•       Dnia 26.10.2018 naszą szkołę odwiedziły dwie uczennice z ZSLiZ w Olecku:  Magdalena Stempowicz - była uczennica Gimnazjum Nr 1 (obecnie Szkoła Podstawowa Nr 4) oraz jej koleżanka  Agnieszka Nawrocka - była uczennica Gimnazjum nr 2. Dziewczyny wybrały technikum o kierunku hotelarstwo. Są w I klasie, która jest łączona z logistykami oraz rolnikami. Zawodowe przedmioty, jak i praktyki realizują osobno. Natomiast przedmiotów ogólnych uczą się wspólnie. Zawodowymi przedmiotami na tym kierunku są m.in.: marketing usług hotelarskich, działalność i organizacja recepcji. Szkoła posiada dwie bazy ( hotelarstwo + gastronomia, logistycy + rolnicy ).  Uczniowie mają możliwość poznania funkcjonowania różnych  hoteli np. w Olecku, Suwałkach.

Dziewczyny powiedziały, że nauki jest dużo, ale są to ciekawe i ważne rzeczy. Między innymi wymagana jest znajomość zastawy stołowej, składanie serwetek itp. Zwróciły też uwagę, że w tej branży jest bardzo ważny wizerunek osób pracujących w hotelach. Obowiązuje delikatny makijaż, spięte włosy, stosowny ubiór, zakryte tatuaże, mała, delikatna biżuteria. Podstawą są czyste i zadbane dłonie. Nadmieniły również, że charakter jest też ważny. Pracownik hotelu musi dostosować się do klienta i zawsze wiedzieć, co odpowiedzieć aby rozmowa przebiegała w sposób miły, uprzejmy i kulturalny.

Spotkanie z naszymi koleżankami częściowo zobrazowało nam miejsce nauki i charakter pracy w zawodzie hotelarz.

Agata Piasecka, Oliwia Karbasz - Kl.III G1

Zdjęcia ze spotkania

„X, Y, Z – czyli rynek pracy i różnice pokoleniowe”

W dniach 16 i 19 października 2018 do naszej szkoły zawitała Pani Krystyna Zdan - doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olecku. W ramach lekcji poradnictwa zawodowego i Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery 2018 przedstawiła uczniom klas trzecich temat pokoleń na rynku pracy: X, Y i Z oraz baby boomers. Poznaliśmy różnice między tymi pokoleniami, dowiedzieliśmy się, do którego należymy my, a także jak mogą one współgrać ze sobą na współczesnym rynku pracy. Na początku obejrzeliśmy reportaż pt. „Leoś” Natalii Hatalskiej na temat pokolenia Z, do którego my, nastolatkowie należymy.  Następnie przyjrzeliśmy się bliżej każdemu z pokoleń. Omówiliśmy ich wady oraz zalety, podejście do pracy oraz związki między nimi i to jak od siebie zależą. Prezentacja była bardzo przejrzysta i jej zawartość z pewnością trafiła do słuchaczy. Obsługą komputera i monitora zajął się Krzysztof Bielawski.

Pani Krystyna została przez nas uważnie wysłuchana, a zdobyta wiedza będzie teraz wykorzystywana na lekcjach poradnictwa zawodowego, a może i w ścieżce wyboru dalszej edukacji i kariery zawodowej, za co uczniowie klas trzecich gimnazjum są jej bardzo wdzięczni.

Jan Kamiński, klasa IIIB G1

Zdjęcia ze spotkania