Aktualności
Zbiórka dla 20 - letniej Marysi z Olecka
Zamykamy wszystkie sekrety książki w lapbooku
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zamykamy wszystkie sekrety książki w lapbooku.
83Któż z nas nie marzył, by pracę klasową pisać w domu i móc korzystać ze wszystkich dostępnych materiałów i informacji? Teraz to codzienność, mamy przecież zdalne nauczanie i choć nauczyciele starają się, jak mogą, by sprawdziany były samodzielnie rozwiązywane przez uczniów, to bywa z tym różnie…
A co jeśli nauczyciel pozwoli korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł? Wtedy ogranicza nas tylko wyobraźnia! Niedawno przekonali się o tym uczniowie klas VI, którzy w ramach pracy klasowej podsumowującej lekturę, mieli za zadanie wykonać lapbooka…
Szóstoklasiści pracowali blisko dwa tygodnie, ale było warto! Ich prace są ciekawe, kreatywne, estetyczne, zawierają bardzo wiele informacji, które z pewnością pozostaną w ich głowach na dużo dłużej niż po tradycyjnym sprawdzianie.
A odczucia nauczyciela…?
- Kochani, jestem z Was dumna!
Mariola Zdancewicz
102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
11 listopada 2020 r. przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Czasy niezwykłe, gdyż nie możemy, jako społeczność szkolna, wspólnie celebrować jednego z najważniejszych świąt Polaków. Jednak uczniowie i nauczyciele naszej szkoły nagrali film, którym chcieli pokazać, że pamiętają o ważnej rocznicy i doceniają niepodległość i wolność.
Na początek uczniowie krótko zaprezentowali historię odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przypomnieli, że w czasach zaborów nasz naród pozbawiony własnego państwa, rozdarty przez zaborców i intensywnie wynaradawiany, zachował jedność. Zaborcy daremnie próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię.
Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości, wielokrotnie podejmowali wysiłki, by odzyskać upragnioną wolność. Najpierw, ogromne nadzieje wiązali z osobą Napoleona, służąc mu w Legionach Polskich na obcych ziemiach. Tysiące młodych chłopców oddało życie walcząc o to, aby spełnił się sen o wolnej Polsce. Walka o niepodległość była długa i uciążliwa. Najpierw powstania: listopadowe, krakowskie i styczniowe. Poszukiwanie sojuszników we Francji, Wielkiej Brytanii. Wreszcie próby porozumienia z zaborcami i uzyskania choć częściowej autonomii.
W końcu marzenia Polaków o wolnej ojczyźnie zaczęły się urzeczywistniać. Nasi zaborcy stanęli po przeciwnych stronach barykady – wybuchła I wojna światowa. Wkrótce Józef Piłsudski stworzył I Kompanię Kadrową, a następnie stanął jako komendant na czele I Brygady Legionów Polskich. Nastał 11 Listopada – Polska odzyskała upragnioną wolność.
Pamiętając, że niezniszczalne pieśni, jak i cały dorobek literacki to skarbnica pamiątek narodowych, strażnik historii i tradycji, spoiwo łączące przeszłość z teraźniejszością, pomost międzypokoleniowy, który buduje poczucie tożsamości narodowej, uczniowie oraz nauczyciele zaprezentowali teksty literackie oraz utwory muzyczne o tematyce patriotycznej.
Tegoroczną uroczystość z okazji Święta Niepodległości przygotowały panie: Mariola Zdancewicz, Magdalena Stachowicz, Anna Sitko oraz Jolanta Wojtkowska.
Okazjonalną tablicę, która stanęła na głównym holu w szkole przygotowały panie: Katarzyna Fiećko i Jolanta Wojtkowska.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu!
Mariola Zdancewicz
I Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii I Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek.
Szkoła pamięta
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SZkoła pamięta.
6"Szkoła pamięta" to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Uczniowie klas 0-III dnia 30 października 2020 r. uczcili pamięć patrona naszej szkoły - księdza Jana Twardowskiego oraz zamordowanego w Katyniu porucznika Wincentego Butkiewicza. Do zachowywania pamięci o tym oficerze i jego tragicznych losach zobowiązaliśmy się w ramach programu "Dąb Pamięci". Dzieci wykonały zdjęcia przy pomniku ks. Jana Twardowskiego i wykonany został plakat symbolizujący pamięć o patronie naszej szkoły. Następnie każda klasa udała się pod pomnik porucznika Wincentego Butkiewicza, zapaliła znicze i chwilą ciszy uczciła pamięć poległego w Katyniu żołnierza. Wychowawczynie klas zadbały, aby uczniowie poznali historię obu zmarłych.
Szkoła nie tylko uczy, ale również wychowuje. Biorąc udział w akcji "Szkoła Pamięta" kształtujemy w dzieciach postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania tradycji.
Archiwum Aktualności