• Świetlica w roku szkolnym 2020/2021


          Świetlica pracuje od poniedziałku do piątku

          w godzinach:

              6:30 - 9:40

                                 9:40 - 11:30 - przerwa

                 11:30 - 16:30

          Wychowawcy świetlicy szkolnej:  Wioletta Czaplejewicz, Żaneta Milewska

          I. Do zadań  świetlicy należy:

          • organizowanie opieki, pomocy w nauce, tworzenie w miarę możliwości warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy;
          • organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny;
          • organizowanie spacerów i wycieczek;
          • odkrywanie i rozwijanie zainteresowań na miarę możliwości szkoły;
          • organizowanie konkursów, przedstawień;
          • kształcenie nawyków kulturalnego życia codziennego;
          • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształcenie nawyków higieny i czystości oraz dbałość o zachowanie zdrowia;
          • rozwijanie samodzielności;
          • współdziałanie z rodzicami, wychowawcami klas, pedagogiem i psychologiem szkolnym oraz insytucjami społecznymi;
          • zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania wyżej wymienionych zadań.

           

          II. Świetlica jak dom:

          Ś- świetlicowe gospodarstwo jest wspólne,

          W- wiemy, że nasze zachowanie zależy od nas,

          I- idziemy ulicą uważnie i ostrożnie,

          E- ekwipunek szkolny pozostawiamy w wyznaczonym miejscu,

          T- tworzymy gromadę, w której każdemu powinno być dobre,

          L- lubimy porządek i czystość,

          I- informujemy o każdym wyjściu ze świetlicy oraz szkoły,

          C- chętnie bierzemy udział w zajęciach świetlicowych,

          A- absolutnie nie ruszamy cudzych rzeczy,

           

          J- jesteśmy kulturalni, szanujemy nauczycieli i kolegów,

          Aaktywnie uczestniczymy wniesieniu pomocy młodszym i słabszym kolegom,

          K- kochamy ludzi, kwiaty i zwierzęta,

           

          D- dbamy o piękny polski język,

          O- obowiązki znamy i sumiennie je wykonujemy oraz uczymy się samodzielności,

          M- musimy przestrzegać regulaminu świetlicowego, aby wszystkim, którzy z niego korzystają było dobrze.


          Wiosno przybywaj, bo już wypada!

           

          Dnia 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, która jest zapowiedzią słonecznych dni i budzenia się przyrody do życia.
          Wychowankowie naszej świetlicy z radością uczestniczyli w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku.
          Podczas zajęć edukacyjno- wychowawczych dzieci omawiały wspólnie z wychowawcami świetlicy zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki związane z tą tematyką.
          W trakcie zajęć czytelniczych uczniowie zapoznali się z utworami o tematyce wiosennej. Natomiast podczas prac plastyczno- technicznych uczniowie bardzo chętnie wykonywali prace tematyczne związane z tą porą roku. Wychowankowie świetlicy malowali ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny na folii aluminiowej. Wykonywali również z kolorowego papieru wiosenne żabki.
          Wszystkie prace plastyczne wychowanków naszej świetlicy posłużyły do wykonania gazetek i wystawek o tematyce wiosennej, które zostały wyeksponowane w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym i w sali świetlicowej.

           Nauczyciele świetlicy


          Światowy Dzień Dinozaura

          Dnia 26 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Dinozaura. Z tej okazji w naszej świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy dla dzieci szereg aktywności, które wzbogacają wiedzę uczniów na temat prehistorycznych stworzeń oraz rozbudzają zainteresowanie tematyką. Świetliczaki obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się ciekawostek o życiu dinozaurów, kiedy żyły, czym się żywiły, jak wtedy wyglądały oraz dlaczego i w jaki sposób wyginęły. Poznały trudne pojęcia związane z tematem- wykopalisko, paleontolog, prehistoria, skamielina itp. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentację, odpowiadały na pytania i wykazywały się dużą wiedzą o prehistorycznych zwierzętach. Bardzo ciekawym ćwiczeniem dla maluchów, które wywołało rozbawienie i uśmiech na twarzach, okazało się wypowiadanie trudnych nazw dinozaurów jak np. tyranozaur, brachiozaur, ankylozaur, pterodaktyl czy triceratops. Panie wypożyczyły na zajęcia książki o dinozaurach, które dzieci mogły  przeczytać ciekawosteki na temat gadów. Zwieńczeniem zajęć byla praca plastyczna, która polegała na wykonaniu ulubionego dinozaura.

          Taki niezwykły dzień obchodzony przez dzieci w formie zabaw i rożnorodnych aktywności, sprzyja pogłębianiu wiedzy w ciekawy i przyjemny sposób.


          „W zdrowym ciele zdrowy duch”

          W naszej świetlicy rozpoczął się tydzień poświęcony zdrowiu  - „W zdrowym ciele zdrowy duch”. W okresie zimowym bardzo ważne jest dbanie o odporność i dobre samopoczucie. Dowiedzieliśmy się, jak powinniśmy się odżywiać, aby być zdrowym, silnym i pełnym energii. Wspólnie odkryliśmy korzyści płynące ze zdrowego trybu życia i poznaliśmy zasady zdrowego odżywiania. Temat zajęć obejmował również wpływ cukru na nasze zdrowie. Dzieci na własne oczy zobaczyły jak dużo cukru znajduje się w ich ulubionych napojach, co wprawiło ich w zdziwienie. Uczniowie wspólnie stworzyli piramidę żywienia, po czym jednogłośnie stwierdzili, że będą stosować się do jej zasad, ponieważ każdy z nas chce być zdrowy i silny!


          Dzień Kota w świetlicy

          17 lutego to dzień, w którym celebrujemy Światowy Dzień Kota, czyli jednego z ulubionych zwierzątek dzieci. Podczas gdy na co dzień nasi koci przyjaciele stronią od zamieszania i wolą chodzić własnymi ścieżkami, w tym dniu wyjątkowo chętnie znajdują się w centrum uwagi.

          W ramach zajęć świetlicowych oglądaliśmy prezentację tematyczną o kotach. Dzieci dowiedziały się z niej jakie są najpopularniejsze rasy kotów, jak dbać o kotka, jak być jego wzorowym opiekunem i jak odnosić się z szacunkiem do zwierząt. Poznaliśmy wygląd kotka, jego sposób poruszania się i usposobienie.  Na koniec zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną „kotki w sweterkach”.

          W zajęciach wzięli udział uczniowie klas oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3. Celem zajęć była integracja w grupie świetlicowej, rozwijanie empatii na potrzeby zwierząt, wyrabianie szacunku do zwierząt oraz rozwijanie aktywności twórczej dzieci.

          Towarzyszyła nam wesoła atmosfera oraz radość ze wspólnych zajęć.

           


          heartheartheartWalentynki w świetlicy heartheartheart

          W świetlicy szkolnej przygotowaliśmy się do bardzo lubianych przez nas Walentynek, które w tym roku przypadły w niedzielę. Wychowawczynie zorganizowały dla nas zajęcia walentynkowe. Zapoznaliśmy się z kilkoma faktami z życia św. Walentego, poznaliśmy historię oraz zwyczaje tego święta. Udało nam się wytworzyć pogodny i radosny nastrój podczas wspólnych zabaw. Przygotowaliśmy własnoręczne kartki z serduszkiem - symbolem miłości. Bawiliśmy się w zabawę pt.: „Randka w ciemno”, która co roku jest przez nas organizowana. Było dużo śmiechu. Zajęcia upłynęły w atmosferze radości i dobrej zabawy. Dziękujemy bardzo Panu Jarkowi Bagieńskiemu i Naszym Paniom za super zabawę.

           

           


           

          Dnia 12 lutego 2021 roku odbyły się kolejne zajęcia kulinarne w naszej świetlicy. Tym razem przygotowywaliśmy pyszne, chrupiące i cieplutkie zapiekanki. Każdy mógł przygotować zapiekankę ze swoich ulubionych produktów. Jak zawsze było pysznie i kolorowo.


          "Śnieg zasypał pola, lasy

          Dokąd lecą głodne ptaki?

          Kto je karmi po zamieci?

          Kto?

          Wiadomo małe dzieci!".

          W świetlicy szkolnej rozpoczynamy kolejny tydzień naszych zajęć. W tym tygodniu tematem jest „Pamiętamy o ptakach i zwierzętach Zimą”.

          Nareszcie spadło naprawdę dużo śniegu, czas więc zacząć dokarmianie ptaków. Aby pomóc ptakom przetrwać zimę, uczniowie przebywający w świetlicy na zajęciach zrobili piękne ekologiczne karmniki. Dzieci z wielkim zaangażowanie tworzyły karmniki, do których użyły: rolek po papierze toaletowym, masła, sznurka oraz nasion i ziaren. Ich wykonanie sprawiło wiele radości i frajdy, a przy okazji dzieci utrwaliły wiadomości na temat ptaków które pozostają na zimę oraz odpowiedniej karmy jaką należy umieścić w karmniku, dzięki której zwabimy do ptasiej stołówki wiele kolorowych gatunków ptaków na obfity poczęstunek zimą.

          UWAGA: wbrew powszechnemu zwyczajowi, nie należy karmić ptaków chlebem (ani innym pieczywem). Zawiera on dodatki, które nie służą ptakom (m.in. sól). Absolutnie nie wolno dawać ptakom pieczywa spleśniałego!


          ŚWIATOWY DZIEŃ NUTELLI w świetlicy...

          Światowy Dzień Nutelli obchodzony jest 5 lutego. Jest to stała data. Święto to powstało z inicjatywy amerykańskich blogerów włoskiego pochodzenia – Sary Rosso i Michelle’a Fabio, którzy Nutelli zadedykowali właśnie ten dzień. Obydwoje do dziś są ogromnymi wielbicielami kremu Nutella.

          Producentem Nutelli jest włoska firma Ferrero. Pierwowzorem dzisiejszego kremu czekoladowego była Pasta Gianduja, czyli czekolada orzechowa do chleba wymyślona tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jej autorem był Pietro Ferrero, założyciel firmy. Jego czekolada opierała się na recepturze z pierwszej połowy XIX wieku. Była formowana w bloki, sprzedawana, a następnie krojona w plasterki i kładziona na kromkach chleba.

          W latach 60. formułę na czekoladę udoskonalił Michele Ferrero, syn Pietro. Sprawił, że była bardziej kremowa, dzięki czemu mógł stworzyć pierwszy na świecie słoik Nutelli. Czekolada niemalże od razu odniosła światowy sukces i stała się elementem dzisiejszej popkultury.

          Nutella do Polski trafiła dopiero w 1994 roku. Obecnie jest sprzedawana w 190 krajach na świecie.

          I właśnie 5 lutego wraz z dziećmi świętowaliśmy Światowy Dzień Nutelli. Uczniowie klas 1-3 dowiedzieli się skąd wzięło się to święto. Następnie Świetliczaki wykonały samodzielnie kanapki z nutellą, no i oczywiście ze smakiem zjadły. To był pyszny dzień!!! Zapraszamy do fotorelacji...

           


          Zimowe eksperymenty

          Zima tego roku bawi się z nami w berka – pojawia się i znika. Ale to wcale nie przeszkadza nam w szukaniu odpowiedzi na „zimowe pytania”, np. jak powstaje śnieg?, jak powstaje lód? Jak szybko zamienić lód w wodę i czy ma on zapach? Zima to świetna okazja do przeprowadzenia doświadczeń związanych z lodem, śniegiem, zamarzaniem. Nawet jeśli mróz nie dopisuje – zawsze pozostaje zamrażarka!

          18 stycznia dzieci ze świetlicy wraz z wychowawcami przeprowadziły zimowe eksperymenty. Opady śniegu i mróz były inspiracją do zbadania właściwości fizycznych śniegu i lodu. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w doświadczeniach. Dowiedziały się, że w ciepłych dłoniach śnieg i lód topnieją, a powstała woda nie nadaje się do picia. Najwięcej entuzjazmu wzbudził u dzieci eksperyment pokazujący jak powstaje śnieg. A nasz śnieg, z którego ulepiliśmy bałwanka powstawał z pianki po goleniu oraz sody oczyszczonej.

           

          Oczywiście zajęliśmy się również zjawiskiem topnienia lodu. Ciekawym przeżyciem dla świetliczaków było badanie brył lodu przyniesionych w plastikowym kubeczku. Dzieciaki szybko zaobserwowały, że lód w ogóle nie pachnie, jest zimny i twardy jak kamień. Każdy, wziął kawałek lodu na dłoń i opowiedział o swoich odczuciach. Po chwili z radością obwieścili wszystkim, że lód zniknął, a w jego miejsce na rączce pojawiła się woda! To potwierdziło tylko fakt powstawania lodu z wody. Sprawdziliśmy jak długo będzie roztapiać się nasza bryła lodu.

          Nasze zajęcia były pouczające, a zabawy badawcze ze śniegiem i lodem bardzo podobały się świetliczakom.

           


          Dzień Popcornu w świetlicy

          19 stycznia, to w kalendarzu świąt nietypowych, Dzień Popcornu. Z tej okazji, uczniowie w świetlicy zgodnie stwierdzili, że w ten dzień trzeba zrobić popcorn. Jak się okazało niewielu z nich znało historię i kraj pochodzenia tego smakołyku. Była to więc wspaniała okazja, aby uzupełnić braki i dowiedzieć się więcej. Na zakończenie zajęć dzieci zrobiły ten popularny w różnych smakach. Większość stwierdziła jednak, iż faworytem zostaje solony popcorn.  To był bardzo smakowity dzień!
           


          Witamy wszystkich mamy dziś poniedziałek 19.10.2020r. i zaczynamy tydzień nowym tematem w naszej świetlicy: 

          "Dary jesieni"

          Przygotowałyśmy dla Was poranne ćwiczenia ze Świeżakami: https://www.youtube.com/watch?v=oD_4YBKMKFs

          Nastała jesień, piękne barwy jesienne otaczają nasz świat. Kolorowe liście szybują w powietrzu tworząc wielobarwny jesienny krajobraz.

          Jesień już na dobre rozgościła się wokół nas – w sadzie, parku, lesie a nawet w naszej świetlicy.

          Jesień jest to czas, kiedy nasz organizm potrzebuje dużych ilości witamin i składników mineralnych po to, aby móc ochronić się przed grożącymi mu infekcjami. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie ich z naturalnych źródeł, takich jak: owoce, warzywa. Na szczęście jesienią bez trudu znajdziemy je sezonowe i są one istnymi skarbnicami składników odżywczych.

          Jesienne warzywa i owoce:

          1. Buraki czerwone – sposób na odporność.

          2. Cukinia – właściwości lecznice.

          3. Dynia – zapobiega nowotworom.

          4. Gruszki – pozytywnie wpływają na pracę mózgu.

          5. Śliwki – na dobry humor i nie tylko!

          6. Jabłka – wspierają pracę mózgu.


          „Światowy Dzień Zwierząt”

          W październiku obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. W związku z tym cały pierwszy tydzień poświęcony był małym i dużym, ładnym i mniej ładnym, domowym i hodowlanym zwierzętom. Dzieci wypowiadały się o tym jakie znają zwierzątka oraz jakie posiadają u siebie w domu. Po głośnym odczytaniu przez dzieci zdań dotyczących opieki oraz postępowania wobec zwierząt, ustaliliśmy jaki powinien być „odpowiedzialny właściciel”.

          Dzieci wspaniale rozumieją, iż zwierzątko w domu to nie zabawka, lecz prawdziwa odpowiedzialność, która nas niestety czasem przerasta… i wtedy porzucone zwierzęta trafiają do schronisk. Uczniowie postanowili, że będą otaczali opieką domowe zwierzęta. A dodatkowo w nadchodzącym okresie zimowym pomogą zwierzaczkom dziko żyjącym przetrwać trudny okres, dokarmiając je przy pomocy życzliwych dorosłych. 
          Na koniec uczniowie wykonali indywidualne prace plastyczne swoich ulubionych zwierząt oraz grupowo piękne plakaty.
          Ponadto w naszej świetlicy została zorganizowana zbiórka karmy dla bezdomnych piesków.

            

          więcej zdjęć


          „Pierwszy dzień jesieni”

          Lato się skończyło, a do nas zawitała Pani Jesień.

          23 września oficjalnie powitaliśmy nową porę roku, która będzie panować przez najbliższe miesiące. Na zajęciach dzieci opisywały jesień oraz zachodzące zmiany w pogodzie. Doskonale poradziły sobie z zagadkami dotyczącymi aktualnej pory roku i jej darów. Wspólnie z dziećmi udowodniliśmy, że jesień to piękna pora roku, w której liście drzew zmieniają swoją barwę tworząc malowniczy żółto-czerwony dywan.


          Międzynarodowy Dzień Kropki

           W tym roku po raz pierwszy w naszej świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, który wypada 15 września. Jest to święto kreatywności, odwagi i świetnej zabawy. Dzieci poznały historię dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Następnie dzieci odkrywały swoje talenty tworząc własne dzieła sztuki, było mnóstwo gier i zabaw z kropką. W tym dniu dostrzegliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt nie zwracał na nie uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Powstała też kropkowa fotobudka, w której dzieci robiły sobie zdjęcia w kapeluszach, okularach i muszkach w kropki.