• Święta majowe

     • „Kto Ty jesteś – Polak mały…” - pod takim hasłem dzieci z klasy 0A uczciły święta majowe - Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi RP (2 maja) i Święto Konstytucji 3 - go Maja (3 maja).

      Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały flagi Polski oraz kokardy narodowe. W podniosły nastrój patriotyczny wprowadziła je recytacja wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”.

      Zwieńczeniem uczczenia świąt majowych było wspólne zdjęcie dzieci przy ułożonym sercu z symboli narodowych.

      Zofia Sadłowska

     • Dlaczego warto dbać o Ziemię i jak możemy jej pomóc?

     • Ziemia – nasz dom, trzecia od Słońca i piąta co do wielkości Błękitna Planeta Układu Słonecznego. Formowała się aż 4 miliardy lat, a już w ciągu pierwszego miliarda w wodach oceanów zaczęło pojawiać się życie.

      Dbanie o Ziemię i segregacja odpadów zapewni dłuższe istnienie organizmów żywych. Dzięki recyklingowi możemy nadać odpadom nową wartość, ochronimy naturę i oszczędzimy energię. Zasobów Ziemi jest coraz mniej. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wody mamy pod dostatkiem. Możemy nawadniać się, umyć i wykorzystać ją w każdy możliwy sposób. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak cenny jest dla nas ten surowiec. Ludzie wymyślili ogrom niesamowitych rzeczy ratujących Ziemię, między innymi wiatraki na polach. Nie spalają żadnego paliwa, a dają nam elektryczność. Kolejnym przykładem są wielkie prostokąty na dachach domów. Panele pobierają energię ze słońca i zmieniają ją w prąd elektryczny.

      My też możemy dać coś od siebie! Podzielmy kosze w domu na ,,ekologiczną piątkę’’: papier, szkło, metale z tworzywami sztucznymi, odpady bio i odpady zmieszane i wrzucajmy poszczególne rodzaje śmieci do odpowiednich pojemników. Nie bądźmy obojętni, działajmy. :-)

      Od 1 lipca 2021 r. w Olecku i okolicach zmienia się sposób segregacji odpadów. Od tego dnia wprowadzimy w życie ,,ekologiczną piątkę’’. Możemy wszyscy razem dołączyć do starań o dobro naszej planety.

      Bądźmy dobrzy dla Ziemi, a Ziemia będzie dobra dla nas.

      Zapraszam do obejrzenia prezentacji pt.: ,,Jak dbać o Ziemię?”. 

      Magdalena Stachowicz

     • Pamiętamy – 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

     • 13.04.2021

      Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia.

      Uczniowie naszej szkoły również oddali cześć ofiarom Zbrodni Katyńskiej w 81. rocznicę tych wydarzeń, nie zapomnieli o polskich oficerach, przedstawicielach polskich elit, którzy zostali bestialsko zamordowani. Przedstawiciele  klas ósmych, w  imieniu całej społeczności szkolnej,  upamiętnili zamordowanego w Katyniu porucznika 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentego Butkiewicza. Zapalili symboliczny znicz i złożyli wiązankę przy obelisku i posadzonym przy szkole Dębie Katyńskim upamiętniającym  zamordowanego  w Katyniu Polaka. Uczcili pamięć o wszystkich poległych  rodakach minutą ciszy.

      Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest też okazją, aby wszyscy uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się o wydarzeniach sprzed ponad 80 lat, dlatego też w bieżącym tygodniu na lekcjach historii wspomnieniami uhonorujemy polskich oficerów wziętych do niewoli i brutalnie mordowanych od kwietnia 1940 roku przez NKWD w Lesie Katyńskim, w okolicach Charkowa i Tweru.

      Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in.  żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni i oficerowie rezerwy – nauczyciele, inżynierowie, sędziowie i adwokaci, w tym także uczestnicy walk o niepodległość. Mord dokonany na rodakach przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

      Pamiętajmy.

      Historia to nasza tożsamość, to nasze dziś.

       

      Anna Karolina Szyłkiewicz