• Święto Edukacji Narodowej

          • W kalendarzu imprez i uroczystości szkolnych wiele jest ważnych dat. 14 października to jednak data szczególna. To dzień, w którym dziękujemy za trud i oddanie, jakie wkładają w  wykonywanie swoich obowiązków nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Dzień Edukacji Narodowej jest obchodzony w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

            W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego obchodziliśmy w sposób innowacyjny, wykorzystując pozyskane przez szkołę narzędzia z programu „Laboratoria Przyszłości” – jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech, gdzie wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. 

            Uczniowie nie zapomnieli o tej ważnej dacie w kalendarzu i podziękowali dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły pięknym słowem i piosenką.  Uroczyste życzenia zostały nagrane i 13 października 2022 roku cała społeczność szkolna obejrzała film przygotowany z wykorzystaniem narzędzi z „Laboratoriów Przyszłości” na 3. godzinie lekcyjnej. Każdy nauczyciel otrzymał również słodki upominek oraz breloczek z ciekawą sentencją.

            Słowa uznania za twórczą pracę  nauczycieli wyraził dyrektor szkoły - pan Stanisław Kopycki, który gratulował nauczycielom ich zapału i umiejętności, życząc wielu sukcesów  i satysfakcji. Nagrodził on również nauczycieli za zeszłoroczną pracę.

            W tym roku Nagrodę Dyrektora otrzymali nauczyciele: p. Magdalena Borys, p. Joanna Cichanowicz,
            p. Anna Domasik, p. Angelika Fiećko, p. Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska, p. Ewa Iwanowska,
            p. Agnieszka Kopycka, p. Jarosław Kosakowski, p. Anna Sitko, p. Magdalena Stachowicz, p. Emilia Stasiak, p. Fabian Szóstkiewicz, p. Dorota Witkowska oraz p. Mariola Zdancewicz, a także  pracownicy administracji i obsługi: p. Monika Wydra, p. Elżbieta Witanowska, p. Stanisława Stankiewicz.

            Ponadto Nagrodą Burmistrza została wyróżniona p. Marzenia Jasińska.

            Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

            Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. Tym, którzy swoje życie w znaczny sposób związali ze szkołą, życzymy satysfakcji

            Zapraszamy do obejrzenia pięknych życzeń przygotowanych przez uczniów naszej szkoły wraz z paniami: Magdaleną Stachowicz i Marzeną Jasińską.

            Naprawdę warto!

            Link do filmu: https://youtu.be/Uf5MD45k394

            Mariola Zdancewicz

          • Rekord Polski w Największej Lekcji Uważności

          • Rekord Polski w Największej Lekcji Uważności został ustanowiony. Wielka radość, że aż 1128 dzieci chciało być uważna tego dnia. W naszej szkole w rekordzie wzięło udział 125 uczniów.

            K. Rzodkiewicz

          • Wycieczka klasy 1b

          • Nowa galeria Wycieczka klasy 1b została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 3.10.2022 r. klasa 1B wybrała się do niezwykłego miejsca pod Oleckiem. Fundacja "Złota Rybka" zajmuje się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami, prowadzeniem warsztatów i przyjazną edukacją na temat niepełnosprawności drugiego człowieka. Klasa została zaproszona do wspólnego świętowania "Dnia pieczonego ziemniaka". Wszystkie aktywności zaproponowane uczestnikom były związane z warzywem. Uczniowie zostali losowo podzieleni na trzy grupy, dzięki czemu mieli możliwość lepiej się poznać.

            Dzieci tworzyły stworki - potworki z ziemniaków, wykopywały ziemniaki, przygotowywały kręcone czipsy ziemniaczane. Zaproponowane aktywności były przygotowane w taki sposób, aby każdy z uczniów miał możliwość przekonać się na własnej skórze, na jakie trudności może napotkać osoba z niepełnosprawnością.

            Uczestnicy pokonywali, przeszkody jeżdżąc na wózku inwalidzkim, z zasłoniętymi oczyma sortowali ziemniaki, obierali ziemniaki, posiadając zaklejone palce. Dzieci wykonując poszczególne zadania miały możliwość doświadczyć perspektywy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnościami. Zaproponowane uczestnikom aktywności fizyczne wzbudziły wiele pozytywnych emocji.

            Wspólnie spędzony czas na pieczeniu kiełbasek i ziemniaków zbliżył dzieci, które z zadowoleniem rozmawiały o aktywnościach, ziemniakach, trudnościach i mocnych stronach drugiego człowieka. Uczniowie klasy 1B mieli możliwość poznać osoby z niepełnosprawnością, uczestniczyć w aktywnościach z podziałem na dysfunkcje (wzrokową, ruchową, słuchową), zintegrować się z kolegami i koleżankami z grupy. Spotkanie okazało się niezwykłą lekcją uważności na potrzeby drugiego człowieka i jego trudności. Wycieczka to również okazja do ćwiczenia empatii i zrozumienia do inności, niezwykłości każdego z nas. Uczennice i uczniowie wraz z nauczycielkami dziękują za zaproszenie do świata osób z niepełnosprawnościami.

            Zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacja "Złota Rybka" i obejrzenia spotu "Ramię w ramię".

            https://youtu.be/_rwuSO_8eVo

            W. Chmielewska

            K.Rzodkiewicz

          • Inauguracja czytelnictwa w kl. II b

          • 28 września 2022 r. uczniowie klasy drugiej „b” wzięli po raz pierwszy w tym roku szkolnym udział w Klasowym Konkursie Pięknego Czytania. Projekt odbywał się będzie, wzorem lat poprzednich co miesiąc. Jest to działanie mające na celu przede wszystkim rozbudzenie zainteresowania czytelnictwem  oraz umożliwienie wszystkim uczniom odniesienia sukcesu.  Jury uwzględniło w swojej ocenie dykcję, pauzy i akcent. We wrześniowym konkursie wyróżnili się: Lena Pietranis – I miejsce, Nadia Stasiak – II miejsce, Rozalia Atkielska – III miejsce.

            Gratulacje!

            AS

          • Światowy Dzień Zwierząt

          • Nowa galeria Światowy Dzień Zwierząt została dodana do albumu fotograficznego

            4 października obchodzimy ,,Światowy Dzień Zwierząt.’’ W naszej szkole przedszkolacy z grup 0A i 0C uczciły to święto. Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa.  Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubieńców (zwierząt, które mają w domu), opieki nad nimi. Rozmawiały również na temat bezdomnych zwierząt i sposobów udzielania im pomocy. Dowiedziały się też, że zwierzęta czują, jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Pod czujnym okiem wychowawczyń wykonały pracę bajkowe sylwety poszczególnych gatunków zwierząt. Zgodnie z realizowanym projektem edukacyjnym ,,Bliżej Pieska’’ dzieci wraz z rodzicami zobowiązały się przynieść karmę, koce dla zwierząt, którą przekażą organizacji ,,Cztery Łapy’’. Dzieci przekonały się , że być właścicielem zwierząt to ogromna odpowiedzialność , a ochrona zwierząt to nie hobby, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.

            Zofia Sadłowska
            Wioletta Łęgowska

          • Europejski Dzień Sportu Szkolnego

          • 30 września nasza placówka świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom. Tego dnia w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.

            Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!

            @EuropejskiDzienSportuSzkolnego

            #ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

          • Moje emocje - moja moc

          • 27 września 2022 roku klasy 7 i 8  SP 4 udały się na warsztaty psychologiczne „ Moje emocje - moja moc” organizowane przez Wydział Spraw Społecznych, Zdrowia i Bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego Olecko we współpracy z Olecką Radą Młodzieżową, Tomaszem Dziokanem oraz Warsztatem Terapii Zajęciowej w ramach działania profilaktyki zdrowotnej 100 minut "Na Zdrowie.”

            Celem spotkania było oswojenie młodzieży z ich emocjami, nazwanie ich i podanie tajników radzenia sobie ze złymi myślami. Osobą, która poprowadziła warsztaty, była psycholożka  kliniczna z osiemnastoletnim stażem - p. Ewa Matysiuk – Niemczewska. Specjalistka przedstawiła nam wpływ naszych myśli na nasze emocje i zachowanie. Wytłumaczyła, że gdy źle myślimy, nasz mózg produkuje hormon stresu, a co za tym idzie - budzą się w nas złe emocje i zachowania, które mogą doprowadzić nas do depresji.

            Wszyscy z uwagą zapoznali się z szerokim wachlarzem sposobów radzenia sobie z trudną sytuacją. Prowadząca spotkanie utwierdziła młodzież w przekonaniu,  iż nie należy wstydzić się prosić o pomoc specjalistów - psychologów ponieważ  są  oni lekarzami dusz, a gdy ta cierpi, to trzeba jej pomóc, tak jak w chorobie serca pomaga nam kardiolog.

            Oto kilka technik radzenia sobie ze stresem:

             - zmiana myślenia (każda sytuacja ma różne oblicze, w zależności jak do niej podejdziemy, zawsze starajmy się myśleć dobrze);
            - muzyka relaksacyjna;
            - wyrażanie swoich lęków i złości (do bliskiej osoby lub przelać  na papier w formie dziennika)
            - pójście do psychologa;
            - metoda wizualizacji;
            - bankowe konto emocji;
            - znaleźć czas na małe rzeczy, które nas cieszą podczas całego dnia.

            Zajęcia warsztatowe zostały podsumowane quizem. Młodzież odpowiadała na różne pytania , które dotyczyły dzisiejszej dawki wiedzy. Nagrody rzeczowe zostały przyznane wszystkim odpowiadającym.

            Nie bójmy się prosić o pomoc… ponieważ sama może nie przyjść.

            E.Iwanowska

          • Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2022

          • Już pojutrze szkoły na terenie całej Europy, a nawet Ameryki Południowej, Afryki i Azji obchodzić będą Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD).

            W 2021 wzięło w nim udział blisko 40 krajów z całego świata, 🌎🌍🌏 a już 30 września również nasza placówka będzie częścią tego międzynarodowego wydarzenia!

            W planach mamy zajęcia taneczne przy muzyce oraz zabawa w formie toru przeszkód

            @EuropejskiDzienSportuSzkolnego

            #ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL


            Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2022 – międzynarodowe wydarzenie w polskich szkołach
            30 września w szkołach z całej Europy i ze świata będziemy świętować Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD - European School Sport Day). Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów.

            Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD - jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się niemal 1000 placówek!

            Poznajmy się! Integracja polsko-ukraińska

            W Polsce jest obecnie ponad 800 tysięcy ukraińskich dzieci, z których znaczna część stała się dla polskich uczniów koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki. Europejski Dzień Sportu Szkolnego świętujemy w Polsce już po raz ósmy, a w tym roku pierwszy raz będziemy obchodzić go wspólnie z rówieśnikami z Ukrainy i blisko 40 krajami z całego świata.

            Partner wydarzenia – Akademia Krokieta i Lamy już po raz drugi przygotowała wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, czyli zestaw gotowych filmów z edukacją w ruchu, dzięki którym dzieci będą mogły wzajemnie uczyć się o swoich krajach - ich kulturze, języku i geografii. Bo w ruchu już teraz rozumiemy się doskonale! 

            Każda placówka, która weźmie udział w wydarzeniu otrzyma certyfikat uczestnictwa, a dla najbardziej zaangażowanych dodatkowo przewidziano atrakcyjne nagrody.

            #ESSD2022 w naszej placówce

            zajęcia taneczne przy muzyce oraz zabawa w formie toru przeszkód

            Więcej informacji o inicjatywie dostępnych jest na fanpage’u Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego: https://www.facebook.com/EuropejskiDzienSportuSzkolnego  

            Wydarzenie w Polsce koordynowane jest przez Fundację V4Sport (https://v4sport.eu), przy aktywnym wsparciu partnerów: Akademii Krokieta i Lamy, Krajowego Szkolnego Związku Sportowego, Szkolnego Związku Sportowego „DOLNY ŚLĄSK” oraz Szkolnego Związku Sportowego „WIELKOPOLSKA”.

          • Bliżej pieska

          • Nowa galeria Bliżej pieska została dodana do albumu fotograficznego

            W ramach projektu ,,Bliżej Pieska’’ o tematyce przyrodniczej 22 września( czwartek) 2022r.dzieci z grupy 0A i 0C pojechały na wycieczkę do Sobol do gospodarstwa agroturystycznego ,,Alpaki”.

            Po przyjeździe na miejsce dzieci przywitał chór gęsi siodłatych. Dzieci zobaczyły i poznały też inne zwierzęta gospodarskie: cielaczki, konie, króliki, kozy, osła oraz miały możliwość karmienia ich. Największe zainteresowanie wzbudziły alpaki, które dzieci karmiły i głaskały. Pani Paulina opowiedziała dzieciom o tych zwierzętach, o pielęgnacji ich, żywieniu.

            Uwieńczeniem wycieczki było ognisko integrujące dzieci, pieczenie kiełbasek, zabawy na świeżym powietrzu. Była to niezapomniana lekcja, o środowisku przyrodniczym, a szczególnie o zwierzętach, które są jego częścią .

            Zofia Sadłowska
            Wioletta Łęgowska

          • Policjanci edukują najmłodszych - „Bezpieczna droga do szkoły”

          • Nowa galeria Policjanci edukują najmłodszych - „Bezpieczna droga do szkoły” została dodana do albumu fotograficznego

            Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego oleccy policjanci rozpoczęli działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Akcja trwa przez cały wrzesień i ma na celu dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych w drodze do i ze szkoły oraz propagowanie zasad bezpieczeństwa drogowego wśród dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku odwiedził nas dzielnicowy Pan Łukasz Ratuszny. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 0-III. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Przypomniał również o zasadach przechodzenia przez ulicę.

            J. Zdanowska

          • Ognisko klas czwartych

          • Nowa galeria Ognisko klas czwartych została dodana do albumu fotograficznego

            8 września 2022 r. klasa 4a i 4b wybrały się na ognisko do obozowiska MOSiR. Wyjście miało na celu integrację uczniów, którzy weszli w nowy etap edukacyjny, z nowymi wychowawcami: Magdaleną Stachowicz - wychowawczyni klasy 4a i Jarosławem Bagieńskim - wychowawcą klasy 4b. Dzielni uczniowie pokonali pieszo 7 kilometrów podziwiając uroki naszej ,,małej ojczyzny”. Klasy, w niezwykle miłej atmosferze, aktywnie spędziły czas na świeżym powietrzu umacniając więzi koleżeńskie.

            Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23 życzymy wszystkim Uczniom wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy, a Nauczycielom satysfakcji płynącej z pracy z Młodzieżą.

            M. Stachowicz i J. Bagieński

          • NARODOWE CZYTANIE 2022 – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

          • Nowa galeria NARODOWE CZYTANIE 2022 – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza została dodana do albumu fotograficznego

            W sobotę, 3 września, odbyła się 11. edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku miłośnicy literatury polskiej mieli okazję czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

            „– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane <<Ballady i romanse>> Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.”  – Prezydent RP Andrzej Duda.

            źródło:https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/narodowe-czytanie/aktualnosci/-ballady-i-romanse-a-mickiewicza-w-11-edycji-narodowego-czytania)  

            W Olecku czytanie utworów Mickiewicza odbyło się na polanie przy skateparku. Wspólnie z olecczanami utwór czytali między innymi: starosta olecki - pani Marzanna Pojawa Grajewska, dyrektorzy oleckich szkół, instytucji, placówek, nauczyciele oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy V b: Anna Stefanowska (matka), Lena Grześ, Lena Stasiak, Agata Szóstkiewicz (dziatki), Antonina Wysocka (ojciec/kupiec), Anastazja Korejwo (zbójca), Alicja Konopko (herszt bandy) oraz uczennice z klas: VII
            Hanna Miłun i VI b Maja Wasilewska (narratorki).  Wszystkie dziewczynki  swoją interpretacją doskonale przedstawiły wydarzenia z ballady naszego wieszcza. Uczennice zostały przygotowane przez panie polonistki: Agnieszkę Kopycką, Emilię Stasiak i Mariolę Zdancewicz. Warto dodać, że w spotkanie – muzycznie – wprowadzili nas utalentowani chłopcy, jednym z nich był absolwent naszej szkoły – Eryk Czaplejewicz (zagrał na saksofonie). 

            Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej  literatury. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. 

            Serdeczne podziękowania składamy również Rodzicom naszych uczennic, którzy towarzyszyli swoim córkom podczas tegorocznego wydarzenia.

             

            Mariola Zdancewicz

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • Nowa galeria Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 została dodana do albumu fotograficznego

            Pierwszy września to data, która porządkuje kalendarz w wielu domach – nie tylko w Polsce, a to za sprawą kończących się wakacji.

            W Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023 odbyła się punktualnie o godzinie 9.00. Po dwumiesięcznym wypoczynku, po wielu dniach wypełnionych radością, nadszedł dzień, w którym powitaliśmy nowy rok szkolny.

            Wszystkich zebranych przywitał pan dyrektor Stanisław Kopycki. W swym wystąpieniu zarysował szkic tego, co przed nami w dwóch słowach: „wyzwania” i „nadziei”. Nakreślił perspektywę rozpoczynającego się roku szkolnego, jako roku pełnego możliwości, perspektyw i wyzwań. Roku, który ma nas uczynić lepszymi
            i mądrzejszymi. Krzewienie idei dobra i mądrości jest ogromnie ważne, zwłaszcza w kontekście 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Cała społeczność szkolna uczciła minutą ciszy poległych, którzy  walczyli za naszą wolność. Jak przypomniał Pan Dyrektor, należy pamiętać, że zgoda buduje, a niezgoda rujnuje – w każdym aspekcie naszego życia – tym globalnym, czego doświadczamy już ponad pół roku za naszą wschodnią granicą, ale również tym lokalnym, najbliższym.

            Po wystąpieniu dyrektora – pana Stanisława Kopyckiego – jeszcze raz wróciliśmy pamięcią do mijających wakacji. Dzięki uczniom z klas trzecich i szóstych odliczyliśmy bardzo dokładnie czas, jaki pozostał do kolejnej przerwy wakacyjnej. Wsłuchując się w słowa znanej wszystkim piosenki „Wakacje” kabaretu OTTO, zgodnie uznaliśmy, że z pewnością minie on szybko. Uczniowie również przywitali najmłodszych, którzy dziś pierwszy raz przekroczyli próg naszej szkoły i wszystkim złożyli wierszowane życzenia. Zwrócili uwagę, by fascynująca przygoda z nauką trwała cały rok.

            Część artystyczną przygotowali uczniowie z klas trzecich i szóstych wraz z wychowawczyniami: p. Katarzyną Fiećko, p. Anną Stasiak, p. Angeliką Fiećko i p. Małgorzatą Marcinkiewicz. Organizatorki dziękują również pani Magdalenie Stachowicz za przygotowanie występu Szkolnego Zespołu Muzycznego.

            MariolaZdancewicz

          • Mistrzostwa Województwa SZS w Tenisie Ziemnym

          • Nowa galeria Mistrzostwa Województwa SZS w Tenisie Ziemnym została dodana do albumu fotograficznego

            14 czerwca w Węgorzewie odbyły się Mistrzostwa Województwa SZS w Tenisie Ziemnym. Naszą szkołę reprezentowała Lena Czaplejewicz, która pokonała wszystkie przeciwniczki w swojej grupie wiekowej i zdobyła mistrzostwo województwa. Opiekunem Leny była pani Marzena Jasińska.

            Lenie życzymy dalszych sukcesów sportowych.

          • Wycieczka do Ściborek

          • Nowa galeria Wycieczka do Ściborek została dodana do albumu fotograficznego

            9.06.202r. klasy Ia i IIb wyruszyły na spotkanie z Biegnącym Wilkiem – Darkiem Morsztynem do Republiki Ściborskiej.  Republika Ściborska jest położona w samym centrum Obszaru Dzikich Mazur (najbardziej dzikim rejonie Mazur). To autentyczne odludzie, kilometr od malutkiej wioski Ściborki, na skraju Lasów Skaliskich i Gór Klewińskich. To rejon Polski o najczystszym powietrzu, ”polski biegun zimna”, o naturalnym krajobrazie, niezmienionej starej zabudowie wsi.

            W osadzie uczniowie zwiedzili muzeum kultury indiańskiej i eskimoskiej i Muzeum Marii Rodziewiczówny autorki książki pt.: „Lato Leśnych Ludzi”. W galerii „U Olesia” dzieci  kupiły pamiątki z Republiki Ściborskiej. Później zwiedziły skansen chat traperskich, wioskę indiańską i chatę maszera. Byli także w największej w regionie hodowli psów zaprzęgowych. Zobaczyli hodowlę koników polskich i zabytkową pasiekę pszczół.

            Niesamowite były zabawy indiańskie (tańce indiańskie, strzelanie z łuku, zabawy zręcznościowe). Na koniec pobytu każdy upiekł samodzielnie podpłomyki popijając pyszną herbatką miętową osłodzoną miodem.

            W drodze powrotnej wszyscy kosztowali tradycyjnych lodów z Bań Mazurskich.

          • Wycieczka do Warszawy z projektu "Poznaj Polskę"

          • Nowa galeria Wycieczka do Warszawy z projektu "Poznaj Polskę" została dodana do albumu fotograficznego

            22 czerwca 2022 r. uczniowie klasy I b i klasy II b uczestniczyli w  edukacyjnej wycieczce do Warszawy, zorganizowanej  już po raz drugi w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Uczniowie poznawali, doświadczali i eksperymentowali w Centrum Nauki Kopernik. Największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z dźwiękiem, wodą i wiatrem. Nie zabrakło również chwil grozy w pomieszczeniu znikającej sylwetki w lustrze, czy „leżakowaniu” na gwoździach. Najbardziej jednak zachwycił najmłodszych uczniów seans w Planetarium, podczas którego widzowie wybrali się w kosmiczną podróż do jednej ze stacji badawczej, poznali planety i układy gwiazd. Po tak dużych przeżyciach udali się do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, gdzie w promieniach słońca wygrzewały się m. in. lwy i hipopotamy. Dopełnieniem wycieczki stał się spacer Ogrodami Łazienek Królewskich oraz zwiedzanie stolicy z okien autokaru. Jest tyle pięknych i ciekawych miejsc w Warszawie, że być może tam powrócimy. Stolica spodobała się  bardzo najmłodszym uczniom.

              AS

          • Konkursu z języka angielskiego dla klas II i III

          • Nowa galeria Konkursu z języka angielskiego dla klas II i III została dodana do albumu fotograficznego

            10 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja powiatowego konkursu z języka angielskiego dla klas II i III szkoły podstawowej pod nazwą Macmillan Primary School Tournament przy współpracy z wydawnictwem Macmillan. Uczniowie szkół z powiatu oleckiego konkurowali ze sobą sprawdzając swoje umiejętności z zakresu reagowania językowego, odbioru tekstu słuchanego oraz stawili czoło gramatyce i leksyce. Treści znacznie wykraczały poza podstawę programową klas 1 - 3.

            Po sprawdzeniu testów i policzeniu punktów przyznano następujące miejsca:

            I miejsce- Fabian Borowski,

            II miejsce - Maja Jurewicz,

            III miejsce-  Bartosz Szejda.

            Nikt z naszej szkoły nie wyszedł bez upominku i słodkiego poczęstunku. Bardzo cieszymy się z przybycia uczniów z innych szkół. Jest nam niezmiernie miło, że nasz konkurs został wznowiony po ponad 2 latach przerwy.

            E. Iwanowska

          • Wycieczka klas 8 do Trójmiasta w ramach projektu "Poznaj Polskę"

          • Nowa galeria Wycieczka klas 8 do Trójmiasta w ramach projektu "Poznaj Polskę" została dodana do albumu fotograficznego

            7 i 8 czerwca 2022 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli  w wycieczce do Trójmiasta. Przedsięwzięcie współorganizowane zostało przez Ministra Edukacji i Nauki z projektu  Poznaj Polskę.

            Z Olecka wyjechaliśmy o godz. 3.00. Na miejscu byliśmy około godziny 9:00, a zwiedzania zaczęliśmy od Gdańska. Pierwszą atrakcją było Hevelianum, w którym mieliśmy okazję pobudzić umysł oraz rozwinąć umiejętność twórczego myślenia. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie starego miasta w Gdańsku. Podziwialiśmy piękną architekturę, zobaczyliśmy m.in. Drogę Królewską, fontannę Neptuna, Kościół oraz ulicę Mariacką, przeszliśmy Długim Targiem oraz po starówce. Mieliśmy okazję ujrzeć również Stocznię Gdańską i Westerplatte. W Sopocie zobaczyliśmy malownicze molo. W hotelu “Klipper” zakwaterowaliśmy się około godziny 20:00 i zjedliśmy obiadokolację. Po posiłku poszliśmy nad morze, aby podziwiać zachód słońca oraz spędzić miło czas i zintegrować się z grupą.

            Następnego dnia o 7:30 zjedliśmy śniadanie i wykwaterowaliśmy się z hotelu, po czym udaliśmy się do Gdyni. Podczas spaceru po  Skwerze Kościuszki ujrzeliśmy Dar Pomorza i zakupiliśmy pamiątki. Kolejną atrakcją była godzina spędzona w Jump City pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Po obiedzie, o godz. 14:00 odwiedziliśmy Centrum Nauki Experyment. Interaktywne wystawy zachęcały nas do działania i do poznawania przez doświadczanie. Przy stanowiskach prowadzona była aktywna edukacja. Mogliśmy  zaspokoić swoją ciekawość oraz naturalną potrzebę poznawania świata.

            Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.

            Michalina Kalinowska i Antonina Sołtysiak