• Bezpieczne wakacje

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bezpieczne wakacje.

      W dn. 13.06.2019r. W naszej szkole odbyły się spotkania uczniów z policjantem, który omówił zasady bezpiecznego zachowania się podczas wakacji.

      Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

      • Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
      • Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
      • Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
      • Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
      • Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
      • Nie rozmawiaj z obcymi.
      • Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
      • Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
      • Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
      • Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
      • Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
      • Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
      • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
      • Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
      • Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
      • W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
      • Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
      • Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
      • Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
      • Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
      • Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
      • Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
      • Nie rozpalaj ogniska w lesie.
      • Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
      • Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

      Spotkanie zorganizowała Jolanta Wojtkowska, pedagog szkolny.

     • Wędkarska wiosna

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wędkarska wiosna.

      Już po raz szósty  na przełomie maja i czerwca odbył się Powiatowy Turniej Szkół w wędkarstwie spławikowym pod honorowym patronatem Starosty Olecka.

       Organizatorem zawodów już tradycyjnie była Szkoła Podstawowa Nr4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz  Koło Polskiego Związku Wędkarskiego  „Okoń”  Olecko, przy współpracy i dofinansowaniu Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach oddział w Olecku.

      Na starcie zawodów zgromadzili się reprezentanci szkół powiatu oleckiego w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej oraz klas VII - VII i III gimnazjum.

      W kategorii klas IV - VI zwyciężyli reprezentanci SP4 (w składzie: Jakub Kozłowski, Bartosz Różański i Adrian Domitrz), przed SP3 i SP1.

      W kategorii starszej zwyciężyli zawodnicy Szkoły Podstawowej Nr 2, przed SP 4 (w składzie: Aleksander Krajewski, Krystian Pietruczuk, Damian Białanowski), SP 3, SP 1 i SP STO.

      Indywidualnie natomiast najlepiej zaprezentowali się:

      w kategorii starszej (klasy VII –VIII i III gimnazjum):

      1 miejsce- Aleksander Krajewski – SP4

      2 miejsce-Marcin Guzewicz -SP2

      3 miejsce- Hubert Łukaszewicz – SP1

      w kategorii młodszej (klasy IV - VI):

      1 miejsce- Janusz Krajewski SP1

      2 miejsce – Jakub Kozłowski SP4

      3 miejsce – Adrian Domitrz SP4

      Zawody zakończyły się wręczeniem pucharów, medali, nagród rzeczowych oraz wspólnym grillowaniem.

      Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali profesjonalni sędziowie wędkarscy z Koła PZW  „Okoń” Olecko.

      K. Krajewski

     • XXI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XXI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny.

      „Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina”  10 – 14.06.2019

      W tym czasie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnych działaniach na rzecz rodziny, np. plakaty, krzyżówki, zagadki, gazetki itp.

      Dwie uczennice  (Gabrysia i Pola) kl. III B gimnazjum czytały  przedszkolakom i dzieciom klas 1 - 3 bajkę pt. ,,Nowy dom”, do której jedna z uczennic przygotowała ilustracje z postaciami tej opowieści. Bajka ta poruszała tematy o tolerancji, zaufaniu, wzajemnej pomocy oraz przezwyciężaniu strachu i stereotypów. Dzieci w skupieniu i ciszy słuchały bajki. Po przeczytaniu zadawały pytania oraz dyskutowały z nauczycielem o wzorowych postawach głównych bohaterów – Państwa Zajączkowskich. Następnie  wykonały swoje własne ilustracje do fabuły bajki.

      Dzieci nauczyły się, że nie wolno oceniać innych po tym, jak wyglądają, ale po tym, czego dokonują i jakimi są osobami.

       

      Gabriela Trofimow, III B G1

     • Festyn rodzinny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Festyn rodzinny.

      Nie od dziś wiadomo, że wszystko zaczyna się w rodzinie. Kierując się tą dewizą społeczność Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku kolejny raz zorganizowała Festyn Rodzinny w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Partnerem Organizacyjnym był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olecko przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej.

      Mottem, które przyświecało tegorocznemu przedsięwzięciu, były słowa: Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina” . Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu festynowi były obchody 15. rocznicy  wejścia Polski do Unii Europejskiej.

      Dołączenie naszego kraju do Wspólnoty, miało nie tylko wymiar symboliczny, ale także ekonomiczny. Unia Europejska jest wspólnotą krajów, które się różnią, mierzą się z wieloma wyzwaniami, ale jednocześnie są świadome pozytywnych efektów współpracy. Efekty rozszerzenia UE w 2004 roku można oceniać z różnych perspektyw. W wymiarze symbolicznym zakończyło ostatecznie erę historycznych podziałów, w politycznym przyczyniło się do poszerzenia obszaru współpracy, pokoju i stabilności. W aspekcie międzynarodowym wzmocniło pozycję Unii w zglobalizowanym świecie. Już w 2003 roku, podczas podpisania traktatu akcesyjnego, prezydent Aleksander Kwaśniewski mówił, że „ten dzień przyniesie Polsce rozwój, pomyślność i bezpieczeństwo”. Minione 15 lat są z pewnością potwierdzeniem wypowiedzianych wówczas słów.

      W sobotę 8 czerwca, punktualnie o godzinie 9.00, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, pan Stanisław Kopycki, przywitał wszystkich zgromadzonych pod pomnikiem naszego patrona – ks. Jana Twardowskiego, gdzie został zaśpiewany hymn Szkoły. Tuż po rozpoczęciu na uczestników festynu czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych na placu szkolnym. Każda z nich oznakowana była plakatem, na którym widniała flaga  Unii Europejskiej. Uczestnicy festynu mieli okazję jeździć slalomem na torze rowerowym, poszaleć gokartami i elektrycznymi hulajnogami, zjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni, skorzystać z przejażdżki konnej, a także posilić się na stoiskach z ciastem, lodami, grillowaną kiełbaską, popcornem i watą cukrową. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko ze slimami oraz karuzela łańcuchowa. Ciekawą atrakcją okazała się również kula Zorbing. Nie zabrakło możliwości zmierzenia się w konkurencjach sportowych. Do ruchu zachęcały pokazy taneczne grupy „Tan-muz” oraz mażoretek, czy mecz piłki nożnej uczniów przeciwko nauczycielom i rodzicom. Ci z duszą bardziej artystyczną uczestniczyli w zabawach wokalnych oraz korzystali z usług kosmetycznych. Na koniec chętne osoby wzięły udział w  bitwie kolorów, gdzie uczestnik był wyposażony w saszetkę z proszkiem w jednym z 9 jaskrawych kolorów. W tabunach kolorowego pyłku twarz każdego wyglądała jak malowidło impresjonisty.  

      Festyn trwał trzy i pół godziny. Pogoda dopisała i z pewnością była sprzymierzeńcem fantastycznej, rodzinnej atmosfery. Podziękowania kierujemy w stronę organizatorów tegorocznego Festynu Rodzinnego w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Partnerowi Organizacyjnemu Europe Direct - Olecko, wszystkim zaangażowanym oraz całej społeczności szkolnej. 

      Pamiętając, że rodzina to kolebka, to początek wszystkich cnót, jesteśmy usatysfakcjonowani licznym udziałem w tegorocznym festynie całych rodzin i zbudowani tym doświadczeniem zapraszamy za rok.

      Mariola Zdancewicz

     • Dzień Ekologiczny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Ekologiczny.

      31 maja 2019 roku odbył się w naszej szkole Dzień Ekologiczny pod hasłem „Chrońmy nasze gatunki”. Głównym celem tego dnia było propagowanie wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan naturalnego środowiska. W ramach zaplanowanych działań klasy 0 wykonały plakaty o treści ekologicznej z wykorzystaniem surowców wtórnych. Klasy I-III odwiedziła pani z Nadleśnictwa Olecko, która w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom pracę leśników. Zaprezentowała zwierzęta i rośliny spotykane w naszych lasach. Uczniowie mogli dotknąć i z bliska obejrzeć gałązki i drewno rodzimych drzew oraz poroża łosia, jelenia i sarny. Cała szkoła uczestniczyła w akcji zbierania plastikowych nakrętek. Odbył się również konkurs międzyklasowy – Zielony Dzień. Uczniowie klas IV-VIII i gimnazjum wzięli udział w konkursie fotograficznym „Chrońmy nasze gatunki”. Przygotowali też informacje o gatunkach chronionych.

      Pierwsze miejsce w ogłoszonych konkursach zajęła klasa Va, drugie klasa IVc, a trzecie klasy IIb. Wręczenie Przechodniego Pucharu Dyrektora Szkoły „Przyjaciel Ziemi” zwycięskiej klasie nastąpi na Festynie Rodzinnym dnia 8 czerwca 2019r.

      Koordynatorkami akcji były panie: Wiesława Stankonowicz, Dorota Witkowska, Anetta Borawska i Elżbieta Koncewicz. 

     • Wiersze ks. Jana Twardowskiego zachwycały po raz kolejny- IX Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki

     • 05 czerwca tego roku już po raz dziewiąty odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana od Biedronki. Przystąpili do niego uczniowie ze szkół powiatu oleckiego. Zmagania ze słowem mówionym oceniała komisja w składzie:

      - Małgorzata Burba – nauczyciel konsultant Warmińsko - Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia  Nauczycieli w Olsztynie Filia w Olecku, nauczycielka języka polskiego;

      - Marta Jeżewska – nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach;

      - Katarzyna Kamińska – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku,  nauczycielka języka polskiego;

      - Mariola Borys – wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, nauczycielka języka polskiego.

       Cele, jakie przyświecają naszemu konkursowi, to przede wszystkim: prezentacja dorobku artystycznego uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów oraz propagowanie ich osiągnięć, integracja lokalnego środowiska młodzieży szkolnej, a także popularyzowanie twórczości ks. Jana Twardowskiego, która należy do poezji o tematyce religijnej, lecz jest propozycją propagującą model wiary radosnej, bliskiej człowiekowi i, co dodać należy, wciąż pozostaje aktualna, modna i popularna. Niezwykła popularność poezji księdza Twardowskiego wynika z tego, że poeta odwołuje się do uczuć najprostszych, najważniejszych wzruszeń przynależnych człowiekowi "od zawsze", nie podlegających więc prawom subiektywnego spojrzenia, czy osądu. Swoje pisarskie credo zawarł Twardowski we wstępie do "Poezji wybranych" z 1979 roku. Pisze tam m. in. : „Świat dany nam jest w sposób rzeczywisty, a nie tylko wyobraźniowy. Nie istnieje jako pomyślenie, czy poetycka rzecz. Jest zbiorem rzeczy egzystujących. I dlatego lubię nazywać po imieniu drzewa, kwiaty, kamienie. Daleki jestem od operowania, tak powszechnego dziś, znakami: ptak, zwierzę, ryba, liść, kwiat. Widzę bowiem dzięcioła, kosa, bociana, słonia, pstrąga, ślaz, borsuka, wrotycz, makolągwę." Twardowski jest więc zwolennikiem zmysłowej obserwacji rzeczywistości, skłania się ku naocznemu, nie podręcznikowemu oglądowi zjawisk. Jest on piewcą Boga, życia i przyrody, i nieodparcie kojarzy się z biedronkami, dlatego też  towarzyszyły  nam one i w tej edycji konkursu. Jedna z nich – Maja Dziubińska z kl. IV c z SP4 w Olecku zaprezentowała wiersz naszego patrona. Wspólna podróż obecnych w AGT osób przez kolejne strofy roztoczyła przed nami piękno przyrody i piękno słowa – tego mówionego i śpiewanego.

      W tym roku laureatami konkursu zostały wymienieni niżej uczniowie.

      Kategoria recytacja uczniów kl. IV – VI szkół podstawowych:

      I miejsce – Natalia Sadłowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku (przygotowanie – Monika Kacprzyk);

      II miejsce – Jakub  Życzewski z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Wieliczkach (przygotowanie – Izabela Czapuryn);

      III miejsce – Michalina Kalinowska ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – Anna Klimasara);

      Wyróżnienie – Alicja Rydzewska ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie  - Agnieszka Łaskowska).

      Kategoria recytacja uczniów kl VII – VIII szkół podstawowych i III gimnazjum:

      I miejsce – Oliwia Sulima ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanie – Jolanta Gierak;

      II miejsce:
      - Aleksander Sienkiewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanie – Agnieszka Anna Kopycka);

      - Aleksandra Jankowska ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie – Agnieszka Łaskowska);

      III miejsce – Julia Chmielewska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich (przygotowanie – Dorota Reich);

      Wyróżnienia:
      - Kinga Burzyńska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich (przygotowanie – Dorota Reich);

      - Adrianna Sulżycka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach (przygotowanie – Izabela Czapuryn).

      Kategoria poezja śpiewana:

      I miejsce – Julia Domańska ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie – Agnieszka Łaskowska);

      II miejsce – Zuzanna Pęcak ze Szkoły Podstawowej w Judzikach (przygotowanie – Agnieszka Łaskowska).

       Laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy w przyszłym roku na jubileuszową już – dziesiątą edycję konkursu.

                                                                                                                  Agnieszka Anna Kopycka

     • WYNIKI II Powiatowego Konkursu Ładnego Pisania pod hasłem ,,Śpiew z pożogi” wpisanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do kalendarza ogólnopolskich obchodów 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

     •  

      Kat. I - uczniowie klas I - III szkół podstawowych:

      I miejsce - Żurawlew Filip - Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,

      II miejsce - Wasilewska Maja - Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,

      III miejsce - Radzewicz Kamil - Szkoła Podstawowa w Stożnem.

      Kat. II - uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych:

      I miejsce - Kownacka Aleksandra - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku,

      II miejsce - Bednarek Anna - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku,

      III miejsce - Karczewski Bartosz - Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku.

      Kat. III - uczniowie kl. VII - VIII  SP i kl. III gimnazjów:

      I miejsce - Korotko Gabriela - Szkoła Podstawowa w Judzikach,

      II miejsce - Jabłońska Dominika - Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,

      III miejsce - Kuczyńska Zuzanna - Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

      Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się  w sobotę - 8.06.2019 r. około  godz. 10.30 podczas Festynu Rodzinnego w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku – os.Siejnik  I 14.

      Serdecznie zapraszamy laureatów wraz z opiekunami oraz innych uczestników do skorzystania z atrakcji festynu przygotowanych dla społeczności lokalnej przez organizatorów.

         

                                                                                                              Organizatorzy

                                                                                                       II Powiatowego Konkursu Ładnego Pisania

                                                                                                                       pod hasłem ,,Śpiew z pożogi”     

     • KIDS4KIDS

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KIDS4KIDS.

      4 czerwca 2019 r. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Olecku zorganizowała XIII już Festyn Integracyjny KIDS4KIDS, Dzieci - Dzieciom pod hasłem „Podróże wesołego Ortografka - Europa.” W festynie mogli wziąć udział wytypowani uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych na terenie szkoły lub Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Udział w festynie był traktowany jako wyróżnienie za rzetelną i systematyczną pracę ćwiczeniową w ciągu całego roku szkolnego. 30-osobowa grupa z naszej szkoły uczestniczyła w ciekawych zabawach i pokazach podczas festynu pod opieką dwóch pań: pani Małgorzaty Marcinkiewicz i pani Jolanty Wojtkowskiej.

     • Mistrz Zadań Tekstowych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mistrz Zadań Tekstowych.

      Za nami najdłużej odbywające się cykliczne rozgrywki matematyczne w powiecie oleckim. W dniu 31 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku  odbyła się XX jubileuszowa edycja Konkursu Matematycznego klas II „Mistrz Zadań Tekstowych”. Tegoroczny konkurs organizowany był pod patronatem Burmistrza Olecka Karola Sobczaka, który wraz z dyrektorem szkoły Stanisławem Kopyckim dokonał uroczystego otwarcia matematycznych zmagań. Zadaniem startujących uczniów było samodzielne rozwiązanie sześciu trudnych zadań tekstowych. Do matematycznego pojedynku stanęło 24 przedstawicieli klas  drugich  z  ośmiu  szkół  podstawowych  powiatu  oleckiego. Mistrzami  okazali  się ex aequo Piotr Zieliński ze  Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, Olivier Nartowicz ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Olecku oraz Tymon Wojciulewicz ze  Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. II miejsce zajął Mikołaj Sajnaga ze Szkoły Podstawowej  w Babkach Oleckich. Trzecie miejsce przypadło Nikolasowi Hendersonowi ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach. Organizatorki  konkursu:  Joanna Cichanowicz, Małgorzata Grzyb i Alicja Czerniecka serdecznie gratulują zwycięzcom. Podziękowania należą się też nauczycielkom, które przygotowały uczniów do konkursu. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów.

      Małgorzata  Grzyb

     • XIV Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana Pawła II

     •   17 maja 2019r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieliczkach odbył się XIV Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana Pawła II organizowany przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach. Zgromadził on dziewiętnaścioro uczestników z siedmiu szkół z powiatu oleckiego. Naszą szkołę w kategorii poezji recytowanej reprezentowało troje uczniów i wszyscy zostali laureatami, co nas bardzo cieszy. Drugie miejsce w tym konkursie zajęli: Agnieszka Majewska z kl. III a gimnazjum (opiekun – pani Anna Klimasara) i Jakub Mackun z kl. VIII b SP (opiekun – pani Anna Karolina Szyłkiewicz), zaś trzecie miejsce przypadło Julii Szlaszyńskiej z kl. VII b SP (opiekun – p. Agnieszka Anna Kopycka). Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                          Agnieszka Anna Kopycka

     • Powiatowy Turniej BRD

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs BRD.

       W dn. 28.04.2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im.ks.Jana Twardowskiego po raz kolejny odbyły się powiatowe eliminacje Warmińsko – Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu oleckiego. Do turnieju przystąpili uczniowie rywalizujący w dwóch kategoriach. Szkoły podstawowe reprezentowały drużyny czteroosobowe, zaś szkoły gimnazjalne - trzyosobowe. Zmagały się one w takich konkurencjach , jak: test z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa rowerem po miasteczku ruchu drogowego i torze przeszkód czy udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystko to odbywało się pod fachowym okiem policjantów Komendy Powiatowej Policji w Olecku i ratowników medycznych z oleckiej ,,Olmediki".

      Grupa I uczestników Turnieju BRD ze szkół podstawowych to dzieci z roczników: 2007, 2008, 2009.
      W tym roku zgłoszono jedną drużynę.

      I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku w składzie:
      Kamila Dziadolik, Kamila Zarzecka, Jakub Kozłowski, Mikołaj Budziński.

      Grupa II uczestników Turnieju BRD ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z roczników poniżej 2006r. (powyżej 13 lat):
      I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku w składzie:
      Maciej Wojciulewicz, Jakub Kneć, Mateusz Megiel.
      II miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku.
      III miejsce - Szkoła Podstawowa w Wieliczkach.

      Zwycięskie  drużyny będą  reprezentować powiat olecki w  Finale Wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się w dniach 13 -14.05.2019r. w Iławie.

      Krzysztof Krajewski

     • Macmillan Primary School Tournament VII

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Macmillan Primary School Tournament VII.

      30 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego  w Olecku odbył się turniej z języka angielskiego w ramach ogólnopolskiej akcji Macmillan Primary School Tournament VII, którego organizatorami była  Szkoła Podstawowa Nr 4  z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz wydawnictwo Macmillan. Turniej przeznaczony był dla uczniów klas IV i V szkoły podstawowej. Celem konkursu było motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy i znajomości języka angielskiego oraz integracja uczniów pobliskich szkół.

      Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z sześciu szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku (przygotowanych przez panią Dorotę Karczewską), Szkoły Podstawowej Nr 2 im. M. Kopernika w Olecku (przygotowywanych przez panią Małgorzatę Żabicką – Bojar), Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanych przez panią Justynę Ołów), Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanych przez panią Magdalenę Borys),  Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sokółkach (przygotowywanych przez panią Ewelinę Szóstkiewicz) oraz ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie (przygotowywanych przez panie Katarzynę Żuryńską i Małgorzatę Smokowską).

      Uczniowie zmagali się przez 45 minut z testem jednokrotnego wyboru. Po ciężkiej pracy uczestnicy turnieju udali się na słodki poczęstunek i chwilę relaksu. Po krótkim czasie nastąpiło ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród. Uczniowie, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a pozostali dyplomy i drobne upominki.

      Pierwsze miejsce w turnieju zajęła uczennica Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku – Zuzanna Żukowska, drugie miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku – Krzysztof Godlewski oraz trzecie miejsce ponownie uczennica Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku – Izabela Giczewska.

      Dziękujemy za wsparcie wydawnictwu Macmillan oraz Szkole Języków Obcych „English Zone”.

      Wszystkim uczestnikom raz jeszcze dziękujemy za udział w konkursie, laureatom składamy serdeczne gratulacje, a chętnych i zainteresowanych konkursem zapraszamy za rok.

      Organizatorzy turnieju:

      • wydawnictwo Macmillan - Anna Rokita
      • Fabian Szóstkiewicz
      • Magdalena Antkiewicz
      • Magdalena Borys
     • Powiatowy Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii klas drugich"

     • 29 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku już po raz XV odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny " Mistrz Ortografii klas drugich". Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy 2b Lena Michniewicz oraz Maja Wasilewska, podopieczne Pani Katarzyn Fiećko i Małgorzaty Marcinkiewicz. Dziewczęta wykazały się świetną znajomością ortografii i interpunkcji. Niestety jak to bywa na każdym konkursie, trzeba było wyłonić najlepszych. Na liście laureatów znalazła się Maja Wasilewska, która zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy.

      Mai i Lenie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów.

      M.Marcinkiewicz

     • Najlepiej jest u mamy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Najlepiej jest u mamy.

      „Najlepiej jest u mamy, to każde dziecko wie.

      Najlepiej jest u taty, gdy smutno ci i źle”.

      W ramach obchodów w naszej szkole dnia rodziny, w klasach 0a, 0b i Ib przeprowadzono zajęcia integrujące rodziców i dzieci. Wychowawczynie:  Zofia Sadłowska, Agnieszka Sztylka, Aneta Skrzypiec i Izabela Kuczyńska wraz z uczniami zorganizowały gościom wzruszającą część artystyczną zakończoną wspólnym poczęstunkiem. Uczniowie klasy Ib przygotowali humorystyczne przedstawienie zatytułowane „W supermarkecie”.  W odpowiedni nastrój wprowadziła wzruszająca piosenka  pt. ”W ogrodzie.” W repertuarze klasy znalazła się również piękna recytacja  wierszy, a goście podziwiali zdolności muzyczne swoich pociech oraz zacięcie aktorskie. Punktem kulminacyjnym zajęć stało się nagranie,  w którym dzieci opowiadają o swoich rodzicach. I to poruszyło wszystkie serca, i te małe i te duże. W klasach 0a i 0b dzieci nie musiały wiele mówić, wystarczyło, że pokazały się na scenie i uśmiechnęły się do rodziców, którzy nie ukrywali swojej radości i wzruszenia.  I już za to posypały się gromkie brawa. Oczywiście ich część artystyczna okraszona była wieloma piosenkami i wierszami zaprezentowanymi w niepowtarzalny sposób. Najmłodsze dzieci wystąpiły w inscenizacji słowno–muzycznej „Gdy kropelka była mała”. Każde dziecko w przygotowanie występu włożyło wiele pracy, cierpliwości i zaangażowania. Często kosztem innych zajęć, bardziej atrakcyjnych niż próby. Kochający rodzice zawsze wspierają swoje pociechy, cieszą się i smucą razem z nimi. Swoją postawą dają przykład młodemu człowiekowi, bo to ich zachowanie i postawy często dzieci naśladują. Dziękujemy drodzy Rodzice, że byliście z nami.

      AS

     • Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki.

      23 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki. Wiersze naszego Patrona „od mrówki, ważki, biedronki” łączą humor z powagą, rzeczom małym, szczegółom nadają rangę wielkości, uczą zachwytu nad światem i wielkiej miłości do ludzi. Niepowtarzalność poezji ks. Jana Twardowskiego polega na doskonałym połączeniu klimatu ciepła i pełnej humoru obserwacji świata i człowieka.

      Te cechy dostrzegli również młodzi recytatorzy. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W tym roku do konkursu przystąpiło aż 59  recytatorów.

      Oto nagrodzeni:

      I kategoria: klasy 0-3 sp

      I miejsce – Rafał Smokowski (3a)

      II miejsce – Alicja Konopko (1b)

      III miejsce – Katarzyna Wiśniewska (1a)

      Wyróżnienia:

      Aleksandra Toczyńska (1b)

      Sara Wiśniowska (0b)

       

      II kategoria: klasy 4-6 sp

      I miejsce – Dawid Białanowski (5b)

      II miejsce – Michalina Kalinowska (5a)

      III miejsce – Martyna Toczyńska (6a)

      Wyróżnienia:

      Antonina Dębska (6b)

      Maja Dziubińska (4c)

      Zofia Reczko (4c)

      II kategoria: klasy 7- 8 sp /3 gim.

      I miejsce – Eryk Czaplejewicz (8a)

      II miejsce – Agnieszka Majewska (3aG)

      III miejsce – Aleksander Sienkiewicz (7b)

      Wyróżnienia: Filip Krawczyk (7a), Piotr Modzelewski (7b)

       

      Gratulujemy! 

      Laureaci etapu szkolnego będą reprezentować naszą szkołę 5 czerwca w IX Powiatowym Konkursie Recytatorsko-Muzycznym Poezji Jana od Biedronki w AGT w Olecku. 
      Życzymy Powodzenia!

      Nagrody na konkurs ufundowała Rada Rodziców. Dziękujemy.

      Karolina Szyłkiewicz

     • DACHL w pigułce

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DACHL w pigułce.

      16 maja 2019r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego  w Olecku odbył się I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych „DACHL w pigułce”, którego  organizatorami były  Szkoła Podstawowa Nr 4  z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz  Szkoła Podstawowa w Babkach Oleckich. Głównym celem konkursu było motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy i znajomości języka niemieckiego, rozbudzanie ciekawości i otwartości wobec kultury krajów niemieckojęzycznych oraz integracja uczniów pobliskich szkół.

      Do konkursu przystąpiło 14 uczniów z pięciu szkół z powiatu oleckiego: Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku (przygotowanych przez panią Emilię Kaczmarek), Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanych przez panią Reginę Rynkiewicz), Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanych przez panią Małgorzatę Marcinkiewicz), oraz ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich (przygotowanych przez panią Violettę Janczenię). Do konkursu każda szkoła mogła wystawić 3 uczestników, po wcześniejszych eliminacjach szkolnych.

      Komisja w składzie: przewodniczący Zbigniew Bogdan, oraz członkinie Ewa Budzińska i Urszula Zaborowska, czuwała nad poprawnością przebiegu konkursu. Tego samego dnia po obradach jury odbyło się uroczyste podsumowanie wraz z ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród. Najlepszym spośród uczestników konkursu okazał się Paweł Kuszewski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. Drugie miejsce zajął Krzysztof Bielawski ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, a trzecie miejsce zajęła Julia Chmielewska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich. Dowodem na to, że walka była zacięta, była dogrywka, składająca się z 9 pytań, ponieważ konkurs nie przewidywał miejsc  ex aequo. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a zwycięzcy atrakcyjne nagrody. W czasie, gdy jury sprawdzało testy i typowało zwycięzców, wszyscy uczestnicy próbowali smakołyków, przygotowanych przez organizatorki konkursu Małgorzatę Marcinkiewicz i Violettę Janczenię.

      Wszystkich uczestnikom raz jeszcze dziękujemy za udział w konkursie, laureatom składamy serdeczne gratulacje, a chętnych i zainteresowanych konkursem zapraszamy za rok.

       Organizatorzy: Małgorzata Marcinkiewicz i Violetta Janczenia

     • Konkurs plastyczny "Wiem, jaki zawód będę wykonywać w przyszłości"

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs plastyczny - doradztwa zawodowe.

      9 maja 2019 roku odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom Powiatowego Konkursu Plastycznego ,,Wiem, jaki zawód będę wykonywać w przyszłości'' - adresowanego do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej  oraz Powiatowego Konkursu na Prezentację Multimedialną ,,Mój zawód- moja praca''- skierowanego do uczniów klas VII-VIII SP, III G. i szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem konkursów było PCWE w Olecku. Na początku uroczystości – pani dyrektor Elżbieta Domasik gorąco przywitała przybyłych gości i podziękowała wszystkim osobom biorącym udział w konkursach oraz ich opiekunom za przygotowanie. Następnie odbyło się ogłoszenie wyników. Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice – 2 z klasy VI i 2 z klasy VIII. Uczennica naszej szkoły – Martyna Kasprzyk z VIII B za prezentację – „Dietetyk” zajęła 3 miejsce w konkursie prezentacje multimedialne. Nagrody zwycięzcom wręczał pan  Marian Świerszcz – starosta olecki wraz z przewodniczącą komisji. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali drobne upominki i dyplomy. Po uroczystości odbył się mały poczęstunek, w czasie którego uczniowie mogli wypić herbatę oraz porozmawiać z organizatorami konkursu i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

      Martyna Kasprzyk – kl.VIII B

     • Sukcesy artystyczne w klasach I - III

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sukcesy artystyczne w klasach I - III.

      Jak co roku na wiosnę w naszym mieście odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Gratka dla nastolatka.”

      Z naszej szkoły w eliminacjach udział wzięło dwóch solistów i jeden zespół. Do ścisłego finału zakwalifikowała się Maja Wasilewska i Lena Michniewi cz z klasy II B, przygotowane przez panią Katarzynę Fiećko oraz zespół „Biedroneczki” z klasy I B prowadzony przez panią Anetę Skrzypiec.

      1 maja 2019 roku o godzinie 12.00, w sali kina Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku rozpoczęły się występy finałowe.  Corocznie organizowany konkurs dostarczył widzom wielu emocji. Komisja konkursowa spośród ogromu uczestników postanowiła przyznać  pierwsze miejsce zespołowi „Biedroneczki”, w składzie: Lena Grześ, Lena Stasiak, Ola Toczyńska, Agata Szóstkiewicz, Alicja Konopko, Jędrzej Topolski, Ksawery Szczecina, za piosenkę „Piosenka biedronki” oraz trzecie miejsce Lenie Michniewicz za piosenkę „Przyjaźń.”

      Jako społeczność szkolna jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów. Mamy nadzieję, że Wasze pasje, talenty i  zainteresowania dalej będziecie rozwijać i doskonalić.

      Sylwia Wysocka

     • Spotkanie z Kamilem Bogusławem Janickim - autorem wystawy pt. „O Witkacym”

     • W lutym 2019 r. w PCWE , a dokładnie w  Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej  w Olecku,  odbyło się spotkanie z Kamilem Bogusławem Janickim –  oryginalnym i interesującym artystą, autorem wystawy malarskiej  inspirowanej sztuką Witkacego. 

      Na wernisaż wyruszyli  uczniowie 7 klas i towarzyszące im nauczycielki: Pani Magdalena Szlaszyńska, Pani Joanna Cichanowicz  oraz Pani Grażyna Hołownia, by wspólnie uczestniczyć w wystawie prac malarskich. Spotkanie miało charakter zarówno wernisażowy, jak też edukacyjny, było formą wywiadu z autorem wystawy, podczas którego Kamil Janicki  podzielił się wiedzą na temat swej twórczości. Opowiedział też o źródłach wielu własnych inspiracji.

      Ekspozycja prezentowała prace, które są kopiami obrazów Witkacego  z okresu jego przynależności do awangardowego ugrupowania formistów, w tym także autorskie prace Kamila Janickiego inspirowane twórczością mistrza.

     • Wystawa Junk Art

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wystawa Junk Art.

      W ramach programu nauczania plastyki w klasie VII oraz Edukacji Globalnej uczniowie kl. VII na zajęciach z plastyki wykonywali rzeźby w nurcie Junk Art, polegającym na tworzeniu sztuki z materiałów odpadowych.

      Czym jest Junk  Art?

      Junk  Art jest dziedziną sztuki polegającą na tworzeniu kompozycji ze śmieci. Idea narodziła się w latach 50-tych w Ameryce i była częścią ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Korzenie tego typu tendencji w sztuce sięgają jednak samego początku XIX wieku, gdy znane było jako Found Object, czy Ready-Made. Inspiracją do stworzenia tej dziedziny była praca „Still Life with Chair Caning” Pabla Picassa, który wkomponował w nią fragmenty krzesła. Oficjalnie za twórcę Junk  Artu uważany jest Marcel Duchamp. Mimo jego aktywności w tego rodzaju sztuce od 1913, dopiero w 1917 powstała jego najbardziej znana praca „Fontanna”. Prezentuje ceramiczny pisuar podpisany przez artystę „R. Mutt” co ma być nazwiskiem producenta urządzeń sanitarnych.

      Aby ukierunkować prace uczniów, głównym tematem prac miała być  abstrakcja. Prace miały być jak najbardziej nietypowe, co było dosyć łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę materiały, które mieliśmy do tego wykorzystać. Podstawowym tworzywem tych zajęć były bowiem  puszki, nakrętki, śrubki, gwoździe itp.

      Mimo tego, że wielu nauczycieli nigdy wcześniej nie interesowało się Junk Artem,  przyłączyli się oni  do wykonania wystawy i wspólnie z klasami stworzyli różnego rodzaju dzieła. Dzieci z zerówki wykonały „ufoludki”, uczniowie  klasy 2 b - „roboty”, zaś na zajęciach technicznych w klasach 4-6 szkoły podstawowej i w III gimnazjalnych  zostały zaprojektowane i stworzone roboty, do których wykorzystano również surowce wtórne.  

      Wyrosłe z ciekawości  tworzenie abstrakcyjnych prac okazało się naprawdę świetną zabawą.

      Niesamowite stwory  i roboty powołane do istnienia mocą wyobraźni  uczniów stanowiły przez kilka tygodni kolejny element bogatego wystroju naszej szkoły.