• Komunikat

     • Decyzją Ministra Edukacji Narodowej szkoły w całej Polsce funkcjonuję w ograniczonym zakresie. Nauczanie odbywa się na odległość. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III mają zapewnioną w szkole opiekę. Uczniowie mają także prawo do skorzystania z konsultacji na terenie szkoły (na wniosek ucznia i jego rodzica lub na wniosek nauczyciela za zgodą rodzica ucznia).  Konsultacje: dla klas VIII – od 25.05.2020 r.; dla klas pozostałych od 1.06.2020 r.

      Rodziców i pozostałych interesantów prosimy o kontakt telefoniczny (875239100) lub e-mail (sp4@sp4.olecko.pl). Kontakt osobisty tylko w sprawach pilnych. Przed planowaną wizytą w szkole konieczny jest uprzedni kontakt telefoniczny pod nr tel. 87 523 91 00.

     • Korespondencję, w tym  wnioski i zgłoszenia dzieci do oddziału "0" i klasy 1

     • Korespondencję, w tym  wnioski i zgłoszenia dzieci do oddziału "0" i klasy 1, bardzo prosimy zostawiać w specjalnie do tego przeznaczonej skrzynce umieszczonej przy głównym wejściu do szkoły lub przesłać skan/zdjęcie wniosku/zgłoszenia dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na e-mail sp4@sp4.olecko.pl.

     • Przywitanie przedszkolaków

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Przywitanie przedszkolaków.

      W związku z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Krasnal w Olecku, oddziały przedszkolne zostały przeniesione na 3 tygodnie do różnych placówek oświatowych w Olecku. Nasza szkoła ma przyjemność gościć grupę Pszczółek, do której uczęszczają czterolatki.

      W dniu przybycia maluszków klasa Ib z wychowawcami oraz dyrekcją serdecznie je przywitali. Pierwszoklasiści wręczyli młodszym kolegom samodzielnie wykonane laurki, kolorowe ołówki oraz interaktywną książeczkę „Pająk Patryk”. Natomiast pani wicedyrektor Małgorzata Michałowska poczęstowała wszystkie dzieci cukierkami.

      Jest nam bardzo miło gościć tak wspaniałe przedszkolaki. Dołożymy wszelkich starań, aby pobyt w naszej szkole był dla nich atrakcyjny i bezpieczny.

      M. Nalewajko

     • Warsztaty z Teatroteką w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty z Teatroteką w Szkole Podstawowej Nr 4 w Olecku.

      04.03.2020 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbyły się warsztaty teatralne na temat: Jak wykorzystać metody pedagogiczno – teatralne w praktyce szkolnej? Zostały one zorganizowane przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Olecku oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W spotkaniu uczestniczyło prawie czterdzieści nauczycielek ze szkół podstawowych z powiatu oleckiego, z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Głuchych w Olecku, panie z Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate” w Olecku oraz z Biblioteki Pedagogicznej w Olecku. Zainteresowanie szkoleniem było tak duże, że zostało ono przeprowadzone w dwóch grupach. Warsztaty prowadzili pedagodzy teatru  współpracujący z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

      W trakcie pierwszej części spotkania zaprezentowany został portal Teatroteka Szkolna.  Panie mogły przyjrzeć się umieszczonym na nim narzędziom i zastanowić się nad możliwością wykorzystania tych materiałów we własnej pracy z dziećmi i młodzieżą. Dyskusję wywołał też filmik przedstawiający nietypowy sposób omawiania wierszy z uczniami na lekcjach. Kilka nauczycielek już zapowiedziało, że metodę tę na pewno wykorzysta na swych zajęciach. Wiele osób zadeklarowało też, że dokładnie przyjrzy się zasobom zamieszczonym na prezentowanym portalu, a daje on wiele możliwości. Jednak największe emocje uczestniczek wzbudziła część druga – warsztatowa –  poprzedzona zabawą ruchową. Panie miały możliwość wykazać się talentem aktorskim i choć przez chwilę mogły poczuć się dzieckiem – dzieckiem, które jest ciekawe, pragnie poznawać i doświadczać czegoś nowego.

      Grupa nauczycielek pracujących z młodszymi dziećmi pracowała w oparciu o tekst Juliana Tuwima pt. Ptasie radio. Miały one za zadanie wcielić się w wybranego ptaka i odegrać scenki z wiersza w grupach.

      Z kolei panie pracujące z uczniami starszymi stanęły przed trudnym zadaniem zaprojektowania w zespołach scenografii do fragmentu Balladyny i odegrania etiud do wybranej sceny. Wszystkie wykazały się niebywałą kreatywnością. No bo jak, mając do dyspozycji tylko przedmioty znajdujące się w klasie, rękawice bokserskie, drabinę i rolkę ręcznika papierowego, zaaranżować przestrzeń sceniczną, jak wyczarować świat, w którym każdy przedmiot coś znaczy, w którym dzieją się wydarzenia osadzone w konkretnych realiach? A trzeba jeszcze pamiętać o zbudowaniu nastroju, oddaniu emocji bohaterów. Niemożliwe? Ależ skąd! Nie dla nas. Zaskoczenie na twarzach oglądających, zaciekawienie, a często i salwy śmiechu na sali świadczyły nie tylko o powodzeniu tego działania, były też dowodem, że wszyscy dobrze się bawili. Okazało się, że niepozorna drabina może być domem, stołem, a nawet …dziurką od klucza. Krzesło zaś zamienia się kolejno w wózek,  nosze, hamak, by w końcu przeistoczyć się w pociąg. W teatrze przecież wszystko jest możliwe.

      Całemu spotkaniu towarzyszył miły, radosny nastrój, zaś ponad głowami nieustannie krążyły pomysły, które już chciałoby się wcielić w życie. Była to też doskonała okazja do lepszego poznania się, integracji, wymiany doświadczeń. W wielu głowach zrodziły się też nowe koncepcje. Wszyscy opuścili mury naszej szkoły w wyśmienitych humorach, zrelaksowani i zainspirowani, chociaż z żalem w sercu, że czas tak szybko płynie i  trzeba się rozstać, a można by jeszcze wspólnie  tworzyć i dobrze się przy tym bawić. Dużo osób wyraziło radość z tego, że mogło uczestniczyć w tych warsztatach, a jednocześnie zadeklarowało chęć ponownego wzięcia udziału w podobnych zajęciach. Z całą pewnością był to przyjemnie, twórczo i efektywnie spędzony czas.

      Agnieszka Anna Kopycka

     • Sudoku - Lubię to!

     • Już po raz czwarty w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Kochanowskiego w Olecku 14 lutego 2020 r. odbył się finał konkursu „Sudoku – Lubię to!”.  W etapie szkolnym w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 650 uczniów ze szkół  powiatu oleckiego. W ścisłym finale tej edycji uczestniczyło  98. zwolenników Sudoku. Naszą szkołę reprezentowała dziewiątka dziewcząt z klas III – VIII wyłoniona w etapie szkolnym. Uczniowie rozwiązywali cztery diagramy. Czas oczekiwania na wyniki umilił słodki poczęstunek i świetny program słowno - muzyczny „Szkoła w krzywym zwierciadle” w wykonaniu uczniów SP 1 w Olecku. A oto wyniki tegorocznej klasyfikacji:

      W kategorii szkół podstawowych klasy I-III  najwyższe miejsca zajeły nasze uczennice z klasy 3b: pierwsze miejsce zajęła Lena Michniewicz - podopieczna pani Katarzyny Fiećko i Małgorzaty Marcinkiewicz, czwarta była Martyna Mikielska, a dziesiąte miejsce zajęła Maja Wasilewska.

      W kategorii klas IV-VI piąte miejsce zajęła Lidia Grześ  z kl. 5.b, siódma była Gabriela Bogdańska z klasy 6a, a dziesiąte  miejsce przypadło Mai Fiedorowicz z klasy 5c.

       W kategorii  klas VII-VIII oraz klas I szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych najwyższe piąte  miejsce zajęła Rozalia Mikielska z kl.7a,  ósma była Natalia Buraczewska z kl. 7b, a trzynasta  Julia Truszczyńska z 8a.

      Gratulujemy naszym uczennicom udanego występu.

      Małgorzata Grzyb - szkolny koordynator konkursu 

     • Po prostu po polsku

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Po prostu po polsku.

      „Po prostu – po polsku!”
      III Powiatowy Turniej Językoznawczy pod Honorowym Patronatem
      Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Olecka

      Chodzi mi o to, aby język giętki, / powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” autor tego cytatu – Juliusz Słowacki, choć niewątpliwie był mistrzem słowa, zdawał sobie sprawę z tego, że precyzyjne i poprawne przelewanie własnych myśli na papier, nie jest łatwą sztuką. Nasz język ojczysty ma bowiem bardzo bogatą historię, która zapisała się w jego ortografii, fleksji, składni, fonetyce, frazeologii oraz leksyce. Z uwagi na to słowa Juliusza Słowackiego  przyświecały nam 21 lutego 2020 r. podczas III Powiatowego Turnieju Językoznawczego  „Po prostu – po polsku!”, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.

      Ideą konkursu było gruntowne zweryfikowanie znajomości z zakresu wiedzy o języku i wykorzystanie tej wiedzy poprzez kreatywne i nowatorskie formy ich omówienia, wyrabianie sprawności językowej poprzez udzielanie wypowiedzi słownych oraz rozbudzanie zainteresowań językiem polskim. Jesteśmy pewni, iż formuła konkursu i atmosfera zdrowej rywalizacji przyczyniły się do zachęcenia młodzieży, aby dbała o poprawność mowy na co dzień.

      Jednym z najważniejszych celów naszego przedsięwzięcia było  rozwijanie kluczowych kompetencji młodego człowieka, a jedną z nich niewątpliwie jest umiejętność komunikacji w sposób bezbłędny, prosty, jasny i zrozumiały. Turniej kształtuje wiele umiejętności, a poprawna wymowa i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym w mowie i piśmie, wykorzystujemy przez całe życie. Nieprzypadkowo została wybrana również data konkursu, bowiem 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

      Atutem turnieju „Po prostu – po polsku!” jest również aktywizacja i integracja środowiska lokalnego. W tym roku przedsięwzięcie miało zasięg powiatowy. Zaprosiliśmy do udziału szkoły z powiatu oleckiego.

      Nasze przedsięwzięcie wspierali od strony organizacyjnej i promocyjnej Dyrektorzy Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku – pani Małgorzata Michałowska i pan Stanisław Kopycki.

      Objęcie turnieju honorowym patronatem przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Olecka kolejny raz pokreśliło wyjątkowy charakter przedsięwzięcia oraz nadało mu szczególną rangę.

      „Po prostu – po polsku!” to konkurs, którego adresatami byli uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej i składał się z dwóch etapów. Etap pierwszy  - eliminacje szkolne, każda ze szkół przeprowadza zgodnie z własną koncepcją, tak, by wyłonić trzech najlepszych zawodników do etapu powiatowego.

      W tegorocznych zmaganiach rywalizowały 4 trzyosobowe drużyny z powiatu oleckiego. Były to mianowicie:

      • Szkoła Podstawowa w Wieliczkach reprezentowana przez: Adriannę Sulżycką, Dominikę Wojciulewicz i Michalinę Dziedziach;
      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku reprezentowana przez: Julię Bednarek, Roksanę Kornyszko oraz Karinę Leonarczyk;
      • Szkoła Podstawowa Nr 3  im. Jana Pawła II w Olecku reprezentowana przez:  Justynę Bielecką, Julię Domańską, Nadię Romotowską;
      • Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku reprezentowana przez:  Martynę Toczyńską, Julię Szlaszyńska i Julię Truszczyńską.

      Turniej składał się z dziesięciu konkurencji, z pięciu działów nauki o języku obejmujących zagadnienia zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej z przedmiotu język polski.

      Dwie pierwsze konkurencje sprawdzały wiedzę uczniów z zakresu fleksji języka polskiego. W pierwszym zadaniu uczniowie musieli zmierzyć się z poprawną odmianą imiesłowów, w drugim natomiast wykazać się wiedzą z zakresu znajomości części mowy oraz kodowania. Zadaniem drużyn było bowiem oznaczenie konkretnych części mowy i przedstawienie schematu poprzez ułożenie odpowiednich klocków.

      Kolejną dziedziną nauki o języku, z której sprawdzani byli uczestnicy konkursu, było słowotwórstwo. Tym razem uczniowie nazywali rodzaje wyrazów złożonych oraz tworzyli wyrazy pochodne i klasyfikowali je do poszczególnych kategorii słowotwórczych.

      Jak wymawiać poprawnie wyrazy, ile w nich głosek, liter i sylab uczennice wskazały w kolejnym zadaniu z fonetyki. A  w drugiej konkurencji z tej dziedziny wykazały się wiedzą z upodobnień fonetycznych.

      W tym roku nie mogło również zabraknąć frazeologizmów. To zadanie polegało na odgadnięciu związków frazeologicznych przedstawionych za pomocą ilustracji. Uczestniczki musiały również podać ich rodowód oraz wytłumaczyć znaczenie.

      Kolejna konkurencja obejmowała zagadnienia ze składni, tu dziewczęta określały części zdania oraz części mowy, jakimi te części zdania zostały wyrażone.

      Przedostatnia konkurencja sprawdzała umiejętność z ortografii. Zadanie polegało na poprawnym zapisie słów, które na co dzień przysparzają nam nie lada problemów. Trzeba przyznać, że młodzież doskonale orientowała się w pułapkach, jakie funduje nam język ojczysty i zapis takich wyrazów jak supercena, na pewno, czy naprawdę nie sprawiły im żadnego kłopotu.

      Dużo emocji wśród uczestników wzbudziła ostatnia konkurencja z leksykologii. Zadanie sprawdzało znajomość wyrazów obcych lub rzadko używanych w języku codziennym.  

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz rzetelną oceną poszczególnych zadań czuwała Komisja Konkursowa w składzie:

      • p. Małgorzata Burba – ekspert MEN, edukator, pracownik W-M ODN w Olsztynie filia w Olecku;
      • p. Anna Kisiel – wieloletni nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku;
      • p. Katarzyna Kamińska – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku, nauczyciel języka polskiego.

      Uczniowie prezentowali wysoki poziom wiedzy, a ciekawe konkurencje mobilizowały uczestników do wytężonej pracy i zdrowej rywalizacji. Efekty uczniów były satysfakcjonujące, ukazały ogromne talenty zarówno polonistyczne, humanistyczne oraz językowe.

      Rywalizacja prowadzona w duchu fair play zakończyła się zwycięstwem drużyny ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku przygotowywaną przez panie: Martę Kosobucką oraz Monikę Kacprzyk. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach  przygotowywana przez panią Jolantę Motulewicz, trzecie miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, którą przygotowywała pani Emilia Stasiak.

      W III Powiatowym Turnieju Językoznawczym „Po prostu – po polsku!” nie było uczniów przegranych, wszyscy brali bardzo aktywny udział w konkursie i dzięki tak zaangażowanej postawie wszyscy mogą się cieszyć z wygranych i chwalić się swoją wiedzą.

      Dzięki sponsorom, którymi byli lokalni przedsiębiorcy z powiatu oleckiego, żaden uczestnik turnieju nie wyszedł z pustymi rękoma. Za udział w turniejowych zmaganiach wszyscy otrzymali dyplomy, upominki książkowe, a zawodnicy zwycięskiej drużyny otrzymali czytniki książek elektronicznych, za drugie miejsce uczestnicy otrzymali powerbanki, a za trzecie bezprzewodowe głośniki.

      Realizacja turnieju to ogromne wyzwanie zarówno organizacyjne jak i merytoryczne. Pomysłodawczyniami konkurencji były nauczycielki języka polskiego p. Mariola Zdancewicz i p. Agnieszka Gryniewicz-Dębkowska, które odpowiadały również za organizację i przeprowadzenie konkursu. Część powitalną poprowadzili uczniowie: Julia Trojanowska (kl. VIII a) i Piotr Modzelewski (kl. VIII b), nad nagłośnieniem oraz prezentacją multimedialną czuwał Jakub Kozłowski (kl. VII a).

      Podjęte działania zrealizowano przy wsparciu Dyrekcji oraz pracy nauczycieli: Małgorzaty Marcinkiewicz i Jarosława Bagieńskiego, a także pracowników administracji i obsługi szkoły.

      Mariola Zdancewicz

     • Święto Babci i Dziadka w klasie Ib

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Babci i Dziadka w klasie Ib.

      Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Klasa I b przygotowała niezwykłe spotkanie. Zaproszeni goście licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w przedstawieniu, które przeniosło Ich w czasy PRL-u. Była również piosenka oraz tradycyjne życzenia. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie. Dzieci z udziałem mam przygotowały również poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Pierwszoklasiści poprzez inscenizację, wiersze oraz piosenki mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia.

      W.Chmielewska