• Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku

     • „Trzeba mieć wielkie serce, żeby kształtować małych ludzi”

                  Święto Edukacji Narodowej zostało ustanowione 46 lat temu i od tej pory w kalendarzu każdej szkoły dzień 14 października zaznaczony jest jako ważny!
                To uroczysty dzień dla wszystkich, którzy są związani z oświatą. Nie inaczej było 12 października w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Uczniowie klas VIII, wraz z wychowawczyniami: panią Anną Domasik i panią Janiną Słuchocką, przygotowali apel pełen humoru i muzyki, w którym nie zabrakło pięknych życzeń:

      „Z okazji Waszego Święta, kochani Nauczyciele, życzymy Wam serdecznie:

      - aby uśmiech zawsze na waszych twarzach gościł,

      - aby takich wychowanków jak my każdy Wam zazdrościł,

      - aby przykrość z naszej strony Was na co dzień omijała,

      - aby wyrozumiałość dla naszych wybryków serca Wasze przepełniała,

      - aby uczniowie doceniali pracę Waszą,

      - aby wiedza Wasza stopniowo stawała się naszą,

      - aby smutek w radość się przemieniał,

      - aby każdy uczeń polecenia Wasze spełniał,

      - abyście zdrowi i weseli byli i w Bożej opiece długich lat dożyli.

      Tego wszystkiego, co zostało napisane i tego,
      co jeszcze niewypowiedziane, życzą uczniowie”.

       

                  Gościem specjalnym na tegorocznej uroczystości była Prezes Koła Związku Sybiraków w Olecku pani Eugenia Derencz, która podziękowała nauczycielom naszej szkoły, pani Teresie Gałaszewskiej i panu Jarosławowi Bagieńskiemu, wręczając im dyplomy uznania i podziękowania za szczególne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o „Sybirskiej Golgocie” oraz za pełną poświęcenia działalność na rzecz więzi organizacyjnej Wspólnoty Sybirackiej.

                   Następnie głos zabrał dyrektor szkoły pan Stanisław Kopycki, który podziękował pracownikom za chęć i czas poświęcany na kształtowanie młodych umysłów.

                  Święto Edukacji Narodowej to również czas nagradzania. W tym roku w naszej szkole niezwykły laur został przyznany pani Jadwidze Zdan – za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania  otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. Nagrody Burmistrza otrzymali pan Stanisław Kopycki, pani Agnieszka Kopycka i pani Katarzyna Fiećko – serdecznie gratulujemy.

                     Pan dyrektor Stanisław Kopycki przyznał również coroczne nagrody nauczycielom i niepedagogicznym pracownikom szkoły. W tym roku otrzymali je: Urszula Barszczewska, Bieruta Niedźwiecka, Anna Chmielewska, Joanna Cichanowicz, Wioletta Czaplejewicz, Anna Domasik, Angelika Fiećko, Renata Januszczyk, Anna Kawałko, Małgorzata Marcinkiewicz, Janina Słuchocka, Wiesława Stankonowicz, Małgorzata Truchan, Jolanta Wojtkowska, Dorota Witkowska, Mariola Zdancewicz.

                     Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za podniosłą atmosferę w tym szczególnym dniu.

       

      Mariola Zdancewicz

     • Przystąpienie do realizacji projektu edukacyjnego „Godność, wolność, niepodległość” finansowanego przez Ministra Edukacji Narodowej

     •     Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku włącza się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczność szkolną oraz osoby związane ze szkołą czeka wiele zadań. Jednym z nich będzie przygotowanie i wystawienie w Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate" w Olecku spektaklu pt. "Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym". Poza tym odbędzie się prelekcja o Piłsudskim i jego wpływie na budowanie Polski niepodległej wygłoszona przez  Prezesa i Przedstawiciela Związku Piłsudczyków RP. Uczniowie wyjadą też na dwudniową wycieczkę śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego po Litwie. Efektem tego wyjazdu będzie przygotowanie prezentacji multimedialnej oraz albumów i  materiałów potrzebnych do wykonania wystawy na temat drogi Polski do niepodległości - kolejnego zadania, które nas czeka. Na wystawie tej zostaną również wyeksponowane przedmioty i dokumenty  pozyskane od różnych osób i instytucji oraz zebrane przez uczniów. Kolejnym działaniem będzie projekcja filmu o treści patriotycznej dla uczniów, która odbędzie się w naszej szkole w godzinach wieczornych. Kolejne działanie to Turniej Patriotyczny "Jestem Polakiem" dla uczniów klas IV - V, który będzie polegał na pisaniu ogłoszenia, zaproszenia, rozwiązywaniu krzyżówek, łamigłówek, układaniu puzzli, tworzeniu haseł, piosenek i zmaganiach sportowych. Oprócz tego odbędą się warsztaty artystyczne - techniki robienia kotylionów dla klas I - III z naszej szkoły. Umiejętności zdobyte na tych zajęciach uczniowie wykorzystają, biorąc udział w Międzyszkolnym Konkursie na Najładniejszy Kotylion". Innym działaniem w ramach realizowanego projektu będzie 100 Kartek na 100-lecie Niepodległości - Konkurs na Pocztówkę Patriotyczną "Wolność w Bieli i Czerwieni". Zostaną one udostępnione do obejrzenia społeczności szkolnej i mieszkańcom osiedla. W listopadzie odbędzie się też w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

          Działania w ramach programu "Godność, Wolność, Niepodległość sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2021.

     • Spektakl

     • „Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym” – spektakl

      w hołdzie dla Niepodległej

           5.10.2018 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku wystawiony został spektakl w reżyserii Agnieszki Kopyckiej i Joanny Cichanowicz  pt. „Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym”. W przedstawieniu, do którego scenariusz na podstawie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego napisała Agnieszka Kopycka, wystąpili dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,  rodzice uczniów oraz zaprzyjaźnione ze szkołą osoby, m.in.: burmistrz i zastępca burmistrza Olecka, dyrektor MOSiR, radni rady miejskiej. Spektakl zrealizowany został w ramach projektu edukacyjnego „Godność, wolność, niepodległość” finansowanego przez Ministra Edukacji Narodowej.

           Aktorzy zaprosili widzów – społeczność lokalną -  na salony paryskiej kamienicy, gdzie polscy emigranci wracali wspomnieniami do kraju lat dziecinnych, „do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem” , po czym razem z nimi przenieśli się do soplicowskiego dworku, w którym, podobnie jak w bronowickiej chacie, biły polskie serca. Serca „spodlone, niewolne”, ale dumne i ponad wszystko kochające ojczyznę. Gdy już w tych sercach ucichły żale i tęsknoty, rozbrzmiały dźwięki poloneza i ruszył korowód w barwnych strojach. Kolejne sceny uzmysłowiły wszystkim, jak wielką wartością jest nasza wspólna ojczyzna - Polska.

           Wspaniała gra aktorów, stroje z epoki, scenografia i muzyka sprawiły, że spektakl wywarł na widzach ogromne wrażenie i zebrał wiele pozytywnych komentarzy.

       

                                                                                                               Agnieszka Kopycka

     • Wycieczka do Olsztyna na warsztaty "Nauka i zabawa"

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Olsztyna na warsztaty "Nauka i zabawa".

          2 X 2018 r. w ramach realizowanego projektu "Kompetencje kluczowe mogąbyć coolowe" grupy uczniów uczestniczące w zajęciach z robotyki wyjechały do obserwatorium olsztyńskiego na warsztaty fizyczno - astronomicze "Nauka i zabawa". Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze się bawili jednocześnie ucząc się i rozwijając swoje zainteresowania związane z naukami ścisłymi. Po warsztatach udaliśmy się na obiad do restauracji McDonald's. Około godziny 16.00 wyruszyliśmy w kierunku powrotnym do Olecka.

     • Wycieczka do Wigierskiego Parku Narodowego

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Wigierskiego Parku Narodowego.

          28 września 2018r. uczniowie klas V i VII naszej szkoły, uczestniczący w zajęciach projektu  „Kompetencje kluczowe są coolowe”, wyjechali na wycieczkę do Wigierskiego Parku Narodowego.

          Ponieważ ścieżki znajdujące się w sąsiedztwie siedziby Parku są ciekawe, odwiedziliśmy je. Chodziliśmy po ścieżce Jeziora i wielu innych dróżkach, które spotkaliśmy po drodze. Ścieżka prowadzi  do Suchara. Wiem, że wszyscy przyzwyczaili się do tego, ze „suchar” to rodzaj dowcipu. Tymczasem niespodzianka – suchar to takie jezioro, które nie ma odpływów. W Wigierskim Parku Narodowym jest ich sporo, na ich brzegu rosną wspaniałe, rzadkie rośliny, z rosiczką włącznie (udało nam się przyjrzeć z bliska tej owadożernej roślinie). Wody sucharów mają czarny kolor,  odbijają  nadbrzeżne rośliny i niebo. Są tam kładki z ławeczkami, można tak więc siedzieć i podziwiać. Po wędrówce czekały nas zajęcia w sali wystawowej- nauczyliśmy się rozpoznawać zwierzęta Wigierskiego Parku Narodowego. Po małym konkursie okazało się, że naprawdę sporo zapamiętaliśmy.

     • Wycieczka do Majątku Giże Marczak

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Majątku Giże Marczak.

           W pewien słoneczny czwartkowy poranek wszyscy uczniowie klas pierwszych oraz klasa II a wyruszyli na swoją pierwszą wspólną wycieczkę. Ich celem podróży stał się Majątek Giże Państwa Marczków.

           Około godziny 9.00 dzieci zebrały się na parkingu w oczekiwaniu na to, aż panowie policjanci sprawdzą autobusy, które oczywiście okazały się bez zarzutu. Po sprawdzeniu  z zapałem zajęły miejsca, by ruszyć w trasę. Podróż nie trwała długo i już po dziecięciu minutach były na miejscu, gdzie z uśmiechem witała wszystkich Pani Marczak. Właścicielka objaśniła wszystko i poprosiła dzieci o podzielenie się na trzy grupy. Każda z grup korzystać miała z innej atrakcji, były to m.in. trampoliny, gokarty i kolejka tyrolska , która to właśnie wzbudziła największy zachwyt. Wszystkie dzieci mogły zjechać w uprzęży alpinistycznej pod czujnym okiem pana instruktora na odległość aż 160 metrów. Jednak nie wszyscy zdecydowali się na ten „ekstremalny” rodzaj atrakcji.

         W między czasie mieliśmy poczęstunek – własnoręcznie pieczone , przepyszne gofry, które  mogliśmy „wzbogacić” dżemem śliwkowym, wyrabianym przez Państwa Marczaków. Po skorzystaniu z wszystkich atrakcji  czekał na nas grill z kiełbaskami i pyszny kompot z suszu do picia. Na zakończenie naszej wizyty otrzymaliśmy lody, które znikły w mig w tak słoneczny dzień.

         Zmęczeni ilością rozrywek i  najedzeni wróciliśmy do szkoły, z nadzieją że czeka nas jeszcze nie jeden taki wyjazd.

       

      Sylwia Wysocka

     • Polonez na 100 par

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Polonez na 100 par.

          Polonez od początku XIX wieku uznawany jest za najstarszy taniec narodowy, którego forma kultywowana wśród warstw wyższych, stanowiła uszlachetnioną wersję tańców obecnych od wieków w polskim społeczeństwie. W ideologii narodowej polonez jest tanecznym emblematem kultury polskiej, wyrażającym sarmacki etos rycerski oraz normy obyczajowe  w relacjach towarzyskich.

          Uczniowie klas IV-VIII oraz III gim. Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego, chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości,  w czwartek 13 września zatańczyli na szkolnym placu ten uroczysty taniec. Choć zadanie nie było łatwe, gdyż wiązało się z przygotowaniem  blisko 200 uczniów, efekt finalny był zdumiewający i niezwykle wzruszający. 

          Ogromne podziękowania należą się paniom: Renacie Januszczyk oraz Izabeli Osieckiej-Żukowskiej, które włożyły mnóstwo serca oraz poświęciły dużo czasu, aby uczniowie wyćwiczyli dostojne kroki w naszym tańcu narodowym.

       

      Mariola Zdancewicz

     • Narodowe Czytanie "Przedwiośnie"

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Narodowe Czytanie "Przedwiośnie".

          W sobotę, 8 września, odbyła się VII edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.   Prezydent Polski Andrzej Duda w swoim liście do czytelników skierował takie słowa: „Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu (red. setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości). A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”.

          W Olecku czytanie powieści Stefana Żeromskiego odbyło się przed Regionalnym Ośrodkiem Kultury „Mazury Garbate”. Wspólnie z olecczanami, utwór czytali między innymi: burmistrz Wacław Olszewski, wicestarosta Kazimierz Iwanowski oraz dyrektorzy oleckich szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Agnieszka Majewska (kl. III a GIM), Emil Miezianko (kl. III b GIM) oraz Jakub Mackun (kl. VIII b SP). Uczniów przygotowywały panie: Anna Klimasara i Mariola Zdancewicz.

          Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. 

      Mariola Zdancewicz

     • Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

     •     3 września zakończył długie i gorące wakacje. Opalone i rozpromienione twarze uczniów były dowodem na to, że dwumiesięczny wypoczynek był naprawdę udany.

          W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego pierwszy dzwonek zabrzmiał punktualnie o godzinie 9.00. Społeczność szkolną gorąco przywitał pan dyrektor Stanisław Kopycki, który skierował ciepłe słowa w stronę najmłodszych uczniów, którzy pierwszy raz przekroczyli mury naszej szkoły. Uczniom klas starszych życzył powodzenia i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

          Podczas uroczystości głos zabrał również ksiądz proboszcz - Krzysztof Zdzisław Krupiński, który w swoim wystąpieniu życzył uczniom wielu łask Bożych i Bożego Błogosławieństwa.

          Początek września to również czas, kiedy wspominamy poległych w czasie II wojny światowej. W geście pamięci uczniowie złożyli kwiaty w dwóch niezwykle ważnych i symbolicznych miejscach, znajdujących się na terenie naszej szkoły – przy obelisku podporucznika Wincentego Butkiewicza – który został aresztowany przez NKWD w 1940 roku, osadzony w więzieniu w Kozielsku i zamordowany w kwietniu 1940 roku oraz pod pomnikiem naszego patrona ks. Jana Twardowskiego, poety, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego, którego wydarzenia II wojny światowej również mocno doświadczyły.

          Po części oficjalnej obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną przez klasy: II oraz VII a i VII b pod kierunkiem wychowawców. Występujący na dobry początek roku szkolnego zaprezentowali nam słownik podstawowych terminów ucznia oraz motto na każdy miesiąc roku szkolnego. Na koniec dodali wszystkim otuchy, wykonując znany utwór z repertuaru Kabaretu OTTO „Wakacje”.

          Na zakończenie inauguracyjnego spotkania pan dyrektor wręczył akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego pani Wioletcie Czaplejewicz oraz nagrody, które otrzymały nauczycielki obchodzące w tym roku jubileusz pracy zawodowej. Wśród nich znalazły się: pani Małgorzata Grzyb, pani Dorota Witkowska, pani Aneta Skrzypiec oraz pani Renata Januszczyk. Serdecznie gratulujemy wytrwałości oraz życzymy sukcesów na kolejne lata pracy.

          Nowy rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty, choć wielu z nas nie przestaje nucić słów… „jeszcze tylko wrzesień, październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec i…”

      Mariola Zdancewicz

     • Wycieczka na południe Polski

     • Uczniowie klasy 7a oraz inni chętni, wzięli udział w trzydniowej wycieczce szkolnej na południe Polski. Organizatorem wyjazdu była Pani Janina Słuchocka.

        Spod szkoły wyruszyliśmy o godzinie 22:30, 13 czerwca. Po około dziesięciu godzinach dotarliśmy na miejsce. Pierwszym punktem zwiedzania była Kopalnia Soli w Wieliczce, w której podziwialiśmy cudowne płaskorzeźby i rzeźby. Największe wrażenie wywarła na nas Kaplica Świętej Kingi z pięknymi żyrandolami wykonanymi z kryształków soli. Po trzygodzinnym zwiedzaniu pojechaliśmy do Krakowa. Wędrówkę rozpoczęliśmy od Wawelu, gdzie spotkaliśmy smoka ziejącego ogniem. Następne kroki skierowaliśmy do katedry, w której znajduje się Dzwon Zygmunta. Według legendy każdemu kto dotknie serca tego dzwonu, spełnią się marzenia, dlatego większość z nas próbowała pomóc swojemu szczęściu. Następnym punktem programu było zwiedzanie Rynku Głównego w Krakowie. Pod pomnikiem Adama Mickiewicza wykonaliśmy grupowe, pamiątkowe zdjęcie. Potem udaliśmy się do Kościoła Mariackiego, gdzie podziwialiśmy pozłacany ołtarz Wita Stwosza. Nie obyło się bez wizyty w Sukiennicach i zakupu pamiątek. Późnym popołudniem zawitaliśmy w hotelu. Po kolacji czekała nas jeszcze jedna atrakcja, którą było zwiedzanie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdującego się w podziemiach Rynku. Po powrocie do hotelu wszyscy zmęczeni i szczęśliwi, poszliśmy "grzecznie" spać.

        Następny dzień zapowiadał się równie ciekawie. Po pożywnym śniadaniu wybraliśmy się  znów na Rynek, aby wydać ostatnie pieniądze i pożegnać się z Krakowem. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - symbolu holokaustu, terroru i ludobójstwa. Po przekroczeniu Bramy Śmierci przeszliśmy lekcję historii krótszą trasą. Tutaj nawet najbardziej rozbrykani uczniowie spoważnieli i grzecznie słuchali opowieści przewodnika. Niektórzy z nas mieli wrażenie, że to wszystko działo się tak niedawno. Spotkaliśmy wiele młodzieżowych grup wolontariackich z różnych państw, którzy pomagają w porządkowaniu całego terenu. Pracy jest naprawdę dużo.

        Chyba troszeczkę wyciszeni, zmęczeni i z wieloma przemyśleniami wyruszyliśmy w drogę powrotną. Trzeba przyznać, że spora grupa wycieczkowiczów ciągle miała niespożyte zasoby energii. W autobusie wyciszyło się dopiero około godz. 2:30 – 16 czerwca, a w Olecku byliśmy o godz. 3:40.

        Bardzo fajna wycieczka i dziękujemy naszym Paniom, które sprawowały nad nami pieczę: Grażynie Hołowni, Justynie Adamczyk, Dorocie Miszczak, Małgorzacie Metelskiej i oczywiście Janinie Słuchockiej.  

       

                                                                                         Już ucz. klasy VIII a.