• Pierwszy dzień wiosny w klasie 1a

          • Nowa galeria Pierwszy dzień wiosny w klasie 1a została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniowie klasy 1a z pomocą rodziców wykonali Marzanny z materiałów bezpiecznych dla środowiska (trawa, patyki, warzywa, owoce itp.). Kultywując odchodzącą w zapomnienie tradycję dzieci pożegnały zimę wrzucając swoje Marzanny do rzeki. Największą frajdą było obserwowanie, która płynie szybciej. Kukły, które zawierały materiały papierowe uznaliśmy za Panią wiosnę i teraz zdobią naszą klasę.

          • 1 dzień wiosny w klasie 0a i 0c

          • Nowa galeria 1 dzień wiosny w klasie 0a i 0c została dodana do albumu fotograficznego

            Ach!  Co to był za dzień ….Słońce świeciło pierwszymi wiosennymi promieniami prosto w okna  naszej szkoły. Po długiej i mroźnej zimie w końcu powitaliśmy wiosnę. Dla wszystkich przedszkolaków to znak, że coraz bliżej lato. Wszyscy mamy dość zimnych poranków i wielu chorób, które psują humory dzieci i spędzają sen z powiek rodziców.

            Chcemy ciepła, kwiatów, zielonych drzew i śpiewających ptaków!!!

            Od dłuższego czasu z niecierpliwością czekaliśmy na ciepłe promyki słońca oraz wszechobecną zieleń. W tym roku obchody powitania wiosny odbyły się pod hasłem: „Wiosna, wiosna, ach to ty!”. 17 marca dzieci z klas 0A  i 0C najpierw wzięły udział w obchodach Dnia Św. Patryka. Każdy z nas przyszedł ubrany na zielono. Poznaliśmy osobę patrona Irlandii -św. Patryka. Uczyliśmy się tańca irlandzkiego, starsi uczniowie malowali nam twarze, bawiliśmy się wyśmienicie. Potem wyruszyliśmy w przemarszu w pobliżu szkoły. Trzymaliśmy w dłoniach kolorowe kwiaty z bibuły, koniczynki. Na rabatkach szkolnych za pomocą lupy oglądaliśmy wiosenne kwiaty, szukaliśmy owadów i innych oznak wiosny. Poszliśmy również w okolice stawu , aby tam dostrzec czy zima już nas pożegnała a wiosna przebyła do nas. Słychać było głośne  hasło powtarzane przez dzieci: „Słonko! Obudź się! Chcemy wiosnę! Chcemy z Wiosną bawić się!”.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

          • Szkolny projekt „ Master Cheff” w klasie 8a i 8c

          • Uczniowie klas ósmych wykonali filmowy projekt pod tytułem „ Master Cheff” jako pracę domową z języka angielskiego. Celem projektu było przyswojenie i powtórzenie zwrotów potrzebnych przy przygotowaniu potraw z różnych części świata, wykonanie plakatu i opowiedzenie z jakiego kraju pochodzi danie. Okazało się, że nasi uczniowie  w dużej mierze są sushizjadaczami, i co więcej świetnie sobie radzą w zwijaniu rolek. Dziękuję za wywiązanie się z powierzonego zadania, jesteście super.  

            E.  Iwanowska

          • Spotkanie z baśniami dzieci z 0b w bibliotece pedagogicznej

          • Nowa galeria Spotkanie z baśniami dzieci z 0b w bibliotece pedagogicznej została dodana do albumu fotograficznego

            W środę 15 marca 2023 r. przedszkolaki z grupy 0b udały się na zajęcia czytelnicze do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku. Tematem spotkania były "Bajki znane i nieznane".

            Panie bibliotekarki serdecznie przywitały przedszkolaków i rozpoczęły bardzo atrakcyjne zajęcia. Na początek było czytanie baśni "Czerwony Kapturek". Jednak nie było to takie zwyczajne czytanie. Pewien chochlik pomieszał w książeczce wyrazy i takim sposobem Kapturek był Zielony i szedł do dziadka, wcale nie przez las, na swej drodze spotkał czarnego kota, a podarki niósł w walizce... i jeszcze wiele innych dziwnych rzeczy znalazło się w tej baśni. Ale dzieci znały doskonale treść prawdziwego "Czerwonego Kapturka" i nie dały się oszukać. Natychmiast reagowały na każdą usłyszaną nieparwidłowość. Później była zabawa, podczas której pani czytała fragment baśni, a dzieci odgadywały jej tytuł. Przedszkolakom szło tak dobrze, że pani zwiększyła trudność i tym razem dzieci miały odgadywać tytuł po trzech wyrazach związanych z treścią bajki. I z tym zadaniem poradziły sobie znakomicie. Nastepnie losowały tajemniczy przedmiot z pudełka i na podstawie niego opowiadały o baśni, z którą się kojarzy. Nie zabrakło też nowych historii. Sześciolatki wysłuchały nieznanej japońskiej baśni o królu Go-Daigo, a na sam koniec bajki pt. "Poranek u żaby". Była to bajka koordynacyjna, co oznacza, że dzieci musiały uważnie wsłuchiwać się w jej treść, by razem z żabką, bohaterką utworu, wykonywać odczytywane czynności. Dzieci miały również możliwość zwiedzenia biblioteki.

            Wszystkie zajęcia wzbudzały w dzieciach wiele entuzjazmu. Sześciolatki wykazały się naprawdę doskonałą znajomością baśni i wielkim zaangażowaniem w wykonywane zadania. Nie tylko poznały nowe utwory, ale również utrwaliły stare. Ćwiczyły słuchanie i uważność. Panie bibliotekarki były zachwycone postawą, wiedzą i zachowaniem naszych dzieci. Z przyjemnością zaprosiły nas na kolejne spotkanie, na które my czekamy już z niecierpliwością.

             

            Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska
            Agnieszka Krassowska

          • Wielkanocne kolędowanie, czyli poznajemy mazurskie obyczaje wielkanocne

          • Nowa galeria Wielkanocne kolędowanie, czyli poznajemy mazurskie obyczaje wielkanocne została dodana do albumu fotograficznego

            22.03.2023 r. na trzech godzinach lekcyjnych gościliśmy panie z zespołu Sedranianki: Jadwigę Wasilewską i Romualdę Luberecką.  Celem spotkania było zapoznanie uczniów z dawnymi obyczajami wielkanocnymi obchodzonymi na naszych terenach oraz udział w warsztatach malowania jajek woskiem i robienia palm.

             Najpierw p. Jadwiga opowiedziała uczniom o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Jeden z nich – chodzenie „po allelui”, „z allelują” lub inaczej zwany chodzeniem „po wykupie” mogliśmy również obejrzeć na filmie. Była to okazja do podpatrzenia, jak członkowie zespołu Sedranianki chodzą po wykupie, odwiedzając gospodarzy z miejscowości Sedranki. Obrzęd ten to wielkanocne kolędowanie. Biorą w nim udział mieszkańcy wsi. Chodząc od domu do domu, śpiewają religijne pieśni wielkanocne, składają życzenia, wygłaszają oracje, za co otrzymują malowane jajka, ciasto lub pieniądze. Drugim z zaprezentowanych obrzędów było chodzenie z gaikiem. Dzieci chętnie wzięły udział w zabawie, tańcząc z wykonanym przez naszego gościa gaikiem. Mogły również zaśpiewać pieśń, która towarzyszy tej zabawie.

             Po części teoretycznej przyszedł czas na działanie praktyczne. Uczniowie kl. IV b, VI a, VI b i VII mieli okazję wykazać się swymi zdolnościami manualnymi i kreatywnością. Każdy uczestnik mógł osobiście pomalować jajko woskiem pszczelim, a następnie zanurzyć je w wybranym barwniku. Trzeba przyznać, że niektóre pisanki wyszły bardzo ładnie. Dzieci nauczyły się również wykonywać kwiaty z bibuły, którymi mogły ozdobić wykonane przez siebie z gałązek wierzby i bukszpanu palmy wielkanocne.

             Spotkanie zorganizowały panie: Agnieszka Anna Kopycka, Emilia Stasiak i Wioletta Czaplejewicz. Paniom Jadwidze i Romualdzie jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas, cierpliwość i przekazaną wiedzę oraz umiejętności, zaś nauczycielom: Małgorzacie Marcinkiewicz, Angelice Fiećko, Krystynie Matwiejczyk oraz Jarosławowi Bagieńskiemu dziękujemy za pomoc w sprawnym przebiegu warsztatów poprzez czuwanie nad pracą młodych twórców i wspieranie ich w wykonywanej pracy. Słowa wdzięczności należą się również panu dyrektorowi Jarosławowi Kosakowskiemu za nagłośnienie oraz naszej, oddanej jak zwykle, obsłudze – panom konserwatorom oraz paniom: Eli, Celinie i Stanisławie za wsparcie techniczne związane z przygotowaniem spotkania.

                                                                                                                    Agnieszka Anna Kopycka

          • 21 marca Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

          • Dlaczego 21 marca?

            21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także data ta symbolizuje trisomnię 21 chromosomu, którego dodatkowa kopia znajduje się w komórkach organizmów osób z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Święto ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

            W tym roku po raz kolejny do akcji  włączyła się społeczność naszej szkoły, zachęcając innych do zakładania kolorowych skarpetek nie do pary oraz do wzięcia udziału w konkursie plastycznym polegającym na wykonaniu plakatu zawierającego motyw kolorowych skarpetek. Cele przyświecające konkursowi to:

            • Propagowanie idei poszanowania drugiego człowieka.
            • Uświadomienie potrzeby szacunku i tolerancji wobec osób z Zespołem Downa i ich rodzin.
            • Rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej i twórczej inwencji uczniów.

            Plakaty zostały przygotowane przez wszystkie oddziały szkolne, począwszy od najmłodszych kl. 0 a na kl. VIII skończywszy.

            Wyniki są następujące:

            KATEGORIA I
            Kl. 0 - III

            miejsce I  klasa IIIB
            miejsce II  klasa IB
            miejsce III ex aequo  kl. 0B oraz kl. 0C

            KATEGORIA II
            Kl. IV - VIII

            miejsce I  klasa VIIIB
            miejsce II  klasa IVA
            miejsce III  VII

             Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a wszyscy uczestnicy słodkie upominki.

          • „Po prostu – po polsku!” V Powiatowy Turniej Językoznawczy pod Honorowym Patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Olecka

          • Tegorocznym zmaganiom podczas V Powiatowego Turnieju Językoznawczego „Po prostu – po polsku!” przyświecał cytat oświeceniowego poety, twórcy pierwszego podręcznika poetyki „Sztuka rymotwórcza” –  Franciszka Ksawerego Dmochowskiego: „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą./ Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”. Nasz język ojczysty ma bowiem bardzo bogatą historię, która zapisała się w jego ortografii, fleksji, składni, fonetyce, frazeologii oraz leksyce i zadaniom z tych dziedzin językoznawstwa  starali się sprostać uczestnicy tegorocznego turnieju, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku 10 marca 2023 r.

            Ideą konkursu było gruntowne zweryfikowanie znajomości z zakresu wiedzy o języku i wykorzystanie tej wiedzy poprzez kreatywne i nowatorskie formy ich omówienia, wyrabianie sprawności językowej poprzez udzielanie wypowiedzi słownych i pisemnych oraz rozbudzanie zainteresowań językiem polskim. Jesteśmy pewni, iż formuła konkursu i atmosfera zdrowej rywalizacji przyczyniły się do zachęcenia młodzieży, aby dbała o poprawność mowy na co dzień.

            Jednym z najważniejszych celów przedsięwzięcia było rozwijanie kluczowych kompetencji młodego człowieka, do których  niewątpliwie należy bezbłędna, prosta, jasna i zrozumiała komunikacja. Turniej kształtuje wiele umiejętności, a poprawna wymowa i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym w mowie oraz piśmie, wykorzystujemy przez całe życie.

            Atutem turnieju „Po prostu – po polsku!” jest również aktywizacja i integracja środowiska lokalnego. W tym roku przedsięwzięcie miało zasięg powiatowy. Zaprosiliśmy do udziału szkoły podstawowe z powiatu oleckiego.

            Nasze działania wspierali od strony organizacyjnej i promocyjnej Dyrektorzy Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku –  pan Stanisław Kopycki i pan Jarosław Kosakowski.

            Objęcie turnieju honorowym patronatem przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Olecka kolejny raz podkreśliło wyjątkowy charakter przedsięwzięcia oraz nadało mu szczególną rangę.

            „Po prostu – po polsku!” to konkurs, którego adresatami byli uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej. Składał się on z dwóch etapów. Etap pierwszy – eliminacje szkolne, każda ze szkół przeprowadzała je zgodnie z własną koncepcją, tak, by wyłonić zespół do etapu powiatowego.

            W tegorocznych zmaganiach rywalizowały 3 drużyny z powiatu oleckiego. Były to:

            • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku reprezentowana przez: Biankę Isart, Julię Masianis oraz Piotra Romotowskiego.
            • Szkoła Podstawowa Nr 2  im. Mikołaja Kopernika w Olecku reprezentowana przez:  Zofię Kirszling i Natalię Szymanowską. 
            • Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego
              w Olecku, którą reprezentowali:
               Hanna Miłun, Izabela Stefanowska i Michał Kawałko.  

            W ostatniej chwili, mimo wcześniejszego zgłoszenia, swój udział w Turnieju odwołała Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach z powodu zdrowotnej niedyspozycji uczniów.

            Turniej składał się z dziewięciu konkurencji, z pięciu działów nauki o języku, obejmujących zagadnienia zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej z przedmiotu język polski.

            Dwie pierwsze konkurencje sprawdzały wiedzę uczniów z zakresu słowotwórstwa. W pierwszym zadaniu uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad budowy wyrazów. Drugie ćwiczenie polegało na stworzeniu rodziny wyrazów zgodnie z wylosowanymi częściami mowy.

            Kolejną dziedziną nauki o języku, z której sprawdzani byli uczestnicy konkursu, była leksykologia. W pierwszym zadaniu uczniowie musieli połączyć związki frazeologiczne z ich prawidłowym znaczeniem na zasadzie gry w memory. Drugie polecenie wymagało od uczestników umiejętności wskazywania w tekstach literackich synonimów, homonimów i archaizmów.

            Czwarta konkurencja dotyczyła fonetyki – zadanie polegało na odkodowaniu wyrazów według wzoru alfabetu Braille’a, dopisaniu brakujących głosek nosowych oraz  nazwaniu zachodzących w tych wyrazach upodobnień fonetycznych.

            W zadaniach z zakresu składni na początek młodzież musiała uzupełnić fragment „Pana Tadeusza” odpowiednimi znakami interpunkcyjnymi, później zmierzyli się z mową zależną i niezależną.

            Dwie ostatnie konkurencje sprawdzały sprawność uczestników z obszaru fleksji. W pierwszym ćwiczeniu należało wykorzystać elementy kodowania. Klocki, których kolorom przyporządkowane były konkretne części mowy, należało ułożyć w takiej kolejności, by określić porządek występujących w podanym zdaniu części mowy. Ostatnie wyzwanie to odmiana rzeczowników kłopotliwych, takich jak: sędzia, hrabia, przyjaciel.

            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz rzetelną oceną poszczególnych zadań czuwała Komisja Konkursowa w składzie:

            • p. Mariola Borys  – polonistka,  dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku;
            • p. Małgorzata Burba – polonistka,  ekspert MEN, edukator, pracownik W-M ODN
              w Olsztynie filia w Olecku;
            • p. Katarzyna Kamińska – polonistka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
              im. Jana Kochanowskiego w Olecku.

            Uczniowie prezentowali wysoki poziom wiedzy, a ciekawe konkurencje mobilizowały uczestników do wytężonej pracy i rywalizacji. Efekty uczniów ukazały ogromne talenty polonistyczne, humanistyczne oraz językowe.

            Rywalizacja prowadzona w duchu fair play zakończyła się zwycięstwem drużyny ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku przygotowanej przez panią Agnieszkę Kopycką. Drugie miejsce zajęła drużyna ze  Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku, którą przygotowały panie: Ewa Ciechanowska, Małgorzata Jakubowska oraz Monika Kacprzyk. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uplasowali się na trzeciej pozycji, a  przygotowała ich pani Renata Kołdys.

            W tegorocznej edycji Powiatowego Turnieju Językoznawczego „Po prostu – po polsku!” nie było uczniów przegranych, wszyscy brali bardzo aktywny udział w konkursie i dzięki zaangażowanej postawie mogli się cieszyć z wygranej.

            Dzięki wsparciu Dyrektora szkoły żaden uczestnik turnieju nie wyszedł z pustymi rękoma. Za udział w turniejowych zmaganiach wszyscy otrzymali dyplomy i upominki z logo turnieju (magnesy) oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, a były to ładowarki indukcyjne, bezprzewodowe słuchawki nauszne oraz pendrive’y o dużej pojemności. Nie zabrakło również nagród książkowych. Zawodnicy otrzymali popularne pozycje wydawnicze: „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi, „Rodzina Monet. Skarb”  Weroniki  Marczak oraz „Gwiazd naszych wina” Johna Greena.

            Realizacja turnieju to ogromne wyzwanie zarówno organizacyjne jak i merytoryczne. Pomysłodawczyniami konkurencji były nauczycielki języka polskiego: p. Mariola Zdancewicz i p. Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska, one również odpowiadały za organizację. W tym roku do współpracy zaproszeni zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku – Oliwia Kowalewska oraz Jakub Szyłow i to oni poprowadzili turniejowe zmagania. Trzeba przyznać, że poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.

            Podjęte działania zrealizowano przy wsparciu Dyrekcji oraz pani Wioletty Czaplejewicz, a także pracowników administracji i obsługi szkoły oraz uczennic z klasy 8b: Wiktorii Bartkowiak, Wiktorii Bartoszewicz, Amelii Maksimowicz i Julii Marciniak.

            Relacja fotograficzna z turnieju

            Mariola Zdancewicz
            Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

          • KONKURS FOTOGRAFICZNY „MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”

          • „Jeśli zagłębisz się odpowiednio mocno w naturę dowolnej rzeczy,
             znajdziesz w niej matematykę”. 
                                                                            
            Dean Schlicter

             

            Uczennica klasy 6b, Lena Michniewicz wzięła udział w VIII edycji konkursu fotograficznego „Matematyka w obiektywie” zorganizowanym przez I LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku. W tym roku szkolnym konkurencja była bardzo duża.

            Lena po raz kolejny dostrzegła matematykę wokół siebie i zrobiła zdjęcie, któremu nadała tytuł „Złamana ławeczka”. Zgodnie z założeniami regulaminu do zdjęcia dołączyła samodzielnie napisany wiersz, opisujący sfotografowane zagadnienie matematyczne. Swoją pomysłowością i inwencją twórczą urzekła komisję konkursową i zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

            SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

             M.Marcinkiewicz

          • Wieczornica patriotyczna

          • Nowa galeria Wieczornica patriotyczna została dodana do albumu fotograficznego

            16.03.2023 r. w naszej szkole miała miejsce podniosła uroczystość o charakterze patriotycznym. Wzięli w niej udział: Burmistrz Olecka Karol Sobczak, przedstawiciele Związku Piłsudczyków w Olecku: dr inż. gen. Bryg. Władysław Krajewski pełniący funkcję Prezesa Okręgu Mazurskiego ZPRP oraz Wojciech Tatarczuk będący jednocześnie komendantem hufca  ZHP w Olecku, proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Olecku – ksiądz Krzysztof Krupiński, panie z Klubu Seniora na os. Siejnik, zespół Sedrnianki oraz przedstawiciele naszej społeczności szkolnej – dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

            Pierwsza część odbyła się przed szkołą i poświęcona była Józefowi Piłsudskiemu. W przededniu imienin Marszałka nadano imię „Józef” drzewku zasadzonemu z nasion dębu rosnącego w Zułowie – w miejscu urodzenia Józefa Piłsudskiego. W  1937 r. został on tam posadzony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i Marszałkową Aleksandrę Piłsudską. Nadanie imienia stanowiło kontynuację działań patriotycznych podjętych przez społeczność szkolną w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości.  W 2018 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w wycieczce patriotycznej „Śladami Józefa Piłsudskiego”. Odwiedzili wówczas miejsce narodzin marszałka - Zułów, kościół św. Kazimierza w Powiewiórce, gdzie przyjął on chrzest oraz Wilno  i  inne miejsca związane  z młodością i początkami działalności niepodległościowej Marszałka.

            Część drugą uroczystości stanowiła wieczornica, której mottem przewodnim była Ojczyzna. Na ten moment goście przenieśli się do „kawiarenki literackiej” w murach naszej szkoły, gdzie wszyscy uczestnicy czytali wybrane przez siebie wiersze o Polsce. Pan Władysław Krajewski przybliżył nam krótki życiorys Emilii Plater, nawiązując w ten sposób do przeczytanego przez dyrektora szkoły Stanisława Kopyckiego wiersza „Śmierć Pułkownika”, ciekawostką na temat zaprezentowanego utworu Krzysztofa Baczyńskiego podzieliła się zaś p. Katarzyna Fiećko – nauczycielka z naszej szkoły, była komendant ZHP w Olecku. Spotkanie uświetnił zespół Sedranianki, wykonując pieśń „Świat cały śpi spokojnie”. Mieliśmy też okazję posłuchać wzruszającego wykonania pieśni „Ojczyzno ma” przez naszą uczennicę Lidię Grześ z klasy VIII b oraz pięknej gry na pianinie Ernesta Sienicy – ucznia klasy VI b.

            Wieczornicę zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem pieśni „Dopóki w sercach naszych” oraz pamiątkowym zdjęciem. Mamy nadzieję, że zapisze się ona w pamięci uczestników jako wzruszające, kameralne spotkanie o charakterze patriotycznym integrujące społeczność szkolną i lokalną.

            Uroczystość zorganizowały nauczycielki Anna Karolina Szyłkiewicz,  Agnieszka Anna Kopycka, Krystyna Matwiejczyk i Karolina Domel.

             

             

            Anna Karolina Szyłkiewicz
            Agnieszka Anna Kopycka

          • Gość u przedszkolaków

          • Nowa galeria Gość u przedszkolaków została dodana do albumu fotograficznego

            „Słyszenie” to złożony proces, który zależy od wielu czynników. Coraz częściej zauważamy, że mimo iż dziecko ma dobrze funkcjonujące komórki słuchowe, to ma ukryty ubytek słuchu, czyli zniszczone włókna nerwu słuchowego, czego nie wykazuje normalne badanie słuchu.

            Obecnie jest rzeczywiście coraz więcej dzieci z tego rodzaju zaburzeniami. Wpływają na to czynniki środowiskowe: za dużo glukozy, za dużo stresu, za mało ruchu. Tłuszcze nasycone wpływają też na drogę słuchową. Jeżeli dziecko je bardzo dużo tłuszczów nasyconych, to także kosteczki w uchu środkowym szybciej się rozwijają niż normalnie i dziecko szybciej potrafi usłyszeć mowę.

            Przedszkolaki z klas 0A i 0C gościły p. Joannę Borzeńską, która od 15 lat jest protetykiem słuchu i pracuje w naszej przychodni w Olecku. Pani Asia bardzo obrazowo przedstawiła dzieciom budowę ucha, opowiedziała  jak dbać o słuch i jak czyścić uszy, aby zachować dobry słuch jak najdłużej.

            Przedszkolacy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tych zajęciach i obiecali przekazać rodzicom, jak należy prawidłowo czyścić uszy.

            Na koniec pani Asia wręczyła dzieciom kolorowanki, naklejki i baloniki związane z  realizowaną tematyką "Zmysły", a dzieciom, których rodzice wyrazili zgodę zbadała ucho środkowe.

            Zofia Sadłowska Wioletta Łęgowska

          • Tydzień uważności

          • Z radością informujemy, że uczniowie klas 0-3 będą brali udział w Ogólnopolskim Tygodniu Uważności organizowanym przez Uważność w Edukacji. Kosmos i Kajo. Żyjemy w świecie gdzie w centrum uwagi jest zadanie, obowiązek, stawanie się lepszym, osiąganie i dążenie. Chcemy, by w sercu społecznego zainteresowania był CZŁOWIEK, JEGO EMOCJE, POTRZEBY I CIAŁO. Dlatego zapraszamy do uważności na te aspekty swojego życia.

            Zasady Tygodnia uważności to, przez cały tydzień:
            - nie stawiamy ocen,
            - nie zadajemy zadań domowych,
            - nie ma kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi ustnych,
            - jest Uważna Przerwa w trakcie lekcji- ĆWICZYMY NASZĄ UWAŻNOŚĆ ze wszystkimi dzieci przez 7-10 minut dziennie,
            - raz dziennie jest specjalny ustalony dźwięk około godz. 10.00, by móc włączyć noktowizor uważności czyli skupić się na oddechu. O tej godzinie zatrzymujemy się i kierujemy uwagę na oddech. W zatrzymaniu staramy się pozostać 60 sekund.

            Plan tygodnia uważności:
            Poniedziałek – Uważność na oddech
            Wtorek – Uważność na zmysły
            Środa – Uważność na ciało
            Czwartek – Uważność na emocje
            Piątek – leżymy do góry brzuchem czyli Uważne jedzenie i Relaks.

            K. Rzodkiewicz

          • Lapbookowa nauka - cztery pory roku

          • Nowa galeria Lapbookowa nauka - cztery pory roku została dodana do albumu fotograficznego

            Lapbook to doskonały sposób na podsumowanie wiadomości o zimie i nie tylko. Ciekawa forma w postaci przegródek, kieszonek, zakładek, harmonijek czy mini książeczek sprawia, że powtórka materiału jest bardziej atrakcyjna dla dziecka. Klasa 1a w ramach innowacji "Lapbookowa nauka - cztery pory roku" wykonała już drugą tego typu pracę. Dzieci przy okazji utrwalania wiedzy o zimie ćwiczyły motorykę ręki, staranność i rozwijały kreatywność.

          • Wyjście klas 0a i 0c do biblioteki

          • Nowa galeria Wyjście klas 0a i 0c do biblioteki została dodana do albumu fotograficznego

            „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…polskie wydało  go plemię”

            24 lutego 2023 r. dzieci z grup 0A i 0C pojechały do Biblioteki Pedagogicznej w Olecku na bardzo ciekawe zajęcia o wybitnym polskim astronomie Mikołaju Koperniku, Polaku bez którego nie możemy mówić o dzisiejszej astronomii.

            W tym roku przypada 550 rocznica urodzin wielkiego astronoma. Wejściem do tego kosmicznego świata była pani Jola w przebraniu za Mikołaja Kopernika, która zapoznała dzieci z postacią wielkiego Polaka. Mikołaj urodził się w Toruniu, pewnie kojarzycie to miasto ze względu na przepyszne pierniki, z których Toruń słynie. Jego tata był kupcem, tak w średniowieczu nazywano sprzedawców, a mama zajmowała się domem. Po śmierci rodziców, Mikołajem i jego trojgiem rodzeństwa, zajął się ich bardzo bogaty wujek. Mikołaj szybko odkrył, że samo patrzenie w gwiazdy nie wystarczy, żeby zbadać ich tajemnice, więc dzięki pieniądzom wujka zaczął chodzić do szkoły i chyba mu się nauka spodobała, bo jak skończył jedną szkołę, to ruszał do kolejnej, w efekcie czego uczył się aż dwanaście lat, co jak na tamtą epokę było nie lada wyczynem. Niebo tak go zachwycało, że po ukończeniu wszystkich szkół, został duchownym, czyli kimś na kształt księdza. Oprócz bycia duchownym, był również lekarzem, żołnierzem, prawnikiem, matematykiem, ekonomistą, no i oczywiście astronomem... ).

            Pani Jola zaprezentowała przedszkolakom narzędzia pracy astronoma - lunety, teleskop, lornetkę. Dzieci utrwaliły też pojęcia dotyczące kosmosu (gwiazdy, ciała niebieskie, Układ Słoneczny, galaktyki, Droga Mleczna). Dzieci z wielkim zaangażowaniem  uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, eksperymentach. Pani Jola obiecała, iż jeszcze zaprosi nas na jakieś ciekawe zajęcia.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

          • Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. została dodana do albumu fotograficznego

            E.S.

             „Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

            Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

             J.Iwaszkiewicz

            21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Z tej okazji uczniowie kl.4A, kl.5A, kl.6A i B podjęli szereg działań, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Młodsi uczniowie zagrali w ortograficzne Kaboom! oraz przygotowali kaligramy – rysowali słowami. Klasa 4a sprawdziła również poprawność językową w ogłoszeniach, które pisali ich koledzy. Natomiast starsi uczniowie wzięli udział w turnieju „Tajemnicze słowa”. Pracowali również metodą stacji dydaktycznych. Rozwiązywali przeróżne zadania dotyczące np. polskiej frazeologii czy kształcące umiejętność korzystania ze słowników.

            Dodatkowo od poniedziałku 20 lutego do piątku 24 lutego chętni uczniowie klas 4-6 brali udział w codziennych wyzwaniach dotyczących języka ojczystego.

            Mistrzem Języka Ojczystego został Sebastian Subocz z kl.4b,

            Wicemistrzem - Dawid Drażba z kl.4a.

            Gratulacje!:)

            Ojczysty – dodaj do ulubionych!

            E.S.

          • Sudoku - Lubię to!

          • Nowa galeria Sudoku - Lubię to! została dodana do albumu fotograficznego

            W dniu 22 lutego 2023 r. odbył się finał szóstej edycji Powiatowego Konkursu „Sudoku – Lubię to!”. Organizatorem tego konkursu  jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku, a partnerami Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Konkurs został objęty patronatem honorowym Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie, Starosty Oleckiego i Burmistrza Olecka.

            Celem konkursu było popularyzowanie łamigłówek liczbowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Sudoku jest jedną z najpopularniejszych gier liczbowych. Świetnie rozwija myślenie kreatywne, pamięć, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie.

            W ścisłym finale tegorocznej edycji uczestniczyło  88 zawodników. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas I – VIII wyłonionych w etapie szkolnym: Zofia Wiśniewska (kl. II b), Bartosz Kawałko, Natasza Borys (klasa III b), Wasilewska Maja, Lena Michniewicz (kl. VI b), Beniamin Sawicki (kl.VI a),  Hanna Miłun (kl.VII) oraz Lidia Grześ z kl. VIII b. W czasie 45 minut uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać 4 diagramy o różnych stopniach trudności. W oczekiwaniu na wyniki finaliści, podzieleni na małe grupy, uczestniczyli we  wspólnych grach i zabawach.

            W kategorii klas IV-VI  drugie miejsce zajęła Maja Wasilewska, zaś w kategorii klas I - III miejsce trzecie zdobyła Natasza Borys.

            Gratuluję wszystkim naszym uczniom udanego występu. Nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu składam podziękowania za rozwijanie pasji sudoku.

            Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu

          • Spotkanie z policjantami

          • Nowa galeria Spotkanie z policjantami została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 21 lutego 2023r odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami pt. "Hejt w sieci i mowa nienawiści". Podczas spotkania policjanci przybliżyli słuchaczom znaczenie słowa „hejt” oraz udzielili odpowiedzi, jak wspomniane zjawisko narusza prawa człowieka. Funkcjonariusze poinformowali uczniów o konsekwencjach hejtu w Internecie, odpowiedzialności karnej oraz udzielili wskazówek gdzie szukać pomocy, kiedy staną się ofiarą takiego zachowania.

          • "Wlazł kotek na...stolik" - Dzień Kota w 0b

          • Nowa galeria "Wlazł kotek na...stolik" - Dzień Kota w 0b została dodana do albumu fotograficznego

            W piątek, 17 lutego, dzieci z oddziału 0b gościły w swojej sali wyjątkowych gości. Całka, Tymek oraz Makrela to bohaterowie Dnia Kota w naszej zeróweczce.

            Kociaki zawitały do nas dzięki zaangażowaniu i chęci rodziców Kajtka, Adasia oraz Iwa. Dzięki nim dzieci z grupy 0b mogły w sposób wyjątkowy obchodzić Dzień Kota i poznać te cudne stworzenia bliżej. Chłopcy opowiedzieli, co ich pupile jedzą, jak się bawią i gdzie lubią być głaskane. Pani Agnieszka opowiedziała o tym, jak koty są zbudowane, jakie są różnice w ich wyglądzie, co oznaczają poszczególne zachowania. Dzieci zapoznały się również z kocimi obyczajami, zabawami oraz sposobami pielęgnacji kotów i opieki, jakiej wymagają. Mogły zaobserwować, jak koty różnie się zachowują, poruszają, wyglądają, miauczą.

            Jednak to nie jedyne atrakcje związane z obchodami tego nietypowego święta. W tym dniu przedszkolaki upodobniły się do swoich mruczących przyjaciół: dorysowując sobie kocie noski, wąsy oraz uszy. Były też zabawy pluszowymi mruczkami, wesołe „kocie zabawy”, rysowanie i kolorowanie kotków. Przedszkolaki obejrzały także zdjęcia pokazujące różne rasy kotów. Nawet język angielski tego dnia był poświęcony w całości kotom – dzieci nazywały po angielsku ich cząści ciała.

            Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, uwrażliwie na sposób traktowania kota oraz zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Dzieci zrozumiały, że kotki, to żywe stworzenia, które czują ból, strach, niepokój, zadowolenie.

            Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci. Dziękujemy pani Ani, panu Piotrowi i panu Rafałowi za wizytę w naszej grupie z cudownymi kotami.

            Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska
            Agnieszka Krassowska

          • Międzyklasowy Turnieju Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem”

          • Nowa galeria Międzyklasowy Turnieju Patriotyczny pt. „Jestem Polakiem” została dodana do albumu fotograficznego

            16 lutego 2023 r. uczniowie klas piątych i szóstych  wzięli  udział w Międzyklasowym Turnieju  Patriotycznym pt. „Jestem Polakiem”

            Uczestnicy  zaproszeni zostali  na patriotyczną, historyczną i turystyczną wyprawę po naszej Ojczyźnie, której celem było poznanie naszego kraju - historii Polski, geografii, literatury, tradycji i zwyczajów, odkrywanie ciekawych zakątków, upamiętnienie ludzi, którzy wpływali na naszą przeszłość i tworzyli przyszłość. Turniej miał  charakter pracy zespołowej, bowiem każdy z uczniów  zdobywał punkty dla swojej  klasy, co niewątpliwie  uczyło zasad   zdrowej rywalizacji oraz budziło poczucie odpowiedzialności za zespół.

            Piąto i szóstoklasiści  w czasie 2 godzin nietypowej lekcji patriotyzmu rywalizowali  w następujących konkurencjach:

            1.  Transparent i hasło. Zadaniem uczniów było nadanie nazwy  grupie, wykonanie transparentu z hasłem odwołującym się do treści patriotycznych, reklamujący swoją drużynę.

            2. „Wspomnij...”  Odpowiedzialni za tę konkurencję uczniowie przed turniejem wykonali wspaniałe plakaty – kartki z kalendarza upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski.

            3.. „Nuty o Ojczyźnie... ” Wyznaczeni uczniowie odgadywali  tytuły  pieśń patriotycznych  na podstawie usłyszanych fragmentów.

            4. Skąd nasz ród”...  Zadaniem uczniów było  rozwiązanie dosyć trudnej  krzyżówki dotyczącej symboli i świąt narodowych, legend, tradycji.

            5.  Król strzelców... Wytypowani przez klasę  uczniowie strzelali gole do bramki.

            6. „Historia oczami Jana Matejki...” Zadaniem uczniów było  ułożenie puzzli przedstawiających obrazy Jana Matejki oraz podanie tytułu ułożonego obrazu.

            7. ”Oto jest historia...”  Uczestnicy przygotowali  przed turniejem scenki historyczne dotyczące różnych wydarzeń z historii Polski.

            8. Postacie historyczne. Wytypowani uczniowie mieli za zadanie dopasować wizerunki postaci historycznych do opisu.

            9.  „Wycieczka po Polsce...” Uczniowie dopasowali  polskie zabytki z Listy światowego dziedzictwa UNESCO do poszczególnych miejscowości na mapie.

            10. „Polska dziś”... Uczestnicy odpowiadali na trzy wylosowane pytania dotyczące współczesnej Polski - podziału terytorialnego, sąsiadów Polski, współczesnych postaci (polityków, artystów, sportowców itp.).

            11.  Sztafeta ortograficzna... Podczas tej konkurencji sportowej uczniowie zmagali się z krótkim dyktandem patriotycznym.

            Najwięcej emocji budziły oczywiście konkurencje sportowe oraz scenki historyczne. Na uwagę zasługują dwie prezentacje – chrzest Polski w wykonaniu kl.Va  i bitwa pod Grunwaldem w przygotowana przez klasę Vb. Wszystkie grupy walczyły w duchu sportowej, czystej rywalizacji. Dodatkowe punkty uczestnicy turnieju  otrzymali również za charakteryzację,  zachowanie i  doping.

            Zmagania uczestników oceniane były przez komisję, która  sprawiedliwie przyznawała punkty według określonych kryteriów do poszczególnych zadań. Oto końcowe wyniki rywalizacji:

            I  miejsce -   Vb  i VIb – po 29 pkt.
            II miejsce -  Va – 28 pkt.
            III miejsce – VIa – 11 pkt.

            Zwycięzcy nagrodzeni zostali słodkimi upominkami oraz dyplomami. Organizatorką turnieju była pani Karolina Szyłkiewicz. Turniej został przeprowadzony na podstawie scenariusza napisanego przez panią Karolinę Szyłkiewicz, który otrzymał II miejsce w wojewódzkim konkursie dla nauczycieli pt. „100 lat niepodległej”. 

            Karolina Szyłkiewicz

          • Leksykon poetów regionalnych Warmii i Mazur opracowany przez uczniów z klas: IV b i VII

          • Warmia i Mazury zawsze były i nadal są regionem zróżnicowanym topograficznie, kulturowo i etnicznie. W krajobraz tego obszaru Polski wpisane są biografie znanych Polaków, którzy wnieśli ogromny wkład w jego rozwój i historię. Są to ludzie zarówno urodzeni w Prusach Wschodnich, jak też przybyli z innych stron kraju. Wiemy bowiem, że nasz teren to tygiel, w którym łączyły się  kultura, język i tradycje z Kresów jak też z różnych części Polski.

            Warmiacy i Mazurzy mogą poszczycić się tym, że na ich terenach żyli i tworzyli wybitni naukowcy, poeci, twórcy ludowi, działacze społeczni i polityczni. Często byli to ludzie prości, związani z rolą, co nie umniejsza ich wkładu w rozwój tutejszej kultury, sztuki i tożsamości narodowej. Niestety, nadal niewiele jest informacji na temat poetów Warmii i Mazur, często są to tylko kilkuzdaniowe notatki biograficzne zamieszczone w internecie czy w tomikach wierszy.

            Uczniowie i uczennice z klas: IV b i VII naszej szkoły opracowali „Leksykon poetów regionalnych Warmii i Mazur” poświęcony tej grupie twórców – poetom właśnie. Zawiera on biogramy tutejszych liryków od XIX wieku po współczesność. Są to osoby, jedne na krócej, inne na dłużej albo wręcz na stałe,  związane z naszym regionem. Tu się urodziły, mieszkały i tworzyły. Leksykon uczniowie opracowali podczas zajęć rozwijających z języka polskiego oraz w trakcie dodatkowej pracy w domu. Wzbogacony on został o wspomnienia twórców, zdjęcia, wywiady, linki do stron, na których można posłuchać utworów poetyckich – także w wersji śpiewanej lub odbyć wirtualną wycieczkę do miejsc związanych z tymi twórcami. ­­­

            Autorzy biogramów: uczniowie i uczennice z klas: IV b i VII ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi  im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku: Lena Czaplejewicz, Liwia Dudanowicz, Julia Gałgowska­, Maja Giedrojć, Martyna Mackun, Dominika Marcinkiewicz, Szymon Milanowski, Hanna Miłun, Oskar Rogało, Rafał Smokowski, Bartosz Szejda, Kacper Szwejser.

            Korekta, uzupełnienie, wstęp i opracowanie graficzne: Agnieszka Anna Kopycka.

            Agnieszka Anna Kopycka

            Leksykon_poetow_regionalnych_Warmii_i_Mazur.pdf​​​​​​​

          • Home, sweet home… all together

          • Nowa galeria Home, sweet home… all together została dodana do albumu fotograficznego

            Uczniowie klas II  wraz  ze swoimi rodzicami mieli za zadanie wykonać projekt domu z wykorzystaniem słownictwa w języku angielskim. Celem przedsięwzięcia było jak najlepsze przyswojenie wprowadzanego słownictwa  z zakresu „Dom” poprzez działanie,ale nie tylko…W naszym zabieganym życiu, często brakuje nam- rodzicom wspólnych chwil spędzonych z dziećmi, a dzieciakom brakuje współdziałania z rodzicami na wielu poziomach  życia. Projekt „ This is my house” miał za zadanie przenieść rodzica w świat dziecka i wspomóc go w tworzeniu domu. W ten sposób korzyść była podwójna - przyjemne z pożytecznym. Rodzice i dzieci mogli rozwijać swoją kreatywność poprzez wspólne działanie i dzielenie się pomysłami jak wykonać poszczególne pomieszczenia i meble. Ponadto uczniowie ćwiczyli dobrą organizację pracy i samodyscyplinę.

            Prace uczniów wykonane z pomocą rodziców przeszły najśmielsze oczekiwania. Precyzja i dokładność z jaką zostały wykonane, budzą ogromny podziw i zachwyt. Dziękuję rodzicom za takie podejście do projektu. Prace można obejrzeć na dolnym holu  tuż przy portierni. Zapraszam do obejrzenia i delektowania się wystawą.

            E. Iwanowska