•  

     

     

     

     

     

    Świetlica pracuje od poniedziałku do piątku

    w godzinach:

        6:30 - 9:40

                           9:40 - 11:30 - przerwa

           11:30 - 16:30

    Wychowawcy świetlicy szkolnej: Wioletta Czaplejewicz, Karolina Domel, Magdalena Szlaszyńska

    I. Do zadań  świetlicy należy:

    • organizowanie opieki, pomocy w nauce, tworzenie w miarę możliwości warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy;
    • organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny;
    • organizowanie spacerów i wycieczek;
    • odkrywanie i rozwijanie zainteresowań na miarę możliwości szkoły;
    • organizowanie konkursów, przedstawień;
    • kształcenie nawyków kulturalnego życia codziennego;
    • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształcenie nawyków higieny i czystości oraz dbałość o zachowanie zdrowia;
    • rozwijanie samodzielności;
    • współdziałanie z rodzicami, wychowawcami klas, pedagogiem i psychologiem szkolnym oraz insytucjami społecznymi;
    • zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania wyżej wymienionych zadań.

     

    II. Świetlica jak dom:

    Ś- świetlicowe gospodarstwo jest wspólne,

    W- wiemy, że nasze zachowanie zależy od nas,

    I- idziemy ulicą uważnie i ostrożnie,

    E- ekwipunek szkolny pozostawiamy w wyznaczonym miejscu,

    T- tworzymy gromadę, w której każdemu powinno być dobre,

    L- lubimy porządek i czystość,

    I- informujemy o każdym wyjściu ze świetlicy oraz szkoły,

    C- chętnie bierzemy udział w zajęciach świetlicowych,

    A- absolutnie nie ruszamy cudzych rzeczy,

     

    J- jesteśmy kulturalni, szanujemy nauczycieli i kolegów,

    Aaktywnie uczestniczymy wniesieniu pomocy młodszym i słabszym kolegom,

    K- kochamy ludzi, kwiaty i zwierzęta,

     

    D- dbamy o piękny polski język,

    O- obowiązki znamy i sumiennie je wykonujemy oraz uczymy się samodzielności,

    M- musimy przestrzegać regulaminu świetlicowego, aby wszystkim, którzy z niego korzystają było dobrze.

     


    Gra „PAŃSTWA –MIASTA”

    Państwa-miasta to rodzaj gry towarzyskiej polegającej na wyszukiwaniu słów z różnych dziedzin rozpoczynających się na zadaną literę.

    Gra jest na tyle sprawdzona i wciągająca, że chętnie do stołu zasiadają różne pokolenia uczestników.

    Dzieciaki ze świetlicy szkolnej uwielbiają tę ponadczasową rozrywkę, ponieważ mogą wykazać się wiedzą w rozmaitych dziedzinach, a zdobyte informacje mogą wykorzystać na zajęciach lekcyjnych.


    Sałatka jarzynowa

    Dla pokoleń Polaków sałatka jarzynowa jest niemal symbolem klimatu pamiętnych smaków dzieciństwa. Z myślą o jarzynowych witaminach, dzieci postanowiły zrobić ją wspólnie.

    Każdy dostał tackę i nożyk. Tak dzieci przystąpiły do krojenia warzyw, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Była to też dobra lekcja zasad zachowania się w czasie spożywania posiłków.

    Na koniec gotowa sałatka wylądowała na talerzach. To była prawdziwa uczta dla podniebienia. Zdrowo i smakowicie zakończyliśmy zajęcia.

     


    Piernikowe szaleństwo

    Jest coś niezwykłego w tradycji wypiekania pierników. W czym tkwi magia? Czy to aromat przypraw korzennych, czy smak, czy sposób przygotowania? Jedno jest faktem - wspólne wypiekanie pierników zbliża do siebie ludzi i daje dużo frajdy. Nie inaczej było podczas zajęć w świetlicy, w której dzieci zgromadziły się na wspólnym wykonaniu i pieczeniu pierników.

    Dla wszystkich była to pełna niespodzianek lekcja kulinarna, podczas której każde dziecko miało okazję własnoręcznie zagnieść ciasto oraz wyciąć i udekorować ciasteczka wg swojej wyobraźni. Następnie odbyła się wspólna degustacja.

    Zapach unoszący się po całej szkole przyciągał wielu piernikowych smakoszy. Dzieci chętnie dzieliły się wypiekami ze społecznością szkolną.

     

    wiecej zdjęć


    Poranki z książką…

     

    W świetlicy szkolnej od zawsze, w ramach zajęć edukacyjno-wychowawczych prowadzone były zajęcia czytelnicze. Tym bardziej teraz, kiedy trwa realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, nauczyciele świetlicy szkolnej szczególnie skupiają się na rozbudzeniu w dzieciach zamiłowania do czytania. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ten proces powinien zacząć się już w domu rodzinnym. Potrzebę słuchania czytanych książek, a następnie czytania powinni rozbudzić rodzice i dziadkowie. W szkole potrzeba kontaktu z książką powinna być rozwijana i wzbogacana w dodatkowe aktywności: plastyczne, muzyczne, teatralne, prozdrowotne oraz inne, związane z treścią przeczytanych książek. W efekcie dziecko czytając, wzbogaca swoje słownictwo, rozwija wyobraźnię, kształtuje samodzielność myślową, w rezultacie umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów. Zatem podstawowym celem nauczycieli, również nauczycieli świetlicy, jest kształtowanie nawyku obcowania z książką. 

     Raz w tygodniu w świetlicy szkolnej odbywają się „Świetlicowe poranki z książką”.

    W tych dniach czytamy wspólnie ze starszymi uczniami książki z literatury dziecięcej. Wybieramy za każdym razem inną opowieść - baśń. Głównym celem tej akcji jest kształtowanie nawyku obcowania z książką. W ramach cyklu zajęć „Świetlicowe poranki z książką” podczas dwudziestominutowego głośne czytanie dzieci mają możliwość poznania fragmentów różnych książek. Każde zajęcie kończy się narysowaniem postaci występującej w wysłuchanej i przeczytanej baśni. Głośne czytanie książek dla dzieci to świetny pomysł na ciekawe spędzenie czasu.

    więcej zdjęć


    W oczekiwaniu na święta...

     

    6 grudnia nasza świetlica została przyozdobiona świątecznymi dekoracjami. Wspólne kolędowanie i ubieranie choinki zrobionymi własnoręcznie przez dzieci łańcuchami pozwoliło nam poczuć magię nadchodzących świąt i wprowadziło domowe ciepło do naaszej sali. Wykonywanie ozdób sprawiło dzieciom ogromną radość, zaś dekoracje będą cieszyć nasze oczy przez najbliższe tygodnie.

     

    więcej zdjęć


    Andrzejki

     

    W piątek 30 listopada w naszej świetlicy odbyła się zabawa andrzejkowa z wróżbami. W tym dniu dziewczynki miały ubrać się w kolory różu i fioletu, natomiast chłopcy na niebiesko. Wszyscy oczywiście wywiązali się z tego wyśmienicie.

    W magicznym klimacie dzieci wywróżyły sobie nazwy przyszłych zawodów, wybierały imiona wybranki lub wybranka  zapisane w sercach.

    Po wróżbach przyszedł czas na dużo dobrej zabawy przy skocznej muzyce w pięknie udekorowanej sali ozdobionej niebiesko-różowymi balonami.

    Po wyczerpującym tańcu czekał już słodki poczęstunek.

    Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość...no cóż...zawsze może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.Warto o tym pamiętać.

     


    więcej zdjęć


    Ksiądz Jan Twardowski-nasz patron

     

    19.09.2018 r. wychowankowie świetlicy szkolnej uczestniczyli w zajęciach otwartych poświęconych patronowi naszej szkoły – Janowi Twardowskiemu.

    Zajęcia przeprowadziła Magdalena Szlaszyńska. Na początku spotkania uczniowie odpowiadali na pytanie:

    „Czy znasz patrona naszej szkoły?”. Okazało się, że młodsze dzieci jeszcze nie słyszały o ks. Janie Twardowskim, więc bardzo chciały się dowiedzieć, kim on był.

    Wychowawczyni wytłumaczyła, co oznacza słowo „patron” oraz przeczytała krótką biografię ks. Jana Twardowskiego.

    Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy. Praca w zespołach polegała na odpowiedzeniu na pytania zadane przez nauczycielkę. 

    Za każdą poprawną odpowiedź dzieciaki otrzymywały uśmiechnięte buźki. Było dużo śmiechu.

    Pani  Magda na koniec zajęć nagrodziła małych i dużych słodką niespodzianką.

     

    Wszystkie dzieci uczestniczyły z zajęciach z zainteresowaniem i wielkim zaangażowaniem.