Byli z nami pani Paulina – mama Kacpra, pan Łukasz – tata Asi, pani Kamila – mama Zuzi.

            Agnieszka Gryniewicz – Dębkowska
            Agnieszka Krassowska

          • Wychodne w Dzień Dziecka

          • Nowa galeria Wychodne w Dzień Dziecka została dodana do albumu fotograficznego

            W niedalekim sąsiedztwie Olecka, w miejscu otoczonym zielenią, polami i łąkami w miejscowości Wychodne koła Suwałk znajduje się Podlaska Toskania. To tam spędzili dzień 1 czerwca uczniowie klasy II b wraz z wychowawczyniami. W gospodarstwie hodują alpaki, kozy, lamy, daniele, osły, strusie, kangury….oraz wielbłądy, które wcześniej można było zobaczyć w cyrku. Podczas spaceru między zagrodami ze zwierzętami, dzieci mogły karmić zwierzęta słuchając ciekawostek o nich. Pobyt w gospodarstwie zakończył  posiłek  - kiełbaski z grilla. A w drodze powrotnej „lodowa niespodzianka”.

            Jak powiedział J. Korczak: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

             Tego dnia na pewno tak było. Wszystko to dzięki Rodzicom. To oni zadbali o organizację wycieczki i pozostałe atrakcje. Dziękujemy!

            AS

          • Dzień Dziecka 7a w "Stajni pod lasem"

          • Nowa galeria Dzień Dziecka 7a w "Stajni pod lasem" została dodana do albumu fotograficznego

            W.CZ.

            Uczniowie siódmej klasy Dzień Dziecka spędzili w „Stajni pod lasem”. Dzień ten obfitował w mnóstwo atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: skoki na trampolinie, grę w siatkówkę, koszykówkę ,czy odpoczynek na hamaku.

            Okazało się także, że wśród uczniów spora grupa to miłośnicy koni. Dzieci miały możliwość czyścić, siodłać i karmić konie, ale przede wszystkim spróbować jazdy konnej na pięknych klaczach Dixie i Cheers.  Dzień Dziecka nie mógł się też odbyć bez pieczenia kiełbasek na ognisku, lodów i gofrów z bitą śmietaną, które przygotowała nam gospodyni gospodarstwa Pani Beata. 

            Wszystkim dopisywał  świetny humor. Piękna pogoda, obcowanie ze zwierzętami oraz przyroda, wprawiły wszystkich w nastój odpoczynku, spokoju i relaksu.

            Składamy serdeczne podziękowania Mai oraz jej rodzicom za umożliwienie nam pobytu w gospodarstwie i wyjątkowy Dzień Dziecka.

            Krystyna Matwiejczyk
            Wioletta Czaplejewicz

          • Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki

          • Nowa galeria Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki została dodana do albumu fotograficznego

            30 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki. Konkurs cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów, a twórczość naszego Patrona „od mrówki, ważki, biedronki”  jest chętnie prezentowana przez dzieci i nastolatków. Wiersze łączą humor z powagą, rzeczom małym, szczegółom nadają rangę wielkości, uczą zachwytu nad światem i wielkiej miłości do ludzi. Niepowtarzalność poezji ks. Jana Twardowskiego polega na doskonałym połączeniu klimatu ciepła i pełnej humoru obserwacji świata i człowieka.

            W konkursie wzięli udział uczniowie ze wszystkich etapów edukacyjnych, a do zmagań szkolnych przystąpiło 46 osób. Jury po owocnych naradach wytypowało laureatów i wyróżnionych.

            Kategoria I - klasy 0-3 SP

            1 miejsce - Zofia Wiśniewska, kl.IIb i Michał Smokowski, kl. IIb
            2 miejsce - Oliwier Marciniak, kl. IIa i Zofia Wysocka, kl. Oc
            3 miejsce - Nikodem Kuczykowski, kl.Ib i Bartosz Kawałko, kl.IIIb

            Wyróżnienia - Barbara Skowrońka, kl.IIIb i Marcel Chlebus, kl.IIIb, Natalia Sawicka, kl.Ib, Beniamin Sadowski, kl. Ib, Antoni Stachowicz, kl.Oa

            Kategoria II- klasy 4-8 SP

            1 miejsce - Maja Wsilewska, kl.VIb i Alicja Konopko, kl.5b
            2 miejsce - Anna Stefanowska, kl.Vb
            3 miejsce - Dominika Marcinkiewicz, kl.IVb i Lena Grześ, kl.Vb

            Wyróżnienia - Martyna Mackun, kl.IVb, Julia Gałgowska, kl.IVb, Nikola Korejwo, kl.VII, Rafał Smokowski, kl. VII i Julia Mrciniak, kl.VIIIb

            Laureaci etapu szkolnego będą reprezentować naszą szkołę 6 czerwca w VIII Powiatowym Konkursie Recytatorsko-Muzycznym Poezji Jana od Biedronki w sali AGT w Olecku. Życzymy powodzenia!

            Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym gratulujemy, a nominowanym życzymy sukcesów na wyższych szczeblach.

            Dziękujemy także Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych dla recytatorów.

            Karolina Szyłkiewicz

          • Wizyta w schronisku

          • Nowa galeria Wizyta w schronisku została dodana do albumu fotograficznego

            10 maja nasz szkolny wolontariat wziął udział w pomocy dla stowarzyszenia "Cztery Łapy" w Olecku. Przed rozpoczęciem pracy zostaliśmy poinformowani, w jaki sposób mamy postępować z pieskami.  Czworonogi zostały nam krótko przedstawione i rozdzielone pomiędzy grupy. Wybraliśmy się z nimi na krótki spacer. Nakarmiliśmy je smakołykami i pobawiliśmy się z nimi. Pamiętając, że psy są po przejściach i mają różne dolegliwości, postępowaliśmy łagodnie. 

            Każdemu z nas ta wizyta sprawiła wiele przyjemności i dużo radości, a świadomość, co się dzieje z pieskami, które w przeszłości nie miały odpowiedniej opieki, sprawiła, że poczuliśmy szczerą potrzebę niesienia pomocy tym stworzeniom.

            Cieszymy się, że istnieją takie miejsca, które będą stanowić dom i schronienie dla poszkodowanych zwierząt.

            Julia Marciniak 
            Amelia Maksimowicz

          • Warsztaty pszczelarskie w grupie 0b

          • Nowa galeria Warsztaty pszczelarskie w grupie 0b została dodana do albumu fotograficznego

            Łąka i jej mieszkańcy jako jeden z majowych tematów tygodnia w grupie 0b były doskonałym pretekstem do spotkania z pszczelarzem. Nasze zaproszenie przyjął pan Mateusz Kalejta. Odwiedził zeróweczkę 17 maja, by opowiedzieć o tym, czym zajmuje się na co dzień, czyli o pszczołach i wszystkim, co jest z nimi związane.

            Podczas tych zajęć dzieci zobaczyły ul, niezbędne akcesoria do pracy z owadami oraz wytwory ich pracy. Ponadto przymierzyły profesjonalny strój pszczelarski w wersji dla dzieci oraz samodzielnie wykonały świecę z prawdziwego pszczelego wosku. Nie zabrakło też degustacji złotego miodu z pasieki pana Mateusza.

            Dziękujemy za niezwykle pouczające i równie ciekawe zajęcia panu Mateuszowi oraz pani Kamili Czernieckiej za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania.

            Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
            Agnieszka Krassowska

             

          • Zajęcia integracyjne grupy 0b w WTZ w Olecku

          • Nowa galeria Zajęcia integracyjne grupy 0b w WTZ w Olecku została dodana do albumu fotograficznego

            10 maja 2023 r. przedszkolaki z grupy 0b udały się do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olecku. Dzięki gościnności pani dyrektor WTZ, pani Marty Romotowskiej, oraz zaangażowaniu pani Małgorzaty Kwiecień, mamy Antosia, nasze dzieciaki mogły przeżyć wspaniałe chwile w niezwykłym miejscu z wyjątkowymi ludźmi.

            W ramach zajęć integracyjnych dzieci uczestniczyły w warsztatach pracy z gliną w pracowni rękodzieła artystycznego, gdzie wykonały niespodzianki dla rodziców z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty. W pracowni plastycznej zaś powstały przepiękne laurki. Na koniec przedszkolaki wzięły udział w drużynowych zawodach sportowych na świeżym powietrzu oraz w kolejnej sesji zajęć z jogopedii. Dziękujemy wszystkim pracownikom i podopiecznym za fantastyczne zajęcia i miłe przyjęcie.

            W drodze powrotnej do domu przedszkolaki wybrały się jeszcze na najpyszniejsze lody w Olecku. To był wyjątkowy dzień pod wieloma względami, z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci.

            Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
            Agnieszka Krassowska