• Macmillan Primary School Tournament VII

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Macmillan Primary School Tournament VII.

      30 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego  w Olecku odbył się turniej z języka angielskiego w ramach ogólnopolskiej akcji Macmillan Primary School Tournament VII, którego organizatorami była  Szkoła Podstawowa Nr 4  z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz wydawnictwo Macmillan. Turniej przeznaczony był dla uczniów klas IV i V szkoły podstawowej. Celem konkursu było motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy i znajomości języka angielskiego oraz integracja uczniów pobliskich szkół.

      Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z sześciu szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku (przygotowanych przez panią Dorotę Karczewską), Szkoły Podstawowej Nr 2 im. M. Kopernika w Olecku (przygotowywanych przez panią Małgorzatę Żabicką – Bojar), Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanych przez panią Justynę Ołów), Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanych przez panią Magdalenę Borys),  Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sokółkach (przygotowywanych przez panią Ewelinę Szóstkiewicz) oraz ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie (przygotowywanych przez panie Katarzynę Żuryńską i Małgorzatę Smokowską).

      Uczniowie zmagali się przez 45 minut z testem jednokrotnego wyboru. Po ciężkiej pracy uczestnicy turnieju udali się na słodki poczęstunek i chwilę relaksu. Po krótkim czasie nastąpiło ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród. Uczniowie, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a pozostali dyplomy i drobne upominki.

      Pierwsze miejsce w turnieju zajęła uczennica Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku – Zuzanna Żukowska, drugie miejsce zajął uczeń Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku – Krzysztof Godlewski oraz trzecie miejsce ponownie uczennica Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku – Izabela Giczewska.

      Dziękujemy za wsparcie wydawnictwu Macmillan oraz Szkole Języków Obcych „English Zone”.

      Wszystkim uczestnikom raz jeszcze dziękujemy za udział w konkursie, laureatom składamy serdeczne gratulacje, a chętnych i zainteresowanych konkursem zapraszamy za rok.

      Organizatorzy turnieju:

      • wydawnictwo Macmillan - Anna Rokita
      • Fabian Szóstkiewicz
      • Magdalena Antkiewicz
      • Magdalena Borys
     • Powiatowy Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii klas drugich"

     • 29 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku już po raz XV odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny " Mistrz Ortografii klas drugich". Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy 2b Lena Michniewicz oraz Maja Wasilewska, podopieczne Pani Katarzyn Fiećko i Małgorzaty Marcinkiewicz. Dziewczęta wykazały się świetną znajomością ortografii i interpunkcji. Niestety jak to bywa na każdym konkursie, trzeba było wyłonić najlepszych. Na liście laureatów znalazła się Maja Wasilewska, która zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy.

      Mai i Lenie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów.

      M.Marcinkiewicz

     • Najlepiej jest u mamy

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Najlepiej jest u mamy.

      „Najlepiej jest u mamy, to każde dziecko wie.

      Najlepiej jest u taty, gdy smutno ci i źle”.

      W ramach obchodów w naszej szkole dnia rodziny, w klasach 0a, 0b i Ib przeprowadzono zajęcia integrujące rodziców i dzieci. Wychowawczynie:  Zofia Sadłowska, Agnieszka Sztylka, Aneta Skrzypiec i Izabela Kuczyńska wraz z uczniami zorganizowały gościom wzruszającą część artystyczną zakończoną wspólnym poczęstunkiem. Uczniowie klasy Ib przygotowali humorystyczne przedstawienie zatytułowane „W supermarkecie”.  W odpowiedni nastrój wprowadziła wzruszająca piosenka  pt. ”W ogrodzie.” W repertuarze klasy znalazła się również piękna recytacja  wierszy, a goście podziwiali zdolności muzyczne swoich pociech oraz zacięcie aktorskie. Punktem kulminacyjnym zajęć stało się nagranie,  w którym dzieci opowiadają o swoich rodzicach. I to poruszyło wszystkie serca, i te małe i te duże. W klasach 0a i 0b dzieci nie musiały wiele mówić, wystarczyło, że pokazały się na scenie i uśmiechnęły się do rodziców, którzy nie ukrywali swojej radości i wzruszenia.  I już za to posypały się gromkie brawa. Oczywiście ich część artystyczna okraszona była wieloma piosenkami i wierszami zaprezentowanymi w niepowtarzalny sposób. Najmłodsze dzieci wystąpiły w inscenizacji słowno–muzycznej „Gdy kropelka była mała”. Każde dziecko w przygotowanie występu włożyło wiele pracy, cierpliwości i zaangażowania. Często kosztem innych zajęć, bardziej atrakcyjnych niż próby. Kochający rodzice zawsze wspierają swoje pociechy, cieszą się i smucą razem z nimi. Swoją postawą dają przykład młodemu człowiekowi, bo to ich zachowanie i postawy często dzieci naśladują. Dziękujemy drodzy Rodzice, że byliście z nami.

      AS

     • Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki.

      23 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana od Biedronki. Wiersze naszego Patrona „od mrówki, ważki, biedronki” łączą humor z powagą, rzeczom małym, szczegółom nadają rangę wielkości, uczą zachwytu nad światem i wielkiej miłości do ludzi. Niepowtarzalność poezji ks. Jana Twardowskiego polega na doskonałym połączeniu klimatu ciepła i pełnej humoru obserwacji świata i człowieka.

      Te cechy dostrzegli również młodzi recytatorzy. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W tym roku do konkursu przystąpiło aż 59  recytatorów.

      Oto nagrodzeni:

      I kategoria: klasy 0-3 sp

      I miejsce – Rafał Smokowski (3a)

      II miejsce – Alicja Konopko (1b)

      III miejsce – Katarzyna Wiśniewska (1a)

      Wyróżnienia:

      Aleksandra Toczyńska (1b)

      Sara Wiśniowska (0b)

       

      II kategoria: klasy 4-6 sp

      I miejsce – Dawid Białanowski (5b)

      II miejsce – Michalina Kalinowska (5a)

      III miejsce – Martyna Toczyńska (6a)

      Wyróżnienia:

      Antonina Dębska (6b)

      Maja Dziubińska (4c)

      Zofia Reczko (4c)

      II kategoria: klasy 7- 8 sp /3 gim.

      I miejsce – Eryk Czaplejewicz (8a)

      II miejsce – Agnieszka Majewska (3aG)

      III miejsce – Aleksander Sienkiewicz (7b)

      Wyróżnienia: Filip Krawczyk (7a), Piotr Modzelewski (7b)

       

      Gratulujemy! 

      Laureaci etapu szkolnego będą reprezentować naszą szkołę 5 czerwca w IX Powiatowym Konkursie Recytatorsko-Muzycznym Poezji Jana od Biedronki w AGT w Olecku. 
      Życzymy Powodzenia!

      Nagrody na konkurs ufundowała Rada Rodziców. Dziękujemy.

      Karolina Szyłkiewicz

     • DACHL w pigułce

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DACHL w pigułce.

      16 maja 2019r. w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego  w Olecku odbył się I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych „DACHL w pigułce”, którego  organizatorami były  Szkoła Podstawowa Nr 4  z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku oraz  Szkoła Podstawowa w Babkach Oleckich. Głównym celem konkursu było motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy i znajomości języka niemieckiego, rozbudzanie ciekawości i otwartości wobec kultury krajów niemieckojęzycznych oraz integracja uczniów pobliskich szkół.

      Do konkursu przystąpiło 14 uczniów z pięciu szkół z powiatu oleckiego: Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku (przygotowanych przez panią Emilię Kaczmarek), Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku (przygotowanych przez panią Reginę Rynkiewicz), Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku (przygotowanych przez panią Małgorzatę Marcinkiewicz), oraz ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich (przygotowanych przez panią Violettę Janczenię). Do konkursu każda szkoła mogła wystawić 3 uczestników, po wcześniejszych eliminacjach szkolnych.

      Komisja w składzie: przewodniczący Zbigniew Bogdan, oraz członkinie Ewa Budzińska i Urszula Zaborowska, czuwała nad poprawnością przebiegu konkursu. Tego samego dnia po obradach jury odbyło się uroczyste podsumowanie wraz z ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród. Najlepszym spośród uczestników konkursu okazał się Paweł Kuszewski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku. Drugie miejsce zajął Krzysztof Bielawski ze Szkoły Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, a trzecie miejsce zajęła Julia Chmielewska ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich. Dowodem na to, że walka była zacięta, była dogrywka, składająca się z 9 pytań, ponieważ konkurs nie przewidywał miejsc  ex aequo. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a zwycięzcy atrakcyjne nagrody. W czasie, gdy jury sprawdzało testy i typowało zwycięzców, wszyscy uczestnicy próbowali smakołyków, przygotowanych przez organizatorki konkursu Małgorzatę Marcinkiewicz i Violettę Janczenię.

      Wszystkich uczestnikom raz jeszcze dziękujemy za udział w konkursie, laureatom składamy serdeczne gratulacje, a chętnych i zainteresowanych konkursem zapraszamy za rok.

       Organizatorzy: Małgorzata Marcinkiewicz i Violetta Janczenia

     • Konkurs plastyczny "Wiem, jaki zawód będę wykonywać w przyszłości"

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs plastyczny - doradztwa zawodowe.

      9 maja 2019 roku odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom Powiatowego Konkursu Plastycznego ,,Wiem, jaki zawód będę wykonywać w przyszłości'' - adresowanego do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej  oraz Powiatowego Konkursu na Prezentację Multimedialną ,,Mój zawód- moja praca''- skierowanego do uczniów klas VII-VIII SP, III G. i szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem konkursów było PCWE w Olecku. Na początku uroczystości – pani dyrektor Elżbieta Domasik gorąco przywitała przybyłych gości i podziękowała wszystkim osobom biorącym udział w konkursach oraz ich opiekunom za przygotowanie. Następnie odbyło się ogłoszenie wyników. Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice – 2 z klasy VI i 2 z klasy VIII. Uczennica naszej szkoły – Martyna Kasprzyk z VIII B za prezentację – „Dietetyk” zajęła 3 miejsce w konkursie prezentacje multimedialne. Nagrody zwycięzcom wręczał pan  Marian Świerszcz – starosta olecki wraz z przewodniczącą komisji. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali drobne upominki i dyplomy. Po uroczystości odbył się mały poczęstunek, w czasie którego uczniowie mogli wypić herbatę oraz porozmawiać z organizatorami konkursu i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

      Martyna Kasprzyk – kl.VIII B

     • Sukcesy artystyczne w klasach I - III

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sukcesy artystyczne w klasach I - III.

      Jak co roku na wiosnę w naszym mieście odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Gratka dla nastolatka.”

      Z naszej szkoły w eliminacjach udział wzięło dwóch solistów i jeden zespół. Do ścisłego finału zakwalifikowała się Maja Wasilewska i Lena Michniewi cz z klasy II B, przygotowane przez panią Katarzynę Fiećko oraz zespół „Biedroneczki” z klasy I B prowadzony przez panią Anetę Skrzypiec.

      1 maja 2019 roku o godzinie 12.00, w sali kina Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku rozpoczęły się występy finałowe.  Corocznie organizowany konkurs dostarczył widzom wielu emocji. Komisja konkursowa spośród ogromu uczestników postanowiła przyznać  pierwsze miejsce zespołowi „Biedroneczki”, w składzie: Lena Grześ, Lena Stasiak, Ola Toczyńska, Agata Szóstkiewicz, Alicja Konopko, Jędrzej Topolski, Ksawery Szczecina, za piosenkę „Piosenka biedronki” oraz trzecie miejsce Lenie Michniewicz za piosenkę „Przyjaźń.”

      Jako społeczność szkolna jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów. Mamy nadzieję, że Wasze pasje, talenty i  zainteresowania dalej będziecie rozwijać i doskonalić.

      Sylwia Wysocka

     • Spotkanie z Kamilem Bogusławem Janickim - autorem wystawy pt. „O Witkacym”

     • W lutym 2019 r. w PCWE , a dokładnie w  Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej  w Olecku,  odbyło się spotkanie z Kamilem Bogusławem Janickim –  oryginalnym i interesującym artystą, autorem wystawy malarskiej  inspirowanej sztuką Witkacego. 

      Na wernisaż wyruszyli  uczniowie 7 klas i towarzyszące im nauczycielki: Pani Magdalena Szlaszyńska, Pani Joanna Cichanowicz  oraz Pani Grażyna Hołownia, by wspólnie uczestniczyć w wystawie prac malarskich. Spotkanie miało charakter zarówno wernisażowy, jak też edukacyjny, było formą wywiadu z autorem wystawy, podczas którego Kamil Janicki  podzielił się wiedzą na temat swej twórczości. Opowiedział też o źródłach wielu własnych inspiracji.

      Ekspozycja prezentowała prace, które są kopiami obrazów Witkacego  z okresu jego przynależności do awangardowego ugrupowania formistów, w tym także autorskie prace Kamila Janickiego inspirowane twórczością mistrza.

     • Wystawa Junk Art

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wystawa Junk Art.

      W ramach programu nauczania plastyki w klasie VII oraz Edukacji Globalnej uczniowie kl. VII na zajęciach z plastyki wykonywali rzeźby w nurcie Junk Art, polegającym na tworzeniu sztuki z materiałów odpadowych.

      Czym jest Junk  Art?

      Junk  Art jest dziedziną sztuki polegającą na tworzeniu kompozycji ze śmieci. Idea narodziła się w latach 50-tych w Ameryce i była częścią ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Korzenie tego typu tendencji w sztuce sięgają jednak samego początku XIX wieku, gdy znane było jako Found Object, czy Ready-Made. Inspiracją do stworzenia tej dziedziny była praca „Still Life with Chair Caning” Pabla Picassa, który wkomponował w nią fragmenty krzesła. Oficjalnie za twórcę Junk  Artu uważany jest Marcel Duchamp. Mimo jego aktywności w tego rodzaju sztuce od 1913, dopiero w 1917 powstała jego najbardziej znana praca „Fontanna”. Prezentuje ceramiczny pisuar podpisany przez artystę „R. Mutt” co ma być nazwiskiem producenta urządzeń sanitarnych.

      Aby ukierunkować prace uczniów, głównym tematem prac miała być  abstrakcja. Prace miały być jak najbardziej nietypowe, co było dosyć łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę materiały, które mieliśmy do tego wykorzystać. Podstawowym tworzywem tych zajęć były bowiem  puszki, nakrętki, śrubki, gwoździe itp.

      Mimo tego, że wielu nauczycieli nigdy wcześniej nie interesowało się Junk Artem,  przyłączyli się oni  do wykonania wystawy i wspólnie z klasami stworzyli różnego rodzaju dzieła. Dzieci z zerówki wykonały „ufoludki”, uczniowie  klasy 2 b - „roboty”, zaś na zajęciach technicznych w klasach 4-6 szkoły podstawowej i w III gimnazjalnych  zostały zaprojektowane i stworzone roboty, do których wykorzystano również surowce wtórne.  

      Wyrosłe z ciekawości  tworzenie abstrakcyjnych prac okazało się naprawdę świetną zabawą.

      Niesamowite stwory  i roboty powołane do istnienia mocą wyobraźni  uczniów stanowiły przez kilka tygodni kolejny element bogatego wystroju naszej szkoły.

     • Magiczne spotkanie z książką - zajęcia dla przedszkolaków

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Magiczne spotkanie z książką - zajęcia dla przedszkolaków.

      Magiczne spotkanie z książką - zajęcia dla przedszkolakówW naszej szkolnej bibliotece zorganizowano zajęcia przedszkolakom z zaprzyjaźnionego przedszkola ,,Smyk”. Maluchy z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Zdecydowana większość z nich była po raz pierwszy w bibliotece. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i obejrzeć czytelnię. Spotkanie nie mogło obyć się bez głośnego czytania. Przedszkolaki wysłuchały książki pt. „Naciśnij mnie” w trakcie której naciskały, dmuchały, liczyły kropki, obracały książkę w lewo i w prawo, klaskały. Każda strona zaskakiwała naszych małych gości swą magią. Z zapartym tchem obserwowały, jak zmieniają się kolorowe kropki. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki.

     • Happening na plastyce w klasie VII

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Happening na plastyce w klasie VII.

      W bieżącym roku szkolnym uczniowie z klas VII na lekcji plastyki poznawali różne zagadnienia z zakresu sztuki współczesnej. Wśród nowych pojęć pojawiły się dwa terminy: performance i happening. Żeby lepiej zrozumieć te zagadnienia, uczniowie poznawali je w sposób praktyczny, przygotowując się odpowiednio wcześniej do publicznej prezentacji . W kwietniu zaprezentowali się w happeningu. Do tego przedsięwzięcia przygotowywali się metodą projektu - podawali propozycje tematów, które były związane z różnymi problemami współczesnego człowieka; wybrali najpopularniejsze z nich do przedstawienia, dokonali podziału grup i wyboru liderów. Każda grupa zaprezentowała się w ograniczonym czasowo przedstawieniu, ukazując dramaturgię, tworząc logiczną narrację i korzystając przy tym z zestawu różnych znaków: haseł, obrazów, aktorskich gestów, przedmiotów, postaci, mających wywołać wrażenie na widzu i skłonić do myślenia. Po prezentacji każda grupa dokonywała oceny, zwracając uwagę na zgodność z tematyką, na zrozumienie idei happeningu oraz na ogólny wyraz artystyczny. Wypisywała też zalety i wady poszczególnych występów. Ta forma artystyczna po raz pierwszy zagościła w naszej szkole i wywołała bardzo pozytywne emocje. Wszyscy dobrze się bawiliśmy i mamy nadzieję, że każdy uczestnik happeningu zapamiętał przekazane w tej formie treści.

      Warto zachęcać uczniów do kreatywności i angażowania się do odpowiedzialnej pracy w grupie.