• Dzień Pustej Klasy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Pustej Klasy.

      Dzień Pustej Klasy jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu. 25 września uczniowie klasy 2a korzystając z uroków jesieni i wrześniowego słońca zamienili szkolne ławki na piknikowe kocyki. Dzieci  miały okazję do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna. Relaks na kocykach sprzyjał także nauce, uczniowie poznali formę wypowiedzi - opis na przykładzie darów jesieni oraz samodzielnie układali i rozwiązywali zadania tekstowe, nie zabrakło także aktywności fizycznej. Wszyscy uznaliśmy piątkowe lekcje za udane, powtórzymy je w czerwcu podczas kolejnego Dnia Pustej Klasy.

      Agnieszka Nowakowska

     • Ognisko w 2a

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ognisko w 2a.

      Dnia 28 września 2020 r. uczniowie klasy 2a wybrali się ognisko. Przepiękna, słoneczna aura zachęciła dzieci do gier i zabaw na świeżym powietrzu. Klasa grała w piłkę nożną, skakała na trampolinie i zwiedzała park obserwując zmiany w przyrodzie. Jak to przy ognisku, nie zabrakło oczywiście pysznych kiełbasek i wesołych rozmów na różne tematy.Przyjemnie spędzony czas na grach i zabawach w gronie rówieśników wpłynął korzystnie na integrację zespołu klasowego.

      Agnieszka Nowakowska

     • Wakacyjny wyjazd edukacyjny

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wakacyjny wyjazd edukacyjny.

      Trzydzieścioro dziewięcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi  im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku realizujących projekt „Kompetencje sekretem sukcesu” w bardzo przyjemny sposób rozpoczęło tegoroczne wakacje. W dniach 29.06.2020 r. – 03.07.2020 r. odbyła się bowiem mająca charakter edukacyjny wycieczka do Szklarskiej Poręby, Wrocławia i Drezna.

      Pierwszego dnia uczniowie poznawali najbliższą okolicę Szklarskiej Poręby. Na początek przeszli oni Szlakiem Orlich Gniazd do ruchomej skały – Chybotka.  Spacer był świetną okazją do podziwiania pięknego górskiego krajobrazu i pooddychania świeżym powietrzem. Droga powrotna prowadziła już nie przez las, ale przez urokliwe miasteczko – Piechowice. Piechurzy obejrzeli z zewnątrz tutejszy kościół i zabudowania.

      Kolejnego dnia uczestnicy projektu poznawali  Karkonoski Park Narodowy. Młodzież zrobiła pamiątkowe zdjęcia przy Wodospadzie Kamieńczyka, zakupiła pamiątki, miała też okazję sprawdzić swe siły, zdobywając Szrenicę – drugi po Śnieżce, najbardziej znany szczyt polskich Karkonoszy wznoszący się 1362 m n.p.m., z którego następnie zjechała wyciągiem krzesełkowym.  Po obiedzie uczestnicy wybrali się z kolei do Karpacza. Zobaczyli tam Świątynię Wang,  spacerowali uliczkami miasteczka. Wędrówkę tę uprzyjemniły pyszne lody, którymi każdy mógł się delektować - z tym większą przyjemnością, że wieczór był gorący.

      Trzeci dzień wycieczki również obfitował w różne atrakcje i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Już z samego rana wyjechali oni do Niemiec – do Drezna. Pierwszym punktem programu był spacer w towarzystwie przewodników po Królewskich Ogrodach Pilnitz. Sielankowy ogród, imponujący kompleks architektoniczny z trzema pałacami, palmiarnią i szklarnią z kamelią wywołał zachwyt zwiedzających. Z ciekawością wysłuchali oni informacji na temat tego miejsca i jego historii. Młodzież podzielona na grupy mogła również wykazać się umiejętnością współpracy i sprawdzić, czy uważnie słuchała opowiadania przewodników – miała bowiem za zadania znaleźć kamelię oraz gondolę, o której opowiadali oni podczas przechadzki urokliwymi alejkami. Z zadaniami tymi poradziła sobie świetnie. Pozytywne uczucia wywołał także spacer alejkami Parku Großer Garten i przejazd parkową kolejką wąskotorową.

      Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Starego Miasta: Zwinger, Tarasów Brulha, rezydencji królewskiej. Po zjedzeniu obiadu w jednej z drezdeńskich restauracji czekała wszystkich kolejna niespodzianka – wizyta w Muzeum Transportu. Pobyt w Dreźnie zakończył się zakupem pamiątek i kartek pocztowych.

       Czwartek młodzież spędziła we Wrocławiu. Pobyt w tym mieście  rozpoczął się od obejrzenia Panoramy Racławickiej i wysłuchania ciekawej prelekcji, po czym  wszyscy udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie poświęcony wodzie, który łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą.

      Po kontakcie ze sztuką, nauką i techniką przyszedł czas na kontakt z naturą. Wszyscy udali się w tym celu do ogrodu zoologicznego i Afrykarium. Na zakończenie uczniowie zwiedzili Stare Miasto i szukali krasnali, które na dobre zadomowiły się w różnych zakamarkach tego grodu. Nie zabrakło też okazji do zakupu pamiątek i skosztowania tutejszych lodów.

      Podczas ostatniego dnia wycieczki jej uczestnicy wzięli udział w warsztatach "Powstawanie masła". Młodzież uświadomiła sobie, jak dużo energii trzeba włożyć w jego ubicie. Warto jednak było się potrudzić, gdyż własnoręcznie wykonane masło było pyszne. Na koniec wszystkich czekała miła niespodzianka – upominki w postaci kubków i maskotek – poduszek, które w nadchodzące jesienne wieczory z pewnością się przydadzą i będą przypominały o wspólnie spędzonych chwilach.

                                                                                            Agnieszka Anna Kopycka