• Burmistrz Olecka czyta pierwszakom

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Burmistrz Olecka czyta pierwszakom.

      20 lutego do naszej szkoły zawitał ważny gość – Pan Karol Sobczak, Burmistrz Olecka.

      Włodarz miasta przyjął zaproszenie uczniów i wychowawców klasy 1B, którzy biorą udział w innowacji pedagogicznej „Starszy czyta młodszym”. Burmistrz przeczytał dzieciom fragment lektury Justyny Bednarek  pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dzieci z zaciekawieniem i zaangażowaniem wysłuchały do końca historii bohatera.

      Po zakończonym czytaniu przyszedł czas na pracę techniczną. Wspólnie z p. Burmistrzem i p. Dyrektorem uczniowie wykonali główną postać lektury, czyli skarpetkę w czerwone kropki, która pomogła odzyskać dobry humor choremu dziecku i dostała bardzo ważne stanowisko w szpitalu.

      Jednak to nie był koniec atrakcji. Zakończenie okazało się niesamowicie słodkie. Podtrzymując tradycję tłustego czwartku, każdy uczestnik spotkania poczęstował się smacznym pączkiem.

      Podobnie jak nasi literaccy przyjaciele, tak i my, przeżyliśmy niesamowitą przygodą. Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi za poświęcony czas,  za serce, życzliwość i uśmiech.

                                                                                                                         Klasa 1 B

     • Koncert muzyczny „Przeboje Pana Oskara”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Koncert muzyczny „Przeboje Pana Oskara”.

      Dnia 20 lutego 2020r. odbył się kolejny koncert muzyczny przeznaczony dla uczniów klas I-III oraz oddziałów zerowych.  Dzieci przebrane w stroje ludowe z różnych regionów Polski, jak zawsze współtworzyły wyjątkową opowieść. Bohaterem spotkania był Oskar Kolberg, wielki kompozytor i pianista, który zostawił w swojej spuściźnie muzycznej wiele utworów polskiej muzyki ludowej.

      Zanim jednak usłyszeliśmy wesołe dźwięki polki i oberka, odbył się konkurs wokalny klas drugich. Uczniowie przygotowani przez swoje wychowawczynie: panią Sylwię Wysocką oraz panią Anetę Skrzypiec, mieli za zadanie zaśpiewać fragment utworu pt. „Muzyczny lekarz”.  Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom i trudno było wyłonić zwycięzcę. Decyzją jury I miejsce zajęła Katarzyna Wiszniewska z klasy IIa, zaś miejsce II przypadło ex aequo pozostałym uczestnikom: Marii Chilińskiej (IIa), Lenie Grześ (IIb), Agacie Szóstkiewicz (IIb).

      Podczas trwania koncertu uczniowie mieli okazję wysłuchać kilku warmińskich pieśni ludowych. Zapoznali się z polskimi tańcami narodowymi, takimi jak polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak. Poznali ich metrum, tempo oraz niektóre figury taneczne. Dowiedzieli się także o istnieniu niezwykle ciekawego instrumentu, o równie ciekawej nazwie i wyglądzie, czyli o diabelskich skrzypcach.

      Podsumowaniem koncertu był konkurs wiedzy muzycznej. Troje dzieci rywalizowało o najlepszy wynik. Wygrała Maria Romanowska z klasy III b. Gratulujemy!

      M. Nalewajko

     • „Dzieci Króla Baśni”

     • Dnia 13 lutego 2020 r. uczniowie klas I-III oraz oddziały zerowe wyruszyły do Oleckiego Centrum Kultury, aby obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Dzieci Króla Baśni”. Na scenie mieliśmy przyjemność oglądać aktorów wrocławskiego teatru ARTENES.  Tematem przewodnim spektaklu była tolerancja. Perypetie trójki skłóconego rodzeństwa skłoniły dzieci do refleksji nad tym, jak istotne jest docenianie inności w drugim człowieku.

      Historia trójki niesfornych bohaterów rozpoczyna się w domu stryja Jana, który opiekuje się dziećmi pod nieobecność ich rodziców. Jak się dowiadujemy, rodzeństwo nie potrafi spędzać razem czasu. Wspólnej zabawie towarzyszą nieustanne kłótnie i przezwiska. Stryj w poczuciu bezsilności, ale także ku przestrodze, opowiada podopiecznym historię o Królu Baśni, który czuwa nad wszystkimi dziećmi i jest mu bardzo przykro, kiedy źle się do siebie odnoszą. Wyjątkowo niegrzeczne zamienia nawet w postaci z baśni do czasu, aż zrozumieją swój błąd. Dzieci puszczają opowieść mimo uszu, ale w nocy czar się spełnia. Nad ranem bohaterowie wyruszają w nieznaną podróż w poszukiwaniu Króla Baśni, który zdejmie z nich zaklęcie. Przeżywają wiele przygód, jednak ostatecznie rozumieją swoje błędy. Otrzymują znaczącą lekcję, że każde dziecko jest ważne i potrzebne. Wspólne przygody zbliżyły ich do siebie na tyle, że stali się prawdziwymi przyjaciółmi.

      Wspaniała gra aktorska, barwne stroje, wesoła oprawa muzyczna oraz gra świateł, sprawiły, że dzieci oglądały przedstawienie z ogromną ciekawością. Uczniowie mieli niebywałą okazję, aby się przekonać, że teatr nie tylko uczy, ale również bawi.

                  M. Nalewajko

     • Zimowy nastrój

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zimowy nastrój.

      Tegoroczna zima płata nam figle: raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroków, postanowiliśmy pobawić się na śniegu, którego tak oczekiwaliśmy. Oddaliśmy się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając na sankach, rzucając się śnieżkami, a także atakując kulami śniegowymi swoich wychowawców (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa), ulepiliśmy nawet bałwana. Po górkowych wyczynach przyszedł czas na wyścigi saneczkowe. Z czerwonymi noskami, trochę mokrzy, ale z uśmiechami, wróciliśmy do szkoły. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

      Klasa I B

     • V Walentynkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych - Olecko 2020

     • 12 lutego 2020 r. na pływalni Hali Lega w Olecku odbyły się V Walentynkowe Zawody Pływackie Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem zawodów były: Szkoła Podstawowa     Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Stowarzyszenie Rodziców Osób Niepełnosprawnych i Osób Wspierających przy WTZ w Olecku oraz współorganizatorzy: Stowarzyszenie „Pomarańcza” i MOSiRw Olecku.

      W V Walentynkowych Zawodach Pływackich Osób Niepełnosprawnych wzięło udział blisko osiemdziesięciu zawodników i zawodniczek z 14 placówek województwa podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Chęć udziału w naszych zawodach zgłosili m.in.: „Start” Białystok, Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim, WTZ Kętrzyn, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Suwałkach, WTZ w Olecku, Szkoła Podstawowa Nr 3  w Olecku, Centrum Edukacji Specjalnej w Olecku, Środowiskowy Dom Samopomocy          w Olecku, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku, „Bajka” Suwałki, ŚDS Suwałki, ŚDS Wronki oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olecku.

      Zawody otworzył dyrektor Szkoły Podstawowej  Nr 4 w Olecku – Stanisław Kopycki. W ceremonii otwarcia uczestniczyli również zaproszeni goście:                                                                                 
      Pani Marta Romotowska – prezes Stowarzyszenia Rodziców Osób Niepełnosprawnych przy  WTZ w Olecku,
      Pani Wiesława Szymczyk – dyrektor PCPR w Olecku,
      Pan Andrzej Kamiński – dyrektor MOSiR,
      Pan Mirosław Matusiak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
      Pan Tomasz Dziokan – radny powiatu oleckiego.

      Pływacy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych (25m,50m) oraz w sztafecie (4 x 25 m). Wszystkim zawodnikom i kibicom towarzyszyły wielki emocje. Doping był głośny, a walka odbywała się w duchu fair play. Nasi zawodnicy godnie reprezentowali szkołę i wywalczyli medale w konkurencjach indywidualnych. Nowością w tegorocznych zawodach był wyścig na 25 metrów dla osób nie do końca dobrze pływających, które mogły wspomagać się przyrządem (deska, makaron, rękawki) lub opiekunem podczas płynięcia.

      Wyniki naszych zawodników w poszczególnych kategoriach:

      Kat. II Chłopcy – rocznik 2010 i młodsi – dystans 25 m

      1m. Marcel Buraczewski   SP Nr 4 w Olecku
      2m. Adam Jańczuk             SP Nr 4 w Olecku

      Kat. III  Dziewczęta – rocznik 2009 – 2008 – dystans 25 m

      1m. Maria Sikorska      SP Nr 4 w Olecku
      2m. Antonina Dziokan   SP Nr 4 w Olecku

      Kat. IV Chłopcy – rocznik 2009 – 2008 – dystans 25 m

      1m. Konrad Bednarski   SP Nr 4 w Olecku

      Kat. V Dziewczęta – rocznik 2007 – 2006 – dystans 25 m

      1m. Izabela Ladzińska      SP Nr 4 w Olecku
      2m. Gabriela Bogdańska       SP Nr 4 w Olecku
      3m. Martyna Buraczewska     SP Nr 4 w Olecku

      Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki walentynkowe oraz medale wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olecku. Wszystkich pływaków dekorowali obecni goście. Podczas turnieju ciężko pracowali sędziowie: Piotr Fidler, Robert Jankowski i Izabela Osiecka-Żukowska. Zawody były okazją do integracji osób niepełnosprawnych, popularyzacji pływania w środowisku osób niepełnosprawnych, propagowania bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Frekwencja i czasy osiągnięte przez poszczególnych zawodników w naszym turnieju dały wyraz temu, że pływać każdy może i to na bardzo dobrym poziomie. Organizatorzy myślą o kolejnych, już VI zawodach w przyszłym roku. Zawodników zachęcamy do trenowania i wzięcia udziału w zawodach w przyszłym roku.

      Dziękujemy serdecznie wszystkim sponsorom i darczyńcom, za okazaną pomoc w zorganizowaniu
      V Walentynkowych Zawodów Pływackich.

     • Zbiórka dla Jakuba

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zbiórka dla Jakuba.

      W dniach 14-17 stycznia Samorząd Uczniowski SP4 zorganizował i przeprowadził zbiórkę pieniędzy na Jakuba. Chłopiec urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Ma padaczkę i znaczne upośledzenie psychoruchowe. Jest on po dwukrotnym wylewie i po wstawieniu zastawki.Udało nam się zebrać 434,66 zł. Dziękujemy każdej osobie, która postanowiła pomóc nam w zbiórce.

      Samorząd Uczniowski

     • Dzień babci i dziadka

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień babci i dziadka.

      Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najprzyjemniejszych dni w roku. Nasza szkoła upamiętniła to wydarzenie 17 stycznia, goszcząc w swoich progach bardzo wielu najmilszych gości. Dzieci przygotowały wspaniałe występy artystyczne, przepełnione radością, śpiewem, tańcem i muzyką. Nasi uczniowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i  dziadkom. To  przecież od  nich  dzieci  otrzymują  wiele ciepła i dobra, za które należy dziękować.

      Dzieci z oddziału 0 a w ramach części artystycznej wystawiły Jasełka pod opieką Pani Zofii Sadłowskiej. Przybyli goście z przyjemnością obejrzeli piękną inscenizację, podziwiając jednocześnie grę pełną aktorskiego kunsztu. Po występie dzieci zaprosiły wszystkich na słodki poczęstunek.

      Uczniowie klasy II b przywitali zaproszonych gości skoczną „Polką”. Następnie odbyła się część muzyczno-recytatorska, a tuż po niej niesamowicie wzruszające przedstawienie opowiadające o magii Świąt Bożego Narodzenia. Inscenizacja pod tytułem „Opowieść wigilijna” wzbudziła zachwyt i podziw. Uczniowie otrzymali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie nie ukrywali dumy ze swych wnuków. Na zakończenie uroczystości dzieci zaprosiły gości na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Do występu dzieci przygotowała ich wychowawczyni, Pani Aneta Skrzypiec.

      Obie uroczystości wypadły pięknie! Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu!

      M. Nalewajko

     • XIV Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XIV Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie”.

      Śpiewanie kolęd to bożonarodzeniowa tradycja, dzięki której tworzymy prawdziwie świąteczny klimat. Melodie towarzyszące nam co roku, przypominają, co tak naprawdę jest ważne w świątecznych dniach, a wspólne kolędowanie z rodziną sprawia, że w domu gości jeszcze więcej radości. Starając się na dłużej zatrzymać tę rodzinną radość, już od czternastu lat pielęgnujemy tradycję śpiewania kolęd i pastorałek  na gruncie szkolnym.

      10 stycznia 2020 roku w sali kinowej Regionalnego Ośrodka Kultury ,,Mazury Garbate” odbył się XIV Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. Główne założenia konkursu to przede wszystkim promocja młodych talentów, upowszechnianie kolęd jako wartości związanej z tradycją, ale też wymiana doświadczeń oraz integracja środowisk szkolnych
      z terenu powiatu oleckiego.

      Piękna forma kolędy i pastorałki stanowi swoistą perłę łączącą pokolenia, a wyśpiewanie świątecznych utworów daje szansę zaprezentowania umiejętności wokalnych wielu utalentowanym uczniom. W tegorocznym koncercie kolęd wystąpiło 44 wykonawców ze szkół i przedszkoli powiatu oleckiego.

      Uczniowie walczyli o nagrodę Grand Prix dla najlepszego wykonawcy oraz laur zwycięstwa
      w 4 kategoriach:

      • I – dzieci z grup „0” i dzieci sześcioletnie,
      • II –  uczniowie klas I – III,
      • III – uczniowie klas IV – VI,
      • IV –  uczniowie klas VII – VIII.

      Zmagania uczestników konkursu oceniała komisja w składzie:

      • Jolanta Grędzińska-Kosiorek –  konsultant w W-M ODN Filia w Olecku,
      • Małgorzata Burba – konsultant w W-M ODN Filia w Olecku,
      • Jacek Rutkowski – konsultant w W-M ODN Filia w Olecku.

      Jurorzy nie szczędzili słów uznania wobec młodych artystów.
      Ostateczne wyniki przedstawiają się następująco:

      Kategoria I  klasy ,,0" i dzieci sześcioletnie:

      I – Amelia Sadkowska

      II – Wiktor Laskowski

      III – Weronika Skowerenda

      wyróżnienie – Zofia Hanc

      Kategoria II klasy IIII:

      I –  Wiktor Bartnik

      II – Kamil Smokowski

      III – Lena Grześ

      wyróżnienie -Austin Zackiewicz, Pola Paszkowska

      Kategoria III- klasy IVVI:

      I –  Hanna Miłun

      II – Maja Wijas

      III –  Michalina Kalinowska

      wyróżnienie –   Amelia Jarosz, Gabriela Rutkowska

      Kategoria IV –  klasy VII–VIII:

      I – Amelia Michałowska

      II –  Hanna Dziokan

      III – Karolina Ciszewska, Nadia Romotowska

      Nagrodę GRAND PRIX otrzymała Zuzanna Jarosz.

      XIV Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie” dostarczył niezwykłych wrażeń publiczności, jurorom i młodym artystom. Był też okazją do spotkania w gronie osób kochających muzykę i bożonarodzeniową tradycję.  Organizatorki konkursu: Anetta Borawska, Anna Sitko, Krystyna Jankowska oraz  Magdalena Stachowicz dziękują wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za niezapomniane prezentacje artystyczne i wspaniałą  atmosferę.

      Szczególne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów, którzy wsparli naszą inicjatywę, a byli to:

      • Państwo Paulina i Michał Wójcikowie – Piekarnia „Młyn”;
      • Państwo Agnieszka i Marek Sznurkowscy – Kwiaciarnia „Magnolia”;
      • Pani Katarzyna Fiećko – Prezes Stowarzyszenia Pomarańcza, która ufundowała nagrodę Grand Prix;
      • Pani Urszula Statkiewicz – Galeria „Agat”;
      • Państwo Teresa i Mirosław Popkowie – Centrum Handlowe  „Impuls”.
     • Powiatowy Konkurs "Sudoku - lubię to!"

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Powiatowy Konkurs "Sudoku - lubię to!".

      W dniu 09.01.2020 r. sześćdziesięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w eliminacjach do Powiatowego Konkursu "Sudoku - lubię to!".  W grupie klas I - III  startowało 23 zawodników. Najlepsze wyniki osiągnęły uczennice klasy IIIb - Maja Wasilewska i Lena Michniewicz, które  rozwiązały bezbłędnie wszystkie diagramy, trzecia była Martyna Mikielska. W grupie klas IV - VI startowało 27 uczniów. W powiatowym konkursie naszą szkołę reprezentować będą Maja Fiedorowicz z klasy Vc, Gabriela Bogdańska z klasy VI a i Lidia Grześ z kl V b. Grupę najstarszych uczniów z kl. VII - VIII będą reprezentowały: Natalia Buraczewska z kl. VIIb, Rozalia Mikielska z kl.VIIa oraz Julia Truszczyńska z kl. VIIIa. Przed naszymi uczniami najważniejsze starcie - 14 lutego o godz. 9.30 w Liceum Ogólnokształcącym w Olecku. Życzymy im sukcesów.

      Dziękuję wszystkim uczniom za udział w eliminacjach szkolnych oraz nauczycielom za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu. Cieszę się, że ta forma rozwijania logicznego myślenia zyskuje coraz większą popularność.  

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu

     • Apel poświęcony patronowi szkoły

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Apel poświęcony patronowi szkoły.

      Tuż przed zimowym odpoczynkiem od zajęć szkolnych, 17 stycznia 2020 r., uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej uroczystości, poświęconej księdzu Janowi Twardowskiemu – patronowi Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku.

      Wprowadzeniem do tematyki spotkania było wysłuchanie aranżacji muzycznej wiersza ks. Jana Twardowskiego pt. Sprawiedliwość, w którym patron naszej szkoły wyraża całą istotę człowieczeństwa. Nierówni potrzebują siebie – to słowa z tego utworu, które są kwintesencją twórczości ks. Twardowskiego.

      Główną ideą apelu było przybliżenie sylwetki księdza Jana Twardowskiego, wspaniałego poety, a przede wszystkim wielkiego człowieka, który umiał zachwycać się codziennością tego świata.

      Część artystyczna, którą przedstawili uczniowie, pozwoliła nie tylko poznać biografię księdza Jana, ale przede wszystkim skupić się na mądrości jego poezji. Byliśmy świadkami rozmowy dzieci z księdzem Twardowskim, które zasypywały go pytaniami, a on cierpliwie odpowiadał.  Dzięki temu zrozumieliśmy, dlaczego został księdzem, czym się zajmował, o czym i dla kogo pisał. Podkreślił, że z jego poezji emanuje nie tylko humor, ale też szczerość, ciepło, miłość do świata, ludzi, Boga.

      Kolejne sceny pokazały, że ksiądz Twardowski w swej  poezji mówi, czym są miłość i przyjaźń, że wiersze naszego patrona są pełne ciepła, życzliwości, poruszają problemy zwykłych ludzi. Jest to poezja pocieszająca w smutkach, ucząca radości życia i zachwytu nad światem. Można w niej odnaleźć odpowiedzi na najważniejsze i najtrudniejsze pytania.

      Przygotowana inscenizacja pozwoliła zrozumieć, że czytając poezję ks. Jana Twardowskiego, możemy odnieść wrażenie, że rozmawiamy z osobą, która uważnie, ale też bardzo życzliwie nas obserwuje. Jeżeli ktoś słucha, wyciąga pomocną dłoń, szepce dobre słowo albo próbuje zrozumieć samotną osobę, zaczynają się dziać rzeczy nadzwyczajne.

      Przybliżając postać patrona naszej szkoły, udało nam się pokazać, że potrafił on „ucodziennić świętość” i „uświęcić codzienność”.

      W uroczystości wystąpili:

      Scena 1.:

      Ksiądz – Filip Krawczyk (kl. VIII a)

      Dzieci – Paulina Marcinkiewicz, Lena Szyłkiewicz, Pola Bedyńska, Maja Fiedorowicz, Klaudia Kamińska, Milena Kamińska, Zofia Reczko, Michał Kawałko, Gracjan Saczek, Marcel Masłowski (kl. V c)

      Scena 2.:

      Dziewczyna – Martyna Toczyńska (kl. VII a)

      Chłopak – Piotr Modzelewski (kl. VIII b)

      Scena 3.:

      Dziewczyna I – Julia Trojanowska (kl. VIII a)

      Dziewczyna II – Magdalena Milewska (kl. VIII b)

      Chłopak – Szymon Rutkowski (kl. VIII a)

      Uroczystość poprowadzili: Piotr Banach oraz Michał Wiszniewski (kl. VIII b), a nad oprawą techniczną czuwał Jakub Kozłowski (kl. VII a).

      Apel poświęcony patronowi szkoły ks. Janowi Twardowskiemu przygotowały panie: Renata Januszczyk, Emilia Piliszek-Stasiak, Mariola Zdancewicz.

      Dziękujemy pani Katarzynie Fiećko za przygotowanie okolicznościowej tablicy i dekoracyjnego napisu oraz pani Magdalenie Stachowicz za przygotowanie chóru do zaśpiewania hymnu szkoły.

      Mariola Zdancewicz