• Godło Polski

          • Nowa galeria Godło Polski została dodana do albumu fotograficznego

            W ramach działań związanych z projektem edukacyjnym ,,Szkoła Wierna Dziedzictwu'' panie z grup 0A,0B i 0C zorganizowały konkurs plastyczny pt.,,Godło Polski'' .Celem konkursu było wzmacnianie poczucia zakorzenienia przynależności do określonego terytorium, miejsca, wspólnoty, kultury oraz rozwijanie uczuć patriotycznych. Zostały wręczone pamiątkowe dyplomy za udział oraz nagrody.

            Gratulujemy zwycięzcom:

            I miejsce - Liliana Grześ 0A

            II miejsce - Antoni Kwiecień 0B

            III miejsce - Miłosz Zawistowski 0A

            Wyróżnienia:

            Lena Piotrowska 0B i Leon Opaliński 0A.

            Zofia Sadłowska

            Wioletta Łęgowska

            Agnieszka Krassowska

          • Świąteczna zbiórka żywności

          • Nowa galeria Świąteczna zbiórka żywności została dodana do albumu fotograficznego

            W dniach 25 – 26 listopada w sklepie Biedronka w Olecku, odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności.

            W zbiórce uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły: Julia Sawicka, Izabela Dźwilewska, Wiktoria Łazarska, Gabriela Wysocka, Konrad Sitkowski, Jakub Kułak, Wiktoria Bartkowiak, Wiktoria Bartoszewicz, Lewandowska Marcelina, Leosia Bochińska, Julia Marciniak, Michał Kawałko, Iza Stefanowska, Paulina Marcinkiewicz, Milena Kamińska, Klaudia Kamińska, Wiktor Bondarenko, Filip Jankowski, Joanna Ostrowska, Maja Wasilewska, Oliwia Wasilewska.

            Wolontariusze informowali klientów sklepu o akcji oraz aktywnie zachęcali do pomocy. Zebrane jedzenie trafi do osób najuboższych jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

            Opiekunowie: Jarosław Bagieński i Angelika Fiećko

          • Iskierka dobra

          • Nowa galeria Iskierka dobra została dodana do albumu fotograficznego

            W niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach 13.00 - 16.00 na oleckim rynku (Plac Wolności) w Olecku odbyła się Iskierka Dobra. Spotkaliśmy się na placu, by wspólnie szerzyć ideę pomocy i wolontariatu.

            Całe wydarzenie odbyło się w klimacie świątecznym. Olecczanie mogli wykonać ozdoby, stroiki świąteczne, torby prezentowe, napisać list do świętego Mikołaja oraz wziąć udział w loterii fantowej.

            Swój udział w akcji miało także nasze Szkolne Koło Wolontariatu „Dobre Serce”. Wolontariusze wraz z opiekunami wykonali słoik pozytywnych myśli. Podczas wydarzenia na oleckim rynku, do naszych ozdobnych słoików trafiały liczne cytaty, złote myśli, życzenia świąteczne.

            Ozdobne słoiki, zapełnione pozytywnymi myślami przez mieszkańców Olecka, już niedługo trafią do domu dziecka oraz do podopiecznych hospicjum.

            Mamy nadzieję, że tym małym gestem dodamy potrzebującym osobom nadziei i otuchy.

             

            Wolontariusze zaangażowani w akcję: Julia Sawicka, Izabela Dźwilewska, Wiktoria Łazarska, Amelia Jabłońska, Gabriela Wysocka, Maja Wasilewska, Oliwia Wasilewska, Joanna Ostrowska, Filip Jankowski.

            Opiekunowie: Angelika Fiećko i Magdalena Stachowicz

        • Zapal Światło Wolności - 41. rocznica ogłoszenia stanu wojennego
          • Zapal Światło Wolności - 41. rocznica ogłoszenia stanu wojennego

          • 13 grudnia uczniowie klas 8 i 7 naszej szkoły wysłuchali wykładu on-line poświęconego tematyce stanu wojennego. 
            Spotkanie rozpoczęło się od ogólnego przedstawienia sytuacji w Polsce w czasach komunizmu. Uczestnicy dowiedzieli się
             o wydarzeniach prowadzących do wybuchu strajków, podpisania porozumień sierpniowych czy "karnawału Solidarności". 
            Uczniowie mieli możliwość poznać  rzeczywistość okresu stanu wojennego.
            
            Prelekcję wygłosił historyk i metodyk WMODN w Olsztynie - pan Jacek Rutkowski. Symbolicznie zapalono również światełko w oknie sali 
            historycznej na znak solidarności z bohaterami wydarzeń sprzed ponad 40 lat.
          • Nasi uczniowie laureatami Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Wierszomania - literacki miszmasz Danuty Wawiłow"

          • 6.12.2022r.  w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Wierszomania - literacki miszmasz Danuty Wawiłow". Po raz kolejny nasi uczniowie zaprezentowali wysoki poziom artystyczny i pokazali, że nie tylko czytają poezję, ale i świetnie ją interpretują.

            Najlepszymi z naszej szkoły okazali się:

            🏆w kategorii I:

            II miejsce: Joanna Grzymkowska z klasy 0B;

            III miejsce: Michał Smokowski z klasy 2B;

            🏅 Wyróżnienie: Zofia Wiśniewska z klasy 2B;

            🏆w kategorii II:

            I miejsce: Bartosz Wojciech Kawałko z klasy 3B;

            II miejsce: Alicja Ciborowska z klasy 3B;

            🏆w kategorii III:

            II miejsce: Alicja Konopko z klasy V b.

            🏆 Nagrodę Starosty Powiatu Oleckiego za wyrazistą interpretację i swobodę sceniczną zdobył Bartosz Wojciech Kawałko – uczeń klasy 3B.

            Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!

            Występy finalistów  konkursu recytatorskiego uświetniło przedstawienie oparte na baśni H. Ch. Andersena pt. "Brzydkie kaczątko" wykonane przez fantastycznych młodych aktorów, uczniów naszej szkoły z klasy 1A, 3B oraz 5B, a wyreżyserowane przez panie: Magdalenę Siedlecką, Joannę Cichanowicz i Karolinę Domel.

            Magdalena Siedlecka

          • Podróż w czasie, czyli Godne Święta na Mazurach we wspomnieniach pani Jadwigi Wasilewskiej

          •  09.12.2022 r. uczniowie klas: IV a i  b oraz V a i VII spotkali się z p. Jadwigą Wasilewską – propagatorką naszej kultury regionalnej oraz założycielką zespołu muzycznego Sedranianki, w którym również śpiewa.

            Pani Jadwiga odwiedziła nas w dawnym stroju odświętnym charakterystycznym dla naszych terenów – noszonym m.in. w okolicach Bakałarzewa i Sadłowiny. Wizytowy ubiór kobiecy stanowiły: suto marszczona wełniana spódnica ciemnego, często szarego lub granatowego koloru, granatowa kamizelka, perkalowa biała koszula z szydełkowymi, ażurowymi wstawkami na rękawach i biała perkalowa chusta oraz skórzane wiązane trzewiki. Jego dopełnieniem były czerwone korale, które, podobnie jak chustę, panie dostawały w prezencie od swych mężów powracających z jarmarku. Chusty te, kwieciste lub w kratę, ale zwykle wełniane i ciepłe, kobiety w chłodne dni wiązały na głowie, a na siebie wkładały dodatkowo ciepłe wierzchnie okrycie – przypominające współczesny krótszy płaszcz granatowego koloru. Im zamożniejsi byli gospodarze, tym więcej sznurów korali i bardziej okazałych nosiła gospodyni. Odzież codzienna była znacznie skromniejsza i nazywała się odzieniem. Przed wyjściem w pole, czy do obrządku w gospodarstwie na nogi wkładano szyte z szarego filcu walonki, a na wierzch – buty gumowe. Ludzie żyjący na wsi zapraszali do siebie krawca, który mieszkał u nich kilka dni i szył domownikom ubrania. Mieszkańcy miasta odzież zamawiali u krawca w jego zakładzie i stamtąd ją odbierali.

            Dalsza część spotkania poświęcona była dawnym obyczajom bożonarodzeniowym obchodzonym na naszych terenach. Dla p. Jadwigi były to wspomnienia z dzieciństwa i młodości. W okresie Bożego Narodzenia, zwanego u nas Godami lub Godnymi Świętami,  w wielu domach można było zobaczyć pająki, czyli ozdoby wykonane ze słomy i bibuły zawieszone pod powałą (sufitem). Domostwa dekorowano również snopami zboża, słomą i sianem, rozstawiając je w kątach pomieszczeń, czy kładąc pod obrus wigilijny. Jedną z bożonarodzeniowych ozdób była podłaźniczka wykonana z wierzchołka choinki odwróconego do góry nogami, który następnie zostawał przyozdobiony bibułą, cukierkami, jabłkami, orzechami albo typowo polskimi światami. Taką ozdobę wieszano następnie nad stołem wigilijnym, lub w kącie. Podłaźniczka miała zapewniać domownikom szczęście i dobrobyt. Światy zaś były poprzedniczkami obecnych bombek. Powstawały one z wyciętych z opłatka elementów o różnych kształtach i kolorach, które łączono, używając śliny. Nazwa tej ozdoby kojarzy się z kulą ziemską i stanowi symbol władzy nowonarodzonego Chrystusa nad światem. Z kolorowych opłatków wykonywano też inne dekoracje: gwiazdy, rozety, kule. Jak wszystkie świąteczne elementy dekoracyjne miały one przede wszystkim znaczenie symboliczne -  chroniły dom przed chorobami i nieszczęściami. Same opłatki wypiekane były w specjalnych formach przypominających dawne gofrownice. Wlewano do nich cienka warstwę ciasta, stawiano na ogniu, a gdy się zapiekła, formę odwracano na drugą stronę i zdejmowano dopiero po upieczeniu opłatków. Miały one różne kolory, a ponieważ formy zdobione były w różne sceny i postaci związane z Bożym Narodzeniem, wizerunki te pozostawały również na opłatkach. Pokruszone kolorowe opłatki gospodarz zanosił zwierzętom, by były zdrowe i mnożyły się.

            Najbardziej magicznym dniem spośród wszystkich świątecznych była poprzedzająca Boże Narodzenie Wigilia. W trakcie tego dnia wróżono i odczytywano znaki, a także starano się postępować zgodnie z ustalonymi zasadami, aby zakląć dostatek i powodzenie na przyszły rok. Przebieg dnia i nocy wigilijnej miał bowiem według wierzeń wpływ na kształt całego kolejnego roku, dlatego też dla całorocznego dobrego samopoczucia i siły należało wcześnie wstać,  nic nie pożyczać i nie kłócić się. Przed zapadnięciem zmroku kończono wszystkie cięższe prace. Wierzono, że na ten jeden magiczny dzień i noc, splatają się ze sobą siły ziemskie i pozaziemskie. Dusze zmarłych przybywają wówczas na ziemię, aby odwiedzić swych bliskich krewnych i rodzinę. Z szacunkiem zatem dmuchano na krzesła i ławy, wypowiadając przy tym przeprosiny dla ewentualnie odpoczywającej tam zbłąkanej duszy. Przy domostwach rozpalano ogniska, by wskazać drogę błądzącym duszom. Aby tych dusz nie obrazić, czy nie skrzywdzić, nie można też było w Wigilię  wykonywać pewnych czynności: szyć,  prząść, motać nici, prać kijanką, a nawet pluć. Duszom zmarłych przodków  pozostawiano też dodatkowy talerz przy stole i resztki wigilijnych potraw.

            W trakcie wieczoru wigilijnego po­wszechny był zwyczaj wróżenia: na uro­dzaj, pomyślność w gospodarstwie, dłu­gość życia i stan zdrowia oraz zamążpójście panien. Obserwowano, jaka jest tego dnia pogoda, z czego można było wnioskować, czy będzie urodzaj w no­wym roku. Po skończonej wieczerzy panny wychodziły z domu i nasłuchiwały, z której strony zaszczeka pies. Miał to być dla nich znak, że z tej strony przyjdzie przyszły mąż. By dowiedzieć się, czy w nadchodzącym roku w ogóle wyjdą za mąż, obejmowały sztachety w płocie. Jeśli była ich parzysta liczba, mogły spodziewać się rychłego zamążpójścia, jeśli nie – niestety, na ślub musiały poczekać. Przestrzegano też tego, by w tym dniu kobieta nie weszła do domu jako pierwszy gość, gdyż przynosiło to nieszczęście. Mile widziany natomiast był mężczy­zna z upominkiem świątecznym, np. z jabłkiem z choinki symbolizującym szczęście i zdrowie.

            Z Bożym Narodzeniem związany był także zwyczaj kolędowania. Gwiazdor, z twarzą ukrytą pod maską lub umazaną sadzą, ubrany w barani kożuch (baranicę) i futrzaną czapę oraz wyposażony w dzwonek, rózgę oraz podarki chodził od chaty do chaty, robiąc przy tym nie lada hałas i wzbudzając postrach wśród dzieci, zwłaszcza tych niegrzecznych. Towarzyszyli mu: kostucha, bocian, diabeł i inni przebierańcy.

            W dniu św. Szczepana z kolei, po zakończonym nabożeństwie, wierni obsypywali księdza zbożem.

            W dawnych czasach w każdym domu znajdował się kancjonał, czyli książeczka zawierająca pieśni na wszystkie obrzędy i święta. Mogliśmy zobaczyć taki oryginalny śpiewnik należący do pradziadka pani Jadwigi.  Przedmiotem pochodzącym z tamtych czasów jest też chusta mamy pani Jadwigi.

            Nasz gość zaprezentował nam również przykład dialektu mazowieckiego, który charakteryzuje się mazurzeniem, czyli zastępowaniem  głosek: sz, ż, cz, dż głoskami: s, z, c, dz, a który jeszcze dziś można usłyszeć u starszych Mazurów mieszkających na wsi. Mogliśmy również zobaczyć, jak wykonać gwiazdę z torebek śniadaniowych.

            Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, zaś na kolejnych lekcjach uczniowie, zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez prowadzącą prelekcję, a pod kierunkiem nauczycieli, wykonają ozdoby bożonarodzeniowe ze słomy, bibuły i kolorowego papieru. Zostaną one zawieszone na choince na korytarzu szkolnym.

            Spotkanie zorganizowane przez panie: Agnieszkę Annę Kopycką i Emilię Stasiak odbyło się w dwóch grupach na dwóch kolejnych lekcjach. Pani Jadwiga ma jednak tak ogromną wiedzę na temat  dawnych zwyczajów charakterystycznych dla naszego regionu i jest tak inspirującą osobą, że nawet cały dzień nie wystarczyłby, byśmy mogli zgłębić wszystkie znane jej tajemnice. Już teraz umówiliśmy się na kolejną prelekcję i warsztaty, które odbędą się przed Wielkanocą. Pani Jadwidze serdecznie dziękujemy za podzielenie się wiedzą i poświęcony czas. Dla nas była to niezwykła lekcja historii i kultury regionu.

             Agnieszka Anna Kopycka

          • GALA WRĘCZENIA STYPENDIÓW BURMISTRZA 2022

          •  

            5 grudnia 2022 r. nasza szkoła kolejny raz miała przyjemność współorganizować wraz z Urzędem Miejskim i Regionalnym Ośrodkiem Kultury „Mazury Garbate” w Olecku  galę rozdania Stypendiów Burmistrza 2022 oraz Nagród Sportowych Burmistrza Olecka 2022.

            Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 17.00 występem naszych uczennic. Dziewczęta pokazały indywidualne zmagania z własną osobowością w drodze do sukcesu. Do utworu Mam tę moc przedstawiły etiudę w konwencji teatru ruchu, którą zobrazowały trud, jaki  napotykamy na drodze do spełnienia marzeń.

            Po krótkiej części artystycznej głos zabrał gospodarz gali, burmistrz Olecka, pan Karol Sobczak, który pogratulował sukcesów i wyraził podziw dla determinacji młodych olecczan. Sam przyznał, że stypendia i nagrody sportowe to sposób podziękowania za ubiegłoroczne sukcesy nagrodzonych.

            Jak co roku stypendia były przyznawane w trzech dziecinach: nauki, działań artystycznych oraz sportu szkolnego. Wśród oleckich szkół najwięcej nagrodzonych uczniów było ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, co jest dla  nas niezwykle budujące.

            Po wręczeniu stypendiów przyszła kolej na Nagrody Sportowe Burmistrza Olecka 2022. Nie da się ukryć, że byli to najliczniej nagrodzeni tego wieczoru. Wśród docenionych sportowców również nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły.

            Gratulujemy zwycięzcom, którzy wytrwale dążą  do wyznaczonych przez siebie celów, codziennie wkładają mnóstwo pracy i wykazują się ogromnym zapałem, jak  również ich rodzicom, nauczycielom i trenerom, gdyż bez ich pracy ten sukces nie byłby możliwy.

            Postawę wszystkich nagrodzonych na pewno moglibyśmy skomentować cytatem z  klasycznego dzieła literatury filozoficznej - „Tao-Te-King”: Ten, kto zwycięża innych ludzi, jest tylko silny. Ten, kto zwycięstwo nad sobą samym odnosi, jest człowiekiem potężnym.

            Poniżej przedstawimy uczniów naszej szkoły, którzy otrzymali w tym roku Stypendium Burmistrza 2022 oraz Nagrodę Sportową Burmistrza Olecka 2022.

             

            KATEGORIA NAUKA

            KATEGORIA DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE

             

            KATEGORIA SPORT SZKOLNY

             

            NAGRODY SPORTOWE BURMISTRZA OLECKA 2022

            OSOBY NOMINOWANE

             

             

            NAGRODY SPORTOWE BURMISTRZA OLECKA 2022

            LAUREACI

            Gratulujemy!

            Uroczystą galę Stypendiów Burmistrza 2022 w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku przygotowali:

            Mariola Zdancewicz,
            Jarosław Bagieński,
            Krystyna Matwiejczyk,
            Magdalena Stachowicz,
            Joanna Cichanowicz,
            Magdalena Siedlecka,
            Jarosław Kosakowski,
            Jarosław Sulima.

            A uświetniły ją występy artystyczne naszych uczennic:
            Mileny Kamińskiej,
            Klaudii Kamińskiej,
            Leny Stasiak,
            Leny Grześ,
            Pauliny Marcinkiewicz,
            Izabeli Stefanowskiej,
            Alicji Konopko,
            Lei Bochińskiej,
            Hanny Miłun,
            Lidii Grześ.

            W sprawnym przebiegu wręczania statuetek, dyplomów i podziękowań pomagały:
            Natasza Borys,
            Maja Borys,
            Amelia Chalecka.

            Uczennicom dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas i godne reprezentowanie naszej szkoły.

            Mariola Zdancewicz

             

          • Wizyta Świętego Mikołaja

          • Nowa galeria Wizyta Świętego Mikołaja została dodana do albumu fotograficznego

                                                                                                                                             6 grudnia – jak dobrze wiecie,
            Święty Mikołaj chodzi po świecie.
            Dźwiga swój worek niezmordowanie
             I każde dziecko prezent dostanie!

            Tradycją się stało, że 6 grudnia naszą szkołę odwiedza sam Święty Mikołaj. W tym roku, ten długo oczekiwany gość , przybył do nas pomimo strasznej ślizgawicy i sprawił, że dzień ten był wspaniały, wyjątkowy, pełen radości, życzliwości i uśmiechu.                                                                                             

            Na ten dzień ze szczególną niecierpliwością czekały najbardziej najmłodsze dzieci, czyli uczniowie    klas 0-III.  Prezentem dla Mikołaja były piękne przedstawienia, piosenki i wierszyki przygotowane przez uczniów pod czujnym okiem swoich nauczycielek. W tym dniu każdy został obdarowany upominkiem. Dobrotliwy staruszek nie zapomniał o dzieciach, dyrekcji, nauczycielach i innych pracownikach szkoły, częstując ich słodkościami, a niektórych rózgami. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że przez cały rok prawie wszyscy byli grzeczni i zasłużyli na prezenty. Przy okazji podkreślono, że ideą, jaka przyświeca obdarowywaniu się prezentami, jest to, aby okazać sobie wzajemną życzliwość , budować pozytywne relacje i uczynić kogoś szczęśliwym. W tym roku Mikołajowi towarzyszyła Śnieżynka w osobie pani Krystyny Matwiejczyk, a Elfem był niżej podpisany.

            Do zobaczenia za rok!

            Jarosław Bagieński

          • 𝗫𝗜𝗫 𝗣𝗼𝘄𝗶𝗮𝘁𝗼𝘄y 𝗞𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀 𝗪𝗶𝗲𝗱𝘇𝘆 𝗼 𝗛𝗜𝗩/𝗔𝗜𝗗𝗦 „𝗡𝗶𝗲 𝗱𝗮𝗷 𝘀𝘇𝗮𝗻𝘀𝘆 𝗔𝗜𝗗𝗦”

          • Po dwóch latach przerwy z przyjemnością powróciliśmy do osiemnastoletniej tradycji i spotkaliśmy się z uczniami szkół podstawowych powiatu podczas finału 𝗫𝗜𝗫 𝗣𝗼𝘄𝗶𝗮𝘁𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗞𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀𝘂 𝗪𝗶𝗲𝗱𝘇𝘆 𝗼 𝗛𝗜𝗩/𝗔𝗜𝗗𝗦 „𝗡𝗶𝗲 𝗱𝗮𝗷 𝘀𝘇𝗮𝗻𝘀𝘆 𝗔𝗜𝗗𝗦”. Wierzymy, że wiedza to zdrowie. Posiadanie rzetelnych, zgodnych z nauką informacji może ułatwiać podejmowanie sprzyjających zdrowiu decyzji. I taki cel przyświecał organizacji naszej rywalizacji: podniesienie poziomu wiedzy młodzieży, ale również kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań.

            Doceniamy to, że uczniowie klas VII i VIII sześciu szkół podstawowych powiatu oleckiego włożyli trud w przygotowanie się do naszego konkursu wiedzy. Wyniki finałowej rywalizacji przedstawiają się następująco:

            miejsce I: Maja Dziubińska ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,

            miejsce II: Maja Sztelmach ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku,

            miejsce III: Hanna Leyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach.

            Wyróżnienia otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku, Szkoły Podstawowej im. I. Krasickiego w Świętajnie i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich. Fundatorami nagród są: Starostwo Powiatowe w Olecku, Urząd Gminy Kowale Oleckie, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku.

            Organizatorom, sponsorom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu serdecznie dziękujemy!

          • Biała Wstążka

          • Nowa galeria Biała Wstążka została dodana do albumu fotograficznego

            Nasza szkoła dołączyła do kampanii - Biała Wstążka, która jest największą na świecie akcją mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. W piątek, 25 listopada, o godz. 12.00 na Placu Wolności w Olecku odbył się Marsz Białej Wstążki, w którym również wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W ramach tegorocznej akcji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku przygotowali transparenty i chorągiewki z hasłami profilaktycznymi. Mówimy NIE na wszelkie formy agresji.

          • Andrzejki w 0A i 0C

          • Nowa galeria Andrzejki w 0A i 0C została dodana do albumu fotograficznego

            Andrzejki - to wieczór przypadający na koniec listopada- to ostatnia okazja do szaleństw przed zaczynającym się adwentem. Dzieci z radością biorą w nich udział urządzając klasowe wróżby.

            W piątek 25 listopada już od rana do klas 0A i 0C przychodziły dzieci przebrane za różne postacie (wróżki, supermany, Baby Jagi itp.). 

            Po śniadaniu dzieci spotkały się w klasie 0A, aby wspólnie powróżyć, pobawić się, miło spędzić  czas. Dzieci z wielkim przejęciem uczestniczyły we wspólnym wróżeniu, tańczyły, częstowały się łakociami przygotowanymi przez rodziców. Był to dzień pełen śmiechu, radości i niezapomnianych wrażeń.

            Zofia Sadłowska, Wioletta Łęgowska

          • Andrzejki w 0B

          • Nowa galeria Andrzejki w 0B została dodana do albumu fotograficznego

            Koniec listopada to czas wróżb i zabaw andrzejkowych. Wpisując się w tę tradycję w piątek 25.11.2022 r. sześciolatki z grupy 0b wraz ze swoimi paniami i rodzicami, którzy zadbali o słodki poczęstunek, przygotowały zabawę andrzejkową.

            Odświętnie ubrane dzieci fantastycznie się bawiły, poznając andrzejkowe zwyczaje i wróżby. Nie zabrakło tradycyjnych zabaw: ustawianie butów od okna do drzwi, losowanie imienia przyszłego męża/przyszłej żony poprzez przebijanie szpileczką serca z zapisanymi imionami, wybieranie talerzyka z obrazkiem, który określał przyszły los dzieci i wiele innych. Było przy tym dużo śmiechu i radości, a całej imprezie towarzyszyła muzyka i tańce.

            Agnieszka Gryniewicz - Dębkowska
            Agnieszka Krassowska

          • Powiatowy Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej w kl. III „Baśniowy świat”

          • Już po raz siódmy w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się Powiatowy Konkurs Znajomości Literatury Dziecięcej w kl. III „Baśniowy świat”. Niezmiennie organizatorami wydarzenia są: Aneta Skrzypiec, Wioletta Chmielewska i Karolina Domel. Nauczycielki postawiły za główny  cel rozbudzenie u uczniów zamiłowania do czytania oraz zwiększenie aktywności czytelniczej uczniów, co sprzyja kształceniu postawy dojrzałego i odpowiedzialnego czytelnika, przygotowanego do otwartego dialogu z dziełem literackim. Czytanie jest przecież umiejętnością rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w szkole. Do konkursu po eliminacjach szkolnych,  przystąpiło 14 uczniów ze szkół: SP Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku, SP nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, SP Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego, SP im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich, SP w Judzikach oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach. Uczestnicy zmagali się nie tylko z testem sprawdzającym znajomość wybranych baśni H. Ch. Andersena („Pastereczka i Kominiarczyk”, „Stokrotka”, „Igła do cerowania”), ale także wykazali się umiejętnością pisania zaproszenia. Ten konkurs był wyjątkowy pod względem poziomu przygotowania konkursowiczów. Przejdą oni do historii konkursu jako jedni z najlepiej przygotowanych uczestników!

            I miejsce, uzyskując maksymalną liczbę punktów, zdobył Karol Skrzypiec, uczeń SP nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, którego do konkursu przygotowała p. Anna Dębowska.

            II miejsce zajęły na równi:  Maja Borys i Natasza Borys, uczennice SP Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego. Dziewczynki przygotowywały się pod okiem p. Katarzyny Fiećko.

            III miejsce uzyskała Wiktoria Prawda ze SP Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku. W jej  przygotowaniu brała udział p. Elżbieta Giglewicz.

            Gratulujemy zwycięzcom! Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

            AS

          • Dyskoteka szkolna dla klas 4-8

          • Nowa galeria Dyskoteka szkolna dla klas 4-8 została dodana do albumu fotograficznego

            17 listopada 2022r. odbyła się dyskoteka andrzejkowo-karnawałowa. Uczniowie przebierali się w ciekawe stroje, o których mieli potem okazję opowiedzieć. Były także atrakcje takie jak desykacje piosenek i zabawa w gorące krzesła. Wszyscy tańczyli i naprawdę super się bawili. Spędzony czas bardzo szybko minął, nie możemy się doczekać następnej dyskoteki.

            Samorząd Uczniowski SP4

          • Zabawa kukiełkami w Ob

          • Nowa galeria Zabawa kukiełkami w Ob została dodana do albumu fotograficznego

            Tydzień pracy poświęcony tematyce związanej z teatrem był doskonałym pretekstem do samodzielnego wykonania przez dzieci kukiełek. Odrysowywanie, wycinanie, sklejanie i kolorowanie lalek na patyku okazało się świetną zabawą. Ale największą frajdą było projektowanie strojów na tak zwane zaczepy, dzięki czemu kukiełki można było wielokrotnie przebierać. Dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością, a po skończonej pracy zabawie w teatr nie było końca.

            Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska

          • Wycieczka 4a i 5b

          • Nowa galeria Wycieczka 4a i 5b została dodana do albumu fotograficznego

            14 listopada 2022 roku o godzinie 6:15 klasy 5b i 4a z wraz z opiekunami - Panią Karoliną Domel, Panią Magdaleną Stachowicz i Panią Magdaleną Siedlecką, wyruszyły na wycieczkę do Konsulatu Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Trasa minęła bardzo przyjemnie i szybko. Kiedy bezpiecznie dojechaliśmy na miejsce, wszyscy wysiedli z autokaru i udali  się do Konsulatu. U progu czekał zastępca Św. Mikołaja, który oprowadził nas po budynku, pokazał  niezwykle piękne bombki oraz opowiedział, jak przebiega cykl ich produkcji.  Chwilę później sami wykonywaliśmy serduszka, puszyste misie i okrągłe bombki, wydmuchując je z przygotowanego materiału. Kiedy każdy udekorował i wysuszył swoje ozdoby, spakowaliśmy je do kartonowych pudełeczek i poszliśmy dalej zwiedzać niesamowity, pięciopiętrowy Konsulat. Atmosfera w budynku była niezwykle świąteczna. Podczas zwiedzania bawiliśmy w saniach Św. Mikołaja oraz jeździliśmy na  reniferach. Na ostatnim piętrze budynku znajdowała się wielka, piękna, kręcąca się w różne strony choinka, nad którą smacznie spał Mikołaj. Kolejnym etapem wycieczki były świąteczne zakupy w sklepiku z upominkami, po których opuściliśmy Konsulat. W drodze powrotnej, zjedliśmy smaczny obiad w restauracji „Gościniec Wydminy” .  Do Olecka dotarliśmy szczęśliwie około godz. 13.30.

             Uważam, że wycieczka do baśniowej krainy, wypełnionej magią świąt była bardzo udana.

            Lena Stasiak, kl. 5b

          • Noc w szkole

          • Nowa galeria Noc w szkole została dodana do albumu fotograficznego

            W ostatni piątek października odbyła się noc w szkole klasy Vb. Spotkanie zorganizowały nasza wychowawczyni pani Karolina Domel oraz pani Magdalena Siedlecka z biblioteki.

            Noc ta zaczynała się o godzinie dziewiętnastej, jednak niektórzy przyszli trochę wcześniej. Gdy wszyscy przygotowali sobie miejsce do spania w salce korekcyjnej, pani Magdalena poprosiła byśmy wzięli latarki, coś do pisania i poszli na górę do biblioteki. Później pani Magda objaśniała zasady gry w podchody. Wylosowaliśmy kartkę z kolorem swojej drużyny i rozpoczęliśmy zabawę. Od razu wszyscy zaczęli biegać i szukać kopert i wykonywać zadania. Gra wydawała się łatwa, ale gdy trzeba było chodzić po pustej szkole z latarkami, to już nie było takie proste. Szczerze mówiąc, to nie było zwycięzców, ponieważ jedni nie znaleźli do końca kopert lub nie robili zadań, które pojawiały się w kopertach. Po zabawie wszyscy wrócili do salki. Kilka minut później przyszła zamówiona przez nas wcześniej pizza. Po jedzeniu pani Karolina wyciągnęła wielki głośnik, w którym puszczała muzykę. Każdy tańczył i śpiewał. Nagle ktoś wpadł na pomysł, by pobawić się w ślub. Wypadło na to, że będą to Ala i Damian. Dziewczyny owijały Alicję w koce jako suknię i welon, a zamiast kwiatów trzymała w ręce zwiniętą w rulon czyjąś matę. Wyglądała zabawnie, ale na tym właśnie polegała ta zabawa. Ala podeszła do ołtarza, gdzie ślubu udzielał im Franek – przebrany za księdza. Po całej uroczystości, pani znów włączyła muzykę, do której wszyscy śpiewali i tańczyli. W międzyczasie Damian z Alą zerwał i poślubił Lenę – kolejny raz było zabawnie. Później każdy miał czas dla siebie. Natomiast większość z nas grała w świetlicy w ,,Prawda czy wyzwanie”. W końcu wszyscy się położyli, ale nie do spania, tylko po to, żeby poopowiadać sobie straszne historie. Dużo osób chciało, żeby opowiadała je Ola, ponieważ na poprzednim nocowaniu opowiadała najstraszniejsze, a co najlepsze prawdziwe historie. Po Oli zgłosiła się pani Magda, która opowiadała jeszcze straszniejsze historie.

            Następnie wybraliśmy się do świetlicy, ponieważ mieliśmy oglądać tam film. Po obejrzanym filmie zrobiło się późno, ale i tak nikomu nie chciało się spać. Wróciliśmy jednak do salki korekcyjnej, gdzie niektórzy zasnęli, ale dopiero około godziny piątej wszyscy poszli naprawdę spać. Nazajutrz wstaliśmy zmęczeni i musieliśmy składać swoje miejsce do spania.

            Wszyscy, choć zmęczeni i niewyspani, za to szczęśliwi wrócili do domów z nadzieją na szybką powtórkę.