• Komunikat

     • Decyzją Ministra Edukacji Narodowej szkoły w całej Polsce funkcjonuję w ograniczonym zakresie. Nauczanie odbywa się na odległość. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III mają zapewnioną w szkole opiekę. Uczniowie mają także prawo do skorzystania z konsultacji na terenie szkoły (na wniosek ucznia i jego rodzica lub na wniosek nauczyciela za zgodą rodzica ucznia).  Konsultacje: dla klas VIII – od 25.05.2020 r.; dla klas pozostałych od 1.06.2020 r.

      Rodziców i pozostałych interesantów prosimy o kontakt telefoniczny (875239100) lub e-mail (sp4@sp4.olecko.pl). Kontakt osobisty tylko w sprawach pilnych. Przed planowaną wizytą w szkole konieczny jest uprzedni kontakt telefoniczny pod nr tel. 87 523 91 00.

     • INNOWACJA „Starszy czyta młodszym”

     • W grudniu 2019 roku wraz z klasą I b rozpoczęliśmy innowację pedagogiczną „Starszy czyta młodszym.” Gościliśmy w naszej klasie Burmistrza miasta i z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowiadania przeczytanego specjalnie dla nas. Mieliśmy ogromne plany na kolejne miesiące, ale rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus pokrzyżował je.  Nie poddaliśmy się i znaleźliśmy sposób na to, aby pokazać Wam, że warto czytać. Zaprosiliśmy do wspólnego czytania osoby znane w naszym mieście, nagraliśmy film, zmontowaliśmy i możemy zaprezentować efekty naszej pracy.

      Wiola Chmielewska, kl. 1B

     • SUKCESY UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W OLECKU W KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY W OLSZTYNIE

     • Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz”

      - powiedział niegdyś Thomas Edison. Jego słowa doskonale oddają upór i determinację naszych uczniów, którzy w tym roku przystąpili do wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty.

      Konkursy kuratoryjne od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród środowisk szkolnych. Wynika to z faktu, iż zapewniają laureatom liczne przywileje. Są nimi nie tylko ocena celująca na świadectwie, ale także preferencje przy wyborze szkoły ponadpodstawowej, czy zwolnienie z części egzaminu zewnętrznego. Te czynniki powodują, że są bardzo popularne wśród młodzieży szkolnej.

      Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku może kolejny raz poszczycić się wspaniałymi wynikami.

      Nasi uczniowie na początku II półrocza przystąpili do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych i zdobyli aż cztery tytuły laureata i dwa finalisty.

      Poniżej prezentujemy listę laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2019/2020:

      LAUREACI:

      Miłosz Skrzypiec -  matematyka (nauczyciel przygotowujący - Anna Domasik)
      Dawid Suchocki -  matematyka (nauczyciel przygotowujący -  Anna Domasik)
      Julia Truszczyńska -  matematyka (nauczyciel przygotowujący - Anna Domasik)
      Julia Szlaszyńska  - język polski (nauczyciel przygotowujący - Mariola Zdancewicz)

      FINALIŚCI

      Miłosz Skrzypiec - język niemiecki (nauczyciel przygotowujący - Violetta Janczenia)
      Maciej Kułakowski -  informatyka (nauczyciel przygotowujący - Jarosław Kosakowski)

      Wszystkim wyróżnionym gratulujemy sukcesów!

      Mariola Zdancewicz

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

     • Światowy Dzień Autyzmu został ustanowiony przez ONZ i przypada na 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu. Organizatorzy dbają o to, aby w większości państw i miast w tym dniu najważniejsze budynki zostały podświetlone na niebiesko. Akcja ta nazywa się „Light in up blue” i ma na celu udzielenie wsparcia  osobom cierpiącym na autyzm oraz ich rodzinom, których, niestety, ciągle przybywa. To też doskonała okazja, by solidaryzować się z nimi i bardziej zrozumieć, na czym polega to zaburzenie. Jest to dzień, w którym każdy z nas może okazać pomoc osobom, które najbardziej jej potrzebują. Do obchodów włączyła się również nasza świetlica szkolna.

      Mimo warunków i ograniczonych możliwości zachęcałyśmy do solidaryzowania się z osobami dotkniętymi autyzmem poprzez przesyłanie zdjęć z niebieskim akcentem w ubraniu lub z sercem tego właśnie koloru. Była to  akcja o charakterze informacyjnym, skierowana do dzieci, młodzieży jak również do dorosłych. Miała ona uświadomić, że osoby autystyczne są wśród nas i potrzebują wsparcia rodziny, rówieśników i otoczenia.

      Za nami dzień, który upłynął pod znakiem koloru niebieskiego, oby każdy kolejny stawał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

      Dziękujemy Wam za wspaniały odzew, wszystkie zdjęcia ogromnie nas ucieszyły.

      Panie ze świetlicy

      Karolina, Wiola i Magda

     • Korespondencję, w tym  wnioski i zgłoszenia dzieci do oddziału "0" i klasy 1

     • Korespondencję, w tym  wnioski i zgłoszenia dzieci do oddziału "0" i klasy 1, bardzo prosimy zostawiać w specjalnie do tego przeznaczonej skrzynce umieszczonej przy głównym wejściu do szkoły lub przesłać skan/zdjęcie wniosku/zgłoszenia dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na e-mail sp4@sp4.olecko.pl.

     • Przywitanie przedszkolaków

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Przywitanie przedszkolaków.

      W związku z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Krasnal w Olecku, oddziały przedszkolne zostały przeniesione na 3 tygodnie do różnych placówek oświatowych w Olecku. Nasza szkoła ma przyjemność gościć grupę Pszczółek, do której uczęszczają czterolatki.

      W dniu przybycia maluszków klasa Ib z wychowawcami oraz dyrekcją serdecznie je przywitali. Pierwszoklasiści wręczyli młodszym kolegom samodzielnie wykonane laurki, kolorowe ołówki oraz interaktywną książeczkę „Pająk Patryk”. Natomiast pani wicedyrektor Małgorzata Michałowska poczęstowała wszystkie dzieci cukierkami.

      Jest nam bardzo miło gościć tak wspaniałe przedszkolaki. Dołożymy wszelkich starań, aby pobyt w naszej szkole był dla nich atrakcyjny i bezpieczny.

      M. Nalewajko

     • Warsztaty z Teatroteką w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty z Teatroteką w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku.

      04.03.2020 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się warsztaty teatralne na temat: Jak wykorzystać metody pedagogiczno – teatralne w praktyce szkolnej? Zostały one zorganizowane przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Olecku oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W spotkaniu uczestniczyło prawie czterdzieści nauczycielek ze szkół podstawowych z powiatu oleckiego, z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Głuchych w Olecku, panie z Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate” w Olecku oraz z Biblioteki Pedagogicznej w Olecku. Zainteresowanie szkoleniem było tak duże, że zostało ono przeprowadzone w dwóch grupach. Warsztaty prowadzili pedagodzy teatru  współpracujący z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

      W trakcie pierwszej części spotkania zaprezentowany został portal Teatroteka Szkolna.  Panie mogły przyjrzeć się umieszczonym na nim narzędziom i zastanowić się nad możliwością wykorzystania tych materiałów we własnej pracy z dziećmi i młodzieżą. Dyskusję wywołał też filmik przedstawiający nietypowy sposób omawiania wierszy z uczniami na lekcjach. Kilka nauczycielek już zapowiedziało, że metodę tę na pewno wykorzysta na swych zajęciach. Wiele osób zadeklarowało też, że dokładnie przyjrzy się zasobom zamieszczonym na prezentowanym portalu, a daje on wiele możliwości. Jednak największe emocje uczestniczek wzbudziła część druga – warsztatowa –  poprzedzona zabawą ruchową. Panie miały możliwość wykazać się talentem aktorskim i choć przez chwilę mogły poczuć się dzieckiem – dzieckiem, które jest ciekawe, pragnie poznawać i doświadczać czegoś nowego.

      Grupa nauczycielek pracujących z młodszymi dziećmi pracowała w oparciu o tekst Juliana Tuwima pt. Ptasie radio. Miały one za zadanie wcielić się w wybranego ptaka i odegrać scenki z wiersza w grupach.

      Z kolei panie pracujące z uczniami starszymi stanęły przed trudnym zadaniem zaprojektowania w zespołach scenografii do fragmentu Balladyny i odegrania etiud do wybranej sceny. Wszystkie wykazały się niebywałą kreatywnością. No bo jak, mając do dyspozycji tylko przedmioty znajdujące się w klasie, rękawice bokserskie, drabinę i rolkę ręcznika papierowego, zaaranżować przestrzeń sceniczną, jak wyczarować świat, w którym każdy przedmiot coś znaczy, w którym dzieją się wydarzenia osadzone w konkretnych realiach? A trzeba jeszcze pamiętać o zbudowaniu nastroju, oddaniu emocji bohaterów. Niemożliwe? Ależ skąd! Nie dla nas. Zaskoczenie na twarzach oglądających, zaciekawienie, a często i salwy śmiechu na sali świadczyły nie tylko o powodzeniu tego działania, były też dowodem, że wszyscy dobrze się bawili. Okazało się, że niepozorna drabina może być domem, stołem, a nawet …dziurką od klucza. Krzesło zaś zamienia się kolejno w wózek,  nosze, hamak, by w końcu przeistoczyć się w pociąg. W teatrze przecież wszystko jest możliwe.

      Całemu spotkaniu towarzyszył miły, radosny nastrój, zaś ponad głowami nieustannie krążyły pomysły, które już chciałoby się wcielić w życie. Była to też doskonała okazja do lepszego poznania się, integracji, wymiany doświadczeń. W wielu głowach zrodziły się też nowe koncepcje. Wszyscy opuścili mury naszej szkoły w wyśmienitych humorach, zrelaksowani i zainspirowani, chociaż z żalem w sercu, że czas tak szybko płynie i  trzeba się rozstać, a można by jeszcze wspólnie  tworzyć i dobrze się przy tym bawić. Dużo osób wyraziło radość z tego, że mogło uczestniczyć w tych warsztatach, a jednocześnie zadeklarowało chęć ponownego wzięcia udziału w podobnych zajęciach. Z całą pewnością był to przyjemnie, twórczo i efektywnie spędzony czas.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • Sudoku - Lubię to!

     • Już po raz czwarty w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kochanowskiego w Olecku 14 lutego 2020 r. odbył się finał konkursu „Sudoku – Lubię to!”.  W etapie szkolnym w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 650 uczniów ze szkół  powiatu oleckiego. W ścisłym finale tej edycji uczestniczyło  98. zwolenników Sudoku. Naszą szkołę reprezentowała dziewiątka dziewcząt z klas III – VIII wyłoniona w etapie szkolnym. Uczniowie rozwiązywali cztery diagramy. Czas oczekiwania na wyniki umilił słodki poczęstunek i świetny program słowno - muzyczny „Szkoła w krzywym zwierciadle” w wykonaniu uczniów SP 1 w Olecku. A oto wyniki tegorocznej klasyfikacji:

      W kategorii szkół podstawowych klasy I-III  najwyższe miejsca zajeły nasze uczennice z klasy 3b: pierwsze miejsce zajęła Lena Michniewicz - podopieczna pani Katarzyny Fiećko i Małgorzaty Marcinkiewicz, czwarta była Martyna Mikielska, a dziesiąte miejsce zajęła Maja Wasilewska.

      W kategorii klas IV-VI piąte miejsce zajęła Lidia Grześ  z kl. 5.b, siódma była Gabriela Bogdańska z klasy 6a, a dziesiąte  miejsce przypadło Mai Fiedorowicz z klasy 5c.

       W kategorii  klas VII-VIII oraz klas I szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych najwyższe piąte  miejsce zajęła Rozalia Mikielska z kl.7a,  ósma była Natalia Buraczewska z kl. 7b, a trzynasta  Julia Truszczyńska z 8a.

      Gratulujemy naszym uczennicom udanego występu.

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu 

     • Po prostu po polsku

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Po prostu po polsku.

      „Po prostu – po polsku!”
      III Powiatowy Turniej Językoznawczy pod Honorowym Patronatem
      Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Olecka

      Chodzi mi o to, aby język giętki, / powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” autor tego cytatu – Juliusz Słowacki, choć niewątpliwie był mistrzem słowa, zdawał sobie sprawę z tego, że precyzyjne i poprawne przelewanie własnych myśli na papier, nie jest łatwą sztuką. Nasz język ojczysty ma bowiem bardzo bogatą historię, która zapisała się w jego ortografii, fleksji, składni, fonetyce, frazeologii oraz leksyce. Z uwagi na to słowa Juliusza Słowackiego  przyświecały nam 21 lutego 2020 r. podczas III Powiatowego Turnieju Językoznawczego  „Po prostu – po polsku!”, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

      Ideą konkursu było gruntowne zweryfikowanie znajomości z zakresu wiedzy o języku i wykorzystanie tej wiedzy poprzez kreatywne i nowatorskie formy ich omówienia, wyrabianie sprawności językowej poprzez udzielanie wypowiedzi słownych oraz rozbudzanie zainteresowań językiem polskim. Jesteśmy pewni, iż formuła konkursu i atmosfera zdrowej rywalizacji przyczyniły się do zachęcenia młodzieży, aby dbała o poprawność mowy na co dzień.

      Jednym z najważniejszych celów naszego przedsięwzięcia było  rozwijanie kluczowych kompetencji młodego człowieka, a jedną z nich niewątpliwie jest umiejętność komunikacji w sposób bezbłędny, prosty, jasny i zrozumiały. Turniej kształtuje wiele umiejętności, a poprawna wymowa i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym w mowie i piśmie, wykorzystujemy przez całe życie. Nieprzypadkowo została wybrana również data konkursu, bowiem 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

      Atutem turnieju „Po prostu – po polsku!” jest również aktywizacja i integracja środowiska lokalnego. W tym roku przedsięwzięcie miało zasięg powiatowy. Zaprosiliśmy do udziału szkoły z powiatu oleckiego.

      Nasze przedsięwzięcie wspierali od strony organizacyjnej i promocyjnej Dyrektorzy Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku – pani Małgorzata Michałowska i pan Stanisław Kopycki.

      Objęcie turnieju honorowym patronatem przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Olecka kolejny raz pokreśliło wyjątkowy charakter przedsięwzięcia oraz nadało mu szczególną rangę.

      „Po prostu – po polsku!” to konkurs, którego adresatami byli uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej i składał się z dwóch etapów. Etap pierwszy  - eliminacje szkolne, każda ze szkół przeprowadza zgodnie z własną koncepcją, tak, by wyłonić trzech najlepszych zawodników do etapu powiatowego.

      W tegorocznych zmaganiach rywalizowały 4 trzyosobowe drużyny z powiatu oleckiego. Były to mianowicie:

      • Szkoła Podstawowa w Wieliczkach reprezentowana przez: Adriannę Sulżycką, Dominikę Wojciulewicz i Michalinę Dziedziach;
      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku reprezentowana przez: Julię Bednarek, Roksanę Kornyszko oraz Karinę Leonarczyk;
      • Szkoła Podstawowa Nr 3  im. Jana Pawła II w Olecku reprezentowana przez:  Justynę Bielecką, Julię Domańską, Nadię Romotowską;
      • Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku reprezentowana przez:  Martynę Toczyńską, Julię Szlaszyńska i Julię Truszczyńską.

      Turniej składał się z dziesięciu konkurencji, z pięciu działów nauki o języku obejmujących zagadnienia zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej z przedmiotu język polski.

      Dwie pierwsze konkurencje sprawdzały wiedzę uczniów z zakresu fleksji języka polskiego. W pierwszym zadaniu uczniowie musieli zmierzyć się z poprawną odmianą imiesłowów, w drugim natomiast wykazać się wiedzą z zakresu znajomości części mowy oraz kodowania. Zadaniem drużyn było bowiem oznaczenie konkretnych części mowy i przedstawienie schematu poprzez ułożenie odpowiednich klocków.

      Kolejną dziedziną nauki o języku, z której sprawdzani byli uczestnicy konkursu, było słowotwórstwo. Tym razem uczniowie nazywali rodzaje wyrazów złożonych oraz tworzyli wyrazy pochodne i klasyfikowali je do poszczególnych kategorii słowotwórczych.

      Jak wymawiać poprawnie wyrazy, ile w nich głosek, liter i sylab uczennice wskazały w kolejnym zadaniu z fonetyki. A  w drugiej konkurencji z tej dziedziny wykazały się wiedzą z upodobnień fonetycznych.

      W tym roku nie mogło również zabraknąć frazeologizmów. To zadanie polegało na odgadnięciu związków frazeologicznych przedstawionych za pomocą ilustracji. Uczestniczki musiały również podać ich rodowód oraz wytłumaczyć znaczenie.

      Kolejna konkurencja obejmowała zagadnienia ze składni, tu dziewczęta określały części zdania oraz części mowy, jakimi te części zdania zostały wyrażone.

      Przedostatnia konkurencja sprawdzała umiejętność z ortografii. Zadanie polegało na poprawnym zapisie słów, które na co dzień przysparzają nam nie lada problemów. Trzeba przyznać, że młodzież doskonale orientowała się w pułapkach, jakie funduje nam język ojczysty i zapis takich wyrazów jak supercena, na pewno, czy naprawdę nie sprawiły im żadnego kłopotu.

      Dużo emocji wśród uczestników wzbudziła ostatnia konkurencja z leksykologii. Zadanie sprawdzało znajomość wyrazów obcych lub rzadko używanych w języku codziennym.  

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz rzetelną oceną poszczególnych zadań czuwała Komisja Konkursowa w składzie:

      • p. Małgorzata Burba – ekspert MEN, edukator, pracownik W-M ODN w Olsztynie filia w Olecku;
      • p. Anna Kisiel – wieloletni nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku;
      • p. Katarzyna Kamińska – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku, nauczyciel języka polskiego.

      Uczniowie prezentowali wysoki poziom wiedzy, a ciekawe konkurencje mobilizowały uczestników do wytężonej pracy i zdrowej rywalizacji. Efekty uczniów były satysfakcjonujące, ukazały ogromne talenty zarówno polonistyczne, humanistyczne oraz językowe.

      Rywalizacja prowadzona w duchu fair play zakończyła się zwycięstwem drużyny ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku przygotowywaną przez panie: Martę Kosobucką oraz Monikę Kacprzyk. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach  przygotowywana przez panią Jolantę Motulewicz, trzecie miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, którą przygotowywała pani Emilia Stasiak.

      W III Powiatowym Turnieju Językoznawczym „Po prostu – po polsku!” nie było uczniów przegranych, wszyscy brali bardzo aktywny udział w konkursie i dzięki tak zaangażowanej postawie wszyscy mogą się cieszyć z wygranych i chwalić się swoją wiedzą.

      Dzięki sponsorom, którymi byli lokalni przedsiębiorcy z powiatu oleckiego, żaden uczestnik turnieju nie wyszedł z pustymi rękoma. Za udział w turniejowych zmaganiach wszyscy otrzymali dyplomy, upominki książkowe, a zawodnicy zwycięskiej drużyny otrzymali czytniki książek elektronicznych, za drugie miejsce uczestnicy otrzymali powerbanki, a za trzecie bezprzewodowe głośniki.

      Realizacja turnieju to ogromne wyzwanie zarówno organizacyjne jak i merytoryczne. Pomysłodawczyniami konkurencji były nauczycielki języka polskiego p. Mariola Zdancewicz i p. Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska, które odpowiadały również za organizację i przeprowadzenie konkursu. Część powitalną poprowadzili uczniowie: Julia Trojanowska (kl. VIII a) i Piotr Modzelewski (kl. VIII b), nad nagłośnieniem oraz prezentacją multimedialną czuwał Jakub Kozłowski (kl. VII a).

      Podjęte działania zrealizowano przy wsparciu Dyrekcji oraz pracy nauczycieli: Małgorzaty Marcinkiewicz i Jarosława Bagieńskiego, a także pracowników administracji i obsługi szkoły.

      Mariola Zdancewicz

     • Burmistrz Olecka czyta pierwszakom

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Burmistrz Olecka czyta pierwszakom.

      20 lutego do naszej szkoły zawitał ważny gość – Pan Karol Sobczak, Burmistrz Olecka.

      Włodarz miasta przyjął zaproszenie uczniów i wychowawców klasy 1B, którzy biorą udział w innowacji pedagogicznej „Starszy czyta młodszym”. Burmistrz przeczytał dzieciom fragment lektury Justyny Bednarek  pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dzieci z zaciekawieniem i zaangażowaniem wysłuchały do końca historii bohatera.

      Po zakończonym czytaniu przyszedł czas na pracę techniczną. Wspólnie z p. Burmistrzem i p. Dyrektorem uczniowie wykonali główną postać lektury, czyli skarpetkę w czerwone kropki, która pomogła odzyskać dobry humor choremu dziecku i dostała bardzo ważne stanowisko w szpitalu.

      Jednak to nie był koniec atrakcji. Zakończenie okazało się niesamowicie słodkie. Podtrzymując tradycję tłustego czwartku, każdy uczestnik spotkania poczęstował się smacznym pączkiem.

      Podobnie jak nasi literaccy przyjaciele, tak i my, przeżyliśmy niesamowitą przygodą. Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi za poświęcony czas,  za serce, życzliwość i uśmiech.

                                                                                                                         Klasa 1 B

     • Koncert muzyczny „Przeboje Pana Oskara”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Koncert muzyczny „Przeboje Pana Oskara”.

      Dnia 20 lutego 2020r. odbył się kolejny koncert muzyczny przeznaczony dla uczniów klas I-III oraz oddziałów zerowych.  Dzieci przebrane w stroje ludowe z różnych regionów Polski, jak zawsze współtworzyły wyjątkową opowieść. Bohaterem spotkania był Oskar Kolberg, wielki kompozytor i pianista, który zostawił w swojej spuściźnie muzycznej wiele utworów polskiej muzyki ludowej.

      Zanim jednak usłyszeliśmy wesołe dźwięki polki i oberka, odbył się konkurs wokalny klas drugich. Uczniowie przygotowani przez swoje wychowawczynie: panią Sylwię Wysocką oraz panią Anetę Skrzypiec, mieli za zadanie zaśpiewać fragment utworu pt. „Muzyczny lekarz”.  Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom i trudno było wyłonić zwycięzcę. Decyzją jury I miejsce zajęła Katarzyna Wiszniewska z klasy IIa, zaś miejsce II przypadło ex aequo pozostałym uczestnikom: Marii Chilińskiej (IIa), Lenie Grześ (IIb), Agacie Szóstkiewicz (IIb).

      Podczas trwania koncertu uczniowie mieli okazję wysłuchać kilku warmińskich pieśni ludowych. Zapoznali się z polskimi tańcami narodowymi, takimi jak polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak. Poznali ich metrum, tempo oraz niektóre figury taneczne. Dowiedzieli się także o istnieniu niezwykle ciekawego instrumentu, o równie ciekawej nazwie i wyglądzie, czyli o diabelskich skrzypcach.

      Podsumowaniem koncertu był konkurs wiedzy muzycznej. Troje dzieci rywalizowało o najlepszy wynik. Wygrała Maria Romanowska z klasy III b. Gratulujemy!

      M. Nalewajko

     • „Dzieci Króla Baśni”

     • Dnia 13 lutego 2020 r. uczniowie klas I-III oraz oddziały zerowe wyruszyły do Oleckiego Centrum Kultury, aby obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Dzieci Króla Baśni”. Na scenie mieliśmy przyjemność oglądać aktorów wrocławskiego teatru ARTENES.  Tematem przewodnim spektaklu była tolerancja. Perypetie trójki skłóconego rodzeństwa skłoniły dzieci do refleksji nad tym, jak istotne jest docenianie inności w drugim człowieku.

      Historia trójki niesfornych bohaterów rozpoczyna się w domu stryja Jana, który opiekuje się dziećmi pod nieobecność ich rodziców. Jak się dowiadujemy, rodzeństwo nie potrafi spędzać razem czasu. Wspólnej zabawie towarzyszą nieustanne kłótnie i przezwiska. Stryj w poczuciu bezsilności, ale także ku przestrodze, opowiada podopiecznym historię o Królu Baśni, który czuwa nad wszystkimi dziećmi i jest mu bardzo przykro, kiedy źle się do siebie odnoszą. Wyjątkowo niegrzeczne zamienia nawet w postaci z baśni do czasu, aż zrozumieją swój błąd. Dzieci puszczają opowieść mimo uszu, ale w nocy czar się spełnia. Nad ranem bohaterowie wyruszają w nieznaną podróż w poszukiwaniu Króla Baśni, który zdejmie z nich zaklęcie. Przeżywają wiele przygód, jednak ostatecznie rozumieją swoje błędy. Otrzymują znaczącą lekcję, że każde dziecko jest ważne i potrzebne. Wspólne przygody zbliżyły ich do siebie na tyle, że stali się prawdziwymi przyjaciółmi.

      Wspaniała gra aktorska, barwne stroje, wesoła oprawa muzyczna oraz gra świateł, sprawiły, że dzieci oglądały przedstawienie z ogromną ciekawością. Uczniowie mieli niebywałą okazję, aby się przekonać, że teatr nie tylko uczy, ale również bawi.

                  M. Nalewajko

     • Zimowy nastrój

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zimowy nastrój.

      Tegoroczna zima płata nam figle: raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroków, postanowiliśmy pobawić się na śniegu, którego tak oczekiwaliśmy. Oddaliśmy się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając na sankach, rzucając się śnieżkami, a także atakując kulami śniegowymi swoich wychowawców (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa), ulepiliśmy nawet bałwana. Po górkowych wyczynach przyszedł czas na wyścigi saneczkowe. Z czerwonymi noskami, trochę mokrzy, ale z uśmiechami, wróciliśmy do szkoły. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

      Klasa I B

     • V Walentynkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych - Olecko 2020

     • 12 lutego 2020 r. na pływalni Hali Lega w Olecku odbyły się V Walentynkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem zawodów były: Szkoła Podstawowa     Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Stowarzyszenie Rodziców Osób Niepełnosprawnych i Osób Wspierających przy WTZ w Olecku oraz współorganizatorzy: Stowarzyszenie „Pomarańcza” i MOSiRw Olecku.

      W V Walentynkowych Zawodach Pływackich Osób Niepełnosprawnych wzięło udział blisko osiemdziesięciu zawodników i zawodniczek z 14 placówek województwa podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Chęć udziału w naszych zawodach zgłosili m.in.: „Start” Białystok, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim, WTZ Kętrzyn, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Suwałkach, WTZ w Olecku, Szkoła Podstawowa Nr 3  w Olecku, Centrum Edukacji Specjalnej w Olecku, Środowiskowy Dom Samopomocy          w Olecku, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku, „Bajka” Suwałki, ŚDS Suwałki, ŚDS Wronki oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku.

      Zawody otworzył dyrektor Szkoły Podstawowej  Nr 4 w Olecku – Stanisław Kopycki. W ceremonii otwarcia uczestniczyli również zaproszeni goście:                                                                                 
      Pani Marta Romotowska – prezes Stowarzyszenia Rodziców Osób Niepełnosprawnych przy  WTZ w Olecku,
      Pani Wiesława Szymczyk – dyrektor PCPR w Olecku,
      Pan Andrzej Kamiński – dyrektor MOSiR,
      Pan Mirosław Matusiak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
      Pan Tomasz Dziokan – radny powiatu oleckiego.

      Pływacy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych (25m,50m) oraz w sztafecie (4 x 25 m). Wszystkim zawodnikom i kibicom towarzyszyły wielki emocje. Doping był głośny, a walka odbywała się w duchu fair play. Nasi zawodnicy godnie reprezentowali szkołę i wywalczyli medale w konkurencjach indywidualnych. Nowością w tegorocznych zawodach był wyścig na 25 metrów dla osób nie do końca dobrze pływających, które mogły wspomagać się przyrządem (deska, makaron, rękawki) lub opiekunem podczas płynięcia.

      Wyniki naszych zawodników w poszczególnych kategoriach:

      Kat. II Chłopcy – rocznik 2010 i młodsi – dystans 25 m

      1m. Marcel Buraczewski   SP Nr 4 w Olecku
      2m. Adam Jańczuk             SP Nr 4 w Olecku

      Kat. III  Dziewczęta – rocznik 2009 – 2008 – dystans 25 m

      1m. Maria Sikorska      SP Nr 4 w Olecku
      2m. Antonina Dziokan   SP Nr 4 w Olecku

      Kat. IV Chłopcy – rocznik 2009 – 2008 – dystans 25 m

      1m. Konrad Bednarski   SP Nr 4 w Olecku

      Kat. V Dziewczęta – rocznik 2007 – 2006 – dystans 25 m

      1m. Izabela Ladzińska      SP Nr 4 w Olecku
      2m. Gabriela Bogdańska       SP Nr 4 w Olecku
      3m. Martyna Buraczewska     SP Nr 4 w Olecku

      Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki walentynkowe oraz medale wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olecku. Wszystkich pływaków dekorowali obecni goście. Podczas turnieju ciężko pracowali sędziowie: Piotr Fidler, Robert Jankowski i Izabela Osiecka-Żukowska. Zawody były okazją do integracji osób niepełnosprawnych, popularyzacji pływania w środowisku osób niepełnosprawnych, propagowania bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Frekwencja i czasy osiągnięte przez poszczególnych zawodników w naszym turnieju dały wyraz temu, że pływać każdy może i to na bardzo dobrym poziomie. Organizatorzy myślą o kolejnych, już VI zawodach w przyszłym roku. Zawodników zachęcamy do trenowania i wzięcia udziału w zawodach w przyszłym roku.

      Dziękujemy serdecznie wszystkim sponsorom i darczyńcom, za okazaną pomoc w zorganizowaniu
      V Walentynkowych Zawodów Pływackich.

     • Zbiórka dla Jakuba

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zbiórka dla Jakuba.

      W dniach 14-17 stycznia Samorząd Uczniowski SP4 zorganizował i przeprowadził zbiórkę pieniędzy na Jakuba. Chłopiec urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Ma padaczkę i znaczne upośledzenie psychoruchowe. Jest on po dwukrotnym wylewie i po wstawieniu zastawki.Udało nam się zebrać 434,66 zł. Dziękujemy każdej osobie, która postanowiła pomóc nam w zbiórce.

      Samorząd Uczniowski

     • Święto Babci i Dziadka w klasie Ib

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Babci i Dziadka w klasie Ib.

      Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Klasa I b przygotowała niezwykłe spotkanie. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w przedstawieniu, które przeniosło Ich w czasy PRL-u. Była również piosenka oraz tradycyjne życzenia. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie. Dzieci z udziałem mam przygotowały również poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Pierwszoklasiści poprzez inscenizację, wiersze oraz piosenki mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia.

      W.Chmielewska

     • Dzień babci i dziadka

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień babci i dziadka.

      Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najprzyjemniejszych dni w roku. Nasza szkoła upamiętniła to wydarzenie 17 stycznia, goszcząc w swoich progach bardzo wielu najmilszych gości. Dzieci przygotowały wspaniałe występy artystyczne, przepełnione radością, śpiewem, tańcem i muzyką. Nasi uczniowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i  dziadkom. To  przecież od  nich  dzieci  otrzymują  wiele ciepła i dobra, za które należy dziękować.

      Dzieci z oddziału 0 a w ramach części artystycznej wystawiły Jasełka pod opieką Pani Zofii Sadłowskiej. Przybyli goście z przyjemnością obejrzeli piękną inscenizację, podziwiając jednocześnie grę pełną aktorskiego kunsztu. Po występie dzieci zaprosiły wszystkich na słodki poczęstunek.

      Uczniowie klasy II b przywitali zaproszonych gości skoczną „Polką”. Następnie odbyła się część muzyczno-recytatorska, a tuż po niej niesamowicie wzruszające przedstawienie opowiadające o magii Świąt Bożego Narodzenia. Inscenizacja pod tytułem „Opowieść wigilijna” wzbudziła zachwyt i podziw. Uczniowie otrzymali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie nie ukrywali dumy ze swych wnuków. Na zakończenie uroczystości dzieci zaprosiły gości na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Do występu dzieci przygotowała ich wychowawczyni, Pani Aneta Skrzypiec.

      Obie uroczystości wypadły pięknie! Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu!

      M. Nalewajko