• Biała Wstążka

     • Nasza szkoła dołączyła do kampanii „Biała Wstążka”, która jest największą na świecie akcją mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. 

      W ramach tegorocznej akcji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku przygotowali transparenty i chorągiewki z hasłami profilaktycznymi. Dnia 25.11.2021r. odbył się marsz uczniów klas 7 i 8 jako symbol sprzeciwu wobec przemocy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i filmu z kampanii „Biała Wstążka”.

      Szanuj, kochaj, reaguj!​​​​​​​

      J. Zdanowska i R. Sienica

      pedagog i psycholog szkolny

     • Światowy Dzień Życzliwości

     • Nowa galeria Światowy Dzień Życzliwości została dodana do albumu fotograficznego

      "Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi".

      Jan Paweł II 

      21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Dzieci z grupy Ob w poniedziełek 22 listopada zastanawiały się, w jaki sposób okazywać życzliwość sobie oraz innym. Tego dnia dzieliliśmy się miłymi słowami.

      Bądźmy życzliwi codziennie, dobroć zmienia świat na lepsze.

      K. Rzodkiewicz

     • Niecodzienna wizyta w 0B

     • Robot edukacyjny odwiedził dzieci w grupie 0B, aby przybliżyć im podstawy robotyki w przyjemny i twórczy sposób. Zadaniem dzieci było zaprogramowanie robota, w taki sposób, aby powędrował w miejsce, które wylosowali na karcie. Zabawa z robotem, którego nazwali Chrobocik, rozwija logiczne rozumowanie, koordynację wzrokowo - ruchową, rozwiązywanie problemów oraz dążenie do celu. Przy okazji zerówkowicze powtórzyli kolory po polsku i angielsku, litery, cyfry i nazwy zwierząt.

      K. Rzodkiewicz

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Nowa galeria Narodowe Święto Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego

      11 listopada 1918 r. – dzień, który kojarzy się Polakom z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, został oficjalnie uznany jako święto państwowe dopiero pod koniec lat 30. XX wieku. Tragiczny okres II wojny światowej nie zniszczył polskiej pamięci o odzyskaniu niepodległości. W Polsce komunistycznej święto było zakazane i obchodzone nielegalnie. Przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

      W tym roku przypada 103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji wybraliśmy się na spacer po Olecku- naszej małej ojczyźnie. Zaprosiliśmy do rozmowy kilkoro gości, m.in.: pana Karola Sobczaka – Burmistrza Olecka. Wykonaliśmy transparenty, przygotowaliśmy słodki poczęstunek, uczniowie należący do Szkolnego Zespołu Wokalnego zaśpiewali piękne pieśni patriotyczne, a uczniowie klasy 1b wyrecytowali wiersz i zatańczyli do utworów Fryderyka Chopina. W ramach lekcji plastyki uczniowie klasy 7c wykonali portrety wybitnych postaci zasłużonych dla polskiej wolności. Za realizację działań odpowiedzialne były panie: Małgorzata Truchan, Wioletta Czaplejewicz i Magdalena Stachowicz.

      Naszą pracę uwieczniliśmy na filmie. Zapraszamy Państwa do obejrzenia.

     • Jesień w grupie 0B

     • Za oknem coraz częściej jest szaro, ponuro i deszczowo. W grupie 0b natomiast jesień przybiera różnobarwne ciepłe odcienie. W październiku dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach związanych z tematami jesiennymi. Grupa korzystała z drewnianych pomocy edukacyjnych, które doskonale wspierają rozwój. Podczas zajęć dzieci:

      • odnajdywały takie same jesienne obrazki,
      • utrwalały nazwy ptaków,
      • dopasowywały kształty ptaków,
      • karmiły głodną sikorkę za pomocą szczypiec,
      • odwzorowywały ułożenie ptaszków zgodnie z dołączonymi kartami,
      • oglądały ptaki w środowisku naturalnym, korzystając z kodów QR, które po zeskanowaniu pozwoliły ujrzeć i usłyszeć danego ptaka,
      • pracowały w grupach i stworzyły plakat z karmnikiem i ptakami,
      • poznały budowę grzyba z wykorzystaniem układanki,
      • poznawały gatunki grzybów,
      • dopasowywały kształt grzybów za pomocą szczypiec,
      • pracowały w grupach i stworzyły plakat z grzybami w lesie.

      Jesień w grupie 0b jest kolorowa i kreatywna. Zapraszam do obejrzenia filmu.

      Karolina Rzodkiewicz

     • Czytam z Emocją

     • Dzieci z grupy 0b zrealizowały scenariusz zajęć innowacji pedagogicznej „Czytam z Emocją", której celem jest wprowadzenie najmłodszych w świat literatury. Podczas zajęć stworzyły własne Paszporty małego czytelnika. Pierwszą pozycją literacką był „Kopciuszek”. Grupa uważnie słuchała opowieści, podczas której nie zabrakło wielu refleksji. Zadaniem dzieci było uzupełnienie karty samooceny oraz narysowanie sceny z książki. Największą atrakcją okazało się dla grupy stworzenie wystawy  z klocków lego związanej z treścią książki. Kolejną książką, którą zaprosimy do naszej grupy będzie „Piotruś Pan".

      Karolina Rzodkiewicz

     • Kraina Kreatywności

     • Miło mi poinformować, że  dzieci z odziału 0b zakończyły w październiku realizację 1 modułu „Kraina Kreatywności” międzynarodowego projektu edukacyjnego Emocja. Celem modułu było rozbudzenie wiary we własne możliwości oraz rozwijanie kreatywności dzieci. 15 września grupa obchodziła Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie stworzyli niepowtarzalne kropki, które następnie ożywili w aplikacji Quiver. Dzieci oglądnęły film „The Dot”, którego główną bohaterką była dziewczynka Vashti poszukująca wiary we własne możliwości. W poszukiwaniach towarzyszyła jej nauczycielka, która wierzyła w umiejętności swojej uczennicy. Zerówkowicze realizując moduł, tworzyli obrazy kreatywności, dorysowywali obrazki do kształtów, składali z orgiami liska. Przekonali się jak wiele można, stworzyć wykorzystując jedynie białą kartkę. W sali został stworzony kącik emocji z uczuciometrem oraz słoikami złości i radości. Dzieci codziennie korzystają z kącika, zaznaczają swoje samopoczucie, tworzą rysunki do słoików. Niebawem grupę czeka realizacja kolejnego modułu pt. „Kraina Wyobraźni”.

      Karolina Rzodkiewicz

     • Wycieczka do Torunia

     • Nowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego

      We wtorek, 12 października 2021r. uczniowie klasy VII a, b i c byli uczestnikami edukacyjnej wycieczki do Torunia. Zorganizowana została ona w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”. Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Magdalena Borys, Pani Dorota Witkowska, Pani Małgorzata Grzyb i Pan Fabian Szóstkiewicz. Oto relacja jednej z uczestniczek tej wycieczki:

      Dojechaliśmy do Torunia o 11.00 i zaczęliśmy naszą przygodę od wizyty w "Centrum Nowoczesności - Młyn wiedzy". Była to niespotykana interaktywna wystawa edukacyjna "Kalejdoskop". Uczestniczyliśmy również w ciekawych lekcjach z zakresu fizyki, biologii oraz Internetu. Następnie udaliśmy się do "Muzeum przyrodników im. Tonego Halika", które związane jest z egzotycznymi podróżami do Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Po 16 zaczęła się niesamowita gra miejska, w której poruszaliśmy się po toruńskim Starym Mieście. Poznaliśmy przy okazji ciekawą historię miasta i zwiedziliśmy najważniejsze zabytki, tj. bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywą Wieżę, Bramę Klasztorną, Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz różne toruńskie kamienice mieszczańskie. Zwiedziliśmy obiekty sakralne oraz ruiny zamku krzyżackiego. Na końcu musieliśmy znaleźć bunkier, gdzie odbyła się symulacja nalotu bombowego. Skoro świt ruszyliśmy na zwiedzanie wystawy "Baza Mars" w Planetarium. Następnie odwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika i obejrzeliśmy film 4D. Ogromną atrakcją była dla nas wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie mogliśmy sami upiec swojego toruńskiego piernika. Z pięknymi wspomnieniami wróciliśmy o godzinie do Olecka.