Kompetencje sekretem sukcesu
Słuchowisko pod tytułem "Please don't eat me!" wykonane przez grupę początkującą z języka angielskiego klas piątych w ramach projektu unijnego "Kompetencje sekretem sukcesu."
Podtrzymywanie niemieckiej tradycji pieczenia ADVENTSPLÄTZCHEN (ciasteczek adwentowych)
Boże Narodzenie u naszych zachodnich sąsiadów to jedno z najważniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt w roku. Przygotowania do nich zaczynają się cztery tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu. Jedną ze wspaniałych tradycji niemieckich świąt jest pieczenie imbirowych ciasteczek (tzw. Plätzchen), mających kształt ludzików oraz domków.
Uczennice biorące udział w zajęciach dodatkowych z języka niemieckiego w ramach projektu "Kompetencje sekretem sukcesu" podczas grudniowych zajęć podtrzymywały tradycję pieczenia ciasteczek adwentowych (Adventsplätzchen). Dziewczyny poszerzyły swój zasób słownictwa o nowe wyrazy i wyrażenia z działu tematycznego - jedzenie. Poznały nazwy niezbędnych składników. Nazywały po niemiecku czynności, jakie po kolei wykonywały. Wspólne wypieki dostarczyły im wielu niezapomnianych wrażeń, jednak największą przyjemność sprawiła degustacja ciasteczek. Smakowały wyśmienicie.
Wraz z początkiem roku szkolnego, uczniowie klas pierwszych dołączyli do projektu unijnego „Kompetencje sekretem sukcesu” . Na pierwszych zajęciach, uczniowie poznali w języku angielskim jakie pamiątki można przywieść z wakacji oraz gdzie wybrać się na najlepsze wakacje. Oto jak pracowali.
Zajęcia z języka niemieckiego w ramach projektu " Kompetencje sekretem sukcesu"
Uczestniczki zajęć z języka niemieckiego realizowanych w ramach projektu "Kompetencje sekretem sukcesu" nieustannie doskonalą swoje wiadomości i umiejętności z zakresu języka niemieckiego. Poszerzają znajomość słownictwa poprzez korzystanie ze słowników, w tym także internetowych, wykonując różne słowniczki tematyczne. Systematycznie utrwalają swoje bajkowe role. Były już pierwsze próby inscenizacji bajki Kopciuszek w języku niemieckim. Na jednych z zajęć postanowiły zagłębić się w tajniki kuchni niemieckiej i własnoręcznie zrobiły Kartoffelsalat, czyli sałatkę ziemniaczaną, jedno ze sztandarowych dań kuchni niemieckiej. Smakowała wyśmienicie!
5 kwietnia 2019 r. 48 uczestników zajęć z eksperymentu oraz z robotyki uczestniczyło w wyjeździe edukacyjnym do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik.
Uczniowie na zajęciach fizyczno - chemicznych „Laboratorium młodego odkrywcy” kształcą i rozwijają kompetencje matematyczno - przyrodnicze oraz współpracę w grupie poprzez samodzielne wykonywanie różnych eksperymentów, obserwacji i projektów. Na zrealizowanych dotychczas zajęciach uczniowie sprawdzali m.in.:
- najlepszy sposób uzyskania sztucznej lawy do zaprojektowanego modelu wulkanu,
- czy wszystkie wodne roztwory substancji przewodzą prąd elektryczny,
- czym zjawisko fizyczne różni się od przemiany chemicznej,
- od czego zależy gęstość substancji.
Zajęcia z języka niemieckiego w ramach projektu " Kompetencje sekretem sukcesu"
Na zajęciach z języka niemieckiego w ramach projektu " Kompetencje sekretem sukcesu" uczniowie kształcą przede wszystkim kompetencje językowe. Rozpoczęli prace nad przygotowaniem inscenizacji baśni "Aschenputtel" - Kopciuszek w języku niemieckim. Każdy uczestnik wybrał sobie rolę. Odbyły się juz pierwsze próby.
Na zajęciach uczniowie aktywnie pracują w zespole dzieląc się swoją wiedzą. Wzbogacają słownictwo grając w różne gry edukacyjne i multimedialne. Nawiązali współpracę z grupką uczniów ze szkoły Martinus Schule w Niemczech, w miejscowości Bad Orb. Piszą do siebie e-maile doskonaląc swoje umiejętności językowe.
M.M.
„THE LION IS COMING - RUN”
Uczniowie klasy 1a i 1b oraz 4c w ramach projektu unijnego przygotowują przedstawienie w języku angielskim dla swoich rówieśników z klasy. Wybranym motywem są zwierzęta żyjące w Afryce. Przedstawienie o nazwie „The lion is coming” ukazuje współpracę pomiędzy dzikimi zwierzętami. Jak widać artyści pracują w pocie czoła, aby jak najlepiej wczuć się w role oraz z jak najlepszym akcentem wymówić angielskie zdania. Na razie w rękach scenariusz i skupienie na twarzy. W następnej odsłonie zobaczymy już stroje.
Uczniowie klasy 6 b w ramach projektu unijnego, w grupach 2-3 osobowych, przygotowali plakaty w języku angielskim, przedstawiające informacje dotyczące krajów anglojęzycznych. Na części pierwsze rozpracowywane były Szkocja, Stany Zjednoczone, Australia no i oczywiście Anglia. Uczniowie przedstawili efekty swojej pracy pozostałym grupom. Zadanie zakończyło się burzą mózgów na najciekawszy kraj, gdzie mówi się po angielsku.
Na zajęciach z języka angielskiego, prowadzonych w ramach projektu "Kompetencje sekretem sukcesu", uczestnicy przygotowują własne ilustrowane słowniczki tematyczne oraz plakaty z częściami ciała. Podpisują je w języku angielskim. Uczniowie ćwiczą słownictwo angielskie poprzez gry językowe oraz tworzenie własnych gier planszowych.
Uczniowie w ramach projektu "Kompetencje sekretem sukcesu" uczą się korzystać z najnowszych technologi informatycznych i komputerowych używając narzędzi dostępnych na stronach: https://kahoot.com/, https://quizizz.com/, https://www.baamboozle.com/. Uczniowie korzystają z dostępnych zasobów oraz uczą się tworzyć własne.
Zajęcia z robotyki i programowania
Na zajęciach z robotyki i programowania uczestnicy poznają podstawy budowy robotów, budują konstrukcje z instrukcji oraz tworzą swoje własne maszyny. Uczą się programować w aplikacji przeznaczonej dla klocków lego oraz poznają język programowania Python.
Zajęcia biologiczne – „Laboratorium młodego odkrywcy” odbywają się raz w tygodniu. Uczniowie uczestniczący w zajęciach z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania podnoszą kompetencje kluczowe niezbędne na rynku pracy oraz otrzymują zindywidualizowane wsparcie w nabywaniu właściwych postaw/umiejętności. Bogaty zestaw pomocy dydaktycznych, materiałów, sprzętu IT stwarza doskonałe warunki do nauczania eksperymentalnego oraz wykorzystania narzędzi TIK do procesu edukacji. Uczniowie stworzyli gry edukacyjne do nauki chorób wirusowych i chorób bakteryjnych, doskonalą się w planowaniu i przeprowadzaniu doświadczeń.
Dorota Magdalena Witkowska