• Z kopyta kulig rwie...

     • Nowa galeria Z kopyta kulig rwie została dodana do albumu fotograficznego

      Nauka wcale nie musi być nudna i zamknięta w szkolnych murach. 12 lutego przekonali się o tym uczniowie klasy 2a.

      We wsi Borawskie dzieci doświadczyły niezwykłej lekcji przyrody, porównały krajobraz miasta i wsi, obserwowały zmiany jakie zaszły w przyrodzie zimą oraz miały bliskie spotkanie z końmi podczas kuligu. Wielu było takich, którzy przejażdżkę saniami zaprzężonym w konie przeżyli pierwszy raz w życiu! Nie zabrakło także aktywności fizycznej w formie tańców i podskoków przy ogniku. Na rozgrzanie dzieci upiekły kiełbaski i wypiły ciepłą herbatkę.

      Nie wiadomo kiedy nasz czas spędzony na wsi przy pięknej, zimowej pogodzie dobiegł końca i wróciliśmy do Olecka. Zaręczamy, że warto wybrać się za miasto i wykorzystać zimową aurę do dobrej zabawy!

      Dziękujemy bardzo rodzicom: Państwu Kowalewskim za organizację kuligu, Pani Ulińskiej i Panu Krzywickiemu za pomoc w opiece nad dziećmi.

      Wychowawczyni: Agnieszka Nowakowska

     • Bal karnawałowy

     • Nowa galeria Bal karnawałowy została dodana do albumu fotograficznego

      Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego czasu są bale. Bal karnawałowy dla wszystkich dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.

      Taki bal jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

      Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawili się uczniowie klasy 3a (5 lutego), 2a (11 lutego)  i klasy 1a, 2b i 3b (12 lutego) podczas balu karnawałowego. Już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, rycerzy, smoka, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wszyscy z wielką ochotą uczestniczyli w tańcach oraz licznych zabawach, m. in. balonowe party, karaoke, taniec w parach, budowle z klocków, „krzesełkowe koło”, „złap słowo”. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.

      Następny bal już za rok!!!

     • W karnawale to są bale..

     • Nowa galeria W karnawale to są bale.. została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 29 stycznia 2021r. w klasie Oa. Odbył się Bal Karnawałowy.  Od rana do klasy przychodziły wróżki, księżniczki, czarownice, Elzy, kowboje iron Many, Spidermany…

      Wśród pląsów, korowodów, muzyki dyskotekowej dzieci bawiły się wesoło, częstowały się słodyczami. Najwięcej radości sprawiły dzieciom bańki mydlane, popcorn., malowanie twarzy, które przygotowały mamy.

      Radosny nastrój pozostał do końca dnia, kiedy dzieci wracały z balonami do domu.

      Zofia Sadłowska

     • Uczniowie z klasy 2 b poznali przygody „Małego pingwina Pik-Poka”

     • Nowa galeria Starszy czyta młodszym została dodana do albumu fotograficznego

      Pozytywny wpływ zwierząt na życie dzieci jest udowodniony naukowo. Książki, które opowiadają historie o zwierzętach, od zawsze  cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale również rodziców. Lektura o takiej treści jest nie tylko zabawna i ciekawa, ale przede wszystkim bardzo pouczająca. Najczęściej sięgamy po pozycje, w których bohaterowie przeżywają ciekawe przygody. Książki  o tej tematyce niosą ze sobą mnóstwo wartości: ukazują fascynujące przygody, ale też wiele ciekawostek, które szybko zapadają w pamięć.

      11 lutego uczniowie klasy 2b Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku mieli okazję poznać postać pingwinka Pik-Poka – bohatera książki Adama Bahdaja. Przygody Pik-Poka podbiły serca wielu pokoleń polskich czytelników i widzów przede wszystkim swoją nieskomplikowaną fabułą i sympatycznymi bohaterami. W czwartek mogliśmy się przekonać, że współcześnie również zachwycają najmłodszych.

      Zajęcia przeprowadzone w klasie 2b miały na celu podsumowanie zagadnień związanych z lekturą „Zaczarowana zagroda”, ale przede wszystkim uczniowie mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat pingwinów, słuchając czytanego tekstu ze zrozumieniem i wykonując ciekawe zadania. Tego dnia nie zabrakło niespodzianek i słodkości.

      Uczniowie rozpoczęli lekcję od przedstawienia własnych wiadomości na temat pingwinów, po czym  zapoznali się z informacjami o lekturze. Później nastąpił szczególny moment naszego spotkania – fragment przygód Pik-Poka przeczytała naszym uczniom Zastępca Burmistrza Olecka – pani Sylwia Wieloch. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, by później wziąć udział w rozmowie na temat poznanej historii.  Po przyjemnej dyskusji nadszedł moment fizycznego rozluźnienia – uczniowie zatańczyli pingwini taniec, aby w ten sposób przygotować się do kreatywnego działania – tworzenia postaci pingwinka według instrukcji, którą stworzyli sami uczniowie, układając interaktywne puzzle. Zadanie zostało wykonane błyskawicznie, a w efekcie powstały wspaniałe pamiątki, stworzone przez uczniów oraz przybyłych gości – panią Sylwię Wieloch i pana dyrektora Stanisława Kopyckiego.

      To jednak nie był koniec niespodzianek. Tuż po prezentacji prac manualnych nadszedł czas słodkiego poczęstunku, którego nie mogło zabraknąć w tym dniu. Tradycją bowiem jest, że w tłusty czwartek zajadamy się pączkami, a te, które jedliśmy podczas naszej lekcji były również niezwykłe – klasa 2b wygrała domowe pączki podczas licytacji na szczytny cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspólny posiłek umilił uczniom oglądanie jednego odcinka animowanego serialu o przygodach postaci , którą zajmowali się całą lekcję „Małego pingwina Pik-Poka”.

      Na zakończenie Zastępca Burmistrza wręczyła dzieciom upominki i słodkości, a także podziękowała za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w naszych zajęciach.

      Niezwykłą lekcję, o niezwykłym bohaterze lektury, w niezwykle mroźny, ale też słodki tłusty czwartek poprowadził nauczyciel współorganizujący zajęcia w klasie 2b – pan Jarosław Bagieński.

      Serdecznie dziękujemy za udział w naszych zajęciach pani Sylwii Wieloch – zastępcy burmistrza miasta Olecko, panu dyrektorowi – Stanisławowi Kopyckiemu, a także rodzicom, którzy zechcieli przyłączyć się i poobserwować własne dzieci podczas działań edukacyjnych.

      Przeprowadzone zajęcia swą formą i tematyką wpisują się również w innowację „Starszy czyta młodszym”, która w klasie 2b realizowana jest od ubiegłego roku.

      Jarosław Bagieński

     • Ślubowanie klasy Ib

     • Nowa galeria Ślubowanie klasy Ib została dodana do albumu fotograficznego

      Dnia 22 stycznia 2021r. - mimo panującej epidemii - odbyła się w naszej szkole wpisana w kalendarz imprez szkolnych uroczystość ślubowania uczniów klasy Ib integracyjnej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

      Na uroczystość przybył zaproszony gość - dyrektor szkoły p. Stanisław Kopycki, który przywitał podekscytowanych  uczniów ciepłymi słowami.

      Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, odśpiewali hymn państwowy. Gotowi, odświętnie ubrani i świetnie przygotowani przystąpili do złożenia ślubowania, którego doniosłym momentem było pasowanie na „żaków” przez Pana Dyrektora. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, czego dowodem były akty pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawczynie. Ten podniosły moment wzbudził wiele emocji u wszystkich uczestników uroczystości.

      Miłą niespodziankę sprawili też swoim dzieciom rodzice. Ufundowali im wspaniałe personalizowane kubki pamiątkowe.

      Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy ślubowania zostali zaproszeni do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i miłe pogawędki integrujące środowisko szkolne.

      Kochane Pierwszaki!
      Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością! Powodzenia!

      Wychowawczynie klasy Ib

     • Każde dziecko duże małe, lubi bale w karnawale

     • Nowa galeria Każde dziecko duże małe, lubi bale w karnawale została dodana do albumu fotograficznego

      29.01.2021r. w klasie Ib odbył się upragniony, wyczekiwany przez uczniów  bal karnawałowy. Tegoroczna zabawa sprawiła uczniom naszej klasy wiele radości. Odświętnie udekorowana sala stworzyła inspirujący do uciechy klimat. Wśród uczestników  balu trudno było rozpoznać poszczególnych uczniów. Rodzice zadbali o wspaniałe stroje i przebrania, które umożliwiły  ich pociechom spełnienie marzeń o wcielaniu się w ulubione postacie. Karnawałowe kreacje  budziły zachwyt i niesamowite emocje.

      Wychowawczynie zachęcały do  tańca przy skocznej muzyce, którą dzieci dobrze znały, a często nawet wtórowały jej, głośno śpiewając. W trakcie zabawy milusińscy raczyli się smacznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Cała klasa radośnie korzystała z uroków karnawału i wspaniałej zabawy.

      Wychowawczynie klasy Ib:

      Katarzyna Fiećko i Joanna Cichanowicz

     • Dzień Patrona – wyniki konkursów

     • 18 stycznia 2021r., w rocznicę śmierci ks. Jana Twardowskiego,  obchodziliśmy Dzień Patrona.  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach poświęconych patronowi - quizie na temat  życia i twórczości Jana od biedronki (kl. 4-8) oraz konkursie plastycznym dotyczącym ilustracji do wybranego wiersza Jana Twardowskiego (kl. 1-3). Organizatorkami konkursów były panie:  Anna Kawałko, Magdalena Antkiewicz i Anna Karolina Szyłkiewicz.

      Oba konkursy cieszyły się dużą popularnością, wzięło w nich udział w sumie 105 osób. Oto zwycięzcy.

      Konkurs plastyczny

      1miejsce – Alan Krasnoborski (kl. 1a) i Liliana Witanowska (kl.3b)
      2 miejsce – Jakub Pachutko (kl. 1a)
      3 miejsce – Maja Sokołowska (kl. 3a)

      Wyróżnienia: Maja Borys (kl.1b) i Lena Stasiak (kl. 3b)                                                              

      Quiz

      1miejsce – Wiktoria Kulik (kl. 6a) – maksymalna ilość punktów z quizu – 24p.

      Wyróżnienia – osoby, które zdobyły 23 lub 22 p./ 24p.:
      Maria Banach (kl. 7b)
      Pola Bedyńska (kl. 6c)
      Wiktor Bondarenko (kl. 4b)
      Lidia Grześ (kl. 6b)
      Filip Jankowski (kl. 4b)
      Kacper Kukowski (kl. 6b)
      Weronika Kulik (kl. 7b)
      Lena Michniewicz (kl. 4b)
      Rozalia Mikielska (kl. 8a)
      Joanna Ostrowska (kl. 4b)
      Edyta Sienkiewicz (kl. 6a)
      Lena Szyłkiewicz (kl. 6c)

      Zwycięzcom gratulujemy! Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody czekają do odebrania w sekretariacie szkoły.

      Przypominamy, że na Classroomie cały czas jest dostępna  zakładka dotycząca patrona. Znajdują się  tam linki do ciekawych stron o patronie i jego poezji, także nagrania uczniów, nauczycieli i rodziców recytujących lub czytających  wiersze patrona. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony .

      Anna Karolina Szyłkiewicz

     • Uczniowie genialnie podsumowali lektury

     • Platforma Genially to doskonałe narzędzie wykorzystywane przez nauczycieli do tworzenia ciekawych lekcji w trybie nauki zdalnej. W styczniu Genially zostało docenione w BETT Show (targi nowoczesnych technologii w edukacji, które co roku odbywają się w Londynie), zdobywając prestiżową nagrodę Global Edtech Startup Awards (GESA). Genially zostało uznane za najlepszy startup przyszłości. 

      To narzędzie wyróżnia się przede wszystkim wielofunkcyjnością, która daje możliwość porządkowania różnorodnych treści: dokumentów, obrazów, filmów, gier, nagrań audio, linków do zasobów zewnętrznych, czy innych prezentacji, a wszystkie te elementy można umieścić na jednym slajdzie. Bardzo atrakcyjną funkcją jest możliwość dodawania interaktywności do wykorzystanych w prezentacji materiałów oraz animowanie treści. W ten sposób można stworzyć zasób, który pozwala w atrakcyjny sposób przedstawić informacje podczas każdej lekcji.

      Jak mogli się przekonać uczniowie z klas VI a, b, c oraz 8 a – tworzenie na platformie Genially nie jest jedynie domeną nauczycieli. W ramach podsumowania pracy nad lekturami uczniowie mieli sposobność stworzenia własnej prezentacji, wykorzystując to interaktywne narzędzie. Każdy uczeń miał za zadanie stworzyć jedną kartę prezentacji według przydzielonego zadania. Zostały one później połączone w całość.

      Wykonanie prezentacji pozwoliło nie tylko na przyswojenie i podsumowanie materiału lekturowego, ale również poszerzyło kompetencje komputerowe uczniów, którzy w kreatywny sposób wykorzystali warunki nauczania zdalnego. Swoim zaangażowaniem i inwencją twórczą uczniowie pokazali, że nowoczesne narzędzia edukacyjne nie są im straszne. Przed nimi jeszcze wiele genialnych przygód z tą platformą – już w marcu uczniowie będą tworzyli escape room według własnego klucza tematycznego.

      Poniżej znajdują się prezentacje dotyczące podsumowanych lektur.

      Klasa VI a – Rafał Kosik, „Felix, Net i Nika oraz Gang NiewidzialnychLudzi”:
      https://view.genial.ly/5fcf6e22667c130d2062ea98/presentation-6a-felix-net-i-nika
      Klasa VI b – John Ronald Reuel Tolkien, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”:
      https://view.genial.ly/5fd0b5a0b311230dad31a1b8/presentation-6b-hobbit-czyli-tam-i-z-powrotem
      Klasa VI c – Henryk Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”:
      https://view.genial.ly/5fcf53aa185a0d0d977ce8d3/presentation-6c-w-pustyni-i-w-puszczy
      Klasa VIII a – Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”:
      https://view.genial.ly/5fc4cf8d133eb90d126727fb/presentation-8a-pan-tadeusz-adama-mickiewicza

      Mariola Zdancewicz

     • Lapbooki klasy 2b

     • Nowa galeria Lapbooki klasy 2b została dodana do albumu fotograficznego

      Klasa 2 b już nie pierwszy raz tworzy piękne lapbooki. Pierwsze próby były podczas nauczania zdalnego w październiku. Tym razem lektura "Zaczarowana zagroda" zainspirowała nas do kolejnego lapbooka.

      W naszych „książkach na kolanach” pojawiły się najważniejsze informacje dotyczące życia i funkcjonowania pingwinów oraz kontynentu jakim jest Antarktyda. Metoda ta okazała się bardzo ciekawa i twórcza. Pozwoliła nie tylko na uzupełnienie i poszerzenie swojej wiedzy, ale również na wykorzystanie swoich zdolności manualnych.

      Oto efekty naszej pracy.

      Klasa 2b

     • Ślubowanie klasy Ia

     • Nowa galeria Ślubowanie klasy Ia została dodana do albumu fotograficznego

      „Uczniem być to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi,

      Uczyć się by świat poznawać, ślubujemy dziś”

      2 lutego 2021r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość pasowania uczniów klasy 1a na pierwszoklasistów. Z powodu epidemicznej sytuacji panującej w kraju krótka ceremonia odbyła się bez udziału zaproszonych gości i społeczności szkolnej. Pomimo tego dla pierwszaków była wielkim wydarzeniem. Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem Dyrektora Szkoły pana Stanisława Kopyckiego, który powitał wszystkich zebranych i skierował gorące słowa do pierwszoklasistów.

      Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci uczniowie klasy 1a ze skupieniem wysłuchali zaprezentowanej recytacji przez uczennice klasy 3b – Alicję Konopko i Lenę Stasiak. Z dumą odśpiewali hymn państwowy oraz hymn szkoły. Niezwykle podniosłym momentem podczas uroczystości było złożenie przyrzeczenia oraz pasowanie na ucznia.

      Po uroczystym złożeniu ślubowania, pan dyrektor Stanisław Kopycki dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Wicedyrektor szkoły pan Jarosław Kosakowski rozdał dzieciom pamiątkowe dyplomy, a wychowawczyni przekazała upominki ufundowane przez rodziców. Dyrekcja złożyła dzieciom życzenia, wyrażając nadzieję, że każdy dzień w naszej szkole przyniesie im wiele radosnych chwil. W ten sposób  pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. J. Twardowskiego w Olecku.

       Na zakończenie uroczystości pojawili się rodzice, którzy złożyli na ręce dyrekcji i wychowawcy piękne kwiaty z wiązanką życzeń i podziękowań.

      Do grona społeczności szkolnej wstąpili:

      Kornelia Białanowska
      Adam Bilbin
      Julia Budukiewicz
      Antoni Grzymkowski
      Filip Jurewicz
      Marcel Konopko
      Alan Krasnoborski
      Lena Krawiec
      Antoni Makal
      Aleksander Lotkowski
      Jakub Pachutko
      Maciej Piszczek
      Antoni Rynkiewicz
      Patryk Saczek
      Amelia Toczyńska
      Szymon Toczyński
      Filip Walicki
      Liliana Wasilewska
      Maja Wilczewska
      Aleksandra Zwęglińska
      Halina Żukowska

      Najmłodszych uczniom  szkoły w życzę samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

      Wychowawczyni - Anna Stasiak