• Uczniowie klasy II b o lesie wiedzą już wszystko!

     • Nowa galeria Uczniowie klasy II b o lesie wiedzą już wszystko! została dodana do albumu fotograficznego

      Ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska – to pojęcia, które w ostatnich latach nabrały szczególnego znaczenia. Szybki rozwój cywilizacji oraz degradacja środowiska, które stanowią poważne zagrożenie dla równowagi biologicznej Ziemi sprawiły, że coraz częściej zwracamy uwagę na zagadnienia dotyczące ochrony przyrody.

      Szkoła jest doskonałym miejscem do prowadzenia edukacji ekologicznej, gdyż dzieci są uważnymi obserwatorami, a w ich życiu to właśnie przyroda jest źródłem pierwszych informacji o otaczającym świecie. Przebywając na łonie natury, dzieci przywiązują się do niej w sposób naturalny.

      Uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku wzięli udział w praktycznej lekcji przyrody.

      W ramach Tygodnia Ekologicznego uczestniczyliśmy w dwuetapowych zajęciach zorganizowanych na terenie Nadleśnictwa Olecko. 12 maja dzieci wzięły udział w zajęciach, które poprowadziła pani Wioleta Kwietniak, oprowadzając nas po „ Leśnym zakątku”, czyli placu, na którym eksponowane są interaktywne tablice dydaktyczne, nawiązujące do tematyki leśnej. Można za ich pomocą pogłębiać wiedzę na temat drzew leśnych, roślin runa oraz mieszkańców lasu. Zwiedzający mogą przyjrzeć się również roślinom leśnym przeniesionym ze środowiska naturalnego. Uczniowie z uwagą wysłuchali informacji, a później mogli się ostemplować śladami poznanych zwierząt leśnych oraz  wziąć udział w quizie tematycznym.

      Druga część przygody z przyrodą w naszej klasie miała miejsce 17 maja. Uczniowie pojechali na wycieczkę do Szkółki leśnej Nadleśnictwa Olecko w Szeszkach pod opieką pana Jarosława Bagieńskiego – nauczyciela współorganizującego oraz pani Natalii Śnieżyńskiej – mamy jednej z uczennic. Tym razem zajęcia przeprowadził pan Paweł Jakubiak. Prowadzący opowiedział o tym, jak z ziarenka powstaje drzewo i jaki jest cel Szkółki leśnej. Zobaczyliśmy, jak wygląda drzewo roczne, dwuletnie oraz trzyletnie. Jak się okazało, te ostatnie są gotowe do zasadzenia nowego lasu. Podczas zajęć oglądaliśmy przeróżne tablice informacyjne dotyczące gatunków drzew oraz stare maszyny, które kiedyś były używane do zalesiania.

      Miłym akcentem na zakończenie naszej wyprawy było wspólne ognisko.

      Jarosław Bagieński

     • Żonkile 2021

     • Nowa galeria Żonkile 2021 została dodana do albumu fotograficznego

      W poniedziałek - 19 kwietnia 2021 - obchodziliśmy 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Tegoroczna społeczno-edukacyjna Akcja Żonkile przebiegała pod hasłem „Kobiety”.

      Po raz kolejny włączyliśmy się w jej obchody. Wykorzystaliśmy przygotowane przez Muzeum POLIN w Warszawie i dostosowane dla uczniów z różnych poziomów edukacyjnych atrakcyjne materiały edukacyjne, tj. filmiki, scenariusze zajęć, karty pracy.

      Razem z naszymi uczniami wzięliśmy udział w wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

      Na potrzeby akcji dla klas 1-3 szkoły podstawowej zostały napisane dwa pięknie zilustrowane opowiadania: Zofii Staneckiej ,,Pamięć drobinek” i Justyny Bednarek ,,Historia z pewnej ulicy”, na podstawie których nagrano też ciekawe słuchowiska dla dzieci. Poruszono w nich w nich takie tematy, jak: empatia, sprawiedliwość i strata.

      Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych powstał film pt. „Będę pisać” zrealizowany przez dom produkcyjny Hi-Story. Ukazuje on losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny. Poznaje je współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

      Uczniowie klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych mogli uczestniczyć w  premierze filmu „Muranów - Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie.

      By wziąć udział w akcji, nie musieliśmy wychodzić z domu. Na stronie polin.pl dostępny był do pobrania szablon żonkili. Wystarczyło go wydrukować i złożyć wg wideoinstrukcji. Można też było dodać nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku.

      Wielu uczniów naszej szkoły zrobiło zdjęcia z żonkilami-zrobionymi samodzielnie z szablonu albo wedle własnej inwencji… Zamieszczamy je na szkolnej stronie internetowej jako żywy dowód naszej historycznej pamięci i społecznej aktywności.

      Dzięki akcji uczniowie poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, podstawowe informacje na temat II wojny światowej, zdobyli wiedzę na temat zagłady i powstania w getcie warszawskim. Mieli też okazję do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni, radzenia sobie w życiu z trudnymi sytuacjami, a przede wszystkim pamięci o historii.

      Serdecznie dziękujemy uczniom klas 1b, 2a,4a,4b, 6a,6b,6c i 7b za włączenie się do akcji i aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez panie: Annę Klimasarę, Mariolę Zdancewicz, Agnieszkę Nowakowską, Katarzynę Fiećko, Małgorzatę Marcinkiewicz

      Anna Klimasara

      Klasy VI w akcji

      Uczniowie klas VI również włączyli się w tegoroczną Akcję Żonkile upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim.

      Na lekcjach języka polskiego klasy 6 a, 6 b i 6 c  w dniach 20.04 i 22.04 uczestniczyły w lekcji przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które przeprowadziła pani Mariola Zdancewicz – nauczyciel języka polskiego.

      Uczniowie mieli okazję poznać historię Natana i Zosi – bohaterów filmu „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Film opowiada o losach pary nastolatków, którzy poznali się przed wojną, a wydarzenia II wojny światowej ich rozdzieliły. Przyjaźń młodych bohaterów jednak się nie skończyła – pisali oni do siebie listy i zostawiali je w starym gołębniku.

      Film o Natanie i Zosi przedstawia fikcyjną historię, która była inspirowana prawdziwymi listami wysyłanymi przez młodzież do „Małego Przeglądu”. Uczniowie uczestniczący w lekcji poznali ostatni numer dodatku dla dzieci i młodzieży do „Naszego Przeglądu” – żydowskiego czasopisma wydawanego w dwudziestoleciu międzywojennym.

      Szóstoklasiści zapoznali się z najważniejszymi faktami dotyczącymi II wojny światowej oraz getta w Warszawie, a także o samym powstaniu – przyczynach i okolicznościach tych dramatycznych wydarzeń. Mieli okazję pracować z doskonałym materiałem filmowym, otrzymali też przestrzeń do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

      W ramach ćwiczeń pracy z filmem uzupełniali karty pracy oraz tworzyli komiksy.

      Na koniec poznali historię Akcji Żonkile, związaną z postacią Marka Edelmana – jednego z ostatnich przywódców powstania, któremu udało się opuścić płonące getto. To właśnie Marek Edelman przez wiele lat otrzymywał 19 kwietnia żółte kwiaty od nieznanej osoby. Składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak zrodziła się tradycja obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

      19 kwietnia wykonujemy przypinki w kształcie żółtego żonkila, który po rozłożeniu przedstawia żółtą Gwiazdę Dawida. Dziś nosimy żółte żonkile na znak pamięci tych ważnych wydarzeń. Uczniowie  klas szóstych na koniec zajęć również wykonali przypinkę w kształcie żonkila, by już świadomie upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

      Mariola Zdancewicz