• Życzenia świąteczne

     • „Jest taka noc, na którą człowiek czeka i za którą tęskni.
      Jest taki wyjątkowy wieczór w roku,
      gdy wszyscy gromadzą się przy wigilijnym stole.
      Jest taki wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia...
      To noc wyjątkowa... Jedyna... Niepowtarzalna...
      Noc Bożego Narodzenia”

      Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym powracamy do źródeł harmonii natury i łaski, stajemy się uczestnikami radości i faktu, że świat trudnych ludzkich spraw jest Boskim horyzontem zdarzeń.

      Niech zbliżające się Święta będą  źródłem wewnętrznego pokoju, wytrwałej nadziei i zdolności wartościowania tego, co w życiu najbardziej istotne.  Czas Bożonarodzeniowej zadumy niech zaowocuje łaską, w której życie rodzinne i relacje międzyludzkie będą jak Betlejem, promieniowały miłością, życzliwością i zrozumieniem.

      Ciepło, które wypełnia te niezwykłe dni, niech trwa przez cały nadchodzący 2021 rok, aby wszystkie najskrytsze marzenia znalazły w nim urzeczywistnienie.        

      Życzą Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej Nr 4
      z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku  

      Serdecznie zapraszamy do wysłuchania kolędy w wykonaniu nauczycieli naszej szkoły.

     • Apel bożonarodzeniowy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Apel bożonarodzeniowy.

      Cicha noc, święta noc…

       Noc, która niebawem nastanie i na którą wszyscy czekają. Wigilia bowiem, jak i Boże Narodzenie są tym momentem w naszym życiu, w którym zwalnia „puls zmęczonych miast”, a „z nieba do serc zstępuje pokój”. W bieżącym roku, ze względu na panującą pandemię, pokój ten został zmącony. Z nadzieją jednak patrzymy w przyszłość i kultywujemy nasze tradycje. W związku ze zbliżającymi się świętami dyrekcja, nauczyciele, uczniowie naszej szkoły i ich rodzice przygotowali niezwykle nastrojowy apel, który ze względu na okoliczności przyjął postać filmu. Piękne wiersze o tematyce bożonarodzeniowej recytowane w odświętnie udekorowanych domach pozwoliły poczuć klimat zbliżającego się Bożego Narodzenia. Zapach igliwia, blask lampek na choinkach, nastrojowe dźwięki skrzypiec w tle recytacji sprawiły, że mogliśmy choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk i zabiegania. Dużą rolę w tegorocznym apelu odegrały dzieci z zerówek, które stały się bohaterami „teledysków” do świątecznych piosenek. Z ogromnym zaangażowaniem i radością przygotowywały one kartki świąteczne, robiły łańcuchy na choinki i ubierały iglaste drzewko. Grupa 0 b przygotowała nawet taniec do utworu muzycznego. Nie powinien więc chyba dziwić fakt, że starania te zostały nagrodzone podarkami od długo oczekiwanego gościa, który, mimo braku śniegu, nie zawiódł i, jak co roku, odwiedził maluchy z workiem prezentów.

       W imieniu własnym i koleżanek odpowiedzialnych za przygotowanie tegorocznej akademii pragnę serdecznie podziękować wszystkim biorącym w niej udział osobom za poświęcony czas, zaangażowanie i życzliwość. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do rodziców naszych uczniów, którzy „zaprosili nas do swych domów” i, mimo natłoku zajęć, razem z nami chcieli celebrować te piękne chwile oczekiwania na święta. Życzymy wszystkim, by były one spokojne, przepełnione miłością i wiarą w dobro, którego dużo jest jednak w nas i wokół nas. Niech wlewają one radość w serca, przynoszą ukojenie oraz będą czasem odpoczynku i refleksji.

      Osoby odpowiedzialne za przygotowanie apelu: Agnieszka Anna Kopycka, Krystyna Matwiejczyk, Żaneta Milewska

      W apelu wystąpiły następujące osoby:

      w roli recytatorów: Pan Stanisław Kopycki, Pan Jarosław Kosakowski, Pani Wioletta Czaplejewicz, Pani Krystyna Matwiejczyk, Pani Żaneta Milewska, Pani Agnieszka  Anna Kopycka, Pani Katarzyna Jakubowska, Państwo Alicja  i Mariusz Miłunowie, Państwo Joanna i Marcin Grzesiowie, Pani Diana Fiedorowicz, Pani Urszula Fiedorowicz, Pan Tomasz Dziokan, Lidia Grześ  (kl. VI  b), Gracjan Saczek (kl. VI c), Rafał Smokowski, Beata Buraczewska, Lena Czaplejewicz, Hanna Miłun, Kacper Szwejser, Maksymilian Fiedorowicz, Szymon Fiedorowicz (kl. V a), Dominika Marcinkiewicz (kl. II b), Patryk Saczek  (kl. I a), Maja Borys, Natasza Borys, Alicja Ciborowska (kl. I b), Lena Grześ ( kl. IIIb)

      w pozostałych rolach: Hanna Buczyńska, Leon Cimochowski, Franciszek Dębski, Hanna Grzymkowska, Tymon Jakubowski, Michalina Nalewajko, Tomasz Paulakowski, Martyna Przemielewska, Natalia Sawicka, Antoni Siedlecki, Lidia Skowrońska, Michał Smokowski, Nadia Stasiak, Maciej Subocz, Hanna Szejda, Joanna Szóstkiewicz, Bruno Topolski, Piotr Warsiewicz, Wanessa Weisbrod, Nadia Wilk, Zofia Wiśniewska, Mateusz Żukowski, Maja Witkowska – Stankiewicz (0 a), Apolonia Terepko, Zuzanna Chartuniewicz, Nikola Domel, Gracjan Dubicki, Nikola Dudziec, Tomasz Dzietczyk – Wasilewski, Szymon Jankowski, Igor Kołodziński, Nadia Krawiec, Agata Krupińska, Michał Lewandowski, Nikola Marchlewicz, Oliwier Marciniak, Agata Ptaszyńska, Filip Rosiński, Juliusz Siemaszko, Filip Smokowski, Antoni Starnacki, Hanna Suchocka, Krzysztof Topolski, Maciej Ślązak, Patryk Wysocki, Maja Zaręba, Nikola Zawistowska (0 b), Paulina Marcinkiewicz, Antonina Dziokan (VI c), Mikołaj Dziokan (kl. III b), Liliana Grześ, Maria Miłun, Pani Barbara Kapturczak, Państwo Justyna i Andrzej Saczkowie, Pani Dorota Nalewajko, Pani Kinga Krzyśków, Pan Jarosław Bagieński.

      Przygotowanie uczniów: Krystyna Matwiejczyk, Żaneta Milewska, Agnieszka Anna Kopycka, Agnieszka Krassowska, Magdalena Szlaszyńska

      Scenariusz, montaż i udźwiękowienie: Agnieszka Anna Kopycka

      Reżyseria: Agnieszka Anna Kopycka, Krystyna Matwiejczyk

      Zdjęcia i nagranie dzieci z zerówek: Krystyna Matwiejczyk, Agnieszka Anna Kopycka

      Projekt  i wykonanie slajdów ze zdjęciami: Agnieszka Anna Kopycka

      Opracowanie i przygotowanie choreografii do piosenki Święty czas: Agnieszka Krassowska

       W filmie wykorzystano  utwory muzyczne: Anna Wyszkoni  Od Nieba Do Nieba ; H2O Magia świąt; Piotr Cugowski, Robert Gadowski , Robert Janson Gloria; Lady Pank Miejsce przy stole; TGD - Pierwsza Gwiazda feat. Kukulska, Marika, Niemen, Badach, Cugowski, Szcześniak; PIN  Święty czas; Przekażmy sobie znak pokoju w wykonaniu polskich artystów.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok.

       „ Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok…”. Pod takim hasłem dzieci z klasy 0„a” przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia.

       Z wielkim zaangażowaniem przygotowywały one kartki świąteczne. Przy dźwięku kolęd naklejały ozdoby, dzieliły się wrażeniami, układały życzenia świąteczne. Jak co roku, nie mogło też zabraknąć wypieku pierników, które dzieci dekorowały lukrem i słodkimi ozdobami. Korzenny zapach wypieków sprawił, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój. Teraz pozostaje już oczekiwać na święta Bożego Narodzenia oraz na Święta Mikołaja.

      „Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Państwu spokój, radość i zdrowie, a Nowy Rok 2021 obdaruje Państwa pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia życzą Państwu dzieci, Pani Zosia, Pani Madzia Borys oraz Pani Ania Sitko.

      Zofia Sadłowska

     • Bożonarodzeniowe tradycje naszego regionu

     • 18 XII 2020r. klasa VI A uczestniczyła w lekcji o regionalizmie „Tradycje”. Pani Emilia Przemielewska oraz pan Mariusz Bartnicki z LO w Olecku czarodziejsko przenieśli nas w świat bożonarodzeniowych tradycji naszego regionu. Pająki pod powałą, różowe opłatki, kisiel z owsa, snopek (dziś choinka), słomiane ozdoby, szemel - jeśli nie wiesz o czym mowa, też weź udział w takim  niezwykłym spotkaniu edukacyjnym.

      Składanie życzeń świątecznych to jedna z tradycji, która kultywowana jest aż do dzisiaj. 

      „Staropolskim obyczajem, gdy w Wigilię gwiazda wstaje, Nowy Rok zaś cyfrę zmienia, wszyscy wszystkim ślą życzenia.

      Przy tej pięknej sposobności my życzymy Wam radości, aby wszystko się darzyło, z roku na rok lepiej było”.

      VIA z wychowawcą

     • Szlachetna Paczka - zbiórka dla Marysi

     • W dniach 24.11.-11.12.2020r. w naszej szkole odbyła się zbiórka dla 20-letniej Marysi z Olecka.

      Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za pomoc!

      Dzięki Wam zebraliśmy 15 dużych paczek, które w sobotę (12.12.2020r.) trafiły w ręce Marysi. Zebraliśmy: żywność, chemię, przybory szkolne, kosmetyki, lampkę stołową, kosz biurowy, ubrania (adidasy, dwie kurtki, kamizelkę puchową, swetry, spodnie, szaliki, czapkę), dwa plecaki, pościel, ręczniki, koce, poduszki, laptop.

      Szkolne Koło Wolontariatu "Dobre Serce"

     • Mikołajki w klasach przedszkolnych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajki w klasach przedszkolnych.

      „Stuk, puk! Słychać coś, jakby zbliżał się tu ktoś.
      Czemu wejść chce po kryjomu, nie pokaże się nikomu?
      Dzieci rozglądają się – gdzieś za ścianą słychać szmer.
      W oknach stoją, wypatrują, gościa swego oczekują”.

      W poniedziałek 7 grudnia dzieci z oddziałów 0a i 0b ze Szkoły podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku od rana nasłuchiwały niezwykłego dźwięku dzwonka. W końcu doczekały się długo wyczekiwanego gościa –  punktualnie o godzinie 9:00 do oddziałów zerowych zawitał Święty Mikołaj. Tuż po jego wejściu na twarzach maluchów pojawiły się szerokie uśmiechy i radość w oczkach. Wszystkie dzieci były wspaniale przygotowane i przywitały czerwonego przybysza świątecznymi pastorałkami. Wszystkie były też oczywiście grzeczne, o czym nie omieszkały zapewnić Świętego Mikołaja już na samym początku, więc poczciwy staruszek z długą białą brodą nawet się nie zastanawiał i chętnie wręczył  prezenty wszystkim uczniom.

      I chociaż za oknami brak śniegu, to nie zabrakło podczas tego niezwykłego spotkania świątecznej atmosfery, która kolejny raz dała możliwość na okazywanie pozytywnych uczuć, pielęgnowanie tradycji oraz pozwoliła poczuć przedsmak zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

      Mariola Zdancewicz

     • Mikołajki w Ib

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajkiw Ib.

      Mimo, że uczymy się zdalnie, Mikołaj wraz z wychowawczyniami odwiedził uczniów klasy I b w ich domach. Nie przeszkodził brak śniegu. Mikołaj dojechał samochodem i każdemu wręczył osobiście prezent. Radość ze spotkania była ogromna.

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone corocznie 3 grudnia, ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983–1992).

      W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest szczególnym świętem, gdyż problemy osób niepełnosprawnych są nam niezwykle bliskie.

      Z tej okazji został nagrany wspaniały apel, w którym uczniowie przybliżyli nam cel obchodów – mianowicie zwrócenie uwagi społeczeństwa na  problemy osób niepełnosprawnych, czyli tych, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej
       albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu oraz pomoc we włączeniu tej grupy w życie społeczne. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia.

      Jako szkoła integracyjna wspieramy naszych uczniów z niepełnosprawnością i dbamy, by na co dzień czuli się dobrze w naszym gronie, by wiedzieli, że są doceniani, lubiani i zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc zarówno ze strony nauczycieli jak i rówieśników. Przygotowana uroczystość z pewnością jest dowodem na to, że nawet w obecnych czasach, kiedy nie możemy wspólnie świętować tego wyjątkowego dnia, to pamiętamy o naszych koleżankach i kolegach.

      Tegoroczną uroczystość przygotowali nauczyciele: pani Małgorzata Marcinkiewicz, pani Grażyna Hołownia oraz pan Robert Sienica.

      W apelu wzięli udział uczniowie klasy 4b:

      - Lena Michniewicz

      - Maja Klimowicz

      - Maja Wasilewska

      - Marcel Buraczewski

      - Dionizy Dubielski

      - Filip Jankowski

      oraz

      - Lidia Grześ, kl. 6b

      - Michalina Kalinowska, kl. 7a

      -  Dębski Franciszek, kl. O a

      - Topolski Bruno, kl.  Oa

      - Witkowska Stankiewicz Maja,  kl. O a

      - Suchocka Hanna, kl. Ob

      - Zaręba Maja, kl.  Ob

      -  Zawistowska Nikola, kl. Ob

      - Sienica Antoni, kl. 1a

      Dziękujemy również za otrzymane wsparcie pozostałym osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, a byli to:

      - Sienica Ernest, kl. 4b - pomoc przy montażu i udźwiękowieniu;

      - pani Magdalena Stachowicz – oprawa muzyczna;

      - pani Agnieszka Krassowska i pani Zofia Sadłowska – udostępnienie prac plastycznych najmłodszych uczniów naszej szkoły;

      - pani Anna Stasiak - tablica okolicznościowa na holu szkoły.

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu!

       

                                                                                                                    Mariola  Zdancewicz

     • Przypnij czerwoną wstążeczkę

     • Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.

      1 grudnia  jednoczymy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Wstążeczka, obecna w przestrzeni publicznej,  w Internecie. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia ją przypina. Osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi.

      Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.

      W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: „Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność”.

      W czasie walki z pandemią COVID-19, hasło to nabrało szczególnego znaczenia.

      W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV. Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia (nie zna swojego statusu serologicznego) i może nieświadomie zakażać innych.

      Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.

      Zachęcamy  wszystkich do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Wstążeczki.

      Gratulujemy  Dawidowi Białanowskiemu, Jakubowi Krejpcio i Antoninie Sołtysiak, którzy wykazali się największą znajomością tematyki w szkolnym konkursie „Nie daj szansy AIDS”.