• A pamięć wciąż trwa...

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii A pamięć wciąż trwa....

      W imieniu całej społeczności szkolnej uczniowie z klasy  III a upamiętnili zamordowanego w Katyniu porucznika 5 Pułku Piechoty Legionów – Wincentego Butkiewicza. Zbliżające się Święto Zmarłych jest nie tylko okazją do zapalenia symbolicznego znicza czy złożenia kwiatów przy obelisku, ale przede wszystkim sposobnością, aby przypomnieć lub przybliżyć postać bohatera, którego Dąb Pamięci  posadziliśmy przed szkołą w 2017 r.

      Wincenty Butkiewicz urodził się 5 IV 1905r. w Oszmianie (obecnie miasto na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim).  Był synem Antoniego i Benedykty z Butkiewiczów.  W roku 1926 został absolwentem Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Oszmianie, następnie ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Ostrowi -Komorowie. W 1931 r. został  przydzielony do 5 Pułku Piechoty Legionów, następnie w 1937r. przeniesiony do Składnicy Materiałów Intendentury nr 2. Odznaczał się stopniem podporucznika ze starszeństwem. Pracował w Urzędzie Skarbowym w Oszmianie. Dalsze losy bohatera są mniej znane. Na podstawie zebranych informacji z IPN udało się ustalić, że przebywał w obozie w Kozielsku, w 1940 r. został zamordowany w Katyniu.

      Wincenty Butkiewicz był kawalerem, nie miał dzieci i  prawdopodobnie też nie przetrwała jego dalsza rodzina, dlatego naszym obowiązkiem jest podtrzymywać  pamięć o nim i innych  poległych. Dąb Pamięci, który rośnie przed szkołą oraz obelisk  są symbolami  trwania i pamięci.  

      Nie możemy pozwolić zapomnieć o bohaterskiej i męczeńskiej śmierci tych wszystkich, którzy spoczywają w katyńskich nekropoliach. Wśród ponad 21 tys. zamordowanych byli żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni i oficerowie rezerwy – nauczyciele, inżynierowie, sędziowie i adwokaci, w tym także uczestnicy walk o niepodległość.

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Apel online z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     •     Choć wszystko wokół się zmienia i żyjemy w nowej rzeczywistości, bardziej wirtualnej, to nadal istnieją  elementy niezmienne. Jednym z nich jest celebrowanie ważnych świąt dla społeczności szkolnej. Dzień Edukacji Narodowej jest obchodzony w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

          W tym roku Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku miał nieco skromniejszy przebieg
      niż zwykle. Jednak uczniowie nie zapomnieli o tej ważnej dacie w kalendarzu i podziękowali dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły pięknym słowem i piosenką.  Uroczyste życzenia zostały nagrane i 15 października 2020 roku cała społeczność szkolna obejrzała przygotowany film na 3. godzinie lekcyjnej. Każdy nauczyciel otrzymał również symboliczne serduszko oraz słodki upominek w postaci słoiczka miodu, który został ostemplowany słowami podziękowań.

          Jak co roku wyrazy uznania przekazał również dyrektor szkoły – pan Stanisław Kopycki, który nagrodził nauczycieli za zeszłoroczną pracę. Nagrody Dyrektora otrzymali w tym roku nauczyciele:

      Jarosław Bagieński, Anna Domasik,  Karolina Domel, Marzena Jasińska, Violetta Janczenia, Agnieszka Kopycka, Wioleta Chmielewska, Jarosław Kosakowski,  Krystyna Matwiejczyk, Zofia Sadłowska, Anna Stasiak, Emilia Stasiak, Magdalena Stachowicz oraz Mariola Zdancewicz,

      a także  pracownicy administracji i obsługi:

      Kamila Czerniecka, Elżbieta Witanowska i Celina Morusiewicz.

      Ponadto Nagrodą Burmistrza zostali wyróżnieni:

      Anna Domasik, Anna Karolina Szyłkiewicz oraz Stanisław  Kopycki.

          Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

      Zapraszamy do obejrzenia pięknych życzeń przygotowanych przez uczniów naszej szkoły wraz z paniami: Magdaleną Stachowicz, Emilią Stasiak i Małgorzatą Grzyb.

       

       

      Naprawdę warto!

       

      Mariola Zdancewicz

     • XII Biegi z Klio w Oleckim Zamku

     • 24 września 2020 roku  drużyna SP4 w Olecku w skład której weszli uczniowie klasy VIIIa: Rozalia Mikielska, Wiktoria Karaś, Martyna Toczyńska, Dominik Głowicki, Karol Kisłowski i Jakub Kozłowski, wzięła udział w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa  pod hasłem „MOJA DROGA”. W  oleckim „Zamku” zmierzyło się 7 drużyn. Ich zadaniem było odpowiedzieć na 7 pytań związanych m.in.  z najsłynniejszymi europejskimi mostami, niemieckimi nazwami oleckich ulic, szlakiem pielgrzymkowym do Santiago de Compostella oraz zakupem biletów z Olecka do Kaliningradu na dyliżans. Z powodu pandemii tegoroczne współzawodnictwo pod patronatem muzy historii Klio odbyło się w formie testu wiedzy online.  Zajęliśmy  III miejsce.

                                                                                                            M. Truchan

     • Narodowe Czytanie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Narodowe Czytanie.

      W sobotę 5 września 2020 roku w oleckim Amfiteatrze Podzamcze odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy klasykę polskiej literatury romantycznej - dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

      Tradycyjnie w imprezie udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Z tekstem „Balladyny” zmierzyli się siódmoklasiści: Dawid Białanowski, Amelia Rynkiewicz, Michalina Kalinowska oraz nauczycielki języka polskiego: Anna Klimasara i Emilia Stasiak.

      Do akcji włączyło się też wiele znanych osób z życia publicznego Olecka i powiatu oraz wielu, wielu innych miłośników literatury polskiej rozsianych po całym świecie…

      Tegoroczne Narodowe Czytanie w Olecku zorganizowali: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna, Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji i Zespół Szkół Technicznych w Olecku, dzięki którym w miły sposób spędziliśmy czas na czytaniu utworu i słuchaniu innych wykonawców.

      Ciekawi nas niezmiernie, jaki tekst będzie czytany podczas dziesiątej edycji Narodowego Czytania w 2021r.

      Więcej informacji pod linkiem:

      https://olecko.wm.pl/663768,Narodowe-Czytanie-2020-w-Olecku.html