sprawozdanie
- 22.12.2022 11:17
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2500,00 PLN.
Kwota wkładu własnego : 625,00 PLN.
Liczba zakupionych nowości : 158.
1) Zasięgnięcie opinii w sprawie zakupu książek:
Pierwszym etapem realizacji NPRCz była diagnoza środowiska przedszkolnego oraz konsultacje z Miejską Biblioteką Publiczną w Olecku, w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Ponadto, przy wyborze książek pomocna była analiza recenzji i blogów książkowych: fundacji „Cała Polska czyta Dzieciom”- książki ze Złotej listy, portalu internetowego „Czas dzieci”, „Rodzinne czytanie” -przewodnik po dobrych książkach.
Na podstawie takiej diagnozy stworzona została lista książek, które powinny pojawić się w naszej bibliotece.
2) Podjęcie współpracy z bibliotekami publicznymi
a) planowanie zakupów książek,
b) wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo:
W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Olecku wymieniono informacje na temat planowanych zakupów, zdobyto informacje na temat gromadzonych zbiorów, aby ich nie dublować, wymieniono informacje o wydarzeniach promujących czytelnictwo.
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna organizowała wystawy pokonkursowych prac naszych dzieci.
3) Działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci
Akcje promujące czytelnictwo wśród dzieci rozpoczęliśmy od rodziców.
Został zredagowany i zamieszczony na e-dzienniku „List do Rodziców” , omawiający korzyści wynikające z systematycznego czytania książek dzieciom w wieku przedszkolnym. Zostały stworzone ulotki, które rozdano rodzicom. Umieszczono w bibliotece „Skrzynkę życzeń czytelniczych”, tak, aby wychowankowie i ich rodzice mieli możliwość zaproponowania tytułów książek.
W celu popularyzacji czytelnictwa został zorganizowany „Spacer z książką”, który miał na celu pokazanie małym czytelnikom, że książkę łatwo można zabrać ze sobą i czytać w różnych miejscach, także w plenerze.
WIZYTY I IMPREZY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przedszkolaki z grup 0a, 0b i 0c uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych w naszej bibliotece szkolnej. Na spotkaniu dzieci mówiły o korzyściach płynących z czytania książek , takich jak : rozwijanie wyobraźni, umilanie czasu, wzbogacanie wiedzy o miejscach i rzeczach, spędzanie czasu
z rodzicami. Dzieciaczki opowiadały o bohaterach znanych baśni i bajek.
AKCJA CZYTELNICZA „ DUŻY CZYTA MAŁEMU”
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania dzieci uczestniczyły w akcji pt. Czyta duży, czyta mały, każdy w tym jest doskonały. Przedszkolaki już po raz kolejny w tym roku szkolnym, gościły u siebie na zajęciach swoje starsze koleżanki. Uczennice klasy ósmej, czytały książki z serii Pana Poety, które przypadły do gustu przedszkolakom. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania miały za zadanie promowanie wartości, jakie wnoszą książki do naszego życia oraz popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych, zwłaszcza w kontekście otrzymania dofinansowania na zakup książek dla przedszkolaków i naszych pierwszaków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
KONKURSY
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowano rodzinny konkurs plastyczny pt. „Jak spędzam wolny czas z rodziną”. Dzieci wspólnie z Rodzicami wykonały prace plastyczne. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, zachęcenie do wspólnego spędzenia czasu przy tworzeniu pracy i uświadomienie dzieciom nakładu pracy włożonej w jej wykonanie.
Fundusze z NPRCz zostały przez bibliotekę szkolną w pełni wykorzystane. Książki do biblioteki zostały zakupione zgodnie z zapotrzebowaniem przedszkolaków i wyeksponowane na wyznaczonych regałach, specjalnych biblioteczkach z książkami, w gablotkach i regałach. Często dzieci wybierały kącik czytelniczy na pufach.
Wykorzystanie księgozbioru książek dla przedszkola zakupionego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w klasach 0.
„ Zwierzątka – bohaterowie książek”
„ Zwierzątka – bohaterowie książek”-Projekt przeznaczony do realizacji w klasach zerówkowych z uwzględnieniem potrzeb, zainteresowań i możliwości dzieci. Głównym założeniem projektu jest zbliżenie dziecka do świata zwierząt, zrozumienia go, rozbudzanie w dziecku odpowiedzialności wobec zwierząt, które oswoiliśmy, a także uwrażliwienie na ich krzywdę i cierpienie. Projekt pozwala na stwarzanie przez nauczyciela dogodnych sytuacji poznawczych pozwalających dziecku, poprzez jego naturalne dążenie do odkrywania otaczającej go rzeczywistości, doświadczać prawdy, dobra i piękna. Projekt umożliwia nabywanie przez dziecko opiekuńczego stosunku do świata zwierząt, kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności o obecną, ale i przyszłą jakość życia fauny i flory. Najważniejszym zadaniem podczas realizacji treści zawartych w projekcie jest ich opracowanie, tak aby potrzeba poznania świata zwierząt i ich ochrona wynikała z zainteresowania samych dzieci. Poznawanie świata za pomocą działania i zmysłów jest dla przedszkolaków sprawą naturalną. Realizacja projektu zachęcała dzieci do spontanicznego, aktywnego badania i odkrywania rzeczywistości, do doświadczania i przeżywania, a w efekcie do rozwijania prawidłowych zachowań moralnospołecznych.
• Wizyta w bibliotece szkolnej
• Czytanie przez nauczyciela wybranych pozycji książkowych
• Swobodne wypowiedzi przedszkolaków na temat przeczytanych utworów, pogadanki, odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania.
• Wykonanie pracy plastycznej o tematyce związanej z czytanym fragmentem książki.
Wykorzystane książki :
Magdalena Gruca, Ewa Zontek „Przygody Fenka. Dbam o środowisko”.
Jacob Catherine „Ania Robaczek ratuje pszczoły”.
Marta Krzeminska „Co i jak? Dlaczego rośliny rosną?”.
Mariola Jarocka „Dlaczego jeże mają kolce?
Ogólnopolska kampania społeczna IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ, której celem jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Akcja miała na celu zaprosić jak najwięcej uczniów do działania polegającego na wysłaniu kartek świątecznych swoim najbliższym oraz naszym nauczycielom emerytom. W kampanii tej wykorzystana została specjalna limitowana wersja kartek świątecznych. Dzieci z klas 0a, 0b, 0c wraz z wychowawcami, z chęcią i radością, włączyły się do akcji, by napisać i wysłać świąteczną kartkę.
- Wizyta w bibliotece szkolnej
- Projektowanie kartek
- Ozdabianie kartek
- Wysyłanie wykonanych i ozdobionych kartek swoim dziadkom i emerytom
Wykorzystana książka :
„Wielka księga zawodów”-zawód listonosz
„Starsi czytają młodszym"
"„Starsi czytają młodszym"- spotkania w bibliotece szkolnej, podczas których uczniowie klasy 8 czytali najmłodszym uczniom szkoły książki zakupione w ramach programu. Po zajęciach uczniowie wypożyczali książki, prowadzone były rozmowy z najmłodszymi. Książeczki dobrane były do wieku dzieci, czyli były często wzbogacone kolorowymi ilustracjami. Dzieci chętnie słuchały starszych koleżanek i odpowiadały na pytania dotyczące treści utworu. Celem akcji było nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również integrowanie uczniów klas 8 z dziećmi młodszymi i przedszkolakami. Takie działania powinny przypomnieć także o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż czytanie i oglądanie książek. Popieramy działania, które mają walor edukacyjny , jak i wzbudzające tyle pozytywnych wrażeń.
Wykorzystane książki :
U.Sieńkowska-Cioch „Przygody Jeża Szymona. Jesień-zima”.
J.Papuzińska „Bajczary i czarbaje”.
T.Michałowska „Bajki rozśmieszajki”.
Michalina Kateryna „Co rośnie w sadzie”.
„Książka dobra na wszystko”
• Wizyta w bibliotece szkolnej
• Czytanie opowiadań związanych z różnymi problemami wieku przedszkolnego
• Rozwiązywanie postawionych przed dziećmi konkretnych sytuacji problemowych
• Plakat
Wykorzystane książki :
A.Gielczyńska-Jonik „Edukacyjne baśnie dla przedszkolaków. Hania wciąż się złości”.
A.Gielczyńska-Jonik „Edukacyjne baśnie dla przedszkolaków. Książę Aram nie chce być samodzielny”.
A.Święcicki „Gdzie?Jak?Dlaczego? Kacper w muzeum”.
Paulina Chmurska „Miluś i Emcia. Milus idzie do przedszkola”.
„ Kim chcę zostać jak będę duży ?”
• Czytanie książeczek poświęconych różnym zawodom
• Pogadanka na temat : Kim chcę być jak urosnę ?
• Prace plastyczne przedstawiające przedstawicieli różnych zawodów
„Wielka księga zawodów”.
„ Jak się zachować ?”
• Rozmowy na temat kulturalnego zachowania
• Czytanie książek na temat manier
• Omawianie sytuacji wymuszających różne zachowania
• Prace plastyczne
• Odgrywanie scenek związanych z tematem
Wykorzystane książki :
Magdalena Gruca, Ewa Zontek „Przygody Fenka. Dobre zachowanie. Sprzątam po zabawie”.
Magdalena Gruca, Ewa Zontek „Przygody Fenka. Przepraszam. Zwroty grzecznościowe”.
WNIOSKI
Wzbogacenie biblioteki o ciekawe książki spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, często bestsellery, które dostarczają małym czytelnikom radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudzają zainteresowania. Rozmowy na temat przeczytanych książek dają możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, inicjują różne nowe działania na rzecz promowania czytelnictwa.
Program otworzył możliwości do nowych działań w bibliotece. Na pewno takie będą! Przygoda z książką się nie kończy! Trwa nadal!
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły