• Segregacja śmieci

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Segregacja śmieci.

          Słoiki wyrzucamy do pojemników na szkło bez nakrętek, a styropian, gumę i kauczuk do tworzyw sztucznych i metalu. Przedstawiciel Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami „Eko- Mazury”  Pan Romuald Burczyk, opowiedział naszym uczniom, jak segregować odpady z niemal stu różnych rodzajów - takich, których często dotyczą wątpliwości. Spotkanie, w którym wzięły udział klasy 0-3 odbyło się 12.11.2019, a jego celem było kształtowanie przekonania, że najlepszymi metodami rozwiązania problemu odpadów jest segregacja, recykling i kompostowanie.

          Uczniowie zapoznali się z nowymi zasadami zgodnie, z którymi śmieci będziemy segregować do pięciu specjalnie przeznaczonych kontenerów. Zapamiętanie, które śmieci należy wyrzucić do właściwego pojemnika przysparza problemów nawet osobom dorosłym, a nasi uczniowie świetnie tę wiedzę sobie uporządkowali, o czym świadczyło bezbłędne wykonanie końcowego quizu.

          Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali upominki w postaci plakatu i zakładki do książki, na których znajdują się dokładne informacje odnośnie nowych zasad segregacji śmieci. Nie mamy wątpliwości, że ta lekcja była nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim bardzo potrzebna, gdyż segregacja odpadów to prosty gest na rzecz ochrony środowiska.

      M. Nalewajko

     • Ślubowanie klas pierwszych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie klas pierwszych.

          Z dumą możemy ogłosić, że 20.11.2019 roku pierwszoklasiści naszej szkoły stali się jej pełnoprawnymi uczniami. W tym wyjątkowym dniu odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klas Ia i Ib. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani wicedyrektor Małgorzata Michałowska dokonała symbolicznego pasowania.

          Zanim dzieci zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej, musiały udowodnić swoją gotowość do nauki. Odświętnie ubrane i bardzo przejęte przystąpiły do zaprezentowania swoich umiejętności. Uroczystość rozpoczęła się polonezem, polskim tańcem narodowym. Następnie zadaniem uczniów było zdobycie siedmiu kolorowych kredek, otwierających przed nimi sekrety szkoły. Pierwszoklasiści musieli wykazać się  wiedzą przyrodniczą oraz językową, udowodnili, że wiedzą kim był patron naszej szkoły i pięknie zaśpiewali jej hymn. Nieobce były im również zasady ruchu drogowego, a także obyczaje panujące w szkole. Udowodnili swą siłę fizyczną i talent wokalny. Po wystąpieniach Król i Królowa z królestwa Kredkolandii (w tych rolach uczniowie klas Vc i Vb) jednogłośnie stwierdzili, że pierwszoklasiści spisali się na medal. Po części artystycznej Pani wicedyrektor w uroczystym przemówieniu pogratulowała dzieciom pięknych występów i podziękowała wychowawcom za przygotowanie. Głos zabrali również przedstawiciele rodziców. Nadszedł moment na najważniejszą część uroczystości: ślubowanie oraz pasowanie na ucznia. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz kuferki z niespodziankami. Następnie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, tort, życzenia, podziękowania i uściski.

          Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki i z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę w oku. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.  

     • Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

          W uroczystościach z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły. Odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olecku. Następnie oficjalne delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci - pod krzyżem misyjnym, Pomnikiem Niepodległości oraz Pomnikiem Wdzięczności. Uczestnicy obchodów przemaszerowali w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej z Olecka i kompanii honorowej 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego 16 Dywizji Zmechanizowanej. Wybrzmiał również Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową.

      R.Sienica

     • XV Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

     •     Każdego roku w listopadzie Burmistrz Olecka we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Olecku ,,Mazury Garbate” organizuje Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej.  W bieżącym roku szkolnym uczestniczyliśmy już XV odsłonie Konkursu. 101. Rocznica odzyskania niepodległości to idealna okazja aby popularyzować pieśni patriotyczne wśród dzieci i młodzieży.

          Konkurs odbył się w kilku etapach i kategoriach wiekowych. I część konkursowa miała miejsce: 4 listopada 2019 i uczestniczyły w niej dzieci w wieku przedszkolnym. II część konkursowa odbyła się kolejnego dnia, 5 listopada 2019 r., a uczestnikami byli uczniowie klas I-IV szkół podstawowych oraz uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych. Z nieukrywaną radością i satysfakcją możemy się poszczycić wspaniałymi osiągnięciami naszych uczniów.

           W kategorii: uczniowie klas I-IV szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Zespół wokalny BIEDRONECZKI z kl. 2b w składzie: Aleksandra Toczyńska, Lena Grześ, Agata Szóstkiewicz, Lena Stasiak, Alicja Konopko, Anastazja Korejwo, Jan Saulewicz, Jędrzej Topolski, Michał Wiśniewski  z piosenką „Piosenka młodego patrioty". Natomiast wyróżnienie za swój występ otrzymała Hanna Miłun w wykonaniu piosenki „Polskie kwiaty”.

          W kategorii: uczniowie klas V- VII szkół podstawowych drugie miejsce zajęła Magdalena Milewska w wykonaniu piosenki „Jakie piękne chłopaki”. Miejsce trzecie przypadło w udziale Zespole Wokalnemu SP4 w składzie: Dawid Białanowski, Lea Bochińska Julia, Butkiewicz, Lena Czaplejewicz, Wiktoria Duchnowska, Antonina Dziokan , Lidia Grześ, Michalina Kalinowska, Klaudia Kamińska, Milena Kamińska , Oliwia Kapicka, Michał Kawałko, Wiktoria Kulik, Andżelika Leszczyńska, Julia Marciniak,  Anna Nitkowska , Gabriela Putra, Zuzanna Ruchalska, Vanessa Sienica, Maria Sikorska, Róża Topolska, Amelia Rynkiewicz, Antonina Sołtysiak, Milena  Zaręba w wykonaniu utworu ,,Co to jest niepodległość". Wyróżnienie natomiast otrzymała Hanna Dziokan z piosenką „Miasto”.

          Wszystkim wykonawcom gratulujemy odwagi scenicznej i talentów wokalnych. Dziękujemy za zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły. Jesteśmy z was niezmiernie dumni!

      M. Nalewajko

     • Akcja „Widoczny uczeń to bezpieczny uczeń”

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja „Widoczny uczeń to bezpieczny uczeń”.

          W piątek 8.11.2019 naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście: burmistrz Olecka Karol Sobczak, komendant powiatowy KPP w Olecku insp. Andrzej Żyliński, st. sierż. Anna Wąsowicz oraz Barbara Stefanowska z redakcji „Głosu Olecka”. Wizyta miała charakter edukacyjny, a jej celem było zapoznanie pierwszoklasistów z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze.

          St. sierż. Anna Wąsowicz przeprowadziła z uczniami rozmowę, podczas której uświadamiała jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Dzieci miały także okazję przypomnieć zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, ponieważ jak się okazało, ta wiedza nie była im obca. Głos zabrał również burmistrz Karol Sobczak, który przestrzegał dzieci przed zachowaniem ostrożności na drodze oraz zaprosił pierwszoklasistów na wspólny, krótki spacer utrwalający wiadomości w praktyce.

          Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali prezent: workoplecaki z elementami odblaskowymi i logo gminy Olecko oraz stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

      M. Nalewajko

     • BohaterON – włącz historię!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii BohaterON – włącz historię!.

          W październiku br. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!, której cele to: upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukacja społeczeństwa, promocja patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku poprzez działania edukacyjne mające podnieść poziom wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego, a także wysłanie pocztówek, laurek i listów z życzeniami skierowanych do Powstańców Warszawskich.

          Zorganizowanie wśród uczniów zajęć dotyczących Powstania Warszawskiego stało się możliwe dzięki materiałom edukacyjnym, które otrzymaliśmy od organizatorów projektu w formie elektronicznej, a także wykorzystaniu TIK oraz różnych źródeł informacji dostępnych w Internecie.

          Zwieńczeniem akcji było pisanie listów, własnoręczne wykonanie kartek bądź laurek dla Powstańców Warszawskich przez uczniów klas IV-VIII. Niektórzy z nich podali swoje adresy, żywiąc nadzieję na uzyskanie odpowiedzi. Zapakowane w kopertę 63 kartki wysłaliśmy na adres Fundacji Rosa i już niedługo za jej pośrednictwem trafią one do rąk adresatów.

          Dzięki akcji uczniowie zyskali wiedzę na temat Powstania Warszawskiego jako istotnego wydarzenia w najnowszej historii Polski wpisującego się w nurt wolnościowych działań Polaków, rozmawiali o współczesnym patriotyzmie.

                                                                                                                                Szkolny koordynator akcji

                                                                                                                                  Anna Klimasara

     • 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

          8 listopada w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

          Akademia przede wszystkim miała przypomnieć minione ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie w bardzo wyrazisty sposób zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, trosk wielu rodzin i odwagę Polaków biorących udział w zrywach narodowowyzwoleńczych. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu na chwilę zwalniamy i wspominamy naszych dziadów i pradziadów walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii i taka też była ta uroczystość.

          Niezwykle refleksyjne pieśni wzbudziły wzruszenie wśród społeczności szkolnej. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

          Tegoroczną uroczystość przygotowały panie: Agnieszka Kopycka, Małgorzata Grzyb, Magdalena Stachowicz oraz Jolanta Wojtkowska. W części artystycznej wystąpili uczniowie klas: Ib, Vc, VIIb, VIIIa i VIIIb, niezwykłą atmosferę akademii podkreśliły występy chóru szkolnego. Dziękujemy uczniom i opiekunkom za tak szczególne przeżywanie tego wyjątkowego Święta.

      Mariola Zdancewicz

     • Wizyta w Sądzie Rejonowym w Olecku

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta w Sądzie Rejonowym w Olecku.

          04.11.2019 r. uczniowie klasy VIIIB wraz z wychowawczynią Joanną Cichanowicz i nauczycielką wiedzy o społeczeństwie -  Karoliną Szyłkiewicz uczestniczyli w wycieczce do Sądu Rejonowego w Olecku. Wizyta odbyła się w ramach zajęć z przedmiotów: wiedza o społeczeństwie i doradztwo zawodowe. Celem wizyty było zapoznanie się uczniów z zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, roli prawa w życiu człowieka oraz poznanie pracy sędziego i  kuratora.

          W sądzie zostaliśmy przywitani przez Panią Kierownik Wydziału III  - Rodziny i Nieletnich  - Panią Agnieszkę Stachelek, która częściowo wtajemniczyła uczestników wycieczki w struktury pomieszczeń budynku i ich funkcje.

          Już na wejściu panowie z ochrony budynku pokazali nam urządzenia do indywidualnej kontroli bezpieczeństwa:  bramkę wykrywającą metale oraz urządzenie do prześwietleń plecaków i torebek. Ponadto byliśmy w pomieszczeniu, w którym znajduje się monitoring budynku. Potem, w towarzystwie ochroniarzy, weszliśmy do aresztu, w którym przetrzymywane są osoby doprowadzane przez organy ścigania na polecenie Sądu. Następnie udaliśmy się do przyjaznego pokoju przesłuchań dla dzieci ( tzw. Niebieskiego pokoju) wyposażonego w lustro weneckie. W tym pomieszczeniu przesłuchiwane są dzieci – świadkowie bądź ofiary przestępstw lub wykroczeń. Kolejne kroki skierowaliśmy do jednej z sal rozpraw, gdzie Pani  Stachelek opowiedziała  o pracy wydziału, którym kieruje oraz przybliżyła nam zawód kuratora sądowego. Mieliśmy też przyjemność poznać Panią Katarzynę Jakubowską, pełniąca funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Olecku, która zdradziła nam tajniki pracy sędziego w I Wydziale  Cywilnym. W sali tej mogliśmy założyć togi  i zasiąść w fotelach orzekającego składu sędziowskiego.

          Uczniowie mieli okazję uzmysłowić sobie, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa prawo oraz jakie mogą być konsekwencje jego nieprzestrzegania.  Była to lekcja odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka z poszanowaniem prawa.

      Piotr Modzelewski

     • Drewniane granie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Drewniane granie.

          Agencja Artystyczna „MAT” 31 października 2019 roku zaprezentowała uczniom klas 0 – III program muzyczny pod tytułem „Drewniane Granie”. Prowadzący spotkanie zapoznał uczniów z rodziną instrumentów dętych drewnianych. Głównymi bohaterami programu były dwa instrumenty muzyczne: obój i klarnet.

          Uczniowie mieli okazję poznać dokładną budowę instrumentów oraz usłyszeć ich brzmienie osobno oraz przy akompaniamencie pianina. Szczególną uwagę zwrócono na budowę instrumentów, a w szczególności na stroik, który w klarnecie występuje pojedynczo, natomiast w oboju jest on podwójny. Dzieci dowiedziały się również jaką rolę pełni muzykolog i przypomniały czym zajmuje się dyrygent.

          Na zakończenie odbyły się aż dwa konkursy. Pierwszy polegał na rozpoznaniu dźwięku klarnetu i oboju, drugi miał na celu sprawdzenie nabytej podczas spotkania wiedzy teoretycznej. Wygrani zostali nagrodzeni „muzycznymi kubkami”, a pozostali w ramach nagrody pocieszenia otrzymali książki. Jak zawsze spotkanie było niezmiernie ciekawe, czekamy więc na kolejne już w następnym miesiącu.

      M. Nalewajko

     • Wycieczka integracyjna

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka integracyjna.

          Dzień 21 października 2019 okazał piękny i słoneczny, wprost idealny na wycieczkę integracyjną klas Ia, Ib i IIIa. Wspólnie więc udaliśmy się do pobliskiego Bakałarzewa, aby odkryć zagadki Wioski Zapomnianych Wojów, znajdującej się tuż przy Gminnej Bibliotece Publicznej.

          Pierwszą przygotowaną dla nas atrakcją była gra planszowa, dzięki której najmłodsi dowiedzieli się jak dawniej wyglądało życie Jaćwingów. Zabawa była nietypowa, ponieważ planszę do gry stanowił naturalny teren Wioski, a możliwość rzucania ogromną kostką sprawiła wiele radości. Do pokonania mieliśmy aż trzy trasy oznaczone jako włócznia jaćwieska, liść dębu oraz ziarna i perły. Następnie uczniowie zmierzyli się z nie lada wyzwaniem jakim było przejście przez plac zabaw przypominający dawną osadę. Zadanie nie było łatwe, gdyż trzeba było przejść przez ruchome mosty oraz zjechać z wysokiej rury strażackiej. Jednak śmiałków nie brakowało! Poznaliśmy również patronów Wioski: rycerzy króla Błystka – Mikułę i Pakułę oraz krasnoludka Pietrzyka, bohaterów książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.  Po zmaganiach nadszedł czas na odpoczynek przy ognisku oraz pieczenie kiełbasek.

          Piękna pogoda pozwoliła nam na ściągnięcie kurtek i szalików oraz beztroski odpoczynek w promieniach słońca. W drodze powrotnej jednogłośnie wszyscy stwierdziliśmy, że wycieczka była udana i z niecierpliwością czekamy na kolejną.

      M. Nalewajko