• SZKOLNY ETAP KONKURSU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SZKOLNY ETAP KONKURSU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ.

          W ostatnim czasie w naszej szkole odbyły się eliminacje do XV GMINNEGO KONKURSU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ. Szkolna komisja konkursowa w składzie: Pani Małgorzata Michałowska, Pani Anetta Borawska i Pani Magdalena Stachowicz wysłuchała 15 wykonawców. Zgodnie z regulaminem organizatora konkursu zakwalifikowała do etapu gminnego, który odbędzie się 4 i 5 listopada 2019r.w ROK ,,Mazury Garbate” w Olecku, następujących uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych:

      a) dzieci w wieku przedszkolnym:

      • Zespół wokalny „ Siejniczanki " z  kl. 0a  w składzie: Weronika Skowerenda, Apolonia Terepko, Liliana Wasilewska, Aleksandra  Zwęglińska – „ Serce w plecaku";
      • Kwartet z kl. 0b w składzie: Patryk Saczek, Amelia Toczyńska, Filip Walicki, Halina Żukowska – „ Ojczyzno ma";

      b) uczniowie klas I IV szkół podstawowych:

      • Antonina Rogalewska – kl. 1a – „Białe róże";
      • Zofia Kuberska – kl. 1a – „Co to jest niepodległość" ;
      • Wiktoria Kuczykowska – kl. 1a – „Dziś idę walczyć, mamo";
      • Zespół wokalny BIEDRONECZKI z kl. 2b w składzie: Aleksandra Toczyńska, Lena Grześ, Agata Szóstkiewicz, Lena Stasiak, Alicja Konopko, Anastazja Korejwo, Jan Saulewicz, Jędrzej Topolski, Michał Wiśniewski – „Piosenka młodego patrioty";
      • Lena Michniewicz – kl. 3b – „Historia Polski";
      • Hanna Miłun – kl.4 – ,,Polskie kwiaty";

      c) uczniowie klas V – VIII szkół podstawowych:

      • Zespół Wokalny SP4 w składzie: Dawid Białanowski, Lea Bochińska Julia, Butkiewicz, Lena Czaplejewicz, Wiktoria Duchnowska, Antonina Dziokan , Lidia Grześ, Michalina Kalinowska, Klaudia Kamińska, Milena Kamińska , Oliwia Kapicka, Michał Kawałko, Wiktoria Kulik, Andżelika Leszczyńska, Julia Marciniak,  Anna Nitkowska , Gabriela Putra, Zuzanna Ruchalska, Vanessa Sienica, Maria Sikorska, Róża Topolska, Amelia Rynkiewicz, Antonina Sołtysiak, Milena  Zaręba ,,Co to jest niepodległość";
      • Hanna Dziokan – kl. 8b – „Miasto" ;
      • Magdalena Milewska – kl. 8b – ,,Jakie piękne chłopaki";
      • Aleksandra Chodnicka – kl. 8b – „ Za wolność ".

          Za wszystkich uczniów, którzy będą godnie reprezentowali naszą szkołę, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach konkursowych.

      Małgorzata Marcinkiewicz

     • Szkoła pamięta - klasa 8

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkoła pamięta - klasa 8.

          Uczniowie klasy VIIIB włączyli się w akcję ,,Szkoła pamięta". W imieniu kolegów i koleżanek odwiedziliśmy Ewangelicki Cmentarz w Kukowie, na nieoznakowanym grobie zapaliliśmy znicze oraz oczyściliśmy go. Zawitaliśmy również przed pomnik Jana Pawła II, na którym zapaliliśmy znicze oraz ułożyliśmy kwiaty.

     • Szkoła pamięta

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkoła pamięta.

          Cmentarze są naszym dziedzictwem  kulturowym i w szczególny sposób powinniśmy o nie dbać. Dlatego warto się pochylić nad grobami, które nie mają już swoich właścicieli i poświęcić im chwilę, aby oczyścić je z zarastającej trawy i opadających liści.

           Tak też uczynili uczniowie klas siódmych, którzy 29 października 2019 r. po lekcjach pod opieką wychowawczyń -  pani Małgorzaty Truchan i pani Anny Karoliny Szyłkiewicz,  udali się na Cmentarz Komunalny w Olecku, aby uporządkować  zapomniane i zaniedbane groby.  Młodzieży udało się oczyścić i ozdobić  kilkanaście grobów małych dzieci. Uczniowie zgrabili liście, pozbierali połamane gałęzie, stare wiązanki i zapalili znicze na nagrobkach, o które nikt nie zadbał. Zakończeniem akcji była wspólna modlitwa przy obelisku poświęconym  pomordowanym i zagłodzonym w katordze, sowieckich więzieniach  i łagrach na Syberii.

          Działania zostały podjęte w ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Do akcji w naszej szkole włączyli się: Antonina Dębska, Julia Butkiewicz, Wiktoria Chełmińska-Moroz, Joanna Bednarska oraz Dawid Parfieniuk i Krzysztof Wróblewski.

          Spotkanie było niezwykle wzruszające i z pewnością na długo zapadnie w pamięci.

       

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Pracownia fizyczno - chemiczna

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pracownia fizyczno - chemiczna.

          Klasy 7 i 8 naszej szkoły uczą się na lekcjach chemii i fizyki w nowoczesnej pracowni, która została bardzo dobrze doposażona w ramach projektu "Kompetencje sekretem sukcesu". Uczniowie mogą korzystać z różnego rodzaju szkła laboratoryjnego, takiego jak: zlewki, probówki, pipety, bagietki, rozdzielacze, szkiełka zegarkowe i wielu innych sprzętów laboratoryjnych oraz z odczynników chemicznych. Pracownia umożliwia uczniom zgłębianie wiedzy nie tylko z książki, ale – co bardziej interesuje uczniów i motywuje do pracy – poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, obserwacje oraz wyciąganie wniosków . Uczniowie chętnie biorą udział w tych zajęciach. W takiej pracowni chemia i fizyka już im niestraszna!!

     • Żywa lekcja historii

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Żywa lekcja historii.

          24 października 2019 r. gościliśmy w naszej szkole grupę rekonstrukcyjną z Gniewu, która znana jest z prowadzenia ciekawych zajęć historycznych. Tym razem prowadzący przenieśli  uczniów w burzliwy okres II wojny światowej, gdyż tematem spotkania była wojna obronna Polski w 1939 roku.

          Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się ciekawych informacji na temat narodzin zbrodniczych ideologii: nazizmu i faszyzmu, wzbogacić wiadomości dotyczące  bohaterstwa narodu polskiego w obliczu agresji III Rzeszy na nasz kraj. Młodzież dowiedziała się, czym było niemieckie Gestapo, poznała metody tortur stosowanych w śledztwach wobec Polaków oraz sposoby likwidowania olbrzymich rzesz obywateli polskich. Jak zwykle do aktywnego uczestnictwa zostali zaproszeni  nasi uczniowie, którzy  mogli włożyć na siebie mundury: żołnierza Armii Polskiej z 1939 roku, żołnierza niemieckiego Wehrmachtu, uczestnika powstania warszawskiego. Prawdziwą atrakcją była też możliwość wzięcia do ręki  broni używanej przez ówczesnych żołnierzy. Ogromne wrażenie na uczniach wywarł „pasiak” – strój obowiązujący w obozach koncentracyjnych oraz informacje na temat wielkości dziennych obozowych racji żywnościowych. W trakcie zajęć rekonstruktorzy przypomnieli również dokonania i losy majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal. 

           Zdobywanie historycznej wiedzy poprzez zabawę, to wspaniały pomysł.

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Młodzi Głosują 2019

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Młodzi Głosują 2019.

          W ponad 900 szkołach w całym kraju w dniach 7-11 października 2019r. przeprowadzone zostały  symulacje wyborów parlamentarnych w ramach programu edukacyjnego „Młodzi głosują”. Projekt CEO towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym już od 1995 r. Do tej pory w symulacjach wyborów wzięło udział niemal 3 mln uczniów. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa w życiu publicznym, w tym do świadomego udziału w wyborach.

          W ramach programu uczniowie przygotowują i przeprowadzają w swoich szkołach symulację wyborów na wzór wyborów powszechnych. Tworzone są młodzieżowe komisje wyborcze, których zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Przygotowywane są lokale wyborcze. Są karty wyborcze z nazwami rzeczywistych komitetów wyborczych biorących udział w wyborach powszechnych. Do udziału w głosowaniu zachęcani są wszyscy uczniowie, a po wyborach w szkołach sporządzane są protokoły, zawierające informacje o ich wynikach i frekwencji.

          9 października 2019 roku również w naszej szkole odbyły się wybory "Młodzi Głosują 2019". Akcją koordynowały Panie: Anna Karolina Szyłkiewicz, Anna Klimasara. W głosowaniu  mogło wziąć udział 124 uczniów z klas 6-8 uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyborcza była wysoka-wyniosła 71 %. Młodzież oddała 89 ważnych głosów.

      Wyniki głosowania w naszej szkole są następujące :

      1. KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE – 2 głosy

      2. KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 45 głosów

      3. KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ – 13 głosów

      4. KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ – 14 głosów

      5. KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO. N IPL ZIELONI - 15 głosów

      6. KW SKUTECZNI PIOTRA LIROYA - MARCA – 0 głosów

       

      Ogólnopolskie wyniki programu edukacyjnego „Młodzi głosują 2019”.

      https://mlodziglosuja.pl/upload/userfiles/Wyniki%20MG_2019.png

      Źródło: https://mlodziglosuja.pl/akualnosci/11-wyniki-wyborow-parlamentarnych-mlodzi-glosuja-2019/

          W akcji wzięło udział ponad 900 szkół. W szkolnych wyborach brali udział uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie szóstych, siódmych i ósmych klas szkoły podstawowej. W sumie w 760 szkołach uprawnionych do głosowania było 211 315 uczniów, zagłosowało 126 921 uczniów – frekwencja wyniosła 60%.

          Zwycięzcą wyborów zostało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 25% głosów młodzieży, na kolejnych miejscach, zdobywając niewiele mniej głosów, uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej - 23%, Koalicja Obywatelska - 22% oraz Konfederacja - 21%. Jest to pierwsza od wielu lat edycja programu, w której wyniki czterech sił politycznych są tak wyrównane i to jest najważniejszym wnioskiem z tych wyborów – młodzi ludzie podzieleni są według poglądów politycznych na cztery niemal równe grupy. Nie było w tych wyborach kandydata, komitetu ani partii, które przyciągnąłby do siebie większość młodych ludzi.

      Organizatorki - Anna Karolina Szyłkiewicz, Anna Klimasara

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Edukacji Narodowej.

          14 października jest dniem szczególnym dla wszystkich związanych z oświatą. Święto Edukacji Narodowej, które zostało ustanowione 47 lat temu, kolejny raz stało się okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi.

          Z tej okazji 11 października 2019 roku społeczność szkolna spotkała się na uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów z klasy VI a oraz szkolny chór pod kierunkiem pań: Anetty Borawskiej, Magdaleny Szlaszyńskiej i Magdaleny Stachowicz.

          Artyści poprzez humorystyczny program artystyczny wyrazili swoje podziękowanie za gorące serce, pomocną dłoń oraz przewodnictwo na niezwykle trudnej drodze do zdobywania wiedzy. Uczniowie w zabawny sposób zaprezentowali obraz szkoły i przedstawili postać nauczyciela. W programie nie zabrakło rad dla uczniów, w jaki sposób radzić sobie z brakiem wypracowania z języka polskiego, czy kto powinien odrabiać za nich lekcje z matematyki. Przedstawiono również bardziej dramatyczne sytuacje, jak chociażby fakt, że sny rzadko się spełniają, a te związane z pożarem szkoły, doprowadzają do łez. Pan Fabian Szóstkiewicz przedstawił natomiast ideał ucznia, prezentując wiersz Zbigniewa Lengrena, pt.: „Kto to może być?”

      Nigdy się nie bił z chłopakami,
      Nie ciągał dziewcząt za warkocze,
      Na spacer chodził z rodzicami
      I uczył się przez cały roczek.
      „Przepraszam” – mówił i „dziękuję”,
      nogi przed spaniem mył codziennie,
      z klasówek nigdy nie miał dwójek
      i wiersze deklamował pięknie.
      Nie ściągał i nie podpowiadał,
      Nie hałasował, siedział prosto,
      Nie mówił: - „znowu tyle zadał!” –
      A w domu się nie kłócił z siostrą.
      Przed kolegami się nie chwalił,
      Robił gazetki, śpiewał w chórze,
      Jak było chłodno, nosił szalik,
      I nie przechodził przez kałuże.
      Nie ślizgał się po korytarzach,
      Stawał w szeregach, chodził w parach,
      Wszystkich śniadaniem swym obdarzał
      I nigdy nie był na wagarach.

      – Jak się nazywa? – zapytacie.
      –Ten uczeń zwie się ideałem.

      Nigdy takiego nie widziałem.

          Ten dzień był też doskonałą okazją do wręczenia wszystkim pracownikom szkoły podziękowań i kwiatów oraz przyznania nagród Dyrektora, które otrzymali: pani Anetta Borawska, pani Magdalena Borys, pani Alicja Czarnecka, pani Anna Domasik, pani Karolina Domel, pani Krystyna Jankowska, pani Anna Kawałko, pani Anna Klimasara, pan Jarosław Kosakowski, pani Małgorzata Michałowska, pani Anna Sitko, pani Aneta Skrzypiec, pan Jarosław Sulima, pani Monika Wydra i pani Mariola Zdancewicz.

          Za trud wkładany w wychowanie i wykształcenie dzieci, szczególne podziękowania skierował w stronę grona pedagogicznego pan dyrektor Stanisław Kopycki, życząc jednocześnie  satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów w zawodzie nauczyciela.

          Uczniowie swoim występem udowodnili, że dobry nauczyciel nie tylko uczy i wymaga, ale też przeżywa wraz z dziećmi wiele wspaniałych chwil. Młodzież doskonale zaprezentowała utwory muzyczne i poetyckie związane z październikowym świętem. Mamy nadzieję, że wszyscy obecni miło spędzili ten czas, wsłuchując się w dźwięki muzyki i doskonałe teksty występujących.

          Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

     • Edukacyjny spektakl teatralny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Edukacyjny spektakl teatralny.

          W czwartek 3.10.2019r. gościliśmy w naszej szkole profesjonalną ekipę aktorską, dzięki której klasy 0-3 przeżyły niezwykłą, edukacyjną przygodę. Dzieci miały okazję obejrzeć spektakl teatralny „Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” o bezpiecznym i oszczędnym korzystaniu z energii.  Poprzez żartobliwe, a jednocześnie pouczające perypetie dwójki bohaterów Pstryka i Bzika, uczniowie dowiedzieli  się  jak powstaje prąd, kiedy może być niebezpieczny, jak należy się w takich sytuacjach zachować, co oznaczają znaki na transformatorach, a także jak oszczędzać energię elektryczną. Przyciągające uwagę lalki, kolorowa scenografia oraz wesoła oprawa muzyczna sprawiły, że uczniowie oglądali spektakl z ogromnym zaciekawieniem. Przedstawienie zostało zrealizowane przez Fundację PGE.

      M. Nalewajko

     • Spotkanie z policjantem

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z policjantem.

          W środę 2.10.2019r. uczniowie z klas 0-3 uczestniczyli w spotkaniu z  policjantem Komisariatu Policji w Olecku mł. asp. Rafałem Wasilewskim. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz  zasady bezpiecznego oczekiwania na autobus szkolny. Wspomniał także o zachowaniu ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Mundurowy podkreślił ważną rolę wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu ulicy. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez jezdnię.  Aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa i pracy policjanta.

      M. Nalewajko

     • Blaszane granie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Blaszane granie.

          W środę 1.10.2019r.  nasza szkoła zamieniła się na chwilę w filharmonię. Wszystko to za sprawą muzyków Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna, którzy odkryli uczniom tajemnice instrumentów dętych blaszanych. Dzieci miały okazję poznać brzmienie oraz budowę  trąbki i puzonu. Teraz z pewnością już każdy wie,  gdzie znajdują się elementy takie jak korpus, ustnik, piszczałka, czara głosowa, czy też wentyle. Uczniowie spróbowali swoich sił także w grze aktorskiej, wcielając się w rolę kapelmistrza z buławą, trąbki, tuby i perkusji. Koncert zakończył konkurs podsumowujący poznane wiadomości. „Blaszane granie” to pierwszy w tym roku szkolnym koncert zorganizowany dla klas 0 - III w ramach edukacji muzycznej. Tego typu spotkania będą odbywały się raz w miesiącu. Prezentowane audycje umożliwiają uczniom edukacji wczesnoszkolnej zdobywać wiedzę o muzyce, a także rozwijać zainteresowania muzyczne.

      M. Nalewajko

     • Rajd rowerowy kl. 6b

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rajd rowerowy kl. 6b.

      W pierwszy jesienny poniedziałek –tj.23 września 2019r.- godz. 7.50 uczniowie kl. VI b na swych cudownych rowerach stawili się o słonecznym, rześkim poranku u bram szkoły. Silni, zwarci, gotowi cierpliwie czekali na sprawdzenie stanu technicznego jednośladów. Zajął się tym kierownik naszego rajdu p. Robert Sienica. Ostatnie dokręcanie śrubek, ustawienie odpowiedniej wysokości siodełka czy dopompowanie kół, przypomnienie zasad bezpieczeństwa na drodze, przećwiczenie jazdy i podstawowych manewrów w kolumnie i wyruszyliśmy na upragnioną, długo wyczekiwaną klasową wyprawę rowerową trasą wiodącą niezwykle malowniczymi zakątkami wyjątkowo urokliwych Mazur Garbatych…

      Jechaliśmy podzieleni na dwie kolumny, podziwiając naszą piękną okolicę. Dech w piersiach zapierały roztaczające się wokół widoki – urozmaicona rzeźba terenu, lasy porastające wysokie i stosunkowo strome brzegi Jeziora Sedraneckiego, malownicze pagórki i mniejsze, i większe górki… Cóż to dla nas?! Zmiana biegów, nogi w ruch! A potem to już z górki… Całe szczęście! Mimo wszystko jesteśmy całkiem nieźli kondycyjnie.

      Dłuższy odpoczynek zaplanowaliśmy na plaży wiejskiej w Sedrankach. Świetne miejsce. Wykorzystaliśmy oczywiście przygotowaną dla ludzi takich jak my -upowszechniających aktywny wypoczynek-infrastrukturę , czyli z wiatę ze stołami, palenisko do ogniska, pomost nad jeziorem.

      W szybkim tempie zapłonęło ognisko, zaskwierczały pieczone kiełbaski, wokół roznosił się ich zapach i …radosny śmiech zadowolonych wycieczkowiczów.

       Nie wiedzieć czemu – czy z przejedzenia, czy z przemęczenia -niektórzy mieli opory co dalszej jazdy, ale na pewno zmotywowani byli tym, że muszą przecież jakoś wrócić domu, a po drodze jeszcze wstąpić na słynne oleckie lody u Harasimów.

      Kto by pomyślał, że pokonaliśmy trasę 16 km, a chłopcy nie musieli spełnić nieopatrznie złożonej obietnicy, że w razie czego będą holować panią A.K. Mimo tęgiej ,,sapki” dała sobie radę! Wszyscyśmy dali sobie radę! Wspólny wypad umocnił nasze klasowe relacje, miło spędziliśmy wspólnie czas, mogliśmy poznać się jeszcze lepiej w sytuacji pozaszkolnej. Wiemy, że możemy na siebie liczyć, a w potrzebie to jedni drugim udzielą wsparcia i że w grupie to zawsze jakoś raźniej!

      Do szkoły wróciliśmy w komplecie. A jakże! Zadowoleni. Może ktoś wyrośnie na przyszłego mistrza MTB? A może zarazi turystyką rowerową innych? Namawiamy wszystkich do zdrowego, aktywnego wypoczynku i wspólnego spędzania czasu.

      Mamy nadzieję, że traficie też na takich zapaleńców, którzy poświęcą Wam czas i siły, zaufają grupie, tak  jak p. Robert Sienica, p. Jolanta Wojtkowska czy p. Małgorzata Marcinkiewicz.

      Bez nich - i ich dobrej woli - nasz klasowy wypad nie doszedłby do skutku. Składamy im serdeczne podziękowania!

      Uczniowie klasy VI B

      z wychowawczynią Anną Klimasarą
       

      Zasłyszane!

      -Jestem po rehabilitacji, ale co będzie, jak spuchnę- dosłownie i w przenośni?!

      -Będziemy panią holować…

       

      -O rany, kolejna górka!

      -Pewnie będzie też z niej  jakiś zjazd…

       

      -Pedałujcie szybciej pod górkę, a nie się zatrzymujecie!

      -Ale ona wysoka…

      -To zejdźcie z rowerów i podejdziemy…

       

      -Po co ci tyle kiełbasy?

      -Głodny jestem.

       

      -Po co jej dwie butelki w kieszonkach plecaka?

      -Żeby mieć równowagę…hehe…

       

      -Proszę pani…

      -Tak?

      -A pojedziemy na następną wycieczkę? Autobusem?

     • Wyjście do oczyszczalni ścieków

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyjście do oczyszczalni ścieków.

          W obecnych czasach bardzo ważnym problemem jest ekologia i środowisko, a szczególnie jego ochrona. Głośna sprawa oczyszczalni ścieków „Czajka” z Warszawy, zmotywowała klasy 5 do głębszego poznania procesów zachodzących w takim przedsiębiorstwie. W tym celu uczniowie klas 5 wraz z opiekunami Panią Dorotą Witkowska, Małgorzatą Grzyb, Magdaleną Borys oraz praktykantką Pauliną Maciejewską wybrali się do Oczyszczalni Ścieków w Olecku. Mogli tam na własne oczy, a bardziej nosy zobaczyć i poczuć co dzieje się ze ściekami wypływającymi z naszych domów. Zapoznali się z poszczególnymi etapami ich oczyszczania, wznieśli się pod obłoki aby zobaczyć oczyszczanie biologiczne oraz poczuli ciepło, które można uzyskać ze ścieków i wykorzystać w celu ogrzania pomieszczeń. Uczniów oprowadzał Pan Wiesław Klaus.

     • Integracyjne Zawody Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce w Suwałkach

     •     Dnia 30.09.2019r. jedenastoosobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Truchan oraz p. Jarosława Bagieńskiego wzięła udział w Integracyjnych Zawodach Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce w Suwałkach. W zmaganiach sportowych uczestniczyło blisko 200 zawodniczek i zawodników z następujących miast: 6 ośrodków z Suwałk, po 1 drużynie z Sejn i Węgorzewa oraz 4 z Olecka.

          Nasi młodzi sportowcy spisali się nadzwyczaj dobrze, zdobywając 11 medali. Na podium stanęli:

      1. Maciej Pawłowski – II miejsce w rzucie piłeczką palantową
      2. Mateusz Pawłowski - III miejsce w rzucie piłeczką palantową
      3. Konrad Bednarski – I miejsce w rzucie piłeczką palantową
      4. Milena Zaręba – I miejsce w biegu na 100 metrów
      5. Maciej Tulik – II miejsce w skoku w dal
      6. Milena Zaręba – III miejsce w skoku w dal
      7. Antonina Dziokan – II miejsce w skoku w dal
      8. Maja Wierzbicka - III miejsce w skoku w dal
      9. Michał Werner - III miejsce w skoku w dal
      10. Anna Król – III miejsce w biegu na 50 metrów
      11. Antonina Dziokan - II miejsce w biegu na 50 metrów

          Impreza, pomimo nie najlepszych warunków atmosferycznych, była bardzo udana. Pozwoliła w duchu sportowym rywalizować i zintegrować się z innymi uczestnikami zawodów.

          Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam start w tym turnieju i do zobaczenia w czerwcu.

       Jarosław Bagieński