• XI ZAMKOWE BIEGI Z KLIO

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XI ZAMKOWE BIEGI Z KLIO.

          26 września w Zespole Szkół Technicznych w Olecku odbyły się XI Zamkowe Biegi z Klio zorganizowane przez Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek” oraz Zespół Szkół Technicznych w Olecku. Zawody corocznie odbywają się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Warmii i Mazur, hasło przewodnie tegorocznych zmagań brzmiało „Polski Splot”.
          Bieg miał formę turnieju szkół i składał się z dwóch etapów:
      1. Bieg z Klio – miejska gra terenowa powiązana z wykonywaniem zadań sportowych i zręcznościowych oraz zagadek logicznych.
      2. Quiz na hali sportowej.
          Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego reprezentowali uczniowie klasy 8 b – Julia Szlaszyńska, Wiktor Raszkowski, Miłosz Skrzypiec i Piotr Modzelewski, których opiekunem była pani Joanna Cichanowicz.
          Trzeba przyznać, że nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze zdobywając 4. miejsce. I choć miejsce tuż za podium często bywa odbierane za rozczarowujące, to reprezentanci naszej szkoły nie mają ku temu żadnych powodów, gdyż pierwsze trzy miejsca medalowe przypadły uczniom ze szkół ponadpodstawowych. Tym samym wśród szkół podstawowych nasza drużyna wypadła najlepiej. Serdecznie gratulujemy dobrego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów.

      Mariola Zdancewicz

     • Sprzątanie świata

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sprzątanie świata.

          W tym roku nasza szkoła przystąpiła do akcji: „Sprzątanie świata” pod hasłem – „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!” .
          20 września 2019 r. o godzinie 9:00 uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku z klas 8a i 8b wraz z wychowawcami, panem Fabianem Szóstkiewiczem i panią Joanną Cichanowicz, spotkali się w amfiteatrze, aby wspólnie z mieszkańcami Olecka i uczniami z innych szkół uprzątnąć teren naszego miasta. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy - 10 osób przydzielono do sadzenia drzew, a pozostałych uczniów do sprzątania. I tak przeszliśmy od słów do czynów. Z workami na śmieci udaliśmy się na sprzątanie wyznaczonych terenów.
          Nasza szkoła, włączając się w kampanię, dodatkowo wzięła udział w konkursie na recyklingową rzeźbę. Uczennice piątej klasy: Gabriela Koronkiewicz, Wiktoria Kulik, Marcelina Lewandowska oraz Maja Zwęglińska stworzyły pod bacznym okiem pani Magdaleny Szlaszyńskiej rzeźbę recyklingową, całkowicie wykorzystując materiały wtórne (butelki, reklamówki, folie, worki , kubki itp.). Naszym eksponatem był jednorożec o imieniu „EKOROŻEC”.
          Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas ogniska, na które zostaliśmy zaproszeni po akcji „Sprzątania świata”. Dużym, ale jakże miłym, zaskoczeniem dla nas było ogłoszenie przez Burmistrza Olecka, że nasza szkoła zrobiła najciekawszą, najfajniejszą rzeźbę i zdobyliśmy pierwsze miejsce.

      Magdalena Szlaszyńska

     • Wyjście klas piątych

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyjście klas piątych.

          We wtorek, 10 września, uczniowie klas V wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę, na plażę „Szyjka” nad jeziorem Olecko Wielkie.  Wycieczka łączyła wypoczynek, integrację uczniów oraz ćwiczenia terenowe. Po przyjściu na miejsce, uczniowie zostali podzieleni na grupy i mieli za zadanie prawidłowo nawigować kompas, zlokalizować się na mapie oraz wskazać ścieżkę, którą przyszli ze szkoły. Później nadeszła pora na badania wody. Zostały wykonane m.in. proste pomiary za pomocą testów akwarystycznych czy test przejrzystości wody. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i chętni do pracy. Wyniki naszych badań pokazały, że nasze jezioro nie jest zanieczyszczone. Zajęcia miały też zwrócić uwagę uczniów na krajobraz naszej „małej Ojczyzny”, na elementy naturalne, jak i te wytworzone przez człowieka. W międzyczasie zostało rozpalone ognisko przy którym uczniowie mogli odpocząć po badaniach i upiec kiełbaski. Nie zabrakło również czasu na zabawę czy grę w piłkę.

     • Piłka w grze…

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Piłka w grze….

      W czwartek (19.09.2019 r.) odbyła się w naszej szkole pokazowa lekcja tenisa stołowego. Tajemnice gry odsłonili przed naszymi uczniami trenerzy Marzena Jasińska i Robert Karniej. Uczniowie klas 0 - 3 poznali podstawowe zagrania w tenisie stołowym i obejrzeli grę gości. Dzieci miały także możliwość spróbowania swoich sił przy stole tenisowym. Chętnych nie brakowało! Wszystkich, którzy chcieliby odkryć w sobie duszę tenisisty stołowego zapraszamy do zapisów na zajęcia.

     • Tańczyć każdy może!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Tańczyć każdy może!.

          Początek roku szkolnego to czas kiedy po wakacyjnej przerwie ruszają dodatkowe zajęcia dla uczniów. W czwartek – 12 września odwiedziły naszą szkołę przedstawicielki Centrum Artystyczno – Edukacyjnego TANMUZ, które wesołym tańcem zaproponowały dzieciom dołączenie do ich tanecznej ekipy. Uczniowie klas 0 – III aktywnie uczestniczyli w pokazie wspaniale się przy tym bawiąc. Najnowsze przeboje puszczane wprost z nowoczesnego smartfona sprawiły, że dzieci z wielkim zaangażowaniem naśladowały taneczne choreografie.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, a chętnych do zapisów na zajęcia.

      M. Nalewajko

     • MARSZ PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii MARSZ PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU.

          6 września 2019 roku w Białymstoku odbył się XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. W ten sposób utrwalana jest pamięć o tragicznych losach obywateli polskich, zesłanych do Rosji, a później Związku Radzieckiego, na przestrzeni XVIII-XX w. W marszu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób z całego kraju, w tym kilkuset gości z innych państw. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele rządu, duchowieństwa, instytucji publicznych i kulturalnych, służb mundurowych oraz młodzież szkolna ze sztandarami. Wśród blisko 180 sztandarów nie zabrakło oczywiście sztandaru z naszej szkoły, którą godnie reprezentowali Dominik Głowicki, Michał Putra, Martyna Toczyńska i Rozalia Mikielska pod czujnym okiem pana Jarosława Bagieńskiego.

          Marsz rozpoczął się od modlitwy pod Pomnikiem Mordu Katyńskiego na Placu Katyńskim i wręczenia odznaczeń osobom zaangażowanym w kultywowanie pamięci o Sybirakach. Następnie wszyscy przeszli ulicami Świętojańską, Warszawską i Piastowską na teren kościoła pw. Ducha Świętego, w którym została odprawiona msza św. w intencji Sybiraków przez arcybiskupa dr. Tadeusza Wojda. Po zakończonej mszy uczestnicy udali się pod stojący przy kościele Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

          Po zakończonych uroczystościach wszyscy obecni mieli możliwość posmakować pysznej wojskowej grochówki.

      Martyna Toczyńska
      Kl. VII a

     • NARODOWE CZYTANIE 2019 – NOWELE POLSKIE

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NARODOWE CZYTANIE 2019 – NOWELE POLSKIE.

          W sobotę, 7 września, odbyła się VIII edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać „Nowele polskie”.

      Oto osiem lektur na ósmą edycję wydarzenia:

      1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
      2. Dym – Maria Konopnicka
      3. Katarynka – Bolesław Prus
      4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
      5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
      6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
      7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
      8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

          Prezydent Polski Andrzej Duda w swoim liście do czytelników skierował takie słowa: 
      Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

          W Olecku czytanie nowel odbyło się w Amfiteatrze. Wspólnie z olecczanami, utwór czytali między innymi: burmistrz Karol Sobczak, zastępca burmistrza Sylwia Wieloch oraz dyrektorzy oleckich szkół, placówek, nauczyciele oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowali: Maja Dziubińska (kl. V c), Klaudia Kamińska (kl. V c) Milena Kamińska (kl. V c), Michał Kawałko (kl. V c) oraz Juliusz Kłos (kl. V b) – którzy czytali fragment Katarynki Bolesława Prusa.  Fragment jednej z nowel przeczytała również pani Agnieszka Kopycka – nauczyciel języka polskiego. Uczniów przygotowała pani Mariola Zdancewicz.

          Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. 

       

      Mariola Zdancewicz

     • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

          Wakacyjny czas niestety dobiegł końca. Mury Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego po ponad dwumiesięcznej przerwie znów wypełniły się echem uczniowskich rozmów i śmiechów. Rozpoczynający się 2 września rok szkolny 2019/2020 po raz kolejny zgromadził szkolną społeczność na uroczystej inauguracji.

          Kilka ciepłych słów do wszystkich zebranych skierował dyrektor szkoły, pan Stanisław Kopycki, po nim - proboszcz Parafii św. Rodziny w Olecku, ks. Krzysztof Krupiński.
          Po części oficjalnej uczniowie klas II i VII przedstawili krótką część artystyczną. Program pozwolił zebranym jeszcze raz powspominać wakacyjne chwile oraz zaprezentować plany na nadchodzący nowy rok szkolny. Uczniowie, wcielając się w rolę dziennikarzy, skrupulatnie przepytywali uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Przeprowadzony wywiad, jednoznacznie pozwolił stwierdzić, że  w naszej szkole wszystko jest gotowe na rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

          Nad częścią artystyczną przedstawioną podczas inauguracji nowego roku szkolnego czuwali wychowawcy klas II i VII: Sylwia Wysocka (kl. II a), Aneta Skrzypiec i Jarosław Bagieński (kl. II b), Małgorzata Truchan (kl. VII a) oraz Anna Karolina Szyłkiewicz (kl. VII b).

          Tegoroczna uroczystość to również doskonały moment, by pogratulować nauczycielom zdobycia kolejnego stopnia awansu zawodowego, a także do wręczenia nagród jubileuszowych.

          Z rąk Dyrekcji akt nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego odebrali: pani Małgorzata Marcinkiewicz oraz pan Fabian Szóstkiewicz.

          Nagrody jubileuszowe za trzydziestoletni staż pracy otrzymały panie: Anetta Borawska i Katarzyna Fiećko, a dwudziestopięciolecie pracy dydaktycznej świętował pan wicedyrektor Jarosław Kosakowski.

          Na zakończenie uroczystości przedstawiono wychowawców  oddziałów zerowych i klas pierwszych, po czym uczniowie w asyście dumnych i nieco zatroskanych rodziców, udali się do nowych klas, by poznać się bliżej i przygotować do pierwszych dni szkoły.

          Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, uczniom sukcesów i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Nauczycielom natomiast owocnej pracy oraz sukcesów zawodowych, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje już za 10 miesięcy!

      Mariola Zdancewicz